Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER. DINSDAG 30 DEC 1941 56c JAARGANG - No. 75 Bureaux Lange Vorststreat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Firma Boekhandel J. FANOY lange Gislslraar 34 en Noordweg 155 Britsche landingspoging op Noorsche kust ver ijdeld - Sowjet-aanvallen tot staan gebracht - Successen van de Japanners Verschillende conferenties. Landing van Japansche valschermtroepen op Sumatra. Verkoop van wollen goederen enz. gestaakt. Radio-rede van Ir. Mussert. Bijkantoor Middelburg: Direcieur-Hoofdredacreur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent ts aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige adverienfiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder'letter of motto 10 et. extra Bi| contract belangrijke korting DIMTSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakt bekend: In den Z u i d eT ij k e n sector van het Oostelijke front werd de vijand, die eenige plaatselijke aanvallen op onze stellingen ge daan had, door krachtige tegen aanvallen afgeslagen. Duitsche, Italiaansche en Slovaaksche troe pen, alsmede de uit Deensche, Duitsche, Flnsche, Vlaamsche, Nederlandsche en Noorsche vrijwilligers samengestelde S.S.- divisie Viking, hebben opnieuw goed slag geleverd. In den centralen sector van het Oostelijke front werden vrij krachtige vijandelijke aanvallen in zware gevechten tot staan ge bracht. Zwakkere aanvallen van den vijand in den Noordel ij ken sector van het front werden even eens afgeslagen. In de Straat van Kertsj zetten sterke formaties gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers de aanvallen op vijandelijke schepen voort. Zij brachten drie transport schepen van tezamen 2800 B.R.T. tot zinken en beschadigden een kanonneerboot alsmede vier andere schepen. Aan de Oostkust van Engejand brachten gevechtsvliegtuigen in den nacht van 27 op 28 Dec. een koopvaardijschip van 6000 B.R.T. tot zinken. Britsche zee(strijdkrachten probeerden op 27 Dec. een onver wachte manoeuvre te ondernemen optwee afgelegen punten van .de Noorsche kust. Na korte, he vige gevechten met de plaatselijke bewakingsmanschappen van het leger en van de marine, werden de Britsche landingstroepen ver dreven. Zij trokken zich op hun schepen terug. Duitsche gevechts vliegtuigen brachten van 'n vluch tende formatie oorlogsbodems een torpedojager tot zinken en bescha digden een kruiser alsmede een anderen torpedojager. In luchtge vechten en door luehtdoelartillerie werden tien vijandelijke bommen werpers neergeschoten. Bij de nadering van den vijand werd het Duitsche patrouillevaar tuig „Foehn" door tal van Brit sche bommenwerpers aangevallen. Het patrouillevaartuig schoot een vijandelijk toestel neer en ging toen onder in een heldhaftigen strijd tegen het sterkere vuur van een Britschen kruiser en verscheidene torpedojagers. Enkele Noorsche koopvaarders, die zich vreedzaam met de kustvaart bezighielden, werden door de Britten overvallen en tot zinken gebracht. Britsche bommenwerpers heb ben Zaterdagnacht West- Duitschland aangevallen. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Volgens tot dusver ontvangen berichten scho ten nachtjagers en luchtdoelartil lerie tien vijandelijke bommenwer pers neer. Gisteren werd gemeld: Aan het O o s t e 1 ij k front du ren de afweergevechten met on verminderde hevigheid voort. Zware artillerie van het leger heeft vijf treffers op een Sowjet- slagschip voor Leningrad geplaatst. Bij nieuwe luchtaanvallen op vijandelijke troepen- en scheep vaartbewegingen in de Straat van Kertsj is een transportschip tot zinken gebracht en zijn zes trans portschepen, alsmede talrijke klei nere vaartuigen beschadigd. In Noord-Afrika heeft de vijand een verkenningsactie onder nomen tegen de DuitschItaliaan sche stellingen in het gebied van Agedabia. Bij geslaagde tegenaan vallen werden 58 Britsche pantser wagens en een groot aantal ge pantserde verkenningswagens en auto's vernield. In Cyrenaica zijn vliegvel den en troepenconcentraties van den vijand gebombardeerd. Ten Noorden van Tobroek hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen ver scheidene treffers geplaatst op een Britschen torpedojager en een in konvooi varend koopvaardij schip. Ter hoogte van M e r s a Matroeh heeft een Duitsche duikboot een aanval gedaan op een militair konvooi. Twee Brit sche transportschepen, met een ge- zamenlijken inhoud van ongeveer 9000 ton, werden tot zinken ge bracht, een derde schip werd door torpedotreffers beschadigd. Britsche bommenwerpers Vielen in den nacht van 28 op 29 Decem ber plaatsen in West -Duitse fa- la n d en in het Noordduit- s c h e kustgebied aan. De burger bevolking leed vooral in E m d e n verliezen aan dooden en gewon den. Negen vhn de aanvallende bommenwerpers werden neerge schoten. Een ander Britsch vlieg tuig werd bij de poging om oyer- dag naar de bezette gebieden te vliegen, omlaag geschoten. Gevechten bij 20 gr. vorst. (D.N.B.) De troepen van een Duitsch legercorps hebben ondanks de hevige vorst, welke op sommige plaatsen meer dan twintig graden /bedraagt, tijdens he vige en verbitterde gevechten een heu velachtig terrein, dat bij een Sow jet-te genaanval tijdelijk verloren was gegaan, heroverd. Britsche kruiser en twee schepen getroffen. Naar het Italiaansche weermachtsbe- richt meldt, hebben in het Oostelijke bek ken van de Middellandsche Zee Italiaan sche torpedovliegtuigen een vijandelijke vlootformatie aangevallen en daarbij een zwaren kruiser en twee groote schepen getroffen. Twee vliegtuigen, die het kon vooi escorteerden, werden neergehaald. Een Italiaansche machine is niet terug gekeerd. Drie andere toestellen konden zwaar getroffen op hun bases terügkee- ren. VERSCHILLENDE CON FERENTIES. (A.N.P.) Te Londen is officieel mede gedeeld, dat de Britsche minister van Duitenlandsche zaken, Eden, een bezoek neeft gebracht aan Moskou en onder handelingen heeft gevoerd met Stalin en Molotov. Bij de besprekingen kwam de overeenstemming van opvatting ten aan zien van alle "vraagstukken der oorlog voering ,tot uiting. De Britsche berichtendienst meldt, dat aan de besprekingen ook werd deelgeno men door den Sowjet-ambassadeur te onden, Maiski, den Britschen ambassa- eur in de Sowjet-Unie, sir Stafford npps, de Britsche ambassadeur te An- Kara en de gezant te Teheran. ,,Nitsji-Nitsji" meldt, dat volgens be richten uit Tsjoengking Eden daar bin nenkort zal aankomen, om deel te nemen aan de besprekingen over. de verstevi ging van, het front EngelandVer. Ska tenTsjoengking. (A.N.P.) Volgens een bericht uit Washington heeft Roosevelt Zondag een bespreking gehad met de commandanten van leger en vloot. (D.N.B.) Volgens den Britschen be richtendienst is Churchill in Canada aangekomen. Roosevelt en Churchill hebben Zater dag te Washington de diplomatieke ver tegenwoordigers der Latijns.ch-Ameri kaansche staten ontvangen en hun me- dedeeling gedaan van de conferenties te Washington. DE SUCCESSEN DER JAPANNERS. D.N.B. Van het front van M a 1 a fa- fa .g. wordt gemeld, dat het geheele mon- dingsgebied van de rivier de Perak reeds stevig in Japansche handen is. Om den Japanschen opmarsch te be moeilijken gaan de Engelschen er toe over voor hun terugtocht alles te ver nielen. I p o, de hoofdstad der Maleische pro vincie Perak, is door de Japanners ge nomen. Van Ipo voert een spoorlijn, maar ook een moderne autoweg naar Singapore. Radio Singapore beeft een dringenden oproep gericht tot (proot-Brittannië en Amerika, meer manschappen, uitrusting stukken, vliegtuigen en schepen naar Singapore te sturen, aangezien de stad zich in een wanhopige noodpositie be vindt. Nederlandsch-Indië, Au stralië en Nieuw-Zeeland zijn niet in staat voort te gaan met hulpve'-'eening, daar zij zelf worden bedreigd. De afdeeling leger en vloot van het keizerlijk hoofdkwartier maakt bekend, dat de op 24 Dec. in Z u i d-W e s t-B o r- neo gelande Japansche strijdkrachten op 28 Dec. Koetsjing, de hoofdstad van Serawak en een belangrijke luchtbasis hebben ingenomen. De Ja pansche marine heeft in de omliggende wateren twee vijandelijke duikbooten tot zinken gebracht en tien groote vijande lijke vliegtuigen omlaag geschoten. Een Japansche torpedobootjager en een mij nenveger gingen verloren. Naar officieel van de zijde der marine bevestigd wordt, opereeren Japansche duikbooten in de kustwateren van Noord-Amerika. Volgens de berichten van het front zijn de Japanners Zaterdag op nog twee andere plaatsen der Westkust van Lu- zon, ongeveer 70 "km van Manilla, ge land. De Japansche druk ten Zuiden van Manilla wordt sterker. Ten Noorden van Manilla blijven de Japanners nieuwe vèr- sterkingen aan land zetten. Het Amerikaansche hoofdkwartier op de Philippijnen geeft toe, dat ten Noor den en ten Zuiden van Manilla hevige gevechten worden geleverd. Aan het Noordelijke front van Luzon hebben de Japanners zware artillerie in actie gebracht. Volgens een Reuterbericht komen de Amerikanen bij de verdediging van de ^.Philippijnen voor steeds grooter moei lijkheden te staan. Men schrijft dit toe aan het feit, dat Japan met verrassende snelheid tegelijkertijd alle verbindingen met 't Amerikaansche continnent heeft aangevallen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft president Roosevelt een boodschap tot de bevolking der Philip pijnen gericht, waarin hij den Filippino's den inzet van de hulpbronnen der V.S., van het Britsche Rijk, Nederlandsch-In- dië en Tsjoengking toezegt. Roosevelt beloofde den Filippino's, dat zij volko men onafhankelijk zouden worden. (D.N.B.) Naar de Britsche nieuws dienst meldt, wordt er op Sumatra in de buurt van Medan strijd geleverd tus- schen Nëderlandsch-Indische strijdkrach ten en de Japansche valschermtroepen. Japansche vliegtuigen zouden boven dien eenige plaatsen, op Celebes gebom bardeerd en met machinegeweervuur aangevallen hebben. Aan den „Westdeutscher Beobachter" ontleenen wij verder het volgende: Zondag heeft dé Japansche weermacht als onderdeel van haar actie tegen de Britsche en Amerikaansche steunpunten in Zuid-Oost-Azië valschermtroepèn doen landen op Sumatra in de nabijheid van Medan (Deli). Berichten uit Japansche bron zijn op het oogenblik hierover nog niet bekend gemaakt, maar uit Engelsche bron wordt vernomen, dat de Japansche valscherm troepen op ongeveer 16 km. afstand van de stad Medan zijn geland, dat zich hevige gevechten afspelen, en dat deze zich gunstig voor de Japansche troepen ontwikkelen. Tegelijkertijd werd de stad Medan door de Japansche luchtmacht hevig gebombardeerd. De stad Medan alduë de „Westdeutscher Beobachter" bevindt zich aan de Zuidzijde van de straat van Malakka, aan welker Noord zijde de belangrijke Britsche haven Pe- nang gelegen is, welke reeds in Ja- panöch bezit is. Zouden de Japansche troepen op Sumatra vasten voet krijgen, dan zouden zij in staat zijn tusschen Deli en Penang de straat van Malakka geheel te beheerschen. Eveneens op Zondag 28 December aldus de „Westdeutscher Beobachter" viel de Japansche luchtmacht militaire steunpunten in Ned. Oost-Indië aan. Het schiereiland -Minahassa, de noord oostelijke punt van Celebes, werd gebom bardeerd. Verder vonden "Zondag Japansche luchtaanvallen op S o r o n g, een aan de Noord-westpunt van Nederl. Nieuw- Guinea gelegen plaats, waar verdedi gingswerken, olievoorraden en fabrieken werden vernield. Zondagavond woedden de branden nog! (D.N.B.) Uit Soerafaaja wordt gemeld, dat bij het bombardement van het vlieg veld van Medan een gebouw van de Ne derlandsche luchtvaartmaatschappij vol treffers heeft gekregen. Voorts werden op het vliegveld twintig personen ge dood en veertig gewond. Naar het D.N.B. uit Tokio meldt, heeft de leider van het inlichtingenbureau der regeering, Masajoeki Tani, met betrek king tot de buitenlandsche berichten, volgens welke op Sumatra en wel in de omgeving van Medan Japansche val schermjagers zouden, zijn geland, en daar reeds hevige gevechten zouden worden JAARWISSELING. U houd ik vast! Steil is de weg en 't uitzicht duister, 'k hoor nergens troostend stemgefluister, zwaar drukt de last Maar 'k grijp U aan! 'k Omklem Uw hand, onzichtb're Herder, Met U ga 'kmee, al verder, verder, op vreemde pain. Dat Gij er zy't, Dat Gij regeert en blijft regeeren als aller Koning, Heer der Heeren, in eeuwigheid: Dit is mijn troost! Uw Raad bestaat, Uw Licht blijft stralen, Uw wond're zon zal nimmer dalen, maar schijnen onverpoosd. Weeg' zwaar de last, zij steil de weg en 't uitzicht duister, Uw bijzijn is als morgenluister, U houd ik vast! Ds A. TROELSTRA. DINSDAG 30 DEC. 1941. Ik zal de daden des HEEREN geden ken, ja ik zal gedenken Uwe wonderen van ouds her. Ps. 77 12. Zon op onder 9.51 17.34 2 Jan. Volle maan. 9 Jan. Laatste kwartier. Maan op onder 15.52 6.26 De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt in opdracht van den Rijkscommissaris voor 't bezette Neder landsche gebied mede aan alle ingeschre venen van de vier rijksbureaux voor Tex tiel (Den Haag, Amsterdam, Arnhem en Tilburg) De voorraad van de goederen in deze verordening genoenyd, welke heden in bezit is van fabrikanten, grossiers en winkeliers, wordt geblokkeerd en ter be schikking gesteld van het Rijksbureau Distex te Den Haag. Het is ten strengste verboden van de hieronder genoemde goederen iets te ver- koopen of af te leveren. Iedere fabrikant en handelaar dient op 29 December 1941 direct zijn voorraad nauwkeurig op te nemen en op lijsten in 4-voud te schrij ven. Het Rijksbureau Distex, Den' Haag, zal de adressen opgeven, waarheen deze goederen moeten worden gezonden. De verplichting tot sluiten van in- dustrieele en handelsbedrijven op 29, 30 en 31 December 1941 vervalt, voor zoover werkzaamheden moeten worden verricht I in verband met deze verordening. Bovengenoemd voorschrift geldt voor de navolgende artikelen: manshemden, zoowel geweven als gebreid; mansborst rokken, lange onderbroeken, pullovers met of zonder mouwen, kousen en sok ken, voor zoover geen dunne fantasiesok ken, doch in het algemeen soldaten- en werkmanssokken en alle zware kwalitei ten heerenkousen en sokken; handschoe nen en wanten, eventueel leeren hand schoen met bont of wol gevoerd; been windsels (puttees) van elke kwaliteit, kniewarmers, oorwarmers, hoofdwarmers, bivakyxutsen, ijsmutsen, lijfgordels (buik- warmers)^ sjaals en dassen, polsmoffen, inknoopbare jasvoering, handbreigarens, dekens (1- en 2-persoons), skikousen en skisokken, bontmutsen, bontvesten, leeren jassen, leeren vesten, sneeuwschoenen met wol of bont gevoerd, hooge viltschoe- nen. Al deze artikelen, alleen voor zoover bestemd en geschikt voor mannen boven 15 jaar en alleen voor zoover geheel of voor 50 pet. of meer uit wol vervaardigd. Deze goederen moeten goed verpakt en gemerkt worden, in pakken of doozen van gelijke soort. Dus hemden bij elkaar pullovers hij elkaar, sokken bij elkaar, enz. De betaling van de gevorderde goede ren geschiedt door of namens het Rijks bureau Distex, De prijzen, die berekend worden, moeten de normale verkoopprij zen zijn, zooals deze aan klanten zouden berekend zijn, de fabrikant noteert dus .fabrieksprijzen", de grossier „grossiers prijzen" en de winkelier „detailprijzen". Fabrikanten en handelaren wordt ten overvloede er op gewezen, dat stipte na leving van deze voorschriften door den Rijkscommissaris is geëischt en dat na latigheid, sabotage of veronachtzaming van deze voorschriften en van de opge dragen werkzaamheden zwaar zal wor den gestraft. De centrale magazijnen, waar wollen goederen kunnen worden ingeleverd, zijn o.a. gevestigd: N.V.- Handelmij. Moonen en Leijten, -Stratumschedijk 31, Eindhoven. Chr. Walder, L. Brugstraat 26, Breda. geleverd, verklaard, dat men van Japan sche zijde daaromtrent nog geen offi- cieele berichten had ontvangen. (D.N.B.) De regeering van Nederlandsch-Indië heeft ge last, dat alle 17-jarige man nen zich in Januari moeten aanmelden voor den militai ren dienst. MOGE DE HAAT NOG VER DER WIJKEN. DE GEBOORTE VAN EEN NIEUW EUROPA. Ir Mussert heeft Woensdagavond over beide zenders een rede uitgesproken, waarin hij er op wees, dat 1942 met groote zorg tegemoet gezien wordt. Groote zorgen drukken ons en ver eenigen ons. Het is goed deze uit te spreken, lichter zullen zij dan te dragen zijn. Daar is de zorg om het te verdie nen dagelijksch brood, een zorg rustend op ongetelde duizenden, drukkend lood zwaar. - Daar is de sehaarschte aan levensmid delen en. kleeding. Een land als het onze met zijn enorme bevolkingsdichtheid van bijna driehonderd menschen op de vier kante kilometer, heeft het natuurlijk uiterst krap, wanneer nu, zooals in 1917 en 1918, door de blokkade, de invoer van overzee is afgesloten. Het stelt eischen aan allen, maar in het bijzonder aan de huismoeders, den middenstand en de overheid. Velen zijn bezorgd om het vaderland hier. Een zorg, die ik begrijp, maar niet deel, omdat ik het geloof en het ver trouwen heb in een toekomst, beter en schooner dan het naaste verleden, om van het heden niet te spreken. Maar wat ons allen, de geheele natie, vereent, dat is de zorg om onze koloniën in Oost en West. Dit alles zou lichter te dragen zijn, als er niet was die haat, die vervloekte haat van volksgenoot tot volksgenoot, de in een reeks van jaren zorgvuldig aangekweekte haat. De haat, die met de jalouzie samen elke redelijkheid ontkent en eiken opbouw belemmert. De haat en de jalouzie, die uit den duivel zijn. Wanneer straks de Kerstklokken lui den, dan zullen, naar ik hoop, millioenen menschen denken aan de oude woorden zoo vol inhoud: Het licht schijnt in de duisternis en de duisternis verzwelgt het niet. Inderdaad, het is de duisternis niet ge lukt om het licht in Europa te dooven. Er is niemand, die niet weet, dat als de godlooze, menschonteerende Sovjet macht over Europa gekomen was, dat er dan reeds nu geen Kerstmis meer te her denken zou zijn, dat dan de duisternis't licht wel verzwolgen zou hebben. In den eeuwigen strijd tusschen de goede en de kwade machten, is de kwade macht al thans op dit punt bezweken. De dank baarheid daarvoor overheerscht al het andere. Dankbaarheid jegens God, dat Hij Eu ropa gered heeft, dankbaarheid jegens alle werktuigen in Zijn hand, van den hoogsten bevelhebber tot den eenvou- digsten soldaat, die in offervaardigheid en plichtsbetrachting de dreigende ver nietiging van alle cultuur en godsdienst hebben afgewend. Dat wij daarbij met onze gedachten zijn bij de 200.000, die hun leven daarvoor gaven, het hoogste offer brachten en bij de 600.000, die ge wond werden, spreekt vanzelf. Dat wij in het bijzonder denken aan de Neder landers, die daarbij vielen, en hun ver wanten, die zij achterlieten, het zou on natuurlijk zijn, wanneer dit anders ware. Maar er is voor ons als natie nog meer reden tot dankbaarheid. Nog niemand is hier van honger of ontbering omgeko men. Daarom hoop ik, dat, hoe zorgelijk Kerstmis 1941 ook moge zijn, de natie het oog gericht zal houden, niet op het geen zij ontbeert, maar op hetgeen reden geeft tot groote dankbaarheid en dat is tenslotte nog zoo oneindig veel. Laten wij ons opmaken om naar eer en geweten de natie en elkander te die nen in het nieuwe jaar, dat op den drem pel staat. De belangrijkste wensch, die wij moeten koesteren voor het nieuwe" jaar is, dat de haat nog verder zal w ij k e n van ons. Het jaar 1941 eindigt, wat dit betreft, al veel beter dan hét jaar 1940. Er zijn teekenen onmiskenbaar, die er op wijzen, dat de haatkoorts afneemt, dat "dienten gevolge de redelijkheid toeneemt. Mijner zijds zal wat dit betreft, gedaan worden wat mogelijk is, want diep ben ik er van doordrongen, dat een huis, dat tegen zichzelf verdeeld is, niet kan bestaan. De groeiende eenheid der natie is de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1