Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER. Wanneer verduisteren? Uit de Provincie WOENSDAG 14 JAN. 1942 56e JAARGANG - No. 87 Duitsche verkenningsaanvallen - Verwoede gevechten bij Solloem - Val van Singapore binnen twee maanden verwacht. De krijgsverrichtingen in Ned.-Indië - Ver klaring van de Japansche regeering - De „Prins van Oranje" in den grond geboord. Ir. Van der Vegte over de P. T. T. Bureaux Lange Vorstsiraai 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boeicnande! J. j. FAN/OY longe Gisistraar 34 en Noprdweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A, DE LANGE ie Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extre Bij contract belangrijke korting DUATSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Op de Krim en in de bocht van de D o n e t z slechts geringe gevechtsactie. In het gebied ten Oosten van C h a r k o v hebben on ze troepen geslaagde verkennings aanvallen op vijandelijke steunpun ten gedaan; de vijand verloor 219 dooden en 93 gevangenen. In de centrale zone en in het gebied van W a 1 d a i duren de gevechten voort. Bij een operatie van een stoottroep aan het omsingelings front van Leningrad werden 22 vijandelijke kazematten met de bezetting vernietigd. Sterke afdee- lingen gevechtsvliegtuigen, stu ka's en jagers grepen in de ge vechten te land in. De bolsjewis ten leden bijzonder bloedige ver liezen, en verloren veel krijgsma- teriaal. In talrijke garnizoensplaat sen en treinen werd brand veroor zaakt. - In. Noord-Afrika werden heftige Engelsche aanvallen in het gebied van Solloem afgeslagen de zware gevechten duren voort. Ten Zuid-Westen van Ageda- b i a mislukte een vijandelijke pant- seraanval. Duitsche gevechtsvlieg tuigen en stuka's bombardeerden concentraties van Engelsche auto's en pantserwagens in het gebied van Agedabia, alsmede havenwer ken -en vliegvelden in Cyrenaica. Bij luchtgevechten werden drie vij andelijke vliegtuigen neergescho ten. Overdag en des nachts zijn de luchtaanvallen op vliegvelden op Malta met succes voortgezet. FELLE GEVECHTEN. (D.N.B.) In het gebied ten Oosten van M o s a i s k gelukte het op 11 Janu ari aan sterke strijdkrachten der bolsje wieken tijdelijk de Duitsche linies binnen te dringen. Ondanks de zware vorst on dernamen de Duitsche troepen terstond een feilen tegenaanval, onder dt n invloed waarvan de vijand het terrein weer moest ontruimen. Op enkele punten van het gevechtsterrein ontwikkelden zich hierbij felle gevechten, in den loop waar van de vijand zware, bloedige verliezen leed. Onder bescherming van het mistige weer en van het slechte zicht aan het omsingelingsfront van Sebastopol, hebben bolsjewistische strijdkrachten in den loop van 11 Januari verscheidene aanvallen op de Duitsche stellingen on- dernopien. De vijandelijke stoottroepen werden met zware verliezen afgeslagen. Denzelfden dag ondernam een kleine bolsjewistische afdeeling aan de Zuide lijke kust van de Krim een nieuwe landingspoging. De poging mislukte ech ter als gevolg van de oplettendheid der Duitsche wachtposten aan de kust, die de bolsjewisten na een kort gevecht over weldigden en gevangen namen. VERWOEDE STRIJD BIJ SOLLOEM. In zijn weermachtsbericht maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend Hevige aanvallen op onze stellingen in de zone van Solloem zijn op het held haftige verzet van onze detachementen afgestuit. Er worden verwoede gevech ten geleverd. Ten Zuidwesten van Age dabia is een aanval van vijandelijke pantserwagens snel afgeslagen; eenige vijandelijke strijdmiddelen werden ver nietigd. (D.N.B.) De totale verliezen, die de Amerikaansehe en de Engelsche vloot sedert het begin van de gevechten in Cy renaica hebben geleden, bedragen, naar Stefani meldt, acht slagschepen, drie vliegtuigmoederschepen, negen kruisers, elf torpedobootjagers, alsmede 32 duik- booten, die gezonken zijn; bovendien zijn negen slagschepen, 27 kruisers en veer tien torpedobootjagers zwaar bescha digd. WILLEN DE V.S. INVASIE IN EUROPA? WASHINGTON. (A.N.P.) Uit de ge beurtenissen na de verklaring van Roo sevelt, dat de Ver. Staten troepen naar Groot-Brittannië willen zenden blijkt, dat het programma voor de invasie in Euro pa bijna gereed is gekomen. Men is hier van meening dat de sterke strijdkrach ten die zich in Engel a/n d bevinden, voor een aan val op Europa moeten wor den gebruikt, terwijl de Amerikaansehe troepen in hun plaats Engeland zullen verdedigen. De in Engeland aanwezige legers heb ben reeds met de Duitschers gestreden, zoodat zij het geschiktst zijn den zwaren last van den strijd te dragen. Bovendien heeft men ze sedert maan den daarop voorbereid, zoodat ze ook ge zien van een standpunt der moraal lo gischerwijze vóór de Amerikaansehe troepen voor een invasie moeten, worden gebruikt. DE' STRIJD IN OOST-AZIE. Volgens berichten uit Rangoon zouden aan de grens tusschen Noord-Thailand en Birma, waarheen Tsjoengking troepen heeft gezonden ter verdediging van den weg door Birma, de eerste gevechtshan delingen hebben plaats gevonden. (D.N.B.) Het Maandag te Singa pore gepubliceerde legerbericht meldt, dat de Britsche troepen na den val van Kwala Loempoer zijn terugge trokken tot een punt ten Noorden van Seremban, welke stad omstreeks 240 km ten Noorden van Singapore is ge legen. Het Britsche legérbericht erkent voorts dat deze stelling reeds weer. on der het vuur der Japanners ligt. Val van Singapore binnen twee maanden waarschijnlijk geacht. (A.N.P.) De woordvoerder van de Japansche ambassade te Bangkok heeft verklaard, dat hij het tijdstip waarop de Engelschen Singapore zouden opge ven natuurlijk niet kon noemen. Persoonlijk had hij echter de overtui ging, dat dit binnen twee maanden het geval zou zyn. Korte berichten. Op uitnoodiging van den Rijksbe stuurder en van de Hongaarsche regee ring zal de Italiaansche minister vanbui- tenlandsche zaken, graaf Ciano, op 15 Januari in Hongarije aankomen voor een bezoek van verscheidene dagen. Maandag werd voor de eerste maal in alle restaurants in Duitschland uit sluitend het „veldkeukengerecht" geser veerd, hetgeen voortaan tweemaal weke lijks zal geschieden. Deze pot schaft pre cies hetzelfde als de soldaten aan het front krijgen en draagt er alzoo mede toe bij de gedachte aan den heldenstrijd der soldaten onder de burgerij voortdurend levendig te houden en den band tusschen front en vaderland te versterken. (A. N.P.) (A.N.P.) Admiraal Hart, de be velhebber der Geallieerde marinestrijd krachten in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan, is een week geleden „ergens op Java" aangekomen. (A.N.P.) Volgens berichten, die via Ankara en Vichy zijn ontvangen, heb ben de opstanden in Irak en Iran, on danks de maatregelen der regeeringen te Bagdad en Teheran, een grooten omvang genomen. (V.P.B.) Volgens een officiëele mededeeling van het Roemeensche Agra risch Instituut zal' Europa binnen 18 maanden geheel in zijn behoefte aan si garetten en pijptabak kunnen voorzien. OFFICIEELE JAPANSCHE VERKLARING, Het inlichtingenbureau der Japansche regeering heeft een offieieele verklaring gepubliceerd, waarin o.a. wordt gezegd: Ofschoon de Japansche regeering aan de Vereenigde Staten en het Britsche rijk den oorlog heeft verklaard, heeft zij ervan afgezien, tot vijandelijke maatre gelen tegen Nederlandsch-In- d i over te gaan. Zij heeft dit gedaan in het oprechte verlangen, zoo mogelijk te vermijden, dat ook de bewoners van Nederlandsch-Indië door de verschrik kingen van den oorlog zouden worden geteisterd. De regeering van Nederlandsch-Indië heeft echter aan de Japansche .regeering medegedeeld, dat zij zich genoodzaakt zag, met het oog op de beginnende vijan delijkheden van de zijde van Japan te genover de Vereenigde Staten en het Britsche Rijk, waarmede Nederlandsch- Indië onafscheidelijk verbonden is, te constateeren, dat tusschen Japan en Ne-v derlandsch-Indië dén staat van oorlog bestaat. Daarenboven hebben de Neder- landsch-Indische strijdkrachten sinds dien de meest uiteenloopende vijandelijke handelingen jegens Japan begaan. Japan koestert ten opzichte van de onschuldige bevolking van Nederlandsch Indië geenszins vijandige voornemens. Met het oog echter op de noodzakelijk heid, het vijandige optreden van Neder- landsch-Indië te onderdrukken en leven en eigendom der daar wonende Japan ners te beschermen, hebben het leger en de marine van Japan op 11 Januari de militaire operaties tegen de strijdkrach ten van Nederlandsch-Indië ingeleid. In Japansche bladen wordt volgens het D. N. B. verklaard, dat er twee rede nen waren, welke Japan noodzaakten een militaire actie tegen Nederlandsch-Indië te beginnen: 1. Het actieve ingrijpen van Neder- landsch-Indië in den Groot-Aziatischen oorlog, en I 2. De bereidwilligheid van Ned.-Indië om zijn gebied ter beschikking te stellen aan de Britsch-Amerikaansche landen als basis voor verdere operaties tegen Japan. DE „PRINS VAN ORANJE" IN DEN GROND GEBOORD. (Domei). Het Japansche hoofdkwar tier heeft medegedeeld, dat de Japan sche marine den Ned.-Indischen mijnen- legger „Prins van Oranje", metende 1291 ton, die trachtte van Tarakan te ontko men, in den grond heeft geboord. De Prins van Oranje is in 1931 by de Mij De Maas te Slikkeveer gebouwd. Het schip had een waterverplaatsing van 1291 ton en liep 15 knoopen. Het was bewapend met 2 kanonnen van 7.5 cm en 2 van 4.cm tegen luchtdoelen; het kon 150 mijnen meevoeren en bood plaats aan een watervliegtuig. Dé normale be zetting bedroeg 121 man. Intusschen hebben Japansche eenhe den zich meester gemaakt van het vlieg veld Kakas nabij Menado op Celebes, al waar vier Lockheed Hudsons, zware bommenwerpers, en idrie andere zware bommenwerpers werden neergeschoten. Kakas ligt aan de Zuidpunt van het mee van Tondano, een 60 km ten Zuiden van Menado. Het is een gezonde en wel varende plaats, die zeer in trek is bij de toeristen. In de nabijheid ligt een am bachtsschool van het Zendelingsgenoot schap. Val van Tarakan toegegeven!. (A. N. P.). De val van het olie-cen trum Tarakan in Borneo is te Batavia door bevoegdé instanties toegegeven. Volgens mededeelingen van verschil lende zijden staat nog niet vast, dat de petroleumbronnen van Tarakan onbruik baar gemaakt zijn. (V.P.B.) Het eiland Tarakan ligt op enkele K.M. afstand voor de kust van N.O. Borneo. Door de aardoliewinning heeft Tarakan groote beteekenis gekre gen. Van de totale productie van Ned.- Indië, die in 1939 ruim 8 millioen ton be droeg, bracht Ned. Borneo ruim 1.7 mil lioen ton voort, terwijl het aandeel van Tarakan iets minder dan de helft van deze hoeveelheid bedroeg. De ruwe olie kan grootendeels onmiddellijk als stook olie worden afgeleverd. De hoofdstad Linkasligt op korten afstand van de belangrijke boorterreinen bij Pamoesian, waar ook de employé's en het verdere personeel van de oliemaat schappijen wonen. De aardolie wordt voornamelijk door de Bataafsche Petro leum Maatschappij geëxploiteerd, terwijl ook de Nederlandsche Koloniale Petro leum Maatschappij, gecontroleerd door de Standard Oil, in geringe mate op Ta rakan werkzaam is. BERLIJN. (V.P.B.) In het algemeen helt men te Berlijn over tot de opvat ting, dat de bezetting van Tarakan en de landing op Celebes slechts een inleiding vormen van operaties op groote schaal. Duitsche bladen ontvangen van hun cor respondenten te Tokio telegrammen waarin dezelfde verwachting wordt uit gesproken. Men had er te Berlijn reeds eerder op gewezen, dat Japan, ondanks dat Nederland na het uitbreken van den oorlog in Oost-Azië de eerste was ge weest, die dit land den oorlog verklaar de, zich nog steeds van aanvallen op Ned. Oost-Indië onthield. Japan heeft gedaan wat het kon om de bevolking van Ned. Oost-Indië van zijn vredelie vende bedoelingen te overtuigen. Wie zich echter niet wilde laten overtuigen, dat was de -regeering te Batavia. Deze stelde de Ned.-Indische vloot ter be schikking van het A.B.C.D.-blok. Zij zond een deel van haar luchtmacht naar Malakka en stelde alle eilanden van het Ned. koloniale ryk ter beschikking van' Engeland en Amerika. Wat te Tokio vooral een pynly'ke indruk heeft ge maakt, is het feit, dat de manier, waar op Japan tot nu toe Ned. Oost-Indië heeft ontzien, in Ned. Oost-Indische kringen tot de felste spot en hoon heeft geleid. Nu met ingang van 1 Jan. j.l. Ir W. L. Z. van der Vegte is benoemd'tot di recteur-generaal der P.T.T.. in de plaats van Ir M. H. Damme, die dit ambt sinds 1925 had bekleed en heen ging wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftyd, heeft het A. N. P. den nieuwen functio naris gevraagd, iets te willen mededee- len over den toestand van het bedrijf en de omvangrijke taak, welke hy op zich heeft genomen. Ir Van der Vegte memoreerde in de eerste plaats al het goede, dat onder lei ding van den heer Damme tot stand kwam en de groote vlucht, die het be drijf gedurende zyn werkzaamheid heeft genomen. Hetgeen het bedryf heeft te doen, noemde Ir Van der Vegte een zeer be langrijke staatstaak, omdat het voor een groot deel zorgt voor het verkeer, zy het ook het post-, telefoon- en telegraaf - verkeer en alles, wat daarmee annex is. Men dient daarby op het standpunt te staan, dat de dienst er is voor het volk, hy moet dus al zyn krachten inspannen om te bewijzen, dat hy die taak ver staat. Het zal wel niet altyd gemakke lijk zijn het 't publiek steeds in alles naar den zin te maken, maar als leuze geldt niettemin: „de klant is koning". Daarom is het bedrijf ook commercieel opgezet, het draagt zooveel mogelyk een particulier karakter. Verstarring wordt daarmede voorkomen. Daarby aldus ging Ir v.. d. Vegte voort moet het bedryf steeds de tech niek byhouden. De automatiseering van de telefoon is daarvan een voorbeeld. Zy is een doeltreffend middel om de tele foon hier te lande nog meer populair te maken. Er bestaat hier reeds een groote „telefoondichtheid" en Neder land is een der best voorziene landen in Europa, slechts Zweden en Denemarken komen nog een stuk boven ons uit. „Hoe ver is de automatiseering eigen lijk gevorderd?" „Wij zijn zoo goed als met driekwart van het land gereed", was het antwoord. „Verder kunnen wy niet, uit gebrek aan verbindingskabels. Het ideaal voor de toekomst is een soort van telefonisch snelverkeer over het geheele land, met zeer kleinen wachttyd dus." De heer Van der Vegte wees op de verfijnste snufjes der techniek, welke worden toegepast. Als voorbeeld noemde hij onder meer de postzegelautomaten en de brievensorteer machines. En wat nog niet ieder weet, is dit: over een en kel paar draden kunnen thans tot twin tig gesprekken tegelyk worden gevoerd, zonder dat men van elkaar iets hoort. Dit is wel een toppunt van technisch kunnen. „Iets nieuws voor het bedrijf is nu de verzorging van'de omroepzenders en die der radiodistributiecentrales. Dit zijn er meer dan qphthonderd, welke door het Rijk zijn genaast. „Kunt u iets zeggen over den invloed van den oorlogstijd op het bedryf?" „Het bedrijf heeft daardoor met zeer veel moeilijkheden te kampen, denkt u alleen maar eens aan het gebrek aan benzine en banden. Hier en daar is het onmogelijk het vervoer op peil te hou denden. Ook door de verduistering wordt het werk bemoeilykt. Wy zyn dan ook genoodzaakt ten deze de medewerking -van het publiek in te roepen." „Wat denkt u van de toekomst van het bedryf?" „Juist in dezen tyd is het erg moeilijk over de toekomst te spreken," aldus be sloot Ir Van der Vegte het onderhoud. „Op sociaal gebied is er echter nog een ruim arbeidsveld, aangezien het bedrijf meer dan veertigduizend geëmployeer den heeft. Vooral een deel van hen, die op arbeidscontract werkzaam zijn, moet vaak van kleine inkomens rondkomen. Wij zullen onderzoeken, of er mogelijk heden zijn om deze lager aangestelden op een beter niveau te brengen. Ik stel my hier onder andere een nauwe samenwer king met het N. V. V. voor." DE HEER VAN MOOK TE SAN FRANCISCO. S.P.T. meldt uit Batavia: De luitenant-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, van Mook, is Dins dag van Australië komend te San Fran- sisco gearriveerd. Hy' zal dadelijk door reizen naar Washington. WOENSDAG 14 JAN. 1942. Want God, de HEERE, is een Zon en Schild; de' HEERE zal genade en eer geven. 1 Pa. 84 12a. Zon op onder 9.43 17.56 16 Jan.: Nieuwe maan. 24 Jan.: Eerste kwartier. Maan op onder 6.47 15.52 DRUKTE IN DEN BOEKHANDEL. De heer J. van Doorn, directeur van het Centraal Boekhuis te Amsterdam, heeft enkele mededeelingen verstrekt over den gang van zaken in 1941 bij den boekhandel. Hy mocht getuigen van een levendigen verkoop van goede boeken, terwijl men direct na de oorlogsdagen juist het omgekeerde aanvankelijk ver wacht heeft. Zoo verzond het Centraal Boekhuis na de Meidagen van 1940 op 2000 boeken nog geen tien detectivero mans. Daarenboven hebben boeken over geschiedenis merkbaar de voorkeur en ook boeken over de zee. Zeer bijzonder was het succes van Jan de Hartog's Hollands Glorie, dat in 100.000 exempla ren van de pers is^ekomen. Dit is een oorspronkelijk Nederlandsch werk nog nooit gebeurd. Tenslotte kon ook meer belangstelling voor den streekroman worden vastgesteld. De heer van Doorn deelde mee, dat de verkoopen in den boekhandel rond de December-feestdagen zeker 50 pet. hoo- ger waren dan het jaar tevoren. Het is ook merkbaar, dat thans dure werken zoo vlot van de hand gaan. Arbeidsvoorwaarden! in textielindustrie. Het college van rijksbemiddelaars heeft een regeling van arbeidsvoorwaar den bindend vastgesteld voor de onder nemingen, behoorende tót de bedryfs-, groep „textielindustrie", met-uitzonde ring van die, behoorende tot de onder vakgroep „vlasbewerkende industrie". De regeling omvat bepalingen betref fende de uitbetaling van loon bij ver zuim en Christelijke feestdagen, vacan- tiedagen, toeslag voor arbeid in ploegen dienst, arbeidsduur, overwerk en ont slag. De regeling treedt in werking met in gang van de eerste volle loonweek na 3-1 Januari 1942. Notaris-vacatures. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie van 12 Januari 1942 is bepaald, dat niet zul len worden vervuld: 1. De vacature van notaris te Rotterdam, ontstaan door het overlijden van notaris A. Snoodijk2. de vacature van notaris te Rotterdam, ont staan door het overlijden van C. Pot, en 3. de vacature van notaris te Dinteloord, ontstaan door het aan J. H. Struyk van Bergen verleende eervol ontslag. Enkhuizen-Stavoreni. Naar de Nederlandsche Spoorwegen mededeelen, zal de dienst Enkhuizen- Stavoren heden gestremd zijn. Trarisparanft'papier voor1 verpakking. In verband met de noodzakelijke pa pierbezuiniging is het gebruik van trans parantpapier, zöbals cellophane e.d., als verpakking voortaan aan beperkende be palingen gebonden. Naar aanleiding hiervan is het ge bruik van dit papier verboden voor die soort verpakkingen, welke niet noodza kelijk zijn ter bescherming van de ver pakte artikelen tegen schadelijke invloe den, zooals vocht, droogte enz. Veeartsenijkundige dienst. Dr R. J. C. te Hennepe is onder ge lijktijdige toekenning van eervol ontslag als diréeteur van de Rijkssefum-inrich- ting te Rotterdam, benoemd tot hoofd inspecteur van de volksgezondheid by den dienst, die in het bijzonder is belast met het toezicht op de naleving van de vleeschkeuringswet, tevens directeur van den veeartsenykundigen dienst. o DONDERDAG 15 JAN. 1942. 's Morgens tot 9.42 u. 's Avonds van 17.58 u. Inspectie der domeinen. De inspecteur der domeinen, M. P. Ringelberg, is verplaatst van Goes naar 's-Gravenhage en werkzaam ge steld aan de afdeeling domeinen van het departement van Financiën aldaar. De waarn. Commissaris der Pro vincie Zeeland heeft benoemd als des kundige tot het doen van de schatting

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1