Christelijk Dagblad voor Zeeland Ons bevolkingscijfer. DAGKALENDER. WOENSDAG 7 JAN. 1942 56e JAARGANG - No. 81 Zware verliezen der Sowjet-troepen - Finsche leger slaat Sowjet-aanvallen af - Japanners bezetten vliegveld van Kwanton - Amerikaansch- Australisch militair bondgenootschap? De nieuwe organisatie van Handel en Ambacht. Bureaux Lange Vorstslraaf 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel j. J. FANOY lange Gisislraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel. Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen* 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract, belangrijke febrting Naar het Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek meldt, bedroeg het aantal inwoners van Neder land op 1 September j.l. 8.974.068 tegen 8.967.090 op 1 Augustus. De toeneming over Augustus bedroeg dus rond 7000, terwijl er op 1 Sept. nog 26.000 minder waren dan negen millioen. Op grond van dit tempo zou de be volking op Nieuwjaarsdag dus iets boven de 9 millioen gestegen kunnen zijn, zoo dat in de tweede helft van December bet ronde cyfer bereikt zou kunnen zijn. De loop van ons geboortecijfer is naar Prof. Mr H. W. Metborst in het Alg. Hbld meedeelt in bet kort als volgt geweest: In 1822 bereikte het geboortecijfer (zonder Limburg) als hoogsten stand 39 per 1000 inwoners, daarna wees bet, eerst dalend en daarna stijgend, in 1876 een iets lager cijfer aan, 37 geborenen per 1000 inwoners, en daalde sinds dat jaar vry regelmatig tot even beneden 20 geborenen per 1000 inw.; dit was in het jaar 1937. Hierna zien we weer een klei ne opgaande beweging tot 20.5 in 1938, 20.6 in 1939 en 20.7 in 1940. In overeenstemming met het boven staande is onze netto vervangingsfactor eveneens gedaald en wel van '1.55 gedu rende de periode 19011905 tot 1.12 in 1937, waarop een styging volgt tot 1.16 voor de jaren 1938 en 1939. Hoewel onze netto-vervangingsfactor in tegenstelling met dien in verscheidene andere landen, nog voldoende boven de, één is, moet het toch niet onmogelijk" worden geacht, dat, indien het geboorte- cijfer blijft dalen, onze bevolking in aan tal tof s t i 1 s t a n d zou kunnen komen, omdat door het ouder worden der bevol king de sterfte relatief zal gaan stijgen. Volgens berekening van deskundigen zyn 3.4 levend geboren kinderen per echtpaar noodig om het bevolkingsaan tal van een groep op peil te gouden. De R. K. gezinnen gaan ver boven dit minimum uit. In de huwelijken gesloten in, de periode 19061910 bedroeg het aèntal levend geboren kinderen volgens het onderzoek bij de volkstelling van 1930 ingesteld in R. K. gezinnen nog ge middeld 6.66. Daarop volgen de Christelijk Gèrefor- meerden met 5.71 levend geboren kinde ren, dat de gezinnen behoorende tot de Gereformeerde Kerken met 5.67, de Ned. Herv. met 4.68, de gezinnen behoorende tot geen enkele kerkelijke gezindte met 4.12 en eindelijk de Israëlietische gezin nen met gemiddeld 3.37 levend geboren kinderen. Bij de Volkstelling van 1930 bleek, dat in ruim 50 pet. der huwelijken 511 kin deren levend werden geboren, in ruim 9 pet. 12 en meer kinderen, zoodat in 60 pet. der huwelijken nog 5 en meer kin deren levend werden geboren. Slechts 5 pet. der huwelijken bleef kinderloos. Huwelijken met 12 en meer levend ge boren kinderen komen het veelvuldigst voor (11.58 pet.) in de kleinste gemeen ten (beneden 5000 inw.) en het minst, in de gemeenten boven de 100.000 inw. (6.42 pet.). Het aantal overleden kinderen per 100 levend geboren kinderen stijgt vrij re gelmatig naar mate het kindertal groo- ter wordt. In gezinnen met 1 en 2 levend geboren kinderen is het sterfte-percen- tage ruim 8, in gezinnen met 12 en meer kinderen ruim 28! DR VAN MOOK NAAR AUSTRALIË. (A.N.P.) Naar Reuter meldt, heeft de Australische minister-president, Curtin, bekend gemaakt, dat de luiténant-gou- verneur-generaal van Neder- landsch-Indië, dr Van "ook, gisteren te Canberra verwacht werd voor het voeren van besprekingen. Uit Batavia meldt A.N.P. voorts, dat de samenstelling van het Engelsch-Ame- rikaansch opperbevel voor het gebied van den Zuidwestelijken Stillen Oceaan onder leiding van generaal Wavell in de Nederlandsch-Indische bladen nogal te leurstelling heeft gewekt. De samenstel ling van het high command, aldus schrijft het „Bataviasche Nieuwsblad", is hier te lande met gemengde gevoelens ontvangen. Ook de „Javabode" schrijft, dat het bericht in Nederlandsch-Indië niet met evenveel enthousiasme is ontvangen als in Londen en Washington. Het blad meent met zekerheid te kunnen rekenen °P het vestigen van dit hoofdkwartier ergens op Java. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Delhi heeft generaal Wavell op een perscon- erentie verklaard, dat men voorloopig rekenen moet op een nog slech- p1' worden van de situatie voor de ritsch-Amerikaansehe troepen. Het hoofdkwartier van Wavell zou naar öoerabaja zijn verplaatst. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: De gevechten in den midden,-' sector van het O o s tp 1 ij k e front duren'voort. Onze troepen brengen den vijand door afweer- vuur en tegenaanvallen overal zwa re verliezen toe. De bij Feodo- s i a aan land gezette Sowjetstrijd- krachten en schepen voor Jewpato- ria zijn met succes aangevallen door gevechts- en jachtvliegers. Een motortorpedóboot werd tot zinken gebracht, drie transport schepen werden beschadigd. Bij de Faröer en aan de Westkust van Engeland z\jn twee vijandelijke koopvaardij schepen door bommen beschadigd. In Noord-Afrika levendige verkennings- en artillerie-actie in het gebied van S o 11 o e m en bij Agedabia. Op Britsche stellin gen en ravitailleeringswegen zijn doeltreffende aanvallen gedaan. Op Malta zjjn Britsche vlieg velden gebombardeerd. STRIJD BIJ 42 GR. C. •ONDER NUL., (V. P. B.). Van de harde proef, waar op de barre Russische winter de strijd krachten van Duitschland en hun bond- genooten stelt, kan men zich een idee vormen, als men van bevoegde Duitsche militaire zijde hoort verklaren, dat er Zaterdag j.l. in den middelsten sector van het Oost-front, het z.g. front van Moskou, een temperatuur heerschte van 42 gr. C. onder nul. Zondag bedroeg de temperatuur ongeveer 35 gr., terwijl zij op het oogenblik schommelt tusschen 20 en 25 gr. onder nul. Aanvallen door Finnen afgeslagen. (D.N.B. Aan het Karelische front hebben de bolsjewisten den 5en Januari zonder succes aanvallen ondernomen op de Finsche stellingen via het bevroren Stalin-kanaal. De Finsche troepen heb ben alle vijandelijke aanvallen met goed gevolg afgeslagen. Door den aanhoudenden sneeuwval en de strenge koude beperkte zich de ge vechtsactiviteit aan het Moermanskfront ook op den 5eh'Jan., tot levendige activi teit van de artillerie en van verkennings- afdeelingen. In den cehtralen sector hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen en Stuka's, in samenwerking met Kroatische gevechts vliegers, gedurende den geheelen dag over een uitgestrekt gebied militaire doe len der bolsjewisten bestookt. DE TANG OM MOSKOU TERUGGEBOGEN. De N.R.Ct.-correspondent te| Berlijn schrijft Nu de Duitsche legerleiding de front verkortingen en andere correcties, welke men voor de wintercampagne aan het Oostelijke front noodzakelijk achtte, heeft uitgevoerd, is thans de situatie volgens militaire kringen te Berlijn dui delijker te overzien. Zooals bekend mag worden geacht, heeft het Duitsche leger in de op het oogenblik belangrijkste sec tor van het front, namelijk in de omge ving van Moskou, de beide uiteinden van de tang, welke van het Noorden en het Zuiden uit Moskou dreigde te omvatten, teruggebogen. Thans trachten de tegenstanders het centruui en de eigenlijke uitgangsstel ling van de Duitsche operaties voor Mos kou bij Mozaisk en Wjazma weg te druk ken. Volgens de Berlijnsche militairen zullen zij hierachter op buitengewoon sterke formaties stooten, welke zich bo vendien in een voor de verdediging gun-,, stige situatie bevinden en daarbij de steun kunnen zoeken in nieuw aangeleg de veldstellingen. De Duitsche troependeelen, die ver moeid waren en het sterkst onder de enorme koude hebben geleden, zijn in- tusschen afgelost door divisies uit het achterland, uit het gouvernement-gene raal, uit Duitschland zelf en ook uit de. bezette gebieden. Hetgeen de bolsjewis ten in de afgeloopen weken hebben be reikt, meet men in militaire kringen al hier slechts tactische waarde toe. In de thans door de Sow jets in' het centrum begonnen beweging ziet men daarentegen een groot strategisch be lang en uit het verloop hiervan zal moe ten blijken, of men werkelijk spreken kan van een winteroffensief of dat de gevechten- van de laatste weken niet meer dan plaatselijke operaties van tac- tischen aard betroffen. OPEN BRIEF AAN AARTS BISSCHOP VAN CANTERBURY (A. N. P.). Het blad „Das Osten" pu bliceert een open brief van den Estland- schen dominee 'Hjalmar Poehs aan den aartsbisschop van Canterbury, waarin wordt gezegd: „Veertien maanden onder communis tische heerschappij hebben onuitspreke lijk leed gebracht over Estland en zijn bewoners. Het kan geen opdracht der Goddelijke Voorzienigheid geweest zijn} dat gij in staat geweest zyt juist voor dat Bolsje wisme en zijn overwinning te bidden, d.w.z. voor de verdere verbreiding van deze bloedige geweldheerschappij over nog meer Christelijke volken. Zelf hebt gij nog slechts enkele jaren geleden een protest laten hooren tegen deze reusachtige gruwelijke Christenr vervolging, die in Rusland plaats vond. Honderdduizenden menschen, die voor hun leven hebben gevreesd, tienduizen den, die de Bolsjewisten van hun bloed verwanten hebben beroofd, konden nu met verbazing hooren, hoe de bekleeder, van het hoogste kerkelijke ambt van de Anglicaansche staatskerk bad voor de overwinning van het Bolsjewisme. -De menschen konden Hét niet begrij pen: De aartsbisschop van Canterbury bidt voor onze beulen. Meneer de aartsbisschop, voor het Bolsjewisme en zijn overwinning hebt gij uw gebed gericht tot den Almachtige. Ik ben-er zeker van dat het uur niet ver meer is, waarop gij zelf zult inzien, dat gij daardoor uw ambt hebt misbruikt". Secretaris-generaal van Fransch ministerie dood gevonden. (D.N.B.) Naar in bevoegde Fran- sche kringen te Vichy wordt vernomen, zou de secretaris-generaal van hpt mi nisterie vafti binnenlandsche zaken, Pa- ringaux, in den trein Tan Parijs naar Troyes zijn vermoord. Te Vichy is over zijn plotselingen dood het volgende offi- cieele communique uitgegeven: „De secretaris-generaal van het mini sterie van binnenlandsche zakeii, Ives Paringaux, is tusschen Parijs en Troyes dood op de rails aangetroffen; men be- schikt'nog niet over nadere bijzonderhe den over de omstandigheden waaronder hij den dood gevonden heeft." Met betrekking tot deze officieele me- dedeeling verklaart men in bevoegde Fransche kringen, op het oogenblik nog niet met zekerheid te kunnen zeggen, of hier een moord of een ongeluk in het spel is: pas de lijkschouwing kan de noodige opheldering hieromtrent ver schaffen. In bevoegde Fransche kringen spreekt men de door Reuter verspreide bewering tegen, als zou Pucheu, tezamen met Pa ringaux vermoord zijn. Alleen laatstge noemde is, in de buurt van het station Flambion-Gouaix dood op de rails aan getroffen. DE STRIJD IN OOST-AZfE. (Domei). De Japansche troepen heb ben him opmargch in Zuidelijke rich ting langs de Oostkust van M a 1 a k k a voortgezet en op 3 Januari het vlieg veld van K warn tan bereikt, op 6 km ten Zoorden van de stad Kwantan. De vijand heeft hiermede alle posities aan de Oostkust van Malakka verloren. (D. N. B.). Officieel is in Washington volgens Reuter medegedeeld, dat de ver- sterkingswerken in de baai van Manilla, waaronder het eiland Corregidor en Ma- riveles Maandag opnieuw door vijande lijke vliegtuigen hevig zijn gebombar deerd. (D. N. R.). Naar Radio-Rangoon meldt hebben Japansche vliegtuigen zware luchtaanvallen gedaan op een vliegveld ten Noorden van Rangoon. Met de verovering van de havenstad Broenei en van het strategisch belang rijke eiland Laboean aan den Noordoos telijken ingang van de baai van Broenei door de Japanners bevinden zich feitelijk reeds alle belangrijke' steunpunten van Britsch-Borneo in hun handen. De nadruk wordt er op gelegd, dat het grootste deel der petroleumbronnen op Britsch-Borneo onbeschadigd in handen der Japanners is gevallen en terstond ge ëxploiteerd kan worden. Broenei is een havenstad van 12.000 inwoners. De baai van Broenei en inzon derheid het eiland Laboean dienden als basis voor duikbooten. V. S. ert Australië sluiten binnenkort eed militair bondgenootschap. (D. N. B.). Naar bekend wordt, zal te Washington binnenkort een militair bondgenootschap tuschen de Vereenigde Staten en Australië worden gesloten. De Ver. Staten verplichten zich daar in de militaire, bescherming van Austra lië over te nemen. De Australische regee ring verklaart van haar kant accoord te gaan met de vestiging van Amerikaan- sche garnizoenen op de by Australië be hoorende eilanden. De vlootbasis van Port Darwin wordt onmiddellijk aan de marine der V. S. afgestaan. Churchill hoorde hiervan eerst bij zijn aankomst in de V. S. en werd aldus voor een voldongen feit geplaatst. Als eerste gevolg van deze overeen komst heeft de Britsche regeering er in mopten toestemmen, dat* Australië niet onder het commando van Wavell valt. In diplomatieke kringen te Washing ton hecht men zeer groote beteekenis aan het militaire bondgenootschap. Men verklaart, dat Australië daarmee practisch uit het Britsche Rijk treedt en tot den 49en Amerikaanschen staat wordt. DE BESPREKINGEN TUSSCHEN CHURCHILL EN ROOSEVELT BERLIJN, 6 Jan. (V. P. B.). De be sprekingen, welke Churchill met Roose velt heeft gevoerd, genoten te Berlijn uiteraard een groote belangstelling, ook al stond mén in Duitsche politieke krin gen van meet af aan op het standpunt, dat de resultaten in geen verhouding stonden tot het propagandistisch vuur werk, dat er by afgestoken werd. Nu de besprekingen van Washington ten einde zijn en men de resultaten in hun geheel kan overzien, krijgt men den indruk, dat noch Churchill, noch Roosevelt er in ge slaagd is, zijn haan victorie te laten kraaien. Roosevelt schijnt sterk te heb ben aangedrongen op snelle hulp van Engelsche zijde voor een gemeenschap pelijke actie tegen Japan. Churchill daar entegen stond op het standpunt, dat men in het Verre Oosten gerust nog verdere slagen kan incasseeren en dat alle be schikbare krachten'oogenblikkelijk moe ten worden aangewend tegen Duitsch land. Churchill's ideeën werden in Australië en Nieuw Zeeland scherp be- critiseerd. Ten slotte- heeft Churchill er in moeten bewilligen, dat een Britsch expeditiecorps, hetwelk zich reeds op weg naar de Sowjet-Unie bevond, naar de bedreigde gebieden in den Stillen-Oce aan werd gedirigeerd. Zoo blijven er drie oorlogszones be staan, met een autonoom opperbevel, hetwelk ressorteert onder de betreffen de regeering: De Atlantische Oceaan, de Stille Oceaan en de Sowjet-Unie. Het plan om te Washington een per manente commissie van vertegenwoordi gers der geallieerde staatshoofden op te richten verandert hier niets aan. De Times verneemt van haar correspondent te Washington, dat de militaire leden de zer commissie eventueel slechts een ad- viseerende stem zullen hebben en dat de autoriteiten der nationale hoofdkwar tieren door deze commissie^ niet in het minst wordt beïnvloed. .Op het gebied der economische oor logsvoering wil men overgaan tot de op richting van een byzonderen raad, die bindende besluiten zal kunnen, nemen in zake de aanwending der economische en menschelijke krachten van iederen staat afzonderlijk. WOENSDAG 7 JAN. 1942. Zoo zullen wij, uw volk en de schapen uwer weide, U loven in eeuwigheid, van geslacht tot geslachtwy zullen uw roem vertellen. Ps. 79 13. Zon op onder 9.47 17.46 Maan op onder 23.20 12.01 10 Jan. Laatste kwartier. 16 Jan. Nieuwe maan. Het plan schijnt te bestaan, om het aandeel der oorlogsindustrie in de alge- meene economie voor alle geallieerde staten op hetzelfde niveau te brengen. Hoe deze inter-geallieerde samenwer king financieel zal geregeld worden, is nog niet bekend. De Times legt 'er den nadruk op, dat in het kader van deze nieuwe samenwerking Engeland niet al leen wapenen uit Noord-Amerika zal ont vangen, maar ook op zyn beurt wapenen aan Noord-Amerika zal moeten leveren. Het ligt in ae bedoeling de fabricage van de belangrijkste wapenen zoo te concen- treéren, dat sommige in Engeland, an-, dere in de Vereen. Staten worden ver vaardigd en dat er tusschen beide lan den een soort ruilhandel bestaat. De nieuwe zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven is in wording. Deze zal, zooals reeds meerma len is bekend gemaakt, worden ingedeeld in zes hoofdgroepenindustrie, amoaeht, handel, bankwezen, verzekeringswezen en verkeer. Reeds is de hoofdgroep In dustrie met haar vak- en ondervakgroe pen samengesteld. Ook op het terrein der ov.erige hoofdgroepen is de opbouw der nieuwe organisatie yverig ter hand genomen. Ieder, die den Handel of eenig Am- macht uitoefent, is de plicht opgelegd zich te laten inschrijven. Deze aangifte is een voorbereidende maatregel en moest geschieden bij. een centraal punt en gelijktijdig voor alle ondernemingen. Een belangrijk gevolg van dit voorschrift is, dat ondernemingen, welke onder meer dan één groep moeten worden georgani seerd (b.v. groot- en kleinhandel of kleinhandel en ambacht), in den regel met éénmaal inschrijven kunnen vol staan. Dat geeft een niet onbeteekende vereenvoudiging voor het bedrijfsleven, maar ook voor de Organisatiecommissie, welke de opdracht heeft de nieuwe cor poratie tot stand te brengen. Hoe deze indeeling zal uitvallen is thans nog niet te zeggen. Wel is voor de Inschrijvingen, waarbij de Kamfers van Koophandel hét intermediair en voor lichtend orgaan vormden, voor de onder nemingen een zekere' rebruceering ge volgd, n.l. bedrijven met een omzet min der dan f 5000, van, f 5000 tot f 25.000 en van boven f 25.000, maar deze drieledige onderscheiding stelt/ niet in staat voor uit te loopen op de toekomstige organi satievorming. De voorloopig ingewon nen informaties bedoelen slechts het oriënteeren omtrent de bestaande ver houdingen te vergemakkelijken. De eindvorm voor den opbouw van de hoofd groepen Handel en Ambacht zal eerst la ter, na gezette overweging en studie, kunnen worden bepaald. Tot den Handel worden gerekend: de De National Sozialistische Volkswohlfahrt heeft een groote actie op "touw gezet voor het inzamelen van jassen, wollen kleeding, pelsen enz. voor de Duitsche soldaten, die in de felle kbude hun plicht aan het front vervullen voor het vaderland. Dat er heel wat binnenkomt, toont bovenstaande foto, (Stapf-Mol)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1