HOEST ABDIJSIROOP Wanneer verduisteren? Uit de Provincie Binnenland DE PIONIERE Gemengd Nieuws FEUILLETON kinkhoest slijmhoest AKKER'S T. Faberij de Jonge, N.- erf St Joosland. De Meisjesvereen. Dorcas en Wees een Zegen hebben als EEN SOEIv -EGIN. Het nieuwe jaar heeft zijn intreae ge- daar. en (ie iN&ur-i landsrne ambinance kan tuei uma vat isteiriii, üat ill net oude jaai hei Nea^rlandsche "volk zijn piicht gekend heeft. Duizenden hebben i hun bijdrage geleverd en hef bekende gironummer 8-7-0-0-0 heeft daarbij een belangrijke rol ge speeld. Maar ook in 1042 zal het Nederland- sche volk zijn steun aan de hulpexpe ditie niet mogen onthouden. Maak daarom voor 1042 een goed be gin- Stort uw bijdrage voor de Nederland- sche ambulance op girorekening 8-7-6-0-0 Nsderlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. aanval zien, vastbesloten om ieder-voordeel tot het uiter ste uit te buiten. Uit het Oosten komen de door ieder menseh, die soldatesk denken kan, ver wachte, maar alleen voor de door God met blindheid geslagen kliek van Roo- 'sevelt verrassende! militaire successen der Japanners. Dit volk van 100 mil- lioen menschen is op grond van zijn traditioneele houding militair 'superieur aan zijn tegenstander. Het heeft thans reeds de beschikking over het economi sche potentiëel van een door driehon derd tot vierhonderd millioen menschen bewoonde gebied en de reeds geslaagde doorbreking der economische blokkade doet een zoodanigen stroom van goe deren van zoodanigen aard verwachten, dat reeds in den oorlog de tot dusverre toegepaste economische bezuinigings maatregelen verzacht konden worden. De Engelschen, die Duitschland wil len bestrijden in een oorlog op twee fronten, zien zich thans in een oorlog op drie fronten verwikkeld. Op het eiland houdt hun vrees voor een invasie een millioenenleger vast, dat machteloos staat tegenover den nieuwen westwal aan de kust van Europa. In Cyrenaica zou, wanneer de gegevens van de Brit- sche propaganda juist zijn, hetgèen wij ditmaal willen hopen, een millioen soldaten met het bijbehoorende mate riaal het beste Engelsche leger, naar gezegd wordt in het veld gebracht zijn. Het eerste succes was het verlies van eenige generaals, wien de opper bevelhebber achternagezonden werd. Thans hebben de Britten weliswaar eeni ge duizenden kilometers woestijn bezet, zij moesten echter over deze steppen, als glacis voor de Duitsch-Italiaansche stellingen blootgesteld aan de aanvallen der verbonden luchtstrijdkrachten, steeds nieuwe reserves aanvoeren om dan tenslotte toch slechts vast te zijn geioopen op een neventooneel van den oorlog, dat het militaire dilettantisme van Churchill heeft uitgezocht en dat aun den kant der spilmogendheden wel iswaar in kwaliteit uitmuntende, nume riek echter geen gewicht in de schaal werpende krachten bindt. Iedere man en iedere tank, die aan Britsche zyde hier in het veld wordt gebracht, mankeert op het oogenblik in ieder geval in Oost- Azië. Het is .een van de bijzonderheden van dezen oorlog, in tegenstelling met den wereldoorlog 19141918, dat de gevech ten niet zooals toen in het hart van Europa en in de vitale nabijheid van het Duitsche rijk, maar in de voor Europa gelegen ruimten worden uitgevochten. Echter in gebieden, waarin het risico van het succes geheel ten laste komt van het Britsche troepen van Sidi el Barani tot Benghasi is voor de eind beslissing zonder beteekenis. Mochten echter eens de divisies der spilmogend heden vanuit Sidi el Barani een even verren opmarsch naar het Oosten inzet ten, dan is de slagader van het Britsche wereldrijk getroffen. De strijd om Sin gapore is nu geheel de- strijd om de cen trale machtspositie, die het hart van het Britsche wereldrijk, Indië n.l. beschermt. De volksche basis van Engeland is veel te smal om op al deze oorlogstooneelen te land en in de lucht en bovendien voor de voor het voeren van dezen oorlog, voor Engeland onvoorwaardelijk nood zakelijke vloot en tenslotte voor de even noodzakelijke bewapeningsindustrie de noodige manschappen en menschen op den duur ter beschikking te stellen. De gekleurde hulptroepen beginnen ech ter, naar uit de laatste berichten ont- leend kan werden en zooals bjj oorlogs handelingen van dezen duur en hardheid niet and es te wwchten was, te ver- sag-e en zich te keeren tegen hun Brit sche drjivers. (Slot volgt.) Qabruik toch Abdijsiroop, die de vastzittende slijm direct zal doen loskomen, borst en keel verzacht en Uw hoest zal doen ophouden. Vanouds beproefd b(j hoest, griep, bronchitis, asthma. 'sWerelds beste Hoestsiroop middel van een dam. Dit is een voor waarde om een verbindingskanaal tot stand te brengen tusscber Oude Maas en Dongen. Dit geprojecteerde kanaal zal tevens groote beteekenis hebben voor de scheep vaart, omdat het de eenige toegang is tot de Oude Maas en dus tot de Langstraat- sche havens. ZONDAG 4 JAN. 1942. 's Morgens tot 9.48 u. 's Avonds van 17.43 u. .MAANDAG 5 JAN. 1942. 's Morgens tot 9.47 u. 's Avonds van 17.44 u. 13) „Oom, ik moet wat doen. Ik heb ge dacht: terug naar het oorspronkelijk plan, dat u met mij had. Néém mij op het kantoor. Geef mij wat werk. Als ik maar wat doe, ook al zal het werk mij niet bevredigen." ,,'k Heb juist gelezen, dat onze oude Martini teekenen van verval begint te vertoonen en gerestaureerd moet wor den, vüil hij bij gelegenheid niet in el kaar storten. Maar nu zou ik haast den ken dat de reus gevallen is. Méér con sternatie kan er niet in de stad zijn dan nu hier na dit voorstel van jou! Zullen we het denkbeeld eens laten overwinte ren? Het is niet verstandig op ijs van één nacht te gaan." „Het is alleen om werk te hebben. Met zin doe ik het niet dat is eerlijk gezegd", merkt Gretha op. Jk wil er nog eens over denken, 'k NIEUWJAARSRECEPTIE BIJ DEN RIJKSCOMMISSARIS. In den ochtend van den Nieuwjaars- dag heeft Rijkscommissaris-Rijksminister Seyss-Inquart een delegatie ontvangen van leden van den staf van het Rijks commissariaat, als woordvoerder waar van commissaris-generaal Schmidt den Rijkscommissaris de beste wenschen voor het nieuwe jaar overbracht. N De Rijkscommissaris dankte met har- telijke woorden en sprak de hoop uit, j dat de gemeenschappelijke arbeid ook in het jaar 1942 tot heil moge strekken van het Duitsche en het Nederlandsche volk. Dr VAN MOOK TOT LUITENANT- GOUVERNEUR-GENERAAL BENOEMD. Dr Van Mook, die kort geleden is be noemd tot leider van de afdeeling kolo-, niën van.de geëmigreerde Nederlandsche regeering te Londen, doch die deze func tie niet had aanvaard, is thans benoemd tot luitenant-gouverneur-generaal. Hij kan daardoor het presidium van den raad van Indië op zich nehien, alsmede belast worden met het dagelijksch beleid. (A.N.P.) REGELING VOOR UITGAVEN. De secretarissen-generaal van de de partementen van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming en van Volks voorlichting en Kunsten' deelen mede, dat het in verband met de papier- schaarschte noodzakelijk is, dat-elke uit geverij van de bij haar op 1 October 1941 of nadien in voorbereiding zijnde uitga-' ven in boek-, brochure^, of anderen vorm (periodieke uitgaven als jaarboeken, ka lenders, letterkundige cahiers enz.) zoo- i wel van nieuwe uitgaven als van her- 1 drukken (in g'ewijzigdén of ongewijzigden vorm) de handschriften of de drukproe ven inzendt aan de afdeeling Boekwezen van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten, met opgave van alle ge gevens: staat van voorbereiding, benoo- digde hoeveelheid papier en papiersoort, zoomede of het benoodigde papier reeds in eigen bezit is, of van den papierhandel moet worden betrokken. (A.N.P.) Burgemeesters. De bij de beschikking- van den secr.- generaal van 23 December J941 ingestel de nieuwe gemeente Nieuw-Ginneken heeft thans een burgemeester gekregen. Met ingang van 1 dezer is als zoodanig benoemd Mr H. C. A. Muijser. Omtrent den nieuwen burgemeester van Amstenrade, den heer W. H e n k e s, deelt de persdienst van de N.S.B. medé, dat hij is geboren te Middelburg op 21 April 1910. Hij heeft met succes voor het notariaat gestudeerd. Na aanvanke lijk daarin werkzaam te zijn geweest, is hij in November 1940 tot secretaris van den heer De Marchant et d'Ansembourg benoemd. Na diens benoeming tot com missaris der provincie Limburg ging hij in gelijke functie bij den heer C. van Geelkerken over. Hij is sinds 1935 lid van de N.S.B. Een verbindingskanaal tusschen Oude Maas en Dongen ontworpen. Hoewel ihèn aanvankelijk van plan was om het Oude Maasje af te sluiten door middel van 'n sluis, worden er thans naar het Hdbld. meldt, plannen bestu deerd voor een andere oplosing, daar er aan een afsluiting door middel van een sluis groote bezwaren zijn verbonden. In het kader van deze nieuwe plan nen wordt er gedacht aan afsluiting door Heb wel wat voor je te doen, maar als het niet met genoegen gaat, tja, dan heb ik meer last dan gemak van je. Zoo is 't". Twee dagen later valt de beslissing: als na het ontbijt Vanvelden in zijn auto stapt of op de fiets springt, dat gebeurt ook wel eens, wordt hij vergezeld van Gretha. „Mijn particuliere secretaresse, typiste, gezelschapsjuffrouw, manusje van alles", scherst hij. „Maar toch niet ongezellig, al zeg ik het zelf". Misschien is hij in zijn hart wel blij, dat hij toch eigenlijk zijn zin heeft ge kregen, al is het op een wonderlijke ma nier gegaan III. Onbevredigd. Lang, .aanhoudend gebel van het toe stel. Gretha weet het in die enkele we ken al: intercommunaal. „Hallo, ja, hier Vanveldgn in Gronin gen. De Bruin, Laagveld. O ja. Wat be lieft u? Neen, mijn oom is er vandaag niet,. Het spijt me voor u, mijnheer, als u DE RIJKSARCHIEVEN IN 1940. Dezer dagen zijn de Verslagen om trent 's Rijks oude archieven over 1940 verschenen. Wij ontleenen daaraan voor Zeeland De rijksarchivaris doet uitvoerig me- dedeeling over den brand van 17 Mei en somt de daardoor geleden verliezen op: de grootste helft der Retroacta van denv, B.S. (o.a. Middelburg, Sluis, Veere en Zierikzee), waardoor aan het afstam mingsonderzoek een zware slag is toe gebracht, een belangrijk' deel van het Abdij-archief en yan de Zeeuwsche Re kenkamer, van de grafelijkheidsrekenin gen 13191432, het grootste deel der Maartencollectie, de archieven van Rei- merswaal en Dreisphor, "het familie-ar chief De Jonge (behalve de charters), benepens de geheele handbibliotheek en de ar chief administratie, benevens een deel der handschriftencollectie en ver schillende kleinere verzamelingen. Ook de aan het rijk toebehoorende notarieele en rechterlijke, archieven van Middelburg gingen met het geheele stadsarchief in het stadhuis ten onder. Het redderen van den chaos en hervatting der beschrijving hield de ambtenaren bezig. Verworven werd het archief der ambachtsheerlijk heid Nieuwland. Het inspectieverslag vermeldt, dat ook een deel van het archief van Veere, dat in Middelburg werd bewerkt, verloren is gegaan, o.a. de stadsrekeningen van 1402 —1462. Belastingdienst. Uitgesteld werd de verplaatsing van den adjunct-commies der directe belas tingen enz. P. M. van der Wiel van M i dr d e 1 b u r g, Inspectie directe belastingen naar Dordrecht, Inspectie directe belastingen. Met ingang van 1 Jan. 1942 werd (je assistent der belastingen A. Geensen ver plaatst van Rotterdam, Invoerrechten en Accijnzen naar Axel, Directe Belas tingen. Middelburg. De operi plek óp het Molenwater1. Kort geleden schreven wij, dat op de voormalige Korte Heerengracht, thans Molenwater, nog een puinhoop van een paar niet onteigende panden ligt als in Mei 1940 en dat dit toch wel diende te worden opgeruimd'. Wij vernamen thans, dat in Augustifs 1941 de drie eigenaars van deze panden werd aangeboden, belangeloos voor ge meenterekening dit puin te verwijderen. Een hunner, de heer Kleijnenberg, stem de daarin onmiddellijk toe, en de heer Leijnse volgde na een herinnering. De derde eigenaar, de heer Lindhout, was intusschen overleden en het zijn de erfgenamen van dezen, die door hun on beslistheid het opruimen stagneeren. Thans is in drie maanden geen Ant woord op een schrijven van de zijde van het gemeentebestuur ontvangen. Er is zeer veel kans, dat men thans zal moeten besluiten alleen het puin van de panden der heeren Kleijnenberg en Leijnse op te ruimen, te meer daar de eerstgenoemde reeds den bouw van een woning en .een werkplaats met boven woning heeft aanbesteed en men deze maand nog met het bouwen zou kulmen beginnen. Vlissingen. „De Schelde!". Bij de niet-verduis- terde afdeelingen van de N. V. „De Schelde" zal in de volgende week als volgt worden gearbeid: van Maandag tot en met Donderdag van 9.45—12.45 en van 13.30—17.45, Vrijdag van 9.4512.45 en van 13.30 17.15, Zaterdag van 9.4513 uur. iets belangrijks hebt. Kan ik de bood schap over brengen? Wat belieft u? Hier nog nooit een juffrouw aan het toestel gehad? Dat klopt. Ik ben hier een paar weken geleden op het kantoor van mijn J oom gekomen. Maar wat had u?" op- j eens realiseert Gretha zich, dat de stem aan den anderen kant een jeugdige stem is; vast niet de oude'heer De Bruin, zoo als oom altijd zegt; misschien de zoon? maar dan gaat het toch niet op, een ge moedelijk praatje te gaan houden? wat wankeert die kerel? wat gaat 't hem aan, of hier al of niet een juffrouw is! „Wat had u?" herhaalt zij kort. „Ja, j als u oom persé hebben moet, zult u morgen moeten opbellen. Neen, hij komt l niet meer op kantoor vandaag. Vanavond trein van half zes.- Als er haast bij is, kunt u thuis opbellen. Vier, acht, zes, zeven, 4867. Zooals u wilt, mijnheer. U zegt? Ja 'zeker, volgende week is mijn oom in Amsterdam en dan dacht hij naar Laagveld te komen. Wat blieft u? Alleen? Ja, wat anders? Hebt u nog méér praatjes?....,. Gretha wordt nijdig, v Goes. De politie heeft procesverbaal op gemaakt wegens het niet toonen van zijn persoonsbewijs tegen J. L. en wegens ber(jde«|van een weg in verboden rich ting tegen C. W. do K. Juwelier Horloger LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES - Jubileum A. de Dreu. Op Nieuw jaarsdag vierde de heer A. de Dreu, op zichter der gemeente-reiniging, zijn 40- jarig jubilé als gemeente-ambtenaar. Hij mocht veel blijken van belangstelling on dervinden. Des middags hebben burgemeester en wethouders,' de gemeente-secretaris en de directeur van gemeentewerken zich naar de woning van den jubilaris bege ven om hem te complimenteeren. De burgemèester en de heer Rothui zen hebben den heer De Dreu toegespro ken in waardeerende bewoordingen. Het bureau-personeel van Gemeentewerken kwam ook zijn felicitatie aanbieden. De heer Verbeek, opzichter van gemeente werken, bood hem namens dit personeel een fraaie barnsteenen pijp aan. Gister heeft het overige personeel van Gemeentewerken den jubilaris gecompli menteerd en hem een divan ten geschen ke gegeven. Zuid-Beveland. Yerseke. Van den heer S. werden van het achterj zijn woning staande rijwiel in den Nieuwjaarsnacht alle banden stukgesneden. Daders onbekend. Walcheren. Giïjpskerke. Vrijdag j.l. herdacht, de heer J. Jakobsen den dag, waarop hij 25 jaar geleden beëedigd werd als secreta ris der gemeente Grijpskerke. De secre taris werd met zijn gezin in de raads zaal door burgemeester en wethouders ontvangen. De burgemeester wenschte den jubi laris geluk met dezen bijzonderen dag en de wethouders sloten zich in hartelijke woorden daarbij aan. De oud-raadsleden waren eveneens tegenwoordig en boden hun gelukwenschen aan. Namens de ge-, meente-autoriteiten werd hem als blijk van waardeering een staande leeslamp aangeboden. Van het gemeente-personeel en van de vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen in Walcheren ont ving hij een bloemenhulde. Ook van el ders waren tal van bloemstukken gezon den. i) De begrooting dezer gemeente voor 1942, door den burgemeester vastgesteld op f 26.471 voor den gewonen dienst, en op f 6886 voor den kapitaaldienst is door den waarn. Commissaris der Provincie goedgekeurd. Het aantal opcenten op de personeele belasting is voor 1942 op 200 gebracht. (P. Z. C.) BONAANWIJZING PETROLEUM VOOR VERLICHTINGSDOELEINDEN De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en 1 Scheepvaart maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van 4 Januari tot en met 14 Februari 1942 elke der met „26" genummerde bonnen van de met „S" en „T" gemerjete petroleumkaarten, recht geeft op het koopen van twee liter petroleum voor verlichtingsdoeleinden. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de met „22", „24" en „25" genummerde bonnen niet mogen wor den vernietigd, doch daarentegen zorgvuldig dienen te worden be waard. i i Kerstgave aan 54 gezinnen, 135 door de leden gemaakte kleedingstukken uitge reikt. Domburg. Door het bestuur der Ver eeniging voor Ziekenhuisverpleging op I Walcheren is tot bode der afd. Domburg benoemd dhr A. Provoost Azn, inplaats - van Mej. M. Provoost-Maas die bedankt had. De strijd tegen den clandestlenen handel. Op Oudejaarsavond heeft een recher cheur te Ede in samenwerking met amb tenaren van den C.C.C.D. een razzia ge houden onder personen, die verdacht I werden zich in te laten met den zwarten handel. Allereerst is huiszoeking gedaan bij een drietal ingezetenen van Ede: J., K. en W. In beslag werden genomen een groot aantal paren nieuwe schoenen en een belangrijke partij koffie, een groote kist met allerhande textielwaren, ^een partij scheerzeep, twee pakken wollen dekens en omstreeks duizend sigaren. De betrokken personen zijn in arrest gesteld. 0 Later is een inval ten huize van H. te Ede gedaan, die op heeterdaad werd betrapt bij het clandestien slachten van een schaap. Uit het onderzoek viel op te maken, dat ook bij een broer van H. frauduleus werd geslacht en toen daar huiszoeking werd gedaan, vond men in derdaad een partij varkensvleesch, van verboden slachting afkomstig. De gebroe ders lï. en een kostganger N. zijn gear resteerd. Voorts is een inval gedaan bij B. te Veenendaal, die werd verdacht van den clandestienen handel in gebrande koffie; op een waardevolle partij koffieboonen kon de hand worden gelegd. Ten slotte is te Geldersch Veenendaal ten huize van een zekere de II. een ware opslagplaats van levensmiddelen aange troffen, aldus de N.R.C. De politie te Enschede is in samen werking met Rijksambtenaren een ge heime distilleerderij op het spoor geko men in een woning aan de Grevenstraat en in een perceel aan Tubantiastraat. In eerstgenoemd pand bleek zich een distil- leertoestel te bevinden; in de woning aan de Tubantiastraat was geïnstalleerd een koelhuis. De bewoners ziji* gearres teerd en een hoeveelheid gedistilleerd werd in beslag genomen. Bij mijnontploffing twee De Rijkscommissaris dr Seyss-Inquart heeft op het Rijkscommissariaat te 's-Gravenhage de bemanning ontvangen van de reddingboot „Dorus Rijkers" in verband met de redÜing van 48 mannen van een Duitsch sohip, dat op 5 December 1940 bij Den Helder strandde. De redders ontvingen uit handen van den Rijkscommissaris een horloge; kapitein Boot een gouden, zijn zoon en de machinist Eeleman ieder een zilveren horloge. Deze geschenken worden uit gereikt wegens bijzondere verdiensten. (Polygoon-Zeylemaker.) korzelig. Vraagt me die vent, of zij soms ook méé komt!Juist, mijnheer, dat is behoorlijk tenminste. Wie is u eigen lijk? Mijnheer De Bruin? De ouwe? O, de jonge. Niet kwalijk nemen? Nu, ik vind dat u wonderlijk optreedt." ,.Ik heb", vervolgde Gretha nu driftig, „u toch niet gevraagd om die klets praatjes? Dus u belt oom vanavond of morgen? In orde mijnheer.. Ik zal zeg gen, dat u geweest is en hem darf meteen vragen, of u altijd zulke praatjes hebt voor de telefoon. Watblief? Is dat alleen, omdat u een vrouwenstem hoort? Een wonderlijke methode, dat moet ik zeg gen. Dag mijnheer De Bruin." Gretha is Woedend. Wat verbeeldt die vent zich wel? Moet toch aan oom vra gen, of die hem kent en wat voor snuiter dat is. Ze zit weer voor de schrijfmachine, tikt factures, nu oom er niet is. Als re gel behandelt zij met hem de correspon dentie. Dat trekt haar nog het meest aan. Je hebt dan tenminste met men schen, met levend materiaal te maken, al zijn het dan zakenbrieven. Die doode cijfers op de factures De deur gaat open. Veltman, de boek houder, treedt binnen. Al jaren is hij aan de zaak verbonden; kent die door en door. „Hebt u het niet saai, zoo alleen?" glimlacht hij. ,;Gezellig is anders. Gelukkig is het maar vcor een dag. Maar volgende week een paar dagen." „Gaat mijnheer op reis?" „Ja, naar Amsterdam. En dan nog naar Laagveld, geloof ik." „Hé, naar de fabriek van De Bruin? Zou ik ook wel eens willen zien. Moet een mooie fabriek zijn. Het dorp leeft er voor-de helft van, zegt men". „Kent u dien mijnheer De Bruin?" „Ja, dat wil zeggen, den vader. Die is hier wel eens geweest. Maar 't is nu vader en zoon." „Mm, ik had den zoon aan het toestel. Wat een praatjesmaker." Gretha ergert zich nog. I (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 6