Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER. Jan, Jannetje en hun jongste kind. toeslag op den kinderbijslag. De Duitsche taktiek aan het Oostfront - Treedt kabinet-Churchill af? - Japansch succes op Malakka - Japansch offensief tégen Ned.-lndië verwacht. al strijdend naar de winterstellingen. treedt het kabinet- churchill af? een conferentie. batavia verwacht spoedig japansch offensief tegen nederlandsch-indie. japansche successen. nederl.-indisch vracht schip tot zinken gebracht. Binnenland de inzameling van wollen goederen voor het oostfront. keuring voor waffen s.s. en ned. legioen. maandag 12 jan. 1942. -MAANDAG 12 JAN. 1942 56e JAARGANG - No. 85 Bureaux Lange Vorststraat 70,i Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middélburg: Firma Boekhandel j. J. FANOY lange Gistslraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur i A. DE LANGE le Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelmgen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bi| vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Honderd jaar geleden, in Januari 1842, schreef Potgieter in „De Gids" zijn be kende: „Jan, Jannetje en hun jongste kind". De figuren uit dit stuk proza zyn onder ons algemeen bekend. Wie heeft niet gehoord van Janmaat, Jan Cordaat en Jan Compagnie en wie stelt er prys op, indien er althans wat pit in hem zit, om als Jan Salie aan de kaak gesteld te worden? Potgieter schreef zijn allegorie in een tijd, waarin er weinig leven zat in het grootste deel Van ons volk. Het ging vol gens velen aardig goed. Men teerde voort op een rustig verleden en waxe bezieling om iets grootsdh te verrichten,» werd slechts bij weinigen gevonden. Tot die weinigen behoorde Potgieter. Hy werd geïnspireerd door de d a d e n van ons voorgeslacht, door de glorie van den gouden eeuw. Er werd in Potgieters dagen ook wel gepraat over 't schoo- ne van ons verleden. Er werden zelfs in gezwollen taal verzen aan gewyd, waar- by men tranen van aandoening kon stor ten, maar zoo iets lag allerminst in de bedoeling van Potgieter. Hij liet het niet bij mooie, verheven woorden, maar ver diepte zich in de studie van het karakter van ons volk. Hy wilde het geheim van hun kracht leeren kennen. Hij schetst de Nederlanders aldus: „een volk dat vrij heid, verdraagzaamheid, verlichting lief had, het rijkste, het nijverste, het braaf ste van alle1, bestond uit burgers, die naar geen verbloeming van het natuur lijke streefden; zij bonden psalmen en bruiloftsliederen in één band; zij waren sentimenteel noch romantisch, zij waren menschen, jeugdige, dartele, krachtvolle, heerlijke menschen". Hij schreef deze zelfbeschuldiging neer: „Weelde ontzenuwt, verslapt, ont mant. Jan Salie is de zoon van mijn overvloed. Wat klaag ik over hem, ik, die mijzelve moest aanklagen". Potgieter had diepe, zuivere, innige liefde voer zijn volk. Daarom hanteerde hij de pen om het aan te sporen de vad sigheid en gemakzucht af te schudden en te komen tot uiterste krachtsinspan ning. In zijn bovengenoemd prozastuk laat hij het verleden op meesterlijke wij ze tot het Nederlandsche volk spreken. Heel hat volk in zijn verschillende gele dingen treedt op als één groot gezin op Oudejaarsavond. Jan, de vader, moeder de vrouw Jannetje en vele Jannen als him zonen. Krachtige mannen zijn het, die oudste zoon Janmaat en zijn broers Jan Cordaat, Jan Compagnie, Jan de Poëet. In een hoekje zit Jan Salie en drinkt slemp. Zijn broers hebben een he kel aan dien slappen Jan Salie en klagen om beurten hun nood. „Al weer een jaar, dat ik als landkrab sleet", verzucht Janmaat, de zeeman. Jan Contant en Jan Crediet, handelslie den van beroep, vallen hem by en ver klaren, dat zy Jan Salie, dien zy een weekje op hun kantoor hebben ge had, nooit meer willen terugzien. Jan de Poëet, „die nu maar Jan de Rymer is", de/krygsman Jan Cordaat, luchten even eens hun hart, zoodat Jan Companie ten slotte een frisscher geluid laat hooren, dat zijn broeders moed geeft. Vader Jan belooft plechtig zijn zoons, dat hij hen nooit meer met Jan Salie zal lastig vallen. Vanavond mag Jan Salie nog a^n tafel zitten, maar morgen wordt hij uitbesteed op een hofje! „Die lange slungel, die ginder Slemp schenkt en ginder slemp leptwelke dof fe oogen! welk een meelgezicht! welk een houding van slierislariwelk een ergernis vooral, als ik het u niet ver helen mag, dat dit ongeluk de jongste zoon is van Jan en Jannetje, hij de pa troon aller slaapmutsen, aller soepjur ken, aller sloffen ten onzent!, hij, Jan Salie!" Potgieter geeft in zijn werk, dat nu een eeuw oud is, een beeld van den volks aard van zijn dagen. Maar lezing kan ook nu nog worden aanbevolen. Het is ook voor dezen tijd nog van groote beteekenis. Voor ouderen en voor jongeren De Persdienst van het N.V.V. meldt: De verhooging van den kinderbijslag zal waarschijnlijk plaats hebben in den vorm. van een toeslag op den kinderbij slag. Deze bijslag zal behoudens, defini tieve bekrachtiging door de betreffende autoriteiten 10 cent per dag bedragen. Het gaat hierp zooals bekend, om gezin- nen, die op 1 October 1941 meer dan twee wettige of gewettigde kinderen be neden de 15 jaar telden. De kinderbijslagen worden dan ge bracht van 10 cent op 20 cent per dag, van 15 op 25 cent, van 20 op 30 cent, en van 25 op 35 cent per dag. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zaterdag mede: Op de Krim en in de Zuide- 1 ij k e zone van het 'Oostelyke front slechts geringe gevechts actie. Bij Sebystopol en F e o- d o s i a hebben gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers een transportschip van 4000 ton tot zinken gebracht en twee vry groo te koopvaardy schepen, alsmede een kruiser door bommen beschadigd. Voor \de Oostkust van de Zwarte Zee werd een koop vaardijschip in brand gebombar deerd. In den Centralen en een deel van den Noordelyken sector houden de zware afweer- gevechten met onverminderde he vigheid aan. In NoordiAfrika hegft de vijand zijn artillerievuur en zijn luchtaanvallen in het gebied van Solloem versterkt. In het gebied van Agedabia wederzijdsche ver kenningsactie. De aanvallen op vliegvelden op Malta werden met succes voort gezet. Bij pogingen van Britsche bommenwerpers om de Fransche kust aan te vallen, werden vier vijandelijke bombardementsvlieg tuigen neergeschoten. Gisteren werd gemeld: In den C e n t r a 1 en en Noor delijken sector van het Oos telijke front hebben de Duitsche troepen den vijand bij het afweren van talrijke aanvallen, die ten dee- le met samengeraapte strijdkrach ten en met steun van pantser wagens werd uitgevoerd, gisteren bijzondere zware verliezen aan menschen en materiaal toege bracht. De luchtmacht bombar deerde havenwerken te Feodo- s i a, alsmede aan de Oostkust van de Zwarte Zee en greep in de ove rige sectoren van het Oostelijke front met succes in den stryd te land in. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden belangrijke mili taire havenwerken op het Brit sche eiland met bommen be stookt. In Noord-Afrika duurt de druk van den vijand op de stellin gen by Solloem voort. In het gebied van Agedabia levendige activiteit van- verkenners. Duit sche formaties duikbommenwer pers en gevechtsvliegtuigen vielen troepenconcentraties van den vy- and aan. De luchtaanvallen op vliegvelden van het -eiland Malta werden overdag en des nachts met goede uitwerking voortgezet. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van Zaterdag op Zon dag plaatsen in het Noord- Duitsche kustgebied aan. De bevolking leed eenige verliezen aan dboden en gewonden. Zes der aanvallende bommenwerpers wer den neergeschoten. In den tijd van 3 tot 9 Jan. ver loor de Sowjet-luchtmacht 112 vliegtuigen. In dénzelfden tyd gin gen aan het Oostelijke front 16 eigen vliegtuigen verloren. (D. N. B.). De situatie aan het Ooste lijk front wordt gekenmerkt door de vol gens de plannen verloopënde Duitsche afweergevechten ter dekking van de naar de winterstelling teruggaande voorste aanvalsgroepen, zoo verklaart men in welingelichte militaire kringen. Hier en daar zijn deze gevechten bui tengewoon hevig en verbitterd. De vijand maakt een van zijn grootste fouten, die hij echter op grond van zijn geheele houding begaan moet, n.l. het voortdurend in den strijd werpen van al zijn militaire machtsmiddelen. De latere geschiedbeschrijving zal de ontzaglijke verliezen van de Bolsjewisten in deze ge vechten om terrein, dat zij op grond van het verschuiven van het Duitsche front in bepaalde frontsectoren toch verkregen zouden hebben, met verbijsterende ge tallen opteekenen. Deze cijfers zullen eens ontzetting veroorzaken. De roekeloosheid, waarmede de Bolsje wisten met hun Siberische en Kaukasi- sche divisies omgaan, gaat alle begrip te boven. Hierin ligt ook het antwoord op de vraag, waarom de Duitsche troe- pen^eich niet zonder stryd van den vy- and losmaken en niet zonder stryd hun winterstellingen betrekken. Het voorjaar zal bewijzen, dat de Bolsjewistische di visies, welke thans doodbloeden en het Bolsjewistische materieel, dat thans op gebruikt wordt, dringend noodig zullen zyn. De Duitsche verliezen tijdens de af weergevechten tegen den stormloop van de Bolsjewistische machinerie bewegen zich tusschen geheel andere grenzen 'dan de Bolsjewistische. Het staat den vyand vnj andere cyfers te noemen. Hy zal over enkele maanden beleven, in hoever re zy met de werkelijkheid overeenstem men. Deze werkelijkheid zal nog vreese- lyker zijn dan de winterstormen, die nu over de slagvelden der Sowjet-Unie ra zen. Duff Cooper is door de Engelsche re geering uitgenoodigd, de laatste hand aan zijn werk te leggen en naar het moe derland terug te keeren, zoo werd in Londen medegedeeld. Svenska Dagbladet vernam nader, /dat Duff Cooper op per soonlijk verlangen van Wavell is ontsla gen. Zijn val is veroorzaakt door de be- stuurstechnisehe gebreken, welke door den Japanschen aanval aan den dag zijn getreden. (A. N. P.). Volgens een Reuterbericht acht men met het oog op de ontevreden heid in het parlement over de militaire fiasco's in de Stille Zuidzee het integraal aftreden van het kabinet-Churchill na terugkeer van Duff Cooper en Churchill te Londen zeer waarschijnlijk. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Crt maakt melding van een be richt uit Londen, volgens hetwelk daar „een intergeallieerde conferentie" heeft plaats gehad, om te bespreken, hoe de personen, die in de bezette gebieden met Duitschland samenwerken ter verant woording geroepen en bestraft zullen worden. De met Duitschland samenwer kende elementen worden aangeduid als Quislings en van hen zou men z.g. pro- scriptenlijsten hebben aangelegd. Voor Noorwegen betreft dat Quisling en zijn omgeving, voor Frankrijk Marcel Déat en zijn medewerkers en wat Nederland aangaat heeft men Mussert en diens voornaamste volgelingen op het oog. Men is iy Duitschland verrast, dat En geland deze kwestie als actueel be schouwt, omdat een bestraffing, zooals Engeland dat wil alleen bij een totale overwinning en by een wisseling in de bezetting der betreffende landen moge- lyk is. Voor het overige ziet men hierin weinig reëele politiek en veel meer een propagandistische en agitatorische actie, welke uitsluitend ten. doel zou hebben in de door Duitschland bezette gebieden onzekerheid en afschrik teweeg te bren gen. (D. N. B.). Naar de Britsche berichtendienst uit Bata via meldt, neemt men in toonaangevende kringdn aldaar aan, dat eein groot Japansch offensief tegen Nederlandsch-Indië nog slechts een kwestie van dagien of misschien zelfs Van uren is. De Japanners hebben jeen groote ver- kenningsbedrijvigheid boven den archi pel ontplooid, (D. N. B.) De op Malakka opereerende Japansche troepen hebben Kwala Loempoer veroverd. Uit de laatste berichten van het front op Malakka blijkt, dat een groote om- singelings(tang) beweging voor den aan val op Singapore wordt voorbereid. (D.N.B.) Het Japansche hoofd kwartier maakt bekend, dat de voorhoe de der Japansche troepen, die met steun .van legerviegltuigennaar Kwala Loem poer waren opgerukt, in de nabijheid van Lelang zijn gekomen. Andere afdeelin- gen zijn tot bij Rawang opgerukt. Volgens in Tokio ont vangen rapporten hebben de Japanners op 7 Jan. een groote overwinning b ij Lim behaald. De resten der vijandelijke troepen uit Noordwest-Malakka, alsmede de hoofd macht van den vyand aan de Westeiyke kust van Malakka en deelen van het der de leger, in totaal 30.000 man, werden beslissend verslagen. Na een stryd van negen uur braken de Japansche tank formaties door de 20 km diepe vyande- ïyke stellingen heen en rukten verder Zuidwaarts op. De vyand liet vele doo- den op het slagveld achter, onder wie de commandant van de 28e brigade. (D. N. B.) Japansche vliegtuigen hebben, naar officieel uit Batavia wordt gemeld, het eiland T a r a k a n gebom bardeerd. Tarakan, dat voor de Oost kust van Borneo ligt, is een der ryk- ste petroleumgebieden van Oost-Azië. Naar uit Batavia wordt gemeld, is daar- by „eenige schade" aangericht. De Daily Express meldt uit Rangoon, dat de geallieerden het plan hebben tot een invasie in Thailand. (A.N.P.) Radio Boston meldt, dat de Aziatische vloot der Ver. Staten en kele eenheden op Java heeft gestation- neerd. Het Amerikaansche vliegtuigmoeder schip „Langley"' is ten Zuidwesten van het eiland Johnston in den Stillen Oceaan Donderdag door een Japansche duikboot getorpedeerd. (D. N, B.) Naar de Britsche berich tendienst-meldt, is te Batavia officieel medegedeeld, dat een Nederlandseh-In- disch vrachtschip in de Javazee door een vijandelijke duikboot tot zinken is ge bracht. Volgens de tot dusver ontvan gen berichten bevinden zich slechts drie opvarenden in veiligheid. De inzameling van kleeren, wol enz. voor de soldaten aan het Oostfront heeft ook in Nederland een zeer goed resul taat opgeleverd, waarbij in het bijzonder genoemd kan worden de breiactie, welke door Duitsche en Nederlandsche vrou wen is gehouden. In totaal zijn hierbij ongeveer 10.000 kg. wol verbruikt, die verwerkt zijn tot pullovers, sokken, knie beschermers, oorbeschermers enz. Ook hebben vele vrouwen zich nuttig ge maakt bij het sorteeren, verpakken en eventueel repareeren van de geschonken kleedingstukken. Gebleken is, dat onder de geschonken voorwerpen zeer kostbare stukken zyn en dekens van zeer goede kwaliteit. Niet minder dan negentien wagons konden 'uit Nederland naar het Oost front worden gezonden, terwijl thans nog iederen dag twee of drie wagons daarheen gaan. In het bijzonder is het opgevallen, dat de geschenken, die van Nederlandsche zijde binnenkomen, dikwijls vergezeld worden door kleine „Liebesgaben" zoo als sigaretten en bonbons, terwyl ook dikwyls brieven zyn bygevoegd, waarin de soldaten voor een bezoek worden uit genoodigd. Onder de ingeleverde voorwerpen zijn vele stukken, afkomstig uit minder be deelde kringen, en in sommige gevallen werd zelfs afgestaan van eigen nood druft. Het wervingsbureau der Waffen S.S. Ergaenzungsstelle Nordwest te 's Gra- venhage, Stadhouderslaan 132, deelt me de, dat keuring voor de S.S. Standarte Welgelukzalig Is de mensch, wiens sterkte in U is, in welker hart de ge baande wegen zyn. Ps. 84 6. Zon op onder 9.45 17.52 16 Jan.: Nieuwe maan. 24 Jan.: Eerste kwartier. Maan op onder 4.18 14.22 „Westland" en het Vry'willigers Legioen Nederland in de onderstaande plaatsen zal worden gehouden. Mannelyke personen van 17 tot 40 jaar, minsten 1.65 m. lang, kunnen wor den aangenomen. Voor de familieleden van kostwinners wordt zorggedragen. Kostelooze reisbiljetten voor de reis van de woonplaats naar de plaats van keuring kunnen by de Ergaenzungsstelle Nordwest, Stadhouderslaan 132, 's Gra- venhage, worden aangevraagd. Kosten van de terugreis worden ter plaatse van de keuring uitgereikt, onge acht of de gekeurde wordt aangenomen of wordt afgekeurd. 20.1.42 10.00 uur, Tilburg, Werklieden- vereeniging, Tuinstraat 68. 22.1.42 10.00 uur Maastricht, Hotel Mo- mus, Vrijthof. 16.00 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruis straat. /- 23.1.42 11.00 uur Arnhem, Deutsches Haus; 16.00 uur Hengelo, Deutsches Haus. 24.1.42 11.00 uur Groningen, Concert huis, Poelestraat, 16.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 25.1.42 10.00 uur, Amsterdam, Deut sches Haus. 15.00 uur Utrecht, Deutsches Haus. 26.l'42 10.00.uur Rotterdam, Deutsches Haus. 27.1.42 10.00 uur. Den Haag, Wehr- machtsheim. Rotterdamsche tramweg Maatschappij. Naar de „N. R. Crt." verneemt, heeft een'te Amsterdam gehouden vergade ring van enkele groote obligatiehouders der Rotterdamsche Tramweg My. nader overleg gepleegd over de stappen, welke bij het departement en het bestuur der tramweg-mij. genomen moeten worden. Men meende dat het vraagstuk om trent de faillissementsaanvrage niet aan de orde kwam. Het werd beter geoordeeld, minnelijk overleg te plegen met de instanties, daar men met een faillissementsaanvrage in dit stadium niets kon bereiken. Uit het thans gepubliceerde jaarver slag der Rotterdamsche Tramweg-Maat schappij over 1940 blijkt, dat de exploi tatierekening sluit met een nadeelig sal do van f78.532 (vorig jaar f 70.430). Het verlies over 1940 bedroeg, excl. af- schryvingen, f 115.587 (vorig jaar f112.219). Ziekenfondsen en uitbetaling aan artsen. By sommige ziekenfondsen blykt mis verstand te bestaan omtrent de uitbeta ling van de honoraria aan de deelnemen de artsen, tandartsen, enz. Deze uitbetaling behoort op de gebrui- kelyke wijze voortgang te vinden. Indien de kasmiddelen van de ziekenfondsen daartoe niet toereikend zijn, dient een voorschot te worden aangevraagd bij den commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen te 's Gravenhage opdat de uitbetaling aan de deelnemers in elk geval verzekerd zij Een lofwaardig initiatief. Het personeel van een der groote firma's te Amsterdam is begon nen mét het breien van wollen goederen voor de soldaten aan het Oostfront. Ook de bekende zwemsters Alie Stijl (links) en Jopie Waalberg zijn van de partij. (Pax-Holland-Dè Haan m)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1