N AANBOD 1 Zaterdag 24 Januari 1942 Voor den Zondaq in? DAGKALEN0ER. 56e Jaar gang No. 17 Het Eerste Kind. 6 I Q EN-ROTTERDAM ANGEBODEN: 3TERK ANTIEK iGEN KABINET kop en poten. letter J, Bureau I Goes. tegen 1 Maart: [E PAARDEN- iCHT, [Brieven onder Iet- Zeeuw" te Goes. Tpf TVTpi AANKOMENDE SSCHIERE, Melis- KOOP: (LAMMEREN. Aagtekerksche- (QOP: fE RAS-RAM, )ostdijk, Krabben- tKERS. reek- en afvalvoer VOL INE". Het Sterfgevallen. ZN, Middelburg )P GEVRAAGD, LG., kan worden Ihaald. B 103a Sint- CHR. GEREF. MIDDELBURG. 30 uur: Consisto- jerk. ur: Zaal Bogard- COOP: R „RUITER"- (TSEN. 1 Zoutelande. 5EVRAAGD |G E N S J AS 13 jaar. Gapinge. (OOP: JEN MUTSE/tDS. |ke (W.). (OOP: en staat zijnd EL. reg B 119n, bij >ERS. verzekeren in de Jerz. „Walcheren". belang. I, Secr.-Penningm. kapitaalkrach- ennismaking met Wed., één of twee pens bemidd., leeft. Geheimh. verz. 3, welke op eerew. o. 1. C, Bureau Goes. Le Cointre N.V. oes. ZATERDAG 24 JAN. 1942 I 56e JAARGANG No. 96 Bureaux Lange Vorslsir5ai 70, Goes Postrekening 44455 - 'eiei'oon 2438 Bijkantoor Midde'burg; Firma BiOe<nande! J. J. FANOY longe Gisisnaa' 34 en Noordweg 155 önda'isblad EEN PROFEET ONTSTEMD. En de Heere zeide: Is uw toorn billijk ontstoken? Jona 4: 4. Het gaat den profeet Jona niet naar den zin. Daar heeft hij op Gods bevel aan de stad Ninevé het op handen zijnde gericht aangekondigd doch inplaats dat dit oor deel nu op den tijd, dien Jona daarvoor ge noemd had, voltrokken wordt, blijft het achterwege. De eene dag verstrijkt na den anderen, zonder dat er met die stad, wel ker boosheid toch was opgeklommen voor Gods aangezicht - (1: 2), iets gebeurt. De profeet had gezegd, dat de stad zou wor den verwoest en wel over een kleine zes weken: hij had het gedaan waarom zou den wij dit betwijfelen met bezieling en beslistheid maar zes weken zijn verloo- pen en nóg staat de stad overeind, nóg is er zelfs geen zwak voorteeken van aardbe ving of hemelvuur te bemerken, welke Ni- nivé van den aardbodem zullen wegvagen. Dit maakte Jona ongeduldig. Zóó onge duldig, dat hij boos wordt. En zóó boos, dat hij verklaart van het leven genoeg te heb ben. Nu de Ninevieten niet dood zijn ge gaan, wil hij zelf dood! Natuurlijk is hij niet in de eerste plaats boos op de Ninevie ten: die hebben hem dat zal hij toch moeilijk kunnen tegenspreken zeer schappelijk behandeld: want toen hij met zijn toch waarlijk niet vleiende boodschap tot hen kwam, hebben zij hem niet ver moord, ook niet als een waanzinnige achter slot en grendel gezet, zelfs niet eens gela chenmaar zij hebben voor zijn predi king een opmerkelijke ontvankelijkheid aan den dag gelegd: van hoog tot laag, van klein tot groot bleek er bereidheid om schuld te erkennen! Met voldoening kan hij op het resultaat van zijn arbeid terugzien. Zou er ooit één profeet, één zendeling ge weest zijn, wiens prediking in zóó korten tijd zulke ryke vruchten afwierp, wiens woord zulk een geweldige uitwerking heeft gehad, dat koning en onderdanen zich al te gader voor God in het stof bogen? Neen, Jona is niet boos op de Ninevieten, maar hij is boos op den Heere. Gód heeft hem teleurgesteld. God heeft niet gedaan, wat Jona had verwacht, althans, wat Jona redelijkerwijze meende te mogen verwach ten. Nu er weken verstreken zijn, zonder dat Ninevé verwoest is, moet Jona wel tot te conclusie komen, dat de Heere de stad heeft gespaard. Maar dat was niet volgens afspraak. Jona had slechts het gericht moe ten aankondigen doch nu "H, dat de rechtvaardige God nochtans de Genadige is, n u is Jona ontstemd en niet zoo weinig ook. En wanneer deze ontstemde profeet tot God bidt, dan komt hij nog eens op zijn vroeger gedrag terug, toen hij voor den Heere naar Tarsis was gevlucht. Daar had hij, vindt de profeet, toch alle reden voor Mor niet en wees niet mismoedig; vergeet u en wijd u aan and'ren, die daar hongeren als gij, eenzaam als gij hunnen weg gaan; wees hun een liefdezuster, werk voor hun zielebrood Vraag het geluk hun niet zij kunnen het u schenken; maar stel gij u beschikbaar om zonder loon hun te geven wat gii te geven hebt; uw liefde; uw meelij: uw zorgen... Zwaar is die taak, maar schoon en God Die liefd' is gevallig NELLIE VAN KOL. gehad! God mocht hem dat toch feitelijk volstrekt niet kwalijk nemen. Want Jona wist wel, dat vap de verwoesting van Ni nevé niets zou komen. En nu, Heere, neem mijn ziel van mij „Is uw toorn billijk ontstoken?" vraagt de Heere op deze klacht van den profeet. Je bent boos Jona, zóó boos, dat je nu niet slechts voor Mij naar een ander land, maar zelfs (als je dat kon!) in den dood zoudt willen vluchten, maar zijn je verontwaardi ging en je gramschap mderdaad gerecht vaardigd? Omdat het met Ninevé niet loopt zooals je je dat had voorgesteld (ofschoon je wist, dat Ik genadig en barmhartig, lank moedig en groot van goedertierenheid ben!) ben je uit je humeur, maar is dat zóó in orde? Had je dan gewild, dat de Ninevieten je om je prediking hadden uitgelachen, of misschien wel vermoord? Zou je het dan beter hebben gevonden, dat hunne harten, in stede van zich te laten vertederen, zich hadden verstokt? Zou je dan misschien je zin hebben gehad Neem je het Mij kwa lijk, Jona, dat Ik, de Heere, bèn zooals Ik ben? Een waarachtig Christen is zeker niet hij, die alles over zijn kant laat gaan. Dat de hoogste Liefde toornen kan, ja, dat toorn een bepaalde uiting van Liefde is, zien wij aan Christus. Christus, Die de fiolen van Zijn gramschap uitgiet over de schijn vroomheid van de Farizeeën. Christus, Die toornde, omdat men het huis Zijns Vaders tot een koopmanshuis had gemaakt. Dat ónze gramschap meestal caricaturale vor men aanneemt, dat wij meestal boos zrjn niet op het kwaad als zoodanig, maar op den boosdoener, die ons het kwaad berok kend heeft, dit inzicht mag geenszins leiden tot een verwerpen en afkeuren van een „rechtvaardigen" toorn, waarin de Toorn Gods naklinkt. Dat God toornt tegen zonde en ongerechtigheid leeren Oud en Nieuw Testament op allerlei wijze. Maar al nemen wij het volstrekt niet op voor die slappe naturen, die noch liefde, noch toorn kennen, toch is de vraag tot vele ontstemden menigmaal niet overbodig: Is uw toorn billijk ontstoken? Hoe vaak zijn wij boos op onze medemen- schen, omdat zijvolkomen eerlijk t.o. ons zijn geweest, omdat zij onze ijdelheid hebben gekwetst, omdat zij onze trots heb ben gekrenkt! Hoe vaak zijn wij boos opGod, om dat het in de wereld anders toegaat dan wij wenschen. God handelt niet, zooals wij mee- nen dat Hij handelen moet. Is uw toorn, o mensehenkind, billijk ont stoken? Maar als God niet lankmoedig ge weest ware, wat was er dan van uzèlf over gebleven? Betoonde Jona zich soms een tróuwer dienaar van den Heere dan de Ni nevieten? Word niet toornig op God, omdat gij Zijn wegen niet volgen kunt, omdat Hij door uw verwachting een streep trekt, omdat Hij in strijd met nw wenschen handelt! Maar verheug u, met een God te doen te hebben, Die genadig en barmhartig, lank moedig en groot van goedertierenheid is! En God, Die de zonde ernstig neemt hoe ernstig toont ons dit het kruis van Golgo tha maar die nochtans geen lust heeft in den dood des goddeloozen. „Maar daarin heb Ik lust, dat de goddelooze zich bekeere van zijnen weg en leve". (Ezech. 33:11.) M. C. F. N. (Vervolg.) Alle regels zijn er om soepel te worden toegepast, want ook het kind in de eerste jaren van zijn bestaan heeft reeds een eigen levensstijl en een eigen ontwikke- lingsrhythme. Er zal steeds een wissel werking moeten zijn tusschen het opge legde, van buiten af aangebrachte, dwin gende, dat bij de opvoeding vooral den vorm zal bepalen, en het vrij van binnen uitgroeiende, waaruit de persoonlijkheid zich vormt. Iedere zuigeling heeft gevoel voor regel maat. Deze orde-zin is van het hoogste gewicht: de maaltijden steeds op hetzelfde uur, het badje op dezelfde plaats, de zeep op een bepaalde manier gehanteerd; wan neer het iets ouder wordt reeksen han delingen in een bepaalde volgorde, bijv. bij het naar bed gaan uitkleeden, pyamaatje aantrekken, plasje doen, handjes en mond je wasschen, tanden poetsen, gebedje op zeggen, zelf in bed klimmen, ingestopt worden slapen. Er zijn genoeg kinderen, die, wanneer de moeder toevallig eens uit is en een ander ze naar bed brengt, heftig protesteeren indien de ingeoefende orde der handelingen niet stipt wordt gevolgd. Dr A. D. Ferrière, een Zwitsersch pae-, dagoog, schrijft in dit verband: „Hoedt u er voor deze orde-zin bij hem te beder ven, later zult ge dan weinig hebben om hem gecompliceerder begrippen bij te brengen". Wanneer wij deze uiterlijke training on belangrijk achten, kan dit o.a. komen doordat wij het kind te veel behandelen als een volwassen mensch in 't klein, voor al vaders hebben deze neiging. Hoe meer Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per mqel Overige adverlentiën 30 cent per reoel Ingezonden mededeelden 60 cent per rècel Kleine adverlentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 ct. extro Bij contract belangrijke korting SUM. et De- eid en bekend urn. gheids- le bon- merkte .de het en met koopen /erlich- g e n 19 42. van de van de •urende 141 tot ven op üm tot cans is óór 31 petro- vorden, e werkt mstan- jelaten. egeling -.rin de de p.» van 1 tld van st het ppelen, :n wer- extra •krijgen .ngege- kstuin- oet af- •an het treKKing nebbencie op de uitoefening van kasbed^'fnaam<*e s^aar" en 'betaalzegel- Ingevolge dit besluit is voor voort zetting van een dergelijk beroep of be ryl een vergunning noodig van den ecretaris-generaal van het departement an Handel, Nijverheid en Scheepvaart, „oe 1?'e^ betrekking tot de uitoefening an het bedoelde beroep of bedrijf nog dere voorschriften zal geven, waarbij evens regelen kunnen worden gesteld angaande het intrekken der vergunning en net ontzeggen van het recht, het beroep of bedrijf uit te oefenen. in plaats van aen vroegeren aigemee- nen militairen dienstplicht is de algemee- ne arbeidsdienst ingevoerd. Deze omvat alle Franschen, die het twintigste levens jaar hebben bereikt. Vlektyphus in Servië bedwongen. (D.N.B.) De Servische minister voor sociale politiek en volksgezondheid heeft medegedeeld, dat het gevaar voor een vlektyphus-epidemie in Servië voor- by is. Er zy'n ongeveer honderd geval len van vlektyphus voorgekomen. DE STRIJD IN OOST-AZIE. RABAUL DOOR DE JAPANNfeRS BEZET. (A. N. P.). De Engelsche nieuwsdienst bouwvoorlichtingsdienst der Directie van den Landbouw heeft na bespreking met de betrokken autoriteiten bewerkstelligd, dat aan tuinders en tuinarbeiders boven 16 jaar binnenkort een dubbel brood rantsoen zal worden verstrekt. In verband met de omstandigheid, dat dit jaar ook veel zal worden gevergd van de inspanning van den tuinbouw, was reeds eenrgen tyd geleden een verzoek aanhangig gemaakt om evenals in het vorig jaar, extra broodrantsoenen be schikbaar te stellen voor hen die in de tuinbouwbedryven arbeiden. Het moet van belang worden geacht, dat zoo spoedig als mogelijk is de nieu- Elfstedentochtrijders. De vier in woners van Middelburg, die Donderdag aan den elfstedentocht hebben deelge nomen, hebben allen den tocht geheel volbracht. Het waren de heeren E. L. Nauta, arts en chirurg van het Gast huis, Jhr. Mr. D. van Eysinga, part. secr. van den burgemeester, Hendrik Goedbloed, zoon van Mr J. W. Goed- bloed, en zyn huisgenoot Willem. Gun ning, zoo van burgemeester H. C. J. Gunning van Yerseke. In een onderhoud, dat wy met laatst genoemde jeugdige deelnemers hadden, zeiden zy den tocht in 14% uur te heb- ZATERDAG 24 JAN. 1942. Want Gy zyt groot, en doet wonder werken; Gy alleen zyt God. Ps. 86 10. Zon op onder 9.33 18.12 Maan op onder 12.58 2.09 Vandaag: Eerste kwartier. 1 Febr.: Volle maan. ZONDAG 25 JAN. 1942. Welgelukzalig zijn zy, die in Uw huis wonen; zy prijzen U gestadiglijk. Ps. 84 5. Zon op onder 9.31 18.14 Maan op onder 13.25 3.12 ENS. 3 Prov. er stil- •uzen it uit gingen els het uwsch- is, om de in stoom- d. elburg. :end is, irwoes- its ten n moe ien een jn deek iir ver elf, als •itenge- lasten, Dpbouw te rus van de en, dat in het a hier in rap- ïeeren: rzitter; ,'etaris tacpue, oo, Mr Meur- Mr G. Weele <en ten neester ben gereden, met pech onderweg door het breken van een schaats. Ze waren biy te hebben medegereden en hoopten bij een volgenden keer weder van de par ty te zyn. J. B. Schagen t- Op 80-jarigen leef- tyd is te Goor overleden onze oud-stad- genoote, J. B. Schagengeb. Langejan, die als zuster Langejan van de N.V. Verpleeghuis gedurende 10-tallen jaren als wykverpleegster en ook als troos ter de zieken heeft bezocht en verzorgd. Officieel mocht Zy destyds erkenning on dervinden voor haar menschlievenden arbeid. Voeding in dezen tijd.. Het bezoek by de eerste dagen van de tentoonstel ling „Voeding in dezen tyd" is niet over weldigend druk geweest, hetgeen voor- namelyk aan het weer moet worden toe geschreven. Ook de koffiekamer van de „PZEM", waar in de morgenuren ieder uur een film wordt vertoond en 's mid dags kookdemonstraties worden gege ven, trok tot nu toe niet erg veel be zoek. Er resten nu nog twee dagen en wy wekken onze lezers gaarne op deze leerzame tentoonstelling te bezoeken; iedere huisvrouw zal met hetgeen men er ziet en hoort, haar nut kunnen doen. De scholen hebben nog vrij. De O.L. school en "8e U.L.O.-school, met uitzon dering van de hoogste klassen van de Meisjes-U.L.O., hebben volgende week nog vry'af. Eerste winkelpand in gebruik ge nomen. Heden is het eerste herbouwde winkelpand, Gravenstraat 8, waarin de heer J. J. Flierenburgh zyn zaak heeft gevestigd, in gebruik genomen. Mogen er spoedig meer volgen. Zuid-Beveland. KHiinirtgenb Daar de leden der Geref. Kerk door den brand van Zondag j.l. korten tyd geen gebruik van de kerk kunnen maken, zullen de godsdienstoefe ningen a.s. Zondag in het Zondagsschool gebouw der Ned. Hérv. Gemeente wor den gehoyden. De Fröbelschool is vanwege de felle koude tydeiyk gesloten. Oudelande. Woensdagmorgen werd de 75-jarige D. de Leeuw op straat onwel. Hy was bevangen door de koude. Een lid van de E.H.B.O.-ploeg droeg den man bij zich in huis. Later heeft Dr Folmer de L. naar zijn eigen woning overgebracht. Daar is hy. den volgenden nacht overle den. De heer De Leeuw was vele jaren cor respondent van ons blad en bode van de vereen, voor Ziekenhuisverpleging. Driewegen. Woénsdagavond hield de Varkensvereeniging „Helpt Elkander" haar jaarvergadering, onder leiding van den voorz. Johs. Ötte. De penningmees ter bracht verslag uit over de kas. De inkomsten waren f84,05, de uitgaven f 28,04, aldus een batig saldo van f 55,81. Het aftredende bestuurslid Johs. Otte werd herkozen. De bode M. de Witte werd eveneens herbenoemd. Tevens werd bepaald, dat de varkens, die aangekocht worden, opgegeven dienen te worden by den bode. De kosten van het inënten der varkens komen voor de helft voor den houder en de helft voor de ver- eeniging. Noord-Beveland. Kortgene. Woensdag is de post op N.- Beveland niet verschenen, daar de veer boot Kortgene-Wolfaartsdyk niet meer kon' varen. Donderdag had men alle hoop om dè post over Veeere-Kamperland te ver voeren, doch er was 's morgens en 's avonds zooveel ys, dat de pogingen, die men in het werk stelde, ook daar mislukten. Donderdagavond is de veer boot te Veere over kunnen varen naar Kamperland met een lading post voor het geheele eiland, zoodat de post Vrydag- f

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1