Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER. MAANDAG 29 DEC. 1941 56e JAARGANG No. 74 Firma Boekhandel J. J. FANOY lange Gisistraat 34 en Noordweg 155 Tusschen Kerstfeest en Nieuwjaar. Sowjet-aanvallen afgeslagen - Honkong gaf zich over - Benghazi door Britsche troepen bezet. Eén Omroepgids. Oudejaarsgroeten aan familie in Ned.-Indië. Bureaux Lange Vorststraat 70, ©ces Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Directeur-Hoofdredacteur» A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg ©oes en plaatsen waar. een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Adverientiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Over de geheele fardé is Kerstfeest gevierd. Maar dat wil nog niet zeggen, dat ieder dit heeft gedaan. Velen hebben het gezocht in wat uiter lijkheid, in het meedoen aan bepaalde gebruiken, die met Kerstmis in eere zijn, in gezelligheid in den huiselijken of fami liekring, in Kerstverlichting, Kerstge schenken of wat men nog meer aan het Kerstfeest gekoppeld heeft. Sommigen hebben gesproken over het feest van het licht en hebben getracht in een zekere stemming te komen. Maar ach, hoe leeg was dat alles. De groote tegenstelling tusschen de macht der zonde en de kracht der verlossing .floor Christus werd door velen niet ge voeld. Wie op het Kerstfeest het Kind in de kribbe niet heeft gezien en aange beden als Gods Eengeboren Zoon, Die mensch werd om de zonde te verzoenen, en zondaren te behouden, heeft den die pen zin van het Kerstwonder niet ver staan en is vandaag geestelijk nog even arm als vóór 25 December. Wie waarlijk Kerstfeest heeft gevierd, kan zingen van Gods reddende liefde, van het licht gedaald van 's Hemels troon, dat deze donkere aarde verlicht. Herodes wilde de daad van Gods lief de ongedaan maken door het leven aan het kind Jezus te ontnemen. Om dit plan te volvoeren, werd Bethlehem in diepen rouw gedompeld. En altijd zijn er men- schen geweest, die Gods werk wilden verijdelen. Maar Gods liefde-boodschap blijft klinken en zal "blijven klinken tot aan den jongsten dag. Men kdh de bood schap des heils verwerpen en afwijzen, ongedaan maken niet. God gaat Zijn weg en volbrengt Zijn voornemen. Menschen kunnen Hem niet hinderen. Uit het geloof leven wij. Zóó gaan wij ook de jaarwisseling- tegemoet. EEN NIEUWE VARKENSREGELING Zeer binnenkort zal eqn nieuwe rege ling voor de varkens in werking treden, volgens welke slachtvarkens van 30 of meer kg. levend gewicht, alleen krach tens een vergunning mogen worden aan gehouden op bedrijven, waar men over voldoend afval beschikt om het varken verder te mesten. De varkenstoewijzing vervalt dus. Behoudens een voederkern zullen deze varkens geen krachtvoer meer krijgen, daar dit laatste uitsluitend gereserveerd moet blijven voor de instandhouding van den fokstapel. Ook de biggenmerkentoekenning on dergaat een wijziging. Van 1 Februari 1942 af zal elke fokzeug slechts één worp biggen per jaar mogen werpen, die alle binnen vier dagen na de geboorte moeten worden aangegeven ter merking. Stamboekzeugen vallen niet onder deze bepaling, ten einde de instandhouding van een hoogwaardigen varkensstapel te bevorderen. 'OPCENTEN REGISTRATIE VAN 20 OP 100 GEBRACHT. De secretaris-generaal van Financiën heeft de heffing voor successie en zegel recht opnieuw met drie jaar verlengd en het aantal opcenten op de rechten voor registratie vah 20 gebracht op 100. De heffing van 10 opcenten op den suikeraccijns wordt door het besluit be stendigd. Wéér Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen Evenmin als verleden jaar kan dit jaar gelegenheid worden gegeven Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen van Nederland naar het buitenland, te verzenden. Wel is ontvangst hier te lande uit het buitenland van zulke telegrammen mo gelijk. Echter kunnen speciale Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen in Nederland zelf w e 1 en bovendien tegen bijzonder tarief worden verzonden. Omzetbelasting voor kruideniers. De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en van Scheepvaart heeft thans dèn kruideniers definitief toestemming verleend tot de handhaving van de oude regeling ter zake van de doorberekening der omzet belasting. Dit wil dus zeggen, dat de kruideniers bij de doorberekening der O. B. noodzakelijke afronding der ver koopprijzen naar boven (tot op een hab ven cent) mogen blijven uitvoeren voor artikelen, waarvan de verkoopprijs in clusief O. B. doch voor afronding 10 cent of meer doch minder dan 20 cent be draagt. Bovenstaande toestemming is uiter aard niet van toepassing op artikelen, waarvoor de overheid, de fabrikant of de leverancier den pry's voor het publiek inclusief O. B. hebben vastgesteld. DWTSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA- Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde 27 Dec. mede: De afweergevechten aan het Oostelijke front duren voort. In verscheidene zones van het front werden Sowjetstrijdkrachten, die gereed stonden, uiteengeslagen of door tegenaanvallen vernietigd. Sterke afdeelingen gevechtsvlieg tuigen én stuka's hebben in de straat van K e r t s j 4 vijandelijke troepentransportschepen met een, ge'zamenlijken inhoud van 7000 ton tot zinken gebracht. Vijf andere transportschepen en talrijke klei nere vaartuigen werden door bom men beschadigd. De vijand leed daarbij zware verliezen aan men schen en materiëel. Duikbooten hebben van een rgeds ernstig getroffen vijandelijk con- vooi ten Oosten van Gibraltar opnieuw 4 schepen met een geza- menlijken inhoud van 13.000 ton tot zinken gebracht. Daarmede is na hevige aanvallen, die verschei dene dagen duurden, het volgende totale resultaat bereikt: een vliegkampschip, negen koopvaard ij schepen met een gezamenlijken inhoud van 37.000 ton tot zinken ge bracht, twee koopvaar dij schepen zwaar bescha digd. In de Engelsche wateren heb ben gevechtsvliegtuigen een vrij groot koopvaardijschip met bom men beschadigd. In Noord-Afrika zijn vij andelijke aanvallen op de Duitsch- Italiaansche stellingen afgeslagen. Duitsche gevechtsvliegtuigen ver nielden installaties 1 op Engelsche vliegvelden in Cyrenaica. Daarbij werden verscheidene vlieg tuigen op den grond vernietigd of beschadigd. Afdeelingen der Duitsche lucht macht hebben op M a 11 a het vlieg veld Luka en de haven La Valetta met zware bommen bestookt. In verscheidene installaties braken groote branden uit. Bij luchtge vechten verloor de vijand een bommenwerper en twee jagers. OVERZICHT VAN DE OOR LOGSGEBEURTENISSEN. Voor de derde maal was het Kerst feest in oorlogstijd. Heerschte er gedu rende de Kerstdagen in de beide vorige jaren bijna volkomen rust op de slagvel den, ditmaal was het anders. Hieronder volgt een overzicht van de voornaamste oorlogsgebeurtenissen. Over het Oostelijke front meldden de Duitsche weermachtsberich- ten dat verschillende aanvallen der bols-, jewisten werden afgeslagen, waarbij tal van vechtwagens werden vernield. De Duitsche luchtmacht heeft vijandelijke colonnes van alle wapensoorten gebom bardeerd en vernietigd. De bolsjewisten hebben de Kerstdagen benut orh langs het geheele front hard nekkige aanvallen te doen. Zij gebruik ten daarbij hun zwaarste type pantser wagens. Alls aanvallen waren echter te- vergeefsch, daar de bolsjewisten er niet in konden slagen een doorbraak te for- eeeren. Over het Ladogameer is een ijsweg aangelegd, waarlangs de ingesloten be zetting van Leningrad een beperkte mo gelijkheid heeft de tegenovergelegen kust te bereiken. Duitsche Stuka's val len echter deze colonnes voortdurend aan. In Noord-Afrika is Benghazi zonder strijd door Britsch-Indische detachementen bezet. Plaatselijke tegen aanvallen van Duitsche formaties wer den met succes bekroond. Hernieuwde vijandelijke aanvallen in de omgeving van Bardia en Solloem werden afgesla gen. Britsche vliegtuigen hebben bommen geworpen op eenige plaatsen in Libyë en een langdurigen aanval gedaan op Tri poli. Eenige slachtoffers en geringe schade. Eenige Engelsche zeelieden werden opgepikt, die tot de geredden behoorden van den Engelsclien kruiser „Neptune" en van een torpedobootjager, die op 19 December door Italiaansche zeestrijd krachten tot zinken werden gebracht. Wat de strijd in O o s t - A z i be treft, hier valt allereerst te melden, dat Hongkong, na Singapore Engelands sterkste vesting in Oost-Azië, z i ch op 25 Dec. heeft overgegeven. De Japanners hadden de verovering van de Britsche kroonkolonie zorgvul dig voorbereid. Om de steile hellingen te beklimmen, hadden Japansche soldaten dag en nacht met touwladders geoefend. Voor het doortrekken van de mijnenvel den rondom het eiland waren afdeelin gen zwemmers gevormd. De geheele kolonie omvat een gebied van ongeveer 1000 vierk. km met ruim 1 millioen inwoners (in 1939). Hongkong is het middelpunt van een uitgebreiden handel in kamfer, kolen, ka toen, meel, huiden, leer, metalen, ryst, zijde, suiker, thee, tin enz. Wat de situatie op Malakka betreft, meldt Domei, dat de Japansche troepen reeds een punt ten Zuiden van de Pop hamlinie hebben bereikt. De Popham linie, die minstens drie maanden tegen stand zou kunnen bieden, werd in één etmaal doorbroken. Een D. N. B.-telegram uit Tokio luidt: Volgens Britsche en Amerikaansche be richten zijn de Japansche troepen nog slechts. 480 km van Singapore verwij derd. De „Bangkok Tinies" meldt, dat 5000 Voor-Indiërs op Malakka zjjn overgeloo- pen. Het Britsche ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat luitenant-gene raal sir Henry Pownall te Singapore is aangekomen en het opperbevel der Brit sche strijdkrachten in Oost-Azië op zich heeft genomen als opvolger van sir Ro bert Brooke Popham. Japansche militaire kringen wijten de plotselinge vervanging van Popham aan zijn tot dusver geleden nederlagen in de gevechten om Hongkong en Singapore. OpNoord-BorneoeninSera- w a k zijn Japansche versterkingen aan land gezet. De Japansche minister van Marine, Sjimada, heeft op 27 December ver klaard, dat de landingstroepen den vij andelijken tegenstand op Britsch-Borneo hebben gebroken. Zij rukken thans snel op. De Japansch© premier Tojo heeft uit eengezet, dat na de reparatie der bescha digde petroleuminstallaties op Britsch- Borneo nagr schatting ongeveer twintig petroleumbronnen weer binnen 'n maand bedrijfsklaar zullen zijn. Drie maanden vóór het uitbreken van den oorlog, zoo zeide hij, zijn de Engelschen met de ver nieling der petroleumbronnen begonnen; in fotaal hebben zij ongeveer 150 boor- i torens vernield. Een deel van de Amerikaansche lucht macht van de'Philippijnen is reeds naar Nederlandse h-Indië uitgeweken. De President der Philippijnen, de Ame rikaansche Hooge Commissaris en de Amerikaansche opperbevelhebber verlie ten Manilla met onbekende bestemming, waarna de stad tot „open stad" is ver klaard. Churchill heeft in een rede voor het Amerikaansche Congres voorspeld, dat de Angelsaksische mogendheden nog wat terrein zullen verliezen. Pas aan het ein de van 1942 zouden de Engelschen en Amerikanen in staat zijn, om „het initi atief op groote schaal te nemen". Hij wees op de vorderingen in Libye, doch hij voegde er bij, dat daarvoor een deel der uitrusting was gebruikt, welke voor Malakka en Oost-Indië beschikbaar was.' Duittechland houdt vol tot de zege is bevochtenl. (D. N. B.). Minister Dr Goebbels heeft in een Kersttoespraak voor de radio tot 't Duitsche volk verklaard, dat Duitsch- land zal volhouden tot de zege is bevoch ten. Denkend aan den Führer zullen wij ons om het vaderland scharen! Dit moet grooter, mooier, verhevener uit dezen oorlog te voorschijn komen, aldus Spr. KAARSEN t)P DEN BON. 25 Dec. is een begin gemaakt met de distributie van kaarsen. Zij zullen voort aan alleen worden verkocht tegen af gifte van bonnen of toewijzingen. Kleine kerstkaarsen en Gothische kaarsen blij ven vrij. Kaarsen worden beschikbaar gesteld voor kerken (eeredienst), voor stallen (als er geen ander licht is) voor noodverlichting in theaters en ook voor voertuigen door dieren getrokken. Ver zoeken om toewijzing moeten tusschen 2 en 16 Januari worden ingediend. Op de bonnen, welke door de distri butiediensten worden uitgereikt, staat vermeld „een rantsoen kaarsen". Zij zijn voor onbepaalden tijd geldig en geven elk recht op het koopen van 1 pak van 300 gram kaarsen. De persdienst van den Ned. Om roep meldt: Gelet op de papierschaarschte besloot de. secretaris-generaal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten de verschillen de omroepbladen tot één program mablad samen te voegen, den om vang en de oplage daarvan te be perken, en den Nederlandschen Omroep met del uitgave daaran te belasten. Het inschrijfgeld werd bepaald op twee gulden per half jaar, of tien cent voor weekabonné's. Zij, die per eind 1941 op een radiopro grammablad waren ingeschreven, of dit wekelijks geregeld betrok ken, behouden de voorkeur. Zij zul len, indien zij'reeds betaalden, het nieuwe blad blijven ontvangen, als zij niet schriftelijk aan het adres der administratie, Keizersgracht 107, Amsterdam, een andere wensch kenbaar maken. Andere radio-luisteraars, die dit blad eveneens wekelijks wenschen te ontvangen, worden verzocht twee gulden te storten op post rekening 400.000, ten name van den Nederlandschen Omroep, on der vermelding: „Inschrijfgeld pro grammablad". De hoofdredactie is opgedragen aan den heer dr J. Smit te Am sterdam. De Nederlandsche Omroep te Hilver sum stelt de gelegenheid open om in den middag van den Oudejaarsdag via den zender Hilversum oudejaarsgroeten te doen uitzenden aan familie in Neder- landsch-Indië. Daartoe moet gebruik worden gemaakt van een aantal hier onder volgende mo del-tekst^, waarvan iedere inzender er slechts een (naar keuze) mag bezigen. Tekstkeuze van anderen aard komt niet in aanmerking. Deze teksten moeten uiterlijk Woens dagmorgen 31 Decembèr op een brief kaart in het bezit zijn van den Neder landschen Omroep te Hilversum. Het is uiteraard slechts mogelijk een beperkt aantal dezer oude jaarsgroeten in verband met den toegestanen zendtijd uit te zenden. Zij, die het eerst inzenden komen ook het eerst aan de beurt, zoodat mag worden aangeraden, de briefkaar ten met den modeTtekst zoo spoedig mo gelijk aan den Nederlandschen Omroep te doen toekomen. Deze oudejaarsgroeten zullen, zoowel door mannen, vrouwen als kinderen wor den voorgelezen. Een der thans volgende teksten moet worden gebruikt: Groeten tekst nr. 1 (van families in Nederland aan zoon of dochter in Indië). Formulier: Vader en moeder 1) (fa milienaam en adres) met voornamen familieleden-huisgenooten groeten hun zoon-dochter 1) (voornaam en plaatsnaam) 1) Doorhalen \yat niet in aanmerking komt. Voorbeeld: Vader en moeder C. de Wilde, Korte- naarstraat 168 in Rotterdam met Wim, Annie, Cor én Jantje, groenten hun zoon MAANDAG 29 DEC. 1941. Myn stem is tot God, en Hij zal het oor tot mn neigen. Ps. 77 2b. Zon Maan op onder op onder 9.51 17.33 15.20 5.26 2 Jan. Volle maan. 9 Jan. Laatste kwartier. Kees, Pieter Jansen in Bandoeng. Groeten tekst nr. 2 (van kinderen in Nederland aan hun ouders in Indië). Formulier: (voornaam en familienaam v. h. kind of v. d. kinderen) bij de familie (naam en adres van de familie, waar de kinderen verblijven) groeten hun ouders (vader/moeder) 1) (plaatsnaam) 1) Doorhalen wat niét in aanmerking komt. Voorbeeld: Harry en Margot Willemsen, bij de fa milie R. Jansen, Olivierstraat 189 in Utrecht, groeten hun ouders in Soera- baya. Groetentekst no. 3 (van echtgenoot (e) in Nederland aan echtgenoot(e) in Indië. Formulier: (naam en voornaam en adres echtgenoot(e) in Nederland) met (voornamen kinderen in Neder land) groot haar man/zijn vrouw 1) (naam en voornaam en plaatsnaam in Indië en Haar/ zijn kinderen 1) (voornamen kinderen in Indië) 1). 1) Doorhalen wat niet in Ranmerking komt. Voorbeeld: Frits Reinders, Dennenlaan 80 in La ren met Hans en Willy, groet zijn vrouw Ria Reinders in Semarang en zijn kin deren Frits en Marietje. Voor de Maleische taal de volgende teksten: a. Selamat tahoen baroe (speciaal voor Chineezen, die ook per 1 Januari het Nieuwjaar vieren); b. Selamat behagia dan sehat wal'afiat (speciaal voor Indonesiërs en Mohamme danen). Formulier (voorbeeld): Kepada (adres) Raden Soeleiman dan keloearga sekalian di kraksaan. (Tekst b) Selamat behagia dan qehat wal'afiat oleh Raden Mas Kesoerio di Utrecht. „NEERLANDS JEUGD AAN HET WERK." „Neerlands jeugd aan het werk" is de leuze waarmee het N.V.V. zijn „huis- vlijtactie voor de jeugd" heeft ingeluid. De opzet is de kinderen aan het werk te zetten. Teneinde de toewijding te prik kelen /.uilen van de gemaakte voorwer pen tentoonstellingen worden gehouden. Voor de beste inzendingen zijn prijzen beschikbaar gesteld. Wat moeten de kinderen maken? Eigenlijk is alles welkombewerking van hout, metaal of leer, modelleeren in klei of gips, teekenen of schilderen, hand werken voor meisjes, enz. De kinderen zijn ingedeeld in leeftijds groepen: 6 t.m. 9; 10 t.m. 13 en 14 t.m., 17 jaar. Tentoonstellingen zijn voorloopig voor bereid te Leeuwarden, Assen, Arnhem, Eindhoven, Utrecht en 's Gravenhage andere plaatsen zullen nog worden aan gewezen. Het défilé voor Ir Mussert op de Maliebaan ie Utrecht tijdens de viering van het 10-jarig bestaan der N.S.B, (Polygoon-Fotodienst N-.S.B.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1