K \akkeStje Griep iierk tn School Bjj gevatte Koude F*- Telegrammen Gemengd Nieuws Mijjnhardt's Poeders Burgerlijke Stand KOERSEN Ned. Herv. Kerk, Beroepen: te BleskensgraafL. W. Tukker, te Hei- en Boeicop. Aangenomen: naar Broeik op Langendijk, M.C. Koole te Rumpt (Gld.) Ds 8. F. van der Ploeg f> In den ouderdom van 87 jaar is te Apeldoorn overleden Ds S. F. van der Ploeg, em. Doopsgezind pred. Hij was in 1893 te Tjalleberd predikant geworden, en diende achtereenvolgens de gemeen ten te Wolvega, Veendam en Groningen, terwijl hij in 1935 met emeritaat ging. Chr. Geref. Kerk te Middelburg. Wegens herstelwerkzaamheden aan 't kerkgebouw der Chr. Geref.. Gemeente te Middelburg worden de godsdienst oefeningen der Chr. Geref. Kerk aldaar voorloopig gehouden in de groote zaal Bogardstraat, zoowel des morgens 10.30 uur, als des middags 3 uur. Jaarboekje Geref. Kerker». Zooals gewoonlijk deed Ooster- baan Le Cointre N.V. te Goes .in de eerste maand van het jaar weder het Jaarboekje ten dienste van de Gerefor meerde Kerken 'in Neder land verschijnen, onder redactie van Ds F. C. Meijster en Prof. Dr K. Schilder. Het is als steeds voor predikanten, kerkeraadsleden en hen, die medeleven op kerkelijk terrein, de onmisbare gids. Blijkens de statistiek bedroeg het aan tal leden der Geref.. Kerken in Neder land op 31 Dec. 1941 673 238, waarvan 345 642 belijdende leden, tegen 662 566 (336 735) op 31 Dec. 1940. Het aantal kerken vermeerderde met 8, wegens in- stitueering van de kerken te Doezum, Eetndijk, Elim, Lobith. Pesse, Roosen daal, Wassenaar-Zuid en Z o u t e s p u i terwijl het aantal dienstdoende predi kanten steeg met 40 en het verminderde met 14, doordat 4 predikanten overle den, 9 emeritaat verkregen en 1 buiten vaste bediening geraakte. Het tqtaal aantal dienstdoende predikanten be draagt thans 859, waarbij inbegrepen de missionaire predikanten en de predikan ten in de classes Batavia, Buenos Aires, Oostfriesland en Graafschap Bentheim. Het aantal vacatures daalde van 74 op 66, waarvan in Zuid—Holland 13 en in Drenthe één. Eén predikant kwam na coll. doctum over uit de Chr. Geref. Kerk. Het aantal emeriti bedraagt 157.. Het grootste aantal kerken heeft dé provincie Zuid-Holland, n.m. 154 met 193 predikanten en het kleinste aantal komt voor in Noord-Brabant en Lim burg, n.m. 34 met 29 predikanten. Het aantal candidaten bedraagt thans 140, waarvan er niet minder dan 90 als hulpprediker werkzaam zijn. 't Jaaroverzicht is ditmaal weder van de hand van Ds F. C. Meijster. Voorts bevat net Jaarboek de „in memoriams" van 19 predikanten. Een „nieuw" orgel in de Ned; HerV. Kerk te Aritemuiden. Men schrijft ons: In de Ned. Herv. Kerk te Arnemuiden heeft men in het begin van dit jaar een „nieuw" orgel geplaatst. Dit is niets overbodigs, want reeds vele jaren kon het oude orgel niet meer aan de te stel len eischen voldoen en te verwonderen is dit niet als men weet, dat het onge veer 145 jaar in de kerk is bespeeld ge worden, terwijl het voorheen als huis orgel in een groot heerenhuis te Arne muiden een onbekend aantal jaren in gebruik is geweest. Öp 17 April 1796 werd het orgel in gewijd door Ds Jacobus Hoek en in de nieuwe kerk heeft het een plaats gekre- in hoofd en ledematen, Rheumatische pij nen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kies pijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. F (Adv.) WAT TE DOEN MET BEVROREN AARDAPPELEN? De meeste huisvrouwen gooien bevro ren aardappelen zonder meer weg. Uit het oogpunt van voedselvoorziening is dit onverantwoordelijk. Gedane proeven hebben bovendien bewezen, dat het niet noodig is. Bevroren aardappelen worden pas zoet en daardoor oneetbaar, als men ze laat ontdooien voor het koken. Indien dit ont dooien gedurende het koken plaats vindt zal men hiervan practisch niets bemer ken. Indien de aardappelen door het bevrie zen zoo hard zijn geworden, dat schillen niet meer mogelijk is, moeten zij wor den gekrabd en daarna op de gewone wijze in koud water worden opgezet en aan de kook gebracht. Indien echter bevroren aardappelen van te voren worden ontdooid door deze even bij de kachel of verwarming te, zetten om ze gemakkelijker te kunnen schillen en daarna te koken, zullen zij niet alleen zoet worden, doch er tevens zeer onsmakelijk gaan uitzien. Ontvangt of heeft men bevroren aard appelen, die niet direct behoeven te wor den gegeten, dan doet men goed, ze te bewaren op een plaats, waar ontdooien gen boven den ingang tegenover dé preekstoel. In 1923 werd het grondig gerestau reerd, waarmede ongeveer drie maan den gemoeid waren, in April 1935 werd het andermaal noodzakelijk het orgel na te zien. In de periode van 17Ö0--1041 hebben de voigonde organisten het or gel bespeeld. Hendrik Loene (1795 1796), David Lootens (17961835), Frans Joosse (18351858), Pauius Joosse (18581886), Theodoor Odding (1S86—1910), G. Roose (1910—1939). Sedert 1939 bespeelde Lieven Meul- meiter het instrument totdat het op 7 Dec. 1941 voor het laatst werd gebruikt en met Ps. 977 zijn laatste klanken in de gemeente ten gehoore had gegeven. Om tot het koopen van een nieuw orgel te komen, werd op 23 Oct. 1937 een orgelfonds opgericht. Daar het ech ter te voorzien was, dat het op die ma nier vele jaren zou duren eer het ver langde bédrag zou verkregen zijn, werd in het najaar van 1941, op initiatief van Ds H. R. van Wingerden een ledenver gadering gehouden, met het gevolg, dat binnen enkele weken een belangrijk be drag bijeen was, zoodat tot het koopen van een „nieuw" orgel kon overgegaan worden. Het orgel, dat nu geplaatst is, is af komstig van de firma Spiering te Dor drecht en heeft een frontbreedte van ca. 6 M. Het bestaat uit 2 manualen en 1 pedaal. Als registers bevat het eerste ma nuaal een: viool prestant 8', Solicional 8', Holpijp 8', Open fluit 4', Piccolo 2', Vox Celeste 8', Sex qui altera 8'. De tweede manuaal bevat een: Pres tant 8', Bourdon 16' bask., Bourdon 16' disk., Roerfluit 8', viola di Gamba 8', Octaaf 4', Quint 3, Octaaf 2', Trom pet 8'. Het pedaal bestaat uit een sub-bas 16'. Verder completeeren een manuaal koppeling, een pedaalkoppeling en een tremblant de dispositie. In 't geheel zijn er 20 registers, waar van 17 sprekende. De heer Fr. Appel te Gorinchem is bij den bouw als adviseur opgetreden. Op Zondag 18 Januari j.l. werd het orgel officieel in gebruik genomen. In dezen dienst had Ds van Wingerden tot tekst: 2 Timotheus 4 vers 7 en 8, terwijl het orgel bespeeld werd door den heer Jan Rijn uit Middelburg. Zoowel het orgel, wat zijn klankrijk dom betreft, als het aanzien er van, is een groote aanwinst en verbetering voor de Ned. Herv. Kerk te Arnemuiden. „Hoenderioo". In 1941 zijn in het doorgangshuis voor jongens „Hoenderioo" te Hoenderioo (Gld.), 62 jongens opgenomen en hebben 68 jongens het verlaten. Op het einde van het jaar waren 262 jongens in het doorgangshuis gehuisvest. Bovendien stonden nog 150 jongens onder toezicht van de stichting. Het aantal aanvragen om plaatsing in het doorgangshuis wa3 ruim twee maal zoo groot als andere ja ren. Over het geheel genomen was het, gezien de tijdsomstandigheden, een goed jaar voor de stichting. „Valkenheide", Blijkens de statistiek der verpleegden in het opvoedingsgesticht voor jongens vanwege de Ned. Herv. Kerk „Valken- heide" te»£tóaarsbergen, bedroeg op' 31 December net aantal verpleegden in de stichting 292, van wie 203 regeerings- jongens; 13 pupillen van „Valkenheide", 36 van andere vereenigingen, 38 kinder- rechter-jongens, 2 voor particuliere reke ning. Elders geplaatst onder toezicht, der stichting 54 regeeringsjongens. Overige ingeschrevenen: meerderjarig geworden 1264; teruggegeven aan ouders, voogder. of regeering 80; overleden 12; zoodat in totaal sedert de opening van „Valken heide" in 1912 zijn opgenomen 1702 jon- gens. niet mogelijk is. Het spreekt echter van zelf, dat men deze aardappelen moet trachten op te maken, voordat de dooi intreedt, aangezien zij spoedig daarna oneetbaar zullen worden. Eerst in het schemerdonker kan de af lossing naar voren. Het zwakke licht en de sneeuwkleeding beletten den vijand de manschappen in de loopgraven waar te nemen. Atlantic-Holland-P. K. Rynas. GOES. Geboren: Geertruida Helena, d.v. A. Gelok en H.A. NagelkerkeHenri Marie, z. v. D. P. M. G. Leupen en P. M. H. van Oekel; Jacoba Katharina, d. v. P. Sonke en D. Rejack. Overleden: W. A. NjjBse, 47 j., wo nende te Heinkenszand. WCES ZUINIG MCLT uw KU&Et^EM TuW e>oec»e K- (Polygoon-LeemVer) van de Amsterdamsche Effectenbeurs, medegedeeld door de Incasso-Bank N.V. kantoor Goes, Klokstraat 9, Tel. 2001 en 2410. Maandag 26 Januari 1942. V. K. Heden 4 Nederl. 1940 I lOlVs 1017s 4 Nederl. 1940 II 101718 101 4 Nederl. 1940 m.b. 101% 101% 4 Nederl. 1941 1007s 1007/e 3iy2 Nederl. 1941 97 V18 97-V2 3 Nederl. 1937 905/s 9011/ia 3—3V2 Nederl. 1938 9413/i6 947/8 3 Ned.-Indië 1937 I 88% 88% Koloniale Bank 163 Ned. Ind. Handelsbank 104% 105 Cert. Ned. Handel Mij. 130 130 A. K. U. 154% 155 Van Berkel's Patent '137% 137 Cert. Calvé Delft 123V2 123% Fokker 220% 220V2 Cert. Leverbrothers 172% 172 Philips Lampen 286 289 Pref. ,idem 182% 185 Kon. Olie 248 253Va Amsterdam Rubber 18772 197% Bandar Rubber 142 Deli Batavia Rubber 145 Serbadjadi 84 86 V. I. C. O. Holl. Amerika Lijn 135V2 136 Kon. Boot 170 173 Ned. Scheepv. Unie 160 16272 Rotterd. Lloyd 13772 Mij. Nederland 137 140 H. V. A. 311 319 - Javasche Cultuur 186 18772 N. I. S. U. 181 185 Verg. Cultüur 90% 9172 Deli Maatschappij 180 18472 Senembah 152 160 41/2 Bataafsche Olie 99"/i. 1003/8 3% idem 88 887/io Amsterd. Bank 142 143 Incasso-Bank 135% 136 Rotterd. Bank 151% 153 bieden 6 Pref. Leverbros 142% 143 Twentsche Bank 154 155 Nat. Bez. De Schelde 130% 130 Ned. Gist en Spir. 534% 533% Van Gelder's Papier 166 167% Wilton Feijenoord 245 245 Hessa Rubber 100 108 Amsterdam Ballast 226 L. Blaauwh. Vriesseveem 115V2 117 Het in de dagbladpers gepubliceerde bericht, dat de voorzitter der Vereen, voor den Effectenhandel ter verkrijging van een inzicht in de nog te leveren In dische fondsen, welke niet meer voor on derpand mogen worden gebezigd, als mede van aand. Kon. Olie en aandeelen van Scheepvaartmaatschappijen, voor zoover in de tape genoteerd, hééft be paald, dat de te Amsterdam gevestigde leden dezer Vereeniging per 2 Febr, a.s. hieromtrent een opgave moeten ver strekken, deed zijn invloed op het koers verloop gelden. Aand. Kon. Olie openden bij een koers van 253 pet., 5 pet. boven Zaterdag. Ge- ruimen tijd werd gehandeld tegen 253 en 254 pet. Hierna daalde het fonds tot 251% pet., terwijl tegen het slot weer een herstel kwam. Aand. Amsterdam Rubber waren niet minder dan 12 pet. hooger begonnen. Het verloop was ove rigens gelijk aan dat van aandeelen Kon. Olie, hetgeen eveneens van de overige Indisch georiënteerde fondsen kon wor den getuigd. Aand. Amst. Rubber fluc tueerden tusschen 195 en 199 pet. De overige rubberwaarden lagen eveneens vast in de markt. Aand. Deli Batavia Rubber en Vico konden het echter niet tot noteering brengen. Van de Suikerwaarden opend.e H.V.A. 9 pet. hooger en bewogen zich tusschen 310 en 323 pet. Bij de tabakken, die even eens hooger noteerden, ging nog het meest om in vert. Deli Mij., die tus schen 181 en 186 pet. van eigenaar ver wisselden. Van de Scheepvaartwaarden werden per saldo aand. Scheepvaart Unie en Holland Am. Lijn weinig ver anderd. Japanlijnen daarentegen waren 3 pet. hooger. De locale markt had een onbeteeke- nend verloop tegen nauwelijks verander de koersen. Een uitzondering echter vormden hier aand. Philipslampen, die na een hoogere opening schommelden tusschen 287 en 28972 pet. Op de beleggingsmarkt waren de Ne- derlandsche Staatsleeningen vrijwel on veranderd, terwijl de Indische idem fractioneel hooger noteerden. Part. Bew. Belegging Nederland g572. EEN DIENSTBODE NOODIG? Voor aanvragen van dienstpersoneel is een kleine advertentie in „De Zeeuw" altijd doeltreffend. Het kost U maar f0,55_(t/m 5 regels). TOKIO (D.N.B.) Schepen tot zinken gebracht. Naar officieel wordt be kend gemaakt, hebben Japansche duik- booten in de wateren van Java en Su matra, tot 22 Januari j.l. 13 vijandelijke schepen, met een gezamenlijken inhoud van 88000 tofi, tot zinken gebracht. SHANGHAI (D.N.B.) Rangoon ge bombardeerd. Naar Domei meldt hebben Japansche vliegers op den och tend van 26 Januari een nieuwen mas- salen luchtaanval op Rangoon onder nomen. Vijandelijke vliegtuigen stegen op om de Japansche vliegers te be letten hun bommen uit te werpen, doch zij hadden geen succes. In totaal wer den 10 vliegtuigen neergeschoten, ter wijl één Japansch vliegtuig verloren ging. LISSABON (D.N.B.) De Engelsche berichtendienst meldt, dat Generaal Wavell eenige dagen een bezoek heeft gebracht aan Birma om militaire be sprekingen te voeren. De strijd t$gen den clandestienen handel. De politie te IJmuiden heeft een uit- gebreiden smokkelhandel ontdekt en tevens een groote serie diefstallen tot klaarheid weten te brengen, zoo meldt de „N. R. Ct." In samenwerking met de marechaussee der Wieringermeer heeft men de hand weten te leggen op een aantal personen, die groote hoeveelhe den levensmiddelen ontvreemd en tegen hooge prijzen in den sluikhandel had den gebracht. Enkele dagen geleden vervoegde zich aan het hoofdbureau van de politie de 31-jarige expeditieknecht J. K. uit IJmuiden, met de mededeeling, dat de auto van zijn patroon in de Wieringer meer stond rqet een gebroken achteras. Zonder voorkennis van zijn patroon was K. den vorigen avond met de auto naar de Wieringermeer gereden om een hoeveelheid leege zakken te halen, ue politie kreeg argwaan en onderzocht een en ander. Hierbij bleek, dat er in derdaad in de Wieringermeer een vrachtauto stond met een gebroken as, geladen met een hoeveelheid leege zak ken, maar ook met 32 gevulde zakken, welke tarwe, capucijners en groene erwten en andere levensmiddelen be vatten, welke van diefstal afkomstig bleken te zijn. Uit het onderzoek bleek voorts, dat de chauffeur, de 31-jarige Stevig beschut tegen de koude bespiedt de aanvoerder van een Duitsche verken ningstroep de vijandelijke stellingen aan het Oostfront. Transatlantic-Recla-P. K. Miiller. DE A.N.W.B. EN DE NIEUWE WEGWIJZERS. Zooals bekend, heeft de A.N.W.B. tot dusverre zorg gedragen voor de voor ziening van onze wegen met wegwijzers en plaatsnaamborden; de bond ontving hiervoor subsidie van het rijk en de gemeenten.Ingevolge de wegenver- keerBregeling moeten deze borden uiter lijk 31 Dec. 1942 zijn vervangen door gele borden met zwart opschrift. In de Gemeentestem wordt thans melding gemaakt van een brief van den com missaris in de provincie Zuid-Holland aan de burgemeesters in dat- gewest, waarin namens den secretaris-generaal van waterstaat wordt medegedeeld, dat waar nieuwe wegwijzers en voorwegwij- zers noodig zijn, de plaatsing daarvan aan de A.N.W.B. moet worden over gelaten, althans; dat tot plaatsing niet moet worden overgegaan dan na over leg met deze vereeniging. Tot het aanbrengen of vervangen van plaatsnaamborden, aldus de brief, moet niet worden overgegaan dan na \overleg met den bond omtrent de op het bord te vermelden aanduiding. De verdienste van de voorziening van wegwijzers, zooals de A.N.W.B. deze tot stand heeft gebracht, zoo wordt voorts in dem brief gezegd, bestaat in hoofd zaak hierin, dat daarbij te werk werd gegaan, volgens 'n sluitend, consequent systeem, hetgeen voor de weggebrui kers groote voordeelen heeft. Indien de provincies ieder afzonderlijk wegwijzers en voorwegwijzers zouden gaan aanbren gen, zou de eenheid verloren gaan, het geen zeer te betreuren zou zijn. J. K. en zijn handlanger de 33-jarige J. de V. en de 42-jarige H. de G. allen uit IJmuiden, dien nacht uit een schuur in de Wieringermeer al deze levensmiddelen hadden ontvreemd. Ont kennen mocht niet meer baten, en wel dra vielen zij door de mand. Vervol gens kwam aan het licht, dat de man nen groote zaken deden in tarwe, meel, boter, suiker enz. Daar de politie van Velzen nog verschillende aangiften had loopen van diefstal van goederen van vrachtauto's en uit opslagplaatsen van de expeditie-onderneming waar J. K. als chauffeur dienst deed, werd hij hierover door de politie eens nader aan den tand gevoeld, met het gevolg, dat hij verschillende van deze diefstallen bekende. De op deze manier gestolen goederen zijn door henzelf of door zijn genoemde vrienden tegen hooge prijzen van de hand gedaan en in den sluik handel gebracht. Kindje in bed gestikt. In een woning aan de Jac. van Lennep- straat te Amsterdam is gisteren een 2- jarig kindje gestikt.'De ouders hadden het kind in het ledikantje gelegd en daar het nogal eens uit bed kwam, met een kindertuigje vastgemaakt. Vermoedelijk doordat de kleine in slaap heeft liggen woelen, is een touw tje van het tuig om den hals van het kind geraakt, tengevolge waarvan het is gestikt. Verdronken. Een 18- jarige jongeman uit Monnikendam is Zaterdagmiddag in het Binnen IJ te Amsterdam, toen hij poogde om nog op de van de De Ruyterkade juist afva rende IJ-pont te springen, uitgegleden te water geraakt en verdronken. Ernstig treinongeluk b ij Vleuten. Zondagmorgen om streeks half acht heeft onder de gemeen te Vleuten 'n ernstig treinongeluk plaats gehad, dat, voor zoover de gegevens thans strekken, 'aan één persoon het le ven heeft gekost. Een treinconducteur wórdt nog vermist. De om 6.05 uur uit Den Haag ver trokken electrische trein, die om 7.08 uür te Utrecht behoort aan te komen, had te Gouda ongeveer een kwartier ver traging. 't Traject Gouda-Utrecht lever de weer ongeveer 10 minuten vertraging op, zoodat de trein om ongeveer half 8 de gemeente Vleuten passeerde. Op ruim één kilometer van de spoorbrug over het Merwedekanaal moest de conducteur van den trein stoppen voor een onveilig signaal. Inmiddels was eveneens uit Den Haag om 6.45 uur vertrokken de inter nationale D-trein 111, welke via Utrecht naar Duitschland rijdt. Deze trein had aanzienlijk minder vertraging, reed re gelrecht door over Gouda in de richting Utrecht en passeerde om half acht even eens Vleuten. Door nog onopgehelderde oorzaak is de machinist van den D-trein in volle vaart op de achterste wagon van den stilstaanden electrischen trein gereden. De locomotief schoof als het ware geheel in den achtersten wagon en verdween grootendeels onder een ravage van staal en ijzer. Doordat de D-trein vrij lang was en uiteraard uit zwaarder materiaal bestond dan de electrische trein, reed de locomotief nog eenige tientallen mer ters door, voordat zij tot stilstand kwam. Tengevolge van den geweldigen schok derailleerde de op een na achterste wa gon van den electrischen trein, kantelde zijwaarts en gleed van den dijk af. Voor de rest bleven zoowel de D-trein als de electrische op de rails staan. Het is uitsluitend aan een gelukkig toeval te danken, dat hier niet een trein ramp heeft plaats gehad, waarbij tien tallen dooden te betreuren zouden zijn Want ten eerste zit er in de meeste ge vallen in vergelijking met de andere wa gons het minst aantal passagiers in het achterste rqtuig en ten tweede betrof het hier den eersten trein uit Den Haag,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3