Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER. V B ÏJ P A 23 JAN, m% S6e JAARGANG No, 95 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Longe Gistslraat 34 en Noordweg 155 Direcieur-Hoofdredacreur: A. DE LANGE re Goes Abonnementsprijs 2,73 per kwerfes! Weekabonnementen voor Middelburg Seal en plaatsen waar aan agent ts aangesteld f 0.21 loss® nummers 6 cent Afweergevechten bij zware vorst - De Zuid- Amerikaansche republieken en de as-mogend- heden - Spoedige val van Singapore verwacht. De oorlog in Ned.-ïndië. De Nederlandsche Kultuurkamer Opgericht. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. Een Fries winnaar» van den Elfstedentocht. Bureaux Lerige Vorslstraet 70, Gses Postrekening 44435 - T'eiejoon 2438 Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentlên 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine advertentlên f 0,55 bl| vooruitbetaling Advertentlên onder letter of motto 10 cl. exfre Bl| contract belangrijke korting DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Op de Krim zijn eenige aan vallen van den vijand op het om singelingsfront voor Sebastopöl mislukt. Aan Tiet Donetz-front en in den midden- en Noordelijken sector van het Oostfront gaat de defensieve strijd bij strenge vorst voort. Vele aanvallen van den vijs and werden afgeslagenonze tegen aanvallen slaagden. Voor Leningrad mislukten herhaalde pogingen der Sowjets om uit te breken. In de zeestraat van K e r t s j beschadigden gevechtsvliegtuigen een groot Sowjethandelsschip met bommen. By gewagende verkenningen bo ven de zeeën om Groot-Brit- tan n i brachten Duitsche ge vechtsvliegtuigen voor de N.W. kust van Schotland een han delsvaartuig van 6000 br. ton en een kolenlichter van oOO id. tot zinken. Voor de Z.W.-kust van Engeland werd een groot han delsschip met bommen beschadigd. Op een eiland voor de Shet- land-eilanden plaatsten ge vechtsvliegtuigen verscheiden vol treffers op militaire doeleinden. In Noord-Afrika hebben Duitsch-Italiaansche pantsertroe pen in een verrassenden aanval de voor onze stellingen in Cyrenaica opgemarcheerde Engelsche strijd krachten aangevallen en terugge worpen; de vijand trok zich ijlings in de richting van Agedabia terug, De vijand heeft in den afgeloo- pen nacht bommen op woonwijken in het N.W. Duitsche kust gebied geworpende burger bevolking leed geen verliezen en militaire schade is niet ontstaan. Vijf van de aanvallende Engelsche bommenwerpers zijn neergeschoten. In den tijd van 11 tot 20 Januari heeft het Engelsche luchtwapen 36 vliegtuigen verloren. In den zelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië zestien van onze vliegtuigen verloren. PANTSER-AANVAL VAN DE AS IN CYRENAICA. ROME (Stafani). In Cyrenaica zijn er gevechten gaande tusschen gepantserde en gemotoriseerde Italiaansch-Duitsche formaties eenerzijds, die een aanval ont ketenden en vijandelijke afdeelingen an derzijds. De luchtmacht van de as nam deel aan den strijd om de actie te land te ondersteunen en' plaatste verscheidene malen zware treffers op de terugtrekken de troepen, concentraties strijdmiddelen, stellingen artillerie, opslagplaatsen en centra van ravitailleering. De Duitsche luchtmacht bombardeerde vliegvelden en havenwerken van het eiland Malta. Een vijandelijke aanval op Tripolis richtte geen ernstige schade aan. DUITSCH D'ANSVERBOD VERSCHERPT. (A. N. P.). Met het oog op den zwa ren verdedigingsstrijd aan het Oostfront en tegemoetkomend aan het verlangen van vele frontsoldaten, heeft de Rijks S.S. en politieleider, naar de bladen be richten, het bestaande dansverbod ver scherpt. Thans is ook alle dansen in z.g. besloten kring verboden. Geoorloofd is uitsluitend dansen als leervak. ZU1D-AMERIKAANSCHE REPUBLIE KEN VERBREKEN BETREKKINGEN MET DE ASMOGEND HEDEN. (D. N. B.). Naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld, zouden de Amerikaansche republieken op de conferentie van Rio besloten hebben, dat zij, met inachtne ming van haar souvereine rechten en in overeenstemming met de machtsbevoegd den Yan ^aar grondwettelijke instellin gen de diplomatieke betrekkingen met Japan, Duitschland en Italië 'n natie van voortzetten, daar Japan een natie van net Amerikaansche continent (de Ver. fat aten) heeft aangevallen en de andere anden yan het driemogendhedenpact aan die natie „den oorlog verklaard" hebben. Dit besluit, zoo wordt verder gemeld, moet thans nog door de regeeringen der betrokken landen geratificeerd worden. Uit dit bericht schijnt naar het A. n e-r aan toevoegt te blijken, dat alle Zuid-Amerikaansche staten, óók Ar gentinië en Chili, die tot het laatst uiting gegeven hebben aan hun bezwaren, ten slotte zijn gezwicht voor den politielten en economischen druk van Washington. TOJO VERWACHT SPOEDIGE BEZETTING VAN SINGAPORE. TOKIO (EB.N.' B.). De Minister-presi dent, generaal Tojo, heeft Woensdag in den Rijksdag rapport' uitgebracht over de militaire operaties van het Japansche leger. Tojo herinnerde er allereerst aan, dat binnen een maand Hongkong en Manilla, twee pijlers van den vijandelijken verde digingsdriehoek, werden bezet en dat in de afgeloopen dagen de Britten op Ma- lakka tot de eilandvesting Singapore zijn terug geslagen De verovering van Singa pore, het laatste steun punt van de Britsch-Ame- rikaansehe positie in Azië zal nu niet lang meer op zich laten wachten. Thans is de Britsche luchtmacht op Malakka zoo onbeteekend, dat de Japan sche vliegers ongehinderd Singapore kunnen aanvallen. Hetzelfde geldt voor Rangoon, dat dagelijks aan luchtaanval len blootstaat. DE STRIJD IN OOST-AZIE. (D. N. B.). Naar de Tokio Asahi Sjimboen van het front op Malakka ver meldt, zijn de Japansche strijdkrachten, die langs de Westkust oprukken, door de vijandelijke stellingen heen gebroken en bevinden zich in stormachtigen op- marsch naar Singapore. In Midden-Jo- hore blijft de vijand nog hardnekkigen tegenstand bieden. De Jomioeri Sjim boen meldt, dat verdere doeltreffende luchtaanvallen op Singapore gericht zijn, waarbij gisteren 12 Hurricanes zijn neer geschoten. In het verdere verloop van de gevech ten zijn de Japanners op vele plaatsen langs de Westelijke kust ten Zuiden van Malakka geland. Zoodoende hebben zij den vijand een aftocht afgesneden. De naar Moelmein oprukkende Japan sche legergroep heeft de Engelschen, die ter sterkte van 40.000 man tusschen de grens en Moulmein tegenstand boden, na zware gevechten terug geworpen. De Britsche berichtendienst meldt om trent den toestand in Oost-AziëIn Oost- Azië blijft de toestand ernstig. De Ja panners zetten hun druk op Malakka voort en worden daarbij gesteund door hun luchtwapen. Aangezien men aan den anderen kant rekening houdt met de mo gelijkheid, dat de Japanners aan de West kust versterkingen ontvangen, moet men den toestand der Britsche troepen in het gebied van Sagamat gevaarlijk noemen. De „Nitsji Nitsji Sjimboen7' meldt, dat de Japanners bij de operaties tegen Bir ma reeds een derde front hebben ge schapen, met het doel, door een snellen opmarsch den belangrijken Birma-weg ten Noorden van Rangoon af te snijden. Nog felle strijd op de Philippijnen. (D.N.B.) Over de gevechten op het schiereiland Bataan waren verscheidene dagen geen of slechts korte berichten ontvangen; uit nieuwe berichten blijkt thans, dat de Amerikaansche artillerie, die bij de verdediging de belangrijkste functie vervulde, terugtrekt op nieuwe stellingen, welke meer naar het Zuiden zijn gelegen. Aan beide zijden wordt met de grootste verbittering gevochten. De Amerikanen trekken overhaast en in wanorde terug naar de baai van Ma nilla. In de streek van de oorlogshaven Olongapo, in het Zuid-Oostelijke deel van de Soeüic-baai, hebben de Japan ners nieuwe geslaagde landingen ver richt. Australië gaat zijn luchtmacht- personeel terugroepen. De „Melbourne Herald" meldt, volgens een D.N.B.-bericht uit Sjanghai, dat het Australische oorlogskabinet heeft beslo ten, al het Australische luchtmachtper- soneel, dat op het oogenblik dienst doet bij de Engelsche luchtmacht, terug te roepen. Als reden voor deze terugroeping noemt het blad het gevaar, waardoor Australië wordt bedreigd. Personnel in dienlst bij Luchtbescherming Op verzoek van den Nederlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst hebben de autoriteiten besloten om aan het personeel voor zoover dit op 1 Aug. 1941 in dienst bij de luchtbescherming was en behoort tot de vaste kern van NIEUWE LANDING OP BOR NEO'S OOSTKUST. (D.N.B..) Naar d e „N i t s j i - Nitsji" uit Saigon meldt, is te Batavia toegegeven, dat nieuwe Japansche strydkrachten met succes aan land zgn gezet aan de Noordoostkust van Ne- derlandsch Borneo. Deze landing zou in de streek van Tarakan zijn geschied. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede: Japansche marinevliegtuigen heb ben sedert 15 Januari bij aanvallen op strategisch belangrijke steunpunten in Nederlandsch-Indië 10 Nederlandsch- Indische vliegtuigen, waaronder 6 vlieg- booten, neergeschoten of op den grond vernield. Zware schade werd toegebracht aan de vijandeiyke vliegvelden. Tot de aangevallen punten behooren Balik Papan op Borneo, Makas sar, Palopa, Kolonedale en Kendari op Celebes, Ternate en Laboeha op de Halmaheira-groep en Ambon. Op 16 Jaunari hebben marinevliegtui- gen de havens van SabangenMedan op Sumatra aangevallen. Zij vernielden daar havenwerken en deden een schip van 2000 ton in de lucht vliegen. Volgens officieele me- dedeelingen uit Batavia valt er een grootere acti viteit van de Japansche luchtmacht boven den Ar chipel waar te nemen, in het *b ij zonder langs de kust van Noord-Sumatra SJANGHAI. (D.N.B.) —Volgens een bericht uit Batavia wordt in het Neder l.-I n d i- sche legerbericht toege geven, dat het district Minahass.a na harden strijd i'n handen is van de Ja panners. BURGERWACHTEN ACTIEF. BERLIJN. (V.P.B.) Hoe groot de ongerustheid in N.O.-I. begint te worden, blijkt uit de koortsachtige haast, waar mede men een burgerwacht in het leven heeft geroepen, die wordt geoefend in het afweren van eventueele Japansche landingspogingen of overvallen door pa rachutisten. Overal heeft men geïmpro viseerde exercitieterreinen ingericht, waar. 's morgens 'en des middags wordt geoefend. De employé's, die zich voor de burgerwacht hebben aangemeld, krijgen extra vrij om aan deze oefeningen deel te kunnen nemen. Op geheel Java wemelt het van schietbanen, waar de burger wachten zich bekwamen in het hantee- ren van vuurwapens. Verschenen is een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten be treffende de instelling van het persgilde en het theatergilde. Het luidtOp grond van art. 35, le en 3e lid, van de veror dening No. 211/1941 betreffende de Ne derlandsche Kultuurkamer en in over eenstemming met de artikelen 2 en 3 der verordening no. 3/1940 van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied wordt bepaald: Artikel 1: Het Persgilde en het thea tergilde worden op het tijdstip van af kondiging van dit besluit ingesteld. Ar tikel 2: Door de instelling van bovenge noemde gilden is de Nederlandsche Kul tuurkamer opgericht. Artikel 3: Dit be sluit wordt afgekondigd in de Neder landsche Staatscourant. u deze diensten, alsnog een extra week loon uit te keeren. RIJDENDE BIOSCOOP OP STATIONS. Den reizigers, die lang op hun trein moeten wachten, staat binnenkort een aangename tydpasseering te wachten in den vorm van een bioscoop, die in een spoogwegwagon zal worden ingericht, meldt het „U. D.". Men heeft deze nieu we uitvinding reeds den naam „Spoor- bio" gegeven. Een aantal passagiers- rijtuigen van de Nederlandsche Spoor wegen is verbouwd en voorzien van een cabine en een projectiescherm. In dezen wagon zullen doorloopende voorstellin gen worden gegeven van korte films, die tezamen, ongeveer twintig minuten du ren. De „Spoorbio" zal achtereenvolgens op verschillende stations verschijnen en daar eenigen tijd gestationneerd biyven. Het Centraal Station te Utrecht komt 1 het eerst aan de beurt. 25 Jan. tot en met 31 Jan. 1942. 06 A brood 4 rants, brood of gebak. 06 B vleesch ^4 rants, vleesch of vl.w. 06 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. 06 B vleesch *4 rants, vleesch of vl.w. 00 A aardapp. 1% kg. aardappelen. 06 B aardapp. y2 kg. aardappelen. 25 Jan. tot en mot 21 Febi. 1942. 197 algem.1 kg. suiker. 05 C, 05 D reserve 50 gram cacao. 198 algem. 500 gram jam. 199 t/m 202 algem. 1 rants, bloem, brood of gebak. 06 D—07 D reserve 250 gram rijst. 203 algem.250 gram havermout of peulvruchten. 209 algem.v 250 gram gort. 210 algem.100 gram vermicelli of maïzena. 204 t/m 208 algem. 100 gram kaas. 06 A t/m 09 A melk I Sy2 liter melk. 06 B t/m 09 B melkl 1% liter melk. 24 Jan. tot en met 31 Jan. 1942. 06 boterrants, boter. 06 vety2 rants, boter m. reductie. BIJZONDERE RANTSOENEN. 21 Dec. tot en met 31 Jan. 1942. 57 boter125 gr. boter. 57 vet125 gr. boter m. reductie. 28 Dec. tot en met 21 Febr. 1942. 193 algem.250 gram koffiesurrogaat. 19 Jan. tot en met 7 Febr. 1942. 04 B, 04 C, 04 D reserve 1 stuks eieren. O Geldige bonnen voor diverse artikelen. 28 Dec. 1941 tot en met 21 Maart 1942. 15 petroleum2 liter petroleum. 4 Jan. tot en met 14 Febr. 1942. 26 petroleum2 liter petroleum. Tot 31 Jen. 1942. 07 K.F. brand stoffen 1) 1 eenheid brandstoffen. I 05 t/m 07 H.K. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. Tot 30 April 1942. 13 en 17 H.K. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 08 H.K. brand stoffen 2) 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Jan. 1942. 12 t/m 20 C.V. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. Tot 30 April 1942. 23 t/m 28 C.V. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen, le t/m 8e per. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 1 Jan. tot en met 31 Jan. 1942. 194 algem. 1 rantsoen zeep. F zeep1 rantsoen zeep. F toiletzeep75 gr. toiletzeep 80 1 Jan. tot en met 30 April 1942. L textiel (mannen) 50 gram scheerzeep. Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar. De volgiende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. De levensmiddelenbonnen welker gel digheidsduur op Zondag aanvangt, mo gen reeds worden gebruikt op Zaterdag daaraan voorafgaande, met uitzondering van den bon voor vleesch en vleesch- waren. Na Vrijdag 23 Jan.: 03 boter en vet. Na Zaterdag 24 Jan.: 01 t/m 03 D re serve; 01 C reserve; F en G rijst; 04 brood, vleesch; 179 t/m 192 algemeen. Bonnen 05 aardappelen blijven geldig tot en met 31 Januari 1942. Bonnen 195 algemeen (peulvruchten) blijven geldig t/m'21 Februari 1942. Nieuwe burgemeesters. De nieuw benoemde burgemeester van de gemeente Angerlo, de heer A. Pink ster, is 37 jaar oud. Na de R.H.B.S. te Helblond te hebben bezocht is hij in het bedrijfsleven werkzaam geweest. Hy stu deerde later voor M.O. economie en sta tistiek. Hij is lid vair de N.S.B. De nieuwbenoemde burgemeester van de gemeente Lichtenvoorde, de heer Th. A. Lamers, werd in 1906 te 's Hertogen bosch geboren. Hy studeerde 3 jaren aan de R.K. Universiteit te Nywegen. Hg is thans inspecteur van de Verzekerings- Mg. Helvetia. 5 jaren was hg lid van het Nationaal Crisis Comité te Ngmegen. Hg is lid van de N.S.B. VRIJDAG 23 JAN. 1942. In den dag mgner benauwdheid roep ik U aan, want Gg verhoort mg. Ps. 86 7. Zon Maan op onder op ondci 9.34 18.10 12.33 1.08 24 Jan.: Eerste kwartier. 1 Febr.: Volle maan. VERLENGING VAN DEN AARDAPPEL EN DEN PEULVRUCHTENBON. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in verband met de mogelijkheid, dat nog niet alle houders van toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arb&id de voor het koopen van aardappelen aangewezen bonnen 05 hebben kunnen gebruiken, de geldig heidsduur van bon 05 A en 05 B van de aardappelkaarten wordt verlengd tot en met Zaterdag 31 Januari a.s. Uit den aard der zaak is daarnaast voor'de dis tributieperiode van 25 Januari tot en met 31 Januari a.s. een nieuwe bon voor het koopen van aardappelen aangewe zen, n.l. bon 06 A en 06 B. Aangezien het voorts niet mogelijk is gebleken alle detaillisten tijdig in het bezit te stellen van een voldoende hoe veelheid peulvruchten, zoodat nog niet ieder deze heeft kunnen betrekken op bon 195, wordt de geldigheidsduur van bon 195 van de bonkaart algemeen ver lengd tot en met Zaterdag 21 Februari 1942. Voor de distributieperiode van 25 Jan. tot en met 21 Febr. a.s. wordt wederom een rantsoen van 250 gram peulvruchten beschikbaar gesteld. De bon, welke recht geeft op het koopen van dit rantsoen, zal nog- nader worden aangewezen. GEEN VERGUNNINGEN MEER OM 0 UUR TE WERKEN. De secretaris-generaal van sociale za ken heeft aan de besturen van de gesub sidieerde vereenigingen met werkloozen- kas een circulaire gezonden, waarin hjj mededeelt, dat overleg met de arbeids inspectie er toe heeft geleid, dat in het vervolg tenzg in uitzonderingsgeval len geen vergunningen om 0 uur te werken meer zullen worden gegeven. Voor zoover er thans nog arbeiders zijn, die feitelijk niet werken, in verband met een aan hun werkgever verleende vergunning om 0 uren te werken, is het goedgevonden, dat aan deze arbeiders uitkeering uit de werkloozenkas wordt verstrekt, zoodat het ter zake bestaande verbod van 20 dezer af, als vervallen kan worden beschouwd. Aangezien in het onderhavige geval niet kan worden gesproken van inkrim ping van den normalen wekelijkschen werktijd in den zin van de reglementen voor de werkloozenkassen, kunnen de be trokken arbeiders als zoodanig „geheel werkloozen" worden beschouwd. Ook aan de leden van die kassen, in welker regle menten geen regeling voor het verstrek ken van uitkeering ingeval van inkrim ping van den normalen wekelijkschen werktijd voorkomt, kan uitkeering wor den verleend. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN NEDERLAND. (A. N. P.) Woensdagavond zijn verscheidene Engelsche vliegtuigen naar Nederland gevlogen. Zij wierpen een groot aantal brisant- en brandbommen uit, die echter meerendeels in het open veld terecht kwamen zonder schade aan te richten. SPORTNIEUWS. De Elfstedentocht is in een nieuwen recordtijd van 8 u. 44 m. gewonnen door den 24-jarigen slager uit Weidum, Sietze de Groot, aldus meldt de Telegraaf.' Tweede werd Dirk de Jong uit Huizum en derde Jan v. d. Bij uit Anna Paulow- na, die slechts een 25-~fal meters achter waren bij den winnaar. Deze drie rijders behoorden met Swierstra tot het viertal, dat den heelen tocht samen heeft gere den en dat bij de controle Sloten tot hun groote verbazing hoorde, dat zij aan den kop lagen, dank zij het verkeerd rijden bij IJlst van een' groep van wel vijftig rijders, waaronder de favorieten De Vries van Franeker, Lo Geveke van Leeuwar den en Bosman uit Breukelen, dje er ook later niet meer aan te pas konden komen. Zij bleven te zamen tot Dokkum en daar spraken zij af tot Bartlehiem bij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1