.AARDINGEN kkeiijk FECT Christelijk Dagblad voor Zeeland EN AANBOD Binnenland DAGKALENDER. nog een Bus RADICAAL VER- iruik om Familie, ntèle bij enschen. Bureaux Lange Vorslstraai 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel j. J. FANOY longe Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur» A. DE LANGE ie Goes Groote verliezen der Bolsjewiki - Britsche vlootformatie aangevallen - Australische en Ned.-lndische troepen zijn Portugeesch Timor binnengedrongen. duitschland strijdt voor europa. Met Duitschland voor een Vrij Nederland. ital. weermachtbericht. britsche kruiser gezonken nederlandsche en australische strijdkrachten op portugeesch timor. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. vrijdag 19 dec. 1941. Reorganisatie Kamers van Koophandel. „PB rechten van het bij de ontbonden Kamers werkzame personeel, dat door de nieuwe ingestelde Kamers in een overeenkomstige positie wordt overgeno men, blijven gehandhaafd, voor zoover de secretaris-generaal niet bij wijze van uitzondering anders bepaalt eten. Zij begrepen, doen slagen. Zij ;rt de huiduitwase- iie door luizen ge- ustig liggen. Voort geheel stil. Soms is ;t gevolg is. rust. Zorg, dat ulzenplaag I tvoeging van water leelen voor het vee, it V8n dood. ederverkoopers n en adres en beroep n algemeenen wensch 25 cent. 9- en Vertegenwoordigers M\I0Y). briek worden opge- ne advertentiën van regels a 0.55 bij ding. Ieaere regel Maximum 8 regels. of nummer 10 ct. erhooging. TER. Gevr. eert nette ten 40 en 50 j., godsd. em. of Oud- Ger. of richt, wil schikk. Br. ;s o. 1. N, Bur. „De oes. EEN KIPPENHOK, met asbestbedekking 30LEU MLAMPVER- DE KAM, Brouwerij- kapelle. ïoedgek. ZAAI GR A- tel. Keniagerst 9. 9. -. erwten 9. 9. Zelka 9. Binderhaver 9. 9. ig. J. COPPOOLSE elle. i KOOP: EN STIERKALF. 9 Meliskerke. I KOOP: M GERSTESTBOO. RE Zoutelande. „Het leven van Ds tr Dr J. H. Gunning iding met prijsopgave INBEEK, Brakstraat TER biedt zich, in zin, leeftijd 40 jaar. 12 Boekhandel J. J- nge Giststraat 34, 1 KOOP: IENWAGEN, z.g.a.n. een ONDERSTEL anden). P. STAAL, Kloetinge. B E N D IJ K E. V R IJ D A G 19 DEC. 1941 56e JAARGANG - No. 69 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige adverlenliën. 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën ondfer letter of motto 10 ct. extra Bl| contract belangrijke korting Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakt bekend- Door onze luchtaanvallen in den centralen sector van het Oostelijke front heeft de vijand ook gisteren zware verliezen aan menschen, pantserwagens enN rol lend materieel geleden. Aan de Oost- en- Zuidwestkust van Engeland zjjn in den'afge- loopen nacht havenwerken gebom bardeerd. In N o o r d - A f r i k a* hebben gisteren geen groote gevechtshan delingen plaats gehad. In de wate ren van Cyrenaica geraakten Duitsche gevechtsvliegtuigen in contact met een vry groote for matie Britsche zeestrijdkrachten en plaatsten twee treffers van luchttorpedo's op een zwaren krui ser. Duitsche jagers en luchtdoel artillerie schoten zeven Britsche vliegtuigen omlaag. Bij nachtelijke aanvallen v«i de Britsche luchtmacht op de bezette gebieden in het Westen verloor de vijand vier bommenwerpers. In den tijd van 10 tot 16 Decem ber schoten formaties van de Duit sche luchtmacht en eenheden van de Duitsche marine 74 Britsche vliegtuigen neer, waarvan 52 bo ven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In hetzelfde tijdvak gingen in den strijd tegen Groot- Brittannië 17 eigen vliegtuigen verloren. en Abonnementen enomen door A. FONTEIJNE. Le Cointre N.V., Goes. Het 564ste communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier meldt: „Vijandelijke infanterie en pantserwa gens hebben vruchtelooze aanvallen ge daan op de vesting B a r d i a. Aan het front van S o 11 o e m levgndige bijdrg- vigheid der artillerie. fSliaansche en Duitsche pantserafdeelingen hebben de krachtige vijandelijke pantserafdeelingen die tegen onze stellingen in de zone van Ain el Gazala wilden oprukken, tot staan gebracht. Pogingen van vijandelijke gemotori seerde troepen, onze stellingen binnen te dringen, werden eveneens verijdeld. Bij vijandelijke luchtaanvallen op dor pen in den Dzj)ebel vielen er eenige slachtoffers onder de inheemsche bevol king. In den avond van 16 December zijn eenige bommen geworpen op Ta rente, zonder dat dit gevolgen had. Een onzer duikbooten,' die ook 22-ge vangen genomen Engelsche officieren aan boord had, is niet op haar basis te ruggekeerd. (D. N. B.). Te Londen is officieel be kend gemaakt, dat de lichte Britsche kruiser „Dunedin" op den Atlantischen Oceaan getorpedeerd en gezonken is. Franöche geïnterneerden In Italië vrijgelaten. (A. N. P.). Als eerste resultaat der Fransch-Italiaansche besprekingen wer den alle in Italië geïnterneerde Fran- schen vrijgelaten. Reeds 140 krijgsgevan genen zijn gisteren te Grenoble aange komen. Deze tegemoetkoming der Italiaansche regeering wordt in Frankrijk als een goede basis beschouwd voor de oplos sing der andere problemen. D. N. B.). Dè Engelsche be richtendienst bevestigt in een extrabericht van Reuter uit Londen, dat Ne- d e rl. - Indische en Austra lische strijdkrachten Por- tugeesch-Timor z y n bin nengedrongen. LISSABON (D. N. B.). Naar de bla den melden, heeft de regeering tegen vanmiddag 17 uur den Landdag bijeen geroepen in een buitengewone zitting, voor het aanhooren van een belangrijke regeeringsverklaring over de bezetting van Portugeesch Timor door Australi sche troepen. De strijd op Malakka. (D. N. B.). De jongste berichten uit Singapore geven thans een duidelijker beeld van dien strijd in Noord-Malakka. Volgens deze berichten rukken de Ja- pansche strijdkrachten, die uit Thailand zijn gekomen, langs de rivier Moeda op, die de Zuidelijke grens van den staat Kedah vormt en uitmondt in den Indi- schen Oceaan, tegenover de belangrijke haven en vesting Penang. De Engelschen melden, dat de voorhoede der Japanners nog slechts ongeveer 15 km van de mon ding der rivier verwijderd is. Penang, dat in den laatsten tijd krachtig versterkt is, is, na Singapore, het belangrijkste Brit sche bastion op Malakka. Bombardement van Hongkong. (D. N. B.). De gouverneur-generaal van Hongkong heeft opnieuw een eiseh tot overgave, waarin de aandacht der Engelschen werd gevestigd op het lot van een millioen Chineescbe burgers, van de hand gewezen. Van Japansche z\jde zal thans geen eiseh tot overgave meer worden gesteld. Japansche bommenwerpers en artille rie hebben de beschieting van militaire doelen in Hongkong voortgezet. Admiraal Kimmel1 afgezet. STOCKHOLM (D. N. B.). Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Amerikaansche minister van Marine, Knox, medegedeeld, dat admiraal Kim mel ontheven is van het opperbevel op den Stillen Oceaan. Schout-bij-nacht Ni- mitz heeft bevel gekregen hem te ver vangen. Sowjelfi-froepertbewegingien langs de grens van Mandsjoekwo. (D. N. B.). Associated Press meldt uit Tsoengking, dat de Sowjettroepen langs de grens van Mandsjoekwo uitgebreide bewegingen uitvoeren. TARIEVEN VOOR BRIEVEN VAN EN NAAR DUITSCHLAND VERLAAGD. Tussehen de postbesturen van Duitsch land en Nederland is een bijzondere overeenkomst over de posttarieven in het wederzijdsche verkeer aangegaan, welke op 1 Januari 1942 in werking treedt en waarvan het voornaamste is de invoering van de Duitsche graden van gewicht en de binnenlandsche tarieven in het wederzijdsche verkeer tussehen bei de staten. Dergelijke overeenkomsten heeft Duitschland reeds aangegaan of in voor bereiding met andere landen. Het sluiten van deze bij zondere v e rdragen moet een grondslag vormen voor een algemeene Euro- peesche postunie. Met deze postunie wordt het oude ideaal van een eenheidsporto in het Eu- ropeesche verkeer tot werkelijkheid. De nieuwe tarieven, die tegenover de oude regeling een aanzienlijke verlaging beteekenen, zijn als volgt vastgesteld: Voor brieven naar Duitschland, het protectoraat Bohemen en Moravië en het gouvernement-generaal: tot 20 g. 10 cents; boven 20 g. tot 250 g. 20 cents; boven 250 g. tot 500 g. 30 cents; boven 500 g. tot 1000 g. 50 ct. y Het tarief voor briefkaarten in het verkeer met Duitschland en de boven genoemde gebieden wordt van 7.5 tot 5 cents, van de briefkaarten met betaald antwoord van 15 tot 10 cents verlaagd. In het verkeer DuitschlandNederland gelden de binnenlandsche Duitsche brief kaart-tarieven. Wegens deze tariefsverlagingen voor brieven en briefkaarten wordt het thans geldende speciale tarief voor de zelfde poststukken in het grensverkeer met Duitschland (d.w.z. in het verkeer tus sehen de grensplaatsen, die niet meer dan 30 km van elkaar verwijderd lig gen) opgeheven. In dit verkeer gelden nu ook de bo venvermelde tarieven. WIJZIGING WINKELSLUITINGSWET. In de Staatscourant van 18 dezer zijn twee beschikkingen van den secretaris generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart opgeno men, waarbij wijziging is gebracht in de winkelsluitingswet en het winkelslui- tingsbesluit. Op grond van eerstbedoelde beschik king is de winkelsluitingswet van toe passing verklaard op de fotografische ateliers, voor welke eenzelfde regeling zal komen te gelden als voor de kappers- en barbierswinkels. Dit sluit in, dat be doelde ateliers-op Zondag geheel geslo ten zullen zyn en op de werkdagen des avonds na 't algemeene winkelsluitings tijdstip nog tot 20 uur, uitsluitend voor het verrichten van fotografische werk zaamheden, geopend zullen mogen zijn. De tweede beschikking brengt enkele wijzigingen in het winkelsluitingsbesluit aan, waarvan de voornaamste zijn, dat de verplichting tot openstelling van win kels voortaan niet zal gelden op de al gemeen erkende christelijke feestdagen en dat de dagen, waarop de ontheffing van die verplichting in verband met va- cantie van winkelier of personeel zal gel den, in den vervolge in twee complexen van ten hoogste zes achtereenvolgende dagen zullen moeten worden gekozen. KERSTFEEST WINTERHULP. Winterhulp Nederland organiseert op 21 dezer in den Haagschen Dierentuin een groot Kerstfeest, waartoe duizend Nederlandsche kinderen worden uitge- noodigd. BOUWEN ZONDER VERGUNNING. In het Verordeningenblad is opgeno men een besluit van de secretarissen-ge neraal van de departementen van Wa terstaat en van Justitie betreffende het strafbaar stellen van het bouwen zonder goedkeuring van den algemeen gemach tigde voor den wederopbouw. Hierbij wordt bepaald, dat hij, die een bouwwerk, dat ingevolge punt 6 vau het besluit van den opperbevelhebber van land- en zeemacht van 21 Mei 1940 be treffende den wederopbouw I (Staats blad po. O 550) niet mag worden onder nomen of voortgezet zonder goedkeu ring van of vanwege den regeerings- commissaris voor den wederopbouw (thans genaamd algemeen gemachtigde voor den wederopbouw), zonder zooda nige goedkeuring onderneemt of voort zet, wordt gestraft met een der straffen, genoemd in artikel 8, lid 1, van het be sluit lio. 4/1941 betreffende de bouwnij verheid. Dit besluit treedt heden in werking. Postverkeer met West-Indië gestaakt. In aansluiting op het bericht, dat het postverkeer met Zuid- en Midden-Ame- rika niet meer wordt gehandhaafd, ver nemen wjj, dat hieronder ook valt het postverkeer met West-Indië, dat ook is gestaakt. Distributie-toeslagkaarten voor bijzon deren arbeid en de zeifverzorger^. Zij, die aanspraak doen gelden op dis tributie-toeslagkaarten wegens bijzonde ren arbeid, kunnen niet tevens gebruik maken van de dezer dagen bekend ge maakte regeling voor z.g. zelfverzorgers. Wie zich dus bij den distributiedienst in de gemeente, waar de arbeid wordt ver richt, vervoegt voor het in ontvangst ne men der toeslagkaarten, ontvangt boven dien slechts de bonkaarten der normale verbruikers en komt dan niet in aanmer king voor de zelfverzorgingsregeling. £y, die recht hebben op toeslagkaarten als hierbedoeld en niettemin uit eigen gra'an gebakken brood willen gebruiken, of huisslachtingen willen verrichten, kunnen desgewenscht onder de zelfver- zorgersregeling vallen, do,ch ontvangen in dat geval geen toeslagkaarten voor hun bijzonderen arbeid. Het komt er dus op neer, dat men moet kiezen tussehen de toeslagkaarten voor bijzonderen ar beid en de voordeelen van de zelfverzor gingsregeling. Bovengenoemde regeling geldt alleen voor het gezinslid, dat persoonlijk den bijzonderen arbeid moet verrichten. Indien dus een of meer leden van het gezin wegens bijzonderen arbeid recht hebben op toeslagkaarten, en deze in ontvangst nemen, dan is dit voor de ove rige gezinsleden, die geen recht hebben op toeslag-kaarten, geen beletsel om de zelfverzorgingsregeling te kiezen. Sluiting van de Jacht. In de Ned. Staatscourant is opgeno men een besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Visscherij, waarbij wordt bepaald, dat met ingang van (1 Januari 1942 de jacht met geweer op alle wildsoorten zal zijn gesloten. Kersttoelage bij de post. De Nederlandsche Posterijen zullen ook dit jaar weer aan alle op 15 Decem ber 1941 in dienst zijnde ambtenaren, beambten en arbeiders, die een inkomen van niet meer dan f 2000 per jaar heb ben, een Kersttoelage verstrekken, waar van het bedrag voor gehuwden en onge- huwden verschilt. De toelage wordt op dezelfde voor waarden ook uitbetaald aan het perso neel van de Rijksradiodistributie. Brood voor honden en katten. Alle tot dusverre uitgereikte distribu tiekaarten voor honden- en kattenbrood moeten vóór 31 December 1941 gezonden worden naar de sectie bijzondere dier- 21 Dec. tot en met 27 Deo. 1941. 4 rants, brood of gebak. y2 rants, brood of gebak. y2 rants, vleesch of vl.w. 1 rants, vleesch of vl.w. 8y2 liter melk. 1% liter melk. 1kg. aardappelen, y2 kg. aardappelen. 49-4 brood 49 brood 49 vleesch 49 vl.waren 49-A melk I 49 roode R melkkaart 49-A aardapp. 49-B aardapp. 30 Nov. tot en met 27 Deo. 1941. 1 kg. suiker. 50 gr. cacao. 250 gr. koffie-surrogaat 500 gr. jam. 1 rantsoen bloem, brood of gebak. 250 gr. rijst. 250 gr. havermout of peulvruchten. 250 gr. gort. 100 gr. vermicelli of maizena. 100 gr. kaas. 100, gr. kaas. 150 algem. 2e periode cacao 155 algem. 156 algem. 151, 152, 153, 154 algem. F en G rijst 161 algem. 162 algem. 163 algem. 157, 158, 159, 160 algem. 1(57 algem. 10 Dec. tot en met 27 Dec. 55-56 boter 125 gr. boter. 55-56 vet 125 gr. boter m. reductie. BIJZONDERE RANTSOENEN. 21 Dec, tot en met 31 Jan. 1942. 57 boter125 gr. boter. 57 vet125 gr. boter met reductie De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 20 Dec.: 48 brood, vleesch, vleeschwaren, melk I, aardappelen. groepen van het Rijksbureau, Prins Hendrikplein 2, Apeldoorn. Aan de op te zenden kaarten moeten aanwezig zg'n de bonnen nrs 2, 3, .^0, 21, 22, 24 en 25. Bij ontbreken van eén of meer van deze bonnen of bij inzending na 31 Dec., zal in geen geval een nieuwe kaart worden uitgereikt. De bonnen nrs 18 en 19 dient men voor opzending van de kaart te ver wijderen en dus niet mede te zenden, aangezien deze bonnen geldig zijn voor respectievelijk Januari en Februari 1942. Tevens wordt medegedeeld, dat de voedselpositie het noodzakelijk maakt, dat de aanfok van honden zooveel moge lijk achterwege blijft. Derhalve zal voor pups in het jaar 1942 in het algemeen geen voederkaart worden uitgereikt. Del toornen in het bouwbedrijf. Het college van rijksbemiddelaars heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de bouwarbeidersbonden, strekkende tot het bindend vaststellen van loonen en andere arbeidsvoorwaarden voor het 'stucadoorsbedrijf. Het college heeft daarbij overwogen, dat het dringend noodzakelijk moet ge acht worden, dat meer eenheid tot stand komt in de loonen die voor de verschil lende onderdeelen van het bouwbedrijf gelden. Vóór het verstrijken van de collectie ve arbeidsovereenkomst in het bouwbe drijf dient daarom elke maatregel ach terwege te blijven welke 't bereiken van meer eenheid zou kunnen schaden. Sociale verzekeringspremies van in het buiteriland werkende arbeiders. Een besluit van den secretaris-gene raal van het departëment van Sociale Zaken bepaalt, dat voor den tijd, gedu rende welken een krachtens de invalidi teitswet verzekerden Nederlandschen ar beider in dienst is van ondernemingen of organisaties in België en Frankrijk, wel ke de sociale verzekeringen der by haar werkzame Nederlandsche arbeiders op gedragen hebben aan de stichting „De Centrale Onderlinge Brussel" de premie terzake van de invaliditeitsverzekering betaald wordt door het loonbureau van deze centrale. De organisatiecommissie. In de Nederlandsche staatscourant is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart tot vaststelling van het tijdstip, waarop de taak der organisatiecommissie op het gebied van de industrie eindigt. Hierbij werd bepaald, dat dë taak der in art. 1 van het eerste uitvoeringsbesluit orga nisatie bedrijfsleven ,1940 (Nederland- i sche staatscourant van 12 November 1940, no. 221) bedoelde organisatie commissie op het gebied van de indu strie met ingang van 20 December 1941 eindigt. De organisatiecommissie blijft belast met het treffen, voor zoover en zoolang dit noodig is van voorzieningen voor den overgang van bestaande be drijfsorganisatie naar de tot de hoofd groep „industrie" behoorende bedrjjfs-, vak- en ondervakgroepen. Wien heb ik nevens U in den hemel? Nevens U lust my ook niets op de aarde Zon op onder 9.48 17.27 Maan op onder 11.09 20.23 24 Dec. Eerste kwartier. 2 Jan. Volle maan. Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in zake de samenstelling, in richting en bevoegdheid van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Haar gebied valt in den regel samen met dat van de provinciën. De secretaris generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart bepaalt het aantal, de gebieden en de zetels der Kamers gehoord het toporgaan van het georganiseerde bedrijfsleven. De Kamers behartigen zelfstandig de belangen van alle ondernemingen in haar gebied in het kader van het be drijfsleven als geheel, nl het bijzonder moeten de Kamers de overheidsorganen ter zijde staan door het verstrekken van feitelijke mededeelingen en het ijitbren- gen van adviezen. Zij kunnen déze ook uit eigen beweging verstrekken. Tot de taak der Kamers behoort ver der de bevordering van de algemeene belangen van economischen aard in haar gebied, welke niet aan andere licha men, instellingen of bepaalde autoritei ten ter behandeling zijn of worden voorbe houden. Hiertoe behoort in 't bijzoiider: 1. Het stichten en beheeren van instel lingen ten dienste van het bedrijfsleven in haar gebied; 2. het voeren van algemeene propa ganda voor en het verstrekken van voor lichting over het bedrijfsleven in haar gebied; 3. het verleenen van subsidies aan in stellingen, welke een algemeen belang van het bedrijfsleven in haar gebied be vorderen; 4. het vorderen van de rijks-, provin ciale en gemeente-ambtenaren van de voor haar verslagen en verzameling van statistische gegevpns benoodigde op gaven. Behalve tot het houden van het han delsregisters ingevolge de Handelsregis terwet zijn de Kamers verplicht tot uit voering van de haar door de organen van het algemeen bestuur gegeven op drachten. Zij zijn in het bijzonder be voegd certificaten van oorsprong en an dere verklaringen ten dienste van het bedrijfsleven af te geven, alsmede hand- teekeningen, welke in het handelsregis ter zijn ingeschreven, te legaliseeren. Voor zoover dit voor de verrichting van deze bedoelde werkzaamheden noo dig is, kan de secretaris-generaal den Kamers verordenende bevoegdheid geven. De secretaris-generaal benoemt een voorzitter van een Kamer voor den tijd van twee jaar, die jaarlijks voorzitters benoemd voor de gevormde afdeelingen. De voorzitter van een Kamer wordt ge adviseerd en bijgestaan door een raad van bijstand, waarvan de secretaris-gene raal het aantal leden bepaalt en vast- stelt hoeveel hunner voor elk der tak ken van bedrijf moeten worden aange wezen. De voorzitters van de hoofdgroe pen en bedrijfsgroepen, wier ondernemin- 9 gen haar hoofdzetel in het gebied der Kamer hebben, moeten in ieder geval tot leden van den raad van bijstand worden benoemd. De voorzitter van een Kamer benoemt den algemeenen secretaris, in overleg met den secretaris-generaal. Voorts zijn in het besluit bepalingen opgenomen betreffende de geldmiddelen van en het toezicht op de Kamers. Dit toezicht wordt geoefend door den secre taris-generaal, diebesluiten strijdig met een wettelijke bepaling of het algemeen belang, kan schorsen of vernietigen. Ten slotte wordt nog het volgende be paald: Dit besluit treedt met in gang van 1 April 1942 in werking. Tegelijkertijd treedt de wet op de Kamers van Koophandel (Staats blad 1920, no. 152) buiten werking, even als alle bepalingen, welke met dit be sluit in strijd zijn. Met ingang van 1 April 1942 zijn de bestaande TCamers van Koophandel en Fabrie ken ontbonden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1