f Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD Binnenland DAGKALENDER. WOENSDAG 24 DEC. 1941 56c JAARGAÜG - No. 73 Bureaux Lange Vorststraal 70, ©oes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg» Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange ©iststraet 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur i A. DE LANGE te Goes Nog steeds zware gevechten in het Oosten - De strijd in Noord-Afrika - Churchill in Amerika - Hevige pantserslag op de Phiiippijnen. Kerstfeest. Met Duitschland voor een Vrij Nederland. G.G. van Ned.-Indië naar militaire conferentie te Singapore» HRIJVING TE KOOP: IERENSTAMMEN EN IEPENSTAM, op de Buitenplaats rd" te Oostkapelle. igen ten kantore van L. HERTOGS te Mid- Houtkaai 5, alwaar in- sbiljetten worden inge- uiterlijk Maandag 5 142. t »beicha* Gebrulh opener "iet do kroon» (ft in de meer* ,1 echte opener jen oen goede SCHEEPVAART. ïLE PUBLICATIE VAN J EPARTEMENT VAN UW EN VISSCHERIJ. pvergunning voeraard- appelen. ksbureau voor de Voed- ning in Oorlogstijd brengt inde onder de aandacht ighebbenden. gebleken, dat vele vee- jij hun Plaatselijke Bu- V ir een aankoopvergun- >r voeraardappelen aan- nder dat zij de zekerheid at zij daarop ook inder- aardappelen zullen kun- en. land met het .feit, dat de id aardappelen, die voor deinden ter beschikking rmate gering is, dat bij niet aan de vraag kan voldaan, doet men ver niet eerder een aankoop- ïg te vragen, dan nadat zijn leverancier de zeker- :t ontvangen, dat hij de ie hoeveelheid kan leve- len veehouder is dit des rijker, omdat het kwan- iraardappelen, waarvoor aankoopvergunning heeft n voorloopig in mindering ebracht op de hoeveel- wvoederproducten, waar- ïeens een aankoopvergun- dig is. gelijkheid om, indien geen len op de aankoopvergun- nnen worden betrokken, ruilen voor een aankoop- tig voor voederbieten, jralsn'og bestaan. rbaan Le. Cointre N.V., (k>e> Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentlën 30 cent per regel Irigezonden mededeeüngen 60 cent per regel KTeine advertentiën f 0.55 bif vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 «t. extra Bt| contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uil 2 bladen. NA DIT NUMMER ZAL EERST WE- DER EEN NUMMER VAN ONS BLAD VERSCHIJNEN OP MAANDAG 29 DECEMBER A.S. Enkele jaren geleden verscheen er een boek van Prof. Dr J. Huizinga, onder den titel „In de Schaduw van Morgen". Boven het geheele boek plaatste de schrijver als motto een woord van,Bern- hard van Clairvaux, n.l.: „deze wereld heeft zijn nachten, en dan niet zoo weinige", Is er nu wel reden blijde Kerstfeest te vieren? Leven wij in het geloof, dat de Zon der Gerechtigheid over deze wereld is opgegaap, om de schaduwen van zon- vde en dood te breken? Overheerscht de zwarte nacht, het lijden van dezen tijd, de macht der zon de, niet het leven? Óf verheugen wij er ons over, dat het Licht van Bethlehem is opgegaan? Wie niet uit het geloof leeft, houdt zich telkens bezig met de „schaduwen van morgen". Moeite en zorg zijn over verscheidene landen, ook over ons land, gekomen. Wie alleen op deze dingen let, zich daarover moe peinst en alleen mensche- lijk redeneert, geeft zich spoedig over aan pessimisme. De Christen behoeft de schaduwen van morgen echter niet te vreezen. Hij staat in het licht van heden, omdat hij gelooft in H e t Licht. Wij gelooven, dat Jezus Christus, Gods Zoon, geboren is, om zondaren zalig te maken en de wereld te redden. Daarom kunnen wij met opge heven hoofd de toekomst tegengaan. De rechte adventsstemming is de be lijdenis: „Daarom verwachten wij dien dag met een groot verlangen, om ten volle "te genieten de beloften Gods in Jezus Christus, onzen Heere." Op het Kerstfeest verheugen wij ons over de komst van Het groote Licht in de wereld. Wij hebben niet te kiezen tusschen pessimisme en optimisme. Want ons geloof zegt ons, dat Christus in ons leven kwam als de Verlosser. Hij is gisteren en heden dezelfde, en tot in der eeuwigheid. In ons persoonlijk leven, maar ook in het breed geschakeerde menschenleven, gaat Zijn verlossingswerk voort. Zoo behoeven wij niet te vreezen voor de schaduwen van morgen, maar mogen wij ons op het Kerstfeest in het licht van den geboren Zaligmaker verblijden. Onze persoonlijke levenswandel moet van dat geloof blijk geven. Als christenen van de daad, hebben wij te strijden voor Zijn eer, en naar Zijn Evangelie te leven, in alle levensopen baringen. Alleen wanneer de geest van Christus, den geboren Koning in Bethlehems krib be, in het leven tot openbaring komt, wordt een vernieuwende kracht gezien. Ware gemeenschapszin wordt alleen daar gevonden, waar erkend wordt, dat Christus niet alleen den mensch, maar ook de gemeenschap bevrijdt van de zonde. Gerechtigheid beoefenen is alleen mo gelijk wanneer Jezus Christus, de Recht vaardige, wordt aangebeden. De waarde van den arbeid is niet allereerst gelegen in den arbeid zelf, maar in het daarin dienen van Christus, die ook den arbeid heeft geheiligd. Wie zoo het werk van Jezus Christus ziet in heel zijn leven, gaat het Kerst feest tegemoet met blijdschap. Die kan zingen: Daar is uit 's werelds duist're wolken, Een Licht der lichten opgegaan. Komt tot Zijn schijnsel, alle volken. En gij, mijn ziele, bidt het aan. Directie der Staatsmijnen. Bij beschikking van den secretaris ge neraal van waterstaat is met ingang van 1 Januari 1942 aan Mr Dr W. F. J. Fzo- wein en Prof. Dr Ir F. K. Th. van Iterson eervol ontslag verleend als directeur van de Staatsmijnen in Limburg. Grenswijziging. De Neder!andsche Staatscourant be vat een beschikking van den secretaris generaal van het Departement van Bin- nenlandsche Zaken betreffende wijziging van de grenzen der gemeenten Breda en Teteringen, opheffing van de gemeen ten Princenhage en Ginneken c.a. en vorming van de nieuwe gemeenten Beek N.B. en Nieuw-Ginneken. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: De zware gevechten in den centralen sector van het Oostelijke front duren voort. Op verscheidene plaatsen hebben onze troepen krachtige vijande lijke aanvallen met succes afge weerd; zij hebben daarbij 19 Sow- jetvechtwagens vernietigd. Afdee- lingen gevechtsvliegtuigen en Stu ka's ondersteunden de gevechts handelingen te land. Zij brachten den vijand zware bloedige verlie zen toe, vernietigden talrijke ge vechtswagens en voertuigen van iedere soort en stelden verschei dene batterijen buiten gevecht. In de wateren van Sebasto- p o 1 heeft de luchtmacht een oor logsschip der bolsjewisten door bomtreffers beschadigd. Ten Oos ten van 't Visschersschier* eiland hebben gevechtsvliegtui gen een vrachtschip van middel bare tonnage tot zinken gebracht. Een tweede koopvaarder werd in de baai van Kola door bom men beschadigd. In Noord-Afrika kwam het in het gebied ten Oosten van B e n g a z i tot gevechten, die nog voortduren. Duitsche gevechts vliegtuigen joegen in het westelijk deel van Cyrenaica Britsche troe penconcentraties en colonnes vrachtauto's uiteen. Overdag en des nachts zijn mi litaire installaties op Malta ge bombardeerd. Duitsche jagers schoten daarbij twee Britsche vliegtuigen neer. Zwakke strijdkrachten der Brit sche luchtmacht hebben in den afgeloopen nacht een klein aantal brisant- en brandbommen laten vallen op woonwijken in eenige plaatsen aan de Duitsche Boe h r. Door marine-artillerie werd een vijandelijke bommenwer per neergeschoten. Gevechten bij sneeuwstorm. Verscheidene aanvallen, die de Bolsje wisten gisteren bij sneeuwstormen in den centralen sector van het Oostelijke front hebben ondernomen, zijn, naar het D. N. B. verneemt, door de Duitsche troepen in samenwerking met alle wapens met succes afgeslagen. Behalve het verlies van een groote hoeveelheid oorlogsmate riaal zijn de verliezen van den vijand aan menschen bjj deze gevechten zeer hoog. DAGORDER VAN VON BRAUCHITSCH. (D. N. B.). Generaal-veldmaarschalk Von Brauchitsch heeft met de volgende dagorder afscheid genomen van 't leger: „Soldaten. Met den dag van vandaag heeft de Führer persoonlijk de leiding van het leger op zich genomen. Tevens heeft hij mijn verzoek, dat ik eenigen tijd geleden heb kenbaar gemaakt, om mij wegens een hartkwaal te ontslaan van de leiding van het leger, ingewilligd. Soldaten. Bijna vier jaren heb ik -als uw opper bevelhebber het beste leger ter wereld geleid. Deze jaren brachten Duitschland een overvloed van de grootste, histori sche gebeurtenissen en voor het leger de grootste militaire successen. Trotsch en dankbaar kijk ik op dezen tijd terug. Trotsch op uwe prestaties, dankbaar voor uwen trouw. Groote ta ken zijn vervuld, groote en zware staan ons nog te wachten. Ik ben er van overtuigd, dat gij ook deze tot een oplossing zult brengen. De Führer zal ons naar de overwin ning leiden. Met staalharden wil en voor waarts gerichten blik alles voor Duitsch land". w. g. VON BRAUCHITSCH, gêneraal-veldmaarschalk. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het 569ste communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier meldt: In den D z j e b e 1 van Cyrenaica waar bedrijvigheid van patrouilles viel waar te nemen, is de toestand onveran derd. De vijandelijke artillerie heeft haar actie tegen de stellingen te B a r d i a enSolloem versterkt. De luchtope- raties werden door ongunstige weersge steldheid beperkt.Tobroek en Der- n a zijn op doeltreffende wijze door de Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. De Italiaansche en Duitsche vliegtuigen heb ben Malta herhaaldelijk aangevallen en in weerwil van het levendige afweer- vuur, militaire doelen getroffen. Italiaansch generaal gestorven. Het D. N. B. meldt uit Rome: Te Napels is generaal Guillio Borsa- relli di Rifreddi aan zijn zware verwon dingen, welke hij hij opgeloopen bij de gevechten in de Woestijn van Marmarica bezweken. Generaal Borsarelli is de zevende Ita liaansche generaal, die aan het front zijn leven voor het vaderland heeft gege ven. CHURCHILL IN DE VEREEN. STATEN. (A. N. P.). Te Londen isoffi- cieel medegedeeld, dat Churchill en Beaverbrook zich ih de Vereenigde Sta ten bevinden. Uit Washington meldt de Britsche be richtendienst, dat zij met Roosevelt alle vraagstukken zullen bespreken, die ver band houden met de „gemeenschappelij ke oorlogsinspanning". Naar de Britsche berichtendienst ver der meldt, is te Ottawa officieel mede gedeeld, dat de Canadeesche minister president, Mackenzie King, zich naar Washington zal begeven om deel te ne men aan de conferenties van Roosevelt en Churchill. HET GETORPEDEERDE BRITSCHE VLIEGTUIGMOEDERSCHIP, Naar het D. N. B. verneemt, is het Engelsche vliegkampschip, dat door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht door twee torpedo's getroffen. Spoedig ging het schip onder. De Völkischer Beobachter wijst er op, dat het nieuwe succes van de Duitsche duikbooten van zeer groote beteekenis is voor de situatie ter zee op alle oceanen. Men kan, na de zware verliezen, die de Engelschen hadden geleden, aannemen, dat het schip krachtig beveiligd was door vliegtuigen en torpedobootjagers. De Deutsche Allgemeine Zeitung zegt, dat een dergelijk verlies gelijk staat met een verloren slag. Het blad vermoedt, dat het vergane schip was uitgezonden om de Ark Royal te vervangen. HEVIGE PANTSERSLAG OP DE PHILIPPIJNEN. (D. N. B.) "Volgens een bericht uit Washington heeft het Amerikaansche ministerie van oorlog de landing der Ja panners aan de westkust van Luzon be vestigd. Men schat de sterkte van het Japansche expeditiecorps op 68 divi- sier, d.w.z. 80.000100.000 man. Voorts wordt gezegd, dat in de Golf van Lino- jen „een hevige slag" wordt geleverd. Uit Manilla wordt ge meld, dat de Japanners ook vecht wagens aan land hébben kunnen zettenen dat het reeds tot een h e - vigenpantserslag is ge komen. In de omgeving van de golf van Lin- gayen op het eiland Luzon (Phiiippijnen) zijn in den nacht van Maandag op Dins dag hevige gevechten uitgebroken, na dat van de zijde der Amerikanen ver sterkingen waren ontboden; Het Japansche Keizerlijke hoofdkwar tier maakt bekend, dat de Japansche troepen, die op het Philippijnsche eiland Mindanao zijn geland, in nauwe samen werking met de zeestrijdkrachten' de hoofdstad van dit eiland, Davao, vol ledig hebben bezet. Volgens een bericht uit Manilla werdt van Ameri kaansche z ij de toegegeven, dat de thans aan den gang zijnde grootscheepsche Ja pansche aanval van beslis sende beteekenis zal zijn voor het bezit van den Philippijnschen archipel. De Japansche troepen hebben, naar Domei meldt, den laatsten tegenstand der Britten op 't eiland Hongkong ge broken en de laatste versterkte stellin gen bij Taping en Kill aangevallen, na dat zij Maandagavond het fort op den Fameronberg hadden bezet. Het leger van den vijand, zoo ver klaart Domei, is ontmoedigd en het mo reel der vijandelijke troepen is verslapt. De woordvoerder van het Japansche leger te Nanking heeft over den militai ren toestand te Hongkong meegedeeld, i dat de Engelschen zich Maandag nog in RIJKSCOMMISSARIS HULDIGT DRIE NEDERLANDSCHE REDDERS. Op 5 December van het vorige jaar strandde by de Noord-Hollandsche kust een schip, waardoor de uit 48 personen bestaande Duitsche bemanning in nood kwam te verkeeren. De reddingsboot „Dorus Rijkers" uit Den Helder stevende, onder leiding van schipper Bot, op het gestrande vaartuig af en met trotseering van eigen levens gevaar wisten Bot en zyn beide helpers, de machinist Eeleman en de stuurman Bot Jr (zoon van den schipper) alle 4& schipbreukelingen te redden. Gisteren heeft de Rijkscommissaris, Rijksmin. Dr Séyss-Inquart, aan de ge noemde drie menschenredders als blijk van groote dankbaarheid voor hun bij zondere daad, ieder een geschenk over handigd en'wel een gouden horloge aan schipper Bot die nu de redding van 470 menschenlevens op zijn naam heeft staan en een zilveren horloge aan Eeleman en aan Bot Jr. De inscriptie in elk dezer horloges luidt: „Als Anerkennung für Rettung aus Seenot". Bij de overhandiging dezer geschen ken heeft de Rijkscomissaris aan de drie redders in hartelijke bewoordingen zijn bijzondere waardeering betuigd. DE SLUITING VAN BEDRIJVEN VAN 25 DEC. TOT 1 JAN. n De secretaris-generaal van sociale zaken heeft inzake de belooning van DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM. Gedurende het tijdvak van 28 Decem ber a.s. tot en met 21 Maart 1942 geven de met 15 genummerde bonnen van de bonkaart 0 voor kookdoeleinden, elk recht op het koopen van twee liter pe troleum. Het koopen op deze bonnen is reeds geoorloofd op Woensdag 24 De cember a.s. (V.P.B.) Naar de Duitsche bladen uit Tokio vernemen, zal er dezer dagen on der voorzitterschap van Duff Cooper te Singapore een militaire conferentie bij eenkomen, ten einde te beraadslagen over de middelen dim den Japanschen op- marsch in Malakka tot staan te bren gen. Aan deze conferentie zal worden deelgenomen door den Britschen opper bevelhebber in het Verre Oosten, sir Ro bert Brooke Popham, den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië verscheidene vertegenwoordigers der Australische regeering en verder ook sir George Samson, die jaren lang handels attaché te Tokio is geweest en thans de economische oorlogvoering leidt op Ma lakka en in het bijzonder te Singapore. Een der belangrijkste punten der agen da zal vermoedelijk worden gevormd door Australië's bezorgdheid, dat zijn verbin ding met het moederland zal worden af gesneden. De commandant van het Nederlandsch- Indische luchtwapen, generaal-majoor Van O ij e n, heeft in een radiorede ver klaard, dat de houding van de Noord- Amerikaansche vloot- en luchtstrijd krachten op Hawaii niet te verontschul digen is. Toen het Amerikaansche lucht doelgeschut begon te vuren, was de slag reeds beslist. het bezit bevonden van zeven forten, die dapper werden verdedigd. De Japanners zetten hun operaties met onverminderde hevigheid voort. Naar Domei meldt, is een nieuwe, vijandelijke versterkte stelling op Mount Cameron op Hongkong door de Japan ners na felle gevechten bezet. Cameron behoort tot de ten Zuiden van Victo ria gelegen, deels zwaar versterkte reeks heuvels, waar de Engelschen zich voor den laatsten tegenstand hebben verschanst. Radio-Delhi heeft medegedeeld, dat de staat Keda in Noord-Malak- k a geheel en al in handen der Japanners is en dat de Japansche troepen een be langrijken aanval in de richting van den spoorweg van Kota Baroe ondernomen hebben. - Japansche vliegtuigen hebben een he- vigen luchtaanval gedaan op Kwala Loempoer, den zetel der federale regee ring van de Maleische staten. Aan mili taire objecten werd aanzienlijke schade toegebracht. Naar de woordvoerder van het Japan sche leger in China heeft verklaard, is het Zaterdag begonnen offensief ten Westen van het meer van Taiboe in gezet. De< Chineezen hebben, zoo wordt gezegd, in Centraal China aanzienlijke troepen samengetrokken. WOENSDAG 24 DEC. 1941. Gij hebt al de paden der aarde gesteld; zomer en winter, die hebt Gij gefor meerd. Ps. 74 17. Zon op onder 9.50 17.29 Maan op onder 13.18 Vandaag Eerste kwartier. 2 Jan. Volle maan. DONDERDAG 25 DEC. 1941. Eerste Kerstdag. En een engel zeide tot hen: Vreest niet! want, zie, ik verkondig u groote blijdschap, die al den volke wezen zal: Namelijk, dat u heden geboren is de Zaligmaker, welke is Christus, de Heere, in de stad Davids. Lukas 2 10 en 11. Zon op onder 9.51 17.29 Maan op onder 13.42 1.09 VRIJDAG 26 DEC. 1941. Tweede Kerstdag. Eere zij God in de hoogste hemelen, en vrede op aarde, in de menschen een welbehagen. Lukas 2 14. Zon op onder 9.51 17.30 Maan op onder 14.05 - 2.15 ZATERDAG 27 DEC. 1941. Wij loven U, o Ood! wjj loven, dat Uw naam nabij is; men vertelt Uwe won deren. Ps. 75:2. Zon op onder 9.51 17.31 9 Jan. Laatste kwartier. Maan op onder 14.28 3.21 ZONDAG 28 DEC. 1941. Want mijn oogen hebben Uw zaligheid gezien. Lukas 2 30. Zon op onder 9.51 17.32 Maan op onder 14.52 4.25 arbeiders, werkzaam in een bedrijf, dat in de periode van 25 December lü*i tot en met 1 Januari 1942 moet blijven ge sloten (zie het 2e blad) het volgende ue- paald: Artikel 1 zegt o.m., dat alle arbeiders, wier loon per week of korter wordt uitbetaald recht hebben op steun over de werkdagen, waarop zij ingevolge de getroffen regeling niet kunnen werken. Aan de arbeiders, die niet zijn vaste arbeiders in den zin van artikel 3, moet de werkgever een verklaring afgeven, houdende dat die arbeider, die anders bij hem zou hebben gewerkt, ten gevolge van bedoelde regeling niet heeft kunnen werken. De steunnormen, welke ten de zen gelden, liggen 20 pet. boven het ge wone steunbedrag met een maximum van het normale loon bij een werktijd, als thans wordt gevolgd. Aftrek van ge zinsinkomsten vindt hierbij niet plaats. Art. 2. Voor de arbeiders, die onder een wachtgeldregeling vallen, of recht hebben op uitkeering uit een werkloo- zenkas, worden bij de berekening van het bedrag van het wachtgeld of van de kasuitkeering de dagen, waarover zij ingevolge art. 1 recht op steun hebben, buiten beschouwing .gelaten. Art. 3. Voor wat betreft de vaste ar beiders onder wie mede zijn te ver staan losse arbeiders, die op 24 Decem ber a.s. reeds 4 weken of langer bij den werkgever in dienst zijn moet over de in art. 1 genoemde periode worden doorbetaald het loon op tijdloonbasis, dat de betrokken arbeiders zouden heb ben verdiend, indien zij op die dagen hadden gewerkt. Art. 4. Voorzoover een arbeider inge volge het bepaalde in art. 3 loon heeft ontvangen, zal het hem over de dagen 29, 30 en 31 Decembertoekomende steunbedrag, bedoeld in art, 1 echter zonder den bijslag van 20 pet. aan zijn werkgever worden uitgekeerd. Art. 5 voor zoover de werkgever aan loon meer heeft betaald dan hij aan steun volgens art. 4 terugontvangt, mag hij voor dat verschil door den betrokken arbeider werk laten verrichten boven den in zijn bedrijf thans gevolgden werktijd, echter niet later dan tot 14 Juni 1942 dan wel dat verschil verrekenen met de aan den arbeider toe komende vacantie. Tot de bedrijven, welke op de werk dagen in de periode van 25 December 1941 t.m. 1 Januari 1942 moeten zijn ge sloten, behooren niet crediet- en verze-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1