Christelijk Dagblad voor Zeeland Onze privé-oorlogen. DAGKALENDER. Binnenland DINSDAG 6 JAN. 1942 56c JAARGANG - No. 80 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Sowjet-aanvallen afgeslagen - Schepen tot zinken gebracht - De strijd In Oost-Azlë. Inspectiedienst voor de distributie» Groote plannen voor gebied van Bergsche Maas en Dieze. Bijkantoor Middelburg; Firma Boekhandel j. J. FANOY Lange Gisistraar 34 en Noordweg 155 Directeur-Hopfdredacteur! A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse 'nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Er z|jn de laatste dagen door de bur gemeesters van Middelburg en ïerseke opmerkingen gemaakt, die zeker, ook nu we de jaarwisseling ach ter den rug hebben, en de gewone arbeid ons weer in beslag neemt, rustige over weging alsnog waard zijn. Zoowel Middelburg als Yerseke zjjn gemeenten, jlie in Mei 1940 door het oor logsgeweld zijn getroffen. Maar zoowel de burgemeester van onze Zeeuwsche hoofdstad als die van het nijvere oester- en mosseldorp konden er op wijzen, dat met den wederopbouw een belangrijk be gin is gemaakt, terwijl e'lders de oorlog nog verwoestingen aanricht. Beide bur gervaders spraken dan ook hun dank baarheid jegens God daarvoor uit, Die ook nu nog zooveel gespaard en bewaard heeft. Naast God past ook dank aan men- schen. In het bijzonder aan den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, Dr Ir Ringers en zijn personeel. Deze dienst zet er alles op, om den herbouw zooveel mogelijk te bespoedigen en treedt daar toe met grooten ijver en taaie doorzet tingskracht op. Maar verder ook aan de gedupeerden zelf, die den herbouw in de zen, tijd aandurfden en de financieele las ten, daaraan verbonden, op zich namen. Als men te Middelburg en te Yerseke en in andere plaatsen het eene pand na het andere ziet verrijzen, dan is dit toch wel een verblijdend bewijs van onze na tionale kracht en Nederlandschcn durf. Er blijkt uit, dat wij zelfs in oorlogstijd niet bij des pakken zijn gaan neerzitten, maar zonder veel ophef ter hand nemen, wat ook nu mogelijk is. Maar één belangrijke vraag mag hier bij niet vergeten worden. Zullen wij, zoo vroeg de burgemeester van Middelburg, in onze nieuwe panden, in onze nieuwe stad, een nieuwen geest brengen? En in verband hiermede maakte hij deze op merking-: „God vraagt ons n i e t, .wat we niet kunnen een eind aan dezen wereld-1 oorlog te maken. Maar Hij vraagt oris wél, wat wij wèP-'kunnen een eind aan onze privé-oorlogen te maken en vrede om ons heen te scheppen. Werkelijke vrede komt niet uit de lucht vallen, maar moet van onderaf worden opgebouwd. Zullen wij in 1942 aan al onze privé-oor logen in Middelburg een einde maken en daardoor meebouwen aan een betere we reld, waar we allen naar .verlangen?" Onze privé-oorlogen. Treffend gety peerd. In de hevige spanning en grooten angst van de Mei-dagen in 1940 scheen het wel, alsof velen daaraan een eind wilden maken, en er een andere, betere geest over sommigen kwam. Maar als we eerlijk zijn moeten we erkennen, dat vele goede voornemens van toen niet in even zoo vele goedé daden zijn omgezet. -Oude veeten en, geschillen lieten zich - weer gelden en maar al te veel werd het oude leventje van vroeger weer voortge zet. Blijkbaar is hét moeilijk onze privé- ooriogen te beëindigen. We moeten dan met onszelf, met ons booze hart gaan strijden en dat is lang niet gemakkelijk, omdat de zonde ons tot egoïsten heeft gemaakt. Toch zal het' moeten. Wij moeten el kander willen dienen naar het Schrift woord „Draagt elkanders lasten en ver vult alzoo de wet van Christus". Of, zooals onze Heidelberger Cate chismus ons leert: „Dat ik mijns naasten nut, waar ik kan en mag, bevordere; met hem alzoo handele, als ik wilde, dat men met mij handelde", en: „God gebiedt, dat wij onzen naaste liefhebben als onszelven en jegens hem geduld, vrede, zachtmoedig heid, barmhartigheid en alle vriendelijk heid bewijzen en zijn schade, zooveel als ons mogelijk is, afkeeren." Mijn naaste. Wie is dat? Dat vroeg ook eens een wetgeleerde aan Christus. En toen antwoordde Jezus hem met de gelijkenis van den barmhar- tigen Samaritaan, gevolgd door het„Ga heen en doe gij desgelijks". Petroleum beschikking 1940 gewijzigd. In de Staatscourant is opgenomen een aanvulling van de petroleumbeschikking 1940 (1). Daarin wordt bepaald, dat de personen en lichamen, aan wie een be stelbon wordt verleepd, daarvoor een door den directeur van het Rijksbureau, respectievelijk den inspecteur-generaal van het Verkeer of den directeur dei^ Nederlandsche Visscherij-Centrale, vast te stellen bedrag zullen moeten betalen. De betaling geschiedt vóór het uitreiken der bescheiden, op een door de genoemde instanties nader te bepalen w|jze. Met betrekking tot de hoogte van be doelde bedragen kan worden afgeweken van het daarvoor in het Distributiehef- tmgsbesluit 1939 bepaalde. De beschik king treedt in werking met ingang van 1 Jan. 1942. DIMTSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche Weermacht maakt bekend: In den Ceritralen Sector van het Oostelijke front werden weer talrijke vijandelijke aanvallen met succes afgeslagen, in de ove rige sectoren slechts plaatselijke gevechtsactie. Aanvallen van ster ke formaties gevechts- en jacht vliegtuigen waren gericht op vij andelijke stellingen en schepen in het gebied van F e o d o s i a (Krim). Vijf groote schepen ge raakten na bomtreffers in brand. Twee torpedojagers en een groot koopvaardijschip werden door vol treffers zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen vielen over dag havenwerken en radio-instal laties op.de F ar e r - en S h e t- land-ei landen alsmede in- dustriëele installaties aan de Oostkust *van Engeland met succes aan. Duikbooten brachten op den Atlantischen Oceaan, in de Noor delijke IJszee en in de Middelland- sche Zee vier schepen tot zinken, waaronder een groote tankboot. Deze vaartuigen hadden eeen ge- zamenlijken inhoud van 20.000 brt. Twee andere schepen werden door torpedotreffers beschadigd. In Noord-Afrika vonden geen gevechtshandelingen van be- teekenis plaats. Formaties van de Duitsche luchtmacht vielen Brit- sche vliegvelden, pieren en stellin gen luchtdoelgeschut bij Beng- h a s i aan en bestookten den kust weg op doeltreffende wijze met bommen. In luchtgevechten werden vijf vliegtuigen neergeschoten. Op het eiland Malta werden de luchtaanvallen op Britsche vliegvelden met succes voortgezet. Pogingen van afzonderlijke Brit sche bommenwerpers, om het Noord duitsche kustgebied aan te vallen, ^hadden geen succes. De burgerbevolking had eenige ge wonden. DE OORLOGSSITUATIE. (D. N. B.). In het militair weekover zicht van het D. N. B. schrijft luitenant kolonel Krause o.m. het volgende: Het beeld van den oorlogstoestand, to taal bezien, was dit weekeinde niet noe menswaard. gewijzigd in vergelijking met de voorafgaande week. Ook thans nog worden de oorlogsgebeurtenissen in Eu ropa en Noord-Afrika in de 3chaduw ge steld dóór de groote Japansche succes sen in het Oost-Aziatische gebied. Dit mag er echter niet toe leiden, dat het be lang van de zware afweergevechten aan het Oostelijk front en in Lybië moet wor den verkleind. Sedert drie weken vallen de Sowjets, door roekeloos gebruik te maken van bun reserves, de Duitsche stellingen, vooral iri den centralen sector, %an. Zij brengen, nu eens op deze dan weer op gene plaats de eene aanvalsgolf na de andere in het vuur tegenover een ver dediger, die verre superieur is, en zij slaan geen acht op bun geweldige Ver liezen aan manschappen. Na gewezen te hebben op den held-, haftigen verdedigingsstrijd der verbon-' den Duitsche en Italiaansche divisies in Libye, /vervolgt luit.-kolonel Krause: De Japansche hamerslagen tegen de ijzeren poorten van de vesting Singapore be speurt men in Libye. Men heeft zich in Londen niet alleen misrekend wat de Japansche aanvalskracht betreft, doch zich ook .vergist ten aanzien van de weerstandskracht van de Duitsche en de Italiaansche divisies in Afrika. Zoo wordt men voor de keuze geplaatst, den aanval in Noord-Afrika met alle midde len voort te zetten Of divisies en oorlogs tuig aan den strijd te onttrekken om Singapore te redden. Wat het Amerikaansche opperbevel ook besluiten moge, zeker is, dat de Phi- lippijnen voor Amerika verloren zijn. DE INZAMELING VAN WARME KLEEDING. (D.N.B.) Volgens de eerste voorloopi- ge telling heeft de inzameling van bont- wollen- en winterkleeding in Duitsch- land voor het front een. beslist overwel digend resultaat gehad. Tot op dit mo ment zijn niet minder dan 32.144.201 stuks van allerlei aard afgestaan. Tot dusver zijn reeds 1260 wagons met warme wollen kleeding naar het Oosten gezonden of naar herstelinrichtingen 'ge bracht. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft o.a.„De vergelijking dringt zich op met de tijden van den oorlog van 1914 tot 1918 en de getallen van deze inzameling van winter&rtikelen leggen getuigenis af voor het feit, hoe anders ditmaal de ver houding tusschen front en vaderland is. 4 De natie, aaneengesmeed uit front en vaderland, wordt van dag tot dag harder De „Berliner Nachtausgabe" herinnert er aan, hoezeer de tegenstanders van Duitschland juist jïe afgeloopen weken zichzelf hebben voorgelogen, door zich met 4ïe hoop te vleien, dat het Duitsche volk den hem opgedrongen oorlog moede zou zijn geworden en wellicht denzelfden weg zou opgaan als iri het jaar 1918. Italiaansch weefmachtbericht. Het Italiaansche weermachtsbericht maakt o.a. het volgende bekend: Hevige actie van artillerie en lucht macht tegen onze versterkte stellingen van S o 11 o e m. Aanvallen van belangrijke strijdkrach ten der Italiaansche en Duitsche lucht macht opMaltk hadden opnieuw een duidelijk zichtbare uitwerking. Er bra ken groote branden uil; en talrjjke vijan delijke vliegtuigen werden vernield. Engelsche vliegtuigen hebben zonder eenig gevolg bommen laten vallen op-het Grieksche eiland S a 1 a m i s. Ook heeft de vijand een aanval gedaan op Castel- vertano (Sicilië) en weinig belangrijke schade aangericht. Acht menschen wer den gedood en 15 gewond. JAPANSCHE SUCCESSEN. Naar de zender Rangoon meldt, zijn Rangoon en vier andere plaatsen in Birma hevig gebombardeerd. Japansche oorlogsschepen hebben een haven op H a w a i i aangevallen en een Amerikaansch oorlogsschip zwaar be schadigd. (D. N. B.). Japansche troepen op Br.- Noord-Borneo hebben op 31 December de stad Broenai en op 1 Januari het eiland Loeboeran, aan den ingang van de baai van Broenai, bezet. (D. N. B.). Volgens Japansche berich ten is de vernietiging van de restanten der Amerikaansche troepen op het eiland Luzon zeer spoedig te verwachten. Het heele Noordelijke deel van het schiereiland Batan is reeds in Japansche handen. De verdere opmarsch der Ja panners naar het Zuiden maakt goede vorderingen. Blijkens een A.N.P.-bericht uit Bang kok is, naar aldaar bekend wordt, reeds ongeveer 75 pet. van de Britsche lucht macht in Birma vernietigd. liet over schot is in kleine groepen verdeeld over de vliegvelden in Birma. Schepen der V.S. in wateren van Nederl.-lndië. (D.N.B.) Met groote belangstelling heeft men te Tokio kennis genomen van de uit Batavia, via Saigon, ontvangen berichten, volgens welke zich Ameri kaansche strijdkrachten in de wateren van Nederlandsch-Indië bevin-v den en dat reeds een aanval van Japan sche luchtstrijdkrachten op deze Ameri kaansche schepen is gedaan. Volgens deze berichten, zoo verklaart men in welingelichte kringen aldaar voorts nog, schijnt zich een zoogenaamd Aziatisch eskader,' voor zoover het niet in de Baai van Manilla ingesloten en tot zinken is gebracht, in de wateren Aan het front voor Sebastopol. In veilige dekking achter de rotsen is een Duitsche machinegeweerpost in stelling gebracht. (Orbis-Holland-Kirsche) van Nederlandsch-Indië terug getrokken te hebben. Onder deze schepen bevindt zich ook het slagschip Houston met admiraal 'Hart aan boord, alsmede het kleine vliegtuigmoederschip Heron. Aanmelding voor den dienst» plicht In de V. 8. (D.N.B.) Naar Associated Press meldt, heeft Roosevelt bevolen, dat op 16 Fe bruari alle manlijke Amerikaansche bur gers in den leeftijd van 20 tot 44 jaar, die tot nu toe nog niet geregistreerd wa ren, zich moeten laten inschrijven. De mannen van deze leeftijden zijn aan mi litairen dienstplicht onderworpen. Korte berichten. (D.N.B.) De burgemeester en het gemeentebestuur van Brest z|jn door den bevoegden prefect tot nader order van hun ambt ontheven. (D.N.B.) De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribben- trop, heeft zich op uitnoodig'ing van re gent Horthy en van de Hongaarsche re geering voor een bezoek van enkele da gen naar Hongarije begeven. Naar de correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meldt, hebben de be zettingsautoriteiten in België besloten, ten einde het plegen van daden van sa botage op het Belgische spoorwegnet te voorkomen, de Duitsche militaire trarisporten voortaan door vooraf aan- gewezen Belgische burgers te doen ver gezellen. Het Centraal Distributiekantoor heeft een inspectiedienst voor de distributie Ingesteld met de opdracht een nauwge zette controle te gaan oefenen op de toe passing der voorschriften. Deze dienst heeft het recht, bij onjuiste toepassing in te grijpen, teneinde een tot het uiter ste doorgevoerde rechtvaardigheid bij de behandeling van bijzondere gevallen te verzekeren. De nieuwe inspectiedienst zal zich aan vankelijk beperken tot de voorschriften t.a.v. bijzondere arbeidsvormen en zelf- verzorgers. Vooral bij de toekenning van extra rantsoenen voor zwaren en zeer zwaren arbeid en voor langdurigen, gif- tigen, vuilen en nachtarbeid, deed zich steeds meer behoefte gevoelen aan een regeling, die .niet meer speling toeliet dan beslist onvermijdelijk was. Ook wat de voorschriften voor zelfverzorgers be-i, treft (huisslachters e.d.) zullen de punt jes straks op de i worden gezet. Voor deze catagorieën zijn den laasten tijd ver schillende nieuwe regelingen en bepalin gen van kracht geworden terwijl nog andere zullen volgen. Het behoeft wel geen betoog, dat aan de verantwoordelijkheid ~en bevoegdheid der plaatselijke diensten niet in 't minst zal worden getornd. De inspectie heeft "alleen een repressieve en adviseerende taak. Ér zijn 5 hoofdinspecteurs, 15 inspec teurs en een aantal adjunct-inspecteurs. Deze laatsten, die ieder een bepaald jn- spectie gebied hebben, doen niets dan controleeren, constateeren en rapportee ren. Hun werkzaamheden worden geleid door inspecteurs, die kantoor houden bij ■een* der grootere diensten in hun inspec tie. Deze inspecteurs hebben o.m. tot taak het treffen van beslissingen naar aanleiding van de resultaten der contro le. Tegen hun beslissingen staat beroep open bij de hoofdinspecteurs. De hoofd inspecteurs hebben voorts de algemeene leiding in hun gewest. De inspectiedienst bestaat uit vijf hoofdinspecties, n.l. West (Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht, met uit zondering van de groote stederi), Noord (Groningen, Friesland en Drente), Oost (Overijsel en Gelderland) en Zuid (Zee land, Noord-Brabant en Limburg) en de groote steden (Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht en Haarlem). De besturen van den N.C.B. hebben ruilverkaveling aangevraagd voor twee groote objecten die tezamen de heele Boven-Langstraat vormen. De Cultuur technische dienst heeft beide aanvragen samengevoegd tot één groot object, dat meer dan 8000 ha beslaat, het grootste dat tot nu toe in ons land werd behan deld. Het blok wordt begrensd door Bergsche Maas, Maas, Dieze en Drongel- sche Kanaal. Het omvat de totale reor ganisatie van het grondbezit in de ge- heele Boven-Langstraat. Onder dit plan vallen alle binnen- en buitenpolders,' de Baardwijksche Over laat en de bebouwde kommen. Alleen de bebouwde kom van het historische stadje Heusden valt er buiten. DINSDAG 6 JAN. 1942. Help óns, 0 God onzes hells I ter oor- zake van de eer uwe naams; en red ons, en doe verzoening over onze zonden, om uws naams wil. Ps. 79 9 Zon op onder 9.47 17.45 Maan op onder 22.13 11.34 10 Jan. Laatste kwartier. 16 Jan. Nieuwe riiaan. Ruilverkaveling was hier zeer nood zakelijk. t Een moeilijkheid in dit plan vormt de ooftteelt, die in deze streek gloeit, boom gaarden laten zich nu eenmaal niet ver plaatsen. Men zal er echter naar streven voor alle partijen een zoo bill|jk moge lijke oplossing te vinden. Komt het plan in uitvoering dan zul len de meestal elders in het land wonen de bezitters van groote complexen grond hier waarschijnlijk wel een veer moeten laten ten bate van den kleinen boer. Groote aandacht zal er worden be steed aan afwatering der binnen- en buitenpolders. Een der grootste voordeelen van dit object is de watervrijmaking van 1200 ha grond onder Engelen. Hier zullen dus 1200 ha goede cultuurgrond gewonnen worden, waarop 100 nieuwe boerderijen kunnen worden gesticht. Slechts de rivier de Aa zal voortaan de Dieze bèlasten. 's Hertogenbosch en tevens een groot deel van het stroomge bied van den Dommel en de Aa komen dan dus van den wateroverlast af. Tevens kan dan de Bokhovensche overlaat, evenals de Beersche overlaat reeds, is, worden gesloten. DE REIS VAN IR MUSSERT NAAR DUITSCHLAND. (A.N.P.) Het Nederlandsche Le gioen, dat over enkele weken aan het Oostelijk front in den strijd zal worden gebracht heeft den Oudejaarsavond op zeer bijzondere wijze gevierd in 't oefen kamp in Oost-Pruisen. 'De leider der N.S.B., Ir Mussert, was zelf gekomen om met dè soldaten van het Legioen, die voor het grootste deel lid zijn van zijn beweging, afscheid 'te nemen van het oude jaar. Hij hield bij die gelegenheid een toe spraak. In den loop van Woensdag bezocht Ir Mussert den Reiehsführer-S.S. H. Himmler. Zaterdagavond sprak hij te Berlijn in een bijeenkomst belegd door het district Noord- Oost-Duitschland der N.S.B. Door het nationaal-socialisme en het fascisme, aldus spr., ontstaat een Nieuw Europa. Het grootste succes van het afgeloopen jaar is, dat door het genie van Hitier en de staatsmanswijsheid van Mussolini aan het bolsjewisme is belet Europa onder den voet te loopen. Men begrijpt, dat onze positie niet ge makkelijk is, b.v. door de blokkade. Er zijn er die zeggen: de nieuwe orde, dat is: leege borden (al z|jn die nog niet zoo leeg). Maar het is thans de laatste keer, dat Engeland Europa blokkeeren kan. Ten aanzien van de houding der R.K. en orthodox-protestantsche kerken ver klaarde spreker: Wij willen geen strijd tegen de kerk, integendeel, doch de kerk zal zich tot haar taak hebben te bepalen; o de politiek voeren wij. Thans is de N.S.B. tot draagster der politieke gedachte, tot staatspartij, ge proclameerd. Wij hebben nu honderddui zend leden, doch de geest is van meer be- teekenis. Van die 100.000 is de helft vrouwen en van de mannen staan er elf duizend als vrijwilligers in 't veld, die de Nederlandsche vlag weer een beetje om hoog hebben gehaald. Spreker besloot met hulde te brengen aan den Führer aller Germanen, Hitier. NED.-INDIE HEEFT VLIEGTUIGEN NOODIG. (D.N.B.) Naar de „Times" meldt, heeft generaal H. ter Poorten, de opperbevelhebber van N e d.-I n d i te 1 Bandoeng verklaard, dat de verde diging van Nederlandsch-Indië er van afhankelijk is, of de Vereenigde Staten Nederlandsch-Indië vliegtuigen êullen sturen. Honderd vliegtuigen in de ko mende weken zijn voor de strijdkrachten in het Zuidelijk deel van den Stillen Oce aan van meer waarde dan duizenden vliegtuigen in latere weken. De Japan sche luchtaanvallen plaatsen Nederl.-ln dië voor een zeer ernstig vraagstuk, niet alleen, omdat de Japansche vliegtuigen van goede kwaliteit en hun bemanningen goed geschoold z|jn, maar ook, omdat de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1