Zaterdag 17 Januari 1942 —Hh.1 <-■ Voor den Zondag DAGKALENDER. Kerk en School Predikbeurten ZATERDAG 17 JAN. 1942 56e JAARGANG - No. 90 Firma Boeknencfel J. J. FANOY lerige Gisislraar 34 en Noordweg 155 56e «Jaar gang No. 16 Het Eerste Kind. Bureaux Lange Vorstsiraa» 70, Goes Postrekening 44455 - "eieioon 2438 Bi|kanioor Middelburg: Abonnementsprijs f 27j per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nymmers 6 cent Famllltberl'chten 33 cent per regèl Overige advertentiën 30 cent per reqel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine edvertentiën f 0.55 bi| vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 16 ct. extra Bl| contract belangrijke korting 'ÓNDAÜiBLAD EEUW ROEPSTEM TOT DORSTIGEN. Alle gij dorstigen, komt tot de wa teren. En gij, die geen geld hebt, komt koopt en eet, ja-komt, koopt zonder geld, en zonder prijs, wijn en melk! Jesaja 55:1. De profeet Jescjo. ontleent zijn spreek wijze aan het geroep der waterdragers op een der pleinen van een Palestijnsche stad. Brandend heet is het in den gloed van de Oostersche zon en niemand is meer welkom dan de waterdrager met zijn lederen zak ken, gevuld met het koele vocht, dat ver kwikking brengt aan mensch en .beest. Van alle kant komen de gegadigden aanloopen en verschaffen zich voor enkele centen een verfrisschènde dronk. Maar wat moeten die arme bedelaars, die kreupelen en blinden? De behoefte is bij hen even groot en wel licht nog grooter, maar het noodige geld ontbreekt hen voor het koopen van koel water. Maar ziet, daar komt een eerwaar dige grijsaard, die zich het lot van de ellen- digen aantrekt en voor al die ongelukki- gen betaalt. En dan klinkt de roep van den waterdrager over het plein: „Alle gij dorsti gen, komt tot de wateren. En gij, die geen geld hebt, komt, koopt zonder geld". Jesaja, de Evangelist van het Oude Ver bond, laat hier een Nieuw Testamentisch geluid hooren. De dorstigen, die hij op het oog heeft, zijn zij, die verlangen naar levend water; die uitzien naar de verkwikkende en ver sterkende gemeenschap met den levenden God; die smachten naar de vervulling van hun zielsbehoeften. Het zijn zij, die den vrede begeeren, die alle verstand te boven gaat. Waren er dan in de dagen van den Pro feet zoovelen, die welbewust naar dat wa ter uitzagen? Of, laat mij het zóó vragen, zijn er in onze dagen velen, die naar de gemeenschap met den Heere vragen en daarin bevrediging voor hun hart zoeken? Het is ongetwijfeld waar, dat velen, zeer velen tot de ontdekking kwamen, dat de tij delijke en vergankelijke dingen geen inner lijke voldoening schenken, dat er zelfs bij een volheid van aardsche goederen van bin nen een ledigheid overblijft, welke door ma terialistische dingen niet kan worden ge vuld. Er is een geestelijk verlangen ont staan. Een verlangen naar God en naar Zijn vrede? Zóó zullen velen het zich niet realiseeren. Maar een begeeren is er naar iets anders dan stoffelijke, tastbare dingen. Er worden in deze wereld ^stemmen van allerlei aard vernomen, die tian zulke dorstigen den weg naar bevrediging willen wijzen en groote dingen beloven. Alsof kunst, wetenschap, ontwikkeling en bescha ving den menschen iets zouden kunnen' ge ven dat het dorsten stilt en de dorstigen gelukkig maakt. Onder al die roepstemmen is er echter AVONDMAAL. O spijze die ons uit den hemel is gegeven! O drank die eens gesmaakt den smaak ver- meeren doet! O spijze die ons tot in 'tander leven voedt! O drank die krachtelijk de dooden geeft het leven! O spijze die ons niet laat aan de aarde kleven Maar proeven dat de Heer is liefelijk eu zoet! O milden hemelsdauw, veel beter als de vloed Die uit den harden steen was eenmaal op gedreven! O Manna, afgedaald van Godes hooge hand! O zoeten druiventros uit het beloofde land Vervult mijn hert en mond met uwen lof en prijze! Klimt opwaarts, o mijn ziel, dit zichtbare verlaat, 't Is uwen bruidegom die u alleen verzaadt, Wiens bloed is waarlijk drank, wiens vleisch is waarlijk spijze. Jacobus Revius. één, die waard is er aandacht aan te schen ken. 'tls de boodschap van het Evangelie van den Heere Jezus Christus, 'tls het dringend noodigen: „Alle gij dorstigen, komt tot de wateren. En gij, die geen geld hebt, koopt zonder prijs". 'tls de aanbieding van de zaligheid, van het hoogste geluk, dat door geen mensche- lijke inspanning is te verkrijgen, maar. door den Heere Jezus Christus werd verworven. Hij betaalde op Golgotha de prijs van Zijn leven. Dragende onze zonde en vloek, heeft Hij den weg tot God gebaand. Het verlan gen naar innerlijke bevrediging kan nu vol komen worden gestild door gemeenschap met den eeuwigen God, Die in Christus Je zus onze Vader wil zijn. Dat is een bevre diging, welke nooit teleurstelt, maar steeds heerlijker en voller wordt. Sprekende over het drinken van het Levend Water dat Hij geeft, zegt de Heiland tot de Samaritaan- sehe vrouw: „Maar zoo wie gedronken zal hebben van het water, dat Ik hem geven zal, dien zal in eeuwigheid niet dorsten; maar het water, dat Ik hem geven zal, zal in hem worden een fontein van water, springende tot in het eeuwige leven". De Heere legge alle dorstigen de bede van deze vrouw in het hart en op de lip pen: „Heere! geef mij dat water". „En die dorst heeft, kome; en die wil, die neme het water des levens om niet." G. M. v. d. V. Geen spies en maakt zoo diepe wonden, Als achterklap en booze monden. JACOB CATS. (Vervolg.) Nu treft het eerste kind het niet, dat het juist geboren wordt in den tijd van dezen overgang van romantiek naar zake lijkheid; terwijl het door zijn aanwezigheid kans loopt nog eens extra de romantiek te accentueeren of opnieuw te doen oplaaien. Zoo gaan de eerste paar jaar van zijn kin- der1 even op in een wederzijdseh genieten van elkander, soms zelfs in een dweepen met elkander, en de ouders komen met hun kind dan plotseling, als het ongeveer drie jaar is, in een onvoorbereiden strijd te staan, die al dadelijk met belangrijke ne derlagen begint. Het is zoo waar, wat Prof. Gunning zegt: „De wijze, waarop de pas gehuwden hun leven, niet naar het uiter lijke, maar naar het innerlijke, hun samen leven met elkaar en voor elkaar, inrichten, is van onuitsprekelijk groot gewicht." En de nestor onzer Nederlandsche paedagogen voegt er iets verder deze kostelijke uit weiding aan toe: „Dat is een zaak van in nerlijke zielsvorming, of, zooals de Bijbel het uitdrukt, van heiliging. „Ik heilig mij- zelven voor hen, opdat ook zij geheiligd mogen zijn in waarheid," zegt Jezus in het hoogepriesterlijk gebed Joh. 17, 19 met betrekking tot Zijn discipelen. Mijn onvergetelijke Moeder placht dit toe te passen op de verhouding van de ouders tot hun kinderen. En terecht, want zij volgde daarin slechts het voorbeeld van den Apos tel Paulus, die immers ook in Ephese 5 de gezinsverhoudingen verklaart uit de ver houding van Christus tot Zijn gemeente. Zoo opgevat zijn die woorden natuurlijk evengoed toepasselijk op de verwachte als op de reeds om hen heen opgroeiende kin deren en Christenouders hebben dus daar in de quintessens te zien van hun geheele voorbereiding en zelfopleiding tot Christe lijke ouders: zich heiligen voor him kinde ren, opdat ook zij geheiligd mogen zijn in waarheid. Gelijk Aaron en zijn zonen moes ten worden geheiligd om het priesterambt te bedienen zie Ets., Lev., Num. passim. want het ouderschap is een priesterlijk ambt. Het huisgezin is een tempel, waaraan lang gebouwd wordt en waarvan de steenen zorgvuldig moeten worden samengevoegd, waar de eerste en voornaamste zorg geldt de grondslagen." Dit „heiligen" van zichzelf is het aan- kweeken en onderhouden van een glashel dere eenvoudigen staat des harten. Eten houding, die nuchterheid aan teederheid paart, en bitter weinig van doen heeft met een troebelen zielstoestand welke voorkomt bij sentimenteele dweepziekte, en die het venster des geestes kan verduisteren in plaats van verlichten. Het leven van den mensch is een eenheid alles hangt met alles samen. Vandaar dat opvoedingsfouten uit de kleine kinderjaren zich wreeken tot in lengte van dagen. Daar om is de kunst van het goede begin van het allergrootste gewicht. met Th. lam r g- •jrg. ge- lan- ouw het •ond of ge- eeft ge- vOU- ngs- <gen. ge- M. uien, ver- -ibied u de de week •/olgt ,rdag uur. .30— Soes. j. D. 1. on- jmen, V. H. wer- 1 uit- veder werd tegen op de •s het 1 wo- sland. u z e lolitie Q. en roces- •audu- chuur In wel is nog n. icht in steden- g a.s. ravond ïractor Dwijck- erband y stop- ne kin gevaar randen, echter oorden draai et kind zoo in W. af- ukt by g stak, draai en snee ir werd .wonen- .htgffer kenhuis :rvoerd, at had. bevel werkt koortsachtig aan de verde diging van Singapore. Men moet er thans evenwel op rekenen, dat het slechts een kwestie van tijd is, alvorens de Ja panners het geheele Schiereiland Ma- lakka hebben bezet. Dan zullen de aan vallers vermoedelijk heel hun kracht %p Singapore concentreeren. Naar S.P.T. uit Singapore meldt, zijn aldaar nieuwe escadrilles jachtvliegtui gen uit Nederlandsch-Indië aangekomen ter assistentie van de Brit- sche luchtmacht. D.N.B. Volgens te Sjanghai ont vangen berichten heeft Tsjiang Kai-sjefe aan Owen LaTtimore, die Donderdag naar nemen. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Donderdagavond en -nacht zijn talrijke Engelsche vliegtuigen naar Nederland gevlogen. Een vrij groot aantal brisant- en brandbommen werd, meesfal van groote hoogte en in hoofdzaak op open terrein, neeergeworpen, maar ook op de woonwijken. In een plaats, in Noord-Hol land werden eenige woonhuizen volko men vernield, verscheidene andere wer den zwaar beschadigd. Van de bewoners dezer huizen vonden zes den dood, twee Werden zwaar, zeven p licht gewond. In een stad in het Zuiden des lands ont- hoek den jongelui nogmaals op het hart gedrukt toch vooral den gegeven raad om de tanden goed te verzorgen, op te volgen. Hij sprak den wensch uit, dat de N. V. D. met de schooltandverzorgings- dienst succes zou mogen hebben, tot heil van de bevolking van onze provincie. Donderdag is de film te Middelburg vertoond, waarbij vele autoriteiten aan wezig waren en vandaag vindt de ver tooning te Terneuzen plaats. Benoemd. De wnd. Commissa ris der provincie Zeeland heeft met in gang van 1 Maart a.s. benoemd tot goe derenklerk by den Provincialen Stoom- ZATERDAG 17 JAN. 1942. Toon ons Uw goedertierenheid, o HEERE! en geef ons Uw heil. Ps. 85 8. Zon op onder 9.40 18.01 24 Jan.: Eerste kwartier. 1 Febr.: Volle maan. Maan op onder 9.39 19.09 Doodelijke ongelukken. Dinsdagmiddag is in de emailleeraf- deeling van de N.V. ''Tankfabriek te Geertruidenberg een ontploffing ge schied, waardoor de 56-jarige emailleer meester K. E. zware brandwonden op liep. Hq werd naar het St. Ignatiuszie- kenhuis te Breda overgebracht, waar hjj is overleden. Gisteravond is te Amsterdam een man bij het oversteken door de tram over reden en op slag gedood. In de eerste Middellandstraat te Rot terdam is Woensdagavond de 53-jarige caféhouder N. S, door een motorwagen - ZONDAG 18 JAN. 1942. Hoe liefeiyk zyn Uwe woningen, o HEERE der heirscharen! Zon op onder 9.39 18.02 Ps. 84 2. Maan op onder 10.18 20.24 van lyn 5 gegrepen en gedood. De voet ganger is waarschijnlijk zonder op het verkeer te letten vlak voor de naderen de tram den rjjweg overgestoken. De moord te Drieber- g e n. De 21-jarige melksiyter, G. van der N., verdacht van den moord te Drie bergen, die sedert de vorige week voort vluchtig was, - is te Bleiswijk gearres teerd. V. d. N. is naar Driebergen overge bracht en daar verhoord. Hy heeft zyn misdaad bekend en noemde als mede dader, behalve den vroeger genoemden S., nog een zekeren Theo uit Utrecht, wiens achternaam hy niet kende. In nader verhoor noemde S. den naam. Het was de 22-jarige Theo M, Hq is aangehouden te Utrecht en heeft ook een bekentenis afgelegd. Thans zyn dus alle drie de daders in verzekerde be waring gesteld. Met de arrestatie van drie jongeman nen, die den moord op den achttienjari gen Hornkamp in een Driebergsch bosch hebben gepleegd, heeft de politie een ge- vaariyk drietal achter slot en grendel. Gebleken is, dat de verdachten een complot vormden om jonge mannen te verleiden en aan te sporen tot strafbare handelingen, inzonderheid op zedeiyk gebied. De Utrechtsche jongeman, die werd vermoord, had dit spoedig begrepen en wenschte zich van het drietal los te ma ken. Uit vrees, dat hij hen dan aan de politie zou overleveren, hebben zij hem toen vermoord. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Lippenhuizen en Hemrik (Fr.) (vac. A.R. Scholten), cand. L. Hoving te Oldekerk (Gr.). Aangenomen: naar Denekamp (O.) (vac. J. G. Steenbeek Jr.)» E. P. J. Lebbink te Terhorne (Fr.). Chr. Geref. Kerk. Bedankt: voor De Krim (vac. 1. v. d. Knyff), W. Ramaker te Kampen. Doopsgezinde Broederschap. Beroepen: te Winterswyk, Mei. Ds J. M. Eelman te Oudebildtzyi (Fr.l Ned. Herv. Gemeente te Goes. De kerkdiensten vanwege de Ned. Herv. Gemeente te Goes zullen nu we der voorloopig in .de zaal-Kry'ger wor den gehouden. Zondag 15 Maart zal er weder voor het eerst een godsdienstoefe ning in de Groote Kerk worden gehou den en op dien datum zal dan ook de eerstvolgende Doopsbediening plaats hebben, daar voor zulk een gelegenheid, naar de meening van den kerkeraad, de kerk voorkeur verdient. Zondag 18 Januari. Ned. Herv. Kerk. Goes (zaal-Kryger), 10 u. ds Korevaar, 3 u. ds Odé. Wilhelminadorp, 10,30 u. dr Dankbaar (bev. ambtsdragers), 3 u. ds Korsvaar. Oudelande, vm. en nm. ds Matzer van Bloois. Ovezande, 11 u. dhr v. d. Made, 3,30 u. leendienst (verbeterd bericht). Geref. Kerken. Meliskerke, 10,15 en 3 u. leesd. Westkapelle, 10,30 u. leesd., 2,30 u. ds Visser. Grijpskerke, vm. en nm. cand! v.- d. Spek te Scheveningen. Doopsgez. Gemeente. Goes, vm. mej. dr Bakker. Oud Geref. Kerk. Coiynéplaat, 10,30 en 3 u ds Kraayenveld Leger des Heils. Goes, 10 u. heiligingsdienst, 7,30 verlos- singssamenk.. Leider kap. Westerhoff.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1