Ziek PRODENT DE PtONIERE FEUILLETON Binnenland Mffnhardt's Poeders Wanneer verduisteren Uit de Provincie Wees zuinig op Uw tanden. Dus met DISPERGON tegen tandsteen. ken, die zich 4éh varklaren met het Europeeache verantwoordelij kheidsgevoel, dan dat de Germaansche volken het voorbeeld geven, Os volk nu die zijn van één raa, var; éepen bloede: Dultschland, Nederland, Zweden, Noorwegen, Dene marken, En zoo dat een levensnoodza- keliikheid is en dat is het zullen wij Nederlanders dan straks als het hin kende paard achteraan komen en smee- ken om te worden toegelaten tot de Eu- ropeesche levensruimte of ons reeds nu als eerste bekennen tot de Germaansche solidariteit als grondslag voor een ver- eenigd en krachtig nieuw Europa? Ik heb niet geaarzeld, ik gevoel mij verantwoordelijk voor de toekomst voor ons volk. De bezetting van Curasao en Suriname, de onverantwoordelijke, ja waanzinnige oorlogsverklaring aan Ja pan, hebben de deur dicht gedaan. Ik ben naar den Führer gegaan in Berlijn en heb hem gezegd, niet als particulier maar als leider der N.S.B.: 1. Dat naar mijne meening het welzijn en het voortbestaan van het Nederland- sche volk alleen kunnen worden gewaar borgd in het lotsverbonden samenhouden van alle Germaansche volkeren; 2. dat ik het geloof heb, dat hij, Adolf Hitler, de van God gegeven Germaansche leider is, die tot roeping heeft de Ger maansche volken uit den nood en de be dreiging van heden te leiden naar een lichtende toekomst; 3. dat ik de onwrikbare overtuiging heb, dat hij, Adolf Hitler, als Germaansch leider nimmer iets zal eischen, dat in strijd zou zijn met de eer, de waardig heid of de belangen van het Nederland- sche volk, en dat ik daaruit de conse quentie trek: de verbondenheid op leven en dood. VERKLARING VAN HITLER. Ik kan u zeggen, mijne kameraden, dat de Führer zich daarover zeer verheugde en ons volk de gelegenheid wil geven niet ais overwonnen natie, niet als kolonie, niet als protectoraat, maar als vrij n a t i o n a a 1 - s o ci a 1 is t i s ch Ger maansch volk zijn plaats in het nieuwe Europa in te nemen en zijn aandeel te hebben aan het gestalte ge ven aan het nieuwe Europa. Afgesneden van zijn koloniën, afgesne den van andere werelddeelen, zou het Nederlandsche volk op zijn klein grond gebied hier verkwijnen en verkommeren, wanneer het niet werd toegelaten als. deelgenoot in het nieuwe Europa. Het wordt toegelaten, neen, het is toegelaten op den 12 en December. N Dit is het grootste geschenk dat ik u, mijne kameraden, op dezen dag kan brengen, dit is ook het grootste geschenk dat de N.S.B., de veel gehoonde en ge smade, op dezen, haar tien jarigen ge denkdag, aan het Nederlandsche volk aanbiedt. Een geschenk dat eens door het gansche volk op zijn hooge waarde zal worden geschat. Zoo beginnen wij dan ons tweede tien jarig tijdvak. Inderdaad te midden van woelige baren, in storm getij. De koers staat vast. Zij was oost, zij is oost, en zij blijft oost. Dat een iegelijk Aet hoore en er zich naar richte. Onze taak staat ons klaar voor oogen. Ik zal haar in enkele punten samenvat ten: 1. de actieve doelbewuste deelneming aan de samenwerking van alle Germaan sche volkeren tot beveiliging van Euro pa, gedragen door de zekerheid, dat dit gemeenschappelijk belang vóórgaat, vóór het belang van ieder der volken afzon derlijk; 2. het deelnemen van het Nederland sche volk aan de kolonisatie en de ex ploitatie van de Oost-Europeesche gebie den; 3. het verkrijgen van de volkomen ge lijkberechtigdheid in de Europeesche levensruimte en het zoeken en vinden van emplooi voor den ondernemingsgeest en de arbeidskracht van ons volk in Europa, opdat welvaart zal komen en de armoede zal worden verdreven; 4. het verhinderen van het wegkwij nen en voortvegeteeren van ons volk in een te nauwe levensruimte, nu alle we gen over zee zijn afgesloten; 5. de lichamelijke, zedelijke en geeste lijke verheffing van ons volk, de zorg voor het welzijn van het volk door ar beidsdienst, arbeidsfront, volkswelvaart, volksgezondheidsdienst, enz. te organi- seeren en tot bloei te brengen; 4) -o- En toen kwamen mijnheer en me vrouw Verlaan te staan voor het ant woord op de vraag: mag ik 's Zondags middags helpen op een Zondagsschool? Gretha was toen zestien jaar. En na tuurlijk gaven zij toestemming. Niet al leen, omdat zij haar, zoo eenigszins mo gelijk- graag een genoegen deden, maar ook om de zaak zelf: kinderen brengen het Evangelie van Jezus Christus. Het is de eerste aanraking geweest van Gretha met het onderwijs. De onder wijzeres der Zondagsschool is hoofd van een Fröbelschool. En zoo is duidelijk het verband: als Gretha in de zomervacantie enkele weken met oom en tante op reis is geweest en verder met haar leegen tijd geen raad weet de vacantie duurt 7 weken! dan is daar haar verzoek: laat mij voor de aardigheid juffrouw Datema gaan helpen op de Fröbelschool; ik vind het zoo leuk bij kinderen, 6. het organiseeren van de levenskrin gen van ons volk, waardoor de enkeling tot zijn recht kan komen en een dam wordt opgeworpen tegen gelijkschakeling en staatsabsolutism.e; 7. het organiseeren en tot leven wek ken van den komenden Nederlandschen Gerpfiaanschen nationaaL-socialistischen staét, waarin wij in vrijheid zullen kun nen leven. Om dit alles tot stand te brengen is een hechte, sterke, eensge.zinde, offer vaardige nationaal-socialistische bewe ging noodig. Wij gaan het tweede tien jarig tijdvak in met rond honderdduizend leden, met een W.A., een S.S., een jeugd storm en een N.S.V.O. in vollen opbouw. De N.S.B. is op dezen dag verklaard tot de dragende politieke organisatie in Ne derland. Dit legt ons vele verplichtingen op, alle voortkomende uit deze ééne: te be wijzen, dat zij is om God te dienen en niet den duivel, opdat ons volk weer ge- zomj en sterk zal worden. Het eerste tienjarig, tijdperk is het tijdperk van de voorbereiding van de wederopstanding van ons volk; het twee de tienjarig tijdperk is dat van het leg gen van alle grondslagen voor de weder opstanding. Het oude huis is afgebrand, het ontwerp voor het nieuwe is klaar; de uitvoering gaat beginnen. Daartoe is noodig één volk. Het beste deel, het strijdvaardigste en het offer vaardigste deel daarvan wordt verza meld in de N.S.B. ^>m daarin voor zijn dragende taak gereed te worden ge maakt. Velen staan nog buiten onze ge lederen, die er in behooren. Daarom be paal ik, dat met ingang van 5 Januari a.s. weer leden in de beweging zullen worden opgenomen. De weg blijft via het instituut van sympathiseerenden. Diege nen uit de sympathiseerenden, die de kracht en de roeping in zich gevoelen om als werkend lid toe te treden, zullen, nadat zij dit hebben bewezen, van harte welkom zijn en kameraadschappelijk worden opgenomen, mits zij ons leidend beginsel en onze bronnen volkomen aan vaarden en disciplinair willen dienen. Ik dank allen, die, in den loop van deze tien jaren trouw, ijverig en eerlijk hebben gediend. Da talrijke onbekende soldaten, die altijd op hun post waren, die altijd daar waren, waar te werken, te offeren en te strijden viel. Dank zij hun is de beweging zoover gekomen. Zoo gaarne zou ik ieder afzonderlijk in de oogen zien en den tusschen ons geknoop- ten band met een handdruk bevestigen. Dit is niet mogelijk. Ik onthoud mij zelfs van het noemen van namen. Met één uit zondering. De man, met wien ik de be weging 'ben begonnen. De man met wien ik heb gewikt en gewogen, óf wij ,wel zouden beginnen. Zoo zijn Wij Neder landers. Maar toen ik hem de vraag stel de: gaat gij mede?, toen zei hij- ja en daarbij is het gebleven. Kameraad Van Geelkerken, ook gij herdenkt als eenige naast mij tien jaren van strijd. Het was goed. Gij zijt bedankt. Wij gaan weer verder. Kameraden! Ik vertrouw op u, dat gij voort zult gaan uw plicht te doen. Niet alleen op mij rust de verantwoordelijk heid voor de toekomst van uw volk. Ook op u. Gij hebt de beweging gemaakt, zonder u zou ik machteloos zijn geweest. ■Gij hebt mij in de afgeloopen jaren niet in den steek gelaten. Gij zult moedig en vastberaden met mij het tweede tien jarig tijdvak ingaan. Uw belooning zal daarin bestaan, dat gij weet, deel te heb ben aan de wederopstanding van uw volk. Laten wij een oogenblik met onze ge dachten zijn bij het jaar 2000. In het jaar 2000 zal er een nieuw Europa zijn. Zal er dan een sterk, gezond en gelukkig Nederlandsch volk zijn, óf zal dit volk kapot, gebroken terneer liggen? Ik geloof onvoorwaardelijk, dat het Nederlandsche volk in het nieuwe Europa, dat wij zul len helpen bouwen, een groote toekomst tegemoet gaat. De klokken van den Dom zullen dan luiden boven een nieuwe ge neratie, wij ouderen zullen allengs zijn heengegaan, Alleen de jongsten onder ons zullen dan. vergrijsd, nog in leven zijn en zij zullen zich dezen dag herin neren, nu wij staan op den drempel van den nieuwen tijd. Wij danken God, dat hij ons het inzicht en de kracht heeft ge geven een werktuig in zijn hand te mo gen zijn, een onvolmaakt, maar een het goede nastrevend werktuig, dienende om ons volk uit zijn grooten nood van heden te leiden naar een gelukkige toekomst. Wij gelooven in de toekomst van ons Oom en tante Vanvelden hebben niet grif toegestemd: 'twas eigenlijk te gek; ze heeft haar vacantie noodig en gaat zich opsluiten in zoo'n school. Maar de schaal is toch ten gunste van Gretha overgeslagen. En daar is nóg meer gegroeid, haar haar liefde tot kinderen; daar schoot nóg meer wortel het besef: ik moet mij bekwamen voor onderwijzeres, ik moet niet naar het kantoor. Zoo is het phase tot phase gegaan. En de slotphase werd het dringend, smeekend yerzoek: oom, neem mij van de H.B.S. en laat mij studeeren voor onderwijzeres; als ik een paar jaar werk, cursussen volg, kan ik best examen doen. Toen is er voor het eerst een zware wijs opgegaan. Toen leek het dat oom resoluut „neen" zeggen zou. Gretha zeurde niet. Zij berustte. Zooals zij al tijd berustte, gehoorzaam en gezeggelijk, als zij steeds was. Als oom dan persé hebben wilde, dat zij op het kantoor kwam, dan zou zij er heen gaan, zij het met lood in de schoenen. Wet er daarna precies is voorgevallen, volk, er zullen straks weer arbeid en brood, idealen en geloof zijn en daardoor zal de blijmoedigheid terug keeren, die is geweken in deze benarde tijden. Kameraden, ter eere van onze gasten, die ik hierbij dank zeg voor hun aanwe zigheid en de door hen gesproken woor den ter eere van het strijdende en lijden de Duitsche broedervolk, waaraan geheel Europa zooveel is verschuldigd, zingen wij het Duitsche volkslied. Daarna het zesde couplet van het Wilhelmus: Mijn schilt ende betrouwen, zijt Gij, o God, mijn Heer DE INDRUK TE BERLIJN. BERLIJN, (A.N.P.) De verklarin gen van den Rijkscommissaris, Rijks minister Seyss Inquart, naar aanleiding van den tienden verjaardag van de op richting der Nationaal Socialistische Be weging in Nederland en de uiteenzettin gen van den leider dezer beweging, Ir. Mussert, trekken in Duitsche politieke kringen sterk de aandacht. De betooging wordt beschouwd als een beginnende op heldering van zekere ideologische proble men ter opheffing van misverstanden en ter afwijzing van zekere, door de vijande lijke propaganda verspreide tendenties. In dezen zin is deze betooging, paar men hier verklaart, voor de toekomstige vor ming der betrekkingen tusschen beide volken van bijzondere beteekenis. DE ZIEKENFONDSPREMIE. Bij de vaststelling van de premie, die, ingevolge het Ziekenfondsenbesluit, ten behoeve van de verplicht verzekerden moet worden voldaan, dient steeds te worden uitgegaan van hetzelfde loonbedrag als voor de berekening van de Ziektewet-premie in aanmerking ge nomen wordt. Tevens zij er op gewezen, dat, wanneer de werkgever, op grond van het bepaal de in art. 1638 c B. W. (doorbetaling van het loon bij ziekte), over de wachtdagen, die de Ziektewet voorschrijft, loon uitbe taalt, of later op het ziekengeld een toe slag geeft ten bedrage van 20 pet. van het loon, ook van deze loonbetalingen ziekenfondspremie moet worden voldaan. NAAR RUILVERKAVELING IN NOORD-BRABANT. Binnenkort zullen de eigenaren van gronden, gelegen onder Oirschot, Boxtel en Oisterwijk, in vergadering worden bij eengeroepen ter bespreking van de plan nen, welke zijn gemaakt voor de ruilver kaveling en de ontginning van een groot complex moeras en woeste grond onder genoemde gemeenten. Er zullen belangrijke werken moeten worden uitgevoerd om den grond bouw rijp te maken, maar men verkrijgt dan ook ruim 900 ha goeden bouwgrond. Geieni beufs op 27 eni 31 December'. Zaterdag 27 December 1941 en Woens dag 31 December 1941 zijn met goed keuring van den wnd. secretaris-gene raal van het departement van financiën als beursvacantiedagen vastgesteld. Maximumprijzenl voor eieneni vastgesteld. Met ingang van 5 December zijn maxi mumprijzen voor eieren vastgesteld, wel ke gedurende het winterseizoen 1941/42 zullen gelden. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tusschen versche kippeneieren, versche eendeneieren, alsmede koelhuis- en kalkeieren. De prijs bij verkoop door den pluimveehouder aan een verzamelaar is gedurende het tijdvak tot en met 21 Februari a.s. voor versche kippeneieren bepaald op ten hoogste f 1.32 per kg. De detaillist mag tot 1 Maart aan den con sument voor versche kippeneieren van klasse 3 (5758 kg per 100Ó stuks) 10 cent per stuk in rekening brengen. Gelijk bekend, worden de eieren op het oogenblik hoofdzakelijk bestemd voor ziekenhuizen en zieken en zal men alleen bij bijzondere gelegenheden tot algemee- ne distributie overgaan. door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Griep, Rheumatische pijnen, ook vastzittende Hoest: in al deze gevallen zullen U spoedig helpen. Doos 45 cent. Vraag ze Uw Drogist. (Adv.) heeft Gretha langen tijd niet geweten. Eerst na het schriftelijk examen, toen zij sprak met tante, heeft deze bekend, dat z ij het is geweest, die oom heeft overgehaald, het nichtje haar zin te ge ven. Niet om dat geven van haar zin want oom wilde aanvankelijk absoluut niet maar omdat tante had ingezien: het is niet een gril; het is een behoefte van haar hart. En als die er is, echt is, waarom dan tegenwerken? Bovendien: is' onderwijzeres niet een betrekking, ge knipt voor een vrouw; veel en veel beter dan het kantoor? Toen is het besluit gevallen: zij mag van de H.B.S. en mag examen doen voor onderwijzeres. Op de kweekschool was geen plaats geweest: de tijdsomstandig heden eischten inkrimping van het aan tal leerlingen; de directeur kon geen uit zondering maken voor Gretha Verlaan. De „stoomcursus" bood uitkomst. Het resultaat zit in de auto, die juist den Singel opdraait; 'n gelukkig jong meisje, die „cum laude" de acte heeft gehaald, gereed om het leven jn te gaan, het le ven vóór de klas. (Wordt vervolgd.) Het theerantsoen van zieken. In afwijking van de geldende regeling, zullen administrateurs van ziekenhuizen den voor het het koopen van thee aan gewezen bon „168" van die patiënten, die, naar verwachting van den behande lend geneesheer, voor of op 21 Decem ber 1941 uit het ziekenhuis zullen wor den ontslagen, aan deze personen dienen ter hand te stellen. Hierdoor zijn de be- i trokkenen of hun familieleden in staat dezen bon nog tijdig, dus uiterlijk op 17 December a.s. bij den detaillist in te le veren. DONDERDAG 18 DEC. 1941. 's Morgens tot 9.47 u. 's Avonds van 17.26 u. Middelburg. Goed werk. Men is begonnen met herbestrating van de Langedelft, vanaf de Markt. Het is te hopen, dat men dit voortzet en dat na de hoofdstraat ook enkele zijstraten een beurt krijgen. Reeds 13 woningen op het Zand be trokken. Thans zijn 13 van de 146 in aan bouw zijnde woningen, die aan den Kou- dekerkschen weg staan, betrokken. Be gin Januari zal weer een deel die verder van den weg af worden gebouwd, volgen. Het aantal onder dak zijnde woningen neemt snel toe. Distributiebescheiden. Men moet bij het afhalen der nieuwe distributiebe scheiden er goed aan denken, dat zij, die tot nu toe vetkaarten hebben, de eerste deur rechts in de gang moeten door gaan, en de houders van boterkaarten de tweede deur. Wil men van boter- tot vetkaarten overgaan, dan moet men een formulier aanvragen. De herbouw. Op den hoek van de Pottenmarkt en de Bodenplaats maakt men thans den grond bouwrijp voor pan den voor de heeren F. Merk en J. J. Grijspeere, terwijl dit in de Langedelft naast de tijdelijke Uniewinkel het geval .is voor het pand, waarin het filiaal van de rijwielfabriek Fongers wordt geves tigd. Dit pand wordt gebouwd voor den heer J. L. de Lange. Jubilea. De heer J. Antheunisse kwam op 17 December 1916 in dienst bij de N.V. Zeeuwsche Kolenmaatschap pij en heeft zich daar opgewerkt tot boekhouder. Heden is hij bij zijn zilveren jubileum door den directeur der N.V., het personeel en zakenrelaties gecompli menteerd en had hij verschillende bewij zen van belangstelling in ontvangst te nemen. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum bij de P.T.T. mocht de heer L. H. H. Parren gisteren uit handen van den directeur van het post- en telegraaf kantoor, den heer J. W. Kunst, een oor konde vervat in een map en onderteekend door den directeur-generaal, dr ir M. H. Damme, namens hét hoofdbestuur in ontvangst nemen. Mejuffrouw A. T. Wo- gum heeft als «chef-telefoniste den heer Parren gecomplimenteerd, waarna de heer P. C. Verbeek namens directeur en personeel het boekwerk „De Monumen ten van Middelburg" van Dr W. S. Unger en een ets, voorstellende het gezicht op den Langen Jan, genomen vanaf den voormaligen Wal, aanbood. 't Zand. De oud-ingezetenen der ge meente Koudekerke hebben een bedrag aan geld bijeengebracht om een herinne ringscadeau aan te bieden aan den bur gemeester van Koudekerke. Naar wij ver nemen zal a.s. Zaterdagmiddag om half twee in het Vereenigingslokaal op 't Zand een schilderij worden aangeboden. Dit schilderij is vervaardigd door den schil der Wim Helder te Middelburg. (P. Z. C.) Vlissingen. 'Ned. Roode Kruis. Het secretari aat van het Ned. Roode Kruis, afd. Vlis singen, wordt thans waargenomen door Ds J. S. Hartjes, alhier. De gemeientefinanciën. De balans over het dienstjaar 1940 wijst een na- deelig saldo aan van f 123.988 voor den gewonen dienst. De kapitaaldienst sluit met een nadee- lig saldo van f 115.300,58. Uit 'sRjjks kas werd een bijdrage van f 97.400 ont vangen. Verminderd met het voordeelig ver schil tusschen de achterstallige inkom sten en uitgaven volgens de rekening over 1940 bedraagt het nadeelig slot van den dienst f 20.634,98. Ten behoeve van het verkeer zijn op eenige drukke punten richtlampen ge plaatst, welke bij de duisternis goede diensten bewijzen. HEERLIJK SCHUIMENDI Gooi geen oude tuben weg! Slechts tegen inlevering van een. willekeurige oude tube met dop kunt U voortaan eeo in.tube verpakt product koopen I Nederlandsch Fabrikaat. Goes. Wegens het gebruiken van een voet- gangerslaantaarn, welke niet voldeed aan de bepalingen werd geverbaliseerd M. W. S. B. uit Hontenisse; wegens open bare dronkenschap J. v. d. W. uit Hein- kenszand en wegens het zich in de open lucht ophouden tusschen 24 en 4 uur G. J. v. Z. alhier. Zuid-Beveland. Kapelle. Boerder ij brand. Maandagavond kwart voor acht is brand ontstaan in de kapitale landbouw- schuur van den heer J. L. de Jager aan de Ooststraat. In de- schuur waren groo te partijen hooi en stroo, c.a. 5 ton graan en alle landbouwwerktuigen opgeslagen, waarin het vuur gretig voedsel vond, zoodat de schuur in korten tijd in lich terlaaie stond. 23 koeien en 9 paarden konden nog bijtijds worden gered. De brandweer, welke spoedig ter plaatse was, tasttte onder leiding van den opper- brandmeester Jac. de Jonge, met twee stralen van de motorspuit en drie stra len op de waterleiding 't vuur aan, doch men kon niet verhinderen, dat de ge- heele schuur, die een oppervlakte van ca. 500 m2 heeft, in .vlammen opging. De vonkenregen leverde dusdanig ge vaar op voor andere boerderijen, dat tot ontruiming moest worden overgegaan. Een belendende woning heeft men door nathouden kunnen behouden. Om 9 uur was men den brand meester. Op het ter rein van den brand was ook burgemees ter W. Bierens aanwezig, terwijl een groote menschenmenigte het vlammen spel gadesloeg. De schade wordt döor verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Om 6 uur had een knecht de schuur ge sloten en was nog geen onraad bespeurd. De vuurzee was' tot in wijden omtrek te zien. Yerseke. Het buurtschapshoofd van de Winterhulp Nederland alhier heeft wederom een bedrag van f1200 ontvan gen ter verdeeling in de maand Decem ber. Het gemeentebestuur heeft tegen Vrijdag a.s. een samenkomst belegd in het gymnastieklokaal van School I al hier, teneinde officieel afscheid te nemen vna den heer J. Oom, aan wien met in- Op 22 en 23 December zal de groote Kerstcollecte van Winterhulp worden gehouden. Bij honderdduizenden zijn te Gennep de Kersthangertjes vervaardigd, die ten bate van het goede doel verkocht zullen worden, (P&x-Holland-Lenarts m.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2