mËM §t%4 Christelijk. Dagblad voor Zeeland Onze boerderijen. Binnenland DAGKALENDER. DONDERDAG 8 JAN. 1942 56e JAARGANG - No. 82 Sowjet-strijdkrachten De aanslag te Parijs Oceaan? Belangrijke te verwachten op de Krim vernietigd. - Zeeslag op den Grooten beslissingen op Malakka Eden's besprekingen te Moscou. I lllSfSiiSiiiS Bureaux Lange Vorsfstraal 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. j. FANOY lange Gislstraar 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent i." Het interessante boekje van Ir P. J. 't Hooft b.i., in de Heemschut-serie bij Allert de Lange te Amsterdam ver schenen, onder den titel „Nederlandsche Boerderijen", geeft ons aanleiding en kele beschouwingen te wijden aan de boerderijen in het algemeen en de Zeeuw- sche in hetbijzonder. We leven in een tijd, waarin het platte land zich in groote en intense belang stelling mag verheugen. Van alle kan ten worden pogingen aangewend om de plattelandscultuur te beschermen. Te recht wordt ernstig gewaarschuwd tegen het gevaar, dat de dorpsbewoners steeds meer stadsehe allures gaan aan- en overnemen en hun eigen karakter zouden gaan verliezen. De boerenstad heeft een eigen cultuur en deze openbaart zich wel het meest zichtbaar in de boerderij. Een boer zoo merkt Jr 't* Hooft op is een ge woon mensch, met gewone gaven van hart en verstand. Alleen kent hij de natuur wat beter, omdat zijn geheele bestaan er van afhankelijk is. Zijn werk hoort b\j de natuur, zooals de zon, de regen en de wind. Nooit kan hij af wijken van het bepaalde phd en nergaps den gang versnellen of vertragen. Hij loopt „in den tred der eeuwen". Daar om was zijn cultuur, dus ook zijn bouw kunst, organisch gebonden. Veel is de laatste1 eeuw volgens den schrijver door de bouwmeesters bedor ven. Troostelooze, hokkerige en dikwijls benepen burgerlijke bouwsels verknoei en het aanzicht van stad en landschap. Beter is het om buiten te gaan kijken, waar onze mooie boerderijen staan, en waar de boerenbouwmeester, zeker geen groot man, maar waarlijk een archi tect, dat is besturend timmerman, was. Te midden van een boomgroep, die zoo karakteristiek is voor ons mooie landschap, rijzen de hooge daken. De lage muren staan stevig geplant in den bodem, geven den zwaren dakvoet steun en verbinden hem met den grond. De reeks van gebouwen en gebouwtjes, die het omringen, verlevendigen het silhou et en geven het erf de vriendelijkë sfeer van huiselijkheid en gezelligheid. Hun groepeering oiri het hoofdgebouw toont den weg naar de ingangen en noodigt uit tot een bezoek, want onze boeren zjjn gastvrij, al lijkt het wel eens anders. N De stoep en het boenhok, dikwijls fraai over het water uitgebouwd, bin den de gebouwen aan dè slooten en vaarten, die in ons waterrijke land zulke belangrijke wegen en weggetjes zijn. Al les getuigt hier van den mensch, die heeft ingegrepen in de natuur. Daar mede verstoorde hij het landschap niet, maar zette meer luister bij aan de groote natuurlijke pracht. Tusschen de speelsche vormen van boomen en struiken teekenen de gave, kloeke silhouetten van de boerderijen zich af tegen de schoone willekeur van geweldige wolkenformaties. Die oude boerenbouwmeester wist van den rijk dom van zijn land en kende de sobere middelen van stof en vorm, die hem ten dienste stonden. Daarom zocht hij zijn kracht niet in groote vormenpracht. Het deed hem de verleiding van een schoonen schijn weer staan en zoeken naar den simpelen een voud, die zijn werk zoo ruig en sterk, maakt. Eenvoudig zijn onze boerderijen. Van den eersten steen in de fundeering, tot de laatste voeg van de vorstpannen zijn het bedrijfsgebouwen. In de laatste vijftig jaar is helaas veel verloren gegaan. De hofstede werd meer eèn „bedrijf". De chaotische geest van de stad werd in een gemeenschap gebracht, die niet rijp was om dat nieu we te verwerken. Toch is er gelukkig rond en op de boerderijen nog veel gaafs te zien. Wie met den schrijver het land doortrekt en het Friesche, Saksische, Frankische en Limburgsehe type boerderijen onder zijn leiding bekijkt, geniet mee daarvan. De jboer heeft liefde voor zijn grond en zijn vee, maar ook voor zijn huis. In een volgend artikel hopen wij door te geven, wat de schrijver over de Zeeuwsche boerderijen vertelt. INDISCHE DUIKBOOT VERLOREN. (D.N.B,.) In een communiqué, dat in Batavia werd uitgegeven, wordt me degedeeld, zoo meldt de Associated Press, dat een Nederlandsch-Indisehe dnikboot verloren is gegaan. Deze duik boot was ter beschikking gesteld van den opperbevelhebber der Britsche vloot in de wateren van Oost-Azië. Familieberichfen 33 cenl per regel Overige advertenliën 30 cenl per'regel Ingezonden mededeelingen 60 cenl per regel Kleine adverlentiën f 0.55 bij vooruitbelaling Adverlenliën onder letter of motto 10 ct. extro Bij contract belangrijke korting DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Op de Krim zijn vijande- lijke strijdkrachten, die onder bescherming "van oorlogsschepen, in Eupa- toria geland waren, door snel ingrijpen in taaie ge vechten tot in de huizen vernietigd. Een ten Zuidwesten van Feo- d o s i a gelande kleine strijdmacht werd door Roemeensche formaties verslagen. Formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen, duikbommen werpers en jachtvliegtuigen heb ben doeltreffende aanvallen onder nomen op de landingstroepen der Sowjets op de Krim en op de ver bindingswegen over - de Zwarte Zee. In den centfalen en den Noordel ij ken sector van het O o s t e 1 ij k e f r o n t bij afnemen de vorst ook gisteren talrijke aan vallen van den vijand mislukt. In het gebied ten Noordoosten van Ch a r k o f werd een plaatselijk binnendringen van den vijand in onze linies dooreen tegenaanval teniet gedaan. Twee Sowjet-batal- jons werden hierbij uiteengeslagen. Aan de Engelsche Oost kust werd een koopvaardijschip van 3000 B.R.T. door bommen tot zinken gebracht, terwijl verschei dene bomvoltreffers werden ge plaatst op een groote fabriek. In Noord-Afrika geen be langrijke gevechtshandelingen. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben Britsche vliegvelden in de Marmarica en op het eiland Malta met succes aangevallen. MISLUKTE AANVALLEN DER BOLSJEWISTEN,. (D. N. B.). De Bolsjewisten doen ver- geefsche pogingen om hun van de land zijde ingesloten strijdkrachten door lan dingen en aanvallen op het schiereiland De Krim te ontlasten. Nadat hét hun ge lukt was (zij het met verlies van eenige oorlogsschepen, vele vrachtschepen en verscheiden stormbooten). landingen bij Kertsj en Feodosia uit te voeren, tracht ten zij daarna van de genoemde plaatsen uit verder op te rukken. Er werden slechts plaatselijke aanvallen onderno men, welke in het Duitsche afweervuur doodliepen. De Bolsjewisten hadden verder aan de Westkust van De Krim ten Noorden van Sebastopol bij Eupatoria onder bescher ming van oorlogsschepen troepen aan land gezet. Ook deze strijdkrachten kon den geen successen bevechten. De Duit sche troepen vernietigden de Bolsjewis ten op zwakke resten na in taaie gevech ten tot in de huizen of namen hen gevan gen. De ravitailleering is voor de aan land gezette troepen bijzonder moeilijk, want de Bolsjewisten "moeten alles over zee aanvoeren en stellen hun schepen steeds weer aan den bommenregen der Duitsche vliegtuigen bloot. De Bolsjewisten zetten hun aanvallen ook in den centralen en Noordelijken sec tor van het Oostelijk front voort. Deze aanvallen hebben b.v. in den sector van een Duitsch corps sinds den Eersten Kerstdag voortgeduurd. De Bolsjewisten stormden bijna iederen dag in opeenvol gende golven op het voorterrein van dit corps af en trachtten hier een doorbraak te forceeren. Het Duitsche verzet deed echter alle aanvallen mislukken. Dron gen de Bolsjewisten een enkele maal de' Duitsche linies binnen, dan werden zij er bij een tegenaanval weer uitgeworpen. Daarbij leden zij zware, bloedige ver liezen. PARINGAUX SLACHTOFFER VAN ANGELSAKSISCHE AGENTEN? De Parijsche pers geeft algemeen uiting aan het stelligb vermoeden, dat de secretaris-generaal van het ministe rie van Binnenlandsche Zaken, Parin- gaux, die dood is aangetroffen op de rails tusschen Parijs en Troyes, 't slacht offer is geworden van een aanslag, die door Engelsch-Amerikaansche agenten eigenlijk tegen den minister van Binnen landsche Zaken, Pucheü, is voorbereid. Als bewijs wordt het feit genoemd, dat de Engelsche en de Amerikaansche fadio reeds het bericht van een aanslag op Paringaux verspreidden op een tijdstip, toen de dood van dezen ambtenaar voor het Fransche publiek nog onbekend was. De reis, waarbij Paringaux den dood vond, zou oorspronkelijk door Pucheu ondernomen worden. Op 't laatste oogen- blik, aldus de Parijsche bladen, had Pu cheu de reis overgelaten aan zijn secre taris-generaal. ROOSEVELT VERWACHT LANGEN OORLOG. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Washington heeft Roosevelt in een rede voor het Congres o.a. gezegd: „Wij heb ben reeds de bitterheid der nederlaag geproefd; mogelijk zullen wij nieuwe te genslagen hebben. Wij mogen ons voor bereiden op de werkelijkheid van .een harden oorlog, een langen, bloedigen en duren oorlog." NIEUWE SLAG OP GROOTEN OCEAAN. (D.N.B.) Volgens berichten van den zender te San Francisco, die te Saigon zijn opgevangen, zou er 1000 km ten oos ten van Mindano een slag zijn geleverd tusschen twee Amerikaansche slagsche pen en verscheidene Japansche torpedo jagers. Een der slagschepen zou tot zin ken gebracht, het tweede beschadigd zijn. Ook vliegtuigen zouden aan den strijd hebben deelgenomen. Voorts verluidt, dat hier sprake is van de slagschepen New Mexico en Missis sippi, die op weg naar Port Darwin door Japansche oorlogsschepen werden ont dekt. Amerikaansch voorschot aan de Sowjet-Unie. (D.N.B.) Naar het Amerikaansche mi nisterie van financiën heeft medege deeld, is aan de Sowjetunie een nieuw voorschot - van twintig millioen dollar op goud verleend. Hét den bolsjewisten door Roosevelt ter beschikking gestelde bedrag is thans in totaal ongeveer 60 millioen dollar groot, zonder inbegrip van de hulp op grond van de leen- en pachtwet. OP MALAKKA BELANGRIJKE BESLISSINGEN VOOR DE DEUR (D.N.B.) De laatste frontberichten van Malakka melden, dat in Zuid Malak ka belangrijke beslissingen voor de deur staan, waarvan het lot van Singapore en daarmede van den geheelen Maleischen veldtocht afhangt. Terwijl de Engelschen in het Noorden getracht hebben den Japanschen op- marsch door het vernielen van bruggen enz. tot staan te brengen, zijn zij^klaar- blijkelijk in het Zuiden voornemens door gebruik te maken van de voor dit deel van het schiereiland karakteristieke hooge bergketen, hardnekkigen tegen stand te bieden. Zij koesteren blijkbaar van dit bergachtige, terrein groote ver wachtingen. Volgens den Britschen berichtendienst is de toestand op Malakka zeer ernstig. Wij verliezen zeer veel terrein, aldus de berichtendienst, wij hebben op Malakka bittere ervaringen opgedaan en dat zal nog zoo blijven. WAVELL NAAR BATAVIA. Uit Bangkok wordt gemeld, dat Wa- vells hoofdkwartier definitief in Bata via is gevestigd. Volgens berichten uit Birma zou gene raal Wavell een tegenoffensief tegen de Japanners op Malakka voorbereiden. Hij Zou van Birma uit een aanval willen on dernemen en de Britsche linies aan het .Zuidelijke gedeelte van het front ver sterken om zoodoende het Japansche 'offensief te vertragen. In Nederlandsch-Indië komen de laatste dagen formaties Ame rikaansche vliegtuigen aan, welke van de Philippijnéh zijn gevlucht. Een ander deel der Amerikaansche luchtmacht op de Philippijnen heeft de wijk genomen naar Australië. De zender van Singapore heeft gis teren de vraag gesteld: Waar is de Amerikaansche vloot? Waarom komt zij niet naar de Chineesche zee? Cavite bezet. (D.N.B.) Cavite, het steunpunt van het Amerikaansche Oost-Aziatische es kader in de baai van Manilla, is reeds op.2 Januari zonder strijd door de Ja panners bezet, naar Tokio Asahi Sjim- boen meldt. Evacuatie van Singapore. Naar de bijzondere correspondenten van de Britsche agentschappen uit Singapore melden is aldaar de evacuatie op groote schaal begonnen. Generaal Wavell heeft de belangrijkste militaire bureaux en archieven laten gereed maken voor over brenging naar Java. BONNEN VOOR VASTE BRANDSTOFEFN. Gedurende het tijdvak van Donderdag 1 Januari 1942 tot en met 30 April 1942 geven de bonnen genummerd „13 H.K." en „17 H.K." van de brandstoffenkaar- ten J. en K„ welke aan verbruikers zijn uitgereikt, die hun woning door middel van haarden en kachels verwarmen, elk recht op het koopen van een'eenheid vaste brandstoffen. Gedurende bovenge noemd tijdvak geven de bonnen „23 C.V.", „24 C.V.", „25 C.V.", „26 G.V.", „27 C.V." en „28 C.V." van de brand- stoffenkaart L., welke aan verbruikers is uitgereikt, die hun huis door middel van een centrale verwarming verwar men, eveneens elk recht op het koopèn van een eenheid vaste brandstoffen. De bonnen „21 C.V." en „22 C.V." van de kaart L. zullen niet worden geldig ver klaard en kunnen derhalve worden ver nietigd. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de overblijvende bonnen van de kaarten J.f, K. en L. of van de periode- bonstellen in geen geval vernietigd mo gen worden. Tevens geven gedurende het tijdvak van Donderdag 1 Jan. 1942 tot en ihet 30 April 1942 de met de woorden „brand stoffen één eenheid zevende periode" en „brandstoffen één eenheid achtste perio- de" gemerkte bonnen van de periode- bonstellen,'recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Zooals bekend zijn de periodebonstel- len uitgereikt aan verbruikers, die voor een extra-rantsoen van ten minste twaalf eenheden ln aanmerking komen, of aan kleinverbruikers in de groepen B, C en D, wier jantsoen ten minste twaalf een heden bèdraagt. Voorts zal in de maand Januari wor den overgegaan tot het uitreiken van de toewijzingen voor de zevende en achtste periode aan grootverbruikers in de groepen B, C en D en aan de in aan merking komende verbruikers in de groep E, De plaatselijke distributie diensten zullen het tijdstip van deze uit reiking nader bekend maken. PEULVRUCHTEN THANS OP BON 195 De secretaris-generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende de periode van Donderdag 8 tot en met Zaterdag -24 Januari tegen afgifte van den met „195" genummerden bon van de bon kaart Algemeen dg peulvruchten mogen worden afgeleverd', welke gedurende het tijdvak van 15 December tot en met 3 Januari besteld zijn door afgifte van den met „169" genummerden bon van de bonkaart Algemeen. Uitsluitend degenen, die bon „169" hebben afgegeven ten einde -peulvruchten te bestellen, kunnen deze peulvruchten dus thans bij hun leverancier, waar die bon wordt ingeleverd, verkrijgen tegen afgiftë van bon „195" van de bonkaart Algemeen. Per bon kan 250 gr. peulvruchten wor den gekocht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat personen, die hun maaltijden betrek ken bij Centrale Keukens, bon „195" niet bij hun leverancier maar bij de betrok ken keukens moeten inleveren. DONDERDAG 8 JAN. 1942. Zingt vroolijk Gode, onze sterkte. Ps. 81 2a. Zon op onder 9.47 17.47 Maan op onder 12.27 10 Jan. Laatste kwartier. 16 Jan. Nieuwe maan. IR MUSSERT TE BERLIJN, De persdienst van de N. S. B. meldt, dat Ir Mussert, vergezeld van General- Kommissar Schmidt én den gemachtigde H. W. Müller Lehning, te Berlijn is ont vangen door Reichsminister Dr Goeb- bels, Reichsminister Rosenberg en door Reichsarbeitsleiter Hierl. ARTIKEL VAN DE „TIMES". (A.N.P.) De Duitsche regeering be schikt over authentieke inlichtingen over de onderhandelingen van Eden te Moskou. Op welken voet de onderhandelingen gevoerd zijn, blijkt ook, naar men in de Wilhelmstrasse verklaart, uit het door de „Timës" gepubliceerde artikel, waar in openlijk tot uiting komt, dat Engeland zijn domineerende positie aan de Sowjet- Unie heeft afgestaan en dit land als integreerend bestanddeel voor de nieu we ordening yan Europa erkent. De Sowjet-Unie, zoo schrijft het Lon- densche blad, vormt een onvoorwaarde lijk noodig belangrijk onderdeel van het groote bondgenootschap tegen het Hit- lerdom in al zijn uitwerkingen. De nau we politieke samenwerking tusschen Groot-Brittanje en de Sowjet-Unie, waar Eden ovér gesproken heeft, vormt het pendant tot de nauwe samenwerking, die zich zoo snel tusschen Engeland en de Ver. Staten ontwikkeld heeft. De grondslagen voor een dergelijke politiek kunnen thans gelegd worden. Door den krachtigen stimulans van den oorlog neemt zij reeds thans vasten vorm aan, immers, zij moet stevig gegrondvest zijn op een bondgenootschap van Engeland met de Ver. Staten en de Sowjet-Unie, dat door den oorlog tot stand is ge komen. Sedert het oogenblik van Hitler's in val in de Sowjet-Unie, zoo vervolgt het blad, bestond er onder het geheele En gelsche volk geen twijfel meer over de populariteit van een pact met de Sow jet-Unie of van de beslissing, om dit pact tot een blijvend bestanddeel van de Britsche politiek te maken. Het was een belangrijk resultaat van Eden's mis sie te Moskou,, dat hij deze beslissing, formeel en officiëel ter sprake heeft ge bracht. De instemming van de Dominions en van de Ver. Staten met deze samen werking vormen een voorwaarde voor een gezonde Britsche politiek in Europa, maar het initiatief en ook de verantwoordelijkheid zullen voorloopig door Engeland en de Sowjet-Unie gedra gen moeten worden. Leiding van deze beide landen in1 aangelegenheden, die Europa aangaan, wordt van de groote democratieën verwacht en volkomen, goedgekeurd. De taak van den opbouw van een nieuw Europa vereischt zoowel een mi litaire alsook een economische organi satie. Bovendien is daarvoor het grootste staatsmansbeleid noodig. Tot zoover de Times. Van bevoegde zijde wordt hierbij op- gemerkt, dat de Sowjet-Unie het onbe- strijdbare recht en de volle toestemming der Angelshksen verworven heeft om bij een toekomstige herordening van Euro pa een belangrijk woord mee te spreken. Voorts heeft de gewezen gezant van de Ver. Staten in Boedapest, Earll, voor zijn vertrek uit Sofia verklaard, dat 1 IIlp^ Mg Ca' - De inzameling van wol en bont voor de soldaten aan het front is in vollen gang. De oproep van den Führer heeft ook in Nederland goeden weerklank gevonden, Ski-uitrustingen wor den met groote dankbaarheid aanvaard. (Polygoon-Sagers.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1