Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENOER. Fusie tusschen N.S B. en M.S.N.A.P. MAANDAG 26 JAN. 1942 56e JAARGANG - No. 97 De strijd aan het -Oostfront - Duitsche duik- booten in actie voor de kust van Canada en Ver. Staten - De Japansche opmarsch op Malakka - Australië mobiliseert. t I Bureaux Lange Vorststreeï 70, Goes Postrekening 44455 - 7'e!e|oon 2438 Bijkantoor Middelburg; Firma Boekhandel J. j. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Direcieur-Hoofdredacreur A, ^DE LANGE ie Goes Abonnementsprijs f2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. O Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zaterdag be kend: Op verscheiden plaatsen in den centraien sector van het O o s t e- 1 ij k front hebben onze troepen met succes aanvallen ondernomen ën den vijand zware verliezen aan mensehen en materiaal toege bracht. In het hooge Noorden werden gedeelten van den Moer- mansk-spoorweg door bomtreffers vernield en een fabriek zwaar ge troffen. De Sowjets verloren 27 vliegtuigen, terwijl slechts' één eigen vliegtuig vermist wordt. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië heeft de luchtmacht over dag ravitailleeringsbedrijven in de haven van Great Yar mouth alsmede een vliegveld in Schotland gebombardeerd. Voor de Noorse he kust heeft een» 'mijnenveger een vijan delijke duikboot door middel van dieptebommen beschadigd. Duitsche duikbooten hebben bij haar eerste op treden in Ncordameri- kaansche en Canadeesche wateren de vijandelijke verzorgingsscheepvaart zware schade toege bracht. Vlak voor de vijandelijke kust brachten zij 18 koopvaardijschepen van totaal 125.000 brt. tot zinken. Nog een schip en een bewakings vaartuig werden getorpedeerd. Bij deze gevechten heeft zich vooral de duikboot van den luitenant-ter zee eerste-klasse, Hardegen, onder scheiden. Zij bracht alleen 8 sche pen van 53.000 brt., waaronder 3 tankschepen voor New-York tot zinken. In Noord-Afrika had de aanval der Duitsch-Italiaansche snelle formaties, .gesteund door gevechts vliegtuigen en duikbommenwer pers ook verder een geslaagd vérloop. Sterke Britsche strijd krachten werden tot voorbij.Age- d a b i a in Oostelijke richting te ruggedrongen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben de aanvallen op militaire doelen op het eiland Malta met goed gevolg voortgezet. SOWJ ET-AANVALLEN AFGESLAGEN. (D. N. B.). Duitsche troepen hebben den 22sten Januari in het gebied ten Noordoosten van Koersk een vrij krach- tigen aanval van den vijand afgeslagén. Het voornemen van den tegenstander, in de flank door de Duitsche linies heen te breken, werd door geconcentreerd af- weervuur verijdeld. Bij een koude van 41 gr. onder ni^l en een scherpen Noordoostenwind is dien zelfden dag ten Oosten van' Koersk een vrij sterke Duitsche stoottroep verschei dene kilometers in het vijandelijk gebied doorgedrongen. De strijd bij winterweer midden in de Sowjet-Unie blijft voortduren. De Sow jets hebben door het felle toeslaan van den Duitscheii afweer een sterk verbruik aan krachten, zonder daarbij tot nu toe ook maar een enkel operatief succes te kunnen boeken. Integendeel ondervonden zij opmerkelijke tegenslagen door succes volle tegenaanvallen van de Duitsche troepen. NIEUW OORLOGSTOONEEL VAINT DUITSCH DUIKBOOTWAPEN. De Duitsche pers ziet in het tot! zin ken brengen van 18 schepen van geza menlijk 125.000 brt. in de wateren bij de Ver. Staten1 het bewijs, dat de Duitsche Duitbooten een nieuw oorlogstooneel hebben veroverd, waarop zij den vijand kunnen aanvallen en verwarring kunnen brengen onder de koopvaardijvaart. De bladen constateeren, dat het Duitsche duikbootwapen in staat is op duizenden kilometers afstand van de steunpunten in het vaderland met succes te operee- ren. f Dfi „Deutsche Allgemeine Zeitung" zegt, wijzend op de gemeenschappelijke Duitsch ItaliaanschJapansche oorlog voering, dat het optreden van Duitsche duikbooten aan de kust van dg Veree- nigde Staten, vijandelijke strijdkrachten in den Atlantischen Oceaan vasthoudt, die anders beschikbaar zouden zijn om in den Spillen Oceaan te opereeren. BRITTEN TERUGGEDREVEN VOORBIJ AGEDABIA. Het Italiaansche opperbevel maakt het volgende békend: De aanvallende operaties der Itali- aansch-Duitsche gemotoriseerde en ge pantserde eenheden in Cyrenaica duren voort. Groote vijandelijke detachementen werden later Oostelijk van Agedabia te ruggedreven. Vijandelijke luchtaanvallen op Tripolis en op een andere plaats aan de kust van S y r t e hebben eenige slachtoffers ge maakt en weinig ernstige schade aange richt. JAPANSCHE OPMARSCH OP MALAKKA VOORTGEZET. Het D. N. B. meldt uit Tokio: Volgens hier ontvangen berichten van het front van Malakka zet de Japansche infanterie haar opmarsch naar het Zui den bij een hitte van 130 gr. P. voort. De vijand bevindt zich algemeen op den af tocht naar Johore-Baroe, nadat de ves tingwerken in den sector van Jongpeng door de Japanners waren ingenomen. De Britsche luchtmacht wordt nog slechts ter verdediging van Singapore zelf ge bruikt en verschijnt nog nauwelijks bo ven het schiereiland. Van het oorlogstooneel op Malakka verneemt D. N. B. uit Sjanghai, dat Ja pansche troepen aan de Westkust over de rivier de Moera zijn getrokken en in een verrassenden aanval de stad Moear hebben ingenomen, welke krachtig ver dedigd werd. Vierduizend gevangenen, 260 auto's en talrijke stukken geschut vielen in Japan sche handen. De Japansche troepen drongen langs de Westkust naar het Z.- Oosten en vormen een verbinding met de in het begin van de week bij Batoe Pahat ten Zuid-Oosten van Moear gelande Ja pansche strijdkrachten. Naar de zender van New York meldt, heeft de Britsche eerste lord der admi raliteit, Alexander, de openbare meening er op voorbereid, dat men op het gebied van den oorlog ter zee in de naaste toe komst verdere zware verliezen, moet ver wachten. CHINEESCHE TROEPEN IN BIRMA AANGEKOMEN. Volgens de jongste berichten van het front, zoo meldt de Tokio Asahi Sjimboen, hebben de Japanners de hoogten ten Oosten van Moelmein reeds overschreden eri dringen zij thahs verder op "in de vlakte ten oosten van deze stad, die met talrijke kunstmatige hindernissen bezaaid is. - De woordvoerder van het Britsche commando van Rangoon heeft meege deeld, dat de Britsche strijdkrachten in den sector van Moelmein „zich in goede orde voor de sterk in de meerderheid zijnde Japansche strijdkrachten terug trekken". Nieuwe Chineesche verster- kingen°zouden in Oost-Birma zijn aan gekomen. JAPANSCHE LUCHTACTIE RONDOM SUMATRA. (D.N.B.De Japansche luchtmacht heefteden 20en en 22en Januari in de omgeving van het eiland Sumatra aan vallen ondernomen en nabij het eiland Penang een vijandelijk schip van onge veer 2000 b.r.t. beschadigd. Bij Belawan en Medan werden ean vijandelijk schip van 6000 b.r.t. en een van ongeveer 3000 b^.t. tot zinken ge bracht en petroleumtanks in brand gezet. AUSTRALIË MOBILISEERT. (D.N.B.) Naar „Associated Press" uit Melbourne meldt, heeft de Australi sche minister van Oorlog, Porde, bevel gegeven tot mobilisatie van het bin- nenlandsche leger (home guards) en tot bespoediging der oproeping van ge-, huwde mannen onder de 35 jaar en on gehuwde mannen onder de 40 jaar. De Australische minister van Buiten- landsche Zaken, Evatt en de Australi sche minister voor de Voedselvoorzie ning, Beasley, hebben communiqué's ge zonden aan de Engelsche pers, waarin zij zich rechtstreeks wenden tot het Engelsche volk om hulp voor Australië. In de verklaring van Evatt wordt o.m. gezegd: De vérdediging van Malakka en Nederlandsch-Indië moet door de geallieerden zoo ijverig mogelijk gevoerd worden. In het communiqué van den minister voor de Voedselvoorziening, Beasley, wordt o.m. gezegd, dat, wanneer het Britsche rijk niet wenscht, dat in de an nalen zijner geschiedenis een nieuw Duinkerken, een nieuw Griekenland of een nieuw Kreta zal worden .opgetee- kend, thans meer kanonnen, meer vlieg tuigen, meer troepen en meer schepen naar Malakka moeten worden gezonden. Portugeesche troepen naar Timor. Het D.N.B. meldt uit Lissabon: De kanselarij van den minister-presi dent publiceert de volgende mededee- ling: Ingevolge de met de Britsche regee ring gevoerde besprekingen krijgen de reeds te Lourengo Marques gereed staande troepen bevel, zich in te sche pen naarTimor om cfe verdediging van het Portugeesche deel van het eiland op zich te nemen. REEDS 28 DOODEN. Het totaal aantal doodan onder de burgerbevolking, slachtoffers, van den bomaanval der Britten op een plaats in het Oosten des lands, is tot 28 gestegen. (A.N.P.) LUCHTBESCHERMING NIEUW GEREGELD. (A. N. P.51. Het zooëven verschenen verschenen nummer vier van het Veror deningenblad voor het bezette Neder- landsche gebied behelst onder No. 13/42 een nieuwe regeling'van de luchtbescher ming, waardoor de Wet tot bescherming der bevolking tegen luchtaanvallen van 1936, welker gebreken en tekortkomin gen in het verloop der jongste ontwik keling ook voor buitenstaanders zijn dui delijk geworden, wordt opgeheven. De nieuwe verordening roept een uniforme, onder de opperleiding van den hoofd-in- specteur voor de luchtbescherming straf verbonden organisatie in het leven, die ressorteert onder het ministerie van Ju stitie Aan den anderen kant verschaft de verordening duidelijkheid over den aan vang der verplichtingen ten dienste van de luchtbescherming', welker naleving zoowel door de overheid als door parti culiere- en bedrijfsinrichtingen, zaken en ondernemingen en ten slotte „ook door den individueelen burger dient te ge schieden. -s, Hoofdcommissaris van Arnhem. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied benoemde op grond van par. 1 zijner verordening nr. 108/1940 (vierde veroidening over bij zondere bestuursrechtelijke maatregelen) den plaatsvervangenden hoofdcommis saris van politie te Gravenhage, poli tiecommissaris C. Ch. Walraven, tot hoofdcommissaris van politie te Arnhem. Zeepdistributie. Met ingang van 1 Februari a.s. ko men weder in aanmerking voor extra rantsoenen zeep a. Personen, die z.g. „vuilen arbeid" verrichten. b. Kappers. c. Practiseerende artsen, tandartsen en dierenartsen. B-steun alleen via W.H. De secretaris-generaal van Sociale Zaken heeft den burgemeesters medege deeld, dat in den vervolge de B-steun, met uitsluiting van andere organen, moet worden uitgekeerd door de orga nen van Winterhlp Nederland. (Onder B-steun wordt verstaan verstrekking van kleeding, schoeisel en dekking aan de gesteunde werkloozen.) Bindende regeling voor Brandstoffen- bedrijf. Plet college van rijksbemiddelaars heeft voor loonen en andere arbeids voorwaarden in het brandstoffenbedrijf thans een regeling bindend vastgesteld. Deze regeling zal in werking treden met ingang van de" eerste volle loon- week na 31 Januari 1942. Ruilen van distributiegoederen is niet geoorloofd. De economische rechter te Arnhem heeft uitspraak gedaan in een princi- peele kwestie betreffende de ruiling van distributiegoederen. - De smid G. H. ten Broek uit Ewijk bezat een voorraad oud ijzer," en iemand die dringend om oud ijzer verlegen zat, bezat fietsbanden. Aangezien de smid de fietsbanden evenzeer noodig had, had hij het oud ijzer tegen de rijwiel banden geruild. De Officier van Justitie was van mee ning, dat de verdachte strafbaar is, om dat ruilen gelijk staat met koopen tegen natura. Daarom had hij de oplegging van een geldboete geëischt. De rechter heft den smid veroordeeld tot f 20 boete, sub. 5 d. h., met verbeurdverkla ring van de in beslag genomen rijwiel banden. UITREIKING INLEGVELLEN VOOR DE DISTRIBUTIEKAART. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 2 Februari 1942 tot en met 28 Fe bruari 1942 op nader door de plaatselijke distributiediensten bekend te maken tijd stippen de uitreiking van inlegvel len voorde distributie- stamkaart zal plaats vinden. Na 1 Maart 1942 zullen de distributie diensten by uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen naast de afkrui- sing van een vakje van den distributie stamkaart tevens een bon van het by de distributiestamkaart behoórende inleg vel afscheuren. Hierby dient dus zoowel de distributiestamkaart als het daarbij behoorende inlegvel te worden overge legd Indien men derhalve niet in het be zit is van een inlegvel;voor de distributie stamkaart zal men de bonkaarten voor levensmiddelen niet in ontvangst Kun nen nemen. Het is voor het publiek ver boden van het inlegvel bonnen te ver wijderen of ongeldig te maken. Indien mén dit toch doet, zal men tenmmste één stel bonkaarten voor voedingsmiddelen niet kunnen ontvangen en loopt men te vens de kans strafrechteiyk te worden vervolgd. Het is noodzakeiyk de inlegvellen zoo zorgvuldig mogelijk te bewaren, daar slechts bij verlies ten gevolge van brand en bominslag nieuwe inlegvellen zullen worden verstrekt. Inzake de uitreiking van nieuwe bonkaarten voor voedings middelen zullen evenwel te zijner tijd nog nadere berichten worden gepubli ceerd. Aan houders van fcoterkaarten zal een ander inlegvel dan aan houders van vetkaarten worden uitgereikt, terwijl deze hoofdgroepen wederom worden on derverdeeld naar den leeftijd. Op het in- MAANDAG 26 JAN. 1942. Leer my, HEERE! Uwen weg, ik zal in Uwe waarheid wandelen; vereenig my'n hart tot de vreeze Uws naams. Ps. 86 11. Maan op ono 13.55 4.13 Zon op onder 9.30 18.16 i 1 Febr.: Volle maan. 8 Febr.: Laatste kwartier. legvel wordt door den distributiedienst het nummer van de betreffende distri butiestamkaart overgenomen. Houders van boterkaarten, welke vóór 2 Januari 1921 zijn geboren, ontvangen een inlegvel K 1. Houders van boterkaar ten, geboren na 1 Januari 1921, doch I vóór 2 Januari 1928, zullen een inlegvel K 2 ontvangen, terwijl houders van bo- t terkaarten, geboren na 1 Januari 1928 doch vóó 2 Januari 1938 een inlegvel K 3 zullen ontvangen. Houders van bo terkaarten, geboren na 1 Januari 1938 zullen eeh inlegvel K 4 ontvangen. Voor houders van vetkaarten geldt dezelfde onderscheiding naar leeftijd. Zij zullen respectievelijk inlegvellen L 1, L 2, L 3 of L 4 ontvangen. Bij de uitreiking moet de distributie stamkaart worden medegebracht. Tevens zal bon 13 van de bonkaart „Reserve" worden ingenomen. Personen, geboren vóór 2 Januari 1942 dienen bon Reserve 13 A mede te bren- gen; personen, geboren na 1 Januari 1921, doch vóór 2 Januari 1928, bon Reserve 13 B personen, geboren na 1 Januari 1928, doch vóór 2 januari 1938 bon Reserve 13 C en personen, geboren na 1 Januari 1938 bon Reserve 13 D. 's-Gravenhage (A.N.P.) In een druk bezochte samenkomst, Zaterdagmiddag in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin gehouden, is besloten tot fusie tusschen de N.S.B. en de N.S.N.A.P., met dien verstande, dat de leden van laatst genoemde partij zich voortaan scharen onder de gelederen van Ir. A. A. Mussert, den leider van de sedert half December j.l. eenige in Nederland toegelaten staat kundige formatie: de N.S.B. Verscheidene vooraanstaande natio- naal-SQCialisten, ook van Duitsche zijde, woonden deze belangrijke samenkomst i bij, die zich kenmerkte door groot en thousiasme. De heer J. Hepp, een van de orga nisatieleiders der N.S.N.A.P., opende deze vergadering met woorden van welkom en van herinnering aan den tienjarigen strijd voor de nationaal-socialistische be ginselen hier te lande en aan het feit, dat sinds Mei 1940 ons land is getrok ken in de sfeer van het nationaal-socia- lisme. De heer C. Thoen, njede-lid Van de landelijke leiding der N.S.N.A.P., hield vervolgens een^korte rede, waarin hij op-' merkte, dat de 'tijd, dien wij beleven, een der grootste en gewichtigste onzer ge schiedenis is. Geschiedenis beleven, dat beteekent voor alles een deelneming aan den eeuwigen strijd, hetzij als medestrijder dan wel als tegenstander. Dat waren voor twee' duizend jaar de Romeinen zich reeds bewust, toen zij den internationa len rechtsregel stelden: Wij kennen slechts bondgenooten of vijanden. Een middenweg is er niet. Met zeer veel meer recht mag Duitsch- land, mag het Duitsche Rijk thans aan de volkeren van Europa dienzelfden eisch stellen. In den strijd tegen den grootsten vijand van de Europeesche kuituur, l^§t w bolsjewisme, dat gereed stond Europa te vernietigen, vecht het Duitsche Rijk niet meer alleen. De Duit sche revolutie is een Europeesche revo-/ lutie geworden. Zooals het Duitsche volk tot een eenheid werd gesmeed, zoo moet Europa één worden in levenswil. Gelijk eens Adolf Hitler met zijn bruine sol daten voor het geheele Duitsche volk streed, zoo vecht thans het Duitsche volk onder het ordenend genie van Adolf Hitler voor alle volken van Europa. Een nieuwe periode in de geschiedenis is aangebroken: die van de volksche ver heffingen, waardoor eeuwenlange sa menwerking zal leiden tot vrede en wel vaart. Zij, die blind .waren of blind wil den zijn, hebben ons volk geregeerd, zij hebben ons volk willen maken tot een volk der reactie. Wij weten nu, dat de geschiedenis geen mededoogeiï heeft voor volken, die zich lieten verleiden, door blinden te worden geregeerd. Voor ons volk heeft de leider der N.S.B. in algemeen verstaanbare woorden de zui vere waarheid gesproken en de politieke realiteit in zijn belangrijk artikel „Van de Grebbe tot den Oeral" geopenbaard. Wat Mussert ons volk toeroept, dat moeten honderdduizenden herhalen, zoo lang totdat millioenen Nederlanders het weten: Niet aan de Grebbe was ons volk in gevaar, neen, geheel Europa stond bloot aan het gevaar van-' het bolsjewis me: aan denOeral zullen wij qns volk verdedigen. In het uur van onzen groot sten nood heeft de leider der N.S.B. de verlossende daad verricht en den eenigen weg gewezen, die ons volk weder de mo gelijkheid biedt, ons denken, ons gevoe len en onzen wil in dezen grooten tijd .n te schakelen, om te zamen met het Duit sche volk te strijden voor "een nieuw Europa. Hierna sprak Dr E. H. van Rap- pard, die o.a. het volgende zeide: Kameraden! Het is u allen bekend, dat op den* 14en December j.l. vorige jaar ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de N.S.B. door den Rijkscommissaris besluiten bekend gemaakt zijn, die een geheel nieuwe, situatie ten aanzien van de bin- nenlandsche politiek geschapen hebben. Op dien dag heeft de Rijkscommissaris namelijk als eenige partij, die in de toe komst den politieleen wil in Nederland zal vormen, de N.S.B. aangewezen. Te gelijk heeft de Rijkscommissaris ver klaard, dat op dit uur der beslissing voor geheel Europa, dat ook het uur der politieke beslissing in Nederland is, diegene, die nog niet ziet of zien w 1 uitgeschakeld' wordt. Deze verklaringen van den gevolmacb tigde van den Führer zijn voor ons een bewijs, dat het de wensch van den Füh rer is, onze partij cop te zien gaan in de N.S.B. Voor ons, die sinds jaar en dag trouwe volgelingen,van den Führer zijri, is deze wensch een bevel. (Applaus.) Herziening van ons standpunt*ten aan zien van de N.S.B. is des te meer moge lijk door de verklaringen van den leider der N.S.B. op denzelfden 14en December, waardoor ons duidelijk geworden is, dat ook door de N.S.B. de Führer erkend wordt als de Führer aller Germanen; ook de N.S.B. het algemeen Germaanrch belang stelt boven het afzonderlijk be lang van Nederland; ook de N.S.B. de verbondenheid op leven en dood met Duitschland erkent. Wanneer wij na jarenlange strijd on ze organisatie prijs moeten geven, be teekent dat dus niet, dat wij tevergeefs gestreden hebben. Deze verklaringen ko men aan ons" standpunt zoo.danig te ge- moet, dat ook wij van onzen kant niet star mogen blijven. Wat ons vroeger van de N.S.B. scheidde, is door de ontwik keling der wereldpolitiek in zooverre overbrugd, dat wij nu zonder opgave van onze overtuiging en onze heiligste gevoelens met de N.S.B. kunnen samen gaan. 0 Reeds twee dagen na den 14en Decem ber had ik een bespreking met den plaatsvervangend leider, Van Geelker-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1