Lb Christelijk Dagblad voor Zeeland N AANBOD DAGKALENDER, Binnenland at van URG. w f t, i 22 l DONDERDAG 22 JAN. 1942 56e JAARGANG - No. 94 Productie en nog eens productie. Hevige gevechten in klaringen van Church - Redevoeringen van het Donetzbekken - Ver- iH - De strijd in Oost-Azië Japansche ministers. v.v V> V 100-083 ERTOGS zal JANUARI 1942, het woonhuis te Middelburg, openbaar ver- Is, Kasten, Stoelen, ïilderijen, Kachel, ,s- en Aardewerk, /erder zal worden p den dag van ver- 2 uur. HERTOGS zal i JANUARI 1942, et hofsteedje van r P. C. ROOSE, g, Groote Abeele, üt verkoopen Kortmolen, Man- nsploeg, Rolblok, ir, Handkar, Trek- cruiwagen, Water- Reep en Blokken, snÖenhok, Bascule, ornuis, Trekrijf, p, Melkbussen, jr, Trap, Dorsch- aag, Hooivorken, Maat (Yi Hec- gkussen, Stallan- ifel en al hetgeen len gepresenteerd. svorden opgenomen tiën van één tot 0.55 bij vooruit- regel meer 11 ct. gels. Onder letter ct: verhooging. 1 Februari: DAGMEISJE, de 16 jaar. ostsingel 66, Goes. 1BEIDER ij A. RIJK, Wol- ining beschikbaar. ond of met Mei DIENSTBODE. TEUWENHUIJZE, (ostdijk C 45. EBOUDT, Zonne- jes, vraagt MEISJE ïuren en Vrijdags dag. Leeftijd niet R VOOR IW" GEVRAAGD. JCK Seroos- ÏIENSTMEISJE lag en nacht. Veel rkeer. Brieven met werkkring, gods- enz. onder letters 2 Zeeuw" te Goes. Le Cointre N.V. oes. Bureaux Lange Vorsts^aa* 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelb'uTQ: Firma Boe<nande! J. j. FANOY lorige Giststraar 34 en Nocxdweg 155 Directeur-Hoofdredaceur s A. DE LANGE te Goes Abonnemenlsprijs f 2.73 per kwarfaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 >- Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per repel Overige adverlentiën 30 cent per reqel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertenliën ©nder letter of motto IQ g1. extra Bf| contract belangrijke korting Agrariërs zyn over het algemeen nuchtere menschen. Ze zijn daarvoor haast spreekwoordelijk bekend. Een boer weet maar het liefst pre- cier de volle waarheid, ontdaan van alle franje. Kent h\j de juiste situatie, weet hij, waar het om gaal, dan zal hij zijn plicht zien en die ook trouw nakomen. En als een boer zegt, dat mei op hem kan rekenen, dat het in orde komt, dan kan insn daarop enkele uitzonderin gen daargelaten ook vertrouwen. Van een al te romantisch gekleurde propaganda is de boer over het geheel genomen afkeerig. Zoo iets ligt hem niet. Welnu, dan mag, ja dan moet ook tot boer of tuinder gezegd worden, dat hem de eervolle en verantwoordelijke taak is opgedragen om te produceeren en nog eens te produceeren, een taak waarvan het stoffelijk welzyn van ons volk afhankelijk is. Het is nu volop winter. De werkzaam heden op het land zijn tijdelijk stil ge legd, maar straks zullen deze toch weer worden hervat. Grasland moot hier en daar worden gescheurd en de grond moet zoo intensief mogelijk wor den bebouwd. Door eensgezinde inspan ning van alle krachten moet een zoo hóóg mogelijke opbrengst worden ver kregen. Wij belijden het, dat wij, wat onze volksvoeding betreft, ten diepste van Gods zegen afhankelijk zijn. Maar hij, die uit dat geloof leeft, zal juist de uiterste pogingen aanwenden om den grond voor de volle 100 pet. in cultuur te brengen. Een vrome boer kan geen luie boer zijn. Met dankbaarheid mag er melding van worden gemaakt, dat de met aard appelen beteelde oppervlakte vorig jaar met 24 pet. is toegenomen. Deze uit breiding had nog grooter kunnen zijn als de weersomstandigheden gunstiger waren geweest. Voor het komende sei zoen zal behalve aan aardappelen ook speciaal aan koolzaad aandacht wor den geschonken. Is vorig jaar 22.000 bunder grasland in bouwland omgezet, hieraan zal in deze maanden nog 100.000 H.A. moe ten worden toegevoegd. Zoo hoopt men dezen zomer een be langrijk hoogere opbrengst der akker bouwgewassen te verkrijgen. De tijdsomstandigheden stellen den boer en tuinder voor een zware taak. Met minder kunstmest en krachtvoer toch tot groote opbrengst te komen, is niet gemakkelijk. En toch het vaderland vraagt pro ductie. De ernst van den toestand is herhaaldelijk blootgelegd en is nu ieder wel duidelijk. Welnu, dan ook de schouders er on der. Organisaties tot bedrijfsvoorlich ting en bedrijfsstudiegroepen die ook in Zeeland reeds enkele jaren be staan kunnen hierbij van groot nut zijn. Theorie en practijk dienen hier in het waarachtig belang van land en volk samen te gaan. GEBRUIK VAN VET IN RESTAURANTS. Sinds eenigen tijd geldt de bepaling, dat in restaurants ten minste één scho tel of menu verkrijgbaar moet zijn, waarvoor de gast geen bonnen behoeft af te geven. Thans heeft de directeur van het Rijksbureau voor het Hotel-, Café-, Restaurant- en Pensionbedrijf een nieu we bepaling daarbij in het leven geroe pen, in het belang van develen, die hun maaltijden in restaurants gébrui ken. Op de volgens voorschrift ver plichte spijslijst moeten n.l. voortaan ten minste evenveel gerechten voorkomen men 10 gram als met 20 gram boter, vet of margarine. Bij gerechten met gekookt vleesch (bv. stamppotten) en met gekookte visch, mag bovendien slechts 10 gram aan bo terbonnen worden gevraagd. Ditzelfde geldt voor de zgn. vaste menu's, waarbij gerechten met gekookt vleesch of ge kookte visch worden verstrekt. Voorts is er op aangedrongen, deze menu's meer nog dan tot dusverre het geval was, be schikbaar te stellen. Men zal dus in den vervolge in restau rants met 2/50 rantsoen boterbonnen eve,n f°ecJ- terecht moeten kunnen als met 4 50 rantsoen en bovendien ook een bonloos menu of bonloozen dagschotel kunnen gebruiken. Mijnramp. In de mijn La Chame in het gebied van St. Etienne (Frankrijk) is Woens dag een mijngasontploffing ontstaan. Tol? nu toe zijn 33 dooden en 30 gewonden aan de oppervlakte gebracht. DUATSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het Douetz-front kwam het ook gisteren tot verbitterde gevech ten; vijandelijke krachten, die bij den bovenloop van deze rivier in de Duitsche linies waren gedron gen, werden door een tegenaanval teruggeslagen. Daarbij verloren de Sowjets 1100 dooden, eenige honderden gevangenen, negentien kanonnen en dertig machine geweren. Ook in den Midden- en in den Noordelijken sector zette de vijand zijn aanvallen voort; in de defensieve gevechten en ge slaagde tegenaanvallen van onzen kant leed hij opnieuw zware ver liezen aan menschen en materiëel. De buit in den slag bij Feodo- s i a is tot 10.605 gevangenen, 85 pantsergevechtwagens en 177 ka nonnen opgeloopen. Onze lucht macht beschadigde in de zeestraat van K e r t s j een tamelijk groot vijandelijk handelsschip met bom men, en greep aan het geheele Oostelijke front met succes in den defensieven strijd in. Een onderzeeër bracht in de Noordel ij ke IJszee een tor pedojager en een stoomschip uit een sterk verdedigd convooi tot zinken, en beschadigde een ande ren torpedojager alsmede twee stoomschepen door torpedo's. In Noord-Afrika zwakke weder- zijdsche artillerieactie. Oprukken de Britsche troepen op den kust- straatweg en scheepsdoelen voor de Noord-Afrïkaansche kust wer den met goede uitwerking gebom bardeerd. VERKLARINGEN VAN CHURCHILL IN HET LAGERHUIS. (A. N. P.). In het Engelsche Lager huis heeft Churchill o.a. verklaard: „Ik deel natuurlijk de ongerustheid-over den militairen toestand in Oost-Azië, doch ik deel eveneens het groeiende vertrou wen in het mogelijke, eindresultaat van dit conflict. Ik stel voor, dat wij drie da gen besteden aan de aigemeene debatten over den oorlogstoestand". Volgens den Britschen berichtendienst heeft Churchill in het Lagerhuis klaar blijkelijk kunnen opmerken, hoe sterk de critiek is, welke tijdens zijn afwezigheid is gerezen, aangezien hij verklaarde in geval van critiek op de regeering de kwestie van vertrouwen te zullen stellen. Voorts deelde h y mede, dat het Huis nog eenige dagen moest wachten op „eender belangrijkste verklarin gen in dezen oorlo g". Hij stelde vervolgens voor, dat zijn redevoeringen op gramofoonplaten zou- Op nachtvlucht naar vijandelijk gebied. De piloot geeft zijn laatste aanwijzin gen en ontvangt de laatste instructies voor den start. Orbis-Holland-P. K. Grosse. den worden opgenomen en door den om roep verspreid. Na toestemming van het Lagerhuis zouden de redevoeringen voor den omroep worden vrijgegeven. Het Lagerhuis protesteerde echter le vendig tegen dit voorstel. Ook het voorstel uittreksels der rede voeringen van Churchill voor Australië en Zuid-Afrika vry te laten, vond geen Instemming. Naar de Britsche berichtendienst na der meldt, heeft Churchill zijn voorstel, volgens hetwelk zijn eerstvolgend ver slag over den oorlogstoestand, in het La gerhuis uitgebracht, op gramofoonplaten zou worden opgenomen, Ingetrokken. De Duitsche pers noemt Churchill's eerste optreden in het Lagerhuis na zijn bezoek aan Washington eenstemmig een „vlucht in de openbaarheid", omdat de Engelsche premier weigerde in een ge heime bijeenkomst rekening en verant woording af te leggen. LUCHTGEVECHTEN BOVEN MALAKKA. TOKIO (A. N. P.). De vesting Singa pore wordt thans niet alleen va,n de land zijde, maar ook vanuit zee door de Ja panners aangevallen, aldus meldt de „Nitsji Nitsji". De strijdkrachten te land worden ondersteund door afdeelingen Japansche troepen, die in kleine vaartui gen landingen voorbereiden op het eiland Naar uit Bangkok wordt gemeld, is Singapore gisteren opnieuw door sterke formaties Japansche bommenwerpers aangevallen. Talrijke voor de economi sche oorlogvoering belangrijke gebou wen werden vernield. Niéuwe Japansche successen in' Birma. (D. N. B.). Volgens een bericht van Domei van het front naderen de Japan sche troepen in Birma reeds Moelmein op ongeveer 180 km ten Zuid-Oosten van Rangoon. Men is er te Tokio van overtuigd, dat deze nieuwe operaties tegen het gebied van Rangoon worden ondernomen met het doel het verkeer langs den Birmaweg af te snijden. v REDE VAN MINISTER TOGO. TOKIO. (D.N.B.) De Japansche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Togo, heeft in den Rijksdag een rede gehou den, waarin hij, ha de prachtige over winningen der keizerlijke troepen tegen de steunpunten der Britsche en Ameri- kaansche agressie, welke het een na het ander ineenstorten, te hebben gememo reerd, o.a. verklaard: Wij voeren dezen oorlog thans erergiek tot de eindover winning is behaald. De gerechtigheid is ondubbelzinnig aan onze zijde, De strijd om Groot Oost-Azië heeft den val ten doel van de Amerikaansch-Britsche we reldheerschappij Het front JapanDuitschlandIta lië wordt steeds steviger. De verhouding tusschen Japan en de Sovjet-Unie heeft geen verandering on dergaan. De betrekkingen tusschen bei de staten worden nog steeds door het neutraliteitspact geregeld. Het is Japans bedoeling, zooveel mo gelijk vriendschappelijke betrekkingen met alle neutrale landen van Zuid-Ame- rika en Europa te onderhouden. De Japansche regeering heeft gespan nen aandacht voor de conferentie te Rio. Slechts tegenover het Engelsch—Noord- Amerikaansche plan der wereldheer schappij toont Japan zich vijandig. We hebben daarom niet in de verste verte gedacht, dat Ned. Oost-Indië tot zijn eigen onheil het werktuig van Ame rika en Engeland zou kunnen worden. Nu echter Ned. Oost-Indië en Tsjoeng- king tot hun militair steunpunt gemaakt is en Ned. Oost-Indië zelf zich op den weg van openlijke vijandelijkheden heeft blgeven, waren wij gedwongen met strijdhandelingen tegen dit land te be ginnen. Het doel van de tegenwoordige oor log, aldus vervolgde Togo, n.l. de stich ting van een gemeenschappelijken wel stand in de sfeer van Groot- Oost-Azië, is gebaseerd op de erkenning van de lots verbondenheid en de taken van de vol ken in Oost-Azië. Daarom is het geheel natuurlijk, dat Japan de gebieden onder zijn controle neemt, die voor de verde diging van Oost-Azië absoluut onont beerlijk zijn. JAPAN WIL PHILJPPIJNEN EN BIRMA ONAFHANKELIJK MAKEN (D.N.B.) Na minister Togo heeft ook minister-president Tojo voor den Rijksdag het woord gevoerd. In korten tijd hebben de Japansche strijdkrachten, zoo zeide Tojo, reeds de meest strategische punten van den vijand in Groot Oost-Azië vernietigd. WEER MARGARINE OP DE VETKAART. Met ingang van 1 Februari zal op de bonnen van de vetkaart naar keuze boter zonder reductie of margarine be schikbaar worden gesteld. Het ligt voorts in de bedoeling, binnen kort op bepaalde bonnen van de vetkaart behalve boter en margarine, tevens bak en braadvet naar keuze beschikbaar te stellen. Ter vermijding van misverstand wordt er op gewezen, dat de vorenbe doelde distributie van margarine en van bak- en braadvet, geen verband houdt met de distributie van rundvet, zooals in de afgeloopen maanden eenige malen op bonnen van de vetkaart is geschied. De voor margarine of voor margarine en bak- en braadvet aan te wijzen bon nen zullen derhalve niet van te voren door het publiek behoeven te worden in geleverd; de aflevering van die bonnen zal op normale wijze,dit is dus direct bij de aanbieding der bonnen, bij den winkelier geschieden. De bonnen van de vetkaart, welke voor het tijdvak van Zondag 1 Februari tot en met Maandag 9 Februari zullen wor den aangewezen, zullen naar keuze recht geven op het koopen van 125 gram boter zonder reductie, of 125 gram margarine. Wellicht ten overvloede wordt er nog op gewezen; dat, aangezien personen van vier jaar en ouder in het bezit zijn van twee kaarten, de beschikbare hoeveelheid voor een tijdvak van negen dagen der halve 250 gram per persoon bedraagt. Voor kinderen beneden vier jaar, die in he tbezit zijn van één kaart, is deze hoeveelheid derhalve 125 gram per per soon. - V Tojo vermeldde vervolgens de mili taire bezetting van strategisch belang rijke punten in Nederlandsch- I n d i benevens van Hongkong en M a 1 a k k a en deelde mede, dat Ja pan deze gebieden wil makèn tot bolwer kten voor de verdediging van Groot-Oost- Azië. De Philippijnen zouden wanneer de be volking de ware bedoelingen van Japan zal begrijpen en zal medewerken aan de instelling van het Groot-Oost-Aziatische gebied van welvaart, de eer der onafhan kelijkheid genieten. Soortgelijke bedoe lingen heeft men met Birma. „Wanneer Nederlandsch-lndië en Au stralië", aldus verklaarde de premier verder, „hun thans getoonde houding van tegenstand tegen Japan niet opge ven, zullen wij geen mededoogen kennen en ze verpletteren. Ingeval echter hun volken de ware bedoelingen van Japan leeren begrijpen en zouden verklaren be reid te zijn met ons samen te werken, zouden wy niet aarzelen hun hulp te ver- leenen." NIEUWE JAPANSCHE VLOOT- OPERATIES. De Japansche minister van marine, ad miraal Sjimada, heeft tijdens de zitting van den Rijksdag een overzicht gegeven van de Japansche operaties ter zee se dert het uitbreken van den oorlog in Groot-Oost-Azië. Hij verklaarde, dat de Japansche vloot feitelijk de Stille Zuid zee beheerscht van Malakka enNeder- landsch-Indië tot aan de west kust der Ver. Staten. Zij werkt thans nauw samen met de strijdkrachten van het leger bij de aanvallen op Singapore, Proviand voor het Duitsche luchtwapen. Per slede worden aan het Oostfront de bommen van de dichtsbijzijnde stations naar de vliegvelden gebracht. Transatlantic-Recla. DONDERDAG 22 JAN. 1942. Want Gy, HEEREzijt goed, en gaarne vergevende, en van groote goedertieren heid allen, die U aanroepen. Ps. 86 5. Zon op onder 9.35 18.08 Maan op onder 12.09 24 Jan.: Eerste kwartier. 1 Febr.: Volle maan. BALIKPAPAN, OLIESTAD IN HET OERWOUD. (V.P.B.) Van de Ned. Indische olie productie, die 8 millioen ton jaarlyks bedraagt, brengt Ned. Borneo zonder Tarakan ruim 1 millioen ton voort. De verwerking en uitvoer van cleze olie heeft hoofdzakelijk over Balikpapan plaats. Derhalve heeft deze stad, gelegen aan de Oostkust van Borneo tegenover Celebes, groote beteekenis, die ook uit de her haalde Japansche luchtaanvallen blykt. De ruwe olie wordt uit het meer Noor delijk gelegen Koetai door middel van tankbooten en pijpleidingen naar Balik papan gevoerd. Daar wordt de „witte steenkool" in groote raffinaderijen tot benzine, stookolie, paraffine, enz. ver werkt. Het geheele bedrijf is in handen der Bataafsche Petroleum Maatschappij. Balikpapan is ontwoekerd aan het oerwoud. Honderden kilometers strekken zich langs Borneo's Oostkust ondoor dringbare wouden uit, slechts op enkele plaatsen onderbroken door nederzettin gen. Als een lichte vlek ligt de moderne oliestad in de wildernis. Het centrum wordt gevormd door enorme fabrieks complexen in een warnet van buizen. De woonwijk der Europeanen bestaat uit op palen gebouwde huizen tegen de hellin gen der heuvels, die tot de zee reiken. Aan de andere zijde van de stad liggen de kampongs der inlanders. de Philippijnen, Britsch-Borneo en Ne- derlandsch-Indië. De vloot staat op het punt den omvang harer operaties tegen vijande- lijke oorlogsschepen uit te breiden en vooral op te treden tegen de duikbooten in de Aziatische wa teren en tegen de Amerikaansche steun punten op den Stillen Oceaan. Van de vijandelijke oorlogsschepen werden tot zinken gebracht 7 slagsche pen, 2 vliegtuigmoederschepen, 2 krui sers, 6 torpedobootjagers, 18 duikbooten en 26 andere oorlogschepen, zooals ka- nonneerbóoten en mijnenvegers. Bescha digd werden: 44 slagschepen, 6 kruisers, moederschip voor vliegbooten en 3 tor pedobootjagers. Wat de vijandelijke han delsschepen betreft, werden er 35 fot zinken gebracht, 28 beschadigd en 81 in beslag genomen of gekaapt. Voorts zijn 977 vliegtuigen, naar de minister verder mededeelde, vernield of beschadigd. Sedert het uitbreken van den oorlog heeft de Japansche vloot 4 torpedoboot jagers, 4 mijnenvegers, 3 duikbooten, 4 transportschepen en 67 vliegtuigen ver loren, terwijl een kruiser gedeeltelijk werd beschadigd. Korte berichten. (D.N.B.) De Führer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft den generaal van de pantsertroep Rommel, bevelhebber der pantsertroep Afrika, op 20 Januari het Eikenloof met. de Zwaar den bij het Ridderkruis verleend en hem een hartelijk en waardeerend telegram gezonden Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, heeft de Duitsche marine gis ternacht met verdragend geschut een Britsch convooi in de wateren van Do ver onder vuur genomen. Het convooi werd gedwongen zijn koers te wijzigen. Kort daarop beschoten batterijen van het Duitsche leger van de Kanaalkust uit militaire doelen te Dover. HET VERBLUF VAN DR VAN MOOK TE WASHINGTON. S. P. T. meldt uit Washington: Omtrent de besprekingen, die Dr van Mook op het oogenblik alhier voert met betrekking tot een coördinatie der Ame- rikaansch-Nederlandsch-Indische oorlog voering, wordt medegedeeld, dat Dr van Mook in een nieuw 'interview heeft ge wezen op het groote belang van Neder landsch-lndië. „Nederlandsch-lndië vormt een barri ère. Er is steenkool, olie, rubber en tin voorradig", besloot de luitenant-gouver neur-generaal zyn relaas. Dit zyn juist de producten, welke de vyand noodig heeft".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1