DE PIONIERE PELLt KOUDS Felle koude heerscht op het oogen- Wanneer verduisteren? Uit de Provincie Tentoonstelling „Voeding in dezen tijd" te Middelburg. dlhf van de tentoonstelling hun krachten hebben gegeven. Har to f, directeur van het Voorlich tingsbureau van den Voedingsraad. DE PROVINCIALE BOOTDIENSTEN- f 262.50 ward waarganeman, earat door a|Jn va der gedurende 42 jaar en nu door hem 28 jaar. Rechtszaken blik aan het oostelijk front. Daar is ons Nederlandsohe wintertje nog maai' kin derspel bij. Wat het wil zeggen om bij deze temperaturen te moeten strijden kan men zich indenken. Maar denkt u eens in wat het beteekent bij een vorst van veertig graden gewond te gera ken...... f Wanneer u zich dit even tracht voor te stellen, danpakt u uw giroboek en maakt een bijdrage over op gironum mer 87600 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. elkaar te blijven en dan voor hun kans te rijden. Zoo geschiedde het ook, alleen viel Swierstra even voorbij Bartlehiem over een scheur. Hij kwam achter en kreeg tot overmaat van ramp een inzin king. Hij werd echter nog zesde. De drie overgeblevenen verhoogden hun tempo en bleven tot binnen Leeu warden bijeen. Ongeveer vierhonderd meter voor de finish spurtte De Groot weg. Hij was de beste sprinter en won verdiend, het Elf-stedenrecord verbete rend met ruim twintig minuten. Een waarlijk schitterende prestatie, want al stond er weinig wind en al was het prachtig weer en goed ijs, toch was het vinnig koud, vooral in de morgen uren. In totaal hebben aan den zevenden .lfstedentocht deelgenomen 1100 wed strijdrijders en ruim 4000 tochtrijders. Men ziet: deze Elfstedentocht werd zeer snel gereden, want de nummers 1 tot en met 8 bleven allen beneden het record van 1933 van A. de Vries en Cas- telein (9 uur 5 minuten) en de nummers 9 en 10 evenaarden het. Te 15.50 uur passeerden reeds de eer ste tochtrijders de finish. Ook zij hebben dus zeer snel gereden. Om 16 uur 2 minuten kwam mej. A. Schaap te Wirdum aangereden, in gezel schap yan haar beide broers. Was De Groot met een grooten krans omhangen, mej. Schaap, als eerste der dames, mocht fraaie bloemen in ontvangst nemen. Om streeks 17 uur arriveerde mej. Sjoerdje Faber, uit Warga, te zamen met mej. Wobkje Kooistra en Wobkjes vader, door welke prestatie Sjoerdje en Wobkje de 2e en 3e plaats van de dames deelen: ZATERDAG 24 JAN. 1942. 's Morgens tot 9.33 u. 's Avonds van 18.12 u. Gistermorgen heeft de Directeur-Ge neraal van de Voelselvoorziening, Ir. S. L. L o u w e s in het Schuttershof te Middelburg de belangrijke en actueele tentoonstelling „Voeding in de zen tyd" geopend. Middelburg is de 14e en voorloopig de laatste gemeente, waar deze expositie wordt gehouden. In de vorige plaatsen is ze door ongeveer 145.000 personen be zocht, terwijl ongeveer een half miljoen boekjes, brochures, recepten enz. zijn verkocht. Op deze wyze is een groot deel van ons volk bereikt. Van belang zyn verder de kleine ten toonstellingen, die ook in Zeeland, dank zij de activiteit van de leeraressen bij het landbouwhuishoudonderwijs zijn ge houden en waar plm, 63.000 personen van hun belangstelling blijk gaven. Zoo wordt door het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd al het mogelijke gedaan om vooral de dames in te lichten over de thans zoo moeilijke taak der voedselbereiding. De heer Louwes ken gisteren tal van autoriteiten verwelkomen, onder andere den Vertreter der Duitsche Weer macht, den waarn. Commissaris der pro vincie Zeeland, den Burgemeester en an dere vertegenwoordigers van Middelburg Vlissingen en omliggende gemeenten, van de Kamer van Koophandel, directeu ren van verschillende prov. en gemeen te'ijke diensten en bedrijven, bestuurders, directeuren en directrices van huishoud en industriescholen. Spr, dankte allen die bij de voorberei- FEUILLETON 28) —o— „Ik geloof, dat ik het klaar speel," zegt Gretha, vo! vertrouwen. „Als ik een kern van kinderen heb, en die is er, op school zal ik ze wel bewerken, dan ben ik al een eind." „Maar dat zijn kinderen van de kerk", merkt mevrouw op. „Voor hen is toch de Zondagsschool niet in de eerste plaats?" „Zonder een vaste kern gaat het niet", weet Gretha, met overtuiging sprokend. „Die hadden we in Groningen ook." „Je voornemen is toe te juichen, Greet. Met Gods hulp kun je slagen. Maar het is er harde grond, om te ploegen. Haast niet door te komen." Ze praten er nog wat over. Botterweg bemerkt, dat Gretha niet gemakkelijk van haar stuk te brengen is. Dat heeft hij trouwens in andere dingen ook gemerkt. In dat opzicht, lacht hij dan tot zijn vrouw, is zij een echte Groningsche. Gretha voelt, dat het hard tijd wordt, dat zij bij dominee Hengema met het resultaat van de toegezegde overdenking Op aanschouwelijke wijss wordt hier voorgesteld, hoe w(j tot het behoud van de volkskracht door juiste samenstelling en bereiding der maaltijden het grootste nut kunnen verkrijgen, zoowel van de gedistribueerde ala van de nog vrije voe dingsmiddelen. In Nederland werd de laatste jaren tusscben de 120 en 150.000 ha tarwe ver bouwd. Daarmede is de maximale opper vlakte tarwe in Nederland onder de te genwoordige omstandigheden vrijwel be reikt. De op deze oppervlakte geteelde tarwe is niet meer dan plm. 40 pet. van de hoe veelheid, welke wjj by een normale brood voorziening noodig hebben. We hebben door rogge, gerst, erwten en aardappel meel voor het brood te gebruiken het broodrantsoen kunnen behouden op het tegenwoordige peil. De voedingswaarde van het brood is als zoodanig niet ach teruit gegaan. De geruchten, dat het broodrantsoen binnenkort nóg verder zou moeten wor den teruggebracht, moeten als ongegrond van de hand worden gewezen. Ook met andere producten is de posi tie langzamerhand moeilijker geworden. Doordat de aardappelenverbouw in Ne derland vergeleken by vorige jaren sterk is opgevoerd en een groote hoeveelheid aardappelen, welke anders voor de indu strie gebruikt werden, nu voor de men- schelyke consumptie zullen worden aan gewend, is het mogelijk gebleken het aardappelrantsoen aanmerkelijk te ver- hoogen. Hoewel de hoeveelheid klei-aardappe- len in Nederland grooter is dan normaal en er vermoedelijk nog meer van voor de consumptie beschikbaar komen, is het aardappelenverbruik zboveel toegenomen dat we thans veenaardappelen voor de consumptie moeten bestemmen. Er is niet aan te ontkomen, dat ieder ook zijn deel moet nemen van de slech tere soorten aardappelen. Deomstandigheid, dat voor enkele weken de mo gelijkheid tot opslag van winteraardappelen werd stopgezet, heeft ook weder om aanleiding gegeventot allerlei geruchten. Ik kan u verzekeren, dat op het oogenblik geen aanleiding bestaat tot eenige onge rustheid en dat het stop zetten van levering van winteraardappelen voor opslag alleen een kwestie van beleid was. Dat de overheid alles doet, wat in haar vermogen ligt om, indien mogelijk, aan de wenschen van velen tegemoet te ko men, moge blijken uit het extra boter- rantsoen, dat ter gelegenheid van het Kerstfeest kon worden gegeven, alsmede op het terugbrengen van het boterrant- soen op 200 gram, nadat het voorzichtig heidshalve gedurende eenige weken op 184 gram was gezet. Het ergste, dat ons zou kunnen over komen, zou zyn, als wij niet meer zouden kunnen zorgen voor een behoorlijke ver deeling. Daarom ia het zoo gewenscht, dat iedereen zich strikt houdt aan de voorschriften, welke er zyn en men niet probeert zich in het bezit van voorraden te stellen buiten de distributie om. Om te toonen, wat men nog op het gebied der voedselvoorziening kan doen in dezen tijd, is deze Tentoonstelling ingericht. Spr. voerde vervolgens het pleit voor het eten van meer visch. Visch, mos selen, garnalen en oesters bieden een goed voedsel, rijk aan eiwitten. Wel is waar is de aanvoer van zee- visch gering, maar daartegenover staat, dat verschillende soorten zoetwatervisch ruimer voorhanden zyn, evenals mos selen en garnalen. Hoe de bezwaren tegen het visch-eten kunnen worden weggenomen, is duide lijk op deze Tentoonstelling te zien. Tijdens de Tentoonstelling zullen kookdemonstraties en filmvoorstellingen worden gegeven. In het vertrouwen, dat deze Slotten- toonstelling te Middelburg door alle kringen van de bevolking zal worden bezocht, verklaarde spr. haar voor ge opend. Tweede spreker was D r C. d e n komen moet. Maar zij wacht nog even, om Botterweg's raad op te volgen en Verdonk er over te spreken. Dat geschiedt vlugger dan zij denkt en in haar bedoelingt ligt. Want Cor Verdonk verschijnt enkele dagen niet op school: ziek. En haar broertje zegt na den derden flag, dat Cor erg ziek is. Juffrouw Verdonk, Gretha's hospita, meent, dat de jongen overdrijft, maar Gretha weet dat"" nog niet en fietst na schooltijd naar Laagveld, om het kind te gaan bezoeken. Het dorp kent ze al. Het is in inwo nertal iets grooter dan Hoogveld, maar niet - in uitgestrektheid. De woningen staan dichter bij elkaar. Het natuur schoon kan ook niet met dat van Hoog veld vergeleken worden, al is het er niet geheel van ontbloot. Reeds na haar eerste bezoek concludeert Gretha: Laagveld spreekt van koude "zakelijkheid en tech niek. Er zijn enkele fabrieken, waarvan ten slotte het geheele dorp ongeveer leeft, uitgezonderd de weinige landbouwers in de omgeving. De Bruin's fabriek is de grootste. Da woningtoestanden in het dorp zijn Deze wees er op, dat bij iedere a£- deeling steeds een. Ieerares in koken en voedingsleer of een aanstaande Ieerares aanwezig is om het publiek de beteeke- nis van het tentoongestelde te verduide lijken, raad te geven en vragen te be antwoorden. Verder gaf Spr. een overzicht van de tentoonstelling. Hiervoor verwijzen wy naar ons nummer van Woensdag. Hierna gingen de aanwezigen de ten toonstelling bekijken. Er was veel be langstelling voor diverse stands. Daarna vereenigden de genoodigden zich aan een eenvoudigen maaltijd, waar het Zondags-menu op een der gedek te tafels van de tentoonstelling geëx poseerd werd opgediend, zoodat de dames en heeren konden kennis maken met garnalen in saus, mosselensoep, rauwe roode kool, aardappelen in de schil gekookt en gortmoutkoekjes. Enkele sprekers voerden tijdens den maaltijd het woord. DrdeHartog deed belangrijke me- dedeelingen over de resultaten der voor lichting op 't gebied der voedselvoorzie ning. Het ideaal is jaarlijks 10 pet. der vrouwen te bereiken. Er is nu een nieuwe methode in voorbereiding, waar bij de medewerking der winkeliers noo dig zal zijn (lectuur en etalage). De heer Louwes sprak nog eens enkele geruch ten, die over de brood distributie in omloop zyn, tegen en kon enkele ge ruststellende verklarin gen afleggen. Ook deelde Spr. mede, dat binnenkort voor de laatste maal thee zal worden gedistribueerd. Gezorgd moet worden, dat iedere winkelier krijgt, wat hij voor zijn klanten noodig heeft. Als ieder meewerkt aan de uitvoering der getroffen maatregelen, dan werkt men mee aan de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk, een zuiver N e- derlandsch belang dus. Spr. dankte tin slotte allen die aan deze tentoonstellingen een actief aandeel gehad hebben. Mr P. Dieleman, wnd. Commis saris der Provincie, dankte Ir Louwes namens alle weldenkende Nederlanders voor het vele dat hij deed in het belang van de voedselvoorziening. Ook bracht hij dank aan het personeel der huishoud scholen in Zeeland, die zeer verdienste lijk werk deden. Ten slotte heeft de burgemeester van Middelburg zijn dank uitgespro ken, dat deze tentoonstelling hier gehou den wordt. Met aandrang riep hij aller medewerking in in het belang van ons volk. Gaarne wekken wij onze lezers, en in de eerste plaats de dames,op deze ten toonstelling te gaan bezoeken. Zij is vandaag, morgen, Maandag en Dinsdag geopend. Er is veel te zien en te leeren. miserabel geweest. Maar er is direct in het begin van de „hoogconjunctuur" een grondige verandering gekomen omdat èn een Woningbouwvereeniging èn de geza menlijke fabrieken woningen hebben laten bouwen, die modern zijn en gerie felijk. En zoo maakt, op enkele uitzonde ringen na, Laagveld een welvarenden indruk. Het verschil met Hoogveld is in dat opzicht niet groot. Alleen heeft Hoog veld veel meer landhuisjesbouw. Gretha peddelt door de dorpsstraat, met nog hobbelige keien. De buitenwe gen zijn van klinkers of asfalt. Midden in de straat, in een verwijding, bevindt zich het Gemeentehuis. Iets verder het marktpleintje, in het midden waarvan een muziektent, waarin in de zomer maanden Laagvelds fanfarecorps, bij voorkeur des Zondagsavonds of 's mid dags concerten geeft. Het plein wordt af gesloten door de kerk, een oud gebouw reeds. Het steenen pad naar de hoofd deur is groen van het gras: het wordt niet meer beloopen. Want sinds enkele jaren komt die deur zoo goed als nooit meer openHet is een demonstratie van ongeloof en onverschilligheid. (Wordt vervolgd.) De bootdiensten Katsche VeerZie- rikzee en HansweertPerkpolder zyn gisteren gestaakt. De dienst Terneuzen Hoedekenskerke wordt onregelmatig gevaren en is afhankelijk van het getij. Maandagavond Is het eerste ijs in de Zandkreek bij Kortgene verschenen. Dinsdagmorgen waB er reeds zooveel, dat het bij Kortgene geheel vol was met ijs. De eerste boot is nog van Wol- phaartsdyksche Veer gevaren, doch toen men vanaf het Kortgeensche Veer wilde wegvaren is men halverwege in het ijs blijven steken. De boot is van 's morgens vroeg tot laat op den avond in het ijs bekneld geweest. Woensdag was er geen doorkomen meer aan. Als het in den morgen hoog water wordt, verbetert de toestand weer, daar de boot dan kan varen. Middelburg. J. C. Julianus t- Gisteren is op de algemeene begraafplaats ter ruste ge legd het stoffelijk overschot van den op 50-jarigen leeftyd overleden penning meester van de afdeeling Middelburg van den Nederlandschen Kappersbond, den heer J. C. Julianus. Bij de open groeve heeft de voorzit ter van de afdeeling, de heer I. Vereist, geschetst wat men in den overledene verliest. De heer J. J. van Amerongen sprak als collega en vriend. De heer H. Julianus, broeder van den overledene, bracht namens de weduwe en verdere familie beide sprekers dank en deed dit ook aan Ds Borgman voor de troostvolle woorden in het sterfhuis gesproken. Weer een stille marktdag. Het was gisteren weer een stille marktdag; er waren weinig boeren in de stad en op den Dam ontbraken ook nu alle kramen. Verkiezing Polder Walcheren. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een Commissaris van den Polder Wal cheren voor het ongebouwd, ter voorzie ning in de vacature van den heer C. Franse, die tot raad is benoemd, werden 248 stemmen uitgebracht. Gekozen werd de heer D. Gideonse te V e e r e, candidaat van een groep in gelanden, met 156 stemmen tegen 92 op den heer J. Aarnoutse te Gapinge, can didaat van de kiesvereeniging „Walche ren". Goes. Frauduleuze slachtingen. Het on derzoek naar de frauduleuze slachtingen van den slager v. 'tV: heeft tot resul taat gehad, dat is komen vast te staan, dat hij drie runderen clandestien heeft geslacht, waarvan het vleesch is ver kocht. I I I De Goesse Midza-combinatie, Zorgt steeds voor variatie; Spaart de bonnen maar cp En ge hebt nimmer strop; Maar dikwijls een grote tractatie. Zuid- en Noord-Beveland. Tol L: Deze week aan uitkering Totaal aantal premies 53 SPAART MIDZA-BONNEN! Zuid-Beveland. Yerseke. Salarieering ge meente-personeel. De burge meester heeft besloten om, in verband met het vele avondwerk, het salaris van den gemeentebode met ingang van 1 Jan. 1942, met f100 per jaar te verhoogen en alzoo te brengen op f 550. Het salaris van den grafdelver is in verband met zyn werkzaamheden ver hoogd van f 260—f 300 per jaar. De burgemeester heeft de rekening van het Burg. Armbestuur over 't dienst jaar 1940 goedgekeurd met een totaal aan inkomsten van f 26.680,72% en aan uitgaven van f 26.662,89, alzoo met een batig saldo van f 17,83V2. Walcheren. ArnemuideiL Een zekere oude Mej. Benee, alhier geëvacueerd uit Vlissingen, had het ongeluk door de gladheid te val len en daardoor een plos te breken. Tholen en St.-Philipsland. Briiinliss®. In de vergadering van den Dijkraad van de wat.erkeering van het calamiteuze waterschap Bruinisse heeft de voorzitter, de heer S. Hage, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftyd als zoodanig afscheid genomen. De heer Hage metaioreerde, hoe juist op den dag af 70 jaar geleden.de water- keering calamiteus werd verklaard en dat al dien tijd het ambt van voorzitter Hij heeft in die 28 jaar verschillende leden van den Dijkraad zien komen en gaan, de heer Van der Sluis, die reeds ritting had, toen spreker zijn ambt aan vaardde, is thans nog als bestuurslid hier aanwezig, verder rijn alleen de hee ren C. J Har.se en I. Hage nog in leven. Hij richt tenslotte nog een persoonlijk woord tot de leden van het bestuur, tot de leden van den dykraad en tot de amb tenaren. Als blyk van waardeering voor de aangename samenwerking gedurende een lange reeks van jaren bood de heer Van Vessem namens alten den scheidenden voorzitter als herinnering een boekwerk aan. De heeren Krepel, namens het bestuur, Van der Sluis als oud lid van den dijk raad, Zeijler namens de dijkraadslieden van den aangrenzenden polder, Kryger als secretaris-ontvanger, Leendertse als waterbouwkundig ambtenaar en Ir Swa- ters namens den Prov. Waterstaat, spra ken ieder op hun beurt den scheidenden voorzitter hartelyk toe. Hierna werd overgegaan tot de instal latie van den nieuwen voorzitter, den heer F. D. van Vessem. De voorzitter feliciteerde den heer Van Vessem met zijn benoeming- Hy memoreerde, hoe ook de vader van den heer Van Vessem langen tyd deel heeft uitgemaakt van het bestuur der waterkeering. De heer Van Vessem is reeds vele ja ren, eerst lid van den dijkraad en later lid van.het bestuur. Als zoodanig heeft hij altijd veel activiteit getoond. De heer Van Vessem dankt de autori teiten die tot zijn benoeming hebben mee gewerkt en hoopt dat de op hem geval len keuze werkelijk een goede zal blij ken te zijn geweest. Hij zal zijn beste krachten geven. De heeren Krepel, Zeijler, Flohil, Leen dertse, Krijger en Ir Swaters wenschen alten op hun beurt den heer Van Vessem geluk met zijn benoeming. In de vacature als bestuurslid van de Waterkeering van het calamiteuze wa terschap Bruinisse, ontstaan door de be noeming van den heer F. D. van Vessem, als vooratter van het bestuur is de vol gende voordracht opgemaakt: 1. W. van den Berg Dz., 2. A. Flohil, 3. B. Jonker. I I I Economische Rechter te Middelburg. Zitting van Donderdag 22 Januanri 19*42. De volgende personen werden gedag vaard: M. S. van der Meulen, echtg. van P. J. Koole, 23 jaar, te Sluis, wegens het verkoopen van een kwart kg. boter zon der inlevering der vereischte bonnen. Eisch f 25 of 10 d. Uitspr. f 20 of 10 d. H. R. Baecke, 28 jaar, landbouwer te Biervliet, wegens het koopen van 500 kg. kalkammonsalpeter zonder afgifte der vereischte bonnen, enz. Eisch f200 of 40 d. Uitspr. f 150 of 50 d. W. van den Dries; 29 jaar boeren knecht te Borsele, wegens het afleveren van 400 kg. bruine boonen aan A. G. Lodiers. Eisch en uitspr. vrijspraak. A. G. Lodiers, 42 jaar, koopman te 's Heerenhoek, wegens-het feit dat hij ongeveer 2600 kg. bruine boonen heeft doen vervoeren door T. G. en J. J. Schik- ker. Schuldig verklaard zonder toepas sing van straf. W. de Witte, 56 jaar, commissionnair te Goes, wegens het doen vervoeren door Th. G. en J. J. Schikker van 6000 kg. bruine boonen. Schuldig verklaard, doch geen straf opgelegd. Rechtbank te Middelburg. Hooger beroep. Door M. F., eehtgenoote van A. v. S., 25 j., zonder beroep te St. Laurens, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middel burg, van 9 Jan. 1942; waarbij zij we gens „verduistering, meermalen ge pleegd," is veroordeeld tot 14 d. gev.- straf. Door P. van Damme, 40 j., landbou wer te Philippine, is hooger beroep aan geteekend tegen het vonnis van den Eeo- nomischen Rechter te Middelburg, van 15 Januari 1942, waarbij hij wegens „op zettelijk in strijd handelen met een voor schrift gesteld krachtens het Voedsel- voorzieningsbesluit" is veroordeeld tot f 700 of 70 d. h. Door A. Klaassen, 35 j., loondorscher te Terneuzen, is hooger beroep aange teekend tegen het vonnfs van den Eco- nomischen rechter te Middelburg van 15 Jan. 1942, waarbij hij wegens „opzette lijk in strijd handelen met een voor schrift gesteld krachtens het V'casel- voorzieningsbesluit" is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. LEVENSLANG WEGENS MOORD OP VAN AERT. De rechtbank te Rotterdam heeft von nis gewezen in de zaak tegen den 30-ja rigen schilder F. A. F. Siont uit Rotter dam en den 47-jarigen reiziger J. H. J. Dils uit Amsterdam, die ervan worden verdacht op 12 November 1940 den Bre- daschen koopman P. van Aert in een pand aan de Franschelaan te Rotterdam te hebben vermoord en het lijk in den kelder te hebben begraveh. Conform den eisch heeft de Rechtbank de verdachten schuldig geacht aan moord onder verzwarende omstandighe den en hen veroordeeld tot een levens lange gevangenisstraf. Beide verdachten hebben tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2