Tentoonstelling voeding en dezen tijd OC grooto verrat* in THeesurrogaat ö5J De Grutter PAKHUIS TE HUUR OF TE KOOP GEVE A. C. VAN E De Gruyte^'s Hoest- en Verkoudheids Voor de Jeugd. H.H. VEEHOUDERS. UNICUM FIRMA LIEVE Co. Schulte Thieme Het bonte adres voor MANUFACTUREN Is dat van L, E. RIVIERE, tijdelijk Korte Oelft 20, MIDDELBURG. IN HET GE Cj$JlAx>tzJ2n> in Goes. Minimum oppervlakte IC Aanbiedingen onder letter L. B- „De Zeeuw", Goes. Coöp. Boerenleenbank „VEERE". Ass.-Apotheke Telef. 2468 Dirk en Kreeltje uit de Karsteeg. De kleine advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" kosten slechts f Q.55 a contant. Onder letter of nummer f 0.65 OFFICIEEL^ *UBL!SATigS. GEMEENTEBESTUUR VAN OOST' EN WË8T.S0U8URÜ, DE BURGEMEESTER der ge meente Oost- ert West-Souburg maakt bekend: dat wederom vitamine-tabletten D zullen worden uitgereikt ten be hoeve van kinderen van 3 maan den tot 3 jaar en aan a.s. moeders, gedurende de laatste drie maanden vóór de bevalling, op vertoon van een geneeskundige verklaring. De uitreiking geschiedt, tegen overlegging van de distributie stamkaarten van vorengenoemde vrouwen en kinderen op het kan toor van den plaatselijken distri- butiedienst ten gemeentehuize al hier en wel op Maandag 26 en Dinsdag 27 Januari 1942, des na middags van 15.00 tot 16.00 uur. Aan personen beneden den leef tijd van vijftien jaren zullen geen tabletten worden medegegeven. O.- en W.-Souburg, 23 Jan. 1942. De Burgemeester voornoemd, STEMERDING. Georganiseerd door het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening In Oorlogstijd. de geur V\n Ti- DE sMW V>\N THEE Zakje met 5 pakjes voor 50 kopjes 25 ct. Het Bestuur maakt bekend, dat ter rente-bijschrijving en controle van de spaarbankboekjes en reke- ningcourantboekjes zittingen zul len worden gehouden op na te melden data: Maandag 26 Januari, des namid dags van 15 uur en van 68 uur; Dinsdag 27 Januari, des voor middags van 101 uur en des na middags van 2-5 uur. HET BESTUUR. Levertraan- en Vitamine-sam Davitamon c,A D", „C", „f Beste Nichtjes en Neefjes! Ik stel me voor, dat jullie met de koude winteravonden, allen thuis gezellig om de kachel zit. Tenminste, voor zoover er nog brand stoffen zijn en ik hoop, dat dat bij allen zoo is, want het warme plekje bij den haard is nu niet te versmaden en zeker niet als je moe van het schaatsenrijden bent thuisgekomen. En wat doen jullie dan? Lezen en huiswerk maken, teekenen en handwerken, als je er wol, zij enz. voor hebt! Nu, voor wie er zin in hebben, geef 'k hier nog een spei. Ik had het al eerder beloofd, maar an dere dingen gingen voor. Het heet: Spreekwoorden raden. We zullen het met elkaar spelen, al de nichtjes en neefjes doen mee en we zitten in een kring om de tafel. Eén moet er de kamer uit. Es kijken... Frederik Hendrik maar. En nu gaan wij met z'n allen een spreek woord bedenken, dat Frederik Hendrik moet raden. We nemen „Waar een wil is, is een weg". Op het rijtje af krijgt nu ieder een woord. Oranjebloesem het eerste, dus „waar", Colporteurtje zit naast haar en krijgt „een" en zoo verder. Zijn er meer woorden dan het aantal kinderen, dan gaan we gewoon door, dus krijgt Oranjebloesem er nog een bij en dus zooveel kinderen twee woorden, als het spreekwoord lang is. Nu hebben we alles afgesproken en mag Frederik Hendrik binnenkomen. En hoe moet hij het nu raden? We zeggen tegen hem, dat hij bij Oranje bloesem moet beginnen en haar iets vra gen. Bijv. Heb je al schaatsen gereden? Nu moet Oranjebloesem zoo'n antwoord geven, dat haar woord er in voor komt. Ze zegt: Ja, maar ik wist niet waar ik zou gaan. Aan Colporteurtje wordt gevraagd: „Ben je vaak gevallen? Het antwoord is: „Nee, maar een keer. Als we zoo alle woorden hebben gehad, dan weet Frederik Hendrik het nog niet en moet hij weer van vorenaf aan beginnen. Er is ook nog een andere manier. Nu moet Irene de kamer uit. We bedenken weer een spreekwoord, ieder krijgt weer een woord, maar inplaats, dat we het woord in een antwoord zeggen, zin gen we het, ieder zingt alleen zijn eigen woord, maar allen op dezelfde wijs. We zeggen tegen Irene waar ze moet beginnen en zij moet al luisterend den kring van nichtjes en neefjes langs. Nu, jullie probeert het allen maar eens. Maar... eerst de raadsels. Hier volgen ze. 1. Voor de grooten. Het geheel bestaat uit 43 letters. Alle 33. 37. 1. 25. 31. 13. 2. zijn nu ver stijfd. Heel de 3. 35. 20. 41. 9. 33. 11. 29. 15. 14. 4. 8. 42. 18. is nu op het ijs. Je ziet ze heel mooi 33. 11. 19. 24. 27. 2. 39. 32. 43. 6. 2. De baan 38. 30. 42. 36. 39. is ook present en hg moet flink 34. 7. 17. 21. 2. allen aan een 10. 23. 1. 26. rijdt ook fijn. Is er een 33. 11. 12. 40. 16. 39. dan kun je met een 28. 37. 24. 22. op het ijs terecht komen. De 5. 36. 21. is nooit zoo gauw dicht. 2. Voor de kleinen. Het geheel bestaat uit 20 letters. Op 17. 13. 3. ijs is het gevaarlijk. Het moet wel goed 15. 7. 18. 14. zijn. Wie 1. 12. 20. 4. leert rijden, leert het vast 5. 2. 8. 11. De riemen van de schaats zijn meest van 7. 9. 16. 10. 19. 7. 7. 6. 3. nog veel plezier. Allen hartelijk gegroet van TANTE DOLLIE! Indien Uw vee lijdt aan navui), nage witvuil, gebruik dan bet alom bekende mi Binnen twee dagen ziet U verandering in den algemeenen toestand der koe en vooruitgang in de melkproductie. UNICUM wordt door deskundigen aanbevolen. Kortedijk 16 Tel. 108 Vlaardinoen. UNICUM Is verkrijgbaar bij onze wederverkoopers. 15) Meester lacht nog, als hij alweer voor de kast staat om een ander boek voor Dirk op te zoeken en dan hoort Dirk hem nog eens zachtjes zeggen„Een b ij b e 1". Dirk krijgt toch een boek, maar een heel gewoon boek, net als andere keeren. Dan vindt hij het fijn, maar nu? Nu had meester het net zoo goed mogen houden. Dirk durft niet, maar hij zou het zoo wel in de kast terug willen gooien. Nu komt hij toch zonder bijbel thuis. En al die mooie verhalen van Kreeltje, die kan hij nu ook niet voorlezen. En het potlood Ja, dat is nog het ergste. Het potlood is hij nu ook weer kwijt en nog wel voor niets. Weer terughalen? Nee, dat gaat niet, want meester is bijna klaar. Hij doet de kast al dicht en gaat zoo naar hun eigen klas terug. Nee hoor, dat van den Heere Jezus, die alles hoort en ziet, dat is allemaal maar praat van Marijke, hij gelooft er niets meer van. En die bijbel Ja, die is er toch wel. Op de school aan den overkant hebben ze er genoeg, heeft meester immers gezegd. Dat is dus wél waar. Diep teleurgesteld komt Dirk bij Kreeltje. Zonder potlood en zonder bijbel. En Kreeltje is al even teleurgesteld als Dirk. Hij weet zeker, dat Marijke nog meer mooie verhalen heeft verteld, maar die is hij vergeten. Als Dirk die bijbel nu maar had gekregen! O, wat had hij dan fijn voor kunnen lezen. 's Avonds, als ze naar bed gaan, zegt Dirk: „Kreel, je moet nu maar niet meer bidden. Het bestaat niet hoor, dat iemand je kan hooren en zien als hij er niet is. En het potlood zijn we nu toch maar leelijk kwijt. Anders had ik daarmee nog eens een fijne teekening voor je kunnen kleuren. En die bijbel hebben we ook niet en je beenen zijn óók niet beter, enne je hebt de zee óók niet gezien." Kreeltje- zit met een bedroefd gezicht in bed. O, als Marijke er maar was, die zou wel raad weten. Als hij naar buiten kijkt, ziet hij den hoogen muur. Nee, als Dirk het zegt, dan zal hij maar niet meer bidden. Kreeltje hoeft ook niet meer een verhaal te vertellen. Ze liggen zoomaar stilletjes bij elkaar. Och, Marijke zal het maar bedacht heb ben, denkt Kreeltje, dat van den Heere Jezus en al die andere verhalen. Maar het versje, ja, dat was toch wel mooi. Deze avond heeft Kreeltje het voor den eersten keer niet opgezegd, met z'n oogen dicht en z'n handen samen. Zou hij het toch nog maar doen, heel zachtjes? Zonder dat Dirk het merkt. Welja. Hij heeft z'n oogen al dicht. Heel stijf dichtgeknepen. Onder de dekens vouwt hij z'n handen samen. En dan zegt hij het versje op. Zoo zacht jes, dat hij zijn mond haast niet eens be weegt en Dirk merkt er niets van. En als hij klaar is, ja, dan vraagt hij toch nog maar aan den Heere Jezus of zijn beentjes weer beter kunnen worden en of hij de zee mag zien enja, dat vraagt hij ook, of Dirk tóch een bijbel krijgt. Nee, Dirk heeft deze keer heelemaal geen zin om met Kreeltje te praten, of een beetje te stoeien en naar een verhaal te luisteren. Die verhalen En de Heere Jezus Niks hoor, hij gelooft er niets van, er is allemaal niets van waar. En de Bijbel Nou ja, die is er wel. Da zei, dat het een boek voor dominee's was en niet voor kinderen. En meester zei ook, dat het geen boek voor kinderen was, maar ja, meester heeft ook gezegd, dat ze er op de andere school genoeg hebben endaar zijn immers net zoo goed kinderen. Nee, Dirk begrijpt er niets meer van. Maar wèl weet hij, dat hij toch wel eens erg graag zoo'n Bijbel wil zien. „Dat is Marijke!" Marijke zit bij Moeder in den tuin. Ze heeft haar stoel vlak bij het tafeltje geschoven en het Tekenschrift ligt voor haar. Éen week geleden is Marijke uit het zie kenhuis gekomen. Ze mag nog niet naar school en nu heeft de juffrouw de boekjes en schriften ge bracht en mag Marijke thuis sommen en taailesjes maken om haar schade weer in te halen. Al een paar keer heeft ze omgekeken. Als ze met haar stoel een beetje achter over wipt kan ze juist binnen op de klok kijken. Het is nu kwart voor drie en om drie uur zal grootvader haar komen halen om met haar te wandelen. „Marijke, werk je wel door?" waarschuwt Moeder, want ze ziet wel. dat Marijke weer heel ergens anders is met haar gedachten. „Morgen komt de juffrouw en dan moet je werk klaar zijn hoor. Laat eens kijken?" Marijke geeft haar schrift aan Moeder. „Ja, die twee rijtjes sommen kun je nog best afkrijgen eer Grootvader komt. Schiet maar vlug op". Marijke zucht er van. Op school sommen maken is veel fijner dan thuis. Op school hoort het nu eenmaal zoo, maar thuis kun je veel fijner spelen. „Marijke!" waarschuwt Moeder nog eens. „Ja Moe". En nu gaat Marijke heusch weer aan den gang. Maar onder het rekenen maken haar ge dachten toch telkens weer zijsprongetjes en dan ziet ze Grootvader. Waar zouden ze naar toe gaan? Naar het plantsoen óf het park of langs de zee? Marijke weet het wel, Grootvader zal wel weer een plannetje klaar hebben. Hè, nu maakt ze tóch weer een fout. Zeven ens acht is toch veertieno nee, vijftien, of toch; hè, wat is ze weer dom, het is wel vijftien. Nog één keer kijkt ze naar de klok. Tien voor drie is het nH aL Nu mag ze toch wel hard opschieten. Gelukkig, dat Grootvader deze keer een beetje verlaat was, anders was ze niet klaar gekomen en had Grootvader op haar moe ten wachten en dat zou toch wel een beetje erg zijn geweest. Grootvader komt door de poort, heel zachtjes. Moeder en Marijke hebben hem geen van beide aan hooren komen en ineens, daar gaat de deur open en staat hij in den tuin. „Grootvader, gaan we al?" Juichend vliegt Marijke naar Grootvader toe en hij vangt haar in zijn armen op. „Bedaard, kleintje, Grootvader moet even uitblazen". Marijke popelt, want Moeder gaat eerst nog een kopje thee voor hem inschenken en Marijke moet een volle beker melk leeg drinken. „Niet mopperen hoor!" waarschuwt nu Grootvader, want dat mocht je in het zie kenhuis ook niet". „Nee", zegt Marijke, maar daar dronken ze allemaal melk en hier moet ik het alleen en dat is veel erger, en Marijke houdt ineens op. Want dat Kreeltje wel eens stiekum haar melk opdronk, dat mag niemand weten. Kreeltje Marijke moet ineens weer aan hem den ken. Het was toeh zoo'n lief jongetje. Hoe zou het nu met z'n beentjes zijn en o ja, zou hij zijn gebedje nog wel eens op zeggen. Marijke was hem eigenlijk al heelemaal vergeten. Toen Kreeltje wegging is er een meisje in zijn bed komen te liggen en daarmee heeft ze zooveel pret gemaakt. „Grootvader, weet u waar de Karsteeg is?" Secretaris: A. J. M. Roos, Groot Hertoginnelaan 186, 's-Gravenhage. 10. Bij de Vakgroep Chemische Wasscherij en Ververij. De ondernemingen, welke reeds aan den uiteindelijken consument of den detailhandel verhandelde textielgoederen fabriekmatig, al thans met aanwending van de in dezen tak van bedrijf gebruikelijke machines, verven (inzonderheid oververven), chemisch reinigen (z.g. stoomen), ontvlekken, oppersen, als nieuw opmaken, plisseeren, decateeren. Secretaris: A. J. M. Roos, Groot Hertoginnelaan 186, 's-Graven hage. Alle in Nederland gevestigde ondernemingen, welke fabriekmatig garens, weefsels, vlecht- of knóopwerken, of andere textielproduc ten vervaardigen of veredelen of bedrijfsorganisatorisch-verwante of productie-verwante takken van bedrijf uitoefenen en welke niet vallen onder de bovengenoemde vakgróèpen, zijn verplicht zich aan te melden bij de Bedrijfsgroep Textielindustrie, Secretaris: Prof. Dr J. Wisselink, Jan van" Nassaustraat 57, 's-Gravenhage. TONICUM KATWIJK KOLINE SANGUINOSE PROMONTO ORGATONICUM en andere versterkende middelen. D R OG I ST E R IJ In het Huis met de Roode Pilaren Middelburg. H.H. VEEHOUDERS. Laat uw vee verzekeren in de Onderlinge Veeverz. „Walcheren". Dit is uw belang. J. MARINISSEN, Secr.-Penningm. TE KOOP: EEN ZWARE OLMENBOOM. J. LOUWERSE Jac.zn Gapinge. LANDBOUWER, kapitaalkrach tig, wenscht kennismaking met Boerendochter of Wed., één of twee k. g. bezw., eveneens bemidd., leeft, 3040 j., P.G. Geheimh. verz. Brieven met foto, welke op eerew. wordt teruggez,, -o. 1. C, Bureau „De Zeeuw" te Goes. Druk Oosterbaan Le Cointre N.V. Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 4