Christelijk Dagblad voor Zeeland Gods Hand in de historie. Binnenland DAGKALENDER. DINSDAG 23 DEC. 1941 56e JAARGANG No. 72 Engelsch vliegtuigmoederschip getorpedeerd - Oproep van Hitier tot de Duitsche soldaten - Hitiers afscheid van Von Brauchitsch - De strijd in Noord-Afrika - Japansche successen. Met Duitschland voor een Vrij Nederland. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. Bureaux Lenge Vorslstraal 70, ©oes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg» Firma Boekhandel J. J. FANOY» lange Gislslraar 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur» A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 273 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige adverlenfiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra BI) contract belangrl|ke korting Christenen behooren te leven naar het woord van Groen van Prinsterer, bij Schrift en historie. Zij zijn historisch georiënteerd. Zij zien in de geschiedenis de hand Gods en beladen het, dat alle dingen ons niet btf geval, maar van Gods Vaderlijke hand toekomen. In alles zoo schrijven het de Ge broeders Bavinck in hun geschrift: „In keer en uitzicht" wat menschen ons aandoen en ons van menschelijke zijde overkomt, is Gods hand met ons bezig. Als we de menschelijke factor uit schakelen en ronduit spreken over de hand Gods, dan is het, of we op een hoo- gen toren stijgen, van welks top we alles overzien, wat in de wereld en het men- schenleven gebeurt, begin en einde te- zapien. In de wereld voltrekt zich een Goddelijk raadsplan. Dr Boüma merkt in: „God met Neêr- land" op: In onze dagelijksche gesprek ken, die immers altijd weer cirkelen over de dingen van den dag, begaan we dik wijls de groote principieele fout, dat we het onderwerp der dingen onjuist zien. Is dat de mensch? Neen, God is het onderwerp der geschiedenis; het groote, vreeselijke onderwerp, óók in het slaan de gericht, dat soms over de volken komt. Het is een erge fout en een groote zonde, als we in onze overdenkingen en in onze gesprekken Hem trachten uit te schakelen en de aandacht alleen op den mensch concentreeren. God het onderwerp. Dit leerde ook Groen van Prinsterer in zijn Kort Over zicht van de geschiedenis des Vader lands. „De Heere heeft groote dingen gedaan in dit klein en onaanzienlijk land, van hetwelk bij uitstek kan worden gezegd, dat God het op de zeeën gegrond en op de rivieren gevestigd heeft. De Heere heeft Zich over deze volken ontfermd en het Evangelie hier doen brengen". „Niet de geschiedenis als een verzame ling van feiten op zichzelf. Dat is geen geschiedenis zoo willen wij met Dr Bouma besluiten G o d in de geschie denis, dat is 'teene melodieuze thema. Laat ons volk luisteren naar de stem der geschiedenis, waarin een stem van God is tot dit Christenvolk." DISTRIBUTIE VAN SCHOENEN STOPGEZET TUSSCHEN 25 DECEMBER EN 5 JANUARI. In verband met de inventarisatie van de voorraden schoenen hier te lande is noodzakelijk, dat in de periode van Don derdag 25 December 1941 tot en met Zondag 4 Januari 1942 het koopen, ver knopen en afleveren van alle soorten schoeisel in den meest uitgebreiden zin, met uitzondering van geheel uit hout vervaardigde klompen, verboden is, ook al zou hiervoor een geldige schoenenbon worden ingeleverd. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur van de schoenenbons, welker geldigheidsduur veiValt op een der dagen tusschen 24 December 1941 en 5 Januari 1942, wordt verlengd tot en met 11 Januari 1942. DISTRIBUTIE VAN THEE EN PEULVRUCHTEN. De met „168" genummerde bon van de bonkaart algemeen, welke is aangewezen ter verkrijging van 40 gram thee, mag nog tot en met Zaterdag 3 Januari a.s. bij de winkeliers ingeleverd worden. Ook de met „169" genummerde bonnen van de bonkaart algemeen, welke zijn aange wezen tot het bestellen van peulvruchten, mogen nog tot en met Zaterdag 3 Janu ari a.s. worden gebruikt. Sneeuwruimen in werkverschaffing. De secretaris-generaal van sociale za ken heeft in een circulaire aan de bur gemeesters meegedeeld, dat, indien het sneeuwruimen in hun gemeente op fi-' nancieele moeilijkheden mocht stuiten, er geen bezwaar tegen bestaat, dat deze werkzaamheden onder de voorwaarden, neergelegd in het besluit loonbepaling werkverruiming, in werkverruiming wor den verricht tegen' het uurloon van 30 cent, eventueel verhoogd met de voor de betrokken gemeente vastgestelde woonplaatstoelage. BeghafeWis P. van Vliet. Gistermiddag is op Oud Eik en Dui- nen te..Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot ,van den heer P. v. Vliet, oud-lid van de Tweede Kamer en een vooraanstaand figuur op Christe lijk sociaal gebied. In de aula heeft de heer R. Hagoort namens Patrimonium een enkel woord gesproken. Voorts hebben gesproken de heer K, Kruithof en Ds J. G. Feenstra. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: In de middenzo.ne van het Oostelijke front zijn talrijke Sowjet-aanvallen gestrand op den taaien tegenstand onzer troepen. De luchtmacht heeft de zware ge vechten van het leger ondersteund door krachtig optreden tegen vij andelijke veldstellingen, concentra ties van pantserwagens, colonnes voertuigen en spoorwegen. Aan de Zuidoostkust van Engeland hebben gevechts vliegtuigen bommen geworpen op havenwerken. In Noord-Afrika geen groote gevechtshandelingen. Bij luchtgevechten zijn zeven Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten. Op het eiland Malta hebben afdee- lingen der Duitsche luchtmacht schepen en opslagplaatsen van brandstof en munitie in de haven van La Valetta bestookt met bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber. Bij vruchtelooze aanvalspogin- gen van enkele Britsche gevechts vliegtuigen in het Kanaalgebied en de Duitsche bocht verloor de vijand twee bommenwerpers. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Een onder bevel van kapitein luitenant Bigalk staande duikboot, welke op den Atlantischen Oceaan opereert, heeft een Engelsch vlieg tuigmoederschip getorpedeerd. Het schjp is gezonken. OPROEP VAN HITLER AAN DE DUITSCHE SOLDATEN. (D.N.B.) Ter gelegenheid van het feit, dat Hitier het opperbevel van het leger op zich heeft genomen, heeft hij een oproep aan de soldaten uitgevaar digd. De strijd voor de vrijheid van ons volk, ter beveiliging van zijn bestaansvoor waarden voor de toekomst, ter afwen ding van de mogelijkheid, om ons om de 20 of 25 jaar onder een nieuw voorwend sel maar in den diepsten grond steeds als gevolg van dezelfde Joodsch-kapita- listische belangen den oorlog aan te doen, nadert zijn hoogtepunt en zijn keer punt. Aan het Duitsche Rijk en Italië, bene vens aan de reeds, met ons verbonden staten is het geluk ten deel gevallen in Japan een wereldmogendheid als nieu wen vriend en strijdmakker te, hebben gekregen. Dit land zou in denzelfden vorm en onder dezelfde voorwendsels worden geworgd als wij zelf. Met de blik semsnelle vernietiging van de Ameri- kaansche Pacific-vloot en van de Brit sche strijdkrachten te Singapore en de bezetting van talrijke Engelsch-Ameri- kaansche steunpunten in Oost-Azië door de Japansche weermacht, treedt deze oorlog nu in een nieuw, voor ons gunstig stadium. Daardoor staan wij echter thans ook voor beslissingen van wereldomvattende beteekenis. De legers in het Oosten moe ten na hun onvergankelijke en in de we reldgeschiedenis weergalooze overwin ningen op den gevaarlijksten vijand van alle tijden thans als gevolg van het plot seling invallen van den winter uit het ka der van de beweging in een stellingfront worden overgebracht. Het is hun taak tot het aanbreken van het voorjaar even fanatiek en taai vast te houden en te verdedigen, wat zij tot dusver met on metelijk grooten heldenmoed en onder zware offers hebben veroverd. Van het nieuwe Oostelijke front wordt daarbij niet anders verwacht dan wat de Duitsche soldaten destijds, vijfentwintig jaar geleden, reeds hebben volbracht in vier Russische oorlogswinters. Iedere Duitsche soldaat moet daarbij het voor beeld voor onze trouwe bondgenooten zijn. Bovendien echter worden, evenals in den afgeloopen winter, nieuwe formaties opgesteld en vooral nieuwe, betere wa pens uitgereikt. De toebereidselen voor de onmiddel- lijke hervatting van den offensieven strijd in het voorjaar tot de definitieve vernietiging van den tegenstander in het Oosten moeten onverwijld worden ge troffen. De inleiding tot beslissende oor- lpgsmaatregelen van anderen aard is aanstaande. Derhalve heb ik onder deze omstan digheden besloten als opperste bevelheb ber der Duitsche weermacht de leiding van het leger zelf op mij 1;e nemen. Soldaten, ik ken den oorlog reeds uit de vier jaar van de geweldige worsteling in het Westen van 1914 tot 1918. Ik heb de verschrikking van bijna alle groote materiaalslagen als eenvoudig soldaat I zelf meebeleefd. Tweemaal ben ik ge wond en dreigde tenslotte blind te wor den. Wat u ook kwelt, belast en drukt, is mij derhalve niet vreemd. Maar ik heb na vier jaar oorlog geen seconde getwijfeld aan de wederophef- fing van mijn volk en het met mijn fa- natieken wil als eenvoudig Duitsch sol daat klaargespeeld de geheele Duitsche natie na meer dan vijftien jaar werk weer aaneen te sluiten en van het dood vonnis van Versailles te bevrijden. Mijn soldaten, gij zult derhalve begrij pen, dat mijn hart u geheel toebehoort, dat mijn wil en mijn werk standvastig de grootheid van mijn en uw volk dienen, dat mijn verstand en mijn besluitvaar digheid slechts de vernietiging van den tegenstander kennen, d.w.z. de zegevie rende beëindiging van dezen oorlog. Wat ik voor u kan doen, mijn soldaten van leger en Waffen-SS, ten aanzien van de behartiging van uw belangen en ten aanzien van de aanvoering, zal geschie- dem Wat gij voor mij kunt en zult doen, dat weet ik: rnjj trouw en gehoorzaam vol gen tot de definitieve redding van het rijk en daarmee van ons Duitsche volk. De Heer echter zal de overwinning niet weigeren aan zijn dapperste soldaten. HITLER NEEMT AFSCHEID VAN VON BRAUCHITSCH. (A.N.P.) Het persoonlijk afscheid, dat Hitier heeft genomen van generaal-veld- maarschalk von Brauchitsch, had plaats in den waardigen, ernstigen vorm die past bij de grootheid en bijzondere be teekenis van een dergelijk oogenblik. Al is in militaire kringen op het oogenblik niets bekend omtrent een an der emplooi voor den generaal-veld- maarschalk, toch wijzen zij er op, dat de .heer von Brauchitsch niet ter beschik king gesteld, noch ook gepensionneerd wordt, daar in Duitschland efen generaal- veldmaarschalk steeds in actieven dienst is, zooals bijvoorbeeld ook geldt voor veldmaarschalk von Mackensen. In verband met het manifest van den Führer aan de soldaten, herhaalde men te Berlijn van officieuze zijde ten over staan van persvertegenwoordigers, dat de oorlog thans de beslissing nadert. Derhalve is het alleszins begrijpelijk, dat de Führer thans het opperbevel van het leger van nu af zelf in handen heeft ge nomen. Verijdelde aanvallen dér bolsjewisten. (D.N.B.) In verschillende sectoren van het centrale Oostelijke front hebben de bolsjewieken op 21 Dec. hun aanvallen op de Duitsche linies voortgezet. Al deze aanvallen werden onder zware verliezen voor den vijand verijdeld. Op verschillen de plaatsen ontwikkelden zich hardnek kige gevechten van man tegen man. De bolsjewieken leden in al deze gevechten zwarfr bloedige verliezen en verloren tal rijke pantserwagens. BRITTEN BEZETTEN DERNA. Het 567ste communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier meldt: Ten Westen van Der na, dat weer door de vijandelijke strijdkrachten bezet is, duurt de vijandelijke druk op onze di visies voort. Gevechten van plaatselijk karakter vonden plaats bij S o 11 o e m en B a r d i a. Duitsche luchtstrijdkrachten hebben met zichtbaar succes militaire doelen van T o b r o e k hevig gebombardeerd. Ver dere formaties hebben de haven van La Valetta op M a, 1 t a op doeltreffende wijze gebombardeerd. Later binnengekomen berichten be vestigen, dat de vijandelijke kruiser, waarvan werd gemeld, dat hij in het Oosten van de Middellandsche Zee door een onzer duikbooten getorpedeerd was, tot zinken gebracht is. In den Dzjebel (Cyrenaica) worden gevechten geleverd van plaatse lijk karakter. De ordelijke verplaatsing van onze troepen naar nieuwe stellingen wordt voortgezet. De vijand heeft met hevig artillerievuur de stellingen van 28 Dec. tot en. met 3 Jan. 1942. 01 A brood 4 rants, brood of gebak. 01 B brood ya rants, brood of gebak. 01 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. 01 B vleesch rants, vleesch of vl.w. 01 A aardappr 1% kg. aardappelen. 01 B aardapp. y2 kg. aardappelen. 28 Dec. tot en met 24 Jan. 1942. 184 algem. 1 kg. suiker. 01 C of 01 D reserve 50 gr. cacao. 189 algem. 500 gr. jam. 185, 186, 187, 188 algem. 1 rantsoen bloem, brood of gebak. 02 D—03 D reserve 250 gr. rijst. 190 algem. 250 gr. havermout of peulvruchten. 191 algem. 250 gr. gort. 192 algem. 100 gr. vermicelli of maizena. 179 t/m 183 algem. 100 gr. kaas. 01 A t/m 04 A melk -I 3% liter melk. 01B t/m 04 B melk I 1% liter melk. 28 Dec. tot en met 5 Jan. 1942. 01 boter125 gram boter. 01 vet125 gr. boter m. reductie. 28 Dec. tot en met 21 Febr. 1942. 193 algem. 250 gr. koffie-surrog&at. BIJZONDERE RANTSOENEN. 21 Dec. tot en met 31 Jan. 1942. 57 boter125 gr. boter. 57 vet125 gr. boter met reductie Diverse artikelen. 28 Dec. tot en met 21. Maart 1942. 15 petroleum 2 liter petroleum. 23 Nov. 1941 tot en met 3 Jan. 1942. 23 petroleum 2 liter petroleum. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 27 Dec: 49 brood, vleesch, vleeschwaren, melk I, aardappelen; 156 tot en met 163 en 167 algemeen; 2e pe riode cacao; 14 petroleum. Bonnen F en rijst blijven geldig tot en met 24 Januari 1942. Na Woensdag 31 Dec.: 01 tot en met 04 H.K. brandstoffen; 01 tot en met .11 C.V. brandstoffen; 164 algemeen; E zeep; E toiletzeep; J textiel (mannen). DE NIEUW UITGEREIKTE BON KAARTEN. Met ingang van de op 28 December a.s. aanvangende distributieperiode wor den de nieuw uitgereikte bonkaarten in gebruik genomen. Met het oog op de komen- Bardia bestookt en zonder resultaat de versterkingen van Solloem aangevallen. In luchtgevechten werden elf vijande lijke toestellen neergehaald. De vijande lijke aanvallen op Tripolis, Beng- hasien Bardia veroorzaakten en kele gewonden en eenige weinig betee- kenende schade. DE STRIJD IN OOST-AZIE. (D.N.B.) Het Japansche hoofd kwartier meldt, dat sterke Japansche troepenformaties onder bescherming van de .vloot nieuwe landingen op verschil lende plaatsen van het eiland Luzon heb ben verricht. Een later bericht meldt, dat deze strijdkrachten tezamen met de reeds eer der in het Noorden en Zuiden van het eiland ontscheepte formaties gebruikt zullen worden voor een aanval op Ma nilla. Naar officieel te Manilla is bekend gemaakt, is Maandagmorgen in de Golf van Linga-yen een reusachtige vijande lijke vloot waargenomen, welke op tach tig transportschepen geraamd werd. On getwijfeld betreft het hier een groot- scheepsche expeditie tegen de Philippij- nen. De Nitsji-Nitsji verneemt uit Bang kok, dat volgens telegrammen uit Ran goon de Britsche overheid in Oost-Azië besloten heeft, de basis van de Engel- sche militaire operaties van Singapore naar Rangoón te verplaatsen, teneinde het hoofd te bieden aan den krachtigen Japanschen opmarsch in het Noorden van Malakka-. (D.N.B.) Volgens een communiqué van het Japansche expeditieleger in Cen- traal-China is Zaterdag een algemeen of fensief ontketend tegen de voornaamste strijdkrachten der Chineezen. Volgens het D.N.B. is admiraal Ernest King benoemd tot opperbevelhebber der Amerikaansche vloot. Admiraal King, aldus het A.N.P., was tot dusver commandant der Atlantische vloot. DINSDAG 23 DEC. 1941. De dag is Uwe, ook is de nacht Uwe; Gjj hebt het licht en de zon bereid. Ps. 74 16. Zon op onder 9.50 17.28 Maan op onder 12.54 24 Dec. Eerste kwartier. «2 Jan. Volle maan. de feestdagen is bepaald, dat men reeds met ingang van Woensdag 24 Decem ber a. s. op alle heden be kend gema akte bonnen mag koopen. Met nadruk wordt er echter op gewezen, dat, indien men van deze mogelijkheid gebruik maakt, er goed op moet letten, dat men met het gekochte uitkomt tot het tijdstip, waarop weder om nieuwe bonnen geldig worden, d.i. dus voor de „weekarikelen" Zaterdag 3 Januari a.s. De bonnen 01a van de n i e u w e broodkaart geven tot en met Za terdag 3 Januari a.s. elk recht op het koopen van 400 gram brood of 4 rant soenen gebak, terwijl de bonnen 01b elk recht geven op het koopen van 50 gram brood of 1/2 rantsoen gebak. De met 01a gemerkte bonnen van de nieuwe kaart komen dus overeen met de groote, met „4 rantsoenen" gemerkte bonnen van de oude broodkaart. De met 01b gemerkte bonnen komen overeen met de kleine bonnen van de oude broodkaart. Ditmaal is de per week beschikbaar gestelde hoeveelheid vleesch nog ongewijzigd gebleven. Van het voor de volgende distributieperiode aan te wijzen bonnummer zullen de zoogenaamde b- bonnen nog slechts recht geven op het koopen van rantsoen vleesch of vleeschwaren (inplaats van rantsoen). De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bon voor koffiesurrogaat geldig is verklaard voor een periode van 8 we ken. Van de kaart reserve zijn aangewezen bon 01c en Old, welke gedurende de dis tributieperiode van 28 December a.s. tot en met 24 Januari a.s. elk recht geven op het koopen van 50 gram cacao. Zoo- als bekend, moeten deze bonnen geduren de de eerste week van de distributiepe riode bij den detaillist worden ingeleverd Gedurende de derde en vierde week kan men dan de cacao ontvangen. De bonnummers 02d en 03d van de bonkaart reserve geven tot en met 24 Ja nuari 1942 elk recht op het koopen van 250 gram rijst. Gedurende genoemd tijd vak is voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar dus in totaal 500 gram rijst be schikbaar. Daar het mogelijk is, dat nog niet op alle met „F" en „G" gemerkte bonnen van de papkaart rijst is gekocht, is de geldigheidsduur daarvan verlengd tot en met 24 Januari 1942. Van de boterkaart en de vet kaar t zullen voorloopig per periode van v ij f weken achtereenvolgens vier bonnen worden geldig verklaard. De eerste drie zullen gedurende negen dagen geldig zijn, de vierde gedurende acht dagen. Gedurende het tijdvak van 28 December a.s. tot en met 5 Januari a.s. geeft de bon 01 van de boter- zoowel als van de vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter. Zooals békend, heb ben zij, die recht hebben op het normale boterrantsoen, twee boterkaarten, dan wel twee vetkarten ontvangen. Zooals men weet is voorts bon 57 van de oude boter- en vetkaart, welke is aan gewezen voor een extra rantsoen boter, geldig van 21 December j.l. tot en met 31 Januari 1942 voor het koopen van 250 gram boter per bon. De vetbonnen der toeslagkaarten, wel ke voor het tijdvak van 28 December a.s. tot en met 24 Januari a.s. zijn uitgereikt aan hen, die zwaren en zeer zwaren ar beid verrichten, zijn niet genummerd, doch dragen onderscheidenlijk de aandui ding: 28 December3 Januari, 410 Janu ari, 1117 Januari, 1824 Januari. De rechthebbenden dienen er dus goed op te letten, dat zij deze bonnen in de week, welke op den bon staat vermeld, bij him leverancier inleveren. De vetbonnen der toeslagkaarten, wel ke zijn uitgereikt aan hen, die langduri- gen arbeid verrichten, dragen geen aan duiding betreffende datum of nummer. Zij zijn geldig gedurende het geheele tijd vak van 28 December a.s. tot en met 24 Januari a.s. De vetbonnen der toeslagkaarten „JA", „JB", „JC" geven elk recht op het koo pen van 125 gram boter met reductie. Tenslotte wordt er op gewezen, dat in den vervolge, in plaats van één melkbon per week, vier melkbonnen t e g e 1 ij k voor een tijdvak van vier we ken worden aangewezen. Zulks geschiedt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1