Christelijk Dagblad voor Zeeland' EERSTE BLAD De keuze van ons beroep. Binnenland Wanneer verduisteren Uit de Provincie D AG KAL EN DER. Firma BiOexnande! J. j. FANOY longe Gistsnaa' 3* en Noordweg 155 Hevige gevechten in het Oosten - Britsche terugtocht in richting Agedabia - Rabaul door de Japanners bezet. De strijd in Ned.-Indië. ZATERDAG 24 JAN. 1942 I 56e JAARGANG - No. 96 Bureaux Lange Vorsls»raai 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkamoor Midde'burg; Direcetr-Hoofdfedacreurj A, DE LANGE ie Goes Abonnementsprijs f 273 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per r»qel Overige advenentiën 30 <?ent per reoel Ingezonden medpdeel'-qeri 60 cent per rècel Kleine advertenHën f 0.55 bi| vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cf. extra BIj contract belangrijke korting Dit nummer .bestaat uit 2 bladen. I. De keuze van een beroep is voor velen ouders zoowel als voor de kinderen zeer moeilijk. Allerlei factoren spreken hief mee en met tal van omstandigheden moet rekening worden gehouden. Het gaat lang niet altijd zoo, dat een jongen of een meisje van jongs af een ideaal koestert, waarover de ouders zich ver heugen en dat ook in de practijk te ver wezenlijken is. Nu en dan komt zoo iets voor, maar in vele andere gevallen gaat het niet zoo van een leien dakje. Soms weet een jongen niet wat hij in de maatschappij wil worden. Het kost dan groote moeite en veel overleg om te ontdekken, waar hij het meest geschikt voor is. De gevallen, waarin iemand later de keuze van zijn beroep wijzigt, zijn dan ook niet zeldzaam. Helaas doet zich ook het feit voor, dat de ouders om principiëele of finan- ciëele redenen bezwaar moeten maken tegen de vervulling van den wensch- van hun zoon of dochter. Ds D. van Dijk deed daarom goed in zijn boek: „Gij zijt Gods mede-arbeiders" (Uitg. Oosterbaan Le Cointre N.V. te Goes) ook het vraagstuk van de be roepskeuze te behandelen. Kj stelt het in het licht van de cul tuur-opdracht, die God den mènsch gaf. Alle krachten, die Hij in de schepping legde, moet de mensch, opsporen en acti- veeren. De mensch heeft van God daar toe de noodige gaven gekregen. Voor ieder mensch komt het oogen- blik, waarin de keuze moet worden ge daan van het beroep, waarin hij den Heere dienen zal. Ouders en kinderen moeten hierin samen den rechten weg zoeken. Veel te vaak laat men zich echter bij de keuze van een beroep, zonder nood zaak, door allerlei toevallige omstandig heden leiden, zonder zelf te kiezen, terwijl het hier toch om ernstige din gen gaat. Hoeveel meer blijdschap zou er in ve ler leven geweest zijn, indien ze een an-, der beroep hadden gekregen, hoeveel meer zouden velen in de wereld hebben kunnen doen, als zij op een andere plaats waren terecht gekomen. Het eehig juiste uitgangspunt bij het kiezen van een beroep is de overweging: „Waarmee zou ik, waarmee zou mijn kind, het meest en het best kunnen werkzaam zijn als mede-arbei der Gods; waar zou ik, waar zou mijn kind, het. meeste kunnen doen?" Velen zullen om zulk een redeneering lachen. Voor hen heeft het bezig zijn in hun beroep geen andere bedoeling dan het verdienen van zijn brood; geld ma ken; als het kan, rijk worden; een posi tie bekleeden; geëerd worden. Ook Christenen verstaan vaak zoo weinig, dat ons dagelijksch werk moet zijn een dienen van God. Niemand behoeft bang te zijn, als hij. de zaak zóó stelt, dat daardoor de keuze beperkt zal worden. Natuurlijk zijn er beroepen, welke voor den Christen, die de dingen zóó beziet, nooit in aanmer king kunnen komen. Maar overigens, elk eerlijk beroep staat voor hem open. Men behoeft geen professor of onder wijzer of dominee of dokter te zijn, om deel te nemen aan de Goddelijke op dracht. Men kan hetook als timmer man, kleer- of schoenmaker, winkelier, boer, tuinder of landarbeider. Behalve het uitgangspunt, dat wij hier boven noemden, komen echter ook nog andere factoren in aanmerking. Daar over in een volgend artikel. Spaair- en betaalzegelkasbedrijven. In de Nederlandsche Staatscourant is oen besluit van den secretaris-generaal departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart verschenen be trekking hebbende op de uitoefening van kasbedr^'fnaamde spaar" en 'betaalzegel- Ingevolge dit besluit is voor voort- ze tmg van een dergelijk beroep of be- njt een vergunning noodig van den ®cretaris-generaal van ket departement n Handel, Nijverheid en Scheepvaart, betrekking tot de uitoefening an het bedoelde beroep of bedrjjf nog nadere voorschriften zal geven, waarbij tevens regelen kunnen worden gesteld angaande het intrekken der vergunning en het ontzeggen van het recht, het beroep of bedrjjf uit te oefenen. DU'TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten nog steeds he vige gevechten. Bij een tegenaan val in het centrale deel van het front werden den' vijand weder om zware bloedige verliezen toe gebracht; 35 kanonnen, alsmede talrijke zware wapens vielen in onze handen. In het zeegebied rond Enge land hebben gevechtsvliegtuigen een vrij groot vrachtschip met bommen beschadigd. Nachtelijke aanvallen der luchtmacht waren gericht tegen havens en militaire inrichtingen in Zuid - en Zuid oost-Engel and. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansehe troepen den verslagen vijand achtervolgd. Tot dusver werden tien Britsche pantserwagens, 46 kanonnen en meer dan 100 'automobielen buit gemaakt of vernield. Formaties van de Duitsche en de Italiaansehe luchtmacht hebben den in het ge bied ten Zuiden van Agedabia op de vlucht gedreven Britschen troepen zware verliezen toege bracht. Op het eiland Malta zijn lucht- en zeesteunpunten van den vijand overdag en des nachts door Duitsche gevechtsvliegtuigen ge bombardeerd. Britsche bommenwerpers heb ben in den afgeloopen nacht op enkele plaatsen in W. - D u i t s c h- 1 a n d, o.a. op woonwijken en openbare gebouwen te Munster, brisant- en brandbommen gewor pen. Eenheden der marine hebben drie Britsche bommenwerpers neer gehaald. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansehe opperbevel maakt 't volgende bekend: De vijand versnelde zijn aftocht in de richting van Agedabia onder den krachtigen druk van de gemechaniseer de Italiaansch-Duitsche afdeelingen. Tij dens de krijgsverrichtingen werden tal rijke gevangenen gemaakt. De buit be draagt tot dusver 47 stukken artillerie, eenige tientallen tanks en pantserwa gens, terwijl meer dan honderd vracht auto's werden vernield óf buitgemaakt. De luchtmacht zet energiek het bom bardement van Malta voort. Op den grond staande vliegtuigen, barakken en militaire gebouwen werden doeltreffend geraakt. CHURCHILL ZAL DE KWESTIE VAN VERTROUWEN STELLEN (A. N. P.). Blijkens een bericht van den politieken correspondent van Reuter volgens hetwelk is besloten, dat na de verklaring van den minister-president Churchill over zijn bezoek aan de Ver- eenigde Staten en over den algemeenen oorlogstoestand, welke verklaring de 3- daagsche debatten in het Lagerhuis in leiden zal, zal een "motie van vertrouwen ingediend worden, In regeeringskringen heeft men het ge voel, dat de op de agenda staande kwes ties van zoodanig belang zijn, dat; een motie van vertrouwen noodzakelijk is. REORGANISATIE VAN HET FRANSCHE LEGER. Arbeidsdienst ingevoerd. (V. P. B.). In het begin van deze maand heeft admiraal Darlan in zijn functie van minister voor de landsverde diging met generaal Revers, minister ad interim van het departement van Oorlog, over de reorganisatie van het Fransche leger geconfereerd. Volgens het wapen stilstandsverdrag is het Fransche leger 100.000 man sterk; het zal hoofdzakelijk uit vrijwilligers bestaan. In plaats van den vroegeren algemee nen militairen dienstplicht is de algemee- ne arbeidsdienst ingevoerd. Deze omvat alle Franschen, die het twintigste levens jaar hebben bereikt. Vlektyphus in Servië bedwongen. (D.N.B.) De Servische minister voor sociale politiek en volksgezondheid heeft medegedeeld, dat het gevaar voor een vlektyphus-epidemie in Servië voor bij is. Er zijn ongeveer honderd geval len van vlektyphus voorgekomen. DE STRIJD IN OOST-AZIE. RABAUL DOOR DE JAPANNERS BEZET. (A. N. P.). De Engelsohe nieuwsdienst meldt uit Melbourne het volgende be richt: „Op goeden grond kan men aan nemen, dat Japansche strijdkrachten ge land zijn te Rabaul". In een commentaar van Japansche mi litaire zijde op de landingsoperaties op Nieuw Brittannië wordt gezegd, dat de bezetting van de eilandengroep de Ja pansche lange-afstandbommenwerpers binnen doeltreffenden aanvalsafstand zou brengen van Noord-Australië. Men beschouwt Nieuw Brittannië als een der sleutelposities van de buitenste verdedi gingslinie van het Australische gemee- nebest. De Australische minister van Oorlog, Forde, heeft volgens den Britsche be richtendienst mededeeld, dat ongeveer veertig Japansche bommenwerpers en jachtvliegtuigen hebben deelgenomen aan ieder der beide luchtaanvallen, wel ke Donderdag op Rabaul zijn onderno men. De minister deelde mede, dat scha de aan militaire installaties te Rabaul is aangericht. Rabaul is de hoofdplaats van het door Australië bestuurde deel van Nieuw- Guinea. Voor zoover bekend, is Australisch Nieuw-Guinea slechts zwak verdedigd. Voor het uitbreken van den oorlog was men bezig de havenplaats Port Moresky, in het Zuiden van Papaca, in te richten als vlootsteunpunt. JAPANSCHE VORDERINGEN OP BATAAN. (D.N.B.) Na zware gevechten heb ben Japansche strijdkrachten in den loop van gisteren Moron aan de Wes telijke kust van" het schiereiland Batan- ga, gelegen op ongeveer acht kilometer van de oorlogshaven Olongapo, welke, zooals bekend, reeds eenigen tijd ge leden werd ingenomen, bezet. VERTREKT REGEERING VAN BIRMA UIT RANGOON? Domei verneemt via Saigon uit Ran goon, dat de Britsche autoriteiten, na de inneming van Tavoy, uit ongerust heid over den snellen opmarsch van de Japansche colonnes naar het noorden, overwegen uit Rangoon naar Mandalay over te brengen. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Britsche autoriteiten ernstig de moge lijkheid vreezen van Japansche landings operaties tegen Rangoon. HET OLIE-CENTRUM BALIK- PAPAN VERWOEST. Schweiz, Press Telegraph meldt uit Londen Uit Batavia wordt ver nomen, dat Nederlandse h- Indische troepen bij Ba- likpapan de olievelden en inrichtingen aldaar, de voornaamste van Ne- derlandsch-Indië, heb ben verwoest. AANVAL OP SABANG. (D.N.B.) Japansche luchtstrijdkrach ten der marine, die sedert 19 Januari boven de straat van Malakka en aan de Noordkust van Sumatra opereeren, heb ben, naar Domei meldt, de haven S a- bang op Noord-Sumatr-a aangevallen, welke een Britsche ver bindingsbasis voor het verkeer met In- dië vormt; De Japanners bestookten het vliegveld met bommen, waardoor groote schade ontstond. Bovendien bombar deerden zij de haveninstallaties en pak huizen, brachten een koopvaarder van 2000 B.R.T. tot zinken in de dokken en beschadigden een tweeden koopvaarder^ van 7000 B.R.T. zwaar in de straat van Malakka. Tuinders en tuinarbeiders ontvangen extra broodrantsoen. Het Centraal Bureau van Tuinbouw veilingen in samenwerking met den Tuin- bouwvoorlichtingsdienst der Directie van den Landbouw heeft na bespreking met de betrokken autoriteiten bewerkstelligd, dat aan tuinders en tuinarbeiders boven 16 jaar binnenkort een dubbel brood rantsoen zal worden verstrekt. In verband met de omstandigheid, dat dit jaar ook veel zal worden gevergd van de inspanning van den tuinbouw, was reeds eenigen tijd geleden een verzoek aanhangig gemaakt om evenals in het vorig jaar, extra broodrantsoenen be schikbaar te stellen voor hen die in de tuinbouwbedrijven arbeiden. Het moet van belang worden geacht, dat zoo spoedig als mogelijk is de nieu- DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM. De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend inzake de distributie van petroleum. Het is noodzakelijk, den geldigheids duur van de met „26" genummerde bon nen van de met „S" en „T" gemerkte petroleumkaarten, welke gedurende het tijdvak van 4 Januari 1942 tot en met 14 Februari recht geven op het koopen van twee liter petroleum vpor verlich tingsdoeleinden, te verlengen tot en met 31 Maart 194 2. Eveneens is de geldigheidsduur van de met „15" genummerde bonnen van de petroleumkaart „0", welke gedurende het tijdvak van 24 December 1941 tot en met 21 Maart 1942 recht geven op het koopen van twee liter petroleum tot en met 31 Maart verlengd. De kans is evenwel niet uitgesloten, dat vóór 31 Maart a.s. nieuwe bonnen voor petro leum kunnen worden aangewezen. we groenten gebracht kunnen worden, en hiertoe moet ongestoord gewerkt kunnen worden, zoodra de weersomstan digheden den vollen arbeid ook toelaten. Er is thans een afzonderlijke regeling getroffen voor de bedrijven waarin de vroege teelt wordt beoefend, en de pc- beiders zullen reeds met ingang van 1 Febr. in het genot worden gesteld van het dubbele broodrantsoen, naast het extra halve rantsoen aardappelen, vleesch en vet. Voor degenen die in de bedrijven wer ken met later oogsttijd, zal het extra rantsoen ingaan op 15 October. Als minimum bedrijf voor verkrijgen van de extra kaart is 500 M2 aangege ven, waarvoor de betrokken Rijkstuin- bouwconsulent een verklaring moet af geven, benevens over de soort van het bedrijf. ZONDAG 25 JAN. 1942. 's Morgens tot 9.31 u. 's Avonds van 18.14 u. MAANDAG 26 JAN. 1942. 's Morgens tot 9.30 u. 's Avonds van 18.16 u. VEER VLISSINGEN—BRESKENS. Zooals wij reeds meldden, is de Prov. bootdienst HansweertPerkpolder stil gelegd, terwijl de dienst Terneuzen Hoedekenskerke regelmatig wordt uit gevoerd. Aangezien de dienst Vlissingen Breskens daardoor zoo goed als het geheele vervoer naar en van Zeeuwsch- Vlaanderen kreeg -te vervoeren, is, om opstopping te voorkomen, naast de in dienst zijnde motorveerboot de stoom boot „Zuiderzee" in dienst gesteld. Middelburg. De wederopbouw. Zooals bekend is, wordt de wederopbouw van de verwoes te panden van particulieren slechts ten sfleele door den staat bekostigd, en moe ten de gedupeerden in vele gevallen een deel van de kosten betalen en een deel. van den Staat leenen op hypothecair ver band. Zoowel voor de betrokkenen zelf, als voor de gemeente is het van buitenge woon belang, als de financieele lasten, welke in verband met den wederopbouw op de gedupeerden veelal komen te rus ten, dragelijk zijn. De toekomst van de stad is hier zoo nauw bij betrokken, dat de burgemeester een commissie in het leven heeft geroepen, welke hem hier over van advies zal dienen en een rap port uitbrengen. Deze commissie bestaat uit de heeren: W% Berdenis van Berlekom, voorzitter; Jhr Mr Th. A. J. W. Schorer, secretaris F. B. den Boer, Mr J. A. du Montacpue, J. L. van der Harst, H. J. van Loo, Mr Dr R. W. Graaf van Lynden, R. Meur- singe-Reynders, Ir A. Rothuizen, Mr G. W. A. de Veer, Mr A. J. van der Weele en A. van Westreenen. De commissie is Vrijdagmorgen ten gemeentehuize door den burgemeester geïnstalleerd. Elfstedentochtrijders. De vier in woners van Middelburg, die Donderdag aan den elfstedentocht hebben deelge nomen, hebben allen den tocht geheel volbracht. Het waren de- heeren E. L. Nauta, arts en chirurg van het Gast huis, Jhr. Mr. D. van Eysinga, part. secr. van den burgemeester, Hendrik Goedbloed, zoon van Mr J. W. Goed- bloed, en zijn huisgenoot Willem. Gun ning, zoo van burgemeester H. C. J. Gunning van Yerseke, In een onderhoud, dat wij met laatst genoemde jeugdige deelnemers hadden, zeiden zij den tocht in 14^2 uur te heb- ZATERDAG 24 JAN. 1942. Want Gij zijt groot, en doet wonder werken; Gjj alleen zijt God. Ps. 86 10. Zon op onder 9.33 18.12 Maan op onder 12.58 2.09 Vandaag: Eerste kwartier. 1 Febr.: Volle maan. ZONDAG 25 JAN. 1942. Welgelukzalig zijn zij, die in Uw huis wonen; zü prijzen U gestadiglijk. - Ps. 84 5. Zon Maan op onder op onder 9.31 18.14 13.25 3.12 ben gereden, met pech onderweg door het breken van een schaats. Ze waren blij te hebben medegereden en hoopten bij een volgenden keer weder van de par tij te zijn. J. B. Schagen f- Op 80-jarigen leef tijd is te Goor overleden onze oud-stad- genoote, J. B. Schagen-geb. Langejan, die als zuster Langejan van de N.V. Verpleeghuis gedurende 10-tallen jaren als wijkverpleegster en ook als troos ter de zieken heeft bezocht en verzorgd. Officieel mocht zij destijds erkenning on dervinden voor haar menschlievenden arbeid. Voeding in dezen tijd.. Het bezoek bij de eerste dagen van de tentoonstel ling „Voeding in dezen tijd" is niet over weldigend druk geweest, hetgeen voor namelijk aan het weer moet worden toe geschreven. Ook de koffiekamer van de „PZEM", waar in de morgenuren ieder uur een film wordt vertoond en 's mid dags kookdemonstraties worden gege ven, trok tot nu toe niet erg veel be zoek. Er resten nu nog twee dagen en wij wekken onze lezers gaarne op deze leerzame tentoonstelling te bezoeken; iedere huisvrouw zal met hetgeen men er ziet en hoort, haar nut kunnen doen. De scholen hebben nog vrij. De O.L. school en "de U.L.O.-school, met uitzon dering van de hoogste klassen van de Meisjes-U.L.O., hebben volgende week nog vrijaf. Eerste winkelpand in gebruik ge nomen. Heden is het eerste herbouwde winkelpand, Gravenstraat 8, waarin de heer J. J„ Flierenburgh zijn zaak heeft gevestigd, in gebruik genomen. Mogen er spoedig meer volgen. Zuid-Beveland. KriJinintgiertj Daar de leden der Geref. Kerk door den brand van Zondag j.l. korten tijd geen gebruik van de kerk kunnen maken, zullen de godsdienstoefe ningen a.s. Zondag in het Zondagsschool gebouw der Ned. Hërv. Gemeente wor den gehoyden. De Fröbelschool is vanwege de felle koude tijdelijk gesloten. Oudelande. Woensdagmorgen werd de 75-jarige D. de Leeuw op straat onwel. Hij was bevangen door de koude. Een lid van de E.H.B.O.-ploeg droeg den man bij zich in huis. Later heeft Dr Folmer de L. naar zijn eigen woning overgebracht. Daar is hij., den volgenden nacht overle den. De heer De Leeuw was vele jaren cor respondent van ons blad en bode van de vereen, voor Ziekenhuisverpleging. Driewegen. Woensdagavond hield de Varkensvereeniging „Helpt Elkander" haar jaarvergadering, onder leiding van den voorz. Johs. Ötte. De penningmees ter bracht verslag uit over de kas. De inkomsten waren f84,05, de uitgaven f 28,04, aldus een batig saldo van f 55,81. Het aftredende bestuurslid Johs. Otte werd herkozen. De bode M. de Witte werd eveneens herbenoemd. Tevens werd bepaald, dat de varkens, die aangekocht worden, opgegeven dienen te worden bij den bode. De kosten van het inënten der varkens komen voor de helft voor den houder en de helft voor de ver- eeniging. Noord-Beveland. Kortgene. Woensdag is de post op N.- Beveland niet verschenen, daar de veer boot Kortgene-Wolfaartsdijk niet meer kon' varen. Donderdag had men alle hoop om dé post over Veeere-Kamperland te ver voeren, doch er was 's morgens en 's avonds zooveel ijs, dat de pogingen, die men in het werk stelde, ook daar mislukten.Donderdagavond is de veer boot te Veere over kunnen varen naar Kamperland met een lading post voor het geheele eiland, zoodat de post Vrijdag-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 5