DE PIONIERE Binnenland Uit de Provincie Fraude te Hoofdplaat. feuilleYon mussert bij rosenberg. engelscMe pers over ned.-indie. Wanneer verduisteren? donderdag 8 jan. 1942. Na verhoor kon h|j heengaan. Het slot zal wel volgen. Een zwijntjesjager geknipt. Het is de politie alhier gelukt zekeren C. J. de N. aan te houden, die te Vlissingen een rijwiel heeft weggenomen. Nadat hy een bekentenis had afgelegd, is de man ter beschikking van den commissaris van politie te Vlissingen gesteld. ZIJ, die kwamen en gingen. Controle op restaurantschotels een eisch der volksgezondheid. Gemengd Nieuws museum van den arbeid is van nationaal belang. vitamine als „rage". en al$ noodzakelijkheid. groothandel, dc kolo^i.3 producenten, d» tussenpersonen en d® kleinhandel. De %tjrazexi Qm*etor|jving is *eer rwiim„ Daaruit valt af te leiden, dat men te doen heeft met een regeling van ingrij pend karakter. Sr onder valt de geheele detailhandel, hetzy deze wordt uitge- oerend ia een winkel, in een gesloten huis, op de markt of door venten op Bkiaut. Met name dit laatste strekt zich aeer ver uit. Elke venter van vlach, groenen, bloemen, ens. 1b als onderne ming in den handel onderworpen aan den InschrtyvingBplicht, Deze plicht rust eveneens op den ge- heelen groothandel in welken vorm ook uitgeoefend. Import, export en grossier- derij zijn van dezen plicht in geen en kelen vorm uitgesloten. Ook het begrip Ambacht is in breede beteekenis genomen. Daartoe wordt niet alleen geacht te behooren hetgeen men van ouds ambacht pleegt te noemen, maar ook de in modernen vorm uitge oefende kleinnyverheidsbedrjjven vallen er onder. Het fabrieksmatig uitgeoefen de bedrijf valt er buiten. Dat wordt be schouwd als industrie. Voorloopig worden tot het Ambacht ook gerekend de z.g. dienstverleenings- ondernemingen: glazenwasscherijen, zui- veringsbedryven, schoorsteenvegersbe- dryven, begrafenisondernemingen e.d. Verkeers- 'of transportondernemingen (b.v. autobusondernemingen, bode- en bezorgingsdiensten) vallen hier buiten, omdat ze tot het Verkeer behooren. In den geest v«n de gegeven voor schriften worden voorts als tusschen- personen beschouwd allen, die hun be middeling bij de totstandkoming van handelstransacties verleenen. Dat is dus weer zeer ruim gesteld, zoodat b.v. ook makelaars in onroerende goederen e.d. er onder vallen. Wie zich aan zijn inschrijvingsplicht op eenigerlei wijze onttrekt, loopt gevaar voor een ernstige straf tot ten hoogste f 10.000. Ook het niet naar waarheid in vullen van een formulier wordt als over treding beschouwd. Te Hoofdplaat is de gemeente-secreta ris, tevens ontvanger, gearresteerd en naar Middelburg'overgebracht. Hy wordt verdacht van fraude. Het onderzoek is in vollen gang. (D. v. Z.) Middelburg. Het abattoir. Verwacht wordt dat men de afdeeling voor het slachten van runderen over ongeveer 14 dagen in ge bruik zal kunnen nemen. Nu de rayonmarkt hier wordt gehou den, zal dit zeker een goede combinatie zijn. Luid schreeuwen en beleedigen. Op de Londensche kade liepen gisteravond tegen* IJ. uur zekere G, P. en P. J. G. on- noodig hard te schreeuwen. Toen een 15) Maar misschien valt het wat mee. Greet is een flinke, kan zich ook over teleurstellingen heen zetten, pakt aan, als zij er vóór staat, zelfs tegen haar zin. „Gretha is een fijn besnaarde machine, Cor. En die machine loopt schitterend, bewonderenswaardig. Dat moet er van gezegd worden. Maar voor de rest: ze is en blijft een machine. Het hart is er niet bij, het spijt me, dat ik het zeggen moet, doch het is niet anders. Ik heb mij er over verbaasd, dat zij zich in zoo korten tijd ingewerkt heeft, maarf zij werkt om werk te hebben en om mij een genoegen te doen. Voor héér kan ik dat niet heb ben, hoe graag ik haar ook in de zaak zie." „Dus?" „Zeg dus niets tegen haar. Maar ik zal goed uitzien, of ik ergens een gaatje voor haar vinden kan. En dan moet zij, naar den wonsch van haar hart, maar voor de BERLIJN. (D.N.B.) De Rijksmi nister voor de bezette Oostelijke gebie den heeft den leider der N.S.B, in Ne derland, Ir Mussert, voor een langdurig onderhoud ontvangen. SJANGHAI. (A.N.P.) De huidige su perioriteit van Japan ter zee en' in de lucht versterkt de vrees in Londen, dat de waardevolle eilanden van Neder- landsch-Indië niet meer met effect kun nen worden verdedigd. De „Times" wijst er in een hoofd artikel op, dat een expeditie van Saigon naar Borneo over een afstand van 1000 zeemijlen midden tusschen de groote steunpunten van de beide voor naamste zeemogendheden der wereld, tusschen Singapore en Manilla door, waanzin zou zyn geweest, indien de slag schepen „Prince of Wales" en „Repulse"- en de Amerikaansche vloot van den Stil len Oceaan nog intact geweest zouden zyn. 's Morgens tot 9.47 u. 's Avonds van 17.47 u. i agent van politic hen deswege bekeurde, heeft Po den politieman beleedigd, wat bert eea tweed» verbaal kostte Paarb'j zou het echter rist blyven, want een half uur later ontmoette een andere po litieagent V ero op den Dam en toen was hjj zoo onder den invloed van sterken drank, dat de agent hem naar het bu reau overbracht, om daar op z|jn beurt door P. te worden beleedigd. Toen heeft men hem in arrest gesteld en hedenmor gen voor den Commissaris geleid. Vlissingen. Doodelijk ongeluk. Gistermorgen is een ongeveer 60-jarige man in de naby- heid van de tramhalte by de Keersluis zoodanig gevallen, dat hij korten tijd la ter is overleden. De gewaarschuwde dok ter kon slechts den dood constateeren. In overspannen toestand. Een vrouw van middelbaren leeftijd verstoorde de orde op het kerkhof tydens een begrafe nis. Twee dagen te voren had zij reeds op den Singel een ruit ingegooid en naar de bewoners met glasscherven geworpen. Deze daden deed de vrouw in kennelijk overspannen toestand. Daar de omwo nenden erger vreesden, heeft de politie voorloopige opneming der vrouw in een ziekenhuis gelast. Derhalve is zy naar „Bethesda" overgebracht. Goes. Dinsdagavond hield Ir B. Bosnia in „De Landbouw" voor de afd. Goes der Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, een causerie over: „Winterkenmerken der Houtgewassen". Spr. had hiervoor zeer veel plantenma- teriaal tentoongesteld. Na de ontwikkeling der studie bespro ken te hebben, wees hy op de velschil lende typeerende kenmerken, zooals: Btam, schors, plaatsing en kleur der tak ken, beharing, doorsnede en knopvorm. Het determineeren aan de hand van het winterhout vereischt meer studie dan dat van gewassen in hun zomertooi. Van daar ook dat veel routine gevraagd wordt. Om deze studie ook by de veree- niging nog meer ingang te doen vinden, werd besloten hiervoor volgende maand nog eens een speciale excursie te houden.. Er is weder een rijwiel gestolen, nu ten nadeele van C. H., alhier, hetwelk geplaatst was in de Korte Kerkstraat. Zuid-Beveiand. Yerseke. De schippersschool is deze week alhier begonnen met 120 leerlingen Het onderwys zal nu in vijf parallel klassen gegeven worden. Naar wij vernemen is de heer M. Scheele Sr aangewezen als administra teur van de eerstdaags te openen cen trale keuken. 's Gravenpolder. Gistermorgen over leed alhier dhr K. Kribbe in den ouder dom van byna 90 jaar. Zijn vrouw had den leeftyd van 85 jaar. en 9 maanden bereikt en werd Maandag begraven. Wel opmerkelijk, dat beiden zoo kort na el kander zyn gestorven. Wemeldinge. Met ingang van 1 Jan. 1942 is door den burgemeester dezer ge meente, op hun daartoe gedaan verzoek, aan de heeren F. Wabeke Az. en P. J. J. Dekker Wz., als wethouders eervol ont slag verleend. In hun plaats zyn be noemd, de heeren J. Slaakweg en M. C. Lindenbergh. Walcheren. Westkapelle. De Hervormde Meisjes- vereeniging „Dorcas" alhier heeft dezer dagen de vervaardigde goederen uitge deeld. Daarbij werden aan 24 gezinnen in to taal 40 stuks uitgereikt. i Schouwen-Duiveland. Zierikzee. Gistermorgen te 9.45 u. brak brand uit op de Appelmarkt in het manufacturenhuis van de fa. Risch. De brand greep zoo snel om zich heen, dat er geen blusschen meer aan was. De brandweren uit Zierikzee en omliggende dorpen waren spoedig in actie doch moesten zich bepalen de belendende pan den te bewaren. De oorzaak is vermoe delijk een ga^geyser. Te ongeveer 12 uur was men de brand meester. Borssele. Vertrokken: N. Koster, Noordwegje, naar Driewegen 160 aG. Meerman, Molenweg, naar Middelburg, Seissingel 6 A; P. C. Westerweele, Dyk, naar Kloetinge, Kapelsche weg 8, Ingekomen: G. Meerman van Wol- j faartsdijk B 56, naar Molenweg; J. M. Grimminck, van Wieringermeer, Wierin- gerwerf, Oosterkwelweg L 23, naar Hol- 1 lepolderdijk. Wissen kerke. Ingekomen: D. M. de Looff van Kortgene; A. P. Verburg van WieringermeerA. Noordhoek van Kort gene; L. J. Faase van Goes; J. Kruide-, nier van Rotterdam; A. de Bruine van Wieringermeer; D. J. de Kam van Steenbergen. Vertrokken: L. A. Goudswaard naar 's Gravenhageda. de Lange naar Kort gene; P. Francke naar Sprang-Capelle J. W. Faasse naar Middelburg; P. J. van der Moere naar Soest; L. Ringelberg en gezin v naar Duivendyke; J. A. Faasse naar Vrouwpolder. klas. Ongetwijfeld is déér haar leven. Ik zou het alleen diep betreuren, als onze zonneschijn ons verlaten ging. En dat kan dan niet anders." „Je hebt gelijk: dat zou diep te betreu ren zijn. Ze is nu acht jaar bij ons. Onze, dochter Ze zwijgen. Ze denken hetzelfde, maar zeggen het niet uit. Vanvelden heeft een beste zaak. Hij is een bemiddeld man. „Een man in bonis", zeggen de men- schen. Maar aan het leven yan man en vrouw knaagt iets: zij hebben geen kin deren. En daarvan hebben beiden méér verdriet, dan de „buitenwacht" wel weet. i Gretha heeft vergoeding gebracht. Zij het j dan, dat de oorzaak van haar komst be- droevend is geweest. Het valt te ver- staan, dat zij haar met leedwezen zouden j zien gaan. Maarals het om haar eigen bestwil is? „Allicht zal zij toch gaan", zegt Van- velden peinzend. „Gretha krijgt een man, en wie haar krijgt, ontvangt een juweel tje." Zijn vrouw lacht hartelijk. .Afwachten, mannie. Je kunt haar moeilijk gaan recommandeeren. Maar als (V.P.B.) Een van onze redacteuren heeft over de vetvoorziening een onder houd gehad met den bekenden Neder- landsfchen voedingsphysioloog, dr H. v. d. Upwich, die de aandacht vestigde op de volgende feiten: De meeste restaurants vragen voor een maaltyd als régel 20 gram boter. Dit is op een rantsoen van 28,5 gram per dag veel te veel; te meer waar de boter door verhitting in de eerste plaats ver liest aan voedingswaarde en in de tweede plaats aan vitaminen-werking. Wij moe ten ons rantsoen zóó verdeelen, dat wij de meeste bgter rauw op ons brood en slechts voor een klein gedeelte in ons warme eten nuttigen. Afgezien van deze algemeene beoor deeling, doet zich echter nog het mis bruik voor, dat zeer veel restaurants wel is waar 20 gram boterbonnen eischen voor bepaalde schotels, doch deze hoe veelheid op geen stukken na verwerken in die gerechten. Het is in het belang van de volksge-, zondheid, dat de wijze, waarop de restau rateurs met de boter omspringen, gecon troleerd wordt. Daarom moeten de regelmatige ge bruikers van maaltijden in restaurants weten, dat 10 gram boter reeds een dus danige hoeveelheid is, dat elk gerecht er naar kan smaken, terwijl een gerecht, waarin 20 gram boter is verwerkt, heer lijk naar boter smaakt en echt „vet" is! Indien een restaurateur een klant aan merkelijk minder boter geeft dan waarop hij volgens de hoeveelheid ingeleverde bonnen recht heeft, dan begaat hij even zeer een strafbaar feit, als een winke lier, die op 500 gram boterbonnen slechts een half pond boter zou verstrekken, zoo verklaarde dr v. d. Upwich. Het verdient dan ook wel degelyk overweging, of er in dezen niet van hoogerhand gecontro leerd en waar noodig^ ingegrepen kan worden. Inmiddels moet het publiek ge bruik maken van de wetenschap, dat een gerecht, waarvoor men 10 gram boter bonnen heeft moeten geven, ook naar boter behoort te smaken, terwyl men voor 20 gram een maaltyd mag eischen met lekkere, vette jus en volop boter- smaak en -geur! (Nadruk verboden.) Moord opgehelderd. Eerst thans is bekend geworden, dat op 17 December j.l. in een zandkuil in het Driebergsche bosch het lijk is ge vonden van een 18-jarig jongmensch, H. genaamd, uit Utrecht. Uit het politie onderzoek is gebleken, dat deze jonge man op den avond van den 30sten September 1941 door een zekeren S. uit Utrecht, alsmede door den 22-jarigen G. v. d. Neut, melkslijter te Driebergen, onder valsche voorspiegeling, naar het Driebergsche bosch is gelokt en aldaar is geworgd, terwijl hem bovendien een polsslagader werd doorgesneden, waarna het slachtoffer werd beroofd van het op hem bevonden geld en het lyk in een zandkuil werd begraven. De verdachte S. uit Utrecht werd op 21 December j.l. aangehouden en heeft bekend zich ip samenwerking met van der Neut aan dit misdryf te hebben schuldig gemaakt. De opsporing, aanhouding en voorgeleide het zóó is, is de kans toch heel groot, dat we haar in Groningen houden, bij ons in de buurt." „Tja, h^t is mogelijk. Wat denk je van Kees Veersema? Vrouwen zijn op dat punt nogal scherp uitgevallen." „Kees heeft geen vues op Greet", ant woordt zij met overtuiging. „En Greet denkt niet aan Kees." „Heeft een van beiden of beiden er over gesproken?" vraagt hij haastig. „Neen, ik zal me ook wel wachten, er over te spreken. Maar je zegt immers zelf, dat vrouwei) op dat punt scherp zijn? Welnu, geloof me, wat ik zeg. We zouden het een prachtig paar vinden. Maarhet wordt geen paar." „Dan maar afwach'ten. In elk geval, we moeten ons wennen aan de gedachte, dat we Greet verliezen. Gauw of niet spoe dig." Het wordt spoedig, heel spoedig. Dit heeft Vanvelden niet kunnen den ken, toen hij die woorden zeide. Hij gaat de daarop volgende week naar de vergadering in Amsterdam en reist door naar Laagveld om de fabriek van De Bruin te bezichtigen en de relatie te van den thans voortvluchtigen van der Neut wordt door den burgemeester van Driebergen Rijsenburg verzocht. Verdacht sterfgeval. Eenige dagen geleden heeft een ambte naar van den C.C.C.D., de heer Bouw uit Voorthuizen, by een controle, welke hy by den landbouwer B. onder Barne- veld hield, van dezen man een klap ge kregen. Aanvankelyk liet zich de mis handeling, waarvan aangifte b|j de ma rechaussee geschiedde, niet ernstig aan zien. Zaterdag j.l. evenwel is B. plotse ling overleden. Naar aanleiding van dit sterfgeval heeft het parket uit Zutfen een grondig onderzoek laten instellen naar de doodsoorzaak, waarvan de resul taten nog moeten worden afgewacht. Doodelijke ongelukken. In de Prinsentunnel te Enschede reden gistermorgen twee metselaars met een handwagen. Ongeveer midden in de tun nel werden zij aangereden door een vrachtauto, die in dezelfde richting reed. De beide metselaars geraakten tusschen den auto en de kar bekneld, waarbij een van hen, de 49-jarige G. J. L., vrywel op slag werd -gedood. De tweede, de 16- jarige W. F. P., liep zulke ernstige ver wondingen op, dat hij korten tijd later is overleden. Gistermorgen is op den Laakweg te 's-Gravenhage de 7-jarige H. F. R. door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. De 64-jarige huisschilder Ph. W. uit Zevenhuizen werd gistermiddag op de spoorwegbrug ov§r de Rotte door een trein gegrepen en ge'dood. Verdronken. Maandagavond is te Oppenhuizen bij Sneek, de 15-jarige S. de J. door de duisternis misleid te wa ter geraakt en verdronken. De 20-jarige Th. B. te Zwolle, is Maandagavond van huis gegaan en niet teruggekeerd. Gistermorgen vond de po litie zijn lijk onder de ^spoorbrug over dé Willemsvaart. (V. P. B.). Zooals bekend mag worden verondersteld, bestaat te Amsterdam het Museum van den Arbeid, dat een collec tie voorwerpen, schilderijen enz., betrek king hebbende op het proces van den ar beid, bevat. De verzameling is bijeenge bracht door den schilder Herman Heijenbrock, die zijn kunst in dienst heeft gesteld van het bedrijfslef ven. In eenige tientallen jaren heeft hij voor dit museum, behalve de honderden zeer verdienstelijke schilderijen en etsen van zijn hand, duizenden voorwerpen, werktuigen, half-producten, materiaal, enz. weten bijeen te brengen, aldus een collectie vormende, die in 1922 voor het eerst in het Stedelyk Museum te Am sterdam voor het publiek opengesteld, de aandacht trok van 20.000 bezoekers. Vrienden van den schilder richtten in 1923 een vereeniging op, welke zich ten doel stelde, de verzameling in een mu seum onder te brengen en in stand te houden. De eerste jaren werd de collec tie in een paar lokalen van het Veilig heidsmuseum opgesteld, doch in 'tjaar 1929 kon het materiaal worden overge bracht en permanent geëxposeerd in de lokalen van een door het Gemeentebe stuur voor dit doel aan de vereeniging kosteloos in gebruik afgestaan school gebouw aan de Rozengracht 224. Voor het tentoongestelde zyn op het oogenblik 28 lokalen in gebruik. Ondanks de bescheiden middelen is het de vereeniging mogelijk geweest, zonder noemenswaardigen steun van de overheid zy genoot slechts een sub sidie van f 400 per jaar van de gemeen te Amsterdam in de jaren van haar bestaan gemiddeld 5000 bezoekers per jaar te trekken. Wil men echter de thans aan.wezige, zeer belangwekkende verza meling in stand houden en uitbreiden, hetgeen niet slechts een Amsterdamsch belang, doch ongetwijfeld van belang is voor het geheele Rijk, dan zal van de zijde van het land een belangrijke subsi die zeer zeker gerechtvaardigd zyn. Schrijvende over ziekten, die in oor logstijd dreigen, o.a. ten gevolge van het tekort aan vitamine C, maakt Dr Ban ning, hoofdinspecteur van de Volksge zondheid in het „Tydschrift voor zie kenverpleging" enkele behartigenswaar dige opmerkingen over onze voeding, welke wy hier laten volgen: „In het voorjaar, zomer en herfst kan de voeding zoodanig zijn, dat een ieder, ook de minder-welgestelde, voldoende vi taminen krijgt toegevoerd. Moeilyk, vooral wat vitaminen C betreft, zijn de maanden Januari tot April. Toch is ook dan, bij een juiste keuze en een juiste bereiding der voeding, de kans op onge lukken niet zoo heel groot. Wij zien, vol gens mij veelal ten onrechte, tegenwoor dig een ware vitamine-rage onder het publiek optreden. In hoeverre deze rage wordt gestimuleerd door vitamine-berei dende industrieën, vermag ik niet te zeg gen, maar toch wil ik hier met klem wy- zen op het belang van vitaminetoevoer door onze natuurlijke voedings middelen. Het gaat er om het meeste profijt te halen uit de gedistribueerde voedings middelen. In groote trekken geschetst, kan men het doel, dat bij de regeering voorstaat, n.l. het zoo goed mogeijlk be houden van een behoorlijken gezond heidstoestand van het Nederlandsche volk bevorderen door: lo. Een goede voedselkeu- z. e, in overeenkomst met het inkomen. Men koope de voedingsmiddelen van het seizoen; zoogenaamde primeurs zijn byna voor iedereen onbetaalbaar. Versche groente geniet de voorkeur boven con serven. 2o. Een goede bereidings wijze, Aardappelen in de schil gekookt bevatten meer vitamine C dan geschilde. Bovendien geeft het een besparing van plm. 20 pet. Kort koken en met heel wei nig water opzetten van aardappelen en groente laat ook1 minder vitamine C ver loren gaan. Groentenat bevat nog be langrijke voedingsstoffen. Men gebruike dus het groentenat en gooie het niet weg. Opgewarmde kliekjes hebben veel van hun oorspronkelijk C-gehalte verloren. Koop dus zoodanig in, dat er niet of by na niet „gekliekt" behoeft te worden. 3o. Bruinbrood is beter dan wittebrood. Taptemelk is in tegenstelling tot veler meening een De Noord Oostpolder zal dit jaar zijn aandeel leveren in de voedselvoorziening van ons volk. Voor den productieslag 1942 zijn in het nieuw gewonnen land de werkzaamheden begonnen. Ploegen scheuren den bodem, om dezen te veranderen in vruchtbaren grond. (Van Buiten), verstevigen. Hij doet daar indrukken op, die hem niet bevallen. Maar hij zegt ze aan niemand. Want hij is een voorzichtig zakenman. Hij kan zich vergissen. De tijd zal het wel leeren. Maar iets anders vertelt hij wel, als hij 's avonds rustig met zijn vrouw en Greet in den tuin zit. Het is nog hoog- zomer. „Raad nou eens, Cor, wie ik ontmoette in den trein naar Hoogveld." ,.Ja, hoe kan ik dét nu raden?" „Botterweg!" ,„Hé, wat aardig. Kende hij je nog?" „Onmiddellijk herkenden we elkaar. Alsof we elkaar nooit uit het oog hadden verloren. Het werd natuurlijk een gezel lig praatje en ophalen van oude herin neringen. Ik ben ook nog bij hem thuis geweest. Hij woont prachtig in Hoogveld. O ja, dat vergat ik te zeggen. Hij woont daar. Al jaren. Een mooie villa. Hoog veld is een pracht van een dorp. Schit terend natuurschoon." „Je zou er best een vacantie kunnen doorbrengen. Nu, toen ik van Laagveld kwam, ben ik naar Botterweg toegegaan. Hij heeft een aardige vrouw. Vier kin deren, maar er is er slechtséén meer thuis." „Zit hij nog in het kweekersvak?" „En óf. 'n Schitterende tuin. En achter de duinen lappen grond voor zijn bloem bollen. Daar heeft hij geld meë verdiend. Hij reisde in den goeden tijd meermalen naar Amerika. Ik moest en ik zou er blijven eten. Slapen werd ook geeischt. Maar dan zou ik nu hier niet zitten, dus ik heb voor de invitatie bedankt. Als motief gaf ik op, dat ik dan thuis geen leven meer zou hebben, als ik vanavond niet thuis kwam." „Het staat je fraai, je vrouw zoo te bekladden", scherst mevrouw Vanvel den terug. „Wat moeten die menschen wel niet van mij denken?" „Ze zullen je leeren kennen. Want vol gende week, heb ik afgesproken, gaan we er een paar dagen tusschen uit. We gaan er logeeren. Greet mag ook mee, als ze wil. En ze mag, als zij wil, ook wel in Hoogveld blijven wonen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2