met PRODENT. 10-jarig bestaan der N.S.B. De Tijd leert het! Binnenland Eiken ochtend en avond poetsen Met DISPERGON tegen tandsteen. HEERLIJK SCHUIMEND! 25 ct. P 117 37i ct. Wanneer verduisteren 0 REDEVOERINGEN VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS EN VAN Ir. MUSSERT. De N.S.B. heeft te Utrecht haar 10- jarig bestaan gevierd. Zaterdag werden op verschillende plaatsen aan leden on derscheidingen uitgereikt. Op de Maliebaan te Utrecht had gisteren 'n marsch voorbij den leider der N.S.B., dhr Mussert, plaats. In de "Groentenhal had een herdenkingssamenkómst plaats die door ongeveer 7000 personen was be zocht. Onder de aanwezigen bevonden zich verschillende Duitsche autoriteiten, zooals de Rijkscommissaris Dr Seyss In- quart, de Oberbefehlsleiter Friederichs, de commissaris-generaal Schmidt, de Kreisinspektor der N.S.D.A.P., prof. dr Nflschulz, de Beauftragte in de provin cie Utreéht Sommer en zijn voorganger dr Joachim, alsmede andere vertegen woordigers van de weermacht en de N. S. D. A. P. In deze samenkomst werd achtereen volgens het woord gevoerd door Ir Huy- gen, secretaris-generaal der N.S.B.die de begroetingsrede uitsprak, den heer C. v. Geelkerken, die een herdenkingsrede hield, den Oberbefehlsleiter Friederichs, als vertegenwoordiger van de N.S.D.A.P., door den Rijkscommissaris en door Ir Mussert. Rede Rijkscommissaris. Een groote vreugde en voldoening is 't, aldus spr., zoowel voor mijn partijgenooten en kameraden als voor mij zelf, Te kunnen deelnemen aan deze plechtige bijeen komst van de nationaal-socialistische be weging in Nederland, welke er getuige nis van aflegt dat de Nederlandsche na- tionaal-socialisten onder hun leider Mus sert zich in een strijd van tien jaren niet alleen gehandhaafd, doch met de onwi-ikbare vastberadenheid, die juist aan nationaal-socialistische strijders bijzon der eigen is, onder de ongunstigste om standigheden in dit land aan terrein en thans ook aan beslissende beteekenis gewonnen hebben. Met bijzonderen trots vervult het mij u te kunnen mededeelen dat de Führer mij heeft opgedragen om jegens de nationaal-socialistische bewe ging in Nederland en haar leider Mus sert op dezen dag van het tien-jarig be staan de groeten van onzen Führer Adolf Hitler uit te spreken. De beteekenis van den dag van heden ligt in het feit, dat deze dag in de eerste plaats een politieken strijd vastlegt, welke tien jaar lang met succes is ge voerd, en in de tweede plaats een bewijs vormt voor de logische politieke ontwik keling der nationaal-socialistische bewe ging naar ons gemeenschappelijk doel, n.l. de hervorming van Europa in natio- naal-socialistischen geest. Wij Duitsche nationaal-socialisten waardeeren in u vooral de politieke strijders. Toen wij in Mei 1940 hier kwa- men, vonden wij onder de meest uiteen- loopende politieke stroomingen en scheu ringen van dit land in uw beweging Ne derlandsche mannen en vrouwen, welke een strijd van tien jaar verbonden heeft. Evenals elke werkelijke groote en beslis sende ontwikkeling slechts in de worste ling der krachten en door strijd kan ge dijen, zoo veronderstelt een politieke en daarmede volksche en geestelijke ver nieuwing ook in Nederland de aanwezig heid van een groep mannen en vrou wen, die in alle omstandigheden tot den strijd bereid zijn. Dat gij onder uw leider Mussert tien jaren geleden zijt aange treden, dat gij ondanks alle achteruit zettingen en verdrukkingen hebt volge houden, want sinds 30 Januari 1933 den dag waarop in Duitschland de N. S. D. A. P. de macht overnam hebben alle krachten van het kapitalisme onder verloochening der wetten, waaronder zij zelf ten, strijde trokken, nooit meer een nationaal-socialistische beweging wettig aan de macht laten komen dit strijd lustige volhouden hebben wij bij u voor al geconstateerd en gewaardeerd. De trouw die gij aan uw leider zelf hebt bewezen, is voor ons het bewijs dat gij gesneden zijt uit het hout, waaruit al leen in de grandioze ontwikkeling van den huidigen tijd een nieuwe politieke vorm kan ontstaan. Met deze strijdlustige mentaliteit zijt gij opgetrokken op weg naar het natio- naal-socialisme. Geen van ons, zooals wij hier bijeen zijn, is als nationaal-socialist volgens den huidigen stempel geboren, elk onzer moest een weg van toetsing zoeken, verheldering en beproeving door maken. Maar elk oijzer droeg ook in zich het onbluschbare verlangen om de eer en het welzijn van zijn volk als de hoo- gere lotsgemeenschap van het gemeen schappelijk bloed boven alle andere doel einden te stellen. Al naar de politieke toestanden, waaronder wij geboren en op gegroeid zijn, ontwikkelde deze volksche offervaardigheid zich tot de politieke op vatting en overtuiging, die ons allen thans in haar steeds duidelijker en zui verder begrepen beteekenis als nationaal- socialisten een groote gemeenschap laat worden waartoe ons eerst als de groote verkondiger dan als de alles overtreffen de leider Adolf Hitlér oproept. Wij in het Duitsche leefgebied werden deze ontwikkeling, voof zoover wij slechts oogen hadden die zagen en een ontvan kelijk hart, ingestooten uit protest tegen en afkeer van de blijkbaar volksvernieti gende krachten der gewelddadige verdra gen van Versailles en St. Germain. Gij hier in Nederland had het geestelijk moeilijker. Want uiterlijk scheen de om standigheden hier bepaald voortreffelijk geordend en de door de kapitalistische en democratische krachten van dit land aangenomen houding scheen door den af loop van den eersten wereldoorlog voor goed bevestigd en vereeuwigd te zijn. Het is de bijzqgdere," historische verdienste van uw leider, dat hij zich door deze idyllische orde niet liet misleiden, doch dat hij reeds meer dan 10 jaar geleden de wortel van het kwaad, dat in dezen toestand lag, inzag welk kwaad thans op steeds schrikwekkender, angstaanjagen der wijze dit land teistert. Mussert is als een vermanende en roepende in deze woestijn van democratische platheden en burgerlijk conventionalisme opgetreden. Uw leider heeft zich aan al deze Neder landsche feiten, die uitermate zwaar wo gen, ontworsteld en heeft zoo een ont wikkeling ondergaan, waarvan einde en omvang in hun-bijzonderheden tien jaar geleden hier in Nederland evenmin defi nitief duidelijk waren als wij nationaal- socialisten in Duitschland tien jaar gele den met volstrekte duidelijkheid de bij zonderheden van den beslissendem strijd, die wij thans voeren, konden overzien. Maar wij allen- en daarmee omvat, ik thans de Nederlandsche en de Duit sche nationaal-socialisten waren ver vuld van de zekerheid, dat de roep der geschiedenis tot ons had geklonken en dat de eer en het welzijn zoowel van het Duitsche en Nederlandsche volk slechts dan is gewaarborgd, als wij onder alle omstandigheden gevolg geven aan dezen roep, ook al moeten wij daarbij ons eigen leven op het spel zetten. En op dezen weg van den strijd zijt gij, Nederlandsche nationaal-socialisten, uw leider gevolgd! En dat is waar het op aankomt. Niet het verstandelijke be grip van de gestelde taak, maar de trou we navolging maakt mogelijk wat on mogelijk schijnt. Thans vereenigt ons allen Nederland sche en Duitsche nationaal-socialisten, één overtuiging en één wil: de overtui ging dat wij al onze krachten ons ge- heele wezen danken aan het volk, be paald volgens zijn bloed, waarvan wij af stammen en de wil alle krachten van ons wezen voor deze bloedgemeenschap te wagen. Onze blik moet evenwel nog ruimer worden, hij wordt ruimer. R[ij reikt over de grenzen van het eigen volk heen en omvat de grootere gemeenschap van allen, die door hun noords-arisch bloed in de hóogere lotsgemeenschap der Germaansche volken in mid&en- en Noord-Europa vereenigd zijn. Bij het begin van dit jaar, waarvan wij thans het eind beleven, was het duide lijk geworden, dat thans ook het Neder landsche volk voor de beslissing staat stelling te kiezen voor of tegen het na tionaal-socialistische Duitschland, dat voor de reorganisatie van Europa strijdt. En wat destijds- wellicht nog voor een of ander verborgen geweest moge zijn, dat werd openbaar op den dag, die het uitgangspunt van een nieuwe ontwikke ling van dit werelddeel voor de komen de eeuwen is. 22 Juni j.l. toen de Führer de Duitsche weermacht ten strijde voer de tegen de numeriek haast onbegrijpe lijke groote en van oorlogstuig fantas tisch rijk voorziene horden van het bolsjewisme. Dit uur der beslissing voor geheel F.uropa is ook bet. uur der poli tieke beslissing in Nederland. Wie thans nog niet ziet of wil zien heeft het recht verloren op politiek dus voor de gemeen schap verantwoordelijk terrein .mee te praten. Ik heb derhalve reeds destijds alle po litieke richtingen, die haar uitdrukking nog hadden gevonden in $en llberaal- democratlschen, parlementairen partij- vorm, ontbonden en de7 réchten, afgeleid uit vroegere instellingen nog slechts kun nen toekennen aan de nationaal-socia listische beweging. De wereldgeschiedenis is sindsdien in tijd slechts een half jaar gevorderd,, in gebeurtenissen het equivalent van eeuwen. Tegen de oude wereld van kapi talisme, democratiën, jodendom, is de nieuwe wereld van jonge volken opge staan. Stellig is het voor uw leider als zoon van het Nederlandsche volk, dat in de wereld der oude machten geenszins tot voordeel van al zijn deelen alles zins vast lag verankerd in dit beslissend uur-het juiste besluit te nemen. Het on feilbare instinct van een man en natio naal-socialist, die bezorgd is voor het wel zijn van zijn volk, heeft Mussert het be sluit doen nemen dat hem en de natio naal-socialistische beweging betrekt in de gemeenschap die op leven en dood heeft samengezworen een nieuw, beter geor dend en gelukkiger Europa te stichten. De Tijd is streng maar rechtvaar dig. Wat niet deugt verdwijnt onverbiddelijk. Aspirin bestaat, dank zij zijn voortreffelijke eigen schappen en goede werking, reeds meer dan 40 Jaar. De oorlogsverklaring aan Amerika. Een telegrafisch overgebrachte foto van Adolf Hitler tijdens de belangrijke rede, welke hij Donderdagmiddag in de Krollopera te Berlijn in de bijeen komst van den Duitschen Rijksdag uitsprak, Hoffmann-Stapf. guisje 6 20 tabletten 55 ct. Zakje 6 2 tabletten 7 et- De conclusie, die ik trek uit dit be sluit, die tevens een bewijs is van mijn onverbrekelijke kameraadschap met den heer Mussert, is mijn besluit in Neder land nog slechts één politieke wilsvor ming te dulden en wel die in de natio naal-socialistische en door de nationaal- socialistische beweging onder haar leider Mussert. Ik heb derhalve heden be paald, dat alle andere V er - eenigingen of bewegingen van politiek karakter, die hier in Nederland nog aan wezig zijn, voor zoover zij dit niet met inzicht in de noodzakelijkheid uit eigen beweging doen, met ingang van heden worden ontbon den. Van thans af bestaat er slechts één politieke wil der Nederlanders en wel die voortspruit uit de natio naal-socialistische bewe ging in Nederland. Deze vrucht van uw tienjarigen strijd is tevens een verplichting tot alle Neder landsche nationaal-socialisten, zoowel je gens het Nederlandsche volk alsook je1 gens de grootere gemeenschap der Ger maansche volken in Europa. Ik weet dat niemand uwer uit conjunctuuroverwegin gen in uw gelederen is getreden en daar blijft, want lid van de N.S.B. of een der aangesloten formaties te zijn is thans in Nederland geen genoegen, maar een zwa re weg vol opoffering, die hardheid en ook ontbering eischt. Hardheid en uit houdingsvermogen tegenover het gekon kel van een numeriek in het geheel niet zoo grooten kring van ophitsers en rad draaiers, die door een uwer kameraden reeds eenmaal raak gekarakteriseerd werden als Oranje-bolsjewiekenen die als politieke Lemuren nog niet weten, dat zij politiek reeds lang zijn gestorven. Ontbering ook daarom, omdat het er thans om gaat voor al en voor het eerst onder het géwicht in Europa de bronzen lotsgemeenschap onzer volken in een groot, Germaansch gemeenschapsgebied in dit werelddeel werkelijkheid te doen worden en deze beslissende taak boven alle eigen belangen te plaatsen. Maar wat beteekent het afstand doen van ge woonten en gebruiken tegenover de ont bering en opoffering, die de moeders en vaders en de kinderen die die meer dan 160.000 gesneuvelden in den strijd voor het nieuwe Europa aan het Oostelijk front hebben gebracht en ook de vaders, j moeders en kinderen der Nederlanders, die mede opgetrokken zijn voor dezen strijd en hun overtuiging met hun leven hebben bezegeld. De poort die open gestooten is door den offerdood der mannen, geeft toegang tot het groote „gelukspellende gebied van het nieuwe werkelijke Europa, zoo als dat met deze afmetingen en eensge zindheid nog nooit werkelijkheid is ge worden in de geschiedenis. Wij benijden geen volk op aarde de schatten, die het door zijn flinkheid en ijver heeft te voorschijn gebracht. Wij stellen bijvoorbeeld geen belang in den rijkdom der Ver, Staten, want tegenever hun natuurschatten en bodem, die reeds' in sterke mate zijn uitgebuit, tta'at in het nieuwe Europa een rijkdom, die al wat daar aan den overkant gewonnen mag worden, achter zich laat. En dit gemeenschappelijk gebied, dat door ijver en flinkheid georganiseerd zal worden in pionierswerk, dat thans eerst begint, wordt beheerscht door de schep pende gedachte, die onze volkeren op nieuw doet ontwaken en opstijgen uit de beproevingen en gevaren, waarin zij zijn geraakt en ons allen verbindt tot een nieuwen gemeenschappelijken levenswil t door de nationaal-socialistische idee. Dit nieuwe Europa zal groot zijn, sterk, vol eerbesef en de oude cultuur waard, die van hier is uitgegaan in de wereld, vooral in de z.g. nieuwe wereld. Dit nieuwe Europa is geen toekomst verwachting, het is reeds realiteit gewor den, het wordt in dezen tijd geschapen en Nederland neemt aan dezen opbouw reeds deel door het besluit van haar lei der, door den politieken arbeid der natio naal-socialistische beweging en vooral door het offer van haar strijders in het Oosten. Gij, mijnheer Mussert, en de Ne derlandsche nationaal-socialisten hebben in tegenstelling tot de eeuwige achter blijvers in de politiek ingezien, dat de vrede van het nieuw geschapen Europa niet te zijner tijd kan worden gesloten met onze-vijanden, doch reeds thans wordt gemaakt door de krachten van onze harten, de werkkracht van onze handen, maar vooral door de scherpte van ons zwaard. Ik wensch u, mijnheer Mussert, en de nationaal-socialistische beweging geluk met dezen weg, ik wensch u speciaal voor het '"bestwil van het Nederlandsche volk volledig succes opdat dit als gelijk gerechtigd, alleszins gewaardeerd kame raad kan toetreden tot de Germaansche gemeenschap, die onze Führer reeds vormt. Hierna voerde Ir. Mussert het woord. ZWARE STRAFFEN OP OVERTRE DING VAN WAPENVERORDENING. Steeds weer moet worden geconsta teerd, dat niet het noodige begrip be staat van den omvang van het wapen verbod en de ernstige gevolgen van een overtreding daarvan. Alle met het bezit van wapens verband houdende proble men zijn ondubbelzinnig en tot in bijzon derheden geregeld in de verordening van den Rijkscommissaris 1939/41 (wapen verordening). Wapens in den zin van deze verorde ning zijn: 1. Vuurwapens, waarmede gelijk staan wapens, die bestemd zijn tot het ver spreiden van giftige, verstikkende of weerloos makende middelen. 2. Houw- en steekwapens, d.w.z. wa pens, die naar hun aard er toe bestemd zijn door houwen, stooten of steken ver wondingen toe te brengen. Onder, de wapenregeling vallen dus niet slechts, zooals vaak wordt aangeno men, vuurwapenen van alle soorten en munitie, springstoffen en ontploffings middelen, maar ook overige wapens, zoo als dolken, kampeermessen, ploertendoo- ders, boksbeugels, gummistokken en ieder ander voorwerp, van anderen ver kregen of zelf vervaardigd, dat bestemd is tot het toebrengen van verwondingen. Niet alleen voor vuurwapens of toebe- hooren, maar ook voor de genoemde an dere wapens is volgens de wapenverorde ning verwerving, bezit of bij zich dragen van een uitdrukkelijke goedkeuring der bevoegde instantie afhankelijk. B jj overtreding van deze voorschriften stelt men zich volgens par. 2 der ver ordening nr 138/41 bloot aan de zwaarste straffen. Van de getroffen regeling is niemand uitgezonderd. Wie om eenigerlei reden toch nog ge looft zich niets te behoeven aan te trek ken van de bestaande ondubbelzinnige bepalingen, moet zichzelf de strenge en zware consequenties verwijten. DE SLAGERSWINKELS EN DE FEESTDAGEN. Met het oog op de komende feestda gen heeft de Nederlandsche Veehoude rij Centrale vergunning verleend tot het verkoopen en het afleveren van vleesch, vleeschwaren en gerechten, waarin vleesch en/of vleeschwaren zijn verwerkt, aan uiteindelijke verbruikers op de da gen Maandag 22, Dinsdag 23, Maandag 29 en Dinsdag 30 December 1941. Het bovenstaande geldt niet ten aan zien van de bepaling, dat op Dinsdag in restaurants en dergelijke geen gerechten mogen worden bereid of verstrekt met vleesch of vleeschwaren, dan wel gerech ten, waarin deze artikelen zijn verwerkt. MUSSERT BIJ HITLER. BERLIJN. (D.N.B.) Mussert, de leider der Nationaal Socialistische Bewe ging in Nederland, heeft deelgenomen aan de laatste zitting van den Rijksdag. Op 12 December is hij, tezamen met den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied, Rijksminister Seyss- Inquart en commissaris-gen. Schmidt dior den Führer ontvangen in tegen woordigheid van den rijksminister en chef der rijkskanselarij, dr Lammers en van den leider der partijkanselarij, rijks leider Bormann. Er is weer honing te krijgen. Naar de Economische Voorlichtings dienst mededeelt, is het verkoopverbod, dat een tijdlang voor honing gegolden heeft, teneinde winkeliers in de gelegen heid te stellen voorraden op te doen, met ingang van 10 December opgeheven. Men kan dus op den jambon desge- wenscht ook honing krijgen met inacht neming van de maximumprijzen. GROOTE TUBE ZEER GROOTE TUBE Gooi geen oude tuben weg I Slechts tegen inle veringvan een willekeurigeoudetubemetdop kunt U voortaan een in tube verpakt product koopant Nederlajidsch Fabrikaat. DINSDAG 16 DEC. 1941. 's Morgens tot 9.45 u. 's Avonds van17.26 u. Middelburg. Goed werk. De mannen van den op- ruimdienst hebben goed werk verricht, door ook Zaterdagmorgen den veegdienst in de voornaamste straten der binnen stad voort te zetten, wat vooral voor het winkelen des middags van groote betee kenis was. Ook Zondag hebben de kerk gangers er gemak van ondervonden. De Prov. Bibliotheek. Het is heden vier weken geleden dat men begon met het afbreken van den voorgevel van het gebouw der Prov. Bibliotheek in de Lan- gedelft en bijna is men daarmede gereed. Zaterdag stonden alleen nog de beide pi lasters terzijde van den ingang en kleine stukjes muur van den voorgevel. De onderdeelen van den gevel zijn ge nummerd en zullen nu worder. opgesla gen. Vlissingen. Te Wolfaartsdijk werd een vriend schappelijke wedstrijd tusschen Unitas en Vitesse gespeeld, welke eindigde in Beieren; beide zijvogels: Jan van Zwee- Goes. Handboog-concours. De Kon. Hand- boogsociëteit „Jacoba van Beieren" heeft Zaterdag j.l. in de zaal van het „Slot Oostende' een concours gehouden op de liggende prang, waaraan door 10 soëciteiten werd deelgenomen. Dq, uit slag was als volgt: Hoofdvogel: F. Loenhout, Jacoba van Beieren; beide gij vogels: Jan van Zwee- den, id.beide bovenkallen C. Rijk, „Zee- landia", Ovezande; 1 onderkal P. Bliek, „Jacoba van Beieren"; 1 onderkal C. Koens, „Zeelandia", Ovezande; le klep- prijs, met lof, A. Wijk, idem; 2e klep- prijs, M. van Stee, Jacoba van Beieren; 3e klepprijs P. Boonman, idem. De schieting had een zeer gezellig ver loop, temeer, daar er vele extra prys- vogels waren uitgeloofd. De politie heeft geverbaliseerd we gens het fietsen in de Agnesgang in ver boden richting M. v. D. te Rilland-Bath wegens het gebruiken van een onvol doend verduisterde voetgangerslantaarn F. ,W. de K. en P. A. de W. beiden alhier en wegens 't niet bij zich dragen van persoo msbewys J. W. M. v. K., P. C., J. d. V. en A. S. T„ allen alhier. Binnenkort zal 'een gemeenteveror dening worden uitgevaardigd, waarbij het verplichtend wordt gesteld rijwielen welke buiten staan, van een slot te voor zien. Vorige week is bij een inwoner te Lewedorp een lederen jas in beslag ge nomen, welke eenigen tijd geleden was gestolen uit een garage in de Ganze- poortstraat. De tegenwoordige eigenaar L. uit Heinkenszand had de jas van iemand gekocht. Bij verder onderzoek kwam te staan, dat een zekere P. F. P. alhier de jas had gestolen, tegen wien dan ook proces-verbaal werd opgemaakt. Korfbal. Zaterdagmiddag werden op het Togo- veld te G o e s twee wedstrijden gespeeld tusschen Walcheren en Zuid-Beveland. De wedstrijd, samengesteld uit spelers van de eerste klasse, eindigde in een 4 0-overwinning voor Walcheren. De twee de wedstrijd, die uit spelers van de twee de en derde klasse was samengesteld, werd met 10 door Zuid-Beveland ge wonnen. Vriendschappelijk werd er een wed- i y I V

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2