FEEST-EH VERGAflERZALEN "AKKERTJE DE KORENBEURS Neem 'n Wanneer verduisteren Uit de Provincie FEUILLETON DE PIONIERE HOTEL RESTAURANT GOES TELEFOON 3055 TEE LETT'EN <zn. sr-ruxoJc cOzr ly/isle. ectlte tfuas/ Gemengd Nieuws Rechtszaken De Neder/andsche Pi/nsti//er u DE WINTER NIJPT Wy dachten het pleit reeds te hebben gewonnen. October, November en De cember brachten ons zacht winterweer en ook begin Januari deed het beste hopen. En nu, sedert ruim een week, is ten felle koude over ons land gekomen. Dubbel is het daarom ons aller plicht hen te helpen, die lijden door gebrek aan middelen om de koude buiten de deur te houden, opdat zij zich omringd gevoelen door de zorgen van het geheele volk. Aanstaanden Vrijdag en Zaterdag zal V.'interhulp de verkeerscollecte houden, de vierde bus-, huis- 'en straatcollecte van dezen winter. Juist nu het geen pretje is, moeten wij ons een ochtend, een middag, beter nog een geheelen dag losbreken uit de be haaglijke sfeer onzer woning. Wij kun nen door ons werk, dat gezamenlijk zoo licht te dragen is, veel leed besparen. Meldt u daarom spontaan als collec- mt in de plaats uwer inwoning. Hoe leer handen, des te lichter de arbeid. U kunt dan elkander aflossen en na het vervullen van uw eereplicht de schaatsen ""e*- des te groof er vreugde onderbinden. En gij, gevers, maakt het den collectan ten gemakkelijk. Helpt hen vlug, wan neer bij u wordt aangebeld, of op straat om een offer wordt gevraagd. Stopt bij het uitgaan uw offer in den zijzak of de handtasch, opdat u in de koude geen ge'd behoeft op te zoeken. Op deze wijze 7""en de bussen, snoedig vol zijn en uw daad zal tallooze harten dankbaar stem men. 's-Gravenhage, 20 Jan. 1942. PIEK. EEN VOETVERWONDING. Een voetverwonding bij veertig graden vorst is reeds noodlottig. Weet u, dat, wanneer een soldaat met een schot in den voet of in het been aan het strijd- tooneel aan het Oostfront valt, hem dit dan zijn leven kan kosten? Immers een voetverwonding belet hem verder te gaan, hij zal op hulp moeten wachten en wanneer deze niet spoedig komt, loopt hij gevaar dood tf vriezen. Daarom moet nu vooral alles er op ge zet worden om de gewonden zoo spoedig mogelijk te helpen. Snelle hulp is dub bele hulp. Stelt daarom niet meer uit, maar stort uw bijdrage voor de Neder- ïandsche ambulance op girorekening No. 87600 Nederlandsche ambulance, Konin ginnegracht 22, 's-Gravenhage. gemiddelde beurs is rekening gehouden. Menu's en recepten zijn bij de leeraressen in koken en voedingsleer, die bij iederen- stand aanwezig zijn om raad te geven en vragen te beantwoorden, te verkrijgen. Vervolgens wordt getoond, welke voed zame en frissche dranken men bereiden kan uit karnemelk, taptemelk en vruch tensappen, welke de steeds schaarschér wordende thee en koffie kunnen vervan gen. DONDERDAG 22 JAN. 1942. 's Morgens tot 9.35 u. 's Avonds van 18.08 u. Waardelooze grond. Het kringblad van de C.H.V. te Hulst wees dezer dagen op een ergernis, die men in Zeeuwsch-Vlaanderen nog al te veel ontmoet: de vaak groote stukken grond, die door bevloeiing volkomen waardeloos zyn. Men treft op vele plaatsen dikwijls ki lometer lange stukken grond, nu met een dikke ijskorst bedekt, in den zomer dicht begroeid met een veelzijdige wa- te. flora eri een broedplaats van alle mo ge 'ijke ongedierte. In deze dagen, nu alles in het werk wordt gesteld, om voor onze voedselpo sitie iederen vierkanten meter grond productief te maken, moeten dergelijke toestanden al heel onverantwoord ge noemd worden. De oprichting van de waterschappen het Hulster- en Axeler Ambacht en Vrije van Sluis zal hierin wel veel ..-betering brengen. Belastingen. Met ingang van 1 Februari js, benoemd tot inspecteur der domeinen te Goes, H. R. Heerema, ontvanger- der reg. en suc cessie te Bergen op Zoom. Vlissingen. Voortgaand herstel. Het herstel van beschadigde en vernielde panden in de 26) o— 1 Laag veld. I-Iet nazomert. Maar nog prachtig weer. Gretha fietst op don weg tusscherl Hoog- en Laagveld. Strak zal zij een zijweg in slaan. 'Zij raakt al aardig wegwijs. Vaak trekt zij er alleen op uit. Botaniseert dan ook. In de duinen en op de geest gronden is voel te vinden. Botterwog heeft haar ook aanwijzingen gegeven. Ze is zóó In gedachten verdiept, dat zij niet merkt hoe uit een zijweg oen auto nadert, die voorrang heeft. Op eenseen getoeter, een knarsend ge luid van de remmen, die de landelijke stilte pijnlijk verstoort. Vol schrik springt Gretha van haar rijwiel. De auto staat,. Sen heer stapt uit, jong nog. i binnenstad neemt geregeld voortgang. De houten betimmeringen maken gelei delijk plaats voor nieuwe bouwsels. De Hersteldienst Vlissingen heeft bereikt, dat in 1941 reeds in totaal f 221.930,55 aan voorschotten werd toegekend. Bijna 200 panden zullen hierdoor worden her steld. Nog steeds bereiken den Herstel- dienst nieuwe aanvragen om credieten. Goes. De Korenbeurs. Blijkens een adver tentie in dit nummer heeft hotel „De Korenbeurs" de beschikking gekregen i over een nieuwe vergaderzaal. Deze zaal, welke aan de achterzijde van het hotel is gelegen, biedt plaatsruimte aan 150 per sonen en leent zich uitnemend voor feest en dinerzaal. De zaal, welke een oppervlakte heeft van 140 m2, is buitengewoon mooi inge richt en in matgroene kleur geschilderd, waarbij ook de stoffeering zich aans'uit. Het bruin-roode behang kan indirect verlicht worden, waardoor in de zaal een intieme sfeer geschapen wordt. Het ca chet wordt nog verhoogd door de schouw met het Delftsch blauw aardewerk en de prachtige gebrandschilderde ramen, waarvan een betrekking heeft op onze Zeeuwsche kleederdrachten en de takken van bestaan in onze provincie, landbouw en veeteelt, terwijl een andere een „Boe renkermis" voorstelt. Ter verlichting van de zaal zijn een aantal handgesmeed ijzeren kronen aan gebracht. Voor een goede ventilatie is zorg' gedragen, terwijl voorts in de zaal telefoon aanwezig is. Voor dat men de zaal betreedt, welke bereikbaar is via den luchtbrug over de Stalstraat, passeert men een ruime ves tiaire. De slagersvakcursus zal Maan dagmiddag a.s. officieel worden geopend. v Zuid-Beveland. Ellewoutsdijk. Bij gelegenheid van den 75sten verjaardag van Mevr. A. A. van Hattum-Dekker, Ambachtsvrouw van Ellewoutsdijk, is haar als aandenken en blijk van liefde en waardeering door alle inwoners een album aangeboden met het familiewapen er voorop in geschilderd. Voor dit album hadden alle inwoners, van oud tot jong (zelfs baby's) hun fo to's ingezonden. Alle organisaties, zoowel kerkelijke als burgerlijke, jeugd- en sportvereenigin- gen enz., hadden in groepsverband hun foto's hiervoor ter hand gesteld. Ook verschillende dorpskiekjes, als de Herv. Kerk en de mooie door vijvers en bosch omgeven buitenplaats „Zorgvliet" enz. ontbraken niet. Hoe geliefd en bemind Ellewoutsdijks grootste weldoenster is, hoe zij aller sym pathie heeft mogen winnen, blijkt wel uit dit geschenk. De fotograaf kwam tijd en handen te kort. Spontaan en enthousiast heeft Elle woutsdijk dezen jaardag harer Ambacht- vróuwe medegevierd. Noode moet Elle woutsdijk haar Ambachtsvrouwe thans missen, gezien de bepalingen ten aanzien van het verblijf in Zeeland. Het is Ellewoutsdijks weh3ch en bede, dat zij nog lang gespaard blijve. Borssele. Maandagavond vergaderde de afd. van de vereeniging voor zieken- huisverpleging onder voorzitterschap van dhr P. Dekker. Over 1941 bleken de inkomsten f 1993,03 en de uitgaven te zijn f 1862,49; goed slot f 130,57. Op voorstel van het bestuur ging de vergadering er mede accoord, dat de ver goeding van den penningmeester over 1941 vastgesteld werd op f 45. De afd. telde op 31 Dec. j.l. 830 leden, waarvan 743 betalenden. Gedurende 1941 is het ledental toegenomen met 74 leden, terwijl 24 leden werden afgeschreven. Tot lid der financieele commissie werd benoemd dhr F. M. Boogaart. Als afge vaardigden naar de algemeene vergade ring werden benoemd dhrn H. de Pries ter en C. Almekinders, plaatsvervanger A. Walhout Jz. Tengevolge van het in werking treden van het ziekenfondsen- „Dat was op het laatste:' nippertje, dame. Neemt u mij niet kwalijk. Maar ik rekende er op, dat u voorrang zou verleenen. Is u erg geschrokken?" „Het gaat -wel. Dank u. U is in uw recht. Ik deed dom. Ik was in gedachten en zag u niet." Zij kijkt op, den heer vlak in de oogen. En slaat dan de hare neer. Want met onverholen bewondering staat die mijn heer haar, aan te staren, bijna bij het brutale af. Blijkbaar voelt hij dat. ook, want hij zegt: „Excuseer, dat ik mij verbaasd toon. Iemand als u zou ik in de buurt van Laagveld niet zoeken. U is zeker een vreemde? Pardon, mag ik me even voor stellen Mijn naam is Fred de Bruin". Gretha heeft aanvechting, haar ver wondering verbergend, om hem direct toe te voegen: „Dan ken ik u, want ik telefoneerde wel eens met u en toen vond ik u al vrijpostig genoeg". Maar zij zegt het niet, wil het niet, wil zich niet be kend maken. besluit legde de voorzitter er den nadruk op, dat het gewenscht is voor losse ar beiders om betalend lid te blijven van de vereeniging. Dat arbeiders, die op 1 Nov. 1941 reeds betalend lid waren en die wer keloos worden en daarom betalend lid wenschen te blijven, bij directe aanmel ding in geval van werkloosheid, zonder wachttijd te moeten doormaken, door het Bestuur der Centrale Vereeniging als lid worden ingeschreven, werd ten zeerste toegejuicht. Wenschelijk werd geacht ten bate van de afdeélingskas van elk beta lend lid f 0,20 per jaar als bijdrage te vragen. Dit werd goedgevonden. Oudelande. Tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur is benoemd de heer P. van Sabben. Yerseke. De burgemeester heeft in de vacature-Joh. Padmos Sr tot lid van het Burg. Armbestuur benoemd den heer L. Stoel, alhier. In verband met den beperkten kolenvoorraad zijn de beide openbare lagere scholen alhier volgens besluit van den burgemeester vanaf 12 Januari j.l. gesloten. Ook de drie bijzondere scholen hebben zich bij deze regeling aangeslo ten. Het ligt in de bedoeling deze win- tervacantie 23 Januari te beëindigen en vanaf Maandag 26 Januari weer school te houden. Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoek. Te 's-Gravenhage is overleden Dr I. P. Leenhouts, tot voor kort arts alhier. Zijn gezondheidstoestand liet reeds eenigen tijd te wenschen over. Hij had zich in Hoek en omgeving zeer ge zien gemaakt. De begrafenis zal alhier plaats hebben. -et gezellige, écht Holland- schethee-uurtje houdtzijn beko ring als U Teeletten, Neerlands fijnste theesurrogaat, geregeld gebruikt. Vraagt uw winkelier. Chef&ro Rotterdam Doodelijke ongelukken. In een schoenklompen fabriek te Hooge- zand sprong gistermiddag een draaischijf met het gevolg, dat de 19-jarige werkman .1. B. zoodanig aan het hoofd werd ge troffen, dat hij hevig bloedend neerviel. Kort na aankomst in het ziekenhuis is hij aart de gevolgen x overleden. Gistermorgen is op straat in de Heer Vrankestraat te Rotterdam het lijk gevonden van de 70-jarige vrouw J. M. A. B.D. Waarschijnlijk.is de vrouw des morgens op straat gevallen en bewuste loos geraakt en is zij daarna door de koude overleden. Te Geeuwenbrug (Dwingelo) kwam de 16-jarige P. M. op de ijsbaan in bot sing met een anderen rijder. De gevol gen waren zoo ernstig, dat de jonge man Maandag in het ziekenhuis is overleden. Verdronken. Op de buiten- meer te Uitgeest zijn Zondagavond 3 jon gens bij het schaatsenrijden in een wak geraakt. Twee hunner wisten zich zelf te redden, doch de derde schooi onder het ijs en is verdronken. Eeri kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts mini mum 55 cent bij vooruitbetaling; iedere regel meer 11 cent (max. 8 regels). „Mijn naam is Gretha Verlaan. Een vreemde ben ik hier niet, want ik ben sinds enkele weken onderwijzeres in Hoogveld. Aan de Christelijke school", voegt zij er haastig bij. „U aan de Christelijke school?" vraagt Fred de Bruin, die nog steeds geen oog van haar heeft afgewend. „Ik, inderdaad. Is dat zoo vreemd, mijnheer De Bruin?" „Ach neen, vreemd, ik weet niet aarzelt hij, nu toch in de war door haar min of meer uitdagenden blik. „Achter u zou ik dat niet gezocht hebben. U lijkt heelemaal niet op een onderwijzeres en dan „Pardon, daarover ging het niet", merkt Gretha strijdvaardig op. „U zeide: U aan de Christelijke school? Waarom zou ik dat niet kunnen zijn. Is dat dan iets bizonders?" „U hebt gelijk, juffrouw Verlaan. Be schouw die vraag als niet gesteld". (Wordt vervolgd.) Maandagmiddag heeft de Rotter- damsche rivierpolitie het lijk opgevischt van den 70-jarigen J. C.B., gewoond hebbende aan boord van een schip. Maandagavond is uit de Nieuwe Haven te Rotterdam opgehaald het lijk van den 83-jarigen man P. J., die sinds Zaterdagavond werd vermist. Door de duisternis misleid is hij dien avond waSP schijnlijk te water geraakt. Treinbotsing bij Blauw kapel. Gistermorgen zijn op het knoop punt Blauwkapel der spoorlijnen Utrecht- Amersfoort en UtrechtHilversum twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen, bij welk ongeluk een doode te betreuren valt en groote materieele schade is ontstaan. Een goederentrein van Utrecht c.s. ko mend en rijdend in de richting Hilver sum, was voor het grootste gedeelte dit knooppunt reeds gepasseerd, toen een uit de richting Amersfoort komende goede rentrein in volle vaart dien trein in de flank aanreed en de achterste wagons greep. De botsing was zeer hevig, enkele wagons werden volkomen versplinterd, andere kantelden. Van beide treinen lie pen verscheidene wagons uit de rails. De remmer van D. uit Amsterdam werd zwaar gewond en is na medische hulp per ziekenauto naar de rijksklinie ken te Utrecht overgebracht. Tijdens het transport is hij overleden. De materieele schade is belangrijk. De opruimingswerkzaamheden zijn in vollen gang. Trein kwam in vestibule terecht. Maandagmorgen is de loco motief van trein 1819, komende uit Am sterdam, door het stootblok van het kop- spoor te Amersfoort gereden en in de ves tibule van het trappenhuis terechtgeko men. Gelukkig bevonden er zich op dat moment zoo goed als geen reizigers in het trappenhuis, zoodat dit ongeval, dat een groote ravage aanrichtte, nog betrek kelijk goed is afgeloopén. Slechts, één reiziger is gewond en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het on geval is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat de rem tengevolge van de vorst niet nauwkeurig werkte. Brand in het Academisch ziekenhuis te Groningen. Za terdagmiddag is de brandweer gealar meerd voor een brand, welke was uitge broken in het Academisch ziekenhuis te Groningen. Bij aankomst bleek de brand te woeden in de zusterafdeeling, een groot nieuw gebouw op den noord-ooste lijken hoek van het terrein, dat in 1938 in gebruik is genomen en waar de ver pleegsters en dienstmeisjes in totaal ongeveer 450 personen gedurende haar rusttijd worden ondergebracht. Het vuur was ontstaan in den grooten kelder, waar isolatiemateriaal is opgeslagen. Een verstikkende rook in het geheele gebouw maakte het de brandweer zeer lastig, zoodat van rookmaskers gebruik moest worden gemaakt. Tenslotte wist men het vuur te beperken tot den kel der en de gelijkvloersche verdiepingen van het gebouw. In een minimum van tijd was het geheele gebouw door de zusters en dienstmeisjes ontruimd. De oorzaak is, dat een van de ver pleegsters met een brandende kaars in den kelder was afgedaald. Hotel te Venlo afgebrand. Zaterdagavond heeft in 't bekende hotel Germania te Venlo een hevige brand ge woed. Twee jeugdige kinderen van den gerant van het hotel, den heer J. B., heb ben daarbij het leven verloren. Schaatsenrijder vermist. Sinds Zondagmiddag wordt de 18-jarige J. N. de B. te Schagerbrug, vermist. Hij was van plan per schdats van Schager brug in de -richting Schagen te rijden. Daar er nog wakken waren, vreest men dat hij onder het ijs is geschoten. Overtreding Melkstandanrdisatiebe- sluit: J. W. D. te Borssele, E. R. te Ove- zande ieder f 3 of 2 d. h.A. A. te Mid delburg f 40 of 12 d. h.G. F. te Middel burg f 40 of 10 d. h.N. v. d. D. te Mid delburg f 25 of 10 d. h. Overtreding Zeeuwsche Stroomen en VisscherijreglementP. M. d. H. te Geersdyk f 3 en f 3 of 2 en 2 d. h. Overtreding Arbeidswet: P. J. R. te Vlissingen f 5 o5 3 d. h.M. H. te Ril- land-Bath f 3 of 2 d. h.J. C. P. R. te Heinkenszand f2, en f2 of 1 en 1 d. h.; J.' B. te Kapelle 3 maal f 2 of 3 maal 1 d. h. Overtreding A.P.V. Arnemuiden: M. M. te Arnemuiden f 10 ol\5 d. h. Overtreding Drankwet: W. S. te Vlis singen f 10 of 5 d. h. Overtreding van het Zeeuwsche Stie renreglement J. V. te Goes f 15 of 10 d. h. Een paard op pijnlijke wijze arbeid la ten verrichtenA. C. M. te Kortgene f 25 of 10 d. h. Overtreding A. P. V. Oostkapelle: J. CL te Oostkapelle f 3 of 2 d. h. Dat nare kriebelige gevoel in Uw keel is de voorbode van 'n verkoudheid of griep! Wacht dan niet. Voorkom die narigheid direct. Neepi nog vanavond 1 of 2 AKKERTJES. Morgenochtend voelt Ge U weer echt „fit". Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter heeft veroordeeld wegens Verkeersovertredingen: Ch. A. P. te Vlissingen f 10 of 5 d. h.J. v. L. te Kruiningen en K. J. G. te Middelburg ieder f 4 of 2 d. h.J. d. V. te Middel burg f 15 of 4 d. h.A. K. M. te Rijswijk f 3 of 2 d. h..P. R. te Koudekerke 2 maal f 4 of 2 maal 2 d. h.H. B. te Hansweert f 4 of 2 d. h.J. H. A. B. te O. en W. Souburg f 3 of 2 d. fa- Overtreding Verordening R.C. ver duisteren J. M. te Oostkapelle f 4 en f 2 of 4 en 1 d. h.; W. L. te Middelburg 2 maal f4 of -2 maal 2 d. h,.L. P. M. te Lewedorp f 2 of 1 d. h.Th. E. v. C. te O. en W. Souburg f3 en f2 of 2 en 1 d. h.C. H. L. te Vlissingen 2 maal f 1.50 of 2 maal 1 d. h.L. S. te Goes f 2 of 1 d. h.J. L. te Vrouwenpolder f 4 of 2 d. h.D.. v. S. te Kruiningen f 3 en f 2 of 2 en 1 d: h.P. B. te Middelburg f 2 of 1 d.h.P. v. S. te Koudekerke f 3 en f 2 of 2 en 1 d. h.J. G. S.. te Middelburg 2 maal f 1 of 2 maal 1 d. h. Overtreding Verordening R.C. Identi ficatieplicht: A. v. d. V. en I. K. beiden te Vlissingen ieder f 3 of 2 d, h. Overtreding Verordening R.C. Ver- keersbeperkingN. K. te Vlissingen f 15 of 7 d. h.; A. S., A. B., J. A. en M. A. allen te Koudekerke, ieder f 5 of 3 d. h. J. P. te 's H. Arendskerke f 6 of 3 d. h. A. K. M. te Nieuwland f 7.50 of 4 d. h. C. S. te Goes f3 of 2 d. h.; H. B. J. v. G. te Goes f 5 of 3 d. h. Overtreding Verordening R.C. Sper gebied: J. M. te Hilversum f7.50 of 5 d. h.R. S. en L. E. te Zandvliet ieder f 5 of 3 d. h. Rechtbank te Middelburg. Waar bleef het geldkistje? Op Zaterdag 11 October van het vo rige jaar werd bij de politie te Vlissin gen aangifte gedaan door I. v. d. Boo gaart, winkelier aldaar, van vermoede- lijken diefstal. In den afgeloopen nacht was. een geldkistje inhoudende een fe- drag van ruim f 4000,aan bankbiljet ten bij hem ontvreemd. Het kistje, dat afgesloten was met een hangslot je, stond 's avonds 10 October, toen de winkelier zich ter ruste begaf, nog in een hang- kastje aan den muur van de beneden- achterkamer in diens woning. De deur tjes' van het kastje waren niet gesloten geweest. Sporen van braak of vernie ling werden niet geconstateerd. Alles weps er dus op, dat het feit moest zijn gepleegd door iemand, die goed op de hoogte van de situatie was. Bij onderzoek kwamen verschillende bijzonderhedenaan het licht, welke ten slotte leidde tot de aanhouding van I. de Rijcke, een 23-jarige electrisch Iasscher, te Vlissingen, die kamers heeft gehuurd met vrouw en kina, in het huis van den winkelier. De R. wist, dat de winkelier het geld in huis had, want toen dezen met zijn vrouw van 37 October naar Rotter dam was geweest,' had hij het kistje piet inhoud aan verdachte in bewaring gegeven, met de mededeeling, dat er veel geld in zat. Op den avond van 10 October zijn verdachte en zijn vrouw op visite ge weest bp den aangever, en kunnen het kistje in het open kastje goed gezien hebben. De dochter van den winkelier zeide, den vorigen avond in tegenwoordigheid van verdachte te hebben medegedeeld, dat zij in tegenstelling met anders ai om kwart over zes in plaats van 7 uur op haar werk moest zijn den volgenden morgen. Zij hoorde dien morgen den wekker by verdachte ook een half uur eerder afloopen dan gewoonlijk en had dat wel vreemd gevonden en op het moment, dat zy het huis verliet, een kwartier te laat, had zij de R. uit zyn keuken zien komen, terwyi hy tamelijk verbaasd naar haar keek. Verdachte was dien Zaterdagmorgen ongeveer een uur vroeger dan normaal van „De Schelde" thuis gekomen, naar zyn zeggen, omdat hy' met zijn vrouw dien middag vroeg naar Goes wilde, doch zijn vrouw wist nog .niet eens, dat hij zoo vroeg thuis zou komen. Verdachte verklaarde het geldkistje inderdaad eenige dagen in bewaring te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2