Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD Binnenland DAGKALENDER. Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Een woord van Middelburgs Burgemeester. Sowjet-aanvallen verijdeld - De strijd in Noord-Afrika - De Japansche successen. 8.16 WOENSDAG 31 56e JAARGANG DEC. 1941 - No. 76 Bijkantoor Middelburg: Direcieur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent i« aangesteld f 0.21 Losse nummers cent Familieberichten 33 cent per regel Overige edvertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine edvertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentién onder letter of motto 10 «t. extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. OP NIEUWJAARSDAG ZAL „DE ZEEUW" NIET VERSCHIJNEN. Op dezen Oudejaarsavond zij het mij vergund een woord) te richten tot de ingezetenen van Middelburg. Wij hebben een moeilijk jaar achter den rug, voor' velen een jaar van zware beproeving. Meerderen, onzer hebben dooden te gedenken; anderen verkeeren in onzekerheid omtrent hunne dierba^. ren; talloozen kampen met groote moei-1 lijkheden op stoffelijk gebied. En toch als wij óp het ten einde loopehde jaar terug zien, past ons een gevoel van dankbaarheid tot God, die ons te midden van den oorlog zóó ge spaard en bewaard heeft. Dankbaarheid eveneens, dat wij giidden onder het oor logsgeweld alweer hebben mogen begin nen met den wederopbouw. Hoeveel an dere steden' zullen ons daarom benijden. Den Middelburgers ben ik dankbaar voor alles wat zij voorf .onze stad doèn. Ook wil ik hen hier persoonlijk danken voor allen steun, welke zij mij in het afgeloopen jaar op velerlei gebied gege-- ven hebben. 7 Als ik terug denk aan het jaar 1941 zie ik in onze gemeente vooral drie din gen de wijziging van de grens met Koudekerke, het wegvallen van den Ge meenteraad en het begin van den weder opbouw. Alle drie beteekenen zij grootere verantwoordelijkheid zoowel voor de ingezetenen van Middelburg als voor mij als burgemeester. Doordat een deel van de inwoners van Koudekerke thans, bij onze gemeente is gevoegd, is het aan ons te zorgen, dat zij zich bij ons thuis gaan gevoelen, hen werkelijk in ons midden op te nemen. Het wegvallen van den gemeenteraad is een ingrijpende wijziging in de orga nisatie der gemeente en beteekent het verdwijnen van een gelegenheid tot con tact tusschen burgerij en burgemeester. Zoowel voor u als voor1 mij dient dit een aansporing tot meer direct contact en samenwerking te zijn. En tenslotte de wederopbouw. De in drukken van dezen tijd zijn zóó talrijk en zóó geweldig, dat wij ons nu al nau welijks meer kunnen voorsjtellen, dat de binnenstad, waar thans zoovele hechte panden in verbijsterend snel tempo uit den grond schieten, half Augustus nog een troostelooze, kale vlakte was. Thans zien wij het resultaat van een jaar lang moeizame voorbereidingen. Een woord van Èulde is hier op zijn plaats aan allen maar voor iedereen aan Dr Ringers die door hun onver- moeiden arbeid en taai doorzetten de schier ónoverkomelijke moeilijkheden hebben overwonnen en den weg- tot den wederopbouw hebben vrijgemaakt. Een woord van hulde ook aan de Middelbur gers, die vaak ten koste van aanzien lijke geldelijke offers den herbouw in dezen tijd hebben aangedurfd. Zullen wij in onze nieuwe panden, in onze nieuwe stad een nieuwen geest brengen? Zullen wij gezamenlijk Middel burg maken tot een model voor andere steden en daardoor meebouwen aan de toekomst van ons volk? God vraagt ons niet, Wat wij niet kun nen een eind aan dezen wereldoorlog te maken. Maar Hij vraagt ons wel, wat wij wel kunnen een eind aan onze privé-oorlogen te maken' en vrede om ons heen te scheppen. Werkelijke vrede komt niet uit de lucht vallen, maar moet van onderaf worden opgebouwd. Zullen wij in 1942 aan al onze privé-oorlogen in Middelburg een. einde maken en daar door meebouwen aan die betere wereld, waar wij allen naar verlangen? Hoe zal niet het beëindigen van privé- oorlogen ons en onze gezinnen ten goede komen en mede daardoor den weg naar de noodzakelijke samenwerking op alle mogelijke gebieden vergemakke lijken? Het is thans Oudejaarsavond een 8°ecle gelegenheid om dit alles te over denken. Zullen -wij de les, welke God ons gegeven heeft,~ter harte nemen en de nieuwe kans, welke Hij ons schenkt, benutten? Dan moeten wij niet blijven bij goede voornemens. Maar komen tot doelbe wuste besluiten en met'Christus' hulp voorgoed breken met die dingen, waar van wij weten, dat zij ons afhouden van et hoogste, waartoe God ons geschapen eeft en waartoe Hij ons ook in staat wil stellen. Als wij dat doen, zal 1942 werkelijk Pllor, °ns een gezegend Nieuwjaar zijn. dat wensch ik iedereen toe. J. VAN WALRÉ DE BORDES. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht meldt: In verschillende sectoren van het Oostelijke front werden krachtige vijandelijke aanvallen in nauwe ^samenwerking van leger en luchtmacht afgeslagen. In de Zwarte Zee brachten gevechtsvliegtuigen een Sowjet- torpedojager tot zinken; zij be schadigden een kruiser. Aan het Moermansk - front sloegen Duitsche troepen tusschen 21 en 28 December hardnekkige bolsjewistische aanvallen bij zeer strenge vorst en sneeuwstormen met volledig succes af. De vijand leed zware bloedige verliezen. Sterke af deelingen' gevechts vliegtuigen vielen in den afgeloo- .pen nacht een voor den oorlog van belang zijnde voorzieningsha ven aan de Engelsche Oost kust met goede trefkans aan. Overdag werd ten W. van de F a e r 0 e r een koopvaardijschip door een bomaanval tot zinken i gebracht. Onderzeebootjagers, die een con- vooi begeleidden, schoten van zes aanvallende Britsche bommenwer pers er drie neer. Alle schepen van het convooi bereikten veilig hun plaats van bestemming. In Noord-Afrika behaal den de Duitsch-Italiaansche troe pen in het gebied rondom Ag'eda- bia verdere plaatselijke successen. Het aantal der bij den tegenaanval vernielde vijandelijke vechtwagens is tot 74 gestegen. "Er werden ver scheidene honderden Britten ge vangen genomen. Op het eiland Malta werden vliegvelden van den vijand overdag en des nachts aangevallen. Voor La Valetta brachten Duitsche ge vechtsvliegtuigen een vrij groot zeilschip tot zinken. In luchtge vechten schoten Duitsche jagers vijf Britsche vliegtuigen neer; nog een vliegtuig werd op den grond vernield. SOWJETAANVALLEN EN DUIT SCHE TEGENAANVALLEN. (D. N. B.). Onder bescherming van den Sneeuwstorm, welke Maandag in vele sectoren van het Zuidelijk front woedde, hebben de Bolsjewisten verscheidene aanvallen gedaan op de Duitsche en Ita- liaansche linies. De aanvallen, die deels met behulp van met paarden bespannen sleden werden gedaan, stortten in het ge concentreerde afweervuur ineen. In een sector van het Zuidelijk front gingen de Duitsche troepen in weerwil van de felle koude tot een omsingelende tegenaanval over. Zij wierpen een vijan delijk bataljon terug, nadat zij den vij and zeer zware verliezen hadden toege bracht. De resten van. het verslagen ba taljon trokken zich al vluchtende terug. In den centralen sector heeft de Duit sche luchtmacht op 29 December met sterke formaties de Bolsjewisten voort durend aangevallen en bloedige verliezen toegebracht. Ederi te Londen terug. (D. N. B.). Naar de Britsche berich tendienst meldt, is de Engelsche minis-; ter van buitenlandsche zaken, Eden, na zijn besprekingen net Stalin en Molotov te Moskou, te Londen terug gekeerd. NIEUWE SUCCESSEN VAN DE JAPANNERS. (Domei.) Vliegtuigen van het Ja- pansche leger hebben weer hevige aan vallen ondernomen op het gebied van Singapore, iür werd zware schade aangericht aan militaire doelen,' zoo meldt D.N.B. Terwijl de vluchtelingen uit Noord-Malakka naar Singapore stroomen, verlaat de bevolking reeds de stad om de hevige luchtaanvallen te ont- loopen. De Japansche troepen hebben B a t o e G a y a h bereikt. Over de krijgsoperaties op Luzon zei- de de Japanscne woordvoerder, dat het Japansche programma voor 'den veld tocht volgens de plannen verloopt. De val van Manilla kan in de eerste tien dagen van Ja nuari worden verwacht. De luitenant-ter-zee der eerste klasse Tominage van de persafdeeiing der Ja pansche marine heeft verklaard, dat de -verbinding van Amerika met het Wes telijk deel van den Stillen Oceaan prac- tisch is afgesneden. Hij deelde verder mede, dat tot nu toe naar schatting 20 Amerikaansche duikbooten, die zich bij het begin van den oorlog in het Weste lijk deel van den Stillen Oceaan bevon den, zijn vernietigd. De Britsche berichtendienst, erkent, dat de Japanners op de Philippijnen de heerschappij in de lucht bezitten. De vliegvelden op Luzon zijn vernield, zoo dat de Amerikaansche bommenwerpers voor den langen afstand, geen landings terreinen hebben. De Amerikaansche troepen zijn in het nadeel, doch bieden onder zware verlie zen tegenstand. Het Engelsche blad de „Times" wijst op de ernstige bedreiging voor het Brit sche vlootsteunpünt Singapore. De luchtmacht wordt te zwak genoemd. Men heeft niet verwacht, dat de Japan-' sche aanval zoo plotseling en zoo krach tig zou zijn. j Een der grootste bladen van Ned.-ïn- dië meent er, volgens het V. P. B., een lans voor te moeten breken, dat het op perbevel der geallieerde strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht in Oost- Azië wordt verlegd van Singapore naar Java. Hier is het mogelijk te werken zoncler direct door den vijand te worden bedreigd. NIEUWE MAATREGELEN OP SOCIAAL GEBIED. In een dezer dagen gehouden bijeen komst van bestuurders van het N.V.V. hééft de heer A. Vermeulen, volgens Het Volk, eenige nieuwe maatregelen op so ciaal gebied aangekondigd. Verwacht kan worden, dat de uitkee- ringen volgens de Kinderbijslagwet met ingang van 1 Jan. zullen worden ver hoogd met 50 pet. De verhooging geldt voor 1942, maar daarnaast zal een algeheele herziéning plaats hebben. Voor hoofdarbeiders in de werkver ruiming werkzaam komt een gunstiger loonregeling. Hij berust op een indeeling in drie groepen, n.l. Ie bijzondere vak- arbeid 2e gewone vakarbeid3e admi nistratieve arbeid, die ieder kan doen. In de eerste groep zullen de kost winners van 26 jaar van f 26 op f 32 ko men, de 30-jarigen en ouderen van f 29 op f 34. In de tweede groep valt voor kost winners op 26-jarigen leeftijd een voor uitgang waar te nemen van f 20 op f 27 en voor 30-jarigen en ouder van f 23 op f29. Voor eenvoudigen arbeid van 26-jari gen van f 16 op f 24 en voor 30-jarigen van f 20 op f 26. HET VOEDSELVOORZIENINGSBLAD. Op 24 Dec. j.l. is het eerste nummer verschenen van het nieuw ingestelde Voedselvoorzieningsblad. Hierin zullen in de toekomst worden opgenomen alle verordeningen van de Bedrijfsorganisa ties, die worden ingesteld op het ge bied der voedselvoorziening. Reeds is in gesteld de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch, waarvan de eerste verorde ning in het eërste nummervan het Voedselvoorzieningsblad is verschenen. De afkondiging in het Voedselvoorzie ningsblad is een officiëele afkondiging en kan worden gelijkgesteld met de af kondiging b.v. in de Nederlandsche Staatscourant. De in het Voedselvoor zieningsblad gepubliceerde verordenin gen der Bedrijfsorganisaties zijn bindend niet alleen voor de bedrijfsgenooten, doch voor iedereen. x i NED, CHR. GYMNASTIEKVERBOND. In de Zaterdag te Utrecht gehouden druk bezochte jaarvergadering van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond wees 1 naar „De Stand." meldt de voorzitter, de heer J. J. Adriaanse er op, dat de uit breiding met het gewest Zeeland dit jaar zijn beslag kreeg. Er is, een verblijdende toename van het ledenaantal. Hoe de toekomst zich zal ontwikkelen weten wij niet. Hoopvol ziet zij er niet uit. Wij leven echter in het vaste ver trouwen, dat wij in Gods hand veilig zijn. Ons beginsel ligt vast verankerd in Gods Woord. •''In het verslag van den secretaris werd medegedeeld, dat na een inzinking van 1300 leden een stijging met 2600 volgde. In de middagvergadering stelde de voorzitter aan de orde de bespreking van een brief namens hét College van Gevolmachtigden voor de Sport aan het Verbondsbestuur toegezonden en door dit College ook rondgezonden aan de aan gesloten vereenigingen, waarin bij ver nieuwing op fusie met het Ned. Gym- nastiek-Verbond werd aangedrongen. Dit werd betoogd met het argument, dat ver moedelijk per 1 Februari a.s. alle sport- vereenigingen bij de daarvoor aangeslo- DISTRIBUTIE GESMOLTEN RUNDVET. Van 15 t/m 23 Januari a.s. zal voor de houders van vetkaarten gelegenheid be staan om op de bon van de vetkaart, welke voor genoemd tijdvak zal worden aange wezen, namelijk „03", gesmolten rundvet te koopen in plaats van boter. Zij, die van deze mogelijkheid gebruik wilen maken, dienen in het tijdvak van Woensdag 31 December a.s. t/m 3 Januari a.s. de met „03" genummerde bon van de de vetkaart bij hun slager in te leve ren, waarbij zij een ontvangstbewijs kun nen verlangen. Per twee bonnen wordt een 'rantsoen, dat is 200 gram vet, beschikbaar gesteld. De prijs bedraagt 25 cent per rantsoen van 200 gram. Dege'nen, die ook ditmaal boter wenschen te betrekken, dienen hun bonnen als gewoonlijk gedurende de gel digheidsperiode, dus van 15 Januari t/m 23 Januari a.s. bij den winkelier in të leveren, waarbij de gebruikelijke reduc tie zal worden verleend. Knechtsloonen Landbouw Zeeland. In enkele districten van Zeeland zijn tusschen landbouwers en knechts vaste arbeiders) moeilijkheden gerezen over het loon. In het provinciaal collectief contract is de aangelegenheid niet op afdoende wijze geregeld. Het College van Rijksbemiddelaars heeft nu den heer Prof. Dr Minderhoud -te Wageningen aangewezen om inzake de gerezen ge schillen uitspraak te doen. ten leidende sportorganisaties moeten zijn aangeslopen en dat de „confessionee- le sportorganisaties" dan geen bestaans recht meer hebben. Het Verbondsbestuur neemt ten aan zien van het fusievraagstuk hetzèlfde standpunt in als vorig jaar, n.l. dat er geen sprake kan zijn van fusie. Wel is het bereid tot federatieve samenwerking en de voorzitter stelde voor, met het College van Gevolmachtigden daarover te gaan praten en het resultaat dan af te wachten. Wij willen de lichamelijke opvoeding vanuit het eigen, Christelijk standpunt bezien. Het besluit, om niet tot fusie over te gaan werd bevestigd met 161—2 stem men (Enkhuizen) en 14 blanco. LETTERKUNDIGE PRIJZEN TOEGEKEND. Het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten heeft de volgende let terkundige prijzen toegekend: Den meesterprijs van het jaar 1941 aan Jan H. Eekhout, letterkun dige te Groningen, schrijver van vele dichtbanden en prozawerken; een folk- loristischen prijs aan J. R. W. S i n n i n- g h e te Amsterdam, verzamelaar van sagen en sprookjes, in efen zestal bundels bijeengebracht en een prijs van erken ning en aanmoediging aan R i e n Brouwer, letterkundige te Assen, die dit jaar met een opmerkelijken streek roman debuteerde: „Dauw over dorstig land". P.T.T. op Nieuwjaarsdag. Op Nieuwjaarsdag hebben de Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoren dienst als op Zondag. Sommige telegraaf- en telefoonkantoren zijn op dezen dag nog een uur bovendien geopend. In het geheele land zal één briefpost bestelling worden uitgevoerd; alleen in de grootste steden zal een extra tweede bestelling geschieden. Vereeniging van onderwijzend personeel aan Prot. Chr. Kweekscholen; Gisteren werd in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Vereen, van Onderwijzend personeel aan Prot. Chr. Kweekscholen, onder presidium Van Dr G. Kalsbeek, directeur der Chr. Kweekschool te 's Gravenhage. De voorzitter sprak een openings woord, waarin hij met dankbaarheid ge waagde van het eindelijk tot standko- men van de vierjarige kweekschool. Spr. stond stil bij de stelling dat er een voor opleiding komen moet via H.B.S. of gym nasium en betwist dat op deze wijze een voldoend aantal volksonderwijzers kan worden gevormd, terwijl hij de critiek van den hoofdredacteur van het week blad De School met den Bijbel, dat de leeraren tezeer studiemenschen zijn ge worden en teveel vervreemd van de eischen der lagere school, als te weinig gefundeerd afwees. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Ze werden bereids in „de Chr. Kweekschool" afgedrukt. Aan dat van den secr., den heer A. J. Anes van Lei den, ontleenen we, dat de vereeniging thans 116 leden telt. Er is een batig sal do van f224,78. In de middagvergadering hield Ds A. Merkelijn te Leiden, emer. miss. pred. te JJagelang, een referaat over: „Het Gods dienstig leven van de Javanen en de zen ding". WOENSDAG 31 DEC. 1941. Snelt dan, jaren, snelt vrij henen Met uw blijdschap en verdriet; Welk een ramp ik moog beweenen God, mijn God verandert niet. Zon op onder 9.51 17.35 Maan op onder 16.29 7.25 DONDERDAG 1 JAN. 1942. Wij treen een nieuwen tijdkring in, In Uwen naam zij ons begin, Getrouw Behoeder van ons leven! Wat onheil in dit jaar ons beid', Gij zult ons nooddruft, veiligheid, Gij zult in Christus alles geven. Zon op onder 9.49 17.38 17.13 2 Jan. Volle maan. 10 Jan. Laatste kwartier. Maan op onder DUITSCHE^ INZAMELING VOOR HET OOSTELIJK FRONT. Op verzoek wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat aan de win- terinzameling, die de Rijksduit- schers in Nederland voor de aan het Oostelijk front staande Duit sche soldaten in den tijd van 27 Dec. 1941 tot 4 Januari 1942 in den vorm van een vrijwillige beschik baarstelling van' warme kleeding- stukken, vooral van artikelen uit wol en bont, organiseeren, ook Nederlanders kunnen1 deel nemen. Van Nederlandsche zijde is n.l. vaak met het oog op de omstand g- heid, dat immers ook Nederlan ders aan den kruistocht der Duit sche weermacht en haar bondge- nooten tegen het bolsjewisme deel nemen en dat zoodoende de Duit sche kleereninzameling ook den leden van de vrijwilligerslegioenen van de andere Germaansche lan den ten goede komt, den wensch tot uiting gebracht, hun deel aan de inzameling te mogen bijdragen. Al dezen Nederlanders zal thans de gelegenheid daartoe geboden worden. Zij kunnen de door hen beschikbaar te stellen kleeding- stukken en andere artikelen bij het voor hun woonplaats bevoegde plaatselijke Duitsche inzameling bureau afleveren. Zij krijgen daar voor een speciale kwitantie, die op een later tijdstip' kan worden in geruild voor een schenkingsoor konde, die hun namens het Duit sche volk zal worden overhan digd. - De volgende voorwerpen en kleedingstukken komen voor de vermelde inzamelingsactie in aan merking: overschoenen, warme wollen stukken zoo mogelijk ge voerd of met bont bekleed, sok ken, kousen, vesten, jakken óf pul lovers, warme, vooral wollen, on- derkleeding, borstrokken, onder pantalons, gordels, borst- en lon- gtenbeschermersy elk soort hoofd bedekking, oorbeschermers, pols en kniewarmers, bontjassen in den ruimsten zin des woords, korte bontjassen en bontvesten, met bont gevoerde schoenen van elke soort en maat, dekens, vooral wollemen donzen dekens, dikke warme hand schoenen, vooral met bont., ge voer de leeren handschoenen, gebreide handschoenen en wollen wanten, in het algemeen alle goederen uit bont zijn aan het front dringend gewenscht. Verder gestikte of ge voerde vesten, wollen shawls en halsdoeken, in het algemeen alles wat er toe dient om den strijd tegen de in dezen winter vroeg be gonnen koude met succes te voeren. De adressen der Duitsche inza- melingsbureaux zijn voor Zeeland: Middelburg: Dam 68; Sluiskil: Bovenweg 61; Goes: Leliestraat 15; V1 i s s i n g e n Sóttegemstraat 46. Kerk te Siegerswoude afgebrand. Zondagnacht is de Nederlandsche Hervormde Kerk te Siegerswoude door brand vernield. De brandweer kon niet voorkomen, dat het gebouw door het vuuf werd verwoest. Het orgel, de klok en een aantal wandtegels met Friesche teksten, indertijd bij de stichting der kerk op initiatief van den toenmaligen predikant Ds Cuperus aangebracht zijn verloren gegaan. De oorzaag is piet met zekerheid bekend. Men denkt aan kort- 1 sluiting of aan vuur in 'n stoof. (A.N.P.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1