Binnenland DE PIONIERE Wanneer verduisteren Uit de Provincie Gemengd Nieuws De beslissing voor de we-; re.ldlsgevallen. Hetjaarl942 begint met duidelijke fronten. FEUILLETON Het nieuwe radioblad. het nieuwe Europa. Ai net overige in teresseert ons niet. In dit land hebben zich reeds rui» honderd dvf»«nd psr Bonen g yj-l oqrd ?u b<*t front, van het nieuw* Ewope, ruim tien duidend tre den op in bet groote front van de r0t opbouw bereide vo'ken voor een nieuw Europa, in het grjjze eerekleed van het groote leger met de kenteekeuen van Nederlander. Alle dagen nu en by iedere aanleiding, die ons ernstig of biy in beweging brengt, snellen onze gedachten naar den Flihrer, zoo ook op den eersten dag van het nieuwe jaar. Een gelukwensch voor de toekomst of een dankbetuiging voor hetgeen beleefd en ontvangen is, deze beide zaken al komen zy ook uit het diepst van het hart zyn te weinig: Ons door den Führer gewekt bewustzy'n van de dingen, die thans geschieden, omsluit alles wat wij kunnen denken en zeggen, en omvat allen, die trouw den Führer volgen. Hem is alles gegeven. Den Führer heil. HET BROODPROBLEEM. - In „Voeding", het maandblad van de stichting tot wetenschappelijke voorlich ting op voedingsgebied, geeft Dr J. H. Schuringa eenige chemische en physiolo- gische beschouwingen over het „brood probleem". Na een overzicht te hebben gegeven van het malen en builen van het graan, behandelt de schrijvèr den smèiak, den bakaard, maar vooral de voedingswaar de van het brood en meer in het bijzon der van de koolhydraten, de eiwitten en de vitaminen, die het bevat. Uit de che mische analyse van verschillende passa gemeien van eenige graansoorten bleek, dat bij verhooging van den uitmalings- graad tot 80 a 85 pet. een belangrijke winst aap eiwit van hooge waarde, aneu- rine en lactoflavine optreedt. De schrijver komt tot de volgende conclusies Hoogere uitmaling van het graan in oorlogstpd is niet alleen economisch, maar ook uit voedingsoogpunt ge- wenscht. Weliswaar is er een klein ver lies van calorische waarde, maar dit wordt, mits de uitmaling niet tot hoo- ger dan b.v. 8590 pet. wordt voortge zet, ruimschoots gecompenseerd door de winst aan hoogerwaardige eiwitten en vitamine. De verteerbaarheidsonderzoe- kingen wijzen uit, dat hoogere uitmaling de verteerbaarheid pas belangrijk gaat beïnvloeden bij volkorenproducten.' Bij uitmaling tot 85 pet. is de winst nog altijd grooter dan het verlies. Het nut tige effect van nog hoogere uitmaling, dus van uitsluitend volkoren-gebruik, lijkt den schrijver gering: de verteer- bahrheid daalt dan ineens sterk, terwijl 'de winst aan eiwit en vitamines niet groot meer is. Binnenkort zullen nieuwe onderzoekingen worden ingesteld om dit nauwkeurig uit te maken. De gersttoevoe ging blijkt zeer gunstig; volgens de proefpersonen wordt het brood er bo vendien smakelijker van. NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL DER P. T. T. (V.P.B.) In het gebouw van het hoofd bestuur der P.T.T. hebben Vrijdagmid dag de nationaal-socialistische perso neelsleden van dit staatsbedrijf hun nieu wen directeur-generaal, ir W. L. Z. v. d. V e g t e, en diens echtgenoote op feeste lijke wijze gehuldigd. - De heer S p i e k s m a wenschte ir v. d. Vegte namens den Nat. Ambtenaren bond geluk met zijn benoeming en gaf hem de verzekering, dat hp bij de uit oefening van zyn ambt kan rekenen op de volledige medewerking en algeheele inzet der nationaal-socialistische be- drijfskameraden. Een der voorsorteerders van de post wenschte ir v, d. Vegte geluk namens de collega's en sprak de hoop uit, dat by de nieuwe leiding een nieuwe geest zal heerschen in het staatsbedrijf. Namens de Nationaal-Socialistische radio-centralehouders sprak de heer V ij f h u i z e n, die namens de leden van dezen kern ir v. d. Vegte den volledigen steun van deze groep toezegde en hem een met de hand vervaardigd model- 13) -o- ,„De jeugd, juffrouw Verlaan," lacht de ander, zich wrijvend langs de grijzende slapen. „Maar ik kwam» vragen, boe het eigenlijk met de factures staat. Is u klaar?" Ietwat onverschillig schuift Gretha de papieren naar hem toe. „Ik geloof het wel", zegt ze. „Ziet u maar eens." Zijn geoefend oog gaat er over. „Ik geloof, dat het voor elkaar is, juf frouw Verlaan. Eerlijk gezegd heb ik tóch bewondering voor u. Dat heb ik uw oom al gezegd." „Waarom?" vraagt Gretha verbaasd. „Dat u het werk, waaraan u zoo het lapd hebt, toch keurig en secuur verricht. Men kan er hier op het kantoor een voorbeeld aan nemen." „Ik vind, dat het een eerste vereischte is, een opdracht goed uit te -voeren, voor zoover men dan kan. Maar hoe weet u, dat ik het land aan dit werk heb? U kunt u best vergissen, mijnheer Velt- man." fregatschip aanbood. Vervolgens werd den nieuwen direc teur generaal docr oen d«r aanwezigen een foto ven den leider der N.S.B., ir Muteert, aangeboden. I r v. d. V e g t e bedankte voor de biy- ken van belangstelling, welke hy mocht ontvangen by zyn ambtsaanvaarding. Hy verzekerde de aanwezigen, dat de be- langen der nationaal-socialistische be- dryfsleden by hem in goede handen zyn, doch dat ook de overige arbeidskame raden by hem steeds zullen kunnen reke nen op een objectieve en rechtvaardige beoordeeling hunner handelingen. Met kracht zal hy optreden tegen diegenen, die door hun daden hun twijfel aan den nieuwen tyd tot uiting meenen te moe ten brengen. Hy meende er echter wel op te kunnen rekenen, dat de belangen van de P.T.T. by het geheele personeel zwaarder zullen wegen dan persoonlijke belangen. Het werken mag niet onaan genaam worden door persoonlijke, poli tieke tegenstellingen. KOSTEN ONDERZOEK NAAR AFSTAMMING. De secretaris-generaal van het depar tement van Binneiilandsche Zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire ge zonden, waarin wordt medegedeeld, dat voor elk afschrift of uittreksel uit de akten van den Burgerlijken Stand, waar van aannemelijk wordt gemaakt, dat het wordt aangevraagd ten behoeve van het 'onderzoek naar de afstamming, voort aan een recht verschuldigd zal zyn van 40 cent. Het komt echter meermalen voor, dat de vereischte gegevens uit de registers van den Burgerlijken Stand niet te ver krijgen zijn, doch uit de gemeente-archie ven van vóór 1811 moeten worden geput. Voor het afgeven van laatstbedoelde stukken worden in de meeste gemeenten vrij hooge legeskosten gevorderd. De 'commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft er op aangedrongen, dat de daarvoor geldende legesbedragen in overeenstemming worden gebracht met de onlangs gewijzigde rechten voor in lichtingen uit de rijksarchieven, n.l. 40 cent voor elk afschrift van of uittreksel uit de in de gemeente-archieven berus tende doop-, trouw- en begraafregisters en voor eventueele onderzoekingen een gulden per uur. Den burgemeesters is in deze mede werking verzocht. Kindterfcegels langer verkrijgbaar. Op verzoek van de centrale propagan- dacommissie voor de weldadigheidsze gels is de termijn van verkrijgbaarstel ling der zegels voor het kind verlengd tot en met Dinsdag 20 Januari. De verlenging houdt o.m. verband met de vraag naar deze zegels, die zich niet alleen tot het binnenland beperkt. Ook buitenlandsche philatelisten toonen veel belangstelling voor deze serie. (A.N.P.) Distributie vermicelli eni maïzena. Van bevoegde zijde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het publiek er bij het koopen met de voor maizena e.d. en vermicelli e.d. bestemde bonnen genoe- fen mede dient te nemen, voor een ge- eelte maizena e.d. en voor een gedeel te vermicelli e.d. te ontvangen.' De winkeliers zijn, daar zij op de by hen ingeleverde bonnen voor 50 pet. toewijzingen voor maizena en voor 50 pet toewyzingen voor vermicelli ontvangen, niet steeds in staat de door de klanten gewenschte hoeveelheid maizena of ver micelli ten volle te leveren. Loonen voor kappersbedienden. Na langdurige onderhandelingen is een collectieve arbeidsovereenkomst voor het kappersbedrijf afgesloten. De ondernemingen zijn in vier groepen verdeeld die zouden kunnen worden aan geduid als de volkszaak, de normaal zaak, de betere en de luxe-zaak. De loonen verschillen naar gelang van de indeeling der onderneming. De over eenkomst kent derhalve voor de loon- bepaling géén gemeenteklassen-indee ling. Zoo bedraagt het loon voor leerlingen in het heerenvak, exclusief fooien, in de volkszaak f 2.25 per week, in de luxe zaak f 3.50 per week. Idem voor aanko mende bedienden resp. f 4 en f 6.50 per week. Voor tweede bedienden in het tweede jaar f 8.50 in de volkszaak en f li.50 in de luxe-zaak, terwijl hy, die in het bezit is van het schooldiploma resp. „Dat zou kunnen, maar het is niet zoo. Ontken u dat maar niet. Het is geen schande. U is nu eenmaal niet aange legd voor het kantoorleven." „Hoe weet u dat? Beweert oom soms iets dergelijks?!' „Uw oom heeft er met mij niet over gesproken. Ik wist het al, toen was u hier nauwelijks drie dagen." .„Hoe kunt u dat dan weten?" „Ervaring met personeel, juffrouw. Ik heb mijn oogen,niet in den zak. Dit werk bevredigt u niet. Is het wel?" „U hebt gelijk, mijnheer Veltman. Oom weet het ook wel. Maar ik deed niets en dat gaat niet. En nu probeer ik wat mij opgedragen wordt, zoo goed mogelijk te verrichten." „En u- brengt het er best af, al is uw hart er niet bij, dat moet ik zeggen. Wat staalt u toch tegen in dit werk? Ik doe het al ruim dertig jaar en steeds met alle liefde." „De een kan werken met dood mate riaal, de ander niet, dat is het verschil. Ik kan het niet, ziet u. Ik heb liever met menschen te doen, groote of kleine. Die hebben tenminste géést, ziel. Wat heb ik aan die ziellooze cijfers en papieren?" f „Op zichzelf niets. Maar u kunt er ziel f 11 en f 14 per week ontvangt. Het loon van eerste bedienden, die in het beztt zyn van het vestigingsdiploma, bedraagt in het derde jaar f18 in de volkszaak en f 25 in de luxe-zaak. Er is uitdrukkelyk bepaald, dat zonder nadere goedkeuring der daartoe aange wezen instanties, de toekenning der uit de collectieve arbeidsovereenkomst voortvloeiende loonsverhoogingen niet' mag leiden tot verhooging van de tarie ven der ondernemingen. In Studio C, de vroegere studio van de N.C.R.V. te Hilversum, is Zaterdag morgen een persconferentie gehouden, in verband met de verschijning van het programmablad van den Rijksradio- omroep. De eerste spreker was de direc- generaal, de heer Herweyer, die zei- de, dat nu de noodzaak dwong tot pa pierbesparing men tegelijkertijd één pro grammablad heeft gemaakt, dat zooveel mogelijk door de menschen van den om roep zelf gevuld zal worden. D'e secretaris-generaal van het depar tement van Volksvoorlichting, dr Goe- d e w-a a g e n, zeide, dat een belang rijk evenement plaats had. Vroeger wa ren er verschillende omroepbladen, die elk voor een bepaald deel van het Ne- derlandsehe volk geschikt waren en zich tot dat deel richtten. Het volk be staat wel is waar uit deelen, doch thans staat op den voorgrond, dat het één ge heel is. Wat vroeger gedaan is, was van groot belang. Zonder de ervaringen van vorige jaren zou men nu niet zoover zijn gekomen. Zooals de oude omroepver- eenigingen plaats hebben gemaakt voor één omroep, zoo zal er in het vervolg ook één omroepblad zijn. Met de ver schillende schakeeringen van ons volk zal rekening gehouden worden. Dr J. Smit, wethouder van Amster- sterdam, hoofdredacteur van het nieuwe blad, zette uiteen, dat het blad uit nood is geboren en dat er uit nood dikwijls iets goeds komt. Het blad zal uit zekere beginselen moeten leven. Het eerste beginsel is, dat ons volk is een christelijk volk, het geen beteekent, dat men leeft onder het groote gebod: Hebt God lief boven alles en uw naaste als uzelf. Het tweede be ginsel is dat wij één volk zijn. Daaraan is vroeger weinig gedacht. Ieder, die in dezen geest wil samenwerken is welkom. De anderen kunnen beter hun koffers pakken, resp. hun artikelen in porte feuille houden. Er zijn er ook, die de af- geloopen jaren zooveel geschreven en gesproken hebben, aldus spr., dat zij voor deze eeuw hun portie al beet heb ben. Het blad moet voor ieder geschikt zyn. Ten slotte deed de heer Veldhuis eenige mededeelingen over de technische moeilijkhedep, die overwonnen moesten worden eer het blad kon verschijnen. DINSDAG 6 JAN. 1942. 's Morgens tot 9.47 u. 's Avonds van 17.45 u. Zuid-Beveland. HERBOUW VAN YERSEKE. Yerseke herrijst! Niet alleen in Middelburg kan men constateeren, dat de herbouw van het geen tydens den oorlog werd verwoest, vordert, maar ook in Yerseke kan men dit goed gewaar worden. Ongeveer 25 woningen zyn nu gereed gekomen, waar van 10 in de Irenestraat. Ter herinne ring aan de voltooiing van laatstgenoem de woningen is Zaterdagmiddag in dit complex een eenvoudige gedenksteen onthuld. Voor deze plechtigheid waren naar Yerseke gekomen de wnd commis saris der provincie, Mr P. Dieleman en de Beauftragte van den Rijkscommissa ris voor Zeeland, de heer W. Münzer, vergezeld van zijn echtgenoote. Verder waren er de heeren H. C. J. Gunning, burgemeester van Yerseke, alsmede zyn echtgenoote, A. C. Willemsen, burge meester van1 Wemeldinge, Mr J. A. A. Fransen van de Putte, contact-commis saris voor den wederopbouw, F. G. C. Rothuizen, directeur v. Gemeentewerken van Goes, G. O. Veenendaal, gemeente- in leggen. Dat lijkt vreemd voor u, maar het is toch zoo. Die cijfers demonstree- ren den bloei van de zaak en dat kan een rechtgeaard employé verheugen." „Ik geloof het graag. Maar die moet dan zakelijk aarigelegd zijn." „En dat is u nu eenmaal niet; Ik zie u niet lang op dit kantoor of liever op een kantoor." „Ik blijf hier tot ik iets anders heb, mijnheer Veltman. En zal ook mijn best doen. Wie weet", schertste Gretha, „word ik nog uw eerste hulp in de toekomst". „Als u zoo is, als nu, dan is u een zeer gewaardeerde hulp, juffrouw Verlaan. Hij meent, wat hij zegt, boekhouder Veltman. Want met verbazing heeft hij gezien, hoe dit nichtje van den baas, dat hij liever niet had zien komen aanvan kelijk, zich in enkele weken in de zaak inwerkte, zóó, dat hij haar dingen kan opdragen, die hij nog niet eens geeft aan juffrouw Sterrega, die al eenige jaren op het kantoor werkt, 't Is verbazingwek kend, welk een inzicht en vlug begrip deze jongedame heeft! En dan iemand, die het werk in haar hart verafschuwt. (Wordt vervolgd.) secretaris, G. Arendsen. leider van het Bouwbureau Zuid-Beveland, leden van den voormaligen Gemeenteraad, het be stuur van de Stichting „Volkshuisves ting Yerseke" en anderen. De autoriteiten werden ten gemeente huize ontvangen, waarna men zich naar de Irenestraat begaf. Hier voerde de heer Arendsen het woord. Spr. herinnerde eraan, dat Yer seke zwaar door het oorlogsgeweld Werd getroffen. Het begin van het herstel is er en in vele deelen van ons land is reeds veel voor den opbouw gedaan. Dit ge tuigt van den wil en de energie van ons volk. De moeilijkheden zijn talryk en groot. De benoodigde middelen zijn zeer schaarsch, maar toch kon er ook in Yer seke gewerkt worden aan den wederop bouw. En de samenwerking was zoo, dat het ujtvoeren van hèt werk een aange name bezigheid werd. Thans kan de over dracht van deze woningen geschieden en 25 gezinnen zijn nu geholpen. De gedenk steen, een oesterschelp, waaronder vde woorden: „Gebouwd in 1941, na het oor logsjaar", is, aldus spr., een symbool van Yerseke's cultuur en van behuizing. Spr. besloot met d<ih wensch, dat de gemeen te een gloeiende toekomst tegemoet mo ge gaan. Hierna metselde burgemeester Gun ning den gedenksteen in, waarby hij een korte toespraak hield. Na de autoriteiten dank te hebben ge bracht voor hun tegenwoordigheid, merk te spr. op, dat het voor Yer^pke een bly- de dag is, want terwyl het oorlogsgeweld nog elders woedt, hebben wij 'het voor recht te kunnen herbouwen. Wij moeten beginnen met daarvoor God te danken, alsook de autoriteiten, Dr Ir A. Ringers, den gevolmachtigde voor den Wederop bouw en alle overige medewerkenden, waarvan spr. in het bijzonder noemt den leider van het Bouwbureau, den heer Arendsen, Opbouwen is een heerlijk werk en deze woningen dienen het geheel. Het leven vraagt offers en van onze offerbereid heid hangt het af, of wij elkander willen dienen. Het plan van den grooten Bouw meester is: „Draagt elkanders lasten en vervult alzoo de Wet van Christus". In dien wij hiervoor offers willen brengen, zijn deze niet tevergeefs en zullen ze strekken tot zegen en eere Gods. Met deze woorden verklaarde spr. de woningen in gebruik genomen, waarna het gezelschap één der woningen bezich tigde, om zich vervolgens naar de school aan den Dam te begeven ter bijwoning van de opening van de Binnenvaart- school Wemeldinge. Tot leider van den distri- butiedierist alhier is aangesteld de heer A. Wiskerke te Wemeldinge. Kruiningert. De burgemeester dezer gemeente heeft benoemd met ingang van 1 Januari j.l. tot le ambtenaar ter. secretarie de heer L. van der Hiele, thans ambtenaar ter secretarie, tot 3e ambtenaar ter secretarie de heer P. D. Blok, gemeente-ontvanger en tot leer ling-ambtenaar ter secretarie de heer A. M. Westveer, thans volontair ter se cretarie. Met ingang van 1 Maart a.s. is be noemd tot 2e ambtenaar ter secretarie de heer C. de Visser, thans ambtenaar en leider vanden distributiekring te Vlieland. Walcheren. Afnemuiden. Onder leiding van dhr J. Crucq hield de Geref. J. V. op G. G. Im- manuél haar 15de jaarvergadering. De voorzitter gaf een kort overzicht van de achterliggende 15 jaren. Hierna leverde dhr L. v. d. Graaff een inleiding over: „De antichrist". Het tweede onderwerp van Joz. Elen- baas was getiteld: „De Bondsidee". Secrf en penningm. brachten hun jaar verslagen uit, waaruit bleek den goeden stand der Vereeniging. De avond werd verder gevuld met voordrachten enz. Ds Scholing sprak het slotwoord en ging voor in dankgebed. Zeeuwsch-Vlaanderen. Terneuzen. Op 1 Jan. was het 25 jaar geleden, dat de heeren P. de Dycker te Rapenburg (Vogelwaarde), J. van Ha ver te Axel, A. C. Heijens te Philippine, A. de Kort te Axel, D. J. Kroes te Ter- neuzen, C. Leunis te Terneuzen en G. de Schepper te Boschkqpelle (Vogelwaar de), in dienst traden by de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg-My. Woensdag werden de jubilarissen op het hoofdkantoor van de Z. V. T. M. te Terneuzen geluk gewenscht door den Di recteur, den Administrateur, den Inge nieur en het verdere personeel, waar hun een enveloppe met inhoud werd aange boden, terwyl inmiddels aan hun huis een,, mooi bloemstuk was afgegeven. Tegelykertyd bracht een commissie de gelukwenschen van het' personeel over en bood hun daarby een geschenk aan. (T. C.) Axei. Woensdagmorgen ontdekte de landbouwer P. de J. dat 27.5 kg tarwe gestolen was. De politie stelt een onder- zoek in. Tholen en St.-Phillpsland. Tholen. De visscheryvangsten waren j vorige week voor vele visschers weer rijk te noemen. De verzending van oes ters was goed te noemen. Mosselen wer- den in totaal ruim 4000 ton van 100 kg .'verzonden, meest voor het binnenland en de inmakerij. Met Nieuwjaarsdag zouden eénige johgens hun kameraden schrik aanja gen, door onverwachts een paar fles- schen tegen elkaar stuk/te slaan. Dit had zeer ernstige gevolgen voor een zoon van H. Jansen alhier, welke scherven in een zijner oogen kreeg, zoodat hij op dok tersadvies naar het ooglijdersgesticht te Breda moest worden vervoerd. By het schoonmaken van mosselen stak de 30-jarige G. v. P. zich met een mes zoodanig in een zijner handen, dat hij eenige pezen afstak, zoodat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. De strijd tegen den clandestienen handel. Meermalen is reeds gewezen op het groot gevaar dat 't nuttigen van van frau duleuze slachtingen afkomstig vleesch meU zich mede kan brengen. Niet alleen bestaat de mogelijkheid, dat het geslach te dier ziek was, ook de besmettingsmo gelijkheden bij het slachten zijn niet ge ring. Een treffend voorbeeld, waaraan verder niets behoeft te worden toege- voegd, levert het volgende geval op: Bij een controle te Houten (provincie Utrecht) vonden de controleurs twee schapenhuiden. Tevens werden bloedspo ren en een krans vet gevonden in de on middellijke nabijheid van een w.c. en een zinkput. Bovendien lagen in een hoek, waar ook de bloedsporen werden aange troffen, menschelijke uitwerpselen. Bij het verhoor van een verdachte bleek, dat hier twee schapen waren geslacht, waar van het vleesch was verkocht. (A.N.P.) Een rechercheur van den centralen cri siscontroledienst deed dezer dagen een merkwaardige ontdekking te Utrecht, toen hij in een steeg met onbewoonbaar verklaarde woningen terecht kwam. Louter uit nieuwsgierigheid om te zien hoe het er binnen uitzag, drukte hij een plankje op zij. Tot zijn groote verbazing zag hij aan den zolder een stuk spek hangen. Dit was begrijpelijkerwijs voor hem gereede aanleiding om een nader onderzoek in te stellen en hij slaagde er in, den eigenaar van het spek op te spo ren. De man bekende frauduleus een var ken te hebben geslacht. Gasverstikking. In de keuken van zijn woning aan de Molen straat te 's-Gravenhage is Vrijdagoch tend de 45-jarige monteur N. O., het slachtoffer geworden van gasvergifti ging. De man had zich daar willen sche ren en hij had daarbij gebruik gemaakt van een gascomfoor, zonder te bemer ken, dat de toevoerslang van dat com- foor lek was. Door het langzaam uit- stroomende gas moet de man bedwelmd zijn geraakt. Toen men hem eenige uren later in de afgesloten keuken op den grond vond liggen, was hij reeds over leden. Kindje in rook gestikt. In een woning aan de Reamurstraat te Amsterdam is Zaterdagmorgen een kleine binnenbrand ontstaan. Door de rook is het eenige kind van het daar wonende echtpaar, een baby van vier maanden gestikt. Ontsnapte gevangene op het oude pad. De politie te In Nederlands twaalfde provincie. Op de plaatsen, waar in den Noord Oostpolder de eerste boerderijen gezet zullen worden, is een aanvang gemaakt met het boorwerk, teneinde de vastheid van den bodem te bepalen. Van Buiten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2