Gemengd Nieuws Hoest? Eén lepel Hoestival brengt reeds verlichting DE PIONIERE Land- en Tuinbouw Rechtszaken Burgerlijke Stand Radioprogramma 1942 fl 514.00 GOED TUINGEREEDSCHAP GEEET KINPEREN LAAS? --ITSCHLAND. Dank zy de bemiddeling van den Ned. Vclkaaicr.3t kc.». vVCsAtr-O'tu. eer. transport 2c.y:vs^he, iriaderen naar ecu vieouLe-oord Lr Duitschlaad v/craea uitgezcudon. Ditmaal betrof het 40 meis jes, n,l. 21 uit Zee Jwsch-Vlaa--deren, 9 uit Schc.wen, 6 uit Zuid-Be velend en 4 uit Walcheren. De meisjes zullen 5 we ken verblijf houden in het „Huis in der Sonne" te Hartzfeld, gelegen in het prachtige Wupperthal. Donderdagmorgen zijn de jeugdige reizigsters met den eersten trein uit Zee land vertrokken. Te Middelburg werden zy uitgeleide gedaan door den heer J. H. A. Holthuizen, adjunct provinciaal lei der van den N.V.D. Vroolijk en opgewekt aanvaardden de meiskes onder geleide van drie verzorgsters de lange reis naar Duitschland, waar haar een fijne vaean- tie wacht. is naar „Bethesda" overgebracht, doch M. kon huiswaarts keeren. Goes. Te water1 geraakt. Woensdagavond zijn hier enkele personen, door de duis ternis misleid, met fiets en al te wetter geraakt. Zij konden er echter zelf weer uit komen of werden door andere voor bijgangers geholpen. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt wegens het berijden van een fiets zonder brandend rood achterlicht tegen W. de K. te Goes, P. R. te 's-Hee- renhoe>, C. .1. G. t C. de T., beiden te Kloetinge en J. de K. te Hoedekenskerke. Fen meisje, dat wilde gaan trouwen, Kocht in de Midza haar „hebben on Zij sprak tot haar Frans: (houwen"; Op een premie een kans En de uitzet zal ons nooit berouwen! I I I I Lü Zuid- en Noord-Beveland Is goed ingezet door de GOESSCHE MIDZA Deze week met 2 HOOFDPREMIES I I I I I I I Zuid-Beveland. Biezelinge. Controleurs van den C. C. C. D. troffen bij controle bij J. G. in een schuurtje een partij van 50 kg vleesch aan. G. beweerde, dat V. het schuurtje in gebruik had. Bij het verhoor van beiden is komen vast te staan, dat V. een rund heeft ge slacht. Hij is nflar het Huis van Be waring te Middelburg overgebracht. Een deel van het vleesch is clandestien ver kocht. Het onderzoek wordt voortgezet. Yerseke. Het burgerlijk armbestuur heeft in de vacature Joh. Padmos Sr. voor 1942 den heer A. J. de Rijke Sr. als voorzitter gekozen. De heer A. de Putter heeft voor zijn benoeming tot lid van het burger lijk armbestuur bedankt. Aangezien het aantal leerlingen der Schippersschool reeds tot 140 is ge stegen, is de toelating van leerlingen stopgezet. De. burgemeester heeft besloten naast de tijdelijke toelage van 6 pet. aan het lagere gemeentepersoneel een verhooging ver -5 pet. en aan de ge- "rnypi-hf- is c«r> verhoog)T;«r van 10 pet ven bun w ide foe to kannen, zulk' mp': inp-mg van 1 Aug. 1941. Walcheren. Biggekerke. Donderdagmiddag had de ter aaraebestelling plaats van het stof felijk overschot van wijlen dhr P. Flo- russe, oud-secretaris en ontvanger van de gemeenten Biggekerke en Zoutelande. Nadat dö kist in de groeve was neer gelaten werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de he'eren burge meester Simonse van Biggekerke en bur gemeester Kodde van Zoutelande. Bei den wezen op den velen arbeid die de overledene zoo vele jaren in het belang hunner gemeenten mocht verrichten. Hij was een krachtige persoonlijkheid, ijve rig en nauwgezet. Steeds zal zijn arbeid waardeerend herdacht worden. Dhr Iemhoff, voorz. der kerkvoogdij, herdacht wat de heer Florusse voor de Ned. Herv. Kerk is geweest. Vervolgens sprak de heer de Moor, burgemeester van 's H. Abtskerke woorden van waar deering en dankbaarheid over de dege lijke opleiding in de gemeente-admini stratie, die hij van den heer Florusse mocht ontvangen. Dr Brandenburg, Ned. Herv. predikant, las Ps. 90, hield een korte toespraak en eindigde met het „Onze Vader" en het uitspreken van den zegen. Een neef dankte namens de fa milie voor de laatste eer den overledene bewezen, Noord-Beveland. Kortgene. De burgemeester heeft de gemeente-begrooting voor 1942 vastge steld voor de gemeente Kortgene (Kort gene, Kolijnsplaat en Kats). De gewone dienst sluit met inkomsten en uitgaven ad f 153.164.60. De kapitaaldienst met inkomsten en uitgaven ad f 23.039.64, terwijl er een onvoorzien is van 3231,32 gulden. Burgerlijk Armbestuur opgeheven. Bij besluit van den burgemeester, goed gekeurd door den wnd. commissaris der prov. Zeeland, zijn de burgerlijke arm besturen van Kortgene en Colijnsplaat opgeheven per 1 Jan. 1942 en is aan de leden dier armbesturen per 1 Jan. 1942 eervol ontslag verleend. Met ingang van dezen datum is voor Kortgene (Kortgene, Colijnsplaat en Kats) een gemeentelijke instelling opge richt voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Als voorzitter dezer instelling treedt op burgemeester Schuit, en als secretaris penningmeester de heer L. D. v. Damme te Kortgene. Door den burgemeester zijn als leden dezer instelling benoemd de heeren Joh. Vogelaar en C. L. Maas te KortgeneA. Verburg Czn., J. Eversdijk en J. J,. v. d. Weele Pz., Kolijnsplaat; M. W. v. Arent- hals en J. Eikenhout te Kats. Deze hee ren hebben hun benoeming aanvaard. De reorganisatie van het armwezen vond plaats omdat in de dorpen Kort gene en Kolijnsplaat een armbestuur be stond, doch te Kats niet. Het was dus noodzakelijk om voor de burg. armver zorging te Kats voorzieningen te tref fen. Dit kon geschieden door naast de 2 bestaande burg, armbesturen een derde instelling voor Kats in het leven te roe pen óf door één instelling voor het ge- heele gebied. Daar de burgerlijke armen zorg in de gemeente in hoofdzaak door gemeentelijke subsidie moet worden on derhouden, moest het in verband met een gelijkvormige armenverzorging in de ge hele gemeente het meest wenschelijk worden geacht dit door één instelling te doen plaats vinden. De strijd tegen den clandestienen handel. Ambtenaren van den centralen crisis controledienst hebben te Teuge bij Apel doorn 500 eieren in beslag genomen, welke van landbouwers uit de buurt wa ren betrokken en tegen hoogen prijs wer den verkocht. Reeds eenigen tijd was het de politie bekend, dat er een groote partij dekens te Amsterdam clandestien werd .verhan deld, welke party in de buurt van den Haarlemmerdijk zou' zyn opgeslagen. Woensdagavond kwam een strooman van de recherche in een café in die buurt in relatie met eenige lieden, die een par tij wollen dekens te koop wisten. Hij t toonde belangstelling en na lang praten werd H? koop gesloten. Do party van 400 dekens werd voor f 6600 van de hand gedaan. Eerst toog men gezamen lijk naar een winkel aan den Haarlem merdijk, waar de dekens opgeslagen wa ren en vervolgens ging het gezelschap naar de woning van den winkelier in de Spaarndammerstraat, waar het bedrag zou worden voldaan. De „kooper" had intusschen opgebeld „om het geld te brengen" en in afwhehting daarvan ver scheen een kruik jenever op tafel, om de afsluiting der transactie te vieren. Totdat de bel ging: „Daar is de jon gen met het geld". Maar inplaats daar van stapten eenige rechercheurs de wo ning binnen. De afloop was, dat de de kens in beslag werden genomen en de beide verkoopers, de 33-jarige winkelier en een 37-jarige typograaf, wegens over treding van de distributiebepalingen werden gearresteerd. (N. R. Ct.) Dochter pleegt moord aanslag op haar moe der. Gis termorgen kwam de 27-jarige rnej. P. H. J., wonende in de Goudenregenstraat te 's Gravenhage aan het bureau van po litie in de Archimedesstraat melden, dat zij dien morgen haar 62-jarige moeder, mevr. I. R., weduwe van Th. C. J., door messteken van het leven had beroofd. Onmiddellijk na deze aangifte begaf de politie zich naar het aangegeven per ceel en wist via een ander pand de eer ste etage daarvan te bereiken. In de keuken trof zij het slachtoffer aan,, ba dende in bloed. Een dokter kon slechts den dood constateeren. Uit het onder zoek bleek, dat de mqord des morgens omstreeks acht uur moet hebben plaats gehad. Moeder en dochter bevonden zich beiden in de slaapkamer en de dochter moet daar de oude vrouw met een, mes hébben aangevallen en het slachtoffer daarna door het geheele huis hebben vervolgd. Overal werden bloedsporen aangetrof fen. Verscheidene messen waren hier voor gebruikt en zelfs een zaag. De moe der is in de keuken ten slotte in elkaar gezakt. De dochter is na haar daad gaan fiet sen en heeft zich ten slotte bij de politie gemeld. Hoewel over de motieven nog niets met zekerheid bekend is, is toch wel ge bleken, dat de verstandhouding, vooral den laatsten tijd, buitengewoon slecht was. v Boerderij afgebrand. Woensdagmiddag is te Rouveen brand ontstaan in een boerderij van den land bouwer A. H. In korten tijd stond het gebouw in lichterlaaie en met groote moeite konden de omwonenden den vee stapel redden. Een hooischuur kon met moeite worden behouden. De brand is ontstaan doordat kinderen met vuur speeldén. (A.N.P.) De hoeststillende en borstversterken.de siroop. Per flacon 90 ct. „Wat Mijnhardt naakt is goed". Bij Apoth. en Drogisten. FEUILLETON 17) „Neen, neen", haastte hij' zich te zeg gen. „Ik heb alleen gepolst. Om Gretha te helpen. Als zij zegt: „Ik doe het liever niet, ik blijf hier, ons best." Gretha staat op en slaat spontaan den arm om zijn hals. „U is een beste oom. Dat u zóó aan mij denkt en mij zóó wenscht tegemoet te komen. Maar u stelt mij voor een moeilijke beslissing. Ikikzou er graag heen gaan, maardandan moet ik hier weg!" „Tja, je kunt moeilijk hier voor de helft blijven en je andere helft in Hoog veld opbergen", merkt Vanvelden luchtig op. Maar meteen wendt hij het hoofd af.... En mevrouw Vanvelden pinkt een op komende traan weg. „En wat is Laagveld voor een dorpje?" vraagt de laatste dan. Om afleiding te hebben, anders niets. „Niet zoo mooi als Hoogveld. Hpt ligt een dik uur verder. Meer landwaarts. Er zijn enkele fabrieken. Die van De Bruin is de grootste. Een industrieplaats dus. I Een heel andere bevolking. Voor 't I grootste deel modern, hoorde ik bij Bot- terweg. Er is één kerk. Een Hervormde. Maar sinds jaren is er geen predikant. Men denkt niet aan beroepen. Het gaat wel goed zoo. Verschillende menschen, ook arbeiders van de fabriek van De Bruin, kerken in Hoogveld. Ook de school daar heeft ettelijke kinderen van Laag veld. Veel meer weet ik er ook niet van. Trouwens, Gretha zou dan niet naar •Laagveld gaan. f0 ja, de school heb ik nog gezien. Botterweg is een voortvarend man". „Die zijn er méér", glimlachte tante. „Tja, gelukkig wel. Nou, Botterweg wilde mij in kennis brengen met 't hoofd en er meteen maar over spreken. Maar dat heb ik hem uit het hoofd weten te praten. Zóó staat dus de zaak, Greet. Denk er maar eens over na. Nu praten we er niet meer over". „Wat dacht je?" vraagt Herman Van velden, als hij met zijn vrouw in de slaapkamer is. „We raken Gretha kwijt", antwoordde zij. „Ik denk hetzelfde. Ze is wèg van dat dorp. „Van haar toekomstige taak, bedoel je". „Dat is mischien beter opgemerkt", zegt hij, lachend toch. „Als je haar zond naar de binnenlanden van Afrika, dan ging zij nóg. Met malaria in het vooruit zicht". „We moeten haar in geen enkel opzicht tegenwerken. Herman", merkt zij op, met moeite sprekend. „Het gèAn haar zoo ge makkelijk mogelijk maken". „Ja, maar het zal ons moeite kosten". „Ik slaap er vannacht slecht van. Zoo is het. Maar we moeten haar niet tegen werken. Tenslotte bepaalt God ook hèkr levensweg. (Wordt vervolgd.) Doodelijke ongevallen, t Gisteren is een 44-jarige glazenwas- scher, die op de derde etage van een perceel aan het Sarpathiepark te Am sterdam zyn werk verrichtte, doordat de ladder uitgleed, gevallen. De man is dood opgenomen. - De ruim 81-jarige J. L„ in de buurt schap Brammelo (Haaksbergen), die veevoeder van den zolder wilde halen, schijnt zich te dicht in de biurt van de zolderopening, het z.g.n. slop, gewaagd te hebben en is door die opening naar beneden gevallen. In zeer ernstigen toe stand is het slachtoffer opgenomen. Gisteravond wil<je de 60-jarige vee handelaar J. van D. te de Leek uit de tram stappen. Vermoedelijk door de duisternis geraakte de heer1 van D. on der de tram. Hij was op slag dood. De 79-jarige H. P. S. te 's Graven hage, die Woensdagmorgen na een aan rijding door een motorwagen van lijn 12 in zorgwekkenden toestand naar het zie kenhuis Zuidwal is.overgebracht, is gis ternacht aan de gevolgen overleden. t— Terwijl gisteravond de 30-jarige rangeerder A. D. op het stationsempla cement te Weesp aan het rangeeren was, is hij tusschen twee wagons bekneld ge raakt en gedood. 10 3 jaar. Onder groote be langstelling heeft de Wed. M. van Ber genBerendsen te Beuningen in Maas en Waal, Dinsdag haar 103den verjaar dag gevierd. De komertde hertgstertkeuringert. Bij de tegenwoordige grootere belang stelling voor de paardenfokkerij behoeft het, aldus de „N. R. Crt.", geen verwon dering te wekken, dat voor de komende hengstenkeuringen meer dieren zijn aan gegeven dan verleden jaar. Het totale aantal aangegeven dieren bedraagt dit maal 666 tegen 568 verleden jaar. Van de 666 dieren worden 223 voor de eerste maal ter keuring aangeboden (3-jarigen), 157 zijn reeds, eerder ge keurd maar niet in het Keur-Stamboek opgenomen, 67 zijn K-hengsten die we derom moeten worden gekeurd; 83 K. hengsten komen ter goedkeuring voor 4 jaren voor de jury (na reeds 3 maal te zijn goedgekeurd voor 1 jaar), terwijl voor de premiekeuring worden aangebo den 90 K. hengsten en 46 tweejarigen, de laatsten alleen in Noord-Brabant en Gel derland. Zeeland levert weer het grootste aan tal, n.l. 252 (134 voor de le maal) die ren; hier is ook de grootste som be schikbaar voor primeering, n.l. f3385. In de heele collectie van 666 hengsten zijn er nog slechts 20 van Belgische af komst, waarvan Zeeland 2. Eveneens trekt het de aandacht dat weinig hengsten worden aangeboden, die vorig jaar reeds waren afgekeurd: in totaal 42. Er wordt weer gekeurd op 25 keu ringsplaatsen. Voor Zeeland zijn 7 keu ringsplaatsen aangewezen. De jury bestaat weer uit de hëeren: P. M. Diederen te Groetheide-Sittard (voorzitter) en W. J. L. de Groof, die renarts te Kruiningen, terwijl de heer Aug. de Schutter te Bergen op Zoom als arbiter optreedt. Economische Rechter te Middelburg. Zitting van Donderdag 8 Jan. 1942. De volgende personen werden gedag vaard J. Walhout, 25 j„ commissionnair te Sluiskil, wegens het verkoopen van 420 kg tarwe aan M.Vermandel. Eisch 3 mnd. gev.straf. Uitspr. 3 mnd. gev.straf met aftrek voor-arrest tot heden. Ca. Ca. Dekkers, 23 j., zonder beroep te Sluis, wegens het koopen van een haar-vloerkleed, zonder bonnen, toewij zingen of vergunningen. Eisch en uitspr. f 10 of 5 d. J. Murre, 36 j„ landarbeider te 'sH. Arendskerke, wegens het uitlokken, door het verstrekken van handelsgeld, dat zijn zoon Hubrecht Murre op ver schillende tijdstippen schoenen heeft ge kocht zonder bonnen, toewijzingen of vergunningen. Verdachte is verschenen en geeft wel toe, dat hij handelsgeld gaf aan zijn zoon, maar hij zegt dat hij niet wist dat deze schoenen kocht. Wachtmeester Roorda zegt, dat ver dachte in de cel aan zijn zoon heeft ge roepen: je móet niets zeggen, want dan kunnen ze je niets maken. De Officier van Justitie meent, dat de handel en wandel van zijn zoon verdach te bekend was. Hij heeft dien zelfs ge stimuleerd. De zoon is tot een strenge straf veroordeeld. Verdachte heeft van de handelingen van zijn zoon geprofi teerd. Eisch: 3 manden gev.straf. Mr A. H. Kuipers, raadsman van ver dachte, vindt het voorgevallene betreu renswaardig en voor het gezin demora- liseerend. Het initiatief is echter van den zoon uitgegaan.' Pleiter oordeelt ver dachte niet strafbaar, omdat niet is ko men vast te staan de opzet tot het uit lokken van het misdrijf. Hij gaf het geld niet met het doel, dat zijn zoon er ver boden dingen voor zou kunnen koopen. Van uitlokking is dus niets bewezen. Zijn handeling is in zedelijk en opvoed kundig opzich zeer laakbaar, maar daarom nog niet strafbaar. Pleiter vraagt vrijspraak, subsidiair een clemen te straf en in geen geval gevangenis straf. Uitspr.: 6 weken gev.straf. F. J. Govaert, 40 j., landbouwer te Groede, wegens het verhandelen van 3 vaarzen. Eisch f 75 of 25 d. Uitspr. f 50 of 20 d. J. I. Risseeuw, 32 j., koopman te Groe de, wegens het ontslaan van den werk nemer F. P. de Poorter, zonder vergun ning. Eisch en uitspr. vryspraak. J. C. van Wingen, 32 j., molenaars knecht te Kapelle, wegens het vervoe ren van 66 kg mengvoer. Eisch en uitspr. f 10 of 5 d. P. W. A. van Luyk, 29 j., bakker te Aardenburg, wegens het afleveren van hoeveelheden brood zonder bonnen, toe wijzingen of vergunningen. Eisch en uitspr. fl of 1 d. h. 1. A. Mol, 34 j., 2. J. C. J. Hieftje, 42 j., beiden landbouwers te Yerseke, wegens het feit, dat zy voorhanden heb ben gehad 525 kg tarwe. Eisch ieder f 175 of 50 d. UitSpr. ieder f 175 of 25 d. G. Nieuwenhuijze, 35 j., bakker te Wemeldinge, wegens het koopen van 1600 kg steenkolen zonder bonnen. Eisch en uitspr. f 20 of 10 d. met verb.verkl. E. Gijssel, 35 j., landarbeider te We meldinge, wegens het koopen van 250 kg steenkolen, zonder bonnen. Eisch en uitspr. f 5 of 3 d. h. met verbl. verkl. J. Haak, 56 j., landbouwer te Terneu- zen, wegens het vellen van een 20-tal boomen, zonder vergunning. Eisch en uitspr. vrijspraak. Ch. A. Temmerman, 32 j., landarbei der te Oostburg, wegens het afleveren van 525 kg tarwe aan E. Tournois. Eisch 3 weken gev.str Uitspr. 6 weken gev.str. DE MOORDZAAK-VAN AART. In de zaak tegen den 36-jarigen huis schilder T. A. F. Slont te Rotterdam en den 47-jarigen reiziger J. H. J. Dils uit Amsterdam, die er van beschuldigd wor den op 12 Nov. 1940 den Bredaschen koopman P. B. G. van Aart in een pand aan de Franschelaan te Rotterdam van het leven te hebben beroofd, heeft gis termiddag de officier van justitie de veroordeeling van ieder der verdachten tot levenslange gevangenisstraf ge- ëischt. GOES. Gehuwd: J. P. Herselman 31 j. en K. M. Schouwenaar 28 j.; A. Ver- schuure 24 j. en E. Knieriem 26 j.; L. Korstanje 26 j. en A. A. Huijsse 25 j. Overleden: J. J. de Ronde, 71 j., echt genoot van A. G. van Nierop. Van 15 Januari. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. L. Louwers, 22 j: en A. de Neef, 25 j.* C. J. Erkel, 25 j. en M. H. Domman- schet, 22 j. Getrouwd: J. C. L. van Akkeren, 26 j. en J. Kabbedijk, 24 j. Geboren: Hendrika Christina, d. v. J. Stouthamer en C. van Huizen; Hen- riëtte Carolina, d. v. J. G. v. d. Berg en A. C. J. v. d. Kuijl; Maria Louise, d. v. P. A. v. Beers en H. M. J. v. Dieren- donck. Overleden: H. Bommeljé, 67 j.; O. Velvis, 82 j., wed. v. J. Kuiper. (P. Z. C.) Over de maand December. VEERE. Geboren: Martina Johanna d. v. I. Marijs en J. L. Hanegraaf. Ondertrouwd: M. C. van Dongen, 27 j. en S. C. Bouman 27 j. MELISKERKE. Geboren: Jacob Pie- ter z. v. C. A. de Moor en M. B. Bruijn; Jozina d. v. D. J. Guequierre en M. de Kraker; Lourens z. v. L. Wagenaar en P. Riemens. Overleden: J. Kodde, 90 j., weduwnr. van M. Duvekot. HOEDEKENSKERKE. Geboren: Pie- ter Willem z. v. J. Verdonk en C. de Broekert; Magdalena Adelaide d. v. J. H. Vlake en H. J. Kok. Overleden: J. Schreurs, 71 j., wednr- van H. van EikerenW. Westdorp, 59 j., ongehuwd. Zaterdag 10 Januari 1942. HILVERSUM I. 415.5 M. 7,15 Gram. 7,45 Ochtendgymn. 8,00 BNO.: Nieuwsberichten. 8,15 Brandende kwesties, causerie (opn.). 8,30 Gram. 8,35 Ochtendgymn. 8,45 Gram. 9,15 Voor de huisvrouw. 11,20 Gram. 12,00 Otto Hendriks en zijn orkest. 12,40 Almanak. 12,45 BNO.Nieuws- en economische be richten'. 13,00 Koe wat geef je? 13,15 Roemeensch orkest Gregor Serban. 13,35

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2