Wanneer verduisteren? Uit de Provincie Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw Radioprogramma 1 erfgenamen moeten eea zoodanig geheim bewaren. He* bens aide b®+reffei?d9 p°.heir hof ding je t i.*t van t.fw»»ass' voor zoov«r: 1) Het gche; ter vervulling van een wettelyken piicnt werdt bekend gemaakt, 2) Het geheim ter vervulling van een zedelyker plicht wordt bekend eemaakt en de bekendmaking bovendien noodza kelijk is ter bescherming of tot behoud van eenig rechtsbelang van grootere waarde dan 't rechtsbelang der geheim houding. Een arts kan verklaren afstand te doen van de uitoefening van het beroep van arts; hij kan deze verklaring her roepen. Daartoe behoeft hij de toestem ming van den president der Nederland- sche Artsenkamer. De Nederlandsche art sen worden in de Neder landsche Artsenkamer ver eenigd. Elke arts is lidder kamer. De Nederlandsche artsenkamer is een rechtspersoonlijkheid bezittend openbaar lichaam in den zin van artikel 152 der grondwet. Aan het hoofd der Nederlandsche art senkamer staat een arts als president dier artsenkamer. De president der Nederlandsche art senkamer wordt bijgestaan door den raad der Nederlandsche artsenkamer, welke is samengesteld uit artsen. De president der Nederlandsche art senkamer neemt zijn beslissingen onder eigen verantwoordelijkheid. Hij kan ad vies inwinnen. Ter uitvoering van de taak der Neder landsche artsenkamer werden geweste lijke bureaux ingesteld, bijgestaan door een Raad van Bijstand. De Nederlandsche artsenkamer bezit binnen het kader van haar taak veror denende bevoegdheid in den zin van arti kel 153 der grondwet. Voortaan zal het niet meer mogelijk zijn, dat een arts zich vestigt zonder toe stemming van de Nederlandsche artsen kamer. De Nederlandsche artsen vervullen hun taak mede, doordat zij in samenwerking met de wettelijke instellingen, voor soci ale verzekering en de openbare en par ticuliere instellingen van weldadigheid de geneeskundige zorg waarborgen. De uitvoering van deze taak is opgedragen ■aan de Nederlandsche Vereeniging van Ziekenfondsartsen (verder „vereeniging" genoemd). - De vereeniging is een rechtspersoon lijkheid bezittend openbaar lichaam in den zin van artikel 152 der grondwet. Leider der vereeniging is de president der Nederlandsche Artsenkamer. Van de Ned. Vereeniging van zieken fondsartsen, die in verband met de Ned. Artsenkamer wordt ingesteld, zijn alle artsen, die de ziebenfondspraktijk uit oefenen, zonder uitzondering lid. Hun belangen bij de ziekenfondsen worden door deze hun vereeniging behartigd. In de toekomst zal het nu zoo zijn, dat alle gelden van de ziekenfondsen, die den artsen toekomen, ineens vanuit het Ver eveningsfonds in de kas van de vereeni ging gestort worden. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van'par. 1 van zijn verordening no 227/41 den specialist voor blaas- en nierziekten, Dr C. C. A. Croin, in Den Haag, be noemd tot voorzitter van da Nederland sche Artsenkamer. Voorts heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van par. 3 van zijn verordening - no. 108/40 den directeur van den medi- schen dienst van „Centraal Beheer", Dr S. Taconis in Laren benoemd tot plaatsvervanger van den voorzitter der Nederlandsche Artsenkamer en den vrouwenarts Dr P. K lump er in Rot terdam tot plaatsvervanger van den lei der der Vereeniging van Ziekenfondsart sen in Nederland. DINSDAG 23 DEC. 1941. 's Morgens tot 9.50 u. 's Avonds van 17.28 u Een/ Kerstfeest van Winterhulp. Vrijdag 26 Dec. zal te Goes en Zater dag 27 December te Vlissingen vanwege het N. V. V. en W. H. N. aan een a'an- tal kinderen een kerstfeest worden aan geboden. Middelburg, De stationschef gaat heenl. De heer J. H. L. Thewissen, sedert ongeveer vijf jaar stationschef alhier, is bevorderd tot stationschef eerste kl. en overgeplaatst naar Schiedam met ingang van 1 Maart a.s. Men zal dezen voorkomenden amb tenaar hier noode zien vertrekken. Meer1 richtlamperv. Hier en daar worden thans palen opgezet, waaraan richtlampen zullen worden bevestigd, waardoor het aantal dier bakens ver meerderd wordt. 'tZand. Een afscheid van burgemeester en mevrouw Dregmans. Zaterdagmiddag kwa men op uitnoodiging van het gevormde huldigings-comité in het Vereenigings- gebouw op het voormalige Zand, velen bijeen voor het huldigen van burgemees ter J. L. Dregmans van Koudekerke, die dit deel zijner gemeente op 1 November naar Middelburg zag overgaan. Namens het comité voerde het woord de heer A. J. Stoppels, vroeger wet houder van Koudekerke, Spr. heette speciaal welkom den bur gemeester van Middelburg en mevrouw Van Walré de Border, en burgemeester Dregmans met zijn echtgenoote. Spr. wees verder op wat de burgemeester voor het Zand heeft gedaan en noemde o.a. de vernieuwing van den Breeweg, rioleering tramsingel, trottoiraanleg op de Singels, straataanleg, woningvereeni- ging „Couburg", plaatsing van een brandweerkazerne, het bouwrijp maken van gronden, door straataanleg van de Wilhelminalaan, enz. Hij heeft met onvermoeiden ijver en voortvarendheid de vooruitgang van het Zand bevorderd. Spr. wees o.a. op de in stelling van het afzonderlijk distributie apparaat en het afzonderlijk uitreiken van de identiteitsbewijzen. De reorganisatie van de brandweer is krachtig ter hand genomen en het on derwijs had zijn volle belangstelling. De burgemeester heeft zijn woorden van nu bijna 7 jaar geleden „burgemeester zal ik zijn voor de geheele gemeente" bewaar heid en daarvoor brengt spr. hem hulde, bewondering en dankbaarheid. Spr. bood nu een schilderij, vervaar digd door een oud-ingezetene, den kunst schilder Wim Helder, aan, en voegde daar nog een rooktafeltje bij, terwijl hij aan mevrouw Dregmans een groot bloemstuk aanbood. j Hierop nam burgemeester VanWal- ré de Bordes het woord en bracht mede namens zijn echtgenoote dank voor de gelegenheid bij deze plechtigheid aan wezige te kunnen zijn. Spr. heeft per soonlijk groote waardeering voor den heer Dregmans gekregen, niet het minst tijdens de besprekingen in bijeenkom sten, die niet openbaar waren en waar men juist tegenstrijdige belangen had te behartigen. Spr. deelde mede, dat het .deel van den Breeweg, het dichtst bij den Koudekerk- schen weg, verdoopt is in Burgemeester Dregmansstraat en dat er kans bestaat, dat bij uitvoering van het streekplan Walcheren die straat \iog langer zal worden. Hierna nam de heer Dregmans het woord en zeide bij zijn installatie gevoeld te hebben te moeten trachten in 3e ge meente eenheid te brengen tusschen bei de deelen. Het is hem niet gelukt, want het Zand is afzonderlijk, maar wel is het hem mogen gelukken voor het Zand iets te doen. 'tZand achtte spr. het mooiste deel der gemeente en het is niet prettig, dat het is afgenomen, maar hij zal het dra gen als man en hoopt, dat de Zande- naars zich zoo vlug mogelijk aanpassen zullen bij Middelburg. Spr. heeft niet anders gedaan dan zijn plicht en zulks met vele fouten en tekortkomingen. Hij aanvaardt wel den dank maar met re strictie, omdat hij een groot deel over brengt aan de heeren Stoppels, Lorier, Kameraad en Sanderse en ook den wet houder en de raadsleden uit het andere deel van de gemeente voor hun steeds aangename samenwerking. Spr. verzekerde de geste van het geven van zijn naam aan een straat op hoogen prijs te stellen en sprak de hoop uit, dat het Zand onder het bestuur van burge meester de Bordes zal blijven vooruit gaan en dat een goede verstandhouding zal blijven bestaan. Dank bracht spr. ook namens zijn vrouw voor de aangeboden geschenken. Ten slotte werden de aan wezigen in de gelegenheid gesteld van burgemeester en mevrouw Dregmans af scheid te nemen. Te water. Hedenmorgen te half 8 geraakte de 68-jarige havenarbeider J. Pluymers op de Punt door de duisternis misleid te water. Twee schippers van daar liggende vaartuigen mochten er in slagen den drenkeling te redden. Inbraak in noodwinkel. Zondagmid dag is ontdekt, dat aan de achterzijde van den noodwinkel van den heer Klaver aan de Bierkade een ruit was vernield. Een verder onderzoek deed blijken, dat een 10-tal coupons stof tot een waarde van f 500 zijn ontvreemd. Kreupel paard laten we'rkeni. De politie heeft een sleeper geverbaliseerd, die 'n kreupel paard heeft laten werken. Gevai'lenl. Zondagavond is mej. L. uit Oostkapelle, die om ongeveer 9 uur de Noordbrug per rijwiel passeerde, te gen den trottoirband gereden en met het hoofd tegen het brughek gevallen. In het Gasthuis is de ontstane, vrij groote wond gehecht. Goes. Federatie van Jong-Hervormden. Zaterdagmiddag heeft het district Goes van de Federatie van Jong-Hervormden in de zaal Krijger een bijeenkomst ge houden ter inleiding op het a.s. Kerst feest. Het samenzijn stond onder leiding van den voorzitter van het district, Ds G. W. Korevaar van Goes, die na samenzang, Schriftlezing en gebed, een kort ope ningswoord sprak. Vervolgens verleende hij het woord aan Dr W. F. Dankbaar van Goes-Wil- helminadörp, die spTak over: „Het ko men Gods in het heden". Het heden,- dat telkens terugkeert en nimmer terugkomt, aldus spr,, stelt on: voor tal van vragen. Daarin komt Go tot ons. Niet maar in een oogenblik, doch Hij was reeds van den beginne. Hij is van eeuwigheid en tot eeuwigheid. Dat is onze blijdschap en troost. H\j komt door Zijn Geest, dien Hij uitgestort heeft, door Zijn Kerk, die het Woord, het Evangelie van Jezus Christus ver kondigt en door ons als Zijn belijders. Hij heeft gezegd: „Gij zult Mijne getuigen zijn". Dat is onze roeping en onze vreug de, dat wij zoo Zijn mede-arbeiders mo gen rijn, waardoor wij bezig mogen zijn aan het komen Gods, aan de komst van Zy'n Koninkrijk. Na een korte pauze sprak Ds J. C. Sickesz van F.illand-Bath over: „Het ko men Gods in de toekomst". De H. Schrift, aldus spr., ziet de ge schiedenis der menschheid als de werk plaats Gods, waarin de mensch wel han delend optreedt, doch waar het toch alles gaat naar Gods doel. Amos waarschuwde Israël tegen een valsche toekomstver wachting en Jesaja legt den nadruk op de blijde toekomst. Hoofdzaak der heils openbaring is en blijft, dat God Zijn heer schappij en Koningschap ten volle zal openbaren. Daarom zijn heden en toe komst niet los van elkaar te zien. Jezus Christus is altijd komende. Het heden der genade is ook het heden der verlos sing. Wij moeten ook nu in onze ver renheid tot Jezus gaan. Hij heeft het antwoord op al onze levensvragen. Het programma werd afgewisseld door samenzang, en declamatie van oud-Ne- derlandsche en nieuwere Kerstliederen door Ds J. G. U. van Hoogstraten van 's Gravenpolder, die ook de bijeenkomst met dankgebed heeft gesloten. Korfbalpropagandafilm. Zaterdag middag werd in de Prins van Oranje een propagandabijeenkomst gehouden, geor ganiseerd door de korbalclub „De Meeu wen", waarin__een korfbalfilm werd ver toond. De heer Haasdonk, voorzitter ring Zeeland, opende de bijeenkomst met een kort openingswoord, waarin hij mee deelde, dat Zeeland nu op de tweede plaats staat wat het aantal clubs be treft, n.l. 33, terwijl Amsterdam er 37 heeft De films, die vervolgens werden ver toond, gaven te zien hoe wel en hoe niet moet worden gespeeld. De speciale Meeuwenfilm was de hoofdschotel. Ook werden er enkele ver traagde opnamen gedraaid, die zeer dui delijk aantoonden waar de fout school of hoe de juiste stand moet zijn, terwijl een Holland-Beigië-wedstrijd eenige span nende momenten te zien gaf. Tot slot werden nog eenige komische films ver toond. In de pauze hield de heer Haasdonk nog een toespraak ter ondersteuning van de propagandaclub „De Meeuwen". Wegens het voeren van een z.g.n. brandende sterrenregen en het niet kun nen toonen van een persoonsbewijs wer den gevèrbaliseerd L. P. L. en J. C. L., beiden alhier en wegens het gebruiken van een voetgangerslantaarn welke niet voldeed aan de wettelijk gestelde eischen W., eveneens alhier. Buisje a 20 tabletten 55 ct. Zakje 2 tabletten 7 ct. Walcheren. Westkapelle. De leerlingen van een drietal klassen van de openbare school waren ondergebracht in de Ned. Herv. Kerk alhier. Wanneer op 6 Jan. de les sen weer zullen worden hervat, zullen deze leerlingen niet meer in de kerk te rugkomen, doch worden ondergebracht in het Evangelisatiegebouw. De overige leerlingen van bovenge noemde school blijven gehuisvest in de consistoriekamer ,Van de Ned. Herv. Kerk en in het lokaial van het café Tram- zicht, terwijl de le'erlingen van de be waarschool de lessen zullen blijven ont vangen in de lokalen in de voormalige veldwachterswoning. De waarnemend burgemeester de zer gemeente heeft de vroonrekening 1941 vastgesteld ten bedrage van f 1920 met de volgende weidegelden Voor een rund volle weidetijd f 18,99, voor een rund eerste weide tijd f 11.39voor een rund tweede weidetijd f 7.60. Voor een paard werden deze bedragen achtereenvolgens vastge steld op: f23.99, f 14.39 en f9.60. Souburg. In overleg met den burge meester is hier met ingang van 29 Dec. 1941 een wijkophaaldienst voor oude materialen en afvalstoffen ingesteld. Alle oude materialen en afvalstoffen worden eens per week systematisch op gehaald. De gemeente is in één wijk verdeeld. Arnemuidert Onder presidium van Ds H. Scholing hield de Geref. M.V. „Wees een Zegen" haar jaarvergadering, waar op tevens bezichtigd werden de vervaar digde kleedingstukken, ten getale van 131 stuks, welke werden overgedragen aan de diaconie. De jaarverslagen getuigden van een bloeiend vereenigingsleven. Gelukwen- schen van kerkeraad en diaconie werden overgebracht. Verder werd de avond gevuld met zang, samenspraken enz. Ritthem. Ofschoon Ritthem geen aan was is van Vlissingen en er zelfs geen verbindingsweg tusschen beide gemeen ten is, loopen er geruchten, dat de auto riteiten er over denken om Ritthem bij Vlissingen te voegen. Daar de gemeente een zuiver landbouwende bevolking heeft en haar financieele toestand zeer gezond is, willen de inwoners gaarne dat Rit them een zelfstandige gemeente blijft. Op een adres in dezen geest wordt dan oqk bijzonder druk geteekend. Tholen en St.-Philipsland. Tholen. Naar wij vernemen, heeft de actie der burgemeesters in het eiland inzake het hier zitting houden van den Kantonrechter, succes geboekt, zoodat volgend jaar door den Kantonrechter te Zierikzee geregeld zitting zal worden ge houden in. een der plaatsen in het eiland Tholen. Gezien dp moeilijke verbinding met Zierikzee wordt dit zeer op prijs ge steld. De secretaris-generaal van Binnen- landsche zaken bracht vorige week een bezoek aan onze gemeente, waar een on derhoud plaats had met de burgemees ters van het eiland. Hierna heeft hij de Herv. Kerk bezichtigd. De strijd tegen den clandestienen handel. De Kampei; recherche is in samenwer king met de marechaussee uit Steenwijk en Wanneperveen in deze beide plaatsen een aantal frauduleuze slachtingen op het spoor gekomen, waarbij gruwelijke dierenmishandeling is gepleegd en met den eenvoudigsten vorm van hygiëne werd gespot. Te Steenwijk leidde het spoor naar een paardenstal, waar vier schapen wa ren geslacht. Weerzinwekkend was de aanblik, welken de stal na de slachting aanboód. Het vleesch was achter een paard verstopt en lag daar, zonder eenige bedekking, op den grond bij den mest, oude wagenraderen en anderen rommel. Zes personen werden gearres teerd. Te Wanneperveen waren een koe, een schaap en een varken geslacht op de deel van een boerderij. De politie kwam hier tot de ontdekking, dat de koe door zes mannen op beestachtige wijze was afgeslacht. Men had het dier, terwijl het met touwen was vastgesjord, levend den kop afgezaagd. De gewetenlooze dieren- mishandelaars zijn gearresteerd. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat wederom eenige slagers wegens frau duleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vleesch, vleeschwaren en/of afvallen, door de Nederlandsche Veehouderijcen trale zijn uitgesloten: Het zijn de sla gers: L. M. de Gouw, C 132, DrunenG. van Lent, Trompstraat 83, AmersfoortA. P. Cooymans, Boschpad A 23, den Dungen H. Sassen, Rijksweg Z. 44, SittardH. M. P. S. v. d. Goor, Postelstraat 1, Someren B. G. J. Compaan, Notenstraat 15, Eind hoven; G. van Stelten, Zeeweg 32, Nun- speet; J. van Dartel, D 20a, Luttenberg; A. van Leeuwen, Dorpstraat 87, Zoeter- meer; H. Bloksma, Sweepoortenstr. 20, Harderwijk; H; de Boer, Nieuweweg 128, Vries (D.); W. van Hoogdalem, Meent 68-70 Leerdam; J. Keet, Turfhaven 44, HoornJ. Willemsen, Oudestadstr. 265, Biervliet (Z.)P. H. van Eetfen, Kapelstraat 158, Zeelst (N.-Br.)Gebr. C. W. en A. C.-Vlemnix, Baarthemsche- weg 7, Zeelst (N.-Br.)Joh. Kenkhuis, Vriezenveen (O.)P. W. Bergeijk, Kerkr straat 211, Woudrichem (N.-B.); A. W. Fuselier, C 9a, Raalte (O.)H. J. Strar ver, Hooge Rijndijk A 386, Hazerswoude. Verdron k' e n. Uit een der Rotterdamsche havens is het lijk opge haald van den 53-jarigen M. S., ge woond hebbende te Rotterdam. Uit de Veerhaven is opgehaald het stoffelijk overschot van den 53-jarigen A. F. Ten slotte heeft een baggermolen in de Nassauhaven het lijk van een onbekende man naar boven gebracht. Zaterdagmiddag is op de Vrijen- bansche laan te. Delft de 47-jarige boe renarbeider J. M. C., door een auto ge grepen en tegen den grond gesmakt. De man bekwam een schedelbasisfractuur en inwendige kneuzingen en is een uur later in het ziekenhuis overleden. Verdronken. Visschers uit Kampen hebben Donderdag in den Ketel- mond het lrjk van den zestigjarigen si garenmaker W. S. uit Kampen, die se dert eenigen tijd werd vermist, opge haald. Uit de Schiedamsche Schie is door de rivierpolitie opgehaald het lijk van den 60-jarigen J. A. B. uit voormalig Overschie. Donderdagavond werd de man vermist. VETGEHALTE DER MELK. Blijkens een publicatie over de leve ring van melk aan de C(onsumptie) M(elk) C(entrale) bedroeg het gemid delde vetgehalte over de periode 24 Nov. 1940—22 Nov. 1941 3.26 pet. Zooals men weet wordt het laatste jaar na de verplichte standaardisatie de melk uit betaald naar vetgehalte en kwaliteit. Hoezeer het vetgehalte uiteen kan loo pen blijkt b.v. uit de cijfers over de melk- leverantie door 11.434 veehouders aan de C.M.C. over de week van 26 Oct. 1 Nov. 1941. In die week bedroeg het gemiddelde vetgehalte der melk 3.65 pet. Niet minder dan 501 veehouders lever den melk af, waarvan het vetgehalte 3.15 pet. of lager bedroeg; hiervan wa ren er zes met een gehalte van 2.5 pet. of lager. De laagste haalde slechts 2.15 pet. Bij 10.245 veehouders schommelde het vetgehalte der melk tusschen 3.20 en 4.15 pet., terwijl er 688 waren met 4.20 pet. of meer, waarvan zeven met een vet gehalte van 5 pet. of hooger. Het hoog ste vetgehalte bedroeg 5.55 pet. Secretaris afd. Zeeland Ned. Landstand. Tot secretaris van de afd. Zeeland van den Nederlandschen Landstand is be noemd de heer M. A. A a 1 b r e g t s e, thans gemeente-secretaris van Oost burg." Dinsdag 23 December 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Voor de rijpere jeugd van het platteland. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmu ziek. 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten. 8.15 Politiek weekplaatje (opn.). 8.30 Gramofoonmuziek. 8.35 Ochtendgymna stiek. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.45 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.30 Orgelconcert. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Ensemble1 Jack der Kinderen en solist. 12.00 Orgelconcert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O.:' Nieuws- en economische berichten. 13.00 Zang, pia no en gramofoonmuziek. 13.30 John Kristel en zijn orkest. 14.15 Gramofoon muziek. 14.30 De lichte toets. 15.30 Zang met pianobegeleiding. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.45 Sport en spel voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmu ziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Kahula's Ha- waiians en Don Carlos Orquesta. 18.00 Boekbespreking. 18.15 Ramblers. 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 Actueel half uur. 19.30 Amusementsorkest en solist. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-cen trales die over een lijnverbinding met de studio beschikken.) 20.15 Gramofoon muziek. 21.45 B. N. O.Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O.: Engelsehe uitzending: Economie News from Holland of gramo foon muziek. 22.1524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM H, 301.5 M. 7.15 Gramofoonmuizek. 7.308.15 zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.308.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramo foonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.45 Gramofoonmuziek. 10.40 Vroeger en nu. 11.00 Zang en piano. 11.40 Gramofoon muziek. 12.00 Boyd Baehman en zijn orkest. 12.45 B. N .0.: Nieuws- en eco nomische berichten. 13.05 Klaas van I Beeck en zijn orkest. 13.35 Gramofoon- Winterhulp-Nederland komt te hulp. De Kerstgaven in den vorm van waardebonnen brengen een lach in vele gezinnen en worden met vreugde begroet. (Polygoon-Noske)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2