KLOOSTERBALSEM WINTERvoeten Wanneer verduisteren? Uit de Provincie f Juwelier Horloger LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES - I Rechtszaken Gemengd Nieuws Vas c?s Kerkstraat ia het niéuwe stadsdeel is sleebtg een deel verdoopt in Kerksteeg, maar de Kerkstraat blijft hier toch ook bestaan en in het midden der stad heeft, men tusschen Lan- gedelft en Koorkerkhof toch ook nog een Kerkstraat. Zou deze niet in „Koorkerk straat" te wijzigen zijn? I T. Fab^rij de Jonge DITJES en DATJES. waarbij bepaald wordt, dat voortaan het rerht op subsidie kan worden Ingetrok ken. wanneer dn belanghebbend»* ver- eenigi'x? niet Is BfeigesbUw bij een door den secretarie-generaal erkende vakcen trale, Gort op havermoutbon. De met „1 rantsoen havermout" ge merkte bonnen geven in den vervolge, behalve op het koopen van een rantsoen havermout, havervlokken, haverbloem, havergort, aarappelmeelvlokken of grut- tenmeél (gemengd meel) tevens recht-op het koopen van een rantsoen gort, gort- mout, gortbloem, alle soorten grutten- meel, rijstgries en aardappeltapioca. ZONDAG 21 DEC. 1941. 's Morgens tot 9.49 u. 's Avonds van 17.27 u. MAANDAG 22 DEC. 1941. 's Morgens tot 9.49yi. 's Avonds van 17.28 u. Middelburg. HET ETALAGEPROBLEEM BIJ DEN HERBOUW VAN MIDDELBURG. Het vraagstuk van den wederopbouw der verwoeste Nederlandsche steden heeft tal van moeilijke kanten. Gelijk bekend mag worden veronder steld wordt voor den gevel- en étalage- bouw uitgegaan van de opvatting, dat breede, groote étalage-ruiten, zonder on derbreking dus in het algemeen spie gelruiten van gangbare afmeting niet worden toegestaan. De étalageruiten moeten onderverdeeld zijn door verticale en horizontale banden. Voorts moeten étalage-gangen bij het trottoir door deu ren afgesloten zijn, terwijl de portieken, voorzoover toegelaten, niet diep mogen zijn. Hoewel de supervisor aan bepaalde ar chitectonische opvattingen vasthoudt, is bij de besprekingen over dit punt geble ken, dat onderhandelingen mogelijk blij ven om de eischen van architectuur on der bepaalde omstandigheden in over eenstemming te brengen met de moderne étaleeringseischen. De Stichting Getroffenen Oorlogsge weld Zeeland heeft in de geschetste be perking der bouwvrijheid echter aanlei ding gevonden een memorandum op te stellen, waarin de bezwaren tegen deze voorschriften worden ontwikkeld. Betoogd wordt, dat de voorschriften onvoldoende rekening houden met de modernetechnische voorwaarden van het winkelbedrijf. De functie van de éta lage in de twintigste eeuw is een geheel andere, dan die in de achttiende eeuw. De 18e eeuwsche windels beantwoord den aan de handelstechniek van dien tijd en daaraan ontleenden zij hun be- teekenis. Maar aan de eischen van de 20ste eeuw beantwoorden zij niet. De vitale belangen van den winkel stand worden er in hooge mate door ver waarloosd. Deze winkelstand zal dan ook nimmer berusten in de toepassing van een bouwmethode, welke in strijd is met zijn belangen. Tenslotte wordt er in het memoran dum op gewezen, dat te veel waarde wordt gehecht aan het vreemdelingen verkeer, dat gedurende eenige uren per week in de zomermaanden beslag legt op Middelburg. Daaraan het belang van den winkelstand ondergeschikt te ma ken, door het stellen van eischen, die niet correspondeeren op de behoeften van dezen tijd, wordt in hooge mate on- verantwoordelijk geacht. Belangwekkend is de conclusie waar toe prof. L. vau Vuuren, hoogleeraar in de sociale geografie te Utrecht komt „Mijn meening is, dat men van Mid delburg geen stad voor ar cheologen moet maken, maar een levend organisme. Het is een niet te verantwoorden ge dachte, indien men meent, dat men kunstmatig den geest kan doen herle ven, die een bepaalde architectuur schiep, door nabootsing van die bouw wijze in een tijd, waarin die geest niet meer aanwezig is." Nieuwe straatnamen. Blijkens een publicatie van den burgemeester zijn en kele nieuwe straatnamen in het toege voegde en het bestaande deel van de ge meente gegeven. Het is zeer te waardeeren, dat een deel van den Breeweg de naam krijgt „Bur gemeester Dregmans- straat", als een bewijs van waar deering voor hetgeen burgemeester Dreg- mans voor dat deel van de gemeente Koudekerke heeft gedaan sedert zijn komst in 1935. |De Poelendaelesingel, zooals het deel van den Singel van de Winters'traat tot' de Melkfabriek weder zal zjjn genaamd, vindt haar voortzet ting in den Poelendaelschen, weg, die loopt tot aan den Koudekerkschen weg bij het begin van den Lagen weg. De Langevieleweg begint tegenover de Langevielebuitenbrug, en loopt tot aan den Poelendaeleweg. De naam B. u r- gerweidestraat voor de dwars straat van Koudekerkschen weg (niet meer Koudekerksche straat) tot Poelen daeleweg is een goede herinnering aan de Burgerweide, die grond leverde voor den nieuwbouw van arbeiderswoningen, terwijl de Baarsjesstraat, een tweede dwarsweg op dit terrein, aan de Baarsjessprink doet denken. De Breestraat op het nieuwe grondge bied kon dezen naam niet houden, omdat Middelburg al een belangrijker Bree- straat heeft, daarom kwam de naam Vliasinggchë Molenstraat. Dat de naam Molenstraat bij de Veersche poort niet veel eerder is ver vallen, is te verwonderen. Twee stukjes weg, die Lage weg heet ten, terwijl er een veel langeren, druk be bouwde Lage weg is, zijn omgedoopt. Dit bij den Veerschen weg in „Oost- perkweg" en dat bij den Ouden Vlis- singschen weg in„Oostersche Lageweg". Tenslotte zij nog gewezen op de wij ziging in de singelnamen. Zooals boven reeds aangegeven wordt de naam Poelendaelesingel hersteld. Van de Vlissingsche tot de Langevielebuiten brug heet voortaan Vlissingsche singel en van daar tot de Domburgsche water gang „Langevielesingel." Diefstal var» manufacturen. Bij een firma in manufacturen alhier werden sedert begin November telkens goederen vermist, waarvan de politie in kennis ge steld werd. Deze hield den 16-jarigen loopknecht C. G. aan, die een bekentenis aflegde. De waarde van de verduisterde goederen bedraagt f 200. Van de op brengst der aan derden verkochte goede ren maakte hij goede sier. Hij is in be waring gesteld. Roode Kruis. In de gistermiddag gehouden vergadering van de afd. Mid delburg van het Nederl. Roode Kruis werd de begrooting vastgesteld en wer den tot bestuursleden gekozen de heeren artsen W. J. Mazzola en A. C. H. de Nooijer. Verbetering. In het artikel over de centrale commissie Zeeland in het num mer^van gisteren staat een bedrag ge noemd van f 175.QP0. Dit moet f 750.000 zijn, tot welk bedrag de textielstichting Zeeland goederen boven het toegestane quotum naar Zeeland had kunnen doen komen. Vlissingen. Werktijden bij De Schelde. De vol gende werktijden zullen de volgende week bij de> niet-verduisterde afdeelingen van de N.V. Maatschappij De Schelde gelden Maandag tot en met Woensdag van 9.45 tot 12.45 en van 13.30 tot 17.30 uur. Zaterdag na Kerstmis wordt niet ge werkt. Goes. Jubileum. De Opzichter van den Reinigingsdienst, dhr A. de Dreu, zal op 1 Januari 1942 veertig jaren in dienst der gemeente werkzaam zijn. Met ingang van 1 Jan. 1902 werd dhr De Dreu benoemd tot werkman in vas ten dienst bij gemeentewerken; hij was toen ruim 21 jaar oud. Toen met ingang van 1 Januari 1916 de voorheen ver pachte reinigingsdienst in eigen beheer werd genomen en daardoor voor de uit- oefening van dezen dienst een opzichter noodig was, werd dhr de Dreu als zooda nig benoemd. In al die jaren heeft de jubilaris van dezen dienst de dagelijksche leiding ge had. Aan hem is ook stéeds toever trouwd geweest de dagelijksche zorg voor de werkzaamheden van het vaste en losse personeel bij gemeentewerken en gedurende een aantal jaren, waarin de gemeente zelf, rechtstreeks, voor de werkverschaffing heeft gezorgd, had hij daarbij de leiding, terwijl tal van an dere werkzaamheden steeds aan hem werden opgedragen. In dit alles heeft de jubilaris blijk ge geven van grooten ijver, nauwgezetheid en onkreukbare trouw en speciaal wat den reinigingsdienst betreft te vens daarbjj de noodige zuinigheid be tracht. (Van de behoorlijk goed geor ganiseerde gemeentelijke reinigingsdien sten in ons land, is die van Goes één der goedkoopste, wat de exploitatie betreft.) Benoemd. De heer S. W. Godfried, klerk bij de gemeentepolitie alhier, is thans benoemd tot assistent bij den Rijks-accountantsdienst te Tilburg. Zuid-Beveland. Kloötinge. Gistermiddag werd in de smederij van S. een paard van B. v. N. een halster omgedaan. Plotseling brak het jonge paard met geweld los, waar door de heer J. W. zoodanig werd ge wond, dat hij een lid van zijn duim moest missen, terwijl de smid, de heer S., een trap tegen zijn borst kreeg. Deze laat ste kwam er overigens goed af. Kapelle. Verwezen wordt naar de ad vertentie in dit nummer, waarin gemeld woftlt, dat de vergaderingen van de J.V. op G.G. alhier op 23 en 24 December door omstandigheden niet kunnen door gaan. Krtiiningerl De burgemeester heeft met ingang van 1 Jan. a.s. herbenoemd tot leden van het Burg. Armbestuur de heeren J. Janse te Hansweert en J. van Iwaarden te Kruiningen. Woensdag was het 50 jaar geleden, dat het echtpaar D. Mijaard en L. Lok in het huwelijk traden. Het heeft hun dien dag niet aan belangstelling ontbro ken; bloemen, telegrammen en ontelbare kaartjes werden ontvangen. Dhr Meij- aard is kort geleden 80 jaar geworden, terwijl zijn vrouw 72 jaar is. Ruim 30 jaar was dhr Meijaard lid van den ker- keraad der Ned. Herv. Gemeente, eerst als diaken en later als ouderling. Eenige jaren geleden meende bjj wegens zjjn ouderdom te moeten bedanken. Ook de functie van penningmeester der Zon dagsschool „Samuel" ia vele jaren door bem vervuld, Wemeldinge. Donderdagmiddag kwam alhier binnen het sleepschip „Tambora", groot 1028 ton, dat in de Wemeldingsche Vljje in aanvaring was geweest met een ander schip, tengevolge waarvan ge noemd schip een gat aan stuurboordzijde onder de waterlinie bekwam. Daar het binnenstroomende water met een hand pomp niet kon worden voorgehouden, is het met behulp van de sleepbooten „Bè ta" en „Adja" buiten het kanaal aan den grond gezet. ❖<as^<2sje><2sjs><a2=5>^<3><a:^<a^<a^<2ise>£ Walcheren. St Laurens. De burgemeester heeft de gemeentebegrooting voor 1942 vastge steld op "een bedrag van f 86.816,37 in ontvang en uitgaaf vor den gewonen dienst en voor den kapitaaldienst op f 500. Koudekerke. Gisteren had de eindles plaats van de tweede cursus uitgaande van het landbouwhuishoudkundig onder wijs, die hier is gehouden. De zaal bij de Geref. School was ge heel met belangstellenden gevuld toen de heer Kleinepier allen welkom heette, in de eerste plaats den burgemeester, de leden van de commissie van toezicht, zijn vrienden uit de landbouworganisatie en oud-leerlingen en ouders van leerlingen. Na de openbare les, kon mevrouw Dregmans, voorzitster van de commissie van toezicht, aan allen een diploma uit reiken en zulks aan de dames: C. Aar- noutse, M. Aarnoutse, E. Dieleman, E. Cevaal, E. Groenenberg, L. Jansen, N. Wielemaker, K. Wielemaker, J. de Buck, C. Kodde, A. Leendertse, M. de Lange, J. de Lange, J. Verhage, J. Bierens en P. Kwekkeboom. Nadat mevr. Dregmans de dames ge luk had gewenscht, sloot de heer Kleine- pier zich daar bij aan en wekte op tot deelname aan den derden cursus. Ook burgemeester Dregmans onder streepte dit met klem en zeide, dat de f 300 subsidie sedert 1 November voor Koudekerke een groot offer is geworden, maar dat de gemeente het zal blijven brengen, als de derde en volgende cur sussen tot stand komen. Ook mejuffrouw Sikkens wenschte de geslaagden geluk. In de pauze, tijdens welke thee wérd aangeboden, zijn de tentoongestelde re sultaten van het onderwijs met groote belangstelling bewonderd. Het tweede deel van den middag stond onder leiding van mej. Sikkens en den heer Spinnaaij en was gewijd aan vroo- lijkheid en afleiding.. Zoo werden beken de volksdansen vlug en lenig gegeven, werd er mooie koorzang ten gehoore ge bracht evenals goede voordracht, terwijl de heer Spinnaaij ernst en luim verzorg de door het lezen van enkele pakkende verzen. 1 Mej. P. Kwekkeboom heeft namens de cursisten de drie leerkrachten dank ge bracht en ieder hunner een boekwerk aangeboden, terwijl- zij ook gemeentebe stuur en commissie van toezicht in haar dankwoord betrok. winterteenen en winterhielen, winterhanden en winterooren verdwijnen met Kloosterbalsem 's-Avonds In zoo heet mogelijk water, dan een verband met wat Kloosterbalsem erop. Dadelijk verdwijnt de jeuk. 's-Morgens weer Kloosterbalsem en Ge zult er verrassend snel vanaf zijn! Ook tegen gesprongen handen, kloven, ruwe en schrale huid is het beproefde middel: AKKER's Noord-Beveland. Kortgerre. ..De collecte voor' werkver schaffing aan hulpbehoevende blinden heeft te Korgene, Kolijnsplaat en Kats f 63,23 opgebracht. Dezelfde collecte bracht te Wissekerke, Kamperland en Geersdijk de som van f 53,72 op. (Belangeloos bericht.) Tholen en St.-Philipsland. Weg Stavenisse-St Maartensdijk. Thans is men begonnen met het be planten van de bermen van den Provin cialen weg Stavenisse-St Maartensdijk op het eiland Tholen. Hierdoor zal deze weg van lieverlede worden tot een aan gename onderbreking van het landschap, dat ter plaatse vrij eentonig is. De eene kant van den weg wordt beplant met boomen, terwijl aan de andere zijde waar ook de telefoondraden loopen, struiken worden gezet. Politierechter te Middelburg. Zitting van Vrijdag 19 Dec. 1941. De volgende personen werden gedag vaard K. v. D., 28 j., landarbeider te Anna- Jacobapolder, wegens mishandeling van J. A. en J. L. v. Beek. Eisch f 15 of 10 d. Uitspr. f 10 of 5 d. P. K., 45 j., landarbeider te Wissen- kerke, wegens het veroorzaken van op schudding door een wachtmeester der marechaussee beleedigende woorden toe te roepen en aan diens bevel om zich te verwijderen niet te voldoen. Eisch f 25 of 10 d. Uitspr. f 20 of 10 d. 1. J. J. B., 20 j., werkman en 2. P. M. de H., 26 j., chauffeur beiden te Geers dijk, wegens het wegnemen van een 6-tal konijnen, toebehoorende aan J. A. Breu- re. Subsidiair, dat de eerste verdachte voormeld feit heeft gepleegd, terwijl ver dachte sub 2 hem daarbij behulpzaam is geweest door op den uitkijk te staan, Eisch ieder 1 mnd gev. str. Uitspr. ieder 3 w. gev. str. G. de G., 29 j., veldarbeider te Groede, wegens mishandeling van Tannetje Ka reis, huisvrouw van M. Robijn. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. 1. C. M. v. d. V., 27 j., 2.1, v. d. L., 32 j., beiden grondwerker te Groede, we gens diefstal van een rijwiel, subsidiair dat verdachte sub 2 gemeld feit alleen heeft gepleegd en dat verdachte sub 1 alstoen eenige onderdeelen van dat rij wiel als geschenk heeft aangenomen. Eisch no. 1, 2 mnd. gev.str., no. 2, 3 mnd. gev.str. Uitspraak no. 1, 6 w. gev.str., no. 2, 2 mnd. gev.str. W. O., 33 j., landarbeider, te Zaam- slag, wegens schennis der eerbaarheid. Eisch 2 w. gev. str. Uitspr. f 25 of 10 d. W. F. D., 23 j., melkslijter te Terneu- zen, wegens het niet voldoen aan zijn verplichting bedoeld in de luchtbescher- mingswet. Eisch f 25 of 10 d. Uitspr. f 10 of 5 d. M. W., 41 j., landarbeider te Borssele, wegens mishandeling van H. M. Guiljam. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. C. G. S., 25 jaar, sleepbootkapitein te Rotterdam, wegens het feit, dat hij te Hansweert opzettelijk een of meermalen een hoeveelheid kolen, toebehoorende aan de N.V. Ned. Stoomsleepdienst v/h P. Smit Jr, opzettelijk zich heeft toege- eigend. Eisch f 60 of 20 d. Uitspr. f 50 of 20 dagen. L. A. J. N., 52 jaar, machinist te Rot terdam, wegens idem. Eisch en uitspr. f 50 of 20 d. ÖE AANSLAG OP KOLONEL HOST VAN TONNINGEN. Op den .Tweeden Pinksterdag 1940, tijdens de oorlogsdagen, heeft in de con sistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk te Durgerdam de kapitein A. J. van der Ende een revolverschot gelost op zijn chef kapitein ter zee (kolonel) N. A. Rost van Tonningen, die zwaar in het gelaat werd gewond. Hij is thans genezen. De kapitein heeft vervolgens buiten twee burgers doodgeschoten en twee anderen' gewond. Kapitein Van der Ende, die zeer over spannen was en eenige nachten achter een niet had geslapen, scheen wegens het feit, dat de kolonel een broer was van den bekenden nationaal-socialist, zijn chef te wantrouwen. De rechtbank te 's-Gravenhage had hem op 10 Juni ont slagen van rechtsvervolging op grond van ontoerekenbaarheid tijdens het ple gen van de daad. De officier van justitie, ,die tien jaar had geëischt, was in hoo- ger beroep gekomen. Dezer dagen diende de zaak voor het Vredesgere'chtshof te 's-Gravenhage. Ge hoord werden zes getuigen, onder wie twee deskundigen. De procureur-generaal, Prof. Dr van Genechten, zette uiteen, dat de feiten: insubordinatie jegens en poging tot dood slag op kolonel Rost van Tonningen, zoo mede doodslag van twee burgers, vast staan. Verschil is alleen mogelijk over de vraag, of verdachte moest worden ont slagen van rechtsvervolging. De feiten dwingen tot de meening, dat verdachte volkomen onder invloed van bepaalde geruchten heeft gehandeld, doch geens zins, dat hij lijdende was aan storing van zijn geestvermogens. Alleen in het rapport van Prof. Carp wordt van zulk een ziekelijke storing gewaagd. Niets ware zoo eenvoudig voor het openbaar ministerie als het doen uitbrengen van een contra-rapport, doch spreker acht het niet noodig. Het Hof is er niet om theoretische psychiatrische raadsels op "te lossen. Spreker zou op grond van art. 117 juncto 120 militair Strafwetboek de doodstraf kunnen eischen, of ingevolge art. 287 W. v. Str. vijftien jaar gevange nisstraf, vermeerderd met een derde. Hij staat echter niet op het standpunt der vergelding en acht het voldoende in dien .verdachte uit de maatschappij wordt verwijderd totdat de nieuwe maat schappij tot rust zal zijn gekomen. Spre ker, concludeerde tot vijftien jaar gevan genisstraf met ontzegging van het recht om bij ,de gewapende macht te dienen. In een uitvoerig pleidooi beriep Mr J. H. Rolandus Hagedoorn zich op de ob jectiviteit onzer rechtspraak. Deze brengt er toe rekening te houden met de sfeer in de Meidagen, die velen te machtig was, omdat zij geloof hechtten aan allerlei kletspraat. Verdachte had als militair te aanvaarden wat van hooger- hand werd betoegd en verlangd. Hij was bovendien drie dagen niet uit ,de kleeren geweest en had geen rust geno ten. Een kort berichtje: de tunnelbouw te Rotterdam is bijna voleindigd; begin volgend jaar zal de nieuwe verkeersweg onder de rivier in gebruik kunnen wor den genomen. Kort, maar veelzeggend bericht. Ne derlanders zjjn er afkeerig van, van hun prestaties veel ophef te maken. Zij wer ken liever rustig voort, zelfs in oorlogs tijd. Maar er mag nu toch wel even de aandacht op worden gevestigd, dat een zoo groot en grootsch werk in dezen be wogen tijd wordt beëindigd in een stad die zoo zwaar heeft geleden. Er schuilen krachten in ons volk, waarvoor wij niet dankbaar génoeg kun nen zijn. Meermalen heeft men in het buitenland hulde gebracht aan onze prestaties op het gebied van inpolde ring, ontginning, bruggenbouw, scheeps bouw, enz. Wij mogen aan dit lijstje nu ook den tunnelbouw toevoegen. Moge Nederland onder den zegen Gods groot blijven in alles, waarin een klein volk groot kan zjjn. Pleiter hoopte, dat het Hof het von nis (ontslag van rechtsvervolging) zou bevestigen, subs, dat verdachte voor waardelijk onder toezicht zou worden ge steld. Het Hof zal Dinsdag 30 December uit spraak doen. ZANDVOORTS BURGEMEESTER MISHANDELD. Op 24 Juli van dit jaar drong 's avonds omstreeks 10 uur na een woordenwisse ling met den burgemeester van Zand- voort, Mr Van Alphen, voor diens wo ning over het plakken door N.S.B.-ers van de letter V op zijn huis, een groep W.A.-mannen de villa van den magi straat binnen. Hier werd deze in de ves tibule, toen hij op den grond lag, met een gummistok op het hoofd -geslagen, ge trapt, gestoken en in zijn nek geknepen. De politie joeg de indringers na telefo nische alarmeering door mevr. v. Alphen het huis uit. Donderdag hadden de daders zich te verantwoorden voor den vrederechter, meldt het „Handelsblad". De comman dant van de W.A. te Zandvoort, hopman Stein, verklaarde dat hij woedend was geworden, omdat de burgemees tèr een jeugdstormer bij de woordenwisseling had geslagen. De vrederechter wees er hem op dat hij een klacht had moeten indienen en niet eigenmachtig had mogen ingrijpen. Hij noemde het meer dan ergerlijk om ondergeschikten opdracht te geven „iemand uit zijn huis te halen", zooals was geschied. De W.A. heeft geen enkel recht iemand te „arresteeren" de taak, die hopman Stein zijn ondergeschikten had opgedragen. De Officier eischte tegen den hopman 6 maanden gevangenisstraf. Verder te gen een anderen verdachte 5 maanden, tegen zeven vier maanden en tegen twee zes weken. De Vrederechter veroordeelde den commandant tot drie maanden gevange nisstraf. De overige vonnissen luidden: C. Schaap één week (eisch vier maan den) M. Zwemer vijftig gulden boete (eisch zes weken)C. van Duyn twee weken (eisch vier maanden)W. J. Mo lenaar 2 maanden (eisch 5 maanden) J. de Wit 1 maand (eisch 4 maanden) W. H. Rood 2 weken (eisch 4 maanden) V. Paap 1 maand (eisch 4 maanden) J. H. du Chatinier 2 weken (eisch 4 maanden)N. Bol 2 weken (eisch 6 we ken) en L. Keur 1 maand (eisch 5 maanden). De strijd tegen den clandestienen handel. Een uitgebreiden bonnenhandel, waar bij het gaat om drieduizend boterbonnen isde crisiscontroledienst, in samenwer king met de Haagsche politie, op het spoor gekomen. Nasporingen brachten aan het licht, dat als plaats van herkomst moest wor- den aangenomen dé gemeente Soest. Soest was in het voorjaar van 1941, toen de Haagsche politie een grooten zwendel in kaasbonnen op het spoor was, reeds eerder op het spoor gekomen en men had toen de verzamelplaats der 'daders, een houten huisje in de Soester zandverstui ving, het Kabouterhuis genaamd, ontdekt. Ook bij dezen boterbonnenzwendel bleek dit Kabouterhuis weer een rol te spelen, in zooverre dat de bewoner, D. H. Hoger- vorst, thans als de hoofddader kan wor den aangemerkt. Bij het verhoor gaf deze toe, dat de boterbonnen van hem afkomstig waren. Inmiddels is gebleken, dat er te Am sterdam ongeveer 600 van deze boterbon nen zijn verhandeld. Controleurs van den Centralen Crisis Controledienst hebben dezer dagen te Soest een bodewagen aangehouden, waar in zij een aantal doozen met kaas aan troffen. De ambtenaren slaagden v er in een Bunschoter op te sporen, die de ka zen aan den chauffeur had verkocht. Bij de daarop volgende huiszoeking troffen zij 112 kazen aan, die clandestien in voor raad waren gehouden. In totaal waren er acht menschen bij dezen handel be trokken, terwijl 134 kazen in'beslag wer den genomen. Bij het voortgezet onderzoek naar den verboden handel in rogge te Lunte- ren, waarbij de bakker M. v. L. en ver scheidene landbouwers betrokken zijn en een groote partij roggebrooden en rogge ten huize van van L. in beslag is geno men, is Donderdagavond ten huize van den landbouwer H. in de buurtschap De

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2