S3 yïlimfwMtt* n DE PIONIERE Rechtszaken Gemengd Nieuws 1 FEUItLETON Westelflk deel van Walcheren komt ver moedelijk deze maand nog gereed. Aan het verkleinen van het aantal gemeenten in den z.g, zak van Zuid-Beveland wordt eveneens gewerkt. Verwacht kan wor den, dat ook daaromtrent binnen afzlen- baren tijd een Ingrijpende beslissing zal vallen. Besloten werd om een broed speen varkens boven de zes weken door een bestuurslid te doen keuren aleer ze op te nemen in het fonds. Zty, die ontijdig als Ud bedanken, zul len bjj wederopneming als lid één guldén entreegeld moeten betalen. van der Zwan, vertelde, dat men te hulp geroepen was in verband met de relle tjes, die begonnen waren. De verdaohte agent nr 435 had een revolver in de hand, waarop verdaohte hem toeriep: „Schiet niet! W(j zijn ongewapend." De verdachte schoot toch en wel in de rich ting van de poort. Of het schot van ver dachte Peter Ton doodde kon getuige niet met zekerheid zeggen. De agent werd „volgens getuige niet door de W.A.- mannen bedreigd. plaatse heeft moeten verdedigen om re denen van lijfsbehoud. Verdachte ie daarbij echter te ver gegaan en heeft zoodanig geschoten, dat Peter Ton doo- delijk werd gotroffen. Tevens echter is hier het tweede lid van art. 41 van toepassing, volgens welk lid niet strafbaar is de overschrijding van de grenzen van noodzakelijke verde diging, indien zjj het onmiddellijk gevolg is van een hevige gemoedsbeweging, door de aanranding veroorzaakt. ALS GE EVEN STIL MOET STAAN VLUG IETS IN DE BUS GEDAAN WINTERHULP - COLLECTE 23 én 24 JANUARI (A.N.P.) Op Vrydag 23 en Zater dag 24 Januari zal weer straatcollecte voor Winterhulp Nederland worden ge houden en dan zullen opnieuw de ver- keersteekens waarvan de serie is uitgebreid als draagspeldjes worden aangeboden. In de meeste plaatsen van beteekenis werkt de politie yverig mede om deze inzameling, die tevens een goede propa ganda voor veilig verkeer is, te doen slagen. Politiebeambten zullen hier en daar zich, om instructie te geven, onder het publiek bewegen, en tegelijkertijd als collectant optreden. „Winterhulp" rekent op volledige medewerking van alle weidenkenden. <1 ZOEKT GE EEN BETREKKING? Met een „kleintje" in „De Zeeuw" be reikt ge duizenden adressen. Minimum prijs 0,55. Onder letter of nr minimum 0,65. Wat de waterschappen en polders in Oostelijk Zeeuwsch-Viaan- deren betreft is opdracht gegeven den waterstaatkundigen toestand te on derzoeken der polders, die niet tot het Hulster- en Axeler-Ambacht behooren. Te zijner tijd zal beslist dienen te wor- jii of deze polders vereenigd moeten .^rden tot een afzonderlijk waterschap 'of dat zy moeten worden samengevoegd met dat ambacht. Tenslotte is men op Schouwen be zig te onderzoeken^ of het gewenscht is de polders die op het waterschap Schou wen uitwateren met dat waterschap te vereenigen. Uit het bovenstaande blijkt, dat de re organisatie van het Zeeuwsche polder wezen goeden voortgang heeft. Teneinde deze reorganisatie nog te bespoedigen zal binnenkort een der ingenieurs van den provincialen waterstaat en een staf van ambtenaren speciaal met deze kwestie worden belast. Voorts deelde mr Dieleman mee dat gedurende den oorlog waarschijnlijk niet tot inpoldering van 't Sloe en Saef- tinge zal worden overgegaan eener- zijds omdat men zit met het tractaat met België en anderzijds omdat het moeilijk is in dezen tijd voor inpoldering de be- noodigde werkkrachten te krijgen. De, landwinning blijft echter voor ons ge west actueel ook al iti verband met het bevolkingsvraagstuk. Mr Dieleman deel de ten aanzien van het laatste nog mede, dat hij een plan aan het uitwerken is, dat ten doel heeft aan den achteruit gang van Zeeland 's bevolking paal en perk te stellen. Het plan is gebaseerd op vrij ingrijpende agrarische en econo mische maatregelen. Een andere kwestie, die naar een op lossing dringt is de samenvoeging van kleine gemeenten. Het rapport van pro fessor Van Vuuren betreffende de ver- eeniging van gemeenten in het Zuid- 25) o— Het is al tien uur, als Gretha de gast vrije pastorie verlaat. Waar zij een goe den indruk heeft achtergelaten. Maar dat weet zij niet. En dan gaat het die week op school verder op rolletjes. Gretha werkt er zich verrassend snel in. Verbaan staat er ver steld van en Lankman niet minder. Zij -wil ook in alles helpen, volwaardig col lega zijn. Zoo spreekt zij eigener be weging over de kinderen uit Laagveld, die blijven eten. Wanneer is het haar beurt, om die kinderen een week gezel schap te houden, het eerste halfuur? Zij heeft er van gohoord. „We spraken er niet over, want we wilden u er buiten laten, U is geen volle kracht. Volontaire. Het gaat toch nlot op, u dat ook nog op ts dragen bij uw scha mele verdienste." '„Maar daar ga ik niet mee accoord. beschouwd mij gerust als vol. Dus dat d"? Ik ook, als het mijn week is. U zegt hst maar. Hot wprdt geapprecieerd. Om de goede Collegiale geest, die er in zit. Dus: vol- Benoemingen. De waam. Commissaris der Provincie heeft benoemd tot kapitein bij den Prov. Stoombootdienst op de OosterscheldeM. Beijè, thans stuurman by dien dienst; tot kapitein bij den Prov. Stoomboot- dienst op de Westerschelde: A. J. van Houte, L. van der Meer, J. A. Riemens en P. J. den Outer, allen thans stuurman bij dien dienst; met ingang met 1 Maart a.s. tot agent bij den Prov. Stoomboot- dienst op de Westerschelde te Breskens: F. G. M. Goethals, thans goederenklerk bij genoemden dienst te Terneuzen; tot goederenklerk bij dien dienst te Terneu zen, P. Th. Schippers, thans tijd. werk zaam ter Prov. Griffie te Middelburg; tot bode-schrijver ter Prov. Griffie P. M. van Luijk, thans agent bij den Prov. Stoombootdienst te Breskens, met ge lijktijdig eervol ontslag uit zijn betrek king als agent bij genoemden stoom bootdienst. SPORTNIEUWS. Middelburg. O.a. door er water op te spuiten maakte de IJsclub er werk van het deel van de vest tusschen de Grif fioen en het Eilandje in orde te brengen voor de wedstrijden op morgen, die reeds te 10 uur zullen aanvangen. Zuid-Beveland. Heinkertszand. In deze gemeente zal morgen voor de tweede maal de ver strekking van vitamine D-tabletten voor kinderen van 3 mnd tot 3 jaar plaats hebben. Nisse. Alhier is een Ned. Herv. Kerk koor opgericht, waarvoor veel belang stelling bestaat en waarvan de heer Gommert de Kok dirigent is geworden. Walcheren. Domburg. N.V. Bad - en Strand- hotel. De algemeente vergadering van de N. V. Bad- en Strandhotel heeft de jaarstukken goedgekeurd en tot com missaris herkozen Mr J. F. van Deinse. O. en W. Souburg. Tot leden van het Burg. Armbestuur zijn herbenoemd de heeren A. de Visser en P. de Wolf. Hier ter plaatse is een schoenen- beurs opgericht, welke eiken Woensdag middag ten gemeentehuize zal worden gehouden. Ritthem. De ziekenkas „Onderlinge Hulp" hield Vrijdagavond haar jaar vergadering. Daar de vereeniging in Januari 1902 is opgericht, memoreerde de voorzitter haar 40-jarig bestaan en wees hij op het vele nut, dat zij heeft gedaan. Opgericht met 28 leden, is het iedental thans 67. Van de oprichters zijn er nog -verscheidenen lid; ook her dacht de bode C. J. Koppejan zijn veer tigjarig jubileum. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat over het jaar 1940 de ontvangsten waren f325,83. Aan 20 zie ken met 367 zieke dagen was uitgekeerd f 318,71. In totaal waren de uitgaven f380,92, alzoo was.er een nadeelig slot van f 55,09. Besloten werd de wekelijksche contri butie met 1 cent te verhoogen, welke verhooging den bode voor het ophalen ten goede komt. Veere. Zaterdagmiddag vergaderde het varkensfonds onder voorzitterschap van dhr J. de Nood. Uit hetr jaarverslag bleek, dat het aantal leden 92 bedraagt, terwijl over 1941, 122 varkens werden ingeschreven. Hiervan werden er een 9-tal vergoed we gens uit nood geslacht of gestorven. Het kassaldo van den penningmeester bedroeg f 51,34. Als bestuurslid werd D. Kasse Dz. her kozen, terwijl tot bode J. Melis opnieuw werd benoemd. gende week Lankman; dan Weerloo; ver volgens Gretha. „In orde zoo. En beschouw u mij nu in alles als volledige kracht. Zóó be schouw ik mijzelf ook. Ik behoef me toch niet weg te gooien? Ik heb toch ook een eigen klas?" Lankman, die bij het gesprek tegen woordig is, schatert. „Met haAr is u zoo gauw niet klaar!" zegt hij tot "het hoofd. „Neen", antwoordt deze. „Dat heb ik al gemerkt". Dë volgende week voltrekt zich het wonder. Eiken morgen is het in klas één en twee het eerste halfuur muisstil. Lankman begrijpt het: juffrouw Verlaan begint deze week; openen, laten zingen, bidden en vertellen. Die kan zeker ver tellen, want je kunt er een speld hooren vallen in dat lokaal! Hij kan het niet laten:' hij loert eens even: daar zitten beide klassen', geboeid door de ééne stem bij de voorste bank. ,tEen geboren onder wijzeres", denkt Lankman. Als de week voorbij is, klampt Weer loo Gretha aan: „Heb je er bezwaar tegen, altijd te vertellen? En te be ginnen?" „Ja, daar heb ik bezwaar tegen"', Gre tha zegt het ronduit, zooals zij altijd is. Rechtbank te Middelburg. Behandeld zijn de volgende zaken: Een gevulde zak op den schouder. Een agent van politie te Terneuzen zag op 5 November j.l. des avonds ach ter elkaar 3 mannen loopen aan den kant van een straat elk met een gevul- den jute zak op hun schouder. De agent riep hen aan. In plaats van halt te hou den, gooiden ze de zakken van hun schouder en liepen zöo hard mogelijk weg. Doch het gelukte den agent de achterste der drie vast te grijpen en hem te arresteeren. Het bleek te zyn J. Cra- cau, wonende te Axel, een 25-jarige koopman. In die zakken bevond zich tarwe. C. verklaarde, dat ze die 3 zakken tarwe hadden gestolen uit het pakhuis van v. d. Gouwe aldaar. De andere per sonen waren A. J. Veerman, een los werkman, 35 jaar oud, en A. J. Leunis, 31 jaar oud, los werkman, beiden uit Terneuzen. De tarwe werd in beslag genomen. Daafna ging de agent met C. naar de woning van V. en trof dezen thuis en in zijn gezelschap ook L., waarna ook zij naar het politiebureau werden overge bracht. Iedere zak bevatte 75 kg tarwe, welke aan den eigenaar is teruggegeven. De Officier eischt voor L. 3 mnd. gev.- straf en voor de beide anderen 4 mnd. gev.straf. Mr Dieleman is raadsman voor alle drie Hier is geen zwarte handel bepleit hij. De tarwe is toegeëigend voor eigen gebruik door werkmenschen met gerin ge inkomens. Zij hebben de voedselvoor ziening niet in gevaar willen brengen, daaraan zelfs niet gedacht. Spr. vindt de gevraagde straffen te hoog. De men- schen staan gunstig bekend. Boogeren. Vader en dochter, P. D. Mareels, een 52-jarige arbeider en E. M. Mareels, een 17-jarig meisje, te Biervliet, hebben zich op 27 September van het vorige jaar te Biervliet schuldig gemaakt aan diefstal van een hoeveelheid peren uit den boom gaard van de Dobbelaere aldaar. De Officier vraagt voor den vader ver oordeeling tot f 20 of 10 d. hecht, en voor het meisje f 15 of 2 weken tucht school. Voor de minderjarige treedt op Mr P. C. Adriaanse. Hij vraagt voor het meisje een zoo gering mogelijke geldboete. Uitspraak in alle zaken 30 Januari a.s. Geldkistje ontvreemd? Heden werd behandeld de zaak tegen I. de Rijcke, 23 jaar, electrisch lasscher te Vlissirigen, die verdacht werd van het wegnemen van een kistje, inhoudende r,uim f 4000.uit de woning van I. v. d. Boogaart te Vlissingen. De eisch luid de één jaar en drie maanden gevange nisstraf. DE DOOD VAN PETER TON. Voor het Haogsche Vredegerechtshof heeft vorige week te recht gestaan de 48-jarige Haagsche agent van politie S. J. B., verdacht van doodslag, subs, zwa re mishandeling, den dood ten gevolge hebbende. Op 7 September 1940 waren tijdens een optocht van den Nationalen Jeugd storm bij het passeeren van de Java- straat en de Balistraat relletjes ont staan, waaruit zich een vechtpartij ont wikkelde tusschen eenige agenten van politie en een aantal mannen van de W.A. Onder hen bevond zich ook de W. A.-man Peter Ton, die bij de schoten, welke door de politie werden gelost, in het hoofd getroffen en doodelijk gewond werd. Den agent van politie S. J. B. was ten laste gelegd, het doodelijk èchot te heb ben gelost. Een aantal W.A.-mannen, die bij de botsing met de politie betrokken waren geweest, werd als getuigen voorgeroe pen. De eerste van hen, de 37-jarige P. „U moet dat niet vragen. Ik Wil wel maar dat kan ik niet over mijn hart krijgen. U de veel oudere, feitelijk opzij zetten, neen, dat gaat niet. Het stuit me tegen de borst." „Maar ik vraag het toch zelf? Ik zie de resultaten. Ik vraag het terwille van het onderwijs. Ze luisteren naar u; naar mij niet meer. Ik heb zeker mijn tijd gehad". Ze zegt het met een matte stem. Gre tha heeft diep medelijden met haar. „Laten we dat nu niet "doen", zegt ze hartelijk. En daar blijft het bij. Ze weet niet, hoe Weerloo haar houding respecteert, al is zij er zelf over begonnen. Als Gre tha haastig had toegehapt, zou het haar pijn hebben gedaan. Maar zij voelt haar onmacht. Ze ziet dagelijks hoe Gretha de kinderen van haar klas volledig onder haar besl'ag. heeft. En dat dit zelf zijn weerslag vindt1' op de eerste klas. En twee weken later vraagt zij het wéér. Dan stemt Gretha toe. Als mijnheer Verbaan het goed vindt. Weerloo moet met hem er over spreken. Deze legt het hoofd de zaak uit. En Verbaan geeft toe stemming. (Wordt vervolgd.) Op een vraag van den president, hoe de agenten zich gedroegen, zeide getui ge, dat zy als beesten te keer gingen. De verdachte voerde aan, dat de ge tuige een gummistok in de hand had en dat de agenten een paar maal zyn terug geslagen. Volgens verdachte was men met vijf agenten tegen veertig W.A.- mannen. Een van hen was hem op den rug gesprongen. Dit ontkende de W.A.- man. Een getuige, de 36-jarige E. Duu- rentijdt, heeft Peter Ton zien vallen, doch het schieten zag hy niet. Een der leiders van de Nationale Jeugdstorm-groep, de 25-jarige A. D. Kakebeeke, hoorde verdachte tegen een collega zeggen: „Trek je van die rotke- rels niets aan." Andere getuigen van de W.A. verklaren eveneens, dat eerst geen verzet geboden was, maar eerst toen er geschoten was, had men wapens gehaald. De W.A.-man J. v, d. Rest vertelde, dat het publiek de agenten nog had op gestookt om te schieten. Getuige De Bruyn, commandant van de W.A., zag twee agenten vuren. Een gewonde W.A.-man lag op den grond. Als oud-officier is getuige van meening, dat alleen van vuürwapens gebruik moet worden gemaakt, als er direct gedreigd wordt, hetgeen hier z.i. riiet het geval was. Vervolgens kwam er een aantal getui gen, die tegenovergestelde verklaringen gaven, onder wie de agent van politie, de 43-jarige H. Kruyer.. Zelf had hij een klap op het hoofd met een stok gekre, gen. Toen hij weer werd bedreigd, heeft hij geschoten. Hij heeft gevuurd op een W.A.-man, die hem mets een paal be dreigde. Dit moet volgens hem Peter Ton zijn geweest. Op hem heeft hij ge schoten. Daarop zag hij Peter Ton val len. De agenten handelden uit zuivere zelfverdediging. Er waren volgens hem zes of zeven schoten gelost. Er waren naar schatting 20 a 25 W.A.-mannen. De 45-jarige getuige J. B.' Varwijk kwam met paard en wagen aanrijden, toen de relletjes aan den gang waren. Getuige had den indruk, dat de agenten ernstig werden bedreigd. Een andere getuige verklaarde, dat de agenten pas terugsloegen, toen zij eerst waren aangevallen. De W.A.-man Fransen verklaart, dat agent 435 heeft geschoten. Als zoodanig herkent hij den verdachte. Op een vraag van den verdediger be kent getuige, dat hij met een schop heeft geslagen. I De 38-jarige hopman van de. vroegere padvinders, W. van Kampen, heeft en kele N.S.B.-ers tegen elkaar hooren zeg gen, dat zij van de politie geen bevelen af te wachten hadden. N.S.B.-ers sloegen de agenten op het hoofd. Dit laatste ver klaren ook de drie politic-agenten, die bij het gebeurde betrokken zijn geweest. De fungeerend procureur-generaal, mr Hoekstra, vangt zijn requisitoir aan met de opmerking, dat dit een buitengewoon ernstige zaak is. In het bijzonder moet worden be treurd, dat de leiding op het tijdstip van het gebeurde bij de politie niet deugde. De politie heeft in geval van versto ring van de openbaré orde het recht tot gebruikmaking van haar slag- of vuur wapenen. De vraag is nu: wasahier verstoring van tie openbare orde? Spreker meent, dat uit de 'getuigen verklaringen voldoende is gebleken, dat dit inderdaad het geval was. Hij heeft niet de overtuiging, dat verdachte opzettelijk Peter Ton heeft willen treffen. De ten laste gelegde doodslag zal niet kunnen worden gehand haafd. Wel echter meent spreker dat art. 307 van het wetboek van strafrecht (het veroorzaken van dood door schuld) hier van toepassing is. Spr. meent, dat verdachte zich ter Spreker concludeert derhalve tot be wezenverklaring van dooti door schuld, doch met ontslag van rechtsvervolging. De verdediger, Mr W. Francken. be gint zijn pleidooi met woorden van deel neming aan het adres van de familie van Peter Ton. De verslagene had zich naar behooren gedragen en zijn moeder en zuster neö- ben een sympathoeke houding aangeno men in de beoordeeling' van het gebeur de, want zy hebben erkend, dat geen opzet of grove schuld aanwezig is ge weest en zij hebben den wensch geuit, dat de zaak niet zou worden vervolgd. Deze wensch is niet in vervulling gegaan. Pleiter wijst er op, dat enkele leden van de W.A. tegen de politie zijn opge treden en hij meent, dat ook wel uit de getuigenverklaringen is gebleken, dat diverse W.A.-mannen met den gummi stok gewapend waren. Er was een gevecht ontstaan tusschen politie eener- en W.A. anderzijds. In zulk een geval is er geen sprake meer van optreden tegen een bepaalden persoon. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, althans tot ontslag van rechtsvervol ging- Het vredegerechtshof zal Donderdag 29 Januari uitspraak doen. De strijd tegen den clandestienen handeL De. politie te Amersfoort heeft bij den sigarenwinkelier R. een groote hoeveel heid koopwaren, n.l. 30.000 sigaren, 5000 sigaretten en een partij shag in beslag genomen, op grond van prijsopdrijving. Deze winkelier verkocht stukjes zeep voor f 1.80, sigaren van 10 cent voor 40 cent, koffie voor f 22 per pond, peper voor f 15 per kilo. Zaterdag heeft de politie de land bouwer J.'v. H. te Lunteren gearresteerd wegens afleveren van boter bestemd voor den zwarten handel. De zaak kwam aan he(, rollen, toen de politie te Nijmegen twee ingezetenen van Lunteren, M. v. E. en J. P. v. E., alsmede den Edenaar C. H. v. D. aanhield wegens het te koop aanbieden van boter. Deze drie smokkelaars bleken te Nijmegen een afnemer te hebben, die evenwel op lis- tige wijze trachtte de Veluwenaars de boter afhandig te maken om er zelf het volle profijt van te kunnen trekken. Deze had namelijk met een vriend af gesproken, dat laatstgenoemde zich zou voordoen als ambtenaar van den C.C.C.D. en de smokkelaars bij hun aankomst zou aanhouden. Dit geschiedde en zoo zagen de drie Veluwenaars zich te Nijmegen ge plaatst tegenover een ambtenaar, die opening der bagage eisch te. De contrabande, die voor den dag kwam, werd in beslag genomen en de heeren zouden er wel meer van hooren. De drie Veluwsche boterboeren bleven nog wat in de stad rondhangen en ont moetten later den z.g. ambtenaar, die hen had aangehouden. Daar zij reeds het ge/voel hadden bedrogen te zijn, eischten zij hun eigendom terug en de crisisbe ambte" die bang werd voldeed aan den eisch. Het bleek echter, dat de winkelier, die de boter in ontvangst had gekomen, den voorraad reeds had verko.cht. De gedu peerden besloten toen ziph tot de politie te wenden. De „kooper" moest meef>en op het bureau werd het geval uitgelegd. De drie boterverkoopers zullen straf rechterlijk worden vervolgd voor het clandestien verhandelen van boter, maar de Nijmeegsche „controleur" zal zich te verantwoorden hebben voor verduiste ring en oplichting, alsmede voor het feit, dat hij zich uitgegeven heeft voor op sporingsambtenaar. Het slot van dezte smokkelaarshistorie speelde zich dan weer af op de Veluwe, Het Westland en de Productieslag 1942. Dé eerste producten in het nieuwe jaar. Een kas met koude sla, in het laatst van October geplant. I. P. en R. S.-Landstandpersdienst.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2