Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDEF. VRIJDAG 2 JAN. 1942 56c JAARGANG - No. 77 Stelselmatige Dultsche aanval op Sebastopol - Sowjet-troepen op de Krim geland - Oproep van Hitier - De val van Manilla aanstaande. Oproep van Hitier. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. Bureaux Lange Vorslstraal 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg; Firma Boekhandel J. J. FANOY lónge Giststraat 34 en Noordweg 156 Directeur-Hoofdredacteur» A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent Is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Fomtlieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine edvertentlën f 0.55 bl| vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 et. extra B 1| contract belangrijke korting DUSTSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Met gebruikmaking van alle op de Krim beschikbare Duitsche en Roemeensche strijdkrachten is sinds den 17en December de stel selmatige aanval op de vesting Sebastopol aan den gang. On danks den zwaarsten afweer werd een groot aantal sterk gepantser de bolsjewistische verdedigings stellingen in hevige gevechten op korten afstand veroverd en wer den diepe wiggen gedreven in het vijandelijke verdedigingsstelsel. Ter ontlasting van de verdedi ging van Sebastopol heeft de vij and de laatste dagen op het schier- eiland KertsjenbijFeodosia weer vrij sterke strijdkrachten aan land gezet. Met de vereischte tegenmaatregelen is een begin ge maakt. Op verscheidene andere secto ren van het Oostelijke front ontstonden bij strenge vorst ver bitterde afweergevechten. Zware artillerie nam belangrijke militai re inrichtingen te Leningrad onder doeltreffend vuur. InNoord-Afrika geslaagde gevechtsactie in het gebied Ooste lijk van Agedabia. Bomaanval len op colonnes vrachtauto's, brandstofdepots en tentenkampen der Britten in Cyrenaica en Marmarica veroorzaakten he vige branden. Op het eiland Malta werden verscheidene vliegvelden "en andere militaire inrichtingen opnieuw door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Gisteren werd gemeld: De i n F e 0 d o si a a an lan d gezette Sow j etst ïiijd- krachten en haar r'avi- tailleeringswegen over de Zwarte Zee z ij n door sterke afdeelingen der luchtmacht aangevallen. De v ij and leed aanzien lijke verliezen! aan mem- schen en materiaal. In de middenzone van het Oostelijke front duurden de hevige gevechten ook gisteren voort. De luchtmacht zette de stelselmatige storing der vijande lijke aanvalsbewegingen voort. Verscfyeidenë plaatsen werden in brand gebombardeerd, spoorlijnen en rollend materiaal vernield. Aan het Ilmenmeer is een vrij groot aantal Sowjetvliegtuigen door bomaanvallen op .den grond vernietigd. In No ord-Afrika hadden de gevechten der Duitsch-Italiaan- sche strijdkrachten in het gebied om Agedabia ook de laatste dagen een gunstig verloop. Opnieuw wer den 48 pantserwagens en talrijke gepantserde verkenningswagens vernield. Bij luchtgevechten wer den drie Britsche jagers neerge schoten. Overdag en des nachts zijn vij andelijke vliegvelden op Malta door de luchtmacht aangevallen. Ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft Hitier een oproep tot het Duitsche volk uitgevaardigd Eerst Zet hij detborzaken uiteen, waar door alle Duitsche pogingen om tot een vergelijk te komen, mislukten. Eener- zijds achtte men het nfeuwe Duitschland een slecht voorbeeld van socialen voor uitgang, anderzijds hadden de leidende staatslieden als bezitters van aandeelen in ae wapenindustrie belang bij een oor log. Aan 85 millióen Duitschers heeft men geen levensgebied van nauwelijks een Yi millióen vierkante km toegestaan. De ko loniën, die door onze voorvaderen waren verworven, door verdragen, koop en ruil, werden onder bedriegelijke voorwendsels geroofd. Maar 45 millióen Engelschen mogen 40 millióen km der wereld be- heerschen. De oorlog is begonnen, evenals die van 25 jaar vroeger, door gelijke mannen en uit gelijke motieven. De Joodsch-Angel- saksische financieele samenzwering strijdt niet voor een democratie, maar door de democratie voor haar kapitalis tische belangen. Toen de oorlog eenmaal was uitgebro ken, wees Churchill in Ju/li en Augustus 1940 het Duitsche vredesaanbod van de hand op grond van de belofte van deel neming der Sowjet-Unie aan den oorlog. In het afgeloopen jaar kwam inderdaad de oorlog met de Bolsjewieken, doordat vrijwel geheel Europa zich op 22 Juni te gen de Sowjet-Unie verhief om door snel te handelen grootere offers te voorko men. Het Duitsche volk z>al mij gelooven, wanneer ik zeg, dat ik liever den vrede dan oorlog had verkozen, want vrede omvat voor mij een overvloed van gelukkigen arbeid. Ik betreur dezen oorlog niet alleen om de offers, die hij van mijn Duitsche, maar ook van andere volken vraagt, maar ook om den tijd, dien- hij ontneemt aan degenen, die zich hebben voorgeno men een groot werk van socialen en be- schavenden arbeid te vervullen en het ook te willen verwezenlijken. 'j Maar juist omdat dit jonge Europa werkt aan de oplossing van werkelijk groote taken, zal het zich 'niet .door ver tegenwoordigers van een groep mogend heden, die zich op tactvolle wijze de sta ten der bezittenden noemen, laten beroo- ven van het laatste, dat voor een mensch het leven waard maakt om geleefd te worden, n.l. de waarde der eigen volken, 'hun vrijheid, het sociale en algemeen menschelijke bestaan. Wij begrijpen daarom, dat eindelijk ook Japan, de eeuwige afpersingen en brutale bedreigingen moede, tot noodweer is overgegaan tegenover den grootsten oor logsdrijver van alle tijden. Wat de Duit sche soldaat en de soldaten der met ons verbonden volken hebben gepresteerd, is historisch en onvergankelijk. Nooit zal het vaderland kunnen vergelden wat zijn zonen deden. Het vaderland kan zich geen voorstelling maken van het ontzet tende ongeluk, dat over Duitschland en geheel Europa zou zijn gekomen, wan neer het Joodsche Bolsjewisme als bond genoot van Churchill en Roosevelt de overwinning zou hebben behaald. Want Churchill en Roosevelt hebben Europa aan Stalin uitgeleverd. Het komende jaar zal ons geweldige' eischen stellen, doeh front en binnenland zullen daaraan voldoen. Wanneer wij allen gemeenschappelijk en trouw onze plicht doen, zal hét lot in vervulling gaan, zooals 'de Voorzienig heid bepaald heeft Wie strijdt voor het leven van zijn volk, voor het dagelijksch brood en de toekomst van zijn volk, zal overwinnen, doch wie in dezen oorlog met zijn Joodschen haat de volkeren tracht te vernietigen, zal vallen. Het jaar 1942 zal, daarom willen wij allen God bidden, de beslissing brengen voor de redding van ons volk en met de ons ver bonden volken. De strijd in Noord-Afrika. Het Italiaansche weerinachtsbericht meldt: Na hevige artillerievoorbereiding heeft de vijand met steun van gepantserde middelen en afdeeling der luchtmacht ons front bij S o 11 0 e m en B a r d i a aangevallen. Hij werd teruggeslagen, de gevechten duren voort. Aan de actie te gen B a r d i a werd deelgenomen door, twee ooKjogsschepen, die zich snel terug trokken, toen zij bestookt werden door het welgerichte vuur van de batterijen der vesting. Aan boord van een torpedo jager kon men brand waarnemen. Luchtformaties van de spilmogendhe- den hebben krachtige aanvallen gedaan op marcheerende colonnes en belangrijke centra achter de linie van den vijand, waarbij vele auto's vernield werden. Het bombardeeren der oorlogsinstallaties op Malta werd energiek voortgezet. Een aanval van Engelsehe vliegtuigen opAtheneen andereGrieksché.plaat sen eischte geen slachtoffers. Dé schade is onbeteekenend. Rede van Churchil. (A.N.P.) De Engelsehe premier, Chur chill, heeft in het Canadeesche parle ment een rede gehouden. Churchill beweerde o.a., dat Enge land alles heeft gedaan om dezen oorlog te vermijden en dat het in dit opzicht misschien zelfs te ver is gegaan. In dit verband meende hij zijn toehoorders te moeten verzekeren, dat Engeland zeker is van de eindoverwinning, al moeten daarmede ook jaren en nog eens jaren verstrijken. De Engelsehe premier herinnerde aan zijn jongste bezoek aan Washington, waar Roosevelt hem zonder grenzen te trekken had beloofd, Engeland in ieder opzicht te helpen, tot Japan, Duitschland en Italië ter aarde geworpen zijn. Er zal geen compromis komen, alvorens dit doel is bereikt. „De kracht van den tegenstander is evenwel zeer groot", aldus erkende Churchill, „en wij mogen kaar niet on derschatten". De gebeurtenissen, die de toekomst zal brengen, zoo zei hij, kan men in drie stadia indeelen: Ten le het stadium der consolidatie en voorbereiding. Het tweede stadium kan men dat der „bevrijding" noemen. Daarbij zal het er om gaan de. reeds verloren gebieden en die eventueel nog verloren zulleh gaan weer aan den vijand te ontrukken. „Het derde stadium zal zich bezighou den met bestraffing van de schuldigen in de landen, die dezen oorlog hebben ver oorzaakt." DE STRIJD IN ÓOST-AZIE. (A.N.P.) Naar de Britsche berichtendienst uit New- York meldt, acht men den val van Manilla zeer aan-, staande. (V. P. B.) De situatie der Ameri- "kaansche troepen op de Philippijnen wordt steeds critieker. Nadat Dinsdag in een officieel communiqué was mede gedeeld, dat men zich ten Noorden van Manilla op een korter front had terug getrokken, is korten tijd later toegege ven, dat ook hier de Japansche aanval len voortduren, zoodat men op militaire versterkingen is aangewezen. In den loop van den nacht werden de vijandelijke aanvallen zoo hevig, dat de terugtocht der Amerikaansche troepen het karakter van een vluqht begon aan te nemen. Japansche troepen ondernamen een stormaanval op Manilla en volgens een ReuterJjericht trachtten twee Japansche colonnes zich bij Ccan Labou, 60 km ten Zuiden "van de hoofdstad, te vereenigen. Het fort Corregidor, dat denin gang van de Bocht van Manilla be- heerscht, wordt thans hevig beschoten. Indien dit fort veroverd wordt, zal het nauwelijks meer mogelijk zijn den toe gang tot Manilla tegen de Japansche vloot te verdedigen. (D.N.B.) Naar Domei meldt, zijn de Japansche formaties de vesting Sin gapore tot op ongeveer 250 "km gena derd. De Japansche formaties zijn reeds over de grens tusschen de sultanaten Perak en Sellanger getrokken. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat Japansche troepen, die langs de Oostkust vaïi Malakka oprukken, op 31 December de strategisch belangrijke ha venstad Kwantan, 190 mijl ten Noorden van Singapore, hebben bezet. (D.N.B.) Naar de Britsche berich tendienst meldt, is het gros van de Brit sche troepen uit Serawak (Britsch-Bor- neo) met succes teruggetrokken. (A.N.P.) Het Japansche hoofd kwartier heeft bekend gemaakt, dat Ja pansche duikbooten in groóten gqtale aan de kust van den Stillen Oceaan ope- reeren en met de feitelijke blokkade van de Hawaii-eilanden zijn begonnen. GELUKWENSCH VAN HITLER AAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. De Führer heeft op Oudejaarsdag aan dëh Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied het volgende tele gram gericht: „Aan Rijkscommissaris Seyss-Inquart, Den Haag. Met oprechten dank voor den tot dus ver verrichten waardevollen arbeid zend ik U mijn hartelijke wenschen voor U persoonlijk en voor de voortzetting van Uw succesvolle werkzaamheden in het komende jaar. ADOLF HITLER." RIJKSCOMMISSARIS BIJ DE LUCHT DOELARTILLERIE TE ROTTERDAM. ,De Rijkscommissaris heeft op den laatsten ^avond van 'toude jaar stellin gen van de Duitsche luchtdoelartillerie in Rotterdam bezicht. Rijksminister Seyss-Inquart werd hier bij door de soldaten 'overal levendig en hartelijk verwelkomd. Hij maakte van deze gelegenheid gebruik om de officie ren en manschappen te danken voor hun optreden tot bescherming van Rotter dam en voor hun zwaren dienst, béne vens om uiting te geven aan zijn vreug de, dat hij de laatste uren van het jaar 1941, dat een jaar van groote en voor Duitschland gunstige beslissingen op het gebied der wereldpolitiek is geweest, kon doorbrengen bij een der jongste en belangrijkste wapens van de roemrijke Duitsche weermacht. VERKLARING VAN GENERAAL TER POORTEN. Volgens een te Zurich ontvangen be richt van S.P.T. uit Batavia, heeft de op- 4 Jan. tot en met 10 Jan. 1942. 02 A brood 02 B brood 02 A vleesch 02 B vleesch 02 A aardapp. 02 B aardapp. 4 rants, brood of gebak. Yz rants, brood of gebak. 1 rants, vleesch of vl.w. y2 rants, vleesch of vl.w. 1% kg. aardappelen. kg. aardappelen. 28 Dec. tot en met 24 Jan. 1942. 184 algem. 01 C of 01 D reserve 189 algem. 185, 186, 187, 188 algem. 02 I?—03 D reserve 190 algem. 191 algem. 192 algem. 179 t/m 183 algem. 01 A t/m 04 A melk I 01 B t/m 04 B melk I 1 kg. suiker. 50 gr. cacao. 500 gr. jam. 1 rantsoen bloem, brood of gebak. 250 gr. rijst. x) 250 gr. havermout of peulvruchten. 250 gr. gort. 100 gr. vermicelli of maizena. .100 gr. kaas. $Yz liter melk. 1% liter melk. VRIJDAG 2 JAN. 1942. Gfj zjt die God, die wonder doet; Gij hebt Uw Bterkte bekend gemaakt onder de volken. Ps. 77 15. Zon op onder 9.49 17.39 Maan op onder 18.03 9.06 1)' Bonnen F en G rijst blijven geldig tot en met 24 Januari 1942. 28 Dec. tot en met 5 Jan. 1942. 01 boter125 gram boter. 01 vet125 gr. boter m. reductie. BIJZONDERE RANTSOENEN. 21 Dec. tot en met 31 Jan. 1942. 57 boter125 gr. boter. 57 vet125 gr. boter met reductie 28 Dec. tot en met 21 Febr. 1942. 193 algem. 250 gr. koffie-surrogaat Diverse artikelen. 28 Dec. tot en met 21 Maart 1942. 15 petroleum 2 liter petroleum. 4 Jan. tot en met 14 Febr. 1942. 26 petroleum 2 liter petroleum. Tot 31 Januari 1942. 07 KF brand stoffen x) 1 eenheid brandstoffen. 05—07 HK v brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 30 April 1942. 08 HK brand stoffen2) 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Jan. 1942. 12—20 CV brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 30 April 1942. le4e per. brandst. 1 eenheid brandstoffen. 5e—6e per. brandst. 1 eenheid brandstoffen. 1 Jan. tot en met 31 Jan. 1942. 194 algem. 1 rantsoen zeep. F Zeep1 rantsoen zeep. F Toiletzeep75 gr. toiletzeep 80 pet 1 Jan. tot en met 30 April 1942. L textiel (mannen) 50 gram scheerzeep. Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 3 Jan.: 01 brood, vleesch, vleeschwaren, aardappelen. Vandaag volle maan. 10 Jan. Laatste kwartier. NIEUWE ZEEPBON. Gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Januari a.s. geeft de met „194" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", alsmede de met „F zeep" ge merkte bon yan de zeepkaarten P en Q, welke respectievelijk ten behoeve van kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar zijn uitgereikt, recht op het koopen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 Sept. 1940), het zij 90 gram huishoudzeep, hetzij 200 gr. zachte zeep (samenstelling van voor 1 Jan. 1941), hetzij 15CT gram zachte zeep (samenstelling van na 1 Jan. 1941), het- zij 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Aug. 1941), hetzij 250 gram zeeppoeder, hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram. welke nog iif omloop zijn, mogen"tegen inlevering van één bon worden uitver kocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „F Toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart P, welke aan kin deren beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstel ling. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. Voorts geeft de met „L" gemerkte bon van de textielkaart, welke is uitgereikt aan mannen en jongens, die zijn gebo ren vóór 2 November 1926, gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 April 1942 recht op het koopen van 50 gram scheerzeep of een tube dan wel een pot scheercrême. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van Donderdag 1 Jan. 1942 tot en met Zaterdag 31 Jan. 1942 de met de woorden „generatoranthraciet eerste periode" gemerkte boönen recht geven op het koopen van 1 hl. (maxi mum 75 kg.) anthracietnootjes IV of V of 50 kg. turf cokes, terwijl gedurende ge noemd tijdvak de met „generatorturf eerste periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 50, stuks bag- gerturf. Ter onderscheiding van de bon nen van generator-anthraciet en genera tor-turf, welke in het afgeloopen jaar werden gebruikt, is op de bonnen voor het nieuwe jaar in het midden over de breedte van den bon een witte balk uit gespaard. - C. A. O. voor Mossel kokerijen. Het college van Rfjksbemiddelaara heeft een C. A. O. voor de Mosselkoke rijen in Zeeland afgesloten, tusschen den t Prov. Zeeuwschen Visscherijbond en den Centralen Bond van Transportarbeiders, aangesloten bij het N.V.V., goedgekeurd. perbevelhebber der Nederlandsch-Indi- sche troepen, luitenant-generaal Ter Poorten uitdrukking gegeven aan zijn overtuiging, dat Nederlandsch-Indië den strijd tegen Japan geruimen tijd zal kun nen volhouden. Hij verklaarde voorts, dat de Nederlan'dsch-Indische petroleum- bronnen tot het laatst toe zullen worden verdedigd en dat, indien zou blijken dat deze niet zouden kunnen worden gehou den, zij volkomen zullen worden vernie tigd. FAMILIEBERICHTEN NAAR INDIE WORDEN NIET UITGEZONDEN. De persdienst van den Nederlandschen omroep meldt: Zoodls bekend, had de Nederlandsche Omroep de mógelijkheid geboden om op Oudejaarsdag door middel van den ultra- korte-golfzendér familieberichten naar Ned.-Indië uit te zenden. In verband met dé reactie, die van Ned.-Indische zijde op dit voornemen volgde, zal het beluisteren van deze fa milieberichten sterk belemmerd worden. Besloten werd om bedoelde uitzendingen voorloopig niet'te doen plaats vinden. Ruime belangstelling voor den arbeidsdiertst. Naar gemeld wordt, is de belangstel ling voor een vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen Arbeidsdienst in zoo ruime,, mate gebleken, dat de 30 bestaande kampen voor jonge mannen in de op 5 Januari a.s. aanvangende periode bezet zullen zfjn, zonder dat men gebruik heeft behoeven te maken van de moge lijkheid tot oproeping voor een verplich te dienstneming. Zestien kampen waren dezen winter reeds in gebruik, de 14 overige zullen op 5 Januari hun nieuwe bewoners ontvan gen. De diensttijd voor de op dezen da tum komende ploegen duurt tot 20 Mei a.s., behoudens de mogelijkheid tot vrij willige verlenging. Dé bezetting per kamp bedraagt 130140 man. Intusschen worden nieuwe kampen ge bouwd met het oog op de uitbreiding van den N. A. D., welke per 1 Juni ge reed moet zijn voor de zomerploegen, waarin o.a. de aanstaande studenten zul len worden opgenomen. Nieuwe directeur landsdrukkerij. Naar V. P. B. meldt, heeft de secreta ris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken met ingang van 1 Januari 1942 benoemd tot directeur der landsdrukkerij, den heer B. L. P o e 1- atra te Zeist. De heer Poelstra, die 37 jaar oud is, heeft zijn grafische opleiding in Duitsch land te Chemnitz genoten. Na deze op-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1