Christelijk Dagblad voor Zeeland WOENSDAG 28 JAN. 1942 56e JAARGANG - No.-99 Bureaux Lange Vorststreet 70, Goes Postrekening 44455 - T'eiefoon 2438 Biikanioo Middelburg- Firma Boeknande! j. j. FAN®Y longe Gisisiraar 34 en Noordweg 155 Direcfeur-Hoofdredacreuf! A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Harde gevechten aan het Oostfront - Over winning van de Spil ih Afrika - Schepen voor de kust van de Ver. Staten tot zinken gebracht - Balik Papan bezet - De Japansche opmarsch gaat voort. Binnenland Wanneer verduisteren? Uit de Provincie DAGKALENDER. Hollands glorie. i Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cf. extra Bij contract belangrijke korting DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. I Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Aan de Noord-Amerikaansche en de Canadeesche kust hebben Duitsche duikbooten haar aanval len op de vijandelijke scheepvaart in deze wateren voortgezet en wederom 12 koopvaardijschepen van 103.000 b.r.t., waaronder 6 groote tankschepen, tot zinken gebracht. Bij deze aanvallen had de duikboot van den „Korvetten- kapitan" Zapp bijzonder veel suc ces. Sedert haar op 24 Januari gemelde eerste optreden aan den Westelijken rand van den Atlanti- schen Oceaan hebben onze duik booten daarmede 30 vijandelijke koopvaardijschepen van 228.000 b.r.t. in totaal tot zinken gebracht. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt bekend: In het Oosten hebben de Duit sche troepen in voortdurende har de gevechten den vijand opnieuw zware verliezen aan menschen en materiaal toegebracht. De lucht macht ondersteunde den strijd in weerwil van de ongunstige weers gesteldheid. De beschieting van voor den oorlog belangrijke doelen in Leningrad werd voortgezet. Gevechtsvliegtuigen, die voor gewapende verkenning waren ge bruikt, vielen militaire doelen aan de Schotsche Oostkust en in Zuid-West-Engeland aan. In Noord-Afrika is de buit van de Duitsch-Italiaansche troepen in de gevechten van 21 tot 25 Ja nuari gestegen tot 283 pantser wagens, 127 stukken geschut en 563 automobielen; bovendien werd veel ander oorlogsmateriaal buit gemaakt. Door eenheden van het leger werden 28, door eenheden van het luchtwapen 12 Britsche vliegtuigen neergeschoten 'of op den grond vernield. In de wateren-om Malta plaat sten Duitsche gevechtsvliegtuigen voltreffers op een Britsche torpe dojager. Een groot vijandelijk koopvaardijschip werd ernstig ge troffen. Luchtaanvallen op vlieg tuig- en marinesteunpunten op het eiland Malta werden bij dag en bij nacht voortgezet. Britsche bommenwerpers wier pen in den afgeloopen nacht bri sant- en brandbommen op eenige plaatsen in Noord-West- Duitschland. De burgerbevol king had verliezen aan dooden en gewonden. Eenige vijandelijke vliegtuigen drongen door tot den verren omtrek der R ij k s h 0 0 f d- 3tad. Drie Ser aanvallende bom menwerpers werden neergeschoten. Zooals in het weermachtsbe- richt van 26 November werd ge meld, viel een Duitsche duikboot onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse Freiherr von Fiesing- hausen bij Solloem een Britsch slagschip aan en beschadigde het zwaar door torpedotreffers. Zooals inmiddels kan worden vastgesteld, betreft het hier slagschip „Bar ham", dat door drie torpedotref fers tot zinken is gebracht. DE BRITSCHE STELLINGEN IN LIBYE DOORBROKEN. (A.N.P.) Met betrekking tot den toestand in Libye verklaarde de Britsche berichtendienst in de uitzending van' Maandagavond, dat men wel kan zeg gen, dat het initiatief thans bij Rommel berust. De aanval van Rommel is klaar blijkelijk meer dan naar van Engel- sche zijde aanvankelijk werd vermoed alleen maar verkenning. Te Kaïro acht men den toestand ernstig. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt: In de Cyrenaica hadden, na de felle gevechten van de laatste dagen, geen belangrijke acties plaats. De vijand zet zijn terugtocht voort. De betere weers gesteldheid maakte het mogelijk dat de luchtmacht grootere activiteit ontplooi de. Terugtrekkende colonnes en ravitail- leeringscentra werden met machinege weervuur beschoten en met uitstekende resultaten gebombardeerd. Ten Noord-Westen van B e n g a z i werd een Engelsch vlooteskader in op eenvolgende golven, ondanks het hevige afweervuur, dóór onze torpedo-vliegtui gen aangevallen. Een kruiser, die door drie torpedo's getroffen werd, kan als tot zinken gebracht worden beschouwd. Een andere kruiser, die eveneens werd getroffen, werd met zware slagzij waar genomen. Onze toestellen, waarvan er eenige beschadigd waren, zijn alle op hun bases teruggekeerd. Duitsche vliegtuigen hebben op 25 Ja nuari een andere vijandelijke vlootfor- matie ter hoogte van T 0 b r o e k waar genomen en een kruiser met eenige bom men van zwaar kaliber getroffen. Het luchtoffensief tegen Malta werd voortgezet. In den afgeloopen nacht is een lucht aanval ondernomen op het vliegveld van Catania. Eenige uitgeworpen bom men veroorzaakten onbeteekenende schade. Eenige personen werden ge wond. BALIK PAPAN DOOR JAPAN SCHE TROEPEN BEZET. TOKIO. (D.N.B.) De door de Ja panners bezette stad Balip Papan is een belangrijk oliecentrum van Nederlandseh Borneo. In deze stad bevinden zich tal rijke raffinaderijen, waaronder de groot ste paraffine-raffinaderij. De stad telt 29.000 inwoners. DE STRIJD OP MALAKKA. De gevechten der laatste dagen in Midden-Johore worden gevoerd aan een front van 50 kilometer breedte, dat on geveer loopt van het Noordoosten naar het Zuidwesten. Speciale eenheden van het Japansche leger achtervolgen den terugtrekkenden vijand. (D.N.B.) Naar Domei meldt, staan de Japansche troepen, die in een reus- achtigen halve-maanvormigen boog door Beneden-Johore naar het Zuiden opruk ken, thans gereed voor den aanval op Johore-Baroe, dë hoofdstad van den staat Johore. Naar van het front op Malakka wordt gemeld, zijn bij de gevechten der laat ste dagen tot nu toe 200 Britsche officie ren en 500Ö Britsche soldaten gevangen genomen. Volgens Domei meldt de Nitsji Nitsji van het schiereiland Bataan, dat de Ja pansche troepen Maandagochtend Ba- langa hebben veroverd, een strategisch belangrijk centrum voor generaal Mac Arthur's strijdkrachten. PEARL HARBOUR WAS VÓÓR AANVAL GEWAARSCHUWD. BERLIJN. (A.N.P.) In het eerste rapport der Amerikaansche marineauto riteiten omtrent het onderzoek naar de catastrofe van Pearl Harbour wordt ge constateerd, dat vele uren vóór den Ja- pansehen aanval waarschuwingen zijn ontvangen van den luchtverkennings- dienst en andere vooruitgeschoven pos ten. Daarop werd evenwel geen acht ge slagen. Uit het rapport blijkt een in de anna len der militaire geschiedenis weergaloos gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel en een schier misdadige lichtzinnigheid der hoogere vloot- en legerbevelhebbers op de Hawaii-eilanden. JAPANSCH OFFENSIEF NADERT AUSTRALIë EN N.-ZEELAND (D.N.B.) De Japansche weermacht beheerscht thans de geheele Zuidelijke Stile Zuidzee, schrijft „Tokio Asahi Sjimboen" met de bezetting van den vroegeren Duitschen Bismarck-Archipel heeft Japan de sleutelpositie in handen gekregen. Deze archipel is het hart van 'het eilandenrijk in den Zuidelijken Paci fic en dus in politiek en strategisch op zicht van de grootste beteekenis. HET JAPANSCHE OFFEN SIEF IN CHINA. (D.N.B.) De opperbevelhebber van het Japansche leger in China, generaal Hata, heeft medegedeeld, dat het Ja pansche offensief tegen Tsjoengking met nieuwe strijdkrachten wordt voort gezet. Hata noemde de successen van den oorlog in den Stillen Oceaan bevredi- gend, doch hij waarschuwde echter voor de veronderstelling, dat Tsjoengking op grond van deze successen toegevend zal worden. VERKLARING VAN CHURCHILL EN ROOSEVELT. STOCKHOLM. (D.N.B.) Volgens den Britschen berichtendienst is in een ge- meenschappeljke verklaring van Chur chill en Roosevelt medegedeeld, dat drie Britsch-Amerikaansche commissies zijn opgericht, die tot taak hebben de sa menwerking op het gebied der oorlog voering verder uit te breiden. CHURCHILL STELT KWESTIE VAN VERTROUWEN. (A.N.P.) De Britsche berichtendienst meldt, dat Churchill gistermiddag bij het begin van zijn verklaring in het La gerhuis, heeft medegedeeld, dat hij over den politieken toestand zal spreken. Hij zeide, dat hij, daar de gebeurtenissen een ongunstig verloop hebben gehad en nog slechter zouden kunnen worden, hij de vertrouwenskwestie wilde stellen. Korte berichten. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, is Churchill op zijn jongste reis naar de Vereen. Staten den Atlan- tischen Oceaan overgestoken aan boord van het pas in dienst gestelde Britsche slagschip, de Duke of York. Omtrent den aanval op een vlieg veld in Fransch Indo-China meldt het A.N.P. uit Vichy de volgende bijzonder heden Naar van bevoegde zjde wordt ver nomen, hebben 9 vliegtuigen van zeer groote hoogte getracht bommen te wer pen. Acht personen werden gedood, 35 liepen verwondingen op. Militaire instal laties werden niet getroffen. Aangezien de vliegtuigen van Chi- neesche nationaliteit waren, heeft de Fransche ambassadeur te Tsjoengking onmiddellijk een protest ingediend bij de regeering van maarschalk Tsjang- Kai-sjek. HET AANTAL OORLOGSSLACHT OFFERS IN 1940. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft gegevens het licht doen zien over de bevolking van Nederland in 1940. Daaruit blijkt o.a., dat op 1 Janu ari 1941 de bevolking 8.923.245 zielen beliep, wat een toeneming van 89.266 beteekent sinds 1 Januari 1940. Deze toeneming is geringer dan de laatste jaren het geval was in verband met de oorlogshandelingen in ons land. Het aan tal geboorten was 3929 hooger dan in 1939, maar het aantal sterfgevallen steeg nog meer, n.l. met 11.881. Het verschil duidt den invloed aan van de krijgsverrichtingen en van de strenge koude. Tengevolge van de oorlogshandelin gen stierven 2109 militairen en 2509 burgers, waarbij nog 22 militairen en 96 burgers komen, die pas in 1941 bij den burgerijken stand als overleden zijn opgegeven. Dergelijke nagekomen mel dingen worden thans niet meer in be langrijke mate verwacht. In Rotterdam vonden 916 burgers den dood, in Am sterdam 96, in Den Helder 86, in Den Haag 71 en in Dordrecht 61. INLEVERING RIJST EN BOEKWEIT. Ingevolge een in de Staatscourant op genomen beschikking van den secretaris generaal van Landbouw en Visscherij, kan aan al degenen, die rijst, rjstderi- vaten, boekweit en boekweitderivaten voorhanden of in voorraad hebben, door de Nederlandsche Meelcentrale de plicht worden opgelegd deze voorraden geheel of ten deele te haren behoeve ter be schikking te houden of haar tegen ver goeding in te leveren. De Nederlandsche Meelcentrale zal dezen plicht kunnen op leggen, 't zij bij algemeene bekendmaking in de Staatscourant, hetzij door het af geven van een schriftel jken last aan die gene, wien het betreft. Deze plicht geldt niet voor die hoe veelheden, welke door particulieren ken nelijk uitsluitend voor eigen gebruik voorhanden of in voorraad worden ge houden. DE VERKLARING VAN DR VAN RAPPARD. Van bevoegde zjde deelt men ons me de, dat naar aanleiding van de vergade ring van leden der vroegere N.S.N.A.P., die Zaterdag in Den Haag heeft plaats gehad, onjuiste voorstellingen in een deel van de pers zijn verschenen. Dr Van Rappard heeft zich solidair verklaard met de beginselen van de N.S.B. en met haar politiek, gelijk die nog eens be vestigd zijn in de Utrechtsche rede van Mussert van 14 Dec. j.l. Dientengevolge heeft Dr Van Rappard Zaterdagavond de leden der vroegere N.S.N.A.P.. opge wekt zich onder de leiding van Mussert te scharen. Dit beteekent echter geens zins een fusie van de N.S.B. en de N.S. N.A.P. AAN HET EIND VAN 1942 GEEN ROOKARTIKELEN MEER. Hoe staat het met onze tabak? Deze vraag wordt door het rookend deel van het Nederlandsche pubiiek telkens weer gesteld. De belangstelling voor dit ge notsartikel heeft het A.N.P. aanleiding gegeven te bevoegder plaatse de vraag voor te leggen, hoe de vooruitzichten op de „tabaksmarkt" zjn. Vast staat, dat er weinig kerf- en si- garettentabak is, de laatste van niet al te beste kwaliteit. Wel is er nog eenige aanvoer van het Nabje Oosten, maar het transport gaat uiteraard niet vlot. Voor sigaren zjn de kwantiteiten aan tabak sterk verminderd en de kwalitei ten konden evenmin gehandhaafd wor den. De aan de fabrieken toegestane pro ductie is reeds belangrjk teruggebracht. Wj zjn thans aangewezen op een pro ductie van iets meer dan 25 pet. van het verleden. Ieder kan uit deze gegevens de voor de hand liggende conclusies trek ken. Men zal zich in het rooken steeds meer moeten beperken. De gedragsljn van het Rjksbureau voor tabak heeft met de feiten rekening te houden, maar tracht niettemin door de geschetste hulpmiddelen zoo lang mo- geljk met het nog beschikbare mate riaal toe te komen. Loopt het met den te verwachten import van grondstoffen niet al te ongunstig, dan mag worden aange nomen, dat met de vervaardiging van rookartikelen nog zal kunnen worden doorgegaan tot ongeveer tegen het ein de van dit jaar. Voor de onderscheidene soorten kan de eindtermjn iets verschillen, maar in doorsnee zal de afloop wel tegen het eind van 1942 kunnen „worden gesteld. Men heeft in verband met de distri butie van rookartikelen reeds meerma len gesproken van de invoering van een rookerskaart. Deze kwestie is echter niet zoo eenvoudig als velen wel denken. Ook het instellen van een klantenkaart is door het rjksbureau verboden. Het N.V.V. en het Duitsche Arbeidsfront. Op uitnoodiging van het Duitsche Ar beidsfront is Commissaris Woudenberg naar Duitschland vertrokken voor een officieel bezoek. De reis zal tevens ge legenheid bieden tot bestudeering van de resultaten, welke het D.A.F. heeft weten te bereiken, terwijl ook een be zoek gebracht zal worden aan kampen van Nederlandsche arbeiders in Duitsch land. DONDERDAG 29 JAN. 1942. 's Morgens tot 9.26 u. ,'s Avonds ^van 18.21 u. Middelburg. De Tentoonstelling „Voeding in de zen tijd". Het mag zeker worden be treurd, dat de tentoonstelling „Voeding in dezen tijd" te Middelburg zoo weinig bezoek heeft getrokken en verre ten ach ter is gebleven bij andere plaatsen. Voor al de huisvrouwen uit de kringen, waar men het meest voorlichting noodig heeft, hadden zooveel kunnen leeren begrijpen. Het is natuurlijk mede een gevolg van koude, gladheid e.d. dat velen, die aan vankelijk plan hadden te gaan kijken, zijn weggebleven, maar deze weersom standigheden zjn toch niet alleen de oor zaak. Maandag hebben de leerlingen van enkele scholen een kjkje genomen en Dinsdag, den laatsten dag, heeft het vrj geregeld geloopen. Nog minder dan de tentoonstelling zel ve zijn de filmvoorstellingen en de kook demonstraties in het PZEM-gebouw be zocht. Daarheen was de weg nog moeilj- ker. Het mag gezegd worden, dat zj, die niet kwamen, veel hebben gemist. Goes. 45-Jarig bestaan Chr. Nat. Werk mansbond. Gisteravond heeft dö afd. Goes van den Chr. Nat. Werkmansbond haar 45e jaarvergadering gehouden, wel ke in verband met het 9e lustrum een feesteljk karakter droeg en die zeer ze ker geslaagd mag worden genoemd. De voorzitter, de heer C. de Graaf, sprak een kortr openingswoord, waarin hij de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder Ds A. W. M. Odé, en de afge vaardigden van den ring „Zuid-Beve land", „Patrimonium" en andere vereeni- gingen. Vervolgens hield de heer I. de Munck een inleiding over „Lucas 13", waarna de secretaris, de heer G. Gorsse, het jaarverslag uitbracht.Hierin werd te vens in het kort een overzicht gegeven van de afgeloopen 45 jaren en het voor- treffeljk werk van de oprichters en ove rige „steunpilaren" der afdeeling geme moreerd. Het aantal leden bedraagt thans 108 en de vergaderingen werden regelmatig gehouden. WOENSDAG 28 JAN. 1942 Maar Gj, Heere! zjt een barmhartig en genadig God, lankmoedig, en groot van goedertierenheid en waarheid. Ps. 86 15. Zon op onder 9.27 18.19 1 Febr.: Volle maan. 8 Febr.: Laatste kwartier. Maan op onder 15.09 6.08 De Elfstedentocht is achter den rug. Uit alle deelen van het land zijn de deel nemers naar Leeuwarden gekomen; boe ren en visschers, villabewoners en fa brieksarbeiders, scholieren en jonge meisjes. Zj waren allen bezield door één ideaal: het volbrengen van den tocht, tot eiken prjs. „Al moest ik er heen krui pen", heeft Antje Schaap gezegd, de 21-jarige jonge dochter uit Wirdum, „komen zal ik er!" Zj is er gekomen en duizenden met haar. Allen waren be zield door den vasten wil den tocht te volbrengen; zj vochten tezamen tegen den snjdenden vrieswind, de uitputting en de vermoeienis, die de beenen zwaar als lood maakte en de forsche slagen langzamer en onzeker. Hollands glorie is op het js herleefd! Wie de ontembare energie bezit in een tiental uren twee honderd kilometer te willen rjden bj een temperatuur van twintig graden onder nul, die is niet verslapt. De jeugd bindt de schaatsen onder en trekt ver de polders in, rjdt uren over de bevroren meren en viert alle over tollige energie bot op het rjden van tochten en wedstrijden. De vjfduizend, die in Leeuwarden bijeengekomen zjn, waren één en voelden zich één. En boven al voelde men zich Nederlander en men was trotsch Nederlander te zjn. Wj hoorden het overal tjdens dezen tocht. Laat den Noren en Zweden hun ski's, den Zwitsers hun kunstschaatsen, een tocht als de Elfstedentocht rjden kun nen alleen wij, Hollanders. Zoolang Ne derland zjn laaiende liefde voor de js- sport blijft behouden, zoolang, ondanks de overgroote bezwaren duizenden en duizenden Nederlanders uitzwermen over de bevroren vaarten en slooten en zoo lang er tochten, zooals de Elfstedentocht gereden wordt, zoolang is de hoop op de toekomst van ons volk gerechtvaardigd. Dit heeft ons deze Elfstedentocht ge leerd. (V. P. B.). Namens „Patrimonium" sprak de heer A. Vingerling woorden van gelukwensch en spr. hoopte, dat de C.N.W.B. zijn ze genrijk werk onder ons volk zou mogen blijven voortzetten. Een voornaam onderdeel van het pro gramma vormde de cantate naar Psalm 104, gezongen door de Goesche Orato rium vereeniging, onder leiding van Jan Kousemaker, waarmede deze vereeni ging veel eer heeft ingelegd. Verder werd de avond gevuld met sa menzang, declamatie van den heer C. van Gelderen en de vertooning van eeni ge films. Ds Odé sprak een slotwoord naar aan leiding van de Schriftwoorden „Bluscht den geest niet uit". In deze spannings vollen tjd is het een zegen voor den Christen, aldus spr., te weten, dat God Zjn H. Geest gegeven heeft en dat Die Geest overal is, waar twee of drie in Zijn naam vergaderd zijn. Gods Woord moet ons richtsnoer zijn bij den socialen arbeid, ook van den C.N.W.B. Zijn Geest wordt nooit uitgebluscht en in tijden van beproeving moeten wj luisteren naar Gods stem in Zjn Woord. Die weg voert tot het leven. Het kruis wacht ons, maar de groote Kruisdrager is ons voorgegaan en Hj wil kracht geven om staande te bijven. Wj mogen steunen op Gods be loften, welke de grondslag zjn voor het optimisme van het Christeljk geloof. Nadat Ds Odé in dankgebed was voor gegaan, werd nog staande gezongen Ps. 69 10. Opening siagersvakcursus. Dezer dagen is de slagersvakcursus, georgani seerd door de slagerspatroonsvereeni- gingen „De Bevelanden" geopend, waar aan 28 cursisten deelnamen. Na het openingswoord van den voor zitter, de heer A. J. Visser van Kruinin- gen, heeft de heer A. M. Zuidweg van Krabbendjke, voorzitter der vereeni ging, een toespraak gehouden, waarin hj wees op de zware taak voor de leeraren en tevens een beroep op allen deed tot medewerking. Het is van groot belang in het bezit te komen van het slagersdiploma. Deze cursus brengt de leerlingen de grondbeginselen van het vak bj, doch zj hebben daarbj ook de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1