Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER. MAANDAG 19 JAN. 1942 56e JAARGANG No. 91 Bureaux lange Vorststraat 70, (Soes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Firma Boekhandel J. j. FANOY lange Giststraat 34 en Noordweg T55 Het huurprijs- uitvoeringsbesluit 1941 Nieuwe Sowjef-aanvallen afgeslagen - De actie ter zee - Solloems garnizoen bood overgave „aan - De Japansche opmarsch op Malakka vordert snel. Bijkantoor Middelburg! Directeur-Hoofdredacteur,- A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg ©oes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 losse nummers 6 cent Femtti-ebiericMen 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cl. extra Bij contract belangrijke korting In de Staatscourant van 3 December j.l. is afgekondigd het Huurprijsuitvoe ringsbesluit 1941. Dit besluit maakt het mogelijk, dat in zeer bijzondere gevallen huurverhooging wordt toegestaan, ter wijl daarnaast huurverlaging kan wor den opgelegd. Beoordeeling van gevallen vindt plaats door een aantal Prijzenbu- reaux, welker uitspraken bindend zijn. Daar de woningmarkt sterk plaatselijk georienteerd is, is by het Huurprijsuit voeringsbesluit een sterke decentralisatie doorgevoerd. Het land is daartoe ver deeld in een zestigtal gebieden, welker grenzen samenvallen met die van de rechtsgebieden van de Kantons. In elk dezer (ambts-) gebieden is een Prijzenbureau .voor onroerende zaken ge vestigd, dat geleid wordt door het hoofd van den dienst of den ambtenaar belast met het bouw- en woningtoezicht in de meente, waar het Prjjzenbureau is ge vestigd. Als regel is dit de gemeente al waar ook het Kantongerecht gevestigd is. Teneinde by deze decentralisatie zoo veel mogeiyk eenheid van uitvoering en toepassing voor het geheele land te ver zekeren, zijn voor de Pryzenburcaux richtlijnen vastgesteld. Beroep van beslissingen van de Prij- zenbureaux staat niet open. Voor zoover het niet gaat om herstel van de huur tot het huurpeil van 9 Mei 1940 houden de richtlijnen een redelijke vergoeding in voor hoogere lasten en grooter risico, indien deze het gevolg zijn van door den verhuurder geleverde hoo gere prestaties. Op te merken is, dat de verhuurders niet voor alle .gevallen voor verhooging van het huurbedrag goedkeuring aan het Prij zenbureau behoeven te vragen, al blij ven zij uiteraard te allen tijde verantwoor delijk voor de wet. Bij woningverbetering b.v. kan de ver huurder op grond van art. 4 van het Huurprijsbesluit 1940 de huur eigener beweging met 10 pet. per jaar van de kosten ter verbetering (geen onderhoud of vernieuwing) verhoogen. By woningsplitsing ontstaan twee of meer nieuwe objecten en is van toepas sing art. 2, lid 3, eerste zin van het Huurprijsbesluit 1940. De verhuurder kan dan op eigen gezag en verantwoor- delgkheid de huur vaststellen op 't huur bedrag van 9 Mei 1940 voor soortgeiyke objecten. Ook bij wyziging van bestemming uit sluitend door verbouwing b.v. van een woning tot bedrijfsobjeCt kan even eens van een nieuw object worden ge sproken en is eveneens art. 2, lid 3, eer ste zin van het Huurprysbésluit 1940 van toepassing. Een belangrijk punt is de kwestie van onderverhuur, welke eveneens in het Huurprijsuitvoeringsbesluit is geregeld. Een hieruit voortkomende huurverhoo ging zal uiteraard steeds een t y d e 1 ij k krakter dragen en slechts gelden zoolang de onderverhuur duurt. Van bijzondere beteekenis is voorts art. 1, lid 2 van het Huurprijs-uitvoe ringsbesluit 1941. Op grond van het daarin bepaalde is het Prijzenbureau be voegd in individueele gevallen ambtshal ve den juisten huurprijs te bepalen. In geval b.v. een woning ernstig verwaar loosd wordt, moet de vérhuurder geacht worden in zijn verplichtingen ten opzich te van den huurder tekort te schieten en is het redeiyk den huurprijs dienovereen- komstig lager te stellen. Ook in gevallen, waarin als gevolg van het groote woningaanbod de huurover eenkomsten vaak onder zeer bijzondere omstandigheden en voorwaarden tot stand komen, zoodat de huursom niet al tijd kan worden beschouwd als een juiste waardemeter wan de wederzijdsche ver plichtingen, kan het Prijzenbureau den op 9 Mei 1940 redelijken gebruikelijken huurprijs bepalen. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd, dat de nieuwbouw volgens velen onder geen enkele prijsregeling zou val len; dit is echter geheel ten onrechte. Op dezen bouw is van toepassing het Prijsvormingsbesluit, In de toekomst zullen de Prijzenbureaux er op toezien, dat ook by dezen bouw een redeiyke huurzetting plaats vindt, in dier voege, dat van het eigen in den bouw gestoken kapitaal niet meer dan een redelijk ren dement wordt verkregen. Uiteraard is bij de uitvoering van het Huurprijsbesluit de medewerking der be langhebbenden van groot belang, welke ook daarin kan bestaan, dat men zich onthoudt van het doen van verzoeken, die niet voldoende gemotiveerd zijn. Dit voorkomt overbelasting van de Prijzen bureaux. Van verzoeken, alleen geïnspi reerd door de gedachte eenige verbete ring van rendement te verkregen, zon der dat hiervoor een redeiyken grond aanwezig is, kan reeds by voorbaat wor- DtHTSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend; Aan het front by Sebasto- p o 1 hebben Duitsche en Roe- mcensche troepen herhaaldelijk vyandeiyke aanvallen met zware ve.jieaeu voor den tegenstander afgewezen. Aan de Westkust van de Krim dwong een Duitsche kustbatterij vijandelijke oorlogs schepen zich terug te trekken. In den midden- en Noor- de 1 y k e n sector van het O 0 s- t e 1 y k front hebben troepen van het Duitsche leger met steun van sterke formaties der luchtmacht in zwaren defensieven stryd den vijand ook gisteren zware verlie zen berokkend. Ten Oosten van Koersk - werden by een onder neming van een aanvalstroep drie stukken „geschut en verscheiden machinegeweren buitgemaakt of vernietigd. Aan de Oostkust van Enge land is een Britsche mynenveger door bommen zwaar beschadigd. In Noord-Afrika duren de levendige aanvallen en het hevige artillerievuur op de Duitsch-Itali- aansche stellingen bij S 0110 e m voort. Colonnes Britsche tanks en vrachtauto's benevens vliegvelden en tentenkampen in Cyrenai- c a en aan de kust van Egypte werden met succes gebombardeerd. Duitsche gevechtsvliegtuigen de den overdag en des nachts doel treffende aanvallen op schepen en haveninstallaties te La Valetta benevens op Britsche vliegvelden op het eiland Malta. Gisteren werd gemeld: T)p de Krim zijn nieuwe vij andelijke aanvallen bij Sebasto- p o 1 met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. In de centra le en de Noordel ij ke zone van het O o s t e 1 ij k e front hebben de Duitsche troepen bij de voortdu rende zware gevechten talrijke vij andelijke aanvallen afgeslagen. Op verscheidene plaatsen werden met succes tegenaanvallen ondernomen. Bij luchtaanvallen op spoorwe gen zijn verscheidene geladen transporttreinen der bolsjewisten beschadigd. Bij een aanval van een Duitsche pantserdivisie in de centrale zone werd de vijand teruggeworpen met achterlating van 450 dooden. In de Noordeiyke IJszee heeft de Duit sche duikbootvloot een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Op den Atlantischen Oce aan hebben Duitsche duikbooten vier vyandeiyke schepen met een gezameniyken inhoud van 21.000 ton, tot zinken gebracht. Boven dien werd een groot transportschip door twee torpedotreffers zwaar beschadigd. Voor de Engelsche Oostkust is een vry groot con- vooi aangevallen en verstrooid. Verscheidene schepen werden zwaar beschadigd. Andere ge vechtsvliegtuigen) bestookten ha vens aan de Zuid-Westkust van Engeland met bommen van middelbaar en zwaar kaliber. Aan de oppervlakte varende Britsche oorlogsschepen hebben in het Kanaal zonder succes een Duitsch convool aangevallen. De Duitsche kustafweer greep daarbij ook in. Een Britsche motor torpedoboot zonk brandend. InNoord-Afrlka heeft het van alle verbindingen afgesne den, zwakke garnizoen der Duitsch- Italiaansche steunpunten In het ge bied van S o 1 1 o e m, overgave aangeboden, nadat het in een held- haftigen tegenstand, die weken duurde, zijn munitie en andere voorraden had verbruikt. De lucht macht heeft geslaagde aanvallen gedaan op marcheerende colonnes en ravitailleeringscolonnes langs den kustweg. Duitsche duikbooten hebben ten Oosten van Solloem een Engelsche torpedobootjager vernietigd en drie treffers geplaatst op een convooi by T o b r o e k. Het zinken der schepen kon niet waargenomen worden. In den afgeloopen nacht heeft de vijand bommen laten vallen op verschillende plaatsen in Noord en West-Duitschland. De burgerbevolking leed geringe ver liezen. In de woonwijken van eenige stéden werd schade aan gebouwen aangericht. Twee Britsche vlieg tuigen werden neergeschoten. Van 10 tot 16 Januari heeft de lucht macht der Sowjets 105 vliegtuigen verloren .In dezelfde periode gin gen aan het Oostelijke front 15 Duitsche vliegtuigen verloren". GENERAAL VON REICHENAU GESTORVEN. (D.N.B.) Generaal-veldmaarschalk Von Reichenau, die als gevolg van een be roerte ernstig ziek was, is tijdens het vervoer naar zijn woonplaats overleden. De Führer heeft gelast, dat de veld maarschalk, die zich zoo buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt, op staats kosten zal worden begraven. KABINETSWIJZIGING IN ENGELAND? Churchill is Zaterdag van zijn Ameri- den gezegd, dat dit vergeefsche moeite is. Een Prijzenbureau voor Onroerende Zaken, als hiervoren bedoéld, is geves tigd teMiddelburg, Bureau Gemeentewerken, Stads- schuur 6. Dit Bureau omvat de ge meenten: Aagtekerke, Arnemuiden, Baarland, Biggekerke,' Borssele, Brouwershaven, Bruinisse, Burgh (Z.), Domburg, Drei- schor, Driewegen, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Ellewoutsdyk, Goes, 's-Graven- polder, Grypskerke, Haamstede, 's-Hêer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke, 's-Hee- renhoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Kapelle, Kattendyke, Kerkwerve, Kloe- tinge, Kortgene, Koudekerke (Z.), Krab- bendtjke, Kruiningen, Meliskerke, Mid delburg, Nieuw- en St Joosland, Nieuwer- kerk (Z), Nisse, Noordgouwe, Noord- welle, Oost- en West-Souburg, Ooster- land, Oostkapelle, Oud-Vossemeer, Oude- lande, Ouwerkerk, Ovezande, Poortvliet, Renesse, Rilland-Bath, Ritthem, Scher- penisse, Serooskerke (Schouwen), Se- rooskerke (Walcheren), St Annaland, St Laurens, St Maartensdyk #(Z.), St Fhi- lipsland, Stavenisse, Tholen, Veere, Vlis- singen, Vrouwenpolder, Waarde, Wemel- dinge, Westkapelle, Wissekerke, Wol- phaartsdyk, Yerseke, Zierikzee, Zonne- maeire, Zoutelande. BERICHTEN VAN EEN VERBODEN ZENDER VERSPREID. 's GRAVENHAGE. In de zitting van het Duitsche landgerecht van 13 Januari 1942 werd een beklaagde wegens het verspreiden van berichten van een ver boden zender tot een tuchthuisstraf van twee jaar veroordeeld. Hy had berichten van een verboden zender verder verteld aan een beperkt aantal personen. kaansche reis teruggekeerd. Onmiddel lijk na aankomst in Londen heeft Chur chill een speciale zitting van het Kabinet bijeengeroepen. (D.N.B.) De parlementaire correspon dent van de „Times"'schrijft: Men spreekt te Londen van een voor de deur staande kabinetswijziging. Dezer dagen arriveeren sir Stafford Cripps, de gewe zen Britsche ambassadeur te Moskou, alsmede Duff Cóoper te Londen en zij zullen'misschien in de regeering worderi opgenomen. In hetzelfde bericht wordt verder ge zegd, dat de kritieke ontwikkeling van den militairen toestand op Malakka door de leden van het Engelsche Lagerhuis met groote bezorgdheid wordt gevolgd. Na den terugkeer van Churchill zal hier over in het Lagerhuis een zeer hevig de bat gevoerd worden. DUITSCH-ITALIAANSCH GARNIZOEN IN HALFAJAPAS LEGT DE WAPENS NEER, Te Berlijn is bericht binnengekomen, dat aan de Egyptisch-Lybische grens het Duitsch-Italiaansche garnizoen in de Halfajapas in het nauw gedreven, door de veel sterkere strydkrachten der Em- pire-troepen en de voortdurende beschie ting van de Engelsche vloot en onophou- deiyke aanvallen van de Royal Air Force, de wapens heeft neergelegd. GAULLISTISCHE OVERVAL IN NEUTRALE WATEREN. (D.N.B.) Een Gaullistische torpedoja ger is de baai van Santa Isabel op het Spaansche eiland Fernando Poo (voor de kust van Kameroen) binnengedron gen en wierp daar dieptebommen uit om de ankerkabels van drie koopvaarders des Asmogendheden te vernielen. Daar na werden deze schepen geënterd en uit de haven weggesleept. Deze overval geschiedde op een oogen- blik, waarop de officieren der schepen aan land waren. Naar verluidt, zy'n de aan boord achtergebleven leden der be manning door de Gaullisten doodgescho ten. De Spaansche regeering heeft door tusschenkomst van haar gezant te Lon den een krachtig protest ingediend. Een nota van denzelfden inhoud werd over handigd aan den Engelschen gezant te Madrid. DE OPMARSCH DER JAPANNERS (D.N.B.) In weerwil van de geweldige tropische hitte, die sedert vele dagen in Zuid-Malakka heerscht, zetten de Japan ners hun 'opmarsch in Zuid-Malakka voort, zy hebben Donderdag de Moear overschreden. Volgens tot dusver nog niet bevestig de berichten, aldus meldt V.P.B. uit Ber lin, zyn de Japansche troepen op Malak ka doorgedrongen tot de omgeving van Mersing. Mocht dit het geval zy'n, dan valt er op te rekenen, dat de Engelschen na hun onafgebroken vlucht gedurende de laatste dagen, eindelqk weer tegen stand zullen bieden. Mersing, op de Oostkust van Malakka, is belangrijk versterkt. De Britsche nieuwsdienst meldt vol gens het A.N.P.,' dat de onvermydeiyke terugtocht in Oost-Azië algemeen verder gaat. Binnen enkele dagen kunnen de Japanners de buitenste verdedigingsli nies van Singapore hebben bereikt. (D.N.B.) Radio New-York meldt, dat er op het oogen- blik hevige gevechten van man tegen man gaande zyn op Malakka tusschen de Japansche en. Britsche troepen. De gevechten worden geleverd ten Noord-Westen van Singapore. Het is den Japanners gelukt een bruggehoofd te vormen. De Britsche stellingen worden zoodoende in de flank bedreigd. (D.N.B.) Het te Singapore uitgegeven legerbericht geeft toe, dat Japansche troepen aan de Westkust van 't schier eiland Malakka door de Britsche verde digingslinies heen gebroken zijn en de rivier Moear hebben overschreden, waar na zq een strategisch punt bezuiden deze rivier hebben bereikt. De Japansche troepen zy'n geslaagd in nieuwe landin gen op de Westkust van Malakka. De beslissende slag staat voor de deur. (D.N.B.) Blijkens het te Singapore uitgegeven legerbericht heeft Singapore Zaterdag en Zondag zware Japansche luchtaanvallen te verduren gehad. (D.N.B.) In berichten van Malakka wordt gezegd, dat na de verovering van de haven en het vliegveld van Batoe Pa- hat aan de Westkust vrijwel de geheele Straat van Malakka door de Japnasche vloot en luchtmacht beheerscht wordt. De zeeweg tusschen Britsch-Indië en Singapore door deze belangrijke Straat is dus voor de Engelschen afgesneden. Ned.-lndische vliegtuigen naar Singapore. Nu het gevaar voor Singapore steeds MAANDAG-19 JAN. 1942. Hy zal tot Zyn volk en tot Zyn gunst- genooten van vrede spreken. Ps. 85 9b. Zon op onder 9.38 18.04 24 Jan.: Eerste kwartier. 1 Febr.: Volle maan. Maan op onder 10.51 21.37 „DE SCHOUW". In de dageiyksche persconferentie heeft Prof. T. Goedewaagen, secretaris generaal van 't Departement van Volks voorlichting en Kunsten Vry dag eeni ge mededeelingen gedaan over het de zer dagen onder zyn leiding uitgekomen blad „De Schouw", het orgaan van de Nederlandsche Kultuurkamer en tevens officieus uitingsmiddel van het Depar tement, dat voortaan elke1 veertien da gen zal verschynen. Alle besluiten en verordeningen van den president der Nederlandsche Cul tuurkamer zullen er In worden opgeno men. De geest van het departement zal in dit tydschrift uitkomen. Het is niet de bedoeling om b.v. aan de kunstenaars te gaan voorschreven, hoe zy schilderen, bouwen of componee- ren moeten. Het is integendeel de be doeling de Nederlandsche cultuur dich in vryheid te laten ontwikkelen, voor zoo ver die vryheid niet in strijd komt met den Nederlandschen volksgeest en de Ne derlandsche traditie. Wat de Nederlandsche cultuur heeft gepresteerd, getuigt van een overvloed aan kracht, waarvan wy andere volkeren in het nieuwe Europa moeten laten pro fiteered Waar tekorten zyn, zal het tyd schrift stimuleerend en opbouwend trachten te werken. grooter wordt, tracht het Engelsche op perbevel in koortsachtige haast verster kingen te krygen. Na de mededeeling, dat Australische troepen in het voorter rein van de vesting in den strijd zyn ge worpen, komt volgens de „Deutsche Ztg. i. d.';N." nu ook het bericht, dat lucht strijdkrachten uit Nederlaadsch-Indië te hulp zyn geroepen. Japansich offemsiief in Birma. Blijkens een te Rangoon gepubliceerd legerbericht zijn Britsche troepen in ge vecht geraakt met uit Thailand opruk kende Japansche troepen by Myitta in Birma. .DE ACTIE TEGEN NED-INDIE. (D.N.B.) Een te Batavi^ uitgegeven communiqué meldt, dat het eiland Am- bon, waarop de Japanners reeds twee aanvallen hadden gedaan, opnieuw is aangevallen. Door dit nieuwe bombarde ment, in twee golven ondernomen, is in de haven schade veroorzaakt. Verder is een vliegveld op Celebes door Japansche vliegtuigen aangevallen. AMBON BEZET. Via Italië verneemt de Duitsche pers, dat de Japanners zijn geland op het Ned.-Iridische eiland Ambon Het klei ne Ned. Indische garnizoen heeft slechts korten tyd tegenstand kunnen bieden en het eiland met de haven en de hoofd stad van denzelfden naam zijn bezet. Aan de landing waren twee zware bom- Mevrouw Seyss Inquart, de echtgenoote van den Rykscommissaris, werktei yverig mede temidden der vrouwen, die door de N. S. V. en de N. S. V. <T. in Den Haag waren opgeroepen voor een gemeenschappeiyk breien voor de soldaten aan het Oostfront. Meer dan duizend Duitsche en Nederlandsche vrouwen hadden aan dezen oproep gehoor gegeven, 1 Stapf-Mo.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1