Wanneer verduisteren? Uit de Provincie DE PIONIERE Gemengd Nieuws Rechtszaken ten ehjde de Bchoolnülkvoorzlenlng' een regelmatig verloop te doen hebben. W>nnen CIA tot en. :oet 04A -?evcn derha'itt rot en mx 24 Jgjmari 19l2 alk recht op bet kötpen van 3ya liter melk, terwijl de bonnen 01B tot en met 04B in genoemd tijdvak in de gebieden, waar de melkt aart DT in gebruik is, elk recht geven op het koopen van 1% liter melk. WOENSDAG 24 DEC. 1941. 's Morgens tot 9.50 u. 's Avonds van 17.29 u. Sociale Commissie. De wnd. Com missaris der Provincie Zeeland heeft alsnog tot lid der door hem ingestelde sociale commissie benoemd de heer A. C. H. de Nooyer, gemeentearts te Middel burg. Middelburg. Vereeniging tot exploitatie van Volkstuinen „Kweeklust". Zaterdagmid dag werd de jaarvergadering van deze vereeniging gehouden. De voorzitter, de heer A. van der Mijle, verwelkomde in het bijzonder den eere voorzitter, den burgemeester en den com missaris voor de geschillen, den heer Ph. Paul. Spr. zeide, dat er heel veel werk is geweest, maar dat er gelukkig bestuurs leden zyn, die veel tijd hebben. Vooral dhr Verhage, de penningmeester, heeft veel werk gehad en naast dezen hebben het bestuurslid Meyers en spr. met groo- te hulp van de heeren Kesteloo en Pape- gaaij veel gedaan aan het uitmeten der perceelen aan den Nadorst en de Grif fioen. Uit het jaarverslag van den secreta ris, den heer J. Antheunisse, blijkt, dat het vereenigingsjaar 1 December 1940 30 November 1941 een veelbewogen jaar is geweest voor de vereeniging. De ver eeniging maakt thans een bloeitijd door, zij telt thans 279 leden en donateurs. De vereeniging heeft in totaal 86194 m2 grond var. de gemeente in pacht, welke terreinen alle bezet zijn. Men onderhan delt met de gemeente om nog eenige perceelen te pachten, doch het is jam mer, dat men aan den Langevielesingel en ook aan den Nieuwen Vlissingschen weg weer grond kwijt is en waarschijn lijk. nog meer kwijt zal raken. Aan eenige personen zijn hun perceel tjes wegens vervuiling ontnomen, ter wijl nog eenige op de lijst staan. Dhr J. Boone, secretaris van de grond- commissie wijst er op, dat er nog 30 le den zijn, die gaarne een volkstuin zouden hebben, terwijl van sommigen hun tuin is ontnomen wegens het bouwen. Men leeft voort in de stille hoop, dat de ge meente de vereeniging nog aan een flink stuk grond zal kunnen en willen helpen. De penningmeester, de heer J. Verha ge, boekte een ontvangst van f2664,43, w.o. f 701,69 goed slot vorig jaar en aan uitgaven f 1997,92, alzoo thans een goed slot van f 696,51. Het reservefonds is groot f 843,08. Van verschillende zijden kwamen nu vragen en opmerkingen, waarop van de zijde van het bestuur-o.a. werd geant woord, dat, indien er geen grond genoeg voor allen is, men zeker van leden, die voor hun gezin te veel hebben, iets zal afnemen. Het plaatsen van hokjes op het Griffioenterrein is verboden. Of er wel loodsen zouden mogen worden geplaatst, kan het bestuur niet zeggen. Het wegnemen van groenten van an deren keurt het bestuur scherp af en het zal zoo noodig krachtige maatregelen nemen. De eere-voorzitter, burgemeester Van Walré de Bordes zeide verheugd te zjjn, ditmaal de vergadering te hebben kun nen bijwonen. Dankbaar is spr., dat de vereeniging een bestuur heeft, dat alles doet om de plooien glad te strijken. De gemeente maakt het de vereeniging ook wel eens moeilijk met de terreinen, maar zij kan dan niet anders. Men zal zeker in dezen tijd zijn best doen, de vereeniging te steunen. De heer Paul kon mededeelen, dat nu ook het terrein, dat bij de Griffioen voor F EUILLETON 7) -o-- „Vooruit trein, breng me naar Amsterdam." Ha, die heeft het dan toch gesnapt. Het gezicht van het joggie, aardig kereltje met donkere oogen, glundert. Gretha doet het spel mee. Ze kan niet anders. Ze is er direct in. En ze draaft mee achter den jongen, 2e klas coupé. De andere kinderen zien het. Er gaat een gejuich op. Het spel wordt gestaakt. Meerderen willen nu in den trein. Maar Gretha weert lachend af: „Op een andere keer misschien, hoor. Ik moet nu weg". Als ze opkijkt, staat mijnheer Ver biezen lachend vóór haar. Hij denkt: een geboren onderwijzeres; die heeft de kin deren onmiddellijk onder haar beslag: die Is kind méé. Hij denkt het, zegt het niet. „Juffrouw Verlaan, u hebt schik, geloof ik. Eens ronddraven na de spanning van gister?" „Neemt u mij niet kwalijk, ik zag u niet. Och, je ziet die jongens bezig. Dat jog speelde treintje. Hij bracht me naar Amsterdam". de gemeentereiniging als bletenland in gebruik was, aan Kweeklust kan worden beschikbaar geatdtl en voor 1942 ook het terrain via de YereeaJging voor schooi en werkt'jinerv die tijdens den oorlog haar werkzaamheden laat rusten. Te samen is dat 16.000—17.000 m2. Dat Is wel voldoende om hen, die hun grond kwijt geraakten, te helpen. De vraag of mest van de reiniging be schikbaar kan worden gesteld voor de volkstuinen, zal spr. onderzoeken. Straten en huisnummers. Niet al leen de nieuwfe straatnamen, maar ook de nieuwe huisnummers in het by Middel burg gevoegde grondgebied zijn thans van kracht. De Bibliotheek. Van den voorgevel van de Provinciale Bibliotheek in de tangedelft is thans alles gesloopt. Weer een pand onder dak. Thans is het pand, dat op den hoek Burg Markt voor de firma F. B..den Boer in' aanbouw is, onder dak. Goes. Kerstconcert. Indien de weersge steldheid het maar eenigszins toelaat, hoopt de Harmonie „Hosanna" -a.s. Donderdag 25 Dec. (Ie Kerstdag) een concert van gewijde muziek te geven op de tent op de Groote Markt alhier. Aanvang des namiddags om kwart over twaalf uur. Het programma vermeldt de nrs: 1. „Kerstzang". 2. „Fantasie over oude Kerstzangen." 3. „Weihnachtsgesang", Trombone solo. 4. „Weihnaehtspastorale." 5. „Lofzang van Zacharias." 6. „Kerstliederenkrans." Wegens het fietsen zonder bran dend rood achterlicht werd geverbali seerd J. M. S. alhier; wegens diefstal c.q. heling c.q. vernieling: L. J. C., J. P. H. C., to. d. W., J. d. W., W H. M., C. J., en S. L. v. H., allen alhier; wegens het niet bij zich dragen van een persoonsbewijs J. H. S. alhier en wegens het laten staan van een aangespannen paard zonder de noodige voorzorgsmaatregelen genomen te hebben A. M. alhier. Zuid-Beveland. Wilhelminadorp. Begrafenis mej. Arnoldi. Zaterdagmiddag is te Wilhelminadorp ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mej. Arnoldi, die vorige week in den gezegenden ouder dom van 93 jaar aldaar is overleden. Aan de groeve werd het woord ge voerd door Ds J. de Vries, die er aan herinnerde, dat er menschen van in de zeventig en jongens van 8 jaar in het dorp wonen, die bij de overleden op school waren geweest, want tot op hoo- gen leeftijd is zij in de bewaarschool werkzaam geweest. Thans is voor haar de eeuwige rust aangebroken. Ir A. Minderhout, directeur van de Mij. „Wilhelminapolder", herdacht de over ledene als trouwe hulp voor de bevol king van dorp en polder. Zy zal onder ons blijven voortleven. De belangstelling voor deze plechtig heid was groot. Kapellef. In allen eenvoud is 't stoffelijk overschot van wijlen dhr W. Mol, die op zóo tragische wyze by den brand op zijn hofstede is overoleden, op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. De belangstelling was groot. Ds A. Scheele voerde aan de groeve het woord, wees op de ontroering welke het geheele dorp vervulde en op het meele ven met deze familie, die zoo diep be droefd werd. Verder wees hij op het on bestendige van het leven, waarvan ook dit graf spreekt. Biezelinge. Het jongetje van dhr C. N. te Biezelinge kwam in de nabijheid van het ziekenhuis te Goes zoo ongelukkig van een wagen te vallen, dat directe op name in 't ziekenhuis noodzakelijk bleek. Baarland. Een ongeluk komt zelden alleen. Zaterdag begaf mej. v. D. alhier zich naar Goes, om daar in het Ziekenhuis haar zoontje, dat daar met een gebroken been was opgenomen, te bezoeken. Ze had echter het ongeluk van de fiets te vallen me't het gevolg, dat ook zy een been brak en eveneens naar het Ziekenhuis moest worden overge bracht. ,,'t Is leuk. Ze hebben gauw in de gaten wie méé wil doen. Mag ik u gelukwen- schen? U hebt een pracht van een exa men afgelegd". „Hoe weet u dat? Heeft mijn oom ge klapt?" vraagt Gretha. „Ik heb hem nog zóó gezegd, dat hij mij niet moet op hemelen. Het beteekent niet zoo veel." „Van u oom weet ik niets. Maar u wilt wel van mij aannemen, dat ik relaties heb in de examencommissie?" „Dat zal wel", lachte zij. En dan, zake lijk opeens: „Mijnheer Verbiezen, hebt u-een oogenblikje voor mij? Of kom ik nu niet gelegen?" ,Over een half uurtje heb ik les. Dus het zal wel gaan. U volgt maar". In het kleine kamertje van het hoofd het is inderdaad te klein zitten ze tegenover elkaar. Een uur geleden heeft op diezelfde plaats Mien Menkveld ge zeten. Juffrouw Menkveld met haar bleek zorgengezicht, kringen onder de oogen van doorwaakte nachten; kringen onder fletse oogen. En nu deze. Hij dénkt: het verschil is enorm groot. Deze neemt voor zich in. Die verovert je, zonder dat zij het zelf wéét. Dat frissche uiterlijk; 't ravenzwarte haar, krillig wat; die in- bruine oogen; die onbevangen blik. Als je op 't uiterlijk moest afgaan, dan hij wrijft met de hand langs het voor hoofd en de slapen, die al beginnen te Tholen en St.-Philipeland. Oud-Vossemeer. Slagers gever baliseerd. Tegen alle slagers dezer gemeente werd door den controleur van de Prysbeheersehing proces-verbaal op gemaakt. De slagers hadden n.l. by afle vering van vleeschwaren ten onrechte bezorgloon doorberekend. Schouwen-Duiveland. Bruinisse. Groene Kruis. De afd. van Het Groene Kruis hield Vrijdag avond een algemeene ledenvergadering. Voorzitter dhr C. Koelmans. Wil de vereeniging haar recht op sub sidie handhaven, aldus de voorzitter, dan is men verplicht de verpleegster, mej. Van den Berge op haar 55ste levensjaar te pensioeneeren, wat de vereeniging ge durende een 14-tal jaren een uitgave zal kosten van ruim f 600 en wellicht f 700. Teneinde de middelen daartoe te vin den is een circulaire aan alle leden toe gezonden, om vrijwillig de contributie te verhoogen. Deze actie leverde f 200 op. Aan het gemeentebestuur is gevraagd om subsidieverhooging, wat door den burgemeester eveneens is toegestaan. De subsidie is gebracht van f 200 op f 500, terwijl van het salaris van de verpleeg ster f 100 mag worden ingehouden. Dóór het verkrijgen van een dotatie komt iets meer voor andere posten vrij, zoodat op deze manier deze onverwachte uitgave kan worden gedekt, mits de me dewerking van hoogere iüstanties nog wordt verkregen. Het bestuursvoorstel om een verzeke ring voor deze pensioeneering af te slui- ten wordt met alg. st. aangenomen. Bij de rondvraag vestigt de heer C. Hoek de aandacht op de voorstellen die Dr van Dop verleden jaar op de verga dering heeft gedaan en waarin gespro ken werd over stichting van een wykge- bouw, een consultatiebureau enz. Ook de heeren De Korte en De Koning dringen op een anderen koers aan. Deze discussie geeft Dr de Koek aan leiding om als bestuurslid en lid der ver eeniging op staanden voet te bedanken. Wat naar voren wordt gebracht bestem pelt hij als fantasieën en luchtkasteelen. Ook de voorzitter meent, dat een wijk- gebouw in de naaste toekomst wel tot de vrome wenschen zal blijven behooren, evenals zoovele andere plannen die steeds afstuiten op financieele bezwaren. De heer Hoek betwist, dat zijn ideeën zouden bestaan uit luchtkasteelen en fan tasieën. Het debat wordt al vinniger, waarna sluiting volgt. Gooi geen oude tuben weg I Slechts tegen inle veringvan een wlllekeurigeoudetubemetdop kunt ILsoortaan een in tube verpakt product koopen 1 Nederlsndscb Fabrikaat. Burgemeesters. De voorloopig verlengde ambtsperiode van P. Eringa, burgemeester van Acht- karspelen is met ingang van 19 Decem ber geëindigd. grijzen; het is moeilijk; hij wilde wel, dat juffrouw Verlaan niet gekomen was; nichtje van een schoolbestuurslid; ver velend, om zoo een voor het hoofd te stooten „Tja, uw oom heeft mij op uw komst voorbereid. U wilt onmiddellijk aan hej het werk? Het is loffelijk....".." Hij aar zelt'„Maar ziet u, u weet wel, hoe het geval in elkaar zit? Uw oom zal het wel verteld hebben. Het bestuur heeft niemand nqodig. We doen het alleen, om jonge menschen aan den slag te helpen. Verdienen doen zij zoo goed als niets. Ze ontvangen veel te weinig. Maar het bestuur kan niet meer doen. Alleen aan deze school kan nog een volontaire ge- plaats worden. Er wordt driehonderd gulden wordt uitgetrokken. Veel te wei nig, maar Hij spreekt zeer gereserveerd. Gretha, die hem heel goed kent, voelt dat. Ze begrijpt het niet. Wil hem in de rede vallen. Maar krijgt geen kans. Want heer Verbiezen vervolgt, met een veel- beteekenend gebaar ook: „Zooals ik zei, het is te weinig, maar er zijn er wel, die zulk een bedrag met beide handen aangrijpen. Ziet u. En nu ben ik eigenlijk aangeland, waar ik wezen wil." (Wordt vervolgd.) Zeeuwsch-Vlaanderen. Burgemeestersinstallatie tie Axel. Zaterdag is de heer R^Smalle- g a n g e, tot dusver burgemeester van Ellewoutsdijk, geïnstalleerd als burgemeester van Axel. Zeeuwsche af- deelingen van de W. A. en van den Nat Jeugdstorm stonden voor het Raadhuis opgesteld. Wethouder yan Bendegem hield de installatierede en deelde mede, dat de heer Smallegange met ingang van.30 No vember j.l. was benoemd door den rijks commissaris voor het bezette Nederïand- sche gebied en op 9 December j.l. was beëedigd door den gevolmachtigde van den rijkscommissaris. Spr. merkte op, dat het nieuwe ambt in dezen tyd een zorg vol ambt is. Een goed burgemeester zal niet willen worden gediend, maar hy zal zelf zijn ingezetenen willen dienen. Voorts zeide spr., dat burgemeester Blok in Axel tijdens zijn ambtsperiode veel tot stand heeft gebracht. Ook dank te spr. allen, die hem hadden gesteund bij de waarneming van het burgemeesters ambt. Vervolgens sprak burgemeester Smal legange een rede uit, waarin hij eerst burgemeester Blok herdacht en vervol gens weth. Van Bendegem dank bracht, die zeven maanden wnd burgemeester is geweest. Den zieken gemeente-secretaris wenschte hij spoedig herstel toe. Verder toonde spr. aan, dat bij den opbouw van den nieuwen staat veel van ons gevergd zal worden. Wy hebben el kander noodig. Wij zyn voor het volk en niet het volk voor ons. Spr. zou het zeer op prijs stellen, indien de ambtenaren zich op de hoogte zouden willen stellen van de beginselen, waarop de staat ge baseerd zal zijn. Tot de ouders, de geestelijken en de jeugd zeide spr., dat wij een blijmoedige jeugd moeten hebben, die met arbeidszin bezield het leven tegemoet treedt. Wan neer de onderwijzers hun taak naar eer en geweten vervullen, zullen zij nooit te vergeefs een beroep op spr. doen. Indien er echter onder u zijn, die kinderzieltjes blijven vergiftigen, dan zullen zij in spr. een feilen tegenstander vinden, die zoo noodig voor de strengste middelen niet terug deinst. Overigens achtte spr. het een gezamenlijke plicht te zorgen, dat de jeugd de beschikking krijgt over sport velden en ontspanningslokaliteiten. Het sociale leven, o.a. Winterhulp, zal spr. krachtig steunen. Een leverancier, die wèl aan de gemeenschap wil verdie nen, doch zijn plichten tegenover de me deburgers verzaakt, zal voortaan voor leveringen aan de gemeente niet in aan merking kunnen komen. Bij het gemeen- tepersoneel zal spr met hun eventueel gemis aan sociaal gevoel by promotie re kening houden. Tenslotte zeide spr. de werkloosheid te zullen bestrijden en met de allerbeste be doelingen bezield, iedereen van goeden wille tegemoet te treden. Daarop voerde de heer J. A. Dekker het woord als gemachtigde van den lei der der NSB. Spr. herinnerde eraan, dat de nieuwe burgemeester een zoon is uit een oud Zeeuwsch geslacht, dat als de vies voert: „Langs moeilijke wegen en smalle gangen tot verhevene daden". Treinbotsing te Utrecht. Zondagmorgen heeft even buiten het Centraal station te Utrecht een trein botsing plaats gehad. Om 8.15 uur vertrok de electrische trein UtrechtDen BoschEindhoven van het station. Gekomen ter hoogte van het oude lyngebouw reed de trein tegen een stilstaand treinstel aan. De gevolgen waren ernstig. De voorkant van den electrischen trein en die van het treinstel schoven in elkaar. De treinbe stuurder K. B. uit Amsterdam moet op slag zyn gedood. Zyn lijk moest worden uitgezaagd. Van de reizigers van den electrischen trein liepen slechts enkelen verwondingen op. Doodely'ke ongelukken. Gistermiddag is in een houtloods van de meubelfabriek G. K. D. te Deventer aan den Tabakswal een groote lading hout omgevallen. Vier arbeiders geraakten onder het hout en een van hen, de 16- 1N DEN KERSTNACHT. In Efrata's velden is 't vredige nacht, Aan 't diepe azuur glanzen sterren vol pracht, Op eenmaal, wat wonder, verschijnt er het licht! De nacht'lyke sluier van donkerheid zwicht. Want blinkende Eng'len uit hemelsche sfeer Z(j dalen al zingend op aarde terneêr. Hun zang klinkt zoo bly, zoo heerlijk en schoon, Nog nimmer gehoord op hemelschen toon! Zij loven Gods liefde, zoo glansrijk ver klaard, Nu God Zynen Eenige geeft aan de aard, Zijn Zoon, die als kind ligt in kribbe en stal Tot heil van verloornen en dwalenden al. De Heiland, die eens aan het smadelijk kruis Ons, snooden, ontsluiten zal 't Vaderlijk Huis. O, dat wij toch allen, vol zondenberouw Geloovig nu vluchten tot Jezus Getrouw, Hem smeeken ootmoedig: Dat,Gy ons behoedt, Wil wasschen ons rein in Uw heiligend bloed! Dan jub'len ook d' Eng'lën ons Gode ter - eer, Zooals in den zaligen Kerstnacht weleer. Middelburg. H. DEN ENGELSMAN. jarige T„ werd op slag gedood. Twee an deren zijn gewond naar het ziekenhuis gebracht. Op den hoek van dé Adelheidstraat en de Juliana van Stolberglaan te Den Haag is Zaterdagavond de 60-jarige E. B., die een transportrijwiel bestuurde, door een tramwagen aangereden en op slag gedood. De 58-jarige W. y. d. W., die Vrij dagavond op de Sehiedamschensingel te Rotterdam is aangereden door een tram, is in het ziekenhuis aan de verwondin gen overleden. Verdronken. Zaterdag is de 40-jarige boomkweekersknecht J. v. S. te Boskoop gedurende zijn werk te water geraakt en verdronken. Gistermorgen is te Meppel de 44- jarige R. S., die zich naar zijn werk be gaf, ten gevolge van de duisternis, te wa ter geraakt en verdronken. Spoorwegongeluk. Zon dagmorgen iS een trein van den Vesu- vius-spoorweg, toen deze het station van Cercola (Italië) binnenreed, ontspoord. 25 Personen werden gedood en ongeveer vijftig gewond. Economische Rechter te Middelburg. Zitting van Maandag 22 Dec. 1941. De volgende personen werden gedag vaard: H. Murre, 15 jaar, zonder beroep te 's Heer Arendskerke, wegens het feit, dat hij op verschillende plaatsen in Zuid- Beveland opzettelijk in strijd met de Dis- tributiewet, van verschillende personen heeft gekocht telkens 1 of meer paar schoenen, anders dan tegen inlevering der vereischte bonnen, en voorts, dat hij op verschillende plaatsen in Zuid-Beve land heeft gekocht van verschillende personen telkens een aantal schoenen bonnen. Eisch 1 jaar tuchtschool. Uit spraak 8 mnd tuchtschool. J. M. Rijk, 28 jaar, schoen- en zadel maker te Heinkenszand, wegens het feit dat hy zonder bon heeft afgeleverd aan H. Murre 35 paar dames-, 5 paar hee ren- en 2 paar kinderschoenen, en voorts dat hy aan H. Murre heeft verkocht in totaal 40 schoenenbonnen. Eisch 2 we ken gev. straf. Uitspr. f 400 of 4 mnd gev. straf. J. A. darijs, 38 jaar, schoenmaker te 's Gravenpolder, wegens het feit, dat hij zonder bon heeft afgeleverd aan H. Murre in totaal 6 paar dames- en 6 paar hee renschoenen en voorts dat hij aan H. Murre heeft verkocht in totaal 8 schoe nenbonnen. Eisch 1 week gev. str. Uit spr. f 50 of 20 d. P. F. Polfliet, 35 jaar, schoenmaker te 's Heerenhoek, wegens het. feit, dat hij zonder bon heeft afgeleverd aan H. Mur- Op uitnoodiging van den Rijkscommissaris dr Seyss Inquart kwam Zaterdagmiddag een groot aantal Duitsohe militairen en Duitsche kinderen in den Haagschen Dierentuin bijeen om het Kerstfeest te vieren, Een overzicht van de zaal. (Stapf-Mol)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2