Tentoonstelling VOEDING EN DEZEN TIJD pc groots verrotting DE GEUR V^NTHE DE SMAAK VAN ThjEE THeesurjrogaat De Gruyter PAKHUIS TE HUUR 3F TE KOOP GEVR/ A. G. VAN 0! De Gruytef^'s Hoest- en Verkoudheidsn H.H. VEEHOUDERS. UNICUM FIRMA LIEVE Co. DE PIONIERE Schulte Thieme QFFIGieUUg *UBU§ATiÉ?& 6EMEFNTEBE§TUUR VAN OOST. £N WE8T-80UBURÖ. DE BURGEMEESTER der ge- meente Oost- en Weit-8ouburg maakt bekend: Hot ba»te adres voor MANUFACTUREN la dat van I.. E. RIVIERE, tijdelijk Korte Delft 20, MIDDELBURG. IN HET GEB in Goes. Minimum oppervlakte IOC Aanbiedingen onder letter L. Bu „De Zeeuw", Goes. Coöp. Boerenleenbank „VEERE". Ass.-Apotheker Middelburgsche Brieven. De dominé alleen op de begrafenis. De kleine advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" kosten slechts f 0.55 a contant. Onder letter of nummer f 0.65 dat wederom vitamine-tabletten D zullen worden uitgereikt ten be hoeve van kinderen van 3 maan den tot 3 jaar en aan a.s. moeders, i gedurende de laatste drie maanden vóór de bevalling, op vertoon van een geneeskundige verklaring. De uitreiking geschiedt, tegen overlegging van de distributie stamkaarten van vorengenoemde vrouwen en kinderen op het kan-1 toor van den plaatselijken distri- butiedienst ten gemeentehuize al hier en - wel op Maandag 26 en Dinsdag 27 Januari 1942, des na middags van 15.00 tot 16.00 uur. Aan personen beneden den leef tijd van vijftien jaren zullen geen tabletten worden medegegeven. O.- en W.-Souburg, 23 Jan. 1942. De Burgemeester voornoemd, STEMERDING. Georganiseerd door het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening In Oorlogstijd. Zalcje met 5 pakjes voor 50 kopjes 25 ct. Het Bestuur maakt bekend, dat ter rente-bijschrijving en controle van de spaarbankboekjes en reke- ningcourantboekjes zittingen zul len worden gehouden op na te melden data: Maandag 26 Januari, des namid dags van 15 uur en van 68 uur; Dinsdag 27 Januari, des voor middags van 101 uur en des na middags van 2-5 uur. HET BESTUUR. Levertraan- en Vitamine-samer Davitamon E,A D", „C", ,,Dr Telef. 2468 Indien Uw vee lijdt aan navuij, nageb witvuil, gebruik dan het alom bekende mid Binnen twee dagen ziet U verandering in den algemeenen toestand der koe en vooruitgang in de melkproductie. UNICUM wordt door deskundigen aanbevolen. Kortedijk 16 Tel. 108 Vlaardinoen. UNICUM is verkrijgbaar bij onze wederverkoopers. een mensch een gevormd karakter heeft, hoe meer vrijheden hij zich zal kunnen en mogen permittee ren. Hij zal immers ook beter hoofdzaken van bijzaken weten te onderscheiden. Voor het kleine kind ech ter, in welks leven opstaan en naar bed gaan, aan- en uitkïeeden, eten en drinken zoo'n voorname ro? speten, gaat het niet om bijzaken, maar om hoofdzaken. Daar om zijn kinderen te beklagen, die in dezen een slordige, wispelturige moeder hebben. Bij deze gewenning behoort het kind kort, zakelijk en nauwkeurig te worden toegesproken. Echter niet in een te koude, doch veeleer in een opgewekten, stimu- leerenden toon, met eenvoudige bewoor dingen. De kleine kinderjaren eischen dus een belangrijk stuk dressuur, een dressuur, die zonder vleien en zonder slaan het kind leert wennen aan vaste, zinvolle, goede gewoonten. Daarom is het ook van belang, dat de ouders zich duidelijk rekenschap geven, welke gewoonten zij het kind dwin gend moeten en mogen aanleeren. Tot deze goede gewoonten behoort zeker niet het op alle uren en op alle tijden van den dag door kleine kleuters brengen van handjes en kusjes aan allerlei „ooms" en „tantes", die toevallig bij vader en moeder op visite zijn. Deze voor de Mnderen zeer hinderlijke begroetingswijze, die hen elk oogenblik uit hun spel (dus uit datgene, wat voor ons het werk is), haalt, geeft hun leven geen lijn, doch maakt hen slechts kribbig en wispelturig. O wee echter, als ze dan niet gehoorzamen. Terwijl vader en moeder in de opvoeding slap en ongedurig en lijnloos zijn, eischen ze voor het oog van het pu bliek nu op eens de strengste gehoorzaam heid. Die wel eens dergelijke lastige mo menten heeft meegemaakt en het gezicht der kinderen daarbij heeft bestudeerd, zal er verwondering, geprikkeldheid en onwil op hebben gelezen. Een fout, die minder veel zal voorkomen is deze, dat te strenge gewenning in de kleuterjaren het kind al te consciëntieus maakt. Deze neiging kan reeds in het tem perament van het kind zelve aanwezig zijn. Ik heb in een zelfde gezin twee kinderen gekend, die dus dezelfde opvoeding hadden genoten, en waarvan het eene reeds van voor het tweede levensjaar uit zichzelve, alvorens naar bed te gaan, zijn speelgoed secuur opborg, terwijl het broertje iederen avond opnieuw weer hiervan een kwestie maakte met zichzelf en met zijn moeder. Het is gewenscht, dat men zoo'n accu raat kind niet in zijn plichtsgetrouwheid kwetse, terwijl echter opgewekte toon en gemakkelijke, losse, vroolijke omgang het rigeristische in zoo'n karakter, het knel lende weg moet nemen. Bijzonder groot gevaar is er, dat zoo'n kind hoogmoedig FEUILLETON 29) -o- Bij het plein gekomen moet Gretha links afslaan. De straat, die zij dan be rijdt, leidt naar de groote fabriek van De Bruin, die in de verte te zien is. In de omgeving, ook in deze straat, de Groene Steeg geheeten, wonen de meeste arbeiders van de fabriek. Aan het eind, een vrij groote woning, woont Adriaan Verdonk, de ploegbaas en de diaken in Hoogveld. Haar hospita heeft het Gretha uitgeduid en zij kan de woning onmid dellijk vinden. Juffrouw Verdonk is uitermate ver rast, als de „juf" komt Het blijkt, dat broer inderdaad overdreven heeft: kleine Cor is niet zoo erg ziek; over enkele da gen, den Zondag over, kan zij wel weer ïia&r school. Neen de dokter heeft zij iiat gehad. Jatusscheii is Gretha er nu. Zij maakt een praafje roet het kind, dat zeer ver eerd is irat de komst van de juffrouw, eviv 'c5- aj reeds zooveel heeft verteld i .vetos: juffrouw Verdonk heeft i jr. - ?-v>ord over de nieuwe onder- *.(-"• tcrmenderhand de harten wordt, vooral wanneer men het altijd als voorbeeld voor andere kindereu stelt. Rotterdam. P. W. J. S. Amice, Dat wij juist midden in de ijssport zitten en nu de tentoonstelling „Voeding in dezen tijd" hebben, ja Moeder, daar is niets aan te doen. Die data stonden ai lang va.,-.. Daaraan is niets te veranderen. En de duur van de ijspret valt nu toch al mee (sommi gen zeggen wellicht, toch al tegen), dus eenige uren onderbreking voor een hoogst nuttige en leerzame bezigheid is alleszins aanbevelenswaardig. Behalve nuttig en leer zaam, is het bezoeken van deze tentoon stelling ook hoogst aangenaam. In de we reld van de voeding is het prettig toeven. Het is een terrein waar de vrouwen al lang niet meer den scepter zwaaien.' Mannen praten tegenwoordig volop mee als het gaat om keukenbesognes. In wachtlokalen, werkplaatsen, in trams en bussen, wordt vaak een heele kous opgezet en denkbeel dig geschransd van allerlei lekkers. Terwijl ik dezen brief schrijf, weet ik niet hoe de verhouding mannen-vrouwen is, die de tentoonstelling bezoeken, ik weet wel, dat bij de opening veel mannen tegenwoor dig waren. En gelukkig, want dat zijn allen even enthousiaste propagandisten voor de ze tentoonstelling als de vrouwen. Ir Louwes, die de opening verrichtte, heeft op de veelomvattende overheidstaak ten aanzien van een behoorlijke voedsel voorziening gewezen. Hoeveel organisato rische en practische arbeid is er noodig om te zorgen, dat ieder Nederlander het hem toegedachte deel krijgt, 't Is goed om daar eens op te wijzen. Er zijn altijd klachten producenten genoeg, maar eere wien eere toekomt, onze distributie-organen werken voortreffelijk. Maar dat iedereen zijn toegedachte por tie krijgt, is al heel mooi, doch dat nu ook iedereen uit zijn portie de volle 100 pet. voeding haalt, dat is nog veel mooier. Zoo ver zijn we nog niet. En daarvoor is nu juist deze tentoonstelling. Honderd procent voeding, smakelijk en doelmatig toebereid, zuinig gekookt, dat wordt geleerd en daar om gaan we naar het Schuttershof en op een anderen middag naar het PZEM-ge- bouw voor de kookdemonstraties. Dat was van de week ook een evenement voor de schooljeugd, die wedstrijden van Woensdag. Een week ijsvrij en dan zoo'n schitterend opgezette wedstrijd. Meer dan 1000 deelnemers. En desondanks uitstekend geslaagd in alle opzichten. Een prima orga nisatorische opzet, een goede geest en een prettig verloop. van kinderen en ouders in Hoogveld en eigenlijk ook in Laagveld, voorzoover dat er mee te maken heeft, veroverd heeft. Het was al na vijf toen Gretha in Laagveld kwam, en al spoedig slaat de klok in de propere kamer half zes. En op datzelfde moment blaast de fabriek van De Bruin. „Er gaat een ploeg om half zes weg en één om half zeven. Mijn man komt zóó thuis. Wacht u nog even. Hij vindt het vast aardig, dat u er is." Dat blijkt. Ook Verdonk is verrast, als hij binnenkomt. Gretha weet, hoe zij de menschen moet aanpakken: zij praat over zijn dage- lijksch werk en Verdonk komt direct los. De beide heeren De Bruin komen op de proppen. De toestanden op de fabriek volgen. Dan die in het dorp. Geleidelijk komt Gretha nu, waar zij wezen wil. En plotseling zegt zij: „Kunnen we met eens even praten zonder de kinderen?" Dat kan. Broer zal op zus letten. En Verdonk en zijn vrouw gaan Gretha vóór naar een ander vertrek. „Op advies van mijnheer Botterweg moet ik eens met u praten. Ik ben er niet voor naar hier gekomen, maar nu ik er toch ben. Hoort- u eens even en zegt u mij eerlijk en precies uw gedachten er over." Het bestuur der Middelburgsche IJsclub heeft een uitstekende beurt gemaakt en ook hier bleek weer wat goede samenwerking vermag tot stand te brengen. Dit brengt deze echt nationale sport weer op hooger dan bij de jeugd. De dichter A. Bogaers uit de vorige eeuw moet ook een echte liefhebber geweest zijn en zeker ook wel een jeugdwedstrijd hebben meegemaakt anders kon hij niet zoo'n mooi vers geschre ven hebben over: „De Schaatsenrijder", waarvan hier enkele regels volgen: Voort! in het blijde gewoel me verloren! Mee naar het feest met verdubbelden pas. Lekkere frischte! hoe spannen de spieren 'kVoel me zoo forseh en zoo vroolijk ge moed 't Krielt er vooraan van beginnende knapen. Goed zoo! gewaagd, om een buil niet ge geven Durft maar het harte, dan volgt ook de voet. Sukkelaars zijn 't op het pad van het leven, Halzen op 't ijs wien het mangelt aan moed. 't Jasjen van 't lijf en het staal aan de beenen. Slingre ik me dwars door den kijkenden drom, Kortere streken en krachtige slagen enz. en eindelijk plasjes gegroet en voor heden gedaan. STENTOR. In het onlangs verschenen boek „Herder en Leeraar" vertelt een Drentsch pre dikant, dat in Drente het gewone burger lijke fatsoen meebrengt, dat een dominé op de begrafenis komt. Als er geen dominé bij is, dan gaat het allemaal wel wat erg kaal en koud in zijn werk. Men wordt zelfs bij de begrafenis weer een aardig beetje godsdienstig en men ver zekert den dominé graag, dat hij niet moet denken, dat men den godsdienst heelemaal den rug heeft toegekeerd. Integendeel, men voelt er veel voor. Men kan erg moeilijk zoo lang achter elkaar in de kerk zitten en het kerkgaan blijft ook zoo gemakkelijk in de slof. Maar nu komt men toch weer eens, daar kan de dominee op rekenen. In Drente is de predikant een zeer voor naam element in het begrafenisritueel ge worden, zonder dat dit voor het besef van Uitg. D. A. Daamen's Uitg. Mij., Den Haag. Dan vertelt Gretha haar plan, opgeko men toen zij op bezoek was bij dominee Hengema en verder besproken bij Bot terweg. Zij deelt ook mede wat die beiden hebben opgemerkt. „Dat moest kunnen, Adriaan", zegt juffrouw Verdonk geestdriftig. Hij voelt het ook zoo. Maar er zijn be zwaren. Misschien wel grootere dan de juffrouw denkt. Bij verreweg de meesten in het dorp is er latente onverschillig heid. Men denkt niet aan hoogere dingen. Zelfs begrafenissen vinden plaats zonder dominee, wat in de meeste gevallen toch niet zoo is. Bij den dood wil men toch wel een predikant. Hier is dat niet zoo. Verder is er bij anderen bepaald vijand schap. „De fabrikant De Bruin?" vraagt Gretha. „Ja mijnheer De Bruin ook. De oude tenminste. De jonge is geen vijand, heb ik wel gemerkt. Hij vindt godsdienst al leen ballast. Maar tenslotte behoeven we ons niet te storen aan mijnheer De Bruin. De tijd, dat de arbeiders feitelijk de sla ven van de fabriek waren, is gelukkig voorbij. We zijn vrije mannen. Mijnheer De Bruin zal dan ook niet tegenwerken, al moet hij er niets van hebben. Hoe denkt u het eigenlijk te doen, juffrouw?" (Wordt vervolgd.) Secretaris: A. J. M. Roos, Groot Hertoginnelaan 186, 's-Gravenhage. 10. Bij de Vakgroep Chemische Wasscherij en Ververij. De ondernemingen, welke reeds aan den uiteindelijken consument of den detailhandel verhandelde textielgoederen fabriekmatig, al- thans met aanwending van de in dezen tak van bedrijf gebruikelijke machines, verven (inzonderheid oververven), chemisch reinigen (z.g. stoomen), ontvlekken, oppersen, als nieuw opmaken, plisseeren, deeateeren. Secretaris: A. J. M. Roos, Groot Hertoginnelaan 186, 's-Graven hage. Alle in Nederland gevestigde ondernemingen, welke fabriekmatig garens, weefsels, vlecht- of knóopwerken, of andere textielproduc ten vervaardigen of veredelen of bedrijfsorganisatorisch-verwante of productie-verwante takken van bedrijf uitoefenen en welke niet vallen onder de bovengenoemde vakgrdepen, zijn verplicht zich aan 'te melden bjj de Bedrijfsgroep Textielindustrie, Secretaris: Prof. Dr J. Wisselink, Jan van Nassaustraat 57, 's-Gravenhage. TONICUM KATWIJK KOLINE SANGUINOSE PROMONTO ORGATONICUM en andere versterkende middelen. D R OG I ST E R IJ In het Huis met de Roode Pilaren Middelburg. TE KOOP: EEN ZWARE OLMENBOOM. J. LOUWERSE Jae.zn Gapinge. H.H. VEEHOUDERS. Laat uw vee verzekeren in de Onderlinge Veeverz. „Walcheren". Dit is uw belang. J. MARINISSEN, Secr.-Penningm. LANDBOUWER, kapitaalkrach tig, wenscht kennismaking met Boerendochter of Wed., één of twee k. g. bezw., eveneens bemidd., leeft. 3040 j., P.G. Geheimh. verz. Brieven met foto, welke op eerew. wordt teruggez., o. 1. C, Bureau „De Zeeuw" te Goes. Druk Oosterbaan Le Cointre N.V. Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2