Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER. De Führer De toekomst. MAANDAG 5 JAN. 1942 56e JAARGANG Nx>. 79 Bcireagx Lange Vorstslraef 70, Goes Postrekening 44455 -x Telefoon 2438 Bifkonloor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange ©iststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Afweergevechten in het Oosten duren voort - De verliezen der Britsche marine en scheep vaart - Bardia door Engelschen bezet - De strijd in Oost-Azië. Wintergoederen voor het front. Door Rijkscommissaris-Rijksminister Seyss Inquart. Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg ©066 en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 50 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 et. extra Bij contract belangrijke korting DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: In den Zuidelijken en den Noordelyken sector van het Oostelijke front slechts plaat selijke gevechtshandelingen. De af weergevechten in den centralen sector duren bij felle koude voort. Talrijke aanvallen van den tegen stander zijn op den vastberaden weerstandswil van onze troepen gestrand. In Noord-Afrika is na een heldhaftigen tegenstand van Duitsch-Italiaansche troepen van verscheidene weken Bardia door den vijand bezet. In het gebied van A g e d a b i a levendige we- derzijdsche verkenningsactiviteit. Britsche colonnes auto's zijn door luchtaanvallen uiteengedreven doeltreffende luchtaanvallen zijn op Britsche vliegvelden op Malta gericht. Gisteren werd gemeld: In de Z u i d e 1 ij k e zone van het O o s t e 1 ij k front bleef de ge vechtsactie bij strenge vorst be perkt tot plaatselijke verkenning en storingsvuur der artillerie. In de centrale en de Noorde lijke zone zette de vijand zijn aan vallen voort. Zij werden in zware gevechten, deels bij tegenaanval len, afgeslagen. Plaatsen, waar de vijand was binnengedrongen, wer den gegrendeld. De luchtmacht heeft overdag en des nachts havenwerken, schepen en het vliegveld van Feodosia aangevallen. Verscheidene vliegtui- gen werden op den grond vernield of beschadigd.* In de haven zonk een klein koopvaardijschip, dat door bommen was getroffen. Een grootere koopvaarder en een drij vende bok werden ernstig bescha digd. Andere aanvallen, welker zwaartepunt in het gebied - 0m Moskou lag, waren gericht op marcheerende en rijdende colonnes, gereedstaande pantserwagens, gar nizoensplaatsen, spoorwegen en vliegvelden der bolsjewisten. De vijand leed daarbij aanzienlijke verliezen aan manschappen en materiaal. In_ Noord-Afrika le vendige verkenningsbedrijvigheid aan weerskanten. In 't gebied van A g e d a b i a mislukten eenige Britsche aanvallen. Tenten- en ba rakkenkampen en colonnes voer tuigen der Engelschen werden met succes bestookt met bommen en schietwapens. Geslaagde lucht aanvallen werden voorts gedaan op To broek. Op een vliegveld bij Benghazi konden tal rijke bomtreffers worden geplaatst tusschen geparkeerde vliegtuigen. Voor Benghazi werd een vij- andeiyke torpedojager door-bom men zwaar beschadigd. De dag en nacht voortgezette aanvallen van sterke afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen en jagers hebben groote verwoestin gen aangericht op de Engelsche vliegvelden op Malta. Van 27 December 1941 tot 2 Januari 1942 verloor de Sowjet- luchtmacht 98 vliegtuigen. In de zelfde periode gingen aan het Oos telijke front 12 Duitsëhe vliegtui gen verloren. De Britsche marine hee^ft ook in December zware verliezen geleden. Duitsche strijdkrachten ter zee en in de lucht brachten tot zinken 3 kruiserf, een vliegkampschip, 3 torpedo'bootjagers, 3 motortórpe- dobooten, een kanonneerboot en een duikboot. Bovendien werden ten deele zwaar beschadigd: 6 kruisers, 5 torpedoboot jagers, 4 motortorpedobooten, 1 mijnlegger, 2 bewakingsvaartuigen en 2 duik- booten. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart zijn in December 1941 74 vijandelijke koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud-van 257.000 ton tot zinken gebracht, waarvan 23 schepen met een gezamenlijken in houd van 115.700 ton door de duik- bootvloot. Gevechten bij Ijzige koude. (D. N. B.). Sedert de vroege ochtend uren van Vrijdag heeft de vijand in den centralen sector van het Oostelijk front zfln aanvallen op de Duitsche linies met t sterke strijdkrachten voortgezet.. De Duitsche troepen boden bjj een ijzige kou de hardnekkigen tegenstand. Tijdens ver bitterde gevechten gelukte het alle aan vallen van dén tegenstander af te slaan en dezen zware verliezen toe te brengen. Italiaansch weermachtsbericht. Het Italiaansche weermachtsbericht meldt: Levendige verkenningsactiviteit der wederzijdsche lichte afdeelingen in het gebied van Agedabia. Na- twee dagen verbitterde gevechten waarbij aan weerszijden scheepsartillerie in den strijd werd gebracht, werden de stellingen van het verdedigingssysteem en het garnizoen vah Bardia overwel digd. Door enkele Engelsche vliegtuigen is een aanval op Napels ondernomen. Lich te schade aan woonhuizen, o.m. het zie kenhuis Ascalesi. Geen slachtoffers. Hef lot van Bartlia. Stefani meldtNa gedurende een maand herhaalde aanvallen van overwe gend sterkere vijandelijke troepen "te hebben afgeslagen en na Onophoudelijk uit de lucht te zijn aangevallen, moest het garnizoen van Bardia bezwij ken onder den druk van pantserstrijd krachten, die 20 maal zoo talrijk waren en die eenige dagen geleden een offensief van grooten omvang hadden geopend met elkaar opvolgende aanvalsgolven, die werden ondersteund door krachtige vlootformaties. Naar „Politiken" meldt, zouden de as- mogendhed,en er, volgens berichten uit Fransch Noord-Afrika, de laatste veer tien dagen in zijn geslaagd, groote hoe veelheden troepen en materieel naar Tri polis over te brengen. De versterkingen zouden in ijlmarschen Oostwaarts opruk ken om generaal Rommel te ondersteu nen. DE STRIJD IN OOST-AZIE. (D.N.B.) In een communiqué ver klaart het departement van oorlog te Washington, dat alle Amerikaansche schepen pit de zone van Manilla en Ca- vite zijn teruggetrokken, dat de Ameri kaansche troepen hechte stellingen be noorden Manilla hebben betrokken, en dat zij het eiland Corregidor bezet hou den. Andere Amerikaansche berichten ma ken er melding van, dat de verdediging met prijsgeven van de Philippijnen zal worden geconcentreerd op Singapore en Nederlandsch-Indië, volgens andere berichten op Nederlandsch- Indië en Australië. (D.N.B.) Het eiland Corregidor in de Baai van Manilla is een uur lang van uit de lucht gebombardeerd. De Japanners zouden Zondag een vliegveld op Noord-Nieuw-Gui- n e a hebben aangevallen, naar de En gelsche nieuwsdienst meldt. Volgens dezelfde bron zijn van West- Borneo nieuwe Japansche landingen ge meld. Verwacht moet worden, dat op Ba- langa nog meer gevechten zullen worden geleverd, daar vooral de havensteden Balanga en Mariveles benevens andere plaatsen aldaar krachtig zijn versterkt. De jongste berichten over den mili tairen toestand op de Philippijnen too- nen, volgens een Domei-bericht uit To kio, aan, dat de kern der uit Manilla en omgeving vluchtende" vijandelijke troe pen zich hebben teruggetrokken in den vestinggordel binnen de baai van Ma nilla'en in de oorlogshaven Olongape in de baai van Boebig ten Noorden van de baai van Manilla. Beide baaien zijn met mijnen bezaaid en tot ver in den omtrek omgeven door sterke formaties van de Japansche vloot. Op, Corrigedor bevinden zich alle ge vluchte commandoposten. De bekende Engelsche militaire des kundige Liddell Hart schrijft volgens het D.N.B., dat de positie der Engel schen en Amerikanen in het zuidelijke deel van den Grooten Oceaan tijdens de laatste twee weken voortdurend slechter is geworden. Nog steeds is er geen spoor van eenig ingrijpen van de Pacific-vloot der Vereenigde Staten te ontdekken. De Japanners hebben groote successen behaald en rukken nog steeds op. Op Malakka heeft de tegenstander reeds belangrijke rubber- en tin-gebie den bezet en het Nederlandsche eiland Sumatra komt evenals Sin gapore steeds dichter bij het tooneel van den strijd te liggen. Het gevaarlijkste is echter de Japan sche opmarsch op de Philippijnen en in het Noorden van Borneo. Zouden de ge vechtshandelingen aldaar overslaan naar Nederlandsch-Indië, dan zou zelfs de weerstandskracht van Enge land zelf worden verzwakt, door da* de geheele rubberproductie in handen der Japanners zou vallen, Wavell krijgt het opperbe vel in den Stillen Oceaan. Roosevelt en Churchill hebben mede gedeeld, naar Reuter meldt, dat gene raal Wavell benoemd is tot oppersten bevelhebber van het vereenigde com mando-district in het Zuid-Westelijk deel van den Stillen Oceaan. Het opperbevel over alle marinestrijdkrachten in dit ge bied zal worden gevoerd door den opper bevelhebber van het Aziatisch eskader der Vereenigde Staten, admiraal Hart. Generaal Tsjiang Kai-sjek krijgt het opperbevel over alle land- en luchtstrijd krachten van de geallieerden, die op het Chineesche oorlogstooneel opereeren. In het Verordeningenblad is opgeno men de verordening van den Führer van 23 December 1941 ter bescherming van de inzameling van wintergoederen ten behoeve van het front. Deze verordening luidt als volgt: „De inzameling van wintergoederen ten behoeve van het front is een offer van het Duitsche volk voor zijn soldaten. Derhalve bepaal ik: Hij, die zich met ingezamèlde goederen of met goederen, welke door degene, die gerechtigd is er over te beschikken voör de inzameling zijn bestemd, verrijkt of zoodanige goe deren anderszins aan hun bestemming onttrekt, wordt met den dood gestraft. Deze verordening treedt in werking met haar afkondiging door de radio. Zij geldt in het Grootduitsche rijk, in het Gouvernement-Generaal en in de door de Duitsche troepen bezette gebieden." Ter uitvoering van bovenstaande ver ordening heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied de vol gende verordening uitgevaardigd: Artikel 1. De verordening van den Führer ter bescherming van de inzame ling' van wintergoederen ten behoeve Van het front is op 23 December 1941 in het bezette Nederlandsche gebied in werking getreden. t Artikel 2. De bij de in artikel 1 be doelde verordening strafbaar gestelde handelingen zijn strafbare feiten in den zin van artikel 2 der Verordening nr 52/1940 betreffende Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze is gewijzigd bij de verordening nr 123/1941. Artikel 3. Met de in artikel 1 bedoelde verordening bedreigde straf wordt even eens gestraft hij, die zich met winter goederen verrijkt welke buiten de in- zameling van het Duitsche volk om zijn* bijeengebracht, of door dengene, die is gerechtigd er over te beschikken, zijn klaar gemaakt om ten behoeve van het front te worden gebruikt, dan wel zoo danige goederen op andere wijze aan hun bestemming onttrekt. Artikel 4. De bij artikel 3 strafbaar gestelde handelingen zijn strafbare fei ten in den zin van artikel 2 der verorde ning 59/1940 betreffende Duitsche rech- tërlijke macht voor strafzaken, zooals deze is gewijzigd by de verordening nr 123/1941. Artikel 5. Artikel 2 dezer verordening treedt heden in werking met terugwer kende kracht van 23 December 1941 af; de artikelen 3 en 4 treden heden-in wer king. „IN UW BELANG". Wij ontvingen, de brochure „In uW belang!" welke is verzorgd en uitgege ven vanwege de Departementen van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij. Zij bevat een overzicht van het Nederlandsche distri butiesysteem en van alles, wat daarmede samenhangt. Algemeen wordt erkend het is nog onlangs in Duitsche bladen tot uitdrukking gekomen dat ons land over een distributie-apparaat beschikt, dat den toets der vergelijking met het stelsel in andere landen glansrijk kan doorstaan. Ten einde misverstand zooveel moge lijk weg te nemen en in de hoop de over tuiging te wekken, dat goede distributie een eminent belang voor onze volkshuis houding is, werd genoemd geschrift sa mengesteld. De kringloop der distributie wordt in een aantal korte, pakkende hoofdstukjes beschreven. Na een be knopte historische inleiding wordt de aandacht gevraagd voor distributie met en zonder bonnen en voor distributie van voedingsmiddelen. Daarna volgt een uit voerige, geïllustreerde uiteenzetting van de taak en de werking van het Centraal Distributiekantoor. DE NIEUWE BOTERBON. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van Dinsdag 6 Jan. a.s. tot en met Woensdag 14 Jan. 1942 de met „02" ge nummerde bon van de boter- zoowel als van de vetkaart elk recht geven op het koopen van 1,25 gram boter. Per twee bonnen van de vetkaart zal de gebruike lijke reductie van 22% ct. per 250 gram boter worden verleend. MAANDAG 5 JAN. 1942. Gedenk ons de vorige misdaden niet; haast U, laat uw barmhartigheden ons voorkomen. Ps. 79 8a. Zon Maan op onder op onder 9.47 17.44 21.04 11.04 10 Jan. Laatste kwartier. 16 Jan. Nieuwe maan. (Slot.) Ook de Vereenigde Staten, die na het aanmatigende, politieke en militaire di lettantisme van. him president Roosevelt door hun optreden den oorlog beslissen en den vrede naar hun goeddunken ver- deelen wilden, zien zich met toenemend ongenoegen gewikkeld in een oorlog op twee fronten, waarvan het eene door de Japanners met doelbewuste zekerheid wordt geliquideerd. Het zal niet lang meer duren, dan zal Roosevelt op zeer drastische wijze door de ontwikkeling van den toestandin Oost-Azië terug gebracht zijn tot de wijze beginselen van een van zijn voorgangers, Monroe, en de Amerikanen beperkt zien tot Ame rika. De Sowjets, deze angstwekkend bewa pende oorlogstegenstandéJs, hebben in hoofdzaak hun in tientallen jaren van heerediensten bijeengebrachte wapens en het millioenenaantal van hun geoefen de soldaten verloren. Hun zijn ook min stens de helft van hun menschenreserves, hun industriëele installaties en hun ont gonnen grondstoffenbronnen afgenomen vooral ontbreken de graangebieden der Oekraïne, zonder welke, een verdere mo bilisatie der bolsjewieken voor leger en industrie op den duur niet mogelijk is. Het militaire en economische machts apparaat der Sowjets is zoo kapot ge slagen, dat het reeds thans geen factor meer vormt voor een actieve „oorlogvoe ring, ongeacht de gebeurtenissen, die in het voorjaar te verwachten zijn. Bij de „jongste conferentie in Was hington is ter versterking van het aan zienlijk geschokte vertrouwen niet al leen last gegeven tot het houden van een biddag, maar ook gewezen op de reserves aan menschen en grondstoffen, die de wereldcoalitie van het kapitalis me en bolsjewisme ter beschikking zou den staan. Een overzicht over de krach ten aan den kant der spilmogendheden en haar bondgenooten wijst uit, dat thans, na het toetreden van Japan tot dezen wereldoorlog, ons front wat, be treft tot optreden bekwame troepen in aantal naar alle waarschijnlijkheid per manent, in oorlogservaring echter in ieder geval belangrijk superieur zal blij ven en het niet noodig heeft een kolo nel der cavalerie tot chef van het de partement van marine te maken. Wat echter de economische capaciteit betreft, het aantal werkende handen en indu striëele installaties, die den spilmogend heden in de door haar gecontroleerde gebieden dus practisch geheél Euro pa en Oost-Azië ter beschikking staan, is thans grooter dan het aantal, waarover Engeland, de Vereenigde Sta ten en de nog onbezette Sowjetgebieden inderdaad als tot actie in staat beschik ken. Rekening houdende met de waar- schijnlijke ontwikkeling in het Oosten van Europa en in Oost-Azië, het op de knieën houden van Engeland en de door de deelneming aan den oorlog noodzake lijk geworden bewapening der Vereenig de Staten, bijna van het nulpunt af, zal deze superioriteit naar alle waarschijn lijkheid effectief blijven. Het Duitsche leger heeft in den zomer van 1941 het resultaat van een bewapening, die on geveer 20 jaren heeft geduurd met on derdrukking van de meest primitieve le vensbehoeften van een volk van 180 ihil- lioen, vernietigd. De geheele en nog be langrijk opgevoerde bewapenin'gsproduc- tie van alle vijandelijke staten is niet in staat in de eerstvolgende jaren dezen overvloed van wapens te vervaardigen, die in handen waren van geoefende millioenenlegers, waarmede de soldaten van Duitschland en zijn bondgenooten in nauwelijks een half jaar hebben af gerekend. Onze productie wordt dage lijks grooter en beter. De productie der Ver. Staten, waarop onze vijanden als laatste redding hun hoop stellen, moet nog eerst op gang gebracht worden en moet alle productiemoeilijkheden door maken, die een dergelijke reorganisatie in den weg staan. Vooral moet echter afgewacht hoe de bevolking vah dezen nog nooit aan een ernstige beproeving blootgestelden staat zal reageeren op de economische en militaire eischen van een dergelijke bewapening en mobilisatie. Aan grondstoffeh is de ruimte, die thans in het opnieuw in opbouw zijnde Europa en die reeds op dit tijdstip (Ja pan ter beschikking) staat, nauwelijks armer dan de ruimte, waarvan Engeland en de Ver. Staten zeker zijn. De beslis sende productiegebieden van grondstof fen in Zuid Oost-Azië zullen echter vol gens den loop der dingen binnen afzien- baren tijd niet meer den tegenstanders ten goede komen, maar in toenemende mate 'de economische basis der partners van de spil versterken. Deze oorlog met zijn bijzondere om standigheden, döór de uitgestrekte ge bieden, waarin hij gevoerd wordt en vooral tegen de ons in diepste wezen vij andige tegenstanders, valt buiten alle ge bruikelijke normen. Hij vormt niet al leen een aangelegenheid" van de solda ten, de miltaire organisatie en dus van den generalen staf, maar is geworden tot een volksworsteling met alle krach ten en op alle levensgebieden, waarin de naar hun volksche vrijheid strevende naties de physieke en geestelijke grond slagen van hun bestaan veroveren en be veiligen. Daarom doet het overnemen door den Führer van het opperbevel van het Duitsche leger, dat de eigenlijke dra ger van dezen strijd is, aan als een drin gend beroep op de natie, zooals in alle beslissende situaties der wereldgeschie denis steeds slechts één man als leider het zwaard en den geest van het de toe komst vormende volk bestuurd heeft. Wij vermogen slechts aan te voelen, wat het lot ons geschonken heeft, toen het aan ons en welisWaar alleen aan ons, het Duitsche volk, in onzen Führer het ge nie van den grootsten staatsman en den grootsten legerleider heeft gegeven. 'Wij, nationaal-socialisten, wisten dit, daar door zijn wij aangetreden en daaraan hebben wij geloofd. Het Duitsche volk ziet rustig en ernstig, werk zaam en'vastbesloten het hieuwe jaar tegemoet, met U 11 e inspanningen, zorgen en beproevingen, die maar kunnen komen. Bij de jaarwisseling heeft de Führer ons door zijn oproep voor de inzameling voor het Oostelijk front aaneengesloten tot een levende eenheid met onze solda ten en tot een actieve gemeenschap. Meer dan duizend kilometer afstand zijn uit ons bewustzijn weggevallen. Wij allen le ven met de «gevechtshandelingen van onze soldaten mede. En het is goed zoo. Deze strijd brengt het Duitsche volk zijn wereldbeteekenis. Deze moet met den in zet der laatste krachten veroverd wor den, want het bewustzijn van dezen in zet moet als erfdeel in het Duitsche volk eeuwig levend blijven. Dan zullen komen de generaties datgene weten te behouden en steeds bereid zjjh opnieuw te verove ren, wat thans door den Führer en de door hem opgeroepen krachten van het volk en van de volken van het Germaan- sche Europa in wapen- en lotsgemeen- schap met het Italiaansche en Japansche volk en onze andere bondgenooten tot stand wordt gebracht. Dit gebod van het lot, dat wij Duit- schers en onze reeds tot nieuw volks leven ontwaakte vrienden in vastbera den optreden opvolgen, is tevens de categorische imperatief voor de houding van al degenen, die zich nog onvoor waardelijk willen beschouwen als in ver houding van vijandschap tot en bezet door ons. Pogingen en gedachtegangen, die in deze, alle terreinen van het men- schelijke leven omvattende worsteling de tegenpartij op welke wijze ook steu nen, kunnen niet geduld worden, ook dan niet, wanneer het hierbij om vroe gere, zij het ook intusschen tot formu les geworden tradities gaat. De bestaans- beveiliging binnen het bestek van de aanwezige mogelijkheden is gegeven voor degenen, die helpen de economische taak ten uitvoer te leggen, die aan ieder afzonderlijk land is gesteld. Politieke verantwoordelijkheid kan echter slechts hij dragen, die in het militaire of bur- gerlyke bestek optreedt als strjjder voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1