Rondgang door den Dam-doolhof. V Voor de Jeugd. DAGKALENDER. r De toekomst. ZATERDAG 3 JAN. 1942 5 6e JAARGANG - No. 78 saris-rijksmlnister Seyss Inquart. Bureaux Lange Vorststrael 70, ©oes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg- Firma Boekhandel J. J. FANOY lange Gistslraat 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige ad verten tiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Aavertentiën onder letter of motto 10 cl. extra Bij-contract belangrijke korting korte achtkante spits en is reeds van verre zichtbaar, waai- Lij hoog boven het dorp uitsteekt. De kerk ligt in een goed onderhouden tuin en is in den zomer door lommerrijk groen omgeven. Het uurwerk geeft nu reeds twee eeuwen den dorpsbewoners den tijd aan. De gemeente 's Heer Arendskerke kan terecht trots zijn op dit kerkgebouw, dat temidden van. zijn tijdgenooten een waar dige plaats inneemt. Die eenmaal Hem beminnen mocht, moet Hem altijd beminnen, En die Hem zeer te vinden zocht, als eenen kleinen kinde, dien neemt Hij liefdrijk bij de hand en leidt hem naar Zijn land. Die eenmaal in Zijn dienst wou gaan, maakt Hij van slaaf tot vrije. Die zonder loon als knecht wou staan, wordt zoon en ingewijde, en onderhoudt den laaien brand van 's harten offerand. Die eenmaal Zijn beminde werd kan nimmermeer verderven. Tot zuivre vreugd wordt hem de smert van leven en van sterven; Een kind, de lachende oogen groot, ziet 't leven door den dood. W. DE MERODE. „DIE GOEIE OUDE TIJD." 'tls bekend, dat de functies van koster en schoolmeester vroeger meest door een zelfden persoon werden uitgeoefend. Hoe het met de benoeming van school meesters ging, vertelt P. M. H. Welker, in zijn „Geschiedenis van de Ambachtsheer lijkheid van Cromstrijen" „Ambachtsheeren stuurden een paar „ge schikte subjecten" die 's Zondags in de kerk optraden als lezers en zangers, opdat ker- keraad en gemeente over hun „gaven" zou den kunnen oordeelen; over hun be kwaamheid in het schrijven oordeelden pre dikant, schout en secretaris naar de proe ven van „pennekonste", die de candidaten vertoonden en waarop een geloofwaardige autoriteit de verklaring had gesteld, dat zij die zeiven hadden vervaardigd. Dat iemand, die zich voor schoolmeester uitgaf, ook kon „rekenen in de vier spe cies", sprak vanzelf; en de predikant wist er wel achter te komen, of een candidaat van het ware geloof was. Niet zelden zelfs muntte de schoolmees ter in vastheid en uitgebreidheid van ge loof boven den predikant uit en was de man daarbij een beetje populair, dan had dominé veel last van de meester. In 1639 noemde Daniël Kertan, de eerste schoolmeester, Ds Johannes Crusius, den vierden predikant te Numansdorp, al open lijk „een goddeloos mensch en „een wisse wasje", dat het volk aan zijn kant stond, gaf aan Lijsbert Carels den moed, om do- miné onder den preek toe te roepen: „Al u leeren is ijdel". De predikanten waren theologen en de schoolmeesters verbeeldden zich, dat te zijn. Dikwijls stonden ze vijandig tegenover elkaar. Bij de benoeming volgden Ambachtshee ren het advies van Kerkeraad en schepen bank; had ze eenmaal plaats gehad, dan handhaafden zij den benoemde, ondanks al de verzoekschriften van den kerkeraad om hem weer afgezet te krijgen. Zoo heeft Ds Crusius vruchteloos tegen Mr Daniël en Ds Hamer tegen Mr Wouter gestreden. Aan het ambt van koster, voorlezer, voorzanger en schoolmeester was ook dat van klokluider, doodgraver, bewaarder van doodskleeden, lijkbidder, stovenzetter, ker kelijk boekhouder, schrijver van de diaco nierekeningen, leverancier van school- en schrijfbehoeften en verzorger van het to renuurwerk verbonden; zooals uit de aan Ambachtsheeren gerichte requesten blijft, was de schoolmeester allemans secretaris. School werd er eigenlijk slechts gehou den van November tot Maart. In den zomer was meester Daniël een bekwaam huis- en rijtuigschilder, die bet druk had. Zijn oogst was vooral goed van 1650 tot 1670, toen er zooveel verfwerk aan de kerken was. Mr Daniëls figureert als „verver" in alle rekeningen. Die goeie, ouwe tijd toch! Redacteur: H. M. Slabbekoorn, Oostsingel 60a, Goes. Wij vervolgen nu met onze gewone, we- kelijksehe rubriek. Om „De Zeeuw-wisselbeker". Wedstrijd-probleem no. 9. Groep A. Auteur A. Rijk, Oudelande. Zwart 11 schijven op: 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 18, 21, 27, 28. Wit 11 schijven op: 23, 29, 30, 32, 34, 37, 38, 39, 43, 44, 47. Wit begint en wint. Wedstrijd-problfeem rfo. 9. Groep B. Auteur M. C. Deurloo, Zierikzee. 1 2 3 4 5 16 26 36 46 üi 1 15 25 35 4r 47 48 49 50 Zwart 9 schijven op: 5, 6, 10, 11, 13, 14, 18, 26, 30. Wit 9 schaven op: 17, 22, 24, 27, 28, 29, 33, 35, 42. Wit begint en wint. Oplossingen in te zenden voor 13 Januari 1942 aan den redacteur. Oplossing probleem no. 7 A, auteur J. v. Zweeden, Goes. Stand. Zw. 10 seh. op: 6, 8, 12, 13, 14,18,19, 24. Wit 10 sch. op: 11, 26, 27, 28, 37, 38, 39, 40, 44, 50. 1. 39—33 2. 44—39 3. 26—21 4. 37—31 5. 27—22 6. 28—23 7. 33X42 8. 38X7 6X17 35X44 17X26 26X37 18X27 19X28 44X33 en wint Een keurig probleem. De slotstand had scherper kunnen zijn. Oplossing probleem no. 7 B, auteur C. v. Biemen, Goes. Stand. Zw. 7 sch. op: 3, 5, 8, 14, 18, 26, 30. Wit 7 sch. op: 28, 29, 31, 38, 43, 44, 50. 1. 43—39 26X37 2. 29—23 18X29 3. 28—23 29X18 4. 38—32 37X28 5. 39—34 30X39 6. 44X2 3—8 7. 2X10 5X4 en wit wint op tempo. Een goed miniatuur, waarin vooral het heen en weer werpen van schijf 18 van groot nut is voor beginners. Damvrienden, een gelukkig nieuwjaar toegewenscht! „HEB EEN GLIMLACH". We hebben allen zoo onze groote en klei ne zorgen. Ons hart is vele malen bekom merd om tallooze dingen. Soms worden we er mismoedig van. Al die zorgen en vraagstukken die we te verwerven hebben, brengen een groot ge vaar mee. Dat is dat we alleen nog maar oog hebben voor onszelf. Dat we zoozeer door de zorgen in beslag worden ge nomen, dat we niets anders meer zien dan dat. Het gevolg is, dat onze om geving er onder lijdt. Als we onder onze moeilijkheden raken dan spreekt ons ge zicht daarvan. Dan kijken we somber en triest. Dan komt er geen lachje op ons gelaat en alle blijdschap schijnt wel ver dwenen. Hoe onmiddellijk de omgeving daaronder lijdt, weten we allen. Er komt een druk op ons huis te liggen. Ieder, die met ons in aanraking komt, ondergaat den in vloed van ons sombere gezicht. We merken het zelf misschien niet eens en als we het merken, is het ons onverschillig. Toch is er iets fout, als we zoo doen en denken. Onze kinderen, die gelukkig nog onbe zorgd kunnen zijn benemen wij een stukje levensvreugde. Wij moeten leeren wat meer daaraan te denken. Er is in ons den ken meestal veel te veel plaats voor ons zelf en veel te weinig voor den ander. Waarom moet iedereen merken dat wig uit ons humeur zijn, dat we hier of daar mee „zitten"? Ik geloof trouwens dat we daar heel wat minder last van zouden hebben, als we ons meer instelden op anderen. Wie bezig is met het dienen van anderen heeft geen tijd om aan zichzelf te denken en dat is heel gezond. Dat we van tijd tot tijd eens uitpraten met een vertrouwde kennis om het dan samen te brengen bij den Heere, dat is wat we allen noodig hebben. Eiken dag opnieuw beginnen met al wat ons be kommert, voor God neer te leggen en van Hem de kracht ontvangen om blijmoedig den dag door te gaan. Dein kunnen we een glimlach hebben on der onze zorgen door. Het kan in dezen tijd een weldaad zijn een blij en rustig mensch te ontmoeten. Laten we de moei lijkheden en al wat ons benauwt bewaren voor de binnenkamer en het intieme ge sprek. Maar naar buiten een opgewekt en vriendelijk gezicht toonen. Aan de Nichtjes en Neefjes! Wij zijn er bijna alweer aan gewend, aan 1942, en al zgn er al een paar blaadjes van den kalender af, toch wil ik jullie nog een heel gelukkig Nieuwjaar toewenschen. En dan hopen en bidden we, dat God de Heere ook dit jaar met ons zal zijn en Hij Zijn zegen zal gebieden over ons vaderland en ons allen persoonlijk. Alleen met Hem zijn wij veilig in donkere dagen als nu, ondervinden we het steeds meer, dat de Heere ons nabij is en we alleen bij Hem onze toevlucht kunnen vinden. Maardan vraagt de Heere ook van ons, dat wij Hem zullen liefhebben. Dan zal Hij ons ook nooit verlaten. Ook niet in het jaar dat voor ons ligt. We hoeven het niet bevreesd in te gaan, het nieuwe jaar, wantde Heere gaat met ons. Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heeren hand; moedig sla ik dus de oogen naar het onbekende land. Leer mij volgen zonder vragen. Vader, wat Gij doet is goed! Leer mij slechts het heden dragen met een rustig, kalmen moed! net „01 a" elke voor .1. tot en vezen ter en aard en met ldigheids- ;e bonnen aangewe- :ember j.l. 'ordt ver- Jan. a.s. t om te die ver- nen mede Ik zouden T. art zullen .en 11—17 v vetkaart t aan per en arbeid geven op vndvet in d gebruik „vet een erkte bon- hun sla- een ont- a. Per 2 200 gram aflevering a het tijd- ïari a.s. half rant- men boter deze bon- dsperiode, a. a.s., bij vaarbij de -rden ver- ZATERDAG 3 JAN. 1942. Wy zullen het niet verbergen voor hunne kinderen, voor het navolgende geslacht, vertellende de loffelijkheden des HEEREN, en zijn sterkheid, en zijn wonderen, die Hij gedaan heeft. Ps. 78 4. Zon op onder 9.48 17.41 Maan op .onder 18.59 9.50 10 Jan. Laatste kwartier. 16 Jan. Nieuwe maan. -ZONDAG 4 JAN. 1942. Zij zal ons niet berouwen De keus van 'tsmalle pad; Wij kennen den Getrouwe Die ons heeft liefgehad. Zon op onder 9.48 17.43 Maan op onder 19.59 10.30 VERMINDERING VAN HET VLEESCHRANTSOEN. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt wordt met ingang van 4 Januari het vleeschrantsoen verminderd. Van ge noemden datum af geven in verband daarmede, de met de letter B gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van "een kwart rantsoen vleesch of vleeschwaren, in plaats van een half rantsoen. De voor de week van 4 tot en met 10 Januari a.s. aangewezen bonnen 02 A ge ven dus elk recht op het koopen van één rantsoen, de bonnen 02 B op een kwart rantsoen vleesch of vleeschwaren. i ingetre- jaar 1941 •jn en dat .chten van .rven kon wij voor den, maar on Führer n en han- ■ifgeloopen iat oogen- jn hebben ter her- 1 dit oude en Engel- den Bal- -.s dit een het toen teland. De ng tot een «r de over nacht van 1 4. oor de ni chten van jtratischen e godslas- Roosevelt uropa ver van Stalin ie met het -opa, maar te onder uitbuiting chten van nassa, met erblinding, slotte bru- de wereld slissing zij ng om de wen tegen tie samen- Prof. Dr H. C. L. E. Berger. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken van 16 December 1941 is, met ingang van 1 Jan. 1942 op zijn verzoek Vegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd aan Prof. Dr H. C. L. E. Berger eervol ontslag verleend als hoofdinspec teur van de volksgezondheid bij den dienst welke in het bijzonder is belast met het toezicht op de naleving van de Vleeschkeuringswet. Prof. Berger is met ingang van 1 Jan. 1942 benoemd tot raadadviseur in tij de- lijken dienst bij het Departement van Sociale Zaken. f heeft bij de jaarswissenng een oproep gericht tot het Duitsche volk. Vervuld van den "wil tot strijden en van het vertrouwen in de toekomst heb ben het üfont en het vaderland elkaar de hand gereikt. Beide zijn er vast van doordrongen, dat slechts een roemrijke overwinning een zegenrijken vrede zal brengen. In een heldenstrijd, welken zelfs onze vijanden niet kunnen loochenen, hebben onze soldaten overwinningen bevochten, die haar weerga in de wereldgeschiede nis niet kennen. En ook het vaderland zal handelen als tot dusver. Wij weten, dat wig ons be perkingen moeten opleggen, doch wij ach ten dat woord niet, want de behoeften nilla gevlucht en zou hij gewond zijn. Generaal Wavell bevel hebber in Oost-Azië? Generaal Wavell zal waarschijnlijk, naar het Zweedsche blad „Svenska Dag- bladet" uit Londen meldt, tot chef van de geallieerde strijdkrachten te land in het Verre Oosten en de Amerikaansche admiraal King tot chef van de zeestrijd krachten in dat gebied worden benoemd. Naar het Èlad verder meldt, meent men in Londen te weten, dat Washington het hoofdkwartier der operaties in den Stil len Oceaan en Londen het hoofdkwartier voor de gevechtshandelingen der geal lieerden op de andere fronten zal wor den. Ie de Füh- en hecht deze plan- mende be- voornaam- Iragen zou sche leger tientallen uitgevoerde bewapening van een dictatuur over 180.000.000 menschen. Deze veldslagen zijn geleverd. Waren de overwinningen van 1940 van een tot toen nimmer be reikten omvang, de overwinningen van 1941 zijn de grootste van alle tijden. Nog nooit in de geschiedenis is een zoo groot aantal soldaten en zijn zoo groote hoeveelheden oorlogsmateriaal op el kander gebotst, ja kunnen binnen afzien- baren tijd op deze wijze weer op elkander botsen. Nog nooit zgn zoo groote mas sa's, die in aantal de totale bevolking van een reeks Europeesche staten over treffen, verslagen, vernietigd en gevan gen genomen, nog nooit zooveel wapens en een zoo overvloedig materiaal ver nield of buitgemaakt. Met bewondering zenden wij een groet aan onze soldaten aan het Oostelijk front, eerbiedig bui gen wij ons voor de gesneuvelde kame raden. Nog staat een harde taak voor ons. Sedert 22 Juni van het afgeloopen jaar en sedert de deelneming van Japan aan deze wereldworsteling zijn wij op het beslissende keer punt van het lot gekomen, dat voor de komende eeuwen bepalen zal, welke zedelijke krachten het leven der vol keren zullen vormen.. - Wij twijfelen er niet aan, dat onze tegenstanders alles wat in hun vermo gen ligt zullen concentreeren om ons het hoofd te bieden," nu hun plan om ons na de bewapening en mobilisatie van alle krachten hunner wereldcoali tie op het door hen gekozen tijdstip te overvallen, door de vastberaden daad van den Führer is verijdeld. Wij en onze bondgenooten zijn echter na de ervaringen van den eersten wereldoor log even vastbesloten om al le en ook onze laatste krach ten op te roepen voor de vrij heid van ons volkscbe leven en in dezen eindstrgd te wer pen. Wat in dien tusschentgd aan het Oos telijke front geschiedt, herinnert ons, die den veldtocht hebben meegemaakt aan den slag in de Karpathen in den winter van 19141915, niet als een soortgelijk historisch verloop maar als aan het teeken van, dezelfde, in wezen primitieve, strategische bekwaamheden van de bolsjewistische generaals even als vroeger van de keizerlgke Russische. Grootvorst Nikolajewitsj kon toen on danks plaatselijke successen tengevolge van de wintersche omstandigheden, geen beslissenden slag toebrengen. Uiterst bloedige verliezen echter verzwakten de Russische legers, die in het voorjaar van 1915 geen weerstand konden bieden aan den aanval van de verbonden troepen bij Tarnof en Gorlitz. Wat de bolsjewie ken als successen te boek willen stellen, is de door het Oostelijk leger voltrok ken wil van den Führer. Den waanzin van omvangrijke en onder de heerschen- de wintersche omstandigheden nutte-" Looze aanvalshandelingen, laten wij rus tig over aan de bolsjewieken tegelgk met de, tengevolge van den invloed der kou de buiten verhouding gestegen totale verliezen, want de onder zulke «mstan- digheden in den aanval gewonde sol daten vriezen meestal dood, voordat hun hulp kan worden gebracht. Het voorjaar van 1942 ech ter' zal ons leger niet in het Westen van Galicië, maar voor Moskou en Rostof in den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3