Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER. Uit de Provincie Firma Boe<oanöe! J. j. FANOY lorige. Gisisnaa- 3* en Noo'dwea 155 Vergeefsche aanvallen der Sowjets - Rede van dr Goebbels - De strijd bij Solloem - Singapore meer bedreigd. De oorlog in Ned.-Indië. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. HEERE der heirscharen! wo'go'uk-* zalig is de mensch, die op U vertrouwt. Ps. 84 13. Er komen zinken kwartjes; dubbeltjes, halve stuivers en centen. VRIJDAG 16 JAN. 1942 56e JAARGANG - No. 89 Bureaux Lartae Vorsis,faat 70, Goes Postrekening m&zz, 'e'eioort 2438 Bijkantoor MiddeiburQ: Abonnementsprijs f 273 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Dit eceur-i-iooidreaac'eur i ~A. DE LANGE ie Goes Familieberichten 33 cent per regel Overige advertenhen 30 cent per regel Ingezonden mededeelirgen 60 cent per regel Kleine advertenjiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 et. extr» Bl| contract belangrijke korting DUJTSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakt bekend: Bij F e o d o s i a en op het schiereiland K e r t s 3' viel het luchtwapen vijandelijke troepen concentraties, stellingen afweer geschut en vliegvelden met goede uitwerking aan. In de Zjvarte Zee en in de Zee vaji Azof werden drie vijandelijke koopvaar dijschepen door bommen bescha digd. In het gebied van Tagan rog herhaalde de vijand na krachtige artillerievoorbereidingen zijn aanvallen zonder resultaat. In den centralen en den Noordelijken sector van het Oostelijk front duurt de af- weerveldslag voort.' In Noord-Afrika duurt het vijandelijke artillerievuur op de Duitsch-Italiaansche steunpun ten in het gebied van Solloem met onverminderde hevigheid voort. De vijand behaalde eenige plaatselijke successen. Aanvallen van Duitsche gevechts-vliegtuigen en duikbommenwerpers richtten zich tegen Britsche autocolonnes, alsmede havenwerken en vliegyel- den in het gebied ten Zuiden Van Agedabia en in Tobroek. La Valetta en de Britsche vliegvelden op het eiland Malta werden met effect gebombardeerd. Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op verscheiden plaatsen in het Noordduit3che kustge bied. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Verscheiden huizen werden yerwoest 'of beschadigd. Drie der aanvallende bommenwer pers werden neergeschoten. DR GOEBBELS OVER DEN OORLOGSTOESTAND. (D. N. B.). Rijksminister Dr Goebbels heeft voor de leidende figuren van hetv politieke en cultureele leven in Hamburg een redevoering uitgesproken over den toestand. Spr. wees er op hoe ver de Bolsjewistische voorbereidingen voor de meedoogenlooze vernietiging van Duitsch land en daarmede ook van Europa reeds gevorderd waren. „Wanneer de oorlog tegen de Sowjet- Unie hard is en verbitterd en door de tegenpartij met alle stompe taaiheid uit gevochten wordt,, is dat voor ons slechts een bewijs te meer voor de grootte van het gevaar, waarin wij allen verkeerd hebben". Wanneer in het derde oorlogsjaar Ja pan aan de zijde van de spil ten oorlog is getrokken tegen het Amerikaansche im perialisme en de Britsche wereldvoogdij, dan is dat, behalve van machtspolitiek en strategisch belang voor het bondge nootschap, voor de wereld een bewijs te meer voor den goeden en volstrekt zeke ren stand van onze zaak, aldus Dr Goeb bels. Wij behoeven thns nauwelijks het ge loof aan onze nationale onoverwinnelijk heid te hulp te roepen om onze komen de overwinning te kunnen voorspellen als iets stelligs en onveranderlijks. Belangrper dan de kwes tie, wanneer deze oorlog eindigt, is de vraag hoè hÜ eindigen zal. .Wanneer wjj hem winnen, aldus de Rijksminister, dan is alles gewonnen: grondstoffen- en voedingsvrijheid, levens ruimte, grondslag der sociale reorgani satie van onzen staat en de mogelijkheid van een volksch uitleven voor de spilmo- gendheden. Wanneer wij den oorlog zouden verlie zen, zou echter evenzeer dit alles en nog meer worden verloren: namelijk ons na tionale leven in algemeenen zin en in zijn geheel. v Wat het front voor het vaderland doet, kan door het vaderland nooit vergolden worden. Wat het volk thuis aan onge makken te verdragen heeft telt nauwe lijks mee vergeleken by het heldendom en de bereidheid tot den dood aan het front. In dit verband noemde Dr Goebbels de inzameling van bont en wintergoede- ren voor het front, welke hij de grootste gemeenschappelijke hulp van het Duit sche volk noemde. BONT- EN WOLINZAMELING IN DUITSCHLAND LEVERDE RUIM 67 MILLIOEN STUKS OP. (D. N. B.). Minister Goebbels heeft per radio het Duitsche volk het resul taat der wolinzameling medegedeeld, datu den voorloopigen uitslag van j.l. Zondag met bijna 11 mhlioen overtreft. De inza meling heeft in tgtaal 67.232.686 stuks opgeleverd. Goebbels dankt al'en, die aati de in zameling hun krachten hebben gegeven, vooral de vrouwen, die de kleeding on vermoeid hebben, gemaakt en hersteld. Uit dit resultaat blijkt ditmaal nog meer dan by andere gelegenheden de goed- geefschheid van ons volk, aldus de mi nister. Als Engelsche kranten schreven, dat deze inzameling door het geheele Duit sche volk verontwaardigd werd afgewe zen en dat zij slechts uitvoerbaar was, doordat de politie den voorbijgangers met geweld bontmantels en jassen van het l\jf rukte, als de Londensche radio wist te melden, dat Berlijnsche vrouwen het vertrek der goederentreinen met de wol- en winterartikelen naar het front probeerden te beletten door op de rails te gaan liggen, dan bespaar ifc mij de moeite daarop te antwoorden. Dergelijke even gemeene als domme en dwaze leu gens veroordeelen zichzelf. Het Duitsche volk heeft van de inza meling, waarvan onze vijanden een poli tiek dispuut wilden maken, een politieke daad gemaakt. Zij is thans derhalve meer dan een aangelegenheid van gemeen schappelijke hulpverleening; zij is een overtuigend bewijs voor de vastberaden heid, waarmee het Duitsche volk bereid is dezen oorlog tot de overwinning voort te zetten. ITALIAANSCH WEER- MACHTSBERICHT. In zijn weermachtsbericht nr 592 maakt het Italiaansche opperbevel "het volgende bekend In de zone van Solloem heeft het hevige artillerievuur den vijand in staat gesteld het kustgebied te bezetten. Onze voornaamste vestingwerken zetten het felle verzet voort. De Italiaansche en Duitsche luchtmacht heeft een drukke verkenningsactie ontwikkeld en met goed resultaat de havehwerken en verkeers- centra der achterwaartsche verbindingen van den vijand bestookt. Engelsche vliegtuigen wierpen eenige bommen uit in het gebied yan Tripo lis, die echter geen schade van hetee- kenis aanrichtten, en geen slachtoffers maakten. Goede resultaten zijn verkregen bij de herhaalde aanvallen van de luchtmacht on de militaire doelen van het eiland Malta. Een Italiaansch konvooi, dat door vijandelijke vliegtuigen werd aan gevallen, heeft zijn reis kunnen voortzet- ten zonder noodlottige verliezen te lijden. Twee der aanvallende vliegtuigen zijn omlaag gestort, na getroffen tè zijn door het vuur van het afweergeschut. DE STRIJD IN OOST-AZIE. (D.N.B.) Het Japansche hoofd kwartier heeft bekend gemaakt, dat Ja pansche colonnes, die aan de Westkust van Malakka oprukken, Woensdagavond Gemas, een strategisch belangrijk spoor wegknooppunt, van waar een spoorlijn naar Singapore leidt, stormenderhand genomen hebben. In den nacht van Woensdag op Don derdag is Malakka reeds bereikt. Latere berichten melden, dat zoowel Malakka als Gemas reeds achter het Japansche front liggen. Naar van het front op Malakka ge meld wordt, heeft de voorhoede der Ja pansche tankstrijdkrachten Donderdag ochtend een belangrijk punt niet ver van Singapore bereikt. Aan de Oostkust zijn reeds tankafdeelingen doorgedrongen tot Zuidelijk van Endau, waarmede ook zij belangrijke stellingen voor de vesting - Singapore bereikt hebben. CHAOTISCHE TOESTANDEN IN SINGAPORE. BERLIJN. (V.P.B.) Volgens mede- deelingen, die de oprukkende Japansche troepen van vluchtelingen hebben ont vangen, heersehen te Singapore chaoti sche toestanden. De bevolking dezer stad heeft zich sinds het uitbreken van den oorlog in Öost-Azië verviervoudigd. Reeds nu bestaat er groot gebrek aan drinkwater en ondanks het feit, dat de temperatuur 30 gr. c. in de schaduw be draagt, wordt slechts tweemaal per dag drinkwater verstrekt. Door de aanhou dende luchtaanvallen zijn de bevolking en Vooral de daklooze vluchtelingen over vermoeid. Iedere Engelschman, die kans ziet om weg te komen, verlaat de stad. 1 De vluchtelingen zijn ondergebracht in groote tentenkampen in de heuvels rond om de stad, waar z\j door de autoriteiten van levensmiddelen worden voorzien. De voeding is karig, daar het bestuur zeer spaarzaam is met de geringe voorra den, waarmede men zoo lang mogelijk wil toekomen. De drinkwaterleiding van Singapore loopt evenals de trein over het groote viaduct, dat het eiland Singapore met de Malische provincie Johore verbindt. Een paar goed gemikte bommen kunnen dit viaduct vernielen, zoodat Singapore onherroepelijk zou z\jn aangewezen op de kleine voorraden drinkwater, die op het eiland ztfn aangelegd. Overal woe den in Singapore branden, die niet meer gebluscht kunnen worden. JAPANSCHE LUCHTAANVALLEN Blijkens een communiqué van het Ja pansche hoofdkwartier, hebben vliegtuir gen van de Japansche marine Donder dag sook zeer uitgebreide aanvallen on dernomen op de eilanden der M o 1 uk - ken (o.a. op Ambon), op, Nieuw - Guinea- (o.a. op Babo Sorong), alsmede op het Australische eiland Nieuw-Brittannië. Bij deze operaties werden militaire installaties vernield of in brand geschoten. Op Maandag 12 Januari werden op Celebes negen hangars en twee barakken vernield, toen Japansche vlieg tuigen het steunpunt voor watervlieg tuigen Molonedals in de Golf van T 0 ma k i aanvielen. Andere vliegtuigen deden toen een aanval op T'ernate in de Mol uk ken, waarbij twee groote opslagplaat sen werden vernield en waarbij op vijf plaatsen brand werd veroorzaakt. In een later bericht meldt het Japan sche hoofdkwartier, dat een speciale af- deeiing Japansche marinesoldaten, dia van Menado (Celebes) uit opereerden, op 14 Januari de bezetting van alle vijan delijke vliegvelden van de Minahassa in het Noordelijk deel van Celebes voltooid hebben. (D.N.B.) Volgens te Sjanghai ontvan gen berichten worden de gevechten in Nederlandsch-Indië' gekenmerkt door een levendige bedrijvigheid in de lucht aan weerskanten. De Japansche .luchtmacht heeft de haven van Balik Papan op Bor neo en den bij Singapore liggendeta Riouwarchipel aangevallen. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat nabij Soerabaja, aan de Noordkust van Java, een nieuwe vlootbasis is inge richt, aldus verneemt het A.N.P. uit Berlijn. Van bevoegde zijde is mededeeling ge daan van een radiorede, die luitenant ter' zee Quispel, perschef van de Nederl.-In dische weermacht, op 11 dezer voor den Nederlandsch-Indischen zender (Nirom) heeft gehouden. De heer Quispel gaf daarin een schildering van den strijd, die op dat oogenblik bij Tarakan aan den gang was. Hoe deze zou afloopen kon hij, naar hij zeide, nog niet voorspellen, maar wel kondigde hij aan, dat de Japanners Tarakan niet gemakkelijk zouden krij gen en dat mocht de Nederlandsch-Indi- sehe weermacht al genoodzaakt worden hun eenig terrein te laten, zij niet an ders zouden vinden dan brandpuin- hoopen. Het is echter anders gegaan, zoo wordt gemeld. Niet alleen hebben de Japanners na zeer korten tijd Tarakan overmeesterd, maar bovendien blijkt, dat zij zoo ver- rassend sn,el zijn opgetreden, dat er de vernietigingsplannen slechts zeer ten deele zijn uitgevoerd. BRITSCHE BOMMEN OP ONS LAND In den nacht van Woensdag op Don derdag hebben Engelsche vliegtuigen verscheidene vluchten boven Neder- landsch gebied ondernomen. Zij lieten een aantal brand- en brisantbommen val len, die echter voor - het meerendeel slechts 'onaanzienlijke schade aanricht ten. In een stad in het Zuiden des lands werden eenige huizen door,bommen ge troffen en verscheidene inwoners ge wond. Gebruik van vreemde woorden. (A. N. P.). Zoowel van Nederlandsche als van Duitsche zijde heeft men aan stapt genomen aan het feit, dat herhaal delijk met name in advertenties en ande re aankondigingen van feestvoorstellin- gen, muziekuitvoeringen, variété's, enz. geheel onnoodig Engelsche namen en uit drukkingen worden gebruikt. Aan de bladen is derhalve verzocht, voortaan* zulke advertenties of aankondigingen niet meer op te nemen. 191 algem. 192 algem. 18 Jan, tot en met 24 Jan. 1042. 04 A brood 4 rants, brood of gebak. 04 B brood y% rants, brood of gebak, 04 A vloeseh 1 rants, vleesch of vl.w. 04 B vleesch ^4 rants, vleesch of vl.w. 05 A aardapp. 1% kg. aardappelen. 05 B aardapp. y% kg. aardappelen. 28 Dec. tot en met 24 Jan. 1942. 184 algem. 1 kg. suiker. 01 C of 01 D reserve 50 gr. cacao. 189 algem. 500 gr. jam. 185, 186, 187, 188- algem. 1 rantsoen bloem, brood of gebak. 02 D—03 D reserve 250 gram rijst. 190 algem. 250 gr. havermout of peulvruchten. 250 gr. gort. 100 gr. vermicelli of maizena. 179 t/m 183 algem. 100'gr. kaas. 01 A -t/m 04 A melk I 3% liter melk. 01 B t/m 04 B melk I 1% liter melk. 13 Jan. tot 8n met 23 Jan. 1942. 03 boter125 gram boter. 03 vet125 gr. boter m. reductie. BIJZONDERE RANTSOENEN. 21 Dec. tot en met 31 Jan. 1942. 57 boter125 gr. boter. 57 vet125 gr. boter met reductie 28 Dec. tot en met 21 Febr. 1942. 193 algém. 250 gr. koffie-surrogaat. 8 Jan. tot en met 24 Jan. 1942. 195 algem250 gram peulvruchten. 19 Jan. tot en met 7 Febr. 1942. 04 B, 04 C, 04 D reserve 1 stuks eieren. 1 Diverse artikelen. 28 Dec. tot en met 21 Maart 1942. 15 petroleum 2 liter petroleum. 4 Jan. tot en met 14 Febr. 1942. 26 petroleum 2 liter petroleum. Tot 31 Januari 1942. 07 KF brand stoffen 1) 1 eenheid brandstoffen. 05—07 HK 0 brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 30 April 1942. 08 HK brand stoffen 2) 1 eenheid brandstoffbn. 13 en 17 HK 1 eenheid brandstoffen. 23 t/m. 27 CV 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Jan. 1942. 12—20 CV brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 30 April 1942. Ie4e, pér. brandst. 1 eenheid brandstoffen. 5e—6e per. brandst. I eenheid brandstoffen. 7e en 8 per. 1 eenh. vaste brandstoffen. 1 Jan. tot en met 31 Jan. 1942. 194 algem. 1 rantsoen zeep. F Zeep1 rantsoen zeep. F Toiletzeep75 gr. toiletzeep 80 pet. 1 Jan. tot on met 30 April 1942. L textiel (mannen) 50 gram scheerzeep. J) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 17 Jan.: 03 brood, vleesch en aardappelen. De levensmiddelenbonnen welker gel digheidsduur op Zondag aanvangt, mo gen reeds worden, gebruikt op Zaterdag daaraan voorafgaande, „met uitzondering van den bon^ voor vleesch en vleesch- waren. INLEVERING VOORRADEN KOFFIE EN THEE. In de Staatscourant van gisteren is een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherjj afgekondigd, waarbij in 't koffie- en theebesluit V. V. O. 1940 een aantal bepalingen is opgenomen, betreffende de inlevering van voorraden koffie en thee. Ingevolge deze bepalin gen is'een ieder, die kof fie of thee voorhanden of in voorraad heeft, ver plicht de desbetreffende hoeveelheden koffie en thee op verlangen van de Nederlandsche Meelcen trale bij deze centrale in te le/veren. Deze verplichting tot inlevering geldt VRIJDAG 16 JAN. 1942. Zon op onder 9.41 17.59 Vandaag Nieuwe maan. 24 Jan.: Eerste kwartier. Maan op onder 8.51 17.57 evenwel niet met betrekking tot die hoe veelheden koffie en thee, welke door par ticulieren kennelijk uitsluitend voor eigen gebruik voorhanden of in voorraad worden gehouden. In de Staatscourant van gisteren is opgenomen een besluit van den secreta- ris-generaal van Financiën tot nadere regeling van het Nederlan^pche munt wezen. Door deze wijziging wordt de uit gifte mogelijk gemaakt van zinken pas munt van 25, 10, 2Vfe en 1 cent. Omtrent den beeldenaar van deze muntstukken wordt het volgende be paald: Voor het 25-c entstuk: Op' de voorzijde een schip met volle zei .en en het wuura: „JVeuenanu". Op de keerzijde de waarde-aanduiding 25 cent tusschen twee twijgen, benevens hec jaartai en net munueeitaü. ne o,u*- ken worden in den ring gemunt en heb ben een gladden rand. Voor het 10-cen t s t u k: Op de voorzijde drie gestyleerde tulpen, waaronder op een band: „Nederland". Op de keerzijde de waarde-aanduiding 10 cents tusschen twee twijgen, benevens het jaartal en het muntteeken. De stuk ken worden in den ring gemunt en heb ben een kartelrand. Voor het 2^-c6ntstuk: Op de voorzijde het Friesche uleboerd, bo ven ter weerszijden van de driespruit: „Nederland". Op de keerzijde de waarde-aanduiding 2 Y, cent, ter rechterzijde golven en koren aren, benevens het jaartal en het munt teeken. De stukken worden in den ring gemunt en-hebben een gladden rand. Voor den cent: Op de voor zijde het rechtkruis, onderaan op een band: „Nederland".- Op de keerzijde de waarde-aanduiding 1 cent, ter rechterzijde golven en koren aren, benevens het jaartal en het munt teeken. De stukken worden in den ring ge munt en hebben een kartelrand. NIEUWE BURGEMEESTERS. Hel; Rijkscommissariaat maakt be kend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 3 van zijn Verordening nr. 108/40 de volgende benoemingen afge kondigd: Q. Bax, gemeente-secretaris en belastingontvanger te Graft, tot burgemeester van Barsingerhorn; J. Bakker, procuratiehouder te Den Haag, tot burgemeester van Ter schelling, en Rij k de Vries, volontair in overheidsdienst te Zaan dam, tot burgemeester van "Texel.. Spijsvet nog niet overal verkrijgbaar. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, is het in sommige gemeenten niet mogelijk gebleken het gesmolten rundvet dat aan degenen, die daartoe indertijd bon „03" van de vetkaart heb- ben ingeleverd, thans gedurende de pe riode van 15 tot en met 23 Januari mag worden afgeleverd tydig in het bezit van de slagers te brengen. In verband hiermede zullen de betrok ken slagers eerst Vrijdag 16 of Zaterdag 17 Januari het spijsvet ontvangen en in de gelegenheid zyn het aan hun klanten af te leveren. Dr C. J. de Gier directeur van de* Rij ksslerum i nrich ting. By beschikking van den secretaris-ge neraal van landbouw en visscherij is, met ingang vaii den datum, waarop hij zyn betrekking zal aanvaarden, benoemd tot directeur der Ryksseruminrichting te Rotterdam, Dr C. J. de Gier, thans bacterioloog aan genoemde inrichting. Middelburg. TaxatliemaHct voor Paarden. On dJ Donderdag gehouden taxatiemarkt voor paarden, waren slechts ongeveer 10 d'e- ren aangevoerd. De volgende markt is 12 Februari,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1