Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD ZATERDAG 20 DEC. 1941 56e JAARGANG No. 70 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg) Firma Boekhandel J. J. FANOY lange Gistslraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteurj A. DE LANGE te Goes Het lied van den arbeid. Britsche kruisers tot zinken gebracht - Hevige gevechten in N.-Afrika - Japansche successen. Met Duitschland voor een Vrij Nederland. De Britsche overval op Portugeesch Timor Ministerraad te Lissabon. DAGKALENDER. Binnenland Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige edvertenfiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine odvertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. II. In 1928 schreef Hendrik de Man een boek, dat speciaal aan het onderwerp Arbeidsvreugde" was gewijd. Opmerkelijk is zijn uitspraak: „De berichten toonen aan, dat de graad der arbeidsvreugde stijgt met de geschooldheid der prestatie. Van de onge schoolde arbeiders verklaren slechts 11 pet., dat bij hen de arbeidsvreugde den tegenzin in den arbeid overtreft, van de halfgeschoolden 44 pet., van de geschool den 67 pet." In de klachten over het gemis aan arbeidsvreugde zit dan ook veel over drijving. Dit merkt men wel als men eens met de arbeiders een persoonlijk gesprek voert. Zeker, er is eentonige arbeid. Maar zal die er niet hoewel misschien in mindere mate altijd geweest zijn? Er zijn jongens en mannen, die blijk baar een beroep hebben gekozen, dat hun niet „ligt", maar zal dit niet altijd voor gekomen zijn? Denk maar aan Michiel de Ruyter, toen hij aan 't groote wiel draaide en ondragelijke smart leed. Stoom en electriciteit hebben inder daad veler 'werk eentoniger, maar ande- rer arbeid prettiger en mooier gemaakt. Van beide zijn er voorbeelden te noemen. Zoo vonden wij vorig jaar in het „Grafisch Orgaan" een uitvoerig over zicht van een enquête onder bijna 200 typografen, die een cursus over mecha nisatie en rationalisatie volgden. Zij kre gen in het raam van dien cursus de vraag te beantwoorden: „Smaakt gij zelf arbeidsvreugde? Zoo ja, waardoor? Zoo niet, waarom niet?" Het bleek dat zoo goed als alle deel nemers aan den cursus in meerdere of mindere mate vreugde in en door hun arbeid ervoeren. Ook hierbij moeten wij niet vergeten, dat het hier betreft een bedrijf, dat scho ling vraagt, maar dat ook gevarieerd werk geeft. De zetter aan de zetmachine zet eiken dag verschillend werk, terwijl de handzetter nog meer afwisseling kent. Uit de vele antwoorden nemen wij er enkele over: Een cursist schreef: „Zeer zeker. Waardoor? Door het besef in de eerste plaats m'n werk aan te kunnen en de wetenschap, dat ik het beheersch. Ook omdat ik er volkomen in opga en liefde voor den arbeid en het vak heb. Er is geen mooier gevoel, dan dat men 's avonds na gedane dagtaak tevreden huis waarts kan keeren, in de wetenschap, iets gepresteerd te hebben. Hoe moeilijker, des te grooter het ge voel van arbeidsvreugde bij het zien van het resultaat. En bovendien te weten, dat men door dien dagelijkschen arbeid in staat gesteld wordt, z'n gezin te .on derhouden." Dit antwoord vertolkt de gevoetens van een ieder, die zijn arbeid liefheeft en zijn taak ziet. Een ander schrijft: „Vreugde smaakte en smaak ik, als de machine „lekker loopt", wanneer de vingers vaardig over de toetsen „huppe len", de matrijzen onder leiding der ser geants de uitvulspaties als soldaten zicb keurig in het gelid scharen en de prettige zetmachine-geluiden in de be kende opvolgende reeks zich laten h'oo- ren. Die vreugde wordt ook bevorderd door het zien groeien van het aantal regels in den haak, waardoor ik dus voor mijn oogen zie dat ik produceer („schep")." Als een der redenen waarom hij zijn werk met opgewektheid doet noemt een ander deelnemer aan de enquête: „de prettige kameraadschap met mijn collega's en ook de goede, vriendschap pelijke verhouding tusschen patroon en personeel." Zoo ziet men, dat ook in het moderne bedrijfsleven arbeidsvreugde gevonden kan worden. Hf de arbeid voor ons een bron van genot is, of er in dezen tijd nog rechte arbeidsvreugde kan worden genoten, hangt ten nauwste samen met de vraag, of wij den arbeid zien als een gave Gods, als een zegen, dien Hij verleent, als een plicht en roeping, dien we. Hem ter eer hebben te volbrengen en waartöe Hij ons eiken dag naar lichaam en geest de kracht moet schenken. Zien we het zóó, dan .zullen we vóór alles trouw willen zijn. Dan begrijpen we, dat ook de eenvoudigste arbeid noo- dig is om het maatschappelijk apparaat te doen functionneeren, dan zien wij onzen plicht om de gemeenschap, de naaste, het welzijn van het geheele volk, door olizen arbeid te dienen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Bij het afweren van vijandelijke aanvallen is het op verscheidene plaatsen van het Oostelijke front tot hevige gevechten ge komen. De vijand leed zware ver liezen. In weerwil van het slechte weer deed de luchtmacht aanvallen op troepenconcentraties, artillerie- si ellingen, gepantserde strijdkrach ten en ravitailleeringswegen van den vijand. In de baai van Kola is een koopvaardijschip van mid delbare grootte door bommen zwaar beschadigd. In de Middellandsche "Zee heeft een duikboot voorAlexandriëeenBrit- schen kruiser van'de Le- anderklasse tot zinken gebracht. Een poging van een sterke Brit sche formatie bommenwerpers en jagers een haven in het Weste- lijke bezette gebied aan te val len, mislukte met zware verliezen voor den vijand. Duitsche jagers en luchtdoelgeschut schoten twaalf Britsche vliegtuigen neer, waaron der vjjf viermotorige bommenwer pers. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. GEVECHTEN BIJ 15 GR. VORST. (D. N. B.). Bij 15 gr vorst en lichten sneeuwval ontwikkelden zich in den cen- tralen sector van het Oostelijke front vrj hevige gevechten De vijand ging in vele sectoren voort met 't uitoefenen van druk en probeerde in achtereenvolgen de golven in de Duitsche linies binnen te dringen De Bolsjewisten ondersteunden hun aanvallen door gebruik te maken van krachtige artillerie- en pantserstrijd krachten. Waar het hun gelukte kleine plaatselijke successen te behalen, werden zij afgesneden en werd de toestand door tegenaanvallen van de eigen infanterie hersteld. Daar- de Duitsche troepen de Bolsjewieken met geconcentreerd vuur ontvingen, waren de verliezen van laatst genoemden dien dag zeer aanzienlijk. HEVIGE GEVECHTEN RONDOM DERNA. In zijn weermachtsberieht no. 565 meldt het Ithliaansche hoofdkwartier: Hevige (gevechten zijn gaande in het Oostelijke deel van de D z j e b e 1, in Cyneraica rondom D e r n a, waar de vijand, met den steun van uit Egypte aangekomen nieuwe pantserstrijdkrach ten, zijn druk op de troepen van de as verscherpt, die strijden met voorbeeldige vasthoudendheid. Aan het front van B a r d i a en Solloem: activiteit van de artillerie. Een aanval van pantserwagens werd af geslagen. De vijand verloor dertien vliegtuigen. Drie Italiaansche vliegtuigen worden vermist. In den middag van 17 Dec. vielen es kaders torpedovliegtuigen in achteréen- volgende golven in de,wateren van Cy- renaica belangrijke Engelsche vlootstrijd- krachten aan. Drie kruisers w e r d en getroffen. Gisteren werd nog een kruiser door de torpedo's van onze vliegtuigen nabij M a 1 t a ge raakt. Duitsche torpedovliegtuigen heb ben op hun beurt een grooten vijandelij ken kruiser geraakt, die in brand vloog. Twee van onze torpedovliegtuigen zijn niet op hun steunpunten terug gekeerd. (D. N. B.). Op het oogenblik f zijn er aan het Libysche front hevige gevech ten aan den gang. De omstandigheid, dat Derna in het weermachtbericht wordt genoemd, moet niet, naar "men te Rome verklaart, woe den opgevat in den zin van groote ter reinwinst voor de Engelschen. Bij den bewegingsoorlog in het woestijngebied mag aan afzonderlijke geografische plaatsnamen geen bijzondere beteekenis worden toegekend. De vermelding van Bardia en Solloem in het weermachtsbe rieht toont aan, dat de formaties des asmogendheden aan den opmarsch der Engelschen heftig verzet bieden. Voorts wordt er op gewezen, dat door de gevechten in de Middellandsche Zee sterke Engelsche vloot- en luchtstrijd krachten worden vastgehouden, die an ders door de Engelschen op een ander front zouden kunnen worden gebruikt. Verder wordt gewezen op de groote vlootverliezen voor de Engelschen by den aanval met torpedovliegtuigen op j.l. Woensdag. De Britsche vloot in de Middellandsche Zee, die zich in de buurt van Alexan- drië heel veilig voelde, merkt nu, dat ookj Duitsche duikbooten hier en daar aan vallen ondernemen. Voor de Britsche marine wordt de strijd in Noord-Afrika waarbij haar vloot in de Middellandsche Zee met vrij sterke krachten is betrok ken, langzamerhand zeer kostbaar. Spanje blijft niet-oorlogvoerende. (S.P.T.) In een officieele bekendma king heeft de Spaansche regeering de houding van Spanje ten aanzien van het nu toe tot de Vereenigde Staten en Ja pan uitgebreide conflict gepubliceerd. Daarin wordt o.m. gezegd: na de uitbrei ding van den'oorlog tot de Vereenigde Staten en Japan en na de deelneming van andere Europeesche en Amerikaan- sche staten aan het conflict, z a 1 Spanje geen wijziging brengen in z j n houding als niet-oorlogvoerend land. JAPANNERS LANDEN OP HONGKONG. Britsche troepen ontruimen Penang. Het Japansche hoofdkwartier meldt een geslaagde landing op Hongkong. Japansche strijdkrachten zyn op drie plaatsen in het Noordoosten en het Wes ten van Hongkong aan land gegaan, al dus meldt Domei. De tegenstand werd snel gebroken, strategische punten werdén genomen. Vijandelijk geschut werd tot zwijgen ge bracht en vrijwel de helft van het eiland is thans in de macht der Japanners. Op sommige plaatsen duurt de tegenstand voort. Volgens een bericht uit Amoy is de gouverneur van Hongkong, Young, met onbekende bestemming gevlucht. (D. N. B.) Boven de haven van Hongkong wappert de Japansche vlag, aldus luidt een Domei-bericht. De Ja pansche landingstroepen zijn op het oogenblik doende den laatsten Britschen. tegenstand te breken. Het lot van Hong kong is hiermede bezegeld. De definitie ve bezetting van het eiland is nog slechts een kwestie van korten tijd. De opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten in Britsch-Indië, Wavell, heeft gisteren medegedeeld, naar Domei vérneemt, dat de Britsche troepen ge dwongen zijn Penang te ontruimen. In een D.N.B.-bericht uit Bangkok wordt hieraan toegevoegd, dat de ge vechten in het Noorden van Malakka HET EXTRA BOTERRANTSOEN. De secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de met „57" genummerde bonnen van de boter- kaart en van de vetkaart gedurende het tydvak van Maandag 22 December a.s. tot en met Zaterdag 31 Januari recht zullen geven op het reeds aangekondigde extra rantsoen boter ter gelegenheid van de feestdagen. Elk van deze met „57" genummerde bonnen geeft recht op het koopen van 125 gram boter. Op de hierboven genoemde bonnen van de vetkaart zal de gebruikelijke re ductie worden verleend van 22% cent per 250 gram boter. Het koopen op bon 57 is vandaag reeds toegestaan. Behalve het extra rantsoen zullen nader bekend te maken bonnen recht geven op het koopen van het ge bruikelijke rantsoen boter, dat, zooals bekend, met ingang van 28 December zal worden verhoogd. In verband met de bevoorrading van den handel kan het voorkomen, dat men het extra rantsoen niet reeds by het be gin van den geldigheidsduur van bon „57" zal kunnen koopen. Vandaar, dat bon 57 geldig bljft tot en met 31 Janu ari 1942, buitengewoon gunstig voor de Japanners verloopen. Het eiland Penang is volkomen afge sneden. De Japanners staan 6V2 km van de haven van Penang verwijderd. (D. N. B.) Naar radio Singepore meldt, zyn de bij Singapore gelande troe pen ongeveer 100 mijl opgerukt. De Brit sche-troepen zijn op verschillende plaat sen tot den terugtocht gedwongen. JAPANSCHE TEGENSPRAAK NOPENS BOMBARDEMENTEN VAN NED.-IND. EILANDEN. Blijkens een bericht in de Köln. Ztg. hebben Japansche vliegtuigen de (N e d.- Indisphe) Anambas-eilanden in de Zuid-Chineesche Zee, 200 km. van de Oostkust van Malakka, aangevallen. De geruchten over zoogenaamde Ja pansche bomaanvallen op de Neder- landsch-Indische Tambe- laneilanden, waarbij schade en verliezen onder de burgerbevolking zou den zijn ontstaan, worden in marinekrin gen te Tokio, zoo meldt het D.N.B., ge heel en al onjuist genoemd. Verklaard werd, dat deze geruchten klaarblijkelijk zijn verzonnen om de strijdkrachten van het Japansche leger en de marine in dis- crediet te brengen. Japansche vliegtuigen zouden, vol gens berichten, welke te Tokio via Bangkok uit Australië zijn ontvangen, voor den eersten keer boven de Bis- marck-eilanden ten Noorden van Nieuw- Guinea zijn verschenen. Een bevestiging van deze berichten is nog niet ontvan gen. LISSABON (D.N.B.) Naar uit een officieele mededeeling der kanselarij van den minister-president van Portugal 1 blijkt, heeft de ministerraad zich Woens dag beziggehouden met „gebeurtenissen welke", zooals in de mededeeling gezegd wordt, „zich in de kolonie Timor hebben afgespeeld". De ministerraad is in af- - wachting, zoo wordt verder in de mede- deeling verklaard, van nadere bijzonder heden, ten einde het land te kunnen in lichten over den toestand en over het standpunt van de regeering. De berichten i.z, Macao. De beweerde bezetting van de Portu geesche bezitting Macao in Oost-Azië door de Japanners, waarvan Woensdag uit Londen en ook uit New-York melding gemaakt werd, is gebleken volkomen ge fantaseerd te zijn. Wat de Britten hier mede voor hadden, is 'inmiddels opge helderd door den overval op de Portu- geesche bezitting Timor door Australi sche troepen. Kennelijk was het de bedoeling, een voorwendsel te vinden voor de inbezit neming van Portugeesche bezittingen. De Portugeezen hebben dit spel doorzien en zijn den Engelschen voor geweest door de mededeeling, dat de Japansche aanval op Macao in de redactiebureaux van een courant te Londen is uitgevonden en dat de goede betrekkingen jegens Japan geen aanleiding bieden dit land er van te ver denken, Portugeesch grondgebied te wil len rooven. Het gerucht van den overval der Australiërs op Timor heeft zich te Lis sabon als een loopend vuurtje verspreid en een zeer diepen indruk gemaakt. Tijdens de belangrijke bijeenkomst van den ministerraad, heeft de Portugee sche minister-president, Salazar, naar thans bekend wordt, den Britschen am bassadeur alsmede den vertegenwoordi ger te Lissabon van de vroegere Neder- landsche regeering ontvangen. Het oordeel te Tokio en Berlijn. TOKIO (D.N.B.) Domei meldt: Kringen, die in nauw verband staan met de regeering en commentaar leve ren op den gewelddadigen aanval op Portugeesch Tirpor door Australische en Nederlandsch-Indische troe pen, kenmerken dit optreden als een nieuw voorbeeld voor de flagrante schen ding der neutraliteit van zwakke lan den. De onjuiste berichten, die Reuter over de zoogenaamde bezetting van Macao en over Portugeesch Timor heeft gepubli ceerd, toonen aan, dat men Reuterberich- ten niet meer kan vertrouwen, zoo ver klaarde de woordvoerder der Japansche regeering. - Van Japansche zijde'heeft men er niet aan gedacht, zoo verklaarde hij verder; den status quo van Macao te verande ren. Overigens kan in dit verband ge constateerd worden, dat de Portugeesche regeering tegenover Japan een geest van samenwerking toont. In politieke kringen te Berlijn, aldus meldt A.N.P., ziet men in verband met de bezetting van Portugeesch Timor met belangstelling de zitting te gemoet van het Portugeesche parlement. Men is in deze kringen van meening, dat Engeland zich bedient van hoogst doorzichtige ar gumenten om zijn optreden, dat te Ber lijn beschouwd wórdt als een daad van zeeschuimerij zonder weerga, te motivee- ren. De Maastunnel te Rotterdam. De tunnelbouw te Rotterdam is bijna voleindigd. Als er zich geen bijzondere omstandigheden voordoen, zal de nieuwe verkeersweg onder de rivier in het begin van het volgende jaar kunnen worden opgeleverd. ZATERDAG 20 DEC. 1941. Bezwijkt mijn vleesch en myn hart, zoo is God de Rotssteen mijns harten, en mijn Deel in eeuwigheid. Ps. 73 26. Zon op onder 9.48 17.27 Maan op onder 11.09 20.23 24 Dec. Eerste kwartier. 2 Jan. Volle maan. ZONDAG 21 DEC. 1941. (Vierde Advent.) Aarde! zing den Hóogsten lof x Nimmer hadt gij schooner stof," Hij verscheen, der vaad'ren wensch, 't Woord wordt vleesch, Gods zoo een mensch. Zon op onder 9.49 17.27 Maan op onder 11.52 21.37 ZINKEN STUIVERS* Inde Ned. Staatscourant ls opgenomen het besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Financiën tot invoe ring van den zinken stui ver. Verschillende artikelen van de Munt wet zijn gewijzigd en aangevuld. Bepaald wordt onder anderen, dat niemand ver plicht is stuivers tot een hooger bedrag dan van een gulden aan te,nemen. Omtrent den beeldenaar van den zin ken stuiver wordt het volgende bepaald. Op de voorzijde in een vierkant het zon- nesymbool en de Saksische paardenkon- pen, waaronder een band „Nederland", op de keerzijde de waarde-aanduiding 5 c. op gearceerd veld, benevens het jaartal en het muntteeken. De stukken hebben den vorm van een vierkant, de hoekpunten zijn afgerond. Het besluit treedt heden in werking. VLEESCHWAREN BETER EN GOEDKOOPER. Met'ingang van vandaag is 't vleesch- verbruik in ons land zoodanig geregeld, dat de vleeschwaren, die in den winkel verkocht zullen mogen worden, eener- zijds aanzienlijk in kwaliteit zijn verbe terd en anderzijds veel goedkooper zijn geworden dan zij tot nu toe waren. Men raadplege voor de prijzen de of ficieele publicatie. P. T, T. MET KERSTMIS. De P. T. T.-kantoren hebben beide Kerstdagen dienst als op Zondag. Dit be- teekent, dat ook dit jaar op Tweeden Kerstdag geen bestelling zal plaats vin den, niet van brieven enz., maar ook niet van pakketten. Bij het verzenden van pakketten met een inhoud, die aan be derf onderhevig is, houde men daarmee rekening. Het centrale girokantoor te 's-Graven- hage is niet alleen op de beide Kerstda gen, maar ook op Zaterdag 27 December en zooals vanzelf spreekt, op Zondag 28 December, dus vier dagen achter elkaar gesloten. Nadere inlichtingen verstrek ken de post-, telegraaf- en telefoonkan toren. Ook „huisduiven" onder de duivenoontrole. Als gevolg van daaromtrent gestelde vragen heeft de Höhere Wehrmacht Nachrichten-Offizier bekend gemaakt, dat ook de zoogenaamde „huisduiven", die door sommigen, vooral ten platte- lande, in een kooi of hokje binnenshuis worden gehouden, onder de bepalingen van de controle op post- en sierduiven vallen. De houders van huisduiven dienen lid te zijn van den Nederlandschen Bond van Sierduiven-fokkersvereenigingen, v. Be- verningklaan 36, te Gouda. Tegemoetkoming Sanatoriumverpleging. De tegemoetkoming in de kosten van verpleging in een sanatorium voor tu berculoselijders, bedoeld in artikel 4, 6e, van het tweede uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van sociale za ken van 16 October ingevolge het Zie- kenfondsenbesluit wordt bepaald op f 1.50 per dag. Werkloozenkassen. Aangezien het in het voornemen ligt, dat van 1 Januari 1942 af geen subsidie meer zal worden verleend aan vereeni- gingen met werkloozenkas, die niet zijn aangesloten bij het N.V.V., heeft de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken een wijziging aange bracht in het Werkloosheidsbesluit 1Ö17, I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1