Sanapirin aaa Binnenland DE PIONIERE Wanneer verduisteren Uit de Provincie Gemengd Nieuws Rechtszaken Griep jen Kooris Zij, die kwamen en gingen. Geen aardappelen voor opslag. V B u 1 g r t y e v&a de lahakaart te doen veydw^nen. Bovendien, a'dus vervolgt bedoeld? lt«jt be* in *"*1 voornemen ven dw* belden in het ge val vpn for» geelllëerde overwinning ge heel Oo3- en Middeneuropa tot aan den Rp voor een strafex peditie asn Scalia over te laten. Is het niet een merkwaardig symp toom van de dwangpositie waarin Groot- Brittannië zich bevindt, dat het een der gelijke concessie aan de Sowjet-Unie moet doen? Zou Stalin met zijn strafexpeditie werkelijk bij den Rijn ophouden en zou den Nederland, België en Frankrijk ook niet door het Bolsjewisme worden over stroomd De Deutsche diplomatiek-politische Korrespondenz" noemt Eden's verslag voor de radio van zijn indrukken in de Sowjet-Unie een poging om bij zijn toe hoorders een atmosfeer van vertrouwen in de nieuwe Sowjet-vrienden te doen ontstaan. Hij hoedt er zich voor, aldus ae „Diplo", te herinneren, aan het af schuwelijke vernietigingswerk van het bolsjewisme, dat overal begint, waar het den bolsjewisten gelukt vasten voet te krijgen, doch plaatst de dragers der de geheele wereld bedreigende wereld-revo lutie tegenover het nationaal-socialisme. Hij aarzelt niet de wieg der eigen cul tuur, Europa, als loon voor zijn steun aan .het bolsjewisme over te geven. Eden heeft echter één ding vergeten, namelijk, dat Duitschland en Italië met hun bondgenocten d' or hun bloed Euro pa voor de vernietiging en onderdruk king door het bolsjewisme zullen be waren. GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NED.-INDIE IN AUSTRALIË. (D. N. B.). Na den luitenant-gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië, Van Mook, is thans ook gouverneur- generaal Jhr Mr A. W. L. T j a r d a van Starkenb.org Stachouter in Australië aangekomen. Het doel van deze reis zou ziji,, na het tot stand bren gen 'van één centraal opperbevel in het Zuid-Westen van den Stillen Oceaan te onderhandelen over 't geheele probleem van den Pacific. S. P. T. meldt uit Canberra: De luitenant-gouvemeur-generaal Van Mook heeft aan Australische persverte genwoordigers in een interview mede gedeeld, dat hij naar Australië is gegaan biet de bedoeling de gemeenschappelijke verdediging van Indië en Australië uit te werken. Op een vraag of de Nederlandsch-Indi- sche autoriteiten in geval van een Ja- paaschen aanval gevolg zouden geven aan hun voornemen, het Sowjet-Russi- sche voorbeeld van verwoesting toe te passen, antwoordde de heer Van Mook, dat de petroleumbronneh in brand zou den worden gestoken als zij gevaar zou den loopen in Japansche handen te val len. Hij voegde er aan toe, dat over het algemeen alles, wat de Japanners van nut zou kunnen zijn, volkomen vernield zou worden achtergelaten. DISTRIBUTIE VAN GESMOLTEN RUNDVET. De met „03" genummerde bon van de vetkaart en de met „vet y2 rantsoen, 11 17 Januari" gemerkte bonnen, welke zijn uitgereikt aan personen, die zwaren en zeer zwaren arbeid verrichten, mogen nog tot en met Zaterdag 10 Januari bij de slagers worden ingeleverd ter verkrij ging van gesmolten rundvet. Zooals reeds eerder is békend gemaakt zal dit gesmolten rundvet eerst geduren de de periode van 15 tot en met 23 Janu ari door de ^slagers mogen worden afge leverd. Een'rantsoen gesmolten rundvet bedraagt 200 gram. Degenen, die boter in plaats van spijs- vet wenschen te koopen, kunnen boven genoemde bonnen daartoe tot de voor deze bonnen aan te wijzen periodes be waren. Ook havermoutpap, vla enlz, op den gortbon. De ter verkrijging van gort e.d. aan gewezen bon dus thans bon „191" van de bonkaart algemeen zal in den ver volge tevens recht geven op het koopen van een hoeveelheid havermoutpap, tar webloempap of rijstpap dan wel een hoe veelheid in flesschen verpakte vla, waar in resp. 250 gram havermout, tarwe bloem, rijst, maizena, gustard 'of aard- FEUILLETON 16) -o- „Watblief?" doen tante Cor en Greet, hoogst verwonderd. „Zal ik nader expliceeren. Ik ben aan het solliciteeren geweest. Heusch. De voorwaarden zijn niet bepaald gunstig, maar je moet tegenwoordig aanpakken wat je krijgen kunt." „U is iemand om een ander brandend nieuwsgierig tè maken"* merkt Gretha op. Ze begint lont te ruiken. „Heb ik er iets mee te maken, oom?" „Het gaat jou alleen aan, meisje. Maar nu alle gekheid op een stokje. Ik praatte uiteraard ook over jou. Zonder meer. En wat zegt toen Botterweg? Hij is secre taris van het schoolbestuur. De dominee, die heet Hengema, is voorzitter. Botter weg zegt: we kunnen uw nichtje hier wel gebruiken, als de zaken zóó staan. Onze onderwijzeres: mejuffrouw, tja, ik ben haar naam vergeten, doet er "öok niet appelmeel is herwerkt. De beschikbaar- steütog geschiedt, ten einde de voorra den d.o-vf grond si bij de papberei- ders. 1® naiauató IV hoeveelheid pep of vla. waarop de bon recht geef*, behoeft niet terstond in eens te worden gekocht, maar kan op verlangen in gedeelten worden afge leverd. NED. ARBEIDSDIENST. Een beperkt aantal ongehuwde man nelijke Nederlanders van 17 t.m. 23 jaar kan nog worden geplaatst in de kampen van den Nederlandschen arbeidsdienst. De gelegenheid tot aanmelding voor vrij willige dienstneming blijft voorloopig tot 14 Febr. a.s. opengesteld. Degenen, die zich aanmelden, zullen, voor zoover er plaatsen beschikbaar zijn, per 2 Febru- 1 ,ari worden opgeroepen. De overigen zul len per 1 Juni 1942 worden opgeroepen. De aanwijzing voor opkomst per 2 Fe bruari, resp. 1 Juni 1942, geschiedt naar de volgorde van binnenkomst der aan meldingen. Zij, die zich dus het eerst aanmelden, kunnen per 2 Febr. worden geplaats. Heeft hierbij een zeer goede en be- trouwbare uitwerking. Buisje 4-0ct. VRIJDAG 9 JAN. 's Morgens tot 9.46 u. 's Avonds van 17.48 u. 1942. Middelburg. Eert dokter1 nteemt eenl onvrijwillig bad1. Een arts van buiten de stad liep gis teravond met zijn rijwiel aan de hand op de Rouaansche Kade. Door de diepe duisternis misleid, geraakte hij te water. Door een schipper en andere personen wérd de medicus op den wal gebracht, waarop hij zich naar het politiebureau begaf. Een daar aanwezige stadsdokter zorg de voor droge kleeding en bood zijn col- iega nachtlogies aan. Door dreggen bracht de politfë het rij wiel weer op den wal. Rijwielen parkeeneri bij het distri butiekantoor. Eén der gebouwen, die veel per rijwiel worden bezocht, is het gej meentehuis en in het bijzonder de daar in gevestigde distributiedienst. Het is zeker in dezen tijd van vele rij- wieldiéfstallen een goede maatregel, dat de burgemeester aan B. P. Nelisse ver gunning heeft verleend op het afgesloten terrein achter het gemeentehuis een par keerterrein te exploiteeren. Goes. Wetenschappelijke Belangen. Gis teravond heeft de Vereen, voor Weten schappelijke Belangen haar derde bij eenkomst in dit seizoen gehouden, waar in Dr P. J. B o u m a n uit Middel burg een lezing heeft gehouden over „Nederlandsche kooplieden in vroeger eeuwen".. Na eenige algemeene opmerkingen, be handelde spr. achtereenvolkens de koop lieden de Moucheron, Isaac le Maire, Lo- dewijk de Geer, Gregorius Mees, Antho ny van Hoboken en Lod. Pinkofs. De Moucheron is vooral bekend door zijn strijd tegen de Oost-Indische Com pagnie en na de oprichting hiervan gin gen zijn zaken snel achteruit. In 1603 verplaatste hij 'zijn zaken van Middel burg naar Veere, doch hij kon aan zijn verplichtingen niet meer voldoen en ten laatste ontzegden de Staten hem het ver blijf in het land. Vanuit het buitenland probeerde hij den strijd tegen de O.I.C. voort te zetten, o.a. met behulp van den Franschen Koning Hendrik IV, doch na diens dood heeft men nooit meer iets van de Moucheron vernomen. In het begin van de 17e eeuw wordt het koopmansleven iets rustiger. Men heeft ervaring opgedaan, doch de oude avonturiersgeest bleef bestaan. De koopman Isaac le Maire deed oor spronkelijk in Antwerpen zaken, doch na ien val van deze stad ging hij naar Am sterdam, waar hp zich toelegde op den tiandel met Indië. Hij richtte, de Bra- bantsche Compagnie op en, deze gedijde uitstekend. Later trad hij tot de O.I.C. toe en werd hij benoemd tot één der heeren toe, nou, die onderwijzeres is niet sterk. Een volontaire kan er geplaatst worden. Het bestuur heeft er reeds over gespro ken. Botterweg maakt het wel voor je in orde, meent hij. Maar meer dan twee honderd gulden kan er 'niet voor uitge trokken. Wil je dus in aanmerking ko men, dan kost het je geld, want je moet er een kamer huren, enz. Intusschen, de zaak is aan den rol. Tenminste, wanneer jij er iets voor voelt. Dat moet je Botter weg deze week schrijven. Volgende week gaan we er heen, als ik zei. Je kunt dan kennis maken, er misschien wel blijven. Nu weet je alles Greet. De beslissing is aan jou. Het is vrij zeker, dat je harte- wensch in vervulling kan gaan. Alleen.... het is ver weg. En we zullen je missen, kind, erg missen ook." De opgewekte stem is gedaald. De nuchtere zakenman zegt de laatste woor den geroerd. En zijn vrouw ziet zwijgend Gretha aan. „Wilt u mij dan van het kantoor heb ben?" vraagt Gretha. „Ja", is het vaste antwoord .„Niet voor mij. maar voor jdu. Ik houd je liever 17. In 1605 verliet hp door een conflict het bestuur en ook hij begon een feilen strijd tegen h«t machtige handelsli chaam, wsarbp hii o.a. het middel van Beursspeculatie ter hand nam en ook pamfletten met laster over het bestuur der compagnie verspreidde. In 1614 richtte hp de Australische Compagnie op en zijn twee zoons zouden -een nieuwe route naar Indië zoeken. Deze expeditie, in 1615 vertrokken, liep echter op een groote teleurstelling voor le Maire uit, doch het hieruit voortvloeiende proces tegen de O.I.C. heeft hp gewonnen. Een van de meest invloedrijke koop lieden was Lodewijk dë Geer, die handelde in koper en geschut en hier voor groote orders van de Staten-Gene- raal ontving. Geloof en handelsgeest gingen ook hier samen; want als Calvi nist ging hp uit van den stelregel, dat ledigheid des duivels oorkussen was. Hp kreeg het Zweedsche ertsgebied in pacht en heeft net zoo lang gewerkt, tot hij in den Zweedschen adelstand werd ver heven, waardoor hij het ertsgebied, dat tot de kroondomeinen behoorde, in eigen dom zou kunnen krijgen. Hij leverde complete vloten met bemanning incluis, doch had ook honderden venters, die met potten en pannen langs de deur gin gen. Van zijn ontzaglijk fortuin, dat hij zich had verworven, heeft hij veel voor filantropische doeleinden besteed en daarbij vergat hij ook zijn geboorteland niet. In de 18e eeuw zijn de Hollandsche kooplieden ook actief en tot veel pres taties in staat. De structuur wijzigde zich echter en door de protectie ging veel van onze handelspositie verloren. Nu kwam echter het geld- en bankwezen op, waarin de Rotterdammer Gregorius Mees een voorname rol speelde. Hij leerde het „vak" door de practijk en zette na 1733 de zaak, waarin hij werk zaam was, zelf voort, welke den grondslag vormde voor het bankiershuis R. Mees Zonen te Rotterdam. Tientallen koopmanshuizen kenmerk ten zich door een grooten bloei en de ka pitalen, waarmede men werkte, stegen aarizienlijk. Een overgangsfiguur van de 18e naai de 19e eeuw is de Rotterdamiher An thony van Hoboken, die het „morshan- delsbedrijf" uitoefende. Gedurende den Franschen tijd voeren zijn schepen on der neutrale vlag naar Indië en na 1813 kwam zijn zaak tot bloei, waarvoor zelfs koning Willem I zich financieel interes seerde. Hij nam de z.g. clippersehepen in gebruik en ging ook, zaken doen op de Levant. De koopman Leo Pinkhofs is de eer ste geweest, die gepleit heeft voor he tere havens te Rotterdam en met zijn vooruitzienden blik op dé toekomst van deze havenstad heeft hij het'bij het rech te eind gehad. Er moesten havens met goede accomandatie komen voor het transitoverkeer en een goede verbinding met de zee was noodzakelijk. Als lid van den gemeenteraad was dit steeds weer zijn stokpaardje in de vergaderingen, doch de heeren waren zuinig en wilden geen geld hiervoor voteeren. In 1868 zijn zijn plannen echter aangenomen, doch de oorlog van 1870 bracht stagnatie. In 1872 werd de Rott. Hand. Ver. opge richt, en men liet* op eigen kosten een aantal havens,, graven. In 1873 kwam echter de terugslag, door de internatio nale crisis. Pinkhofs ging er minder waardige practijken op na houden en zoo stortten in 1879 zijn millioenen-zaken in een. Het Rotterdamsche zakenleven leed hierdoor enorme schade en Pinkhofs werd door den Hoogen Raad tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij vlucht te naar het buitenland en overleed in 1911 te New York. Nederland, aldus spr. heeft koopmans figuren van grooten stijl gehad, maar zooals hij alles kenmerkte zich het han delsleven in Nederland door vallen en opstaan. Aan het einde der bijeenkomst heeft de voorzitter, de heer J. L. Ballègoyen de Jong, die ook den spreker had ingeleid, Dr Bouman hartelijk dank gebracht voor zijn interessante lezing. Een Schadepositje. De 20-jarige win kelbediende A. B. deed bij de politie aan gifte van het feit, dat hij Dinsdagmorgen toen hij naar zgn patroon ging, een por tefeuille, inhoudende f 50, had verloren. Het onderzoek wees uit, dat de 15-jarige M. B. deze portefeulle had gevonden, doch de jongen beweerde* dat er toen geen geld meer in was. Walcheren. Biggekerke. Zondag j.l. is alhier over leden de heer P. Florusse, oud-sccretaris- ontvanger der gemeenten Biggekerke en Zoutelande. Met ingang van 1 Febr. 1893 werd de heer Florusse benoemd tot sec retaris-ontvanger van Biggekerke. Met ingang van 1 Jan. 1894 werd h\j tevens benoemd tot secretaris-penningmeester van het Burg. Armbestuur ter plaatse. Op 1 Nov. 1901 volgde zijn benoeming ,tot secretaris-ontvanger der gemeente Zoutelande, in welke gemeente hij gedu rende lange jaren tevens onbezoldigd ambtenaar van den Burgerl. Stand was. Te Biggekerke bekleedde hij laatstge noemde functie sinds 1916. Uit alle ge noemde functies werd de heer Florusse met ingang van 1 Juli 19£8 eervol ont slagen. Hij heeft dus de gemeente gedu rende 35 jaar administratief gediend. Ruim 20 jaar was hij organist der Herv. Kerk. Ook was hij lid van de kerkvoog dij. Van 1 Jan. 1926 tot 31 Dec. 1936 was hij voorzitter van dit college. Kapelle. Ingekomen: Wed. P. v. Beu- sekom, v. Zaltbommel, n. Schore G 5; J. P. de Witte, echtgenoote van K. Nieu- wenhuize, v. Goes, n. Schore G 67Ka. Ka. Goossens, v. 's Hertogenbosch n. Schore, G 116. Vertrokken: D. J. Glas, n. Wagenin- genA. v. d. Dorpel, n. WemeldingeJ. C. Schipper, n. Soest; J. Lepoeter, n. Goes; G. E. E. de Klerk, n. Waarde J. Kosten, n. Yerseke. bij mij, maar je werkt zuiver machinaal. Je h a r t is er niet bij. Ep op den duur houd je dat niet vol. Ik heb tante ge zegd, dat ik zoeken zal naar een gaatje voor je, opdat je vóór de klas komt. DaAr alleen zul je leven! En omdat zoowel tante als ik het goede met je voor heb ben en je in geen enkel opzicht willen dwarsboomén, zullen we je iaten gaan, hoeveel 't ons kost. De beslissing is dus aan jou. Denk er nog eens een paar da gen over na. Maar deze week moet er geschreven worden. Tegen Maandag avond wilde Botterweg dan een vergade ring van het bestuur uitschrijven, 's Woensdags komen wij in Hoogveld. Bedenk ook, dat het je geld kost. Dat is geen bezwaar voor je, 'k weet het wel. Maar het is een factor, die je moet over wegen." „De zakenman", glimlachte Gretha. „Ik denk niet aan dat geld. Dat komt wel terecht. Dat het ver weg is, kan me ook niet schelen, alsik, hier niet weg moest...,.." Dan moeten alle drie opeens lachen om dien onzin, waar de inconsequentie 'Ongelukken. Gistermorgen is de 43-jarige J. den B. op den West- Var kenoordscheweg te Rotterdam van het balcon van een tram gevallen. Met ernstige mwendige kneuzingen is de man in het Zuiderziekenhuis opgenomen. Dinsdagmiddag is de 36-jarige ar beider G. A. R. op een fabrieksterrein aan de Oostmaaslaan te Rotterdam getroffen door een stuw ijzer. Met zware inwendige kneuzingen is R. ih het ziekenhuis opgenomen. Toen de 76-jarige weduwe T. N. J. in haar woning te Gouda te dicht bij de kachel kwam bij het klaarmaken van den maaltijd, vatten haar kleeren vlam. Door een buurman werd zij, toen zij door vlammen omgeven naar buiten liep, in een nabijgelegen grachtje geduwd. Zij is met ernstige brandwonden naar een ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor haar leven. Verdronken. De politie te Delft heeft uit de Prov. Vaart het lijk opgehaald van den 32-jarigen S., die se dert eenige weken werd vermist. Een 3-jarig meis je van G. te Ach terveld is in een nabij de woning gele gen sloot geraakt en verdronken. Vechtpartij tusschen kok en fietsendief. Den laatsten tijd verdwenen van het parkeer terrein van het restaurant Germania te Nijmegen herhaaldelijk rijwielen, die be zoekers daar hadden geplaatst. In over leg met den gérant werd door het per soneel een bewakingsdienst georgani seerd en toen dezer dagen de kok in den avond de wacht had betrokken, zag hij twee personen die hem verdacht voor kwamen. Hij hield ze nauwkeurig in het oog en toen een van hen een rijwiel greep, sprong de kok te voorschijn en pakte den man in zijn kraag. De tweede zag kans in de duisternis te ontkomen. De gegrepen zwijntjesjager echter trok zijn mes 'èn er ontstond een gevecht, tij dens hetwelk de kok zijn belager met een handdynamo een slag op het hoofd gaf. Op het tumult kwam hulp toe schieten en zoo k'on men den man over meesteren. Echter de kok bleek niet zonder kleerscheuren uit den striji^ te zijn gekomen; hij had eenige diepe mes steken in zijn hand en arm opgeloopen en was door het bloedverlies zeer ver zwakt. Een te-hulp geroepen geneesheer achtte zelfs overbrenging naar het zie kenhuis noodzakelijk. De gearresteerde 33-jarige man bleek een oude bekende van de politie te zijn, die al meermalen is veroordeeld. Zijn maat, een 21-jarige man, die ook ongunstig bekend staat, is thans eveneens gearresteerd. Beidep zijn ter beschikking van de justitie te Arnhem gesteld. dik op ligt. „Nu ja", aarzelt Gretha. „U begrijpt me wel. Ik-kan hier niet gemakke lijk weg. En als u me liever pp het kan-, toor hebt. „Ho even. Uitschakelen die overwe ging. Het gaat om jouw belang en niet om het mijne. Voor jou is het beter, dat je het kantoor zoo gauw mogelijk vaar wel zegt. Je aardt er niet. Dus wat ons betreft, ik weet ook namens tante te spreken, kun je gaan, al zal het ons zwaar vallen, Als je gaat. Neem geen overijlde beslissing. Denk er rustig over na. Natuurlijk, je kunt er heen gaan en, als het je niet bevalt, terugkgeren, maar met die gedachte moet je niet\gaan, vind je wel? Trouwens, dat is niets voor jou en voor ons ook niet." In den tuin achter de groote woning op den Praediniussingel heerscht dan ge- ruimen tijd stilte. Elk is vervuld met eigen gedachten. Geruimen tijd later gaat Gretha voor zichtig informeeren. Natuurlijk heeft oom niet veel van het dorp gezien. De tijd is er te kort voor ge- Eenigen tyd gfeleden is voor particu lieren de mogelijkheid geschapen, om, voor de vorst intrad, een wintervoor raad aardappelen op te doen. Tevens werd daarbij medegedeeld, dat zij, die niet tot opslag zouden overgaan, er van verzekerd konden zijn, op him bonnen het gebruikelijke rantsoen aardappelen te kunnen betrekken. Om deze laatste belofte gestand te kunnen doen, zijn bij de bevolkingscen tra groote reservevoorraden aardappelen opgeslagen, die thans reeds voor iedere stad voor ten minste vier weken toerei kend zijn, terwijl de aanvoeren voor de dagelijksche behoefte normaal blijven doorgaan. Ter illustratie diene, dat, ook bij de stérk gestegen consumptie, de cen traal gevormde voorraad voor Amster dam, Rotterdam en Den'Haag voor zes en voor Utrecht voor zeven weken vol- doeilde is. Met de bevoorrading van particulieren is voor zoover het vervoer zulks toeliet, zoo snel mogelijk voortgang gemaakt. Het aantal gezinnen, dat, gezien de af stempeling der bonnen, alsnog voorraad- vorming wenscht, is evenwel zoo groot, dat, indien daaraan voldaan zou worden, de wintervoorraad vele, vele malen dien van normaal zou overtreffen. Dit nu moet om verschillende redenen onge- wenscht worden geacht Daardoor zou o.m. de kleiaardappelvoorraad te veel worden aangetast.' De kleiaardappelen zijn de meest houdbare aardappelen en deze moeten voor de algemeene consump tie in de laatste paar maanden van het seizoen worden bewaard. Om al deze redenen is be sloten de winterbevoorra- ding van particulieren thans st^p te zetten. Uit het bovenstaande blijkt echter wel, dat zelfs bij het invallen van strenge vorst geen gevaar behoeft te bestaan voor een stag natie der voorziening. Men zal wellicht de vraag stellen, waarom men vroeger wel kleiaardappe len kon krijgen en nu niet. Het antwoord ligt in de sterk gestegen, bijna of mis schien geheel verdubbelde consumptie. ■Daardoor konden de kleiaardappelen maar in de helft der consumptie voor zien en deze helft kon nog niet regelma tig over allen verdeeld zijn. De transport moeilijkheden en transportkosten maken het onmogelijk. Consumenten, die op hun afgestempelde bonnen geen opslagaardappelen hebben o n t v a n'g en, kunnfen deze bonnen op de normale wij ze gaan gebruiken, zoodra de betreffende bonnen voor het betrekken van aardap pelen worden aangewezen. Zij, die in strijd met de voorschriften hun afgestempelde bonnen, zonder daar voor aardappelen te hebben ontvangen, aan een handelaar ter hand hebben ge steld, zullen goed doen deze bonnen van den handelaar terug te vragen'. Hierbij dient men echter rekening te houden met de mogelijkheid, dat de handelaar deze bonnen niet meer heeft, doordat hij ze tegen toewijzingen bij het Distributie kantoor heeft ingeleverd. In dat geval zal de handelaar te zijner tijd in de ge legenheid worden gesteld om op die toe wijzingen de voor dagelijksch gebruik be stemde aardappelen te betrekken en deze op zijn beurt aan den consument af te leveren telkens, wanneer één der bonnen 05 t.m. 14 wordt geldig verklaard. Moord op zijn meisje. Op Donderdag 29 Januari a.s. zal voor de' rechtbank te 's-Hertogenbosch wor den behandeld de strafzaak tegen F. Th. de K., 24 jaar, kantoorbediende te Goes, thans gedetineerd, als verdacht van moord op zijn meisje, gepleegd te Oir- schot op 3 Augustus j.l. Leider, van distributiekantoor verbrandde duizenden bonnen. De 23-jarige leider van het distributie kantoor te Egmond aan Zee, G. v. d. H., heeft voor de'Alkmaarsche rechtbank terechtgestaan omdat hij brand had ge sticht in het distributiekantoor te Eg- mond, een bijkanoor van den distributie kring Heiloo. Hij had een zeer laag salaris, 720 gul den per jaar, en al zijn pogingen om weest. Maar wAt hij heeft gezien en ge hoord, heeft hem de overtuiging geschon ken, dat Hoogveld een pracht van een dorp -is, welvarend in zekeren zin, met een goedwillende, nijvere bevolking, hoofdzakelijk bestaande 'uit boeren en kweekers. Er staat een mooie kerk, nog maar enkele j arena. oud. De pastorie is er naast. Dominee Hengema is een goeie vijftiger. Staat er al verscheidene jaren. Een geschikte kamer zei zij wel kunnen vinden „Bij Botterweg werd reeds een naam genoemd. De weduwe Verdonk. Je kunt ook bij Botterweg zelf. Ruimte ge noeg daar. Maar eigenlijk vonden we 't beter, dat je daèr niet kwam. Om ver schillende redenen, zie je. Die wil ik je later nog wel eens zeggen. We spraken natuurlijk veronderstellenderwijs. Want je bent er nog niet benoemd al komt dat I wel in orde. En, het voornaamste is, dat je zelf nog niets hébt beslist. Moet je vanavond ook niet doen." „Ik dacht onder je praten, dat je alles al voor elkaar hebt gemaakt", zegt me vrouw. „Maar zóó staat het toch niet". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2