Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER. De rechte arbeidswaardeering. Thee in Januari en Februari. Hevige artillerie- en Slag in Noord-Afrika veroveren Kauloen begonnen. Met Duitschland voor een Vrij Nederland. luchtbombardementen - duurt voort - Japanners Aanval op Hongkong Meer boter en kaasl MAANDAG 15 DEC. 1941 56e JAARGANG - No. 65 Byreogx Lange Vorslslroal 7® Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburgj Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraar 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur» A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 et. extra Bi] contract belangrijke korting „En zie, Boaz kwam van Bethlehem, en zeide tot de maaieraDe Heere zij met ulieden En zij zeiden tot hem: De Heere ze gene u!" Welk een zonnig tafereel wordt ons in Ruth 2 vers 4 geschilderd. Het is de ontmoeting van Boaz en zijn maaiers op den korenakker. Hier dreunt niét de verwensching van den arbeid. Het is hier vrede tusschen den patroon en zijn arbeiders. Welge moed en gul klinkt, bij de ontmoeting, van béide kanten de groet over het wijde veld. Het eerst die van Boaz. Dan die van de maaiers. Hier was hartelijke genegenheid en een wederzijds waardeeren! Boaz roept den naam Gods aan over het werk zijner knechten. Hij verheft daarmee den arbeid als een goddelijke taak, als diepst des Heeren. En de maai ers roepen dien Naam aan over Boaz, hun patroon, over zijn oogst, als Gods gave, ook hun brood. De verscheurdheid van het arbeidsle ven, de wrok en bitterheid die de ar beidsvreugde vernietigen, zijn enkel en alleen een gevolg van hetvergeten van den Naam des Heeren. Daarom, wie waarlijk zijn volk wil die nen, moet naar onze vaste en innige overtuiging beginneVi met naar God te luisteren. Nóg altijd heeft het Evangelie beloften voor 't tegenwoordige leven, zoowel als voor 't toekomende. Als de dienst Gods weer ons cen trale punt wofdt, dan zal er waarlijk voor allen het beste gezocht en gevonden worden. Zonder Hem gaat het niet. Nooit. Ook nu niet. Daarom moeten, wij- in getrouwheid de menschen oproepen en terugroepen tot God. In plaats van koffiesurrogaat. De secretaris-generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat nog eenmaal een rant soen thee zal worden gedistribueerd. Op den met,„168" genummerden bon van de „bonkaart algemeen" wordt 40 gram thee verkrijgbaar gesteld. De afle vering van deze ithee aan het publiek zal gebeuren in den loop van de maan den Januari en Februari a.s. Het publiek dient dezen bon op Maandag 15 December, Dins dag 16 December of Woensdag 17 December a.s. bij den winke lier in te leveren. De winkelier is verplicht hiervoor des gevraagd een ontvangstbewijs af te ge ven. De aflevering van de thee aan het publiek zal in verband met de technische moeilijkheden, welke deze distributie met zich brengt, eerst geschieden met ingang van een nader te bepalen, door middel van de pers bekend te maken datum in Januari. x Het is voor een go'ed verloop van de distributie noodzakelijk, voorshands de aflevering van thee geheel stop te zetten. Tot nader aankondiging- is derhalve van thee dus niet alleen aflevering aan het publiek, doch qok aflevering door han delaren aan handelaren verboden. Ook op do door de distributiekantoren a.an de taillisten en grossiers uit te reikin toe wijzingen mag derhalve, tot ter zake een nadere officieele bekendmaking zal zijn gepubliceerd, geen thee worden afgele verd. In verband met het beschikbaar stel len van thee op de bovenomschreven wij ze zal de eerstvolgende bon voor 250 gr. koffiesurrogaat niet worden aangewezen voor een tijdvak van vier weken, doch voor een tijdvak van acht weken. Ge durende het tijdvak van 28 December tot en met 21 Februari a.s. zal een nader aan te wijzen bon van de bonkaart alge meen recht geven op het koopen van 250 gram koffiesurrogaat. Men'zal derhalve met dit koffiesurrögaatrantsoen twee maal zoo lang toe moeten komen als ge woonlijk. Hulp aan ziekenfondsleden buiten hun woonplaats. De persdienst van het N.V.V. meldt: Tot dusver konden de leden van een ziekenfonds in het algemeen alleen in hun woonplaats van de voordeelen *van hun lidmaatschap profiteeren. De com missaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft toegezegd, de zie kenfondsen er spoedig toe te zulleh brengen4 onderling een regeling te tref fen, waardoor het recht op geneeskun dige hulp voor iederen verzekerde niet tot de woonplaats beperkt is, doch over al in Nederland geldend kan worden gemaakt. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsehe weermacht maakte Zaterdag be kend: Aan het Oostelijke front zijn plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen. De luchtmacht is met goed effect in actie gekomen tegen troepenconcentraties en spoorwegdoelen in de bocht van de Donets, aan den beneden- Don en aan het N o o r'd e 1 ij k e deel van het front. Zij bombar deerde "verder luchtsteunpunten der Sowjets ten Zuidoosten van het Ladogameer en deed in den afgeloopen nacht aanvallen op militaire doelen in Moskou. In den nacht van 12 op 13 De cember zijn haveninstallaties aan de Oost- en Zuidwestkust van E ir g e 1 a n d door gevechtsvlie gers met bommen bestookt. Het zwaartepunt der inNoord- Afrika nog in vollen gang zijn de gevechten is verplaatst naar de streek ten Westen van T o- broek, zonder dat het den tegen stander zou zijn gelukt beslissen de resultaten te bereiken. Bar- dia en Solloem bieden met groote hardnekkigheid tegenstand tegen den toenemenden druk van den tegenstander. Onder dekking van laaghangen de wolken hebben afzonderlijk vliegende toestellen bommen ge worpen op eenige plaatsen in het Nederlandsch-Duitsche grensgebied, welke een ge ring aantal slachtoffers onder de burgerbevolking maakten. Bij deze en bij zonder effect gebleven nach telijke aanvallen op de bezette westelijke gebieden verloor de Britsché luchtmacht twee bom menwerpers. Het opperbevel der Duitsehe weermacht deelde gisteren mede: Aan het Oostelijke front heeft de artillerie van het Duitsehe leger vijandelijke schepen in de haven van Sebastopol en voor den oorlog belangrijke doelen te Le ningrad met goed gevolg be schoten. Voor het overige bleven de gevechtshandelingen bepèrk;t tot het afweren van vijandelijke aanvallen. De luchtmacht bracht den vijand zware verliezen toe. In de Engelsche wateren is bij den toegang tot het Kanaal van Bristol, een vijandelijke tor pedojager door bomtreffers zóó ernstig beschadigd, dat hij verlo ren geacht kan worden. In den af geloopen nacht heeft de lucht macht met succes militaire doelen aan de Oostkust van Enge land gebombardeerd. Bij pogingen om over het Ka naal het bezette gebied binnen te vliegen, verloor de vijand 7 vliegtuigen. In het gebied teri Westen van Tobroek in Noord-Afrika hebben de Duitsch-Italiaansche troepen geconcentreerde Britsche aanvallen afgeslagen en verscheidene batte rijen alsmede 11 pantserwagens vernield. Duitsehe ten Italiaansche duikbommenwerpers brachten vij andelijke gemotoriseerde colonnes groote verliezen toe. Jachtvliegtuigen der spilmogerid- heden schoten bij luchtgevechten 15 vliegtuigen neer, zonder zelf verliezen te lijden. Voorts hebben Duitsehe gevechtsvliegtuigen vlieg velden, ravitailleeringskampen, pantser- en autocolonnes bij T o- broek met goed gevolg gebom bardeerd. De bolsjewistische ltrchtmacht heeft van 6 tot 12 December in het geheel 125 vliegtuigen ver loren. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijkefront 7 .Duit sehe vliegtuigen verloren. AANVALLEN DER BOLSJE WIEKEN AFGESLAGEN. (D.N.B.) Dat de bolsjewisten naar aanleiding van de door plaatselijke om- standigheden bepaalde acties van de Duitsehe troepen gedurende de afgeloo pen week groote overwinningsberichten de wereld hebben ingestuurd, heeft in welingelichte Berlijnsche kringen geen verwondering gewekt, doch werd inte gendeel verwacht. Den laatsten tijd is er van Duitsehe zijde herhaaldelijk op ge wezen, dat de Duitsehe troepen na het invallen van den winter stellingen zour den betrekken, die de gunstigste posi ties tijdens den winter zouden vormen, en dat deze maatregelen op sommige plaatsen van het front een Duitschen op- marsch en elders een terugtocht zou be- teekenen. De tenuitvoerlegging van deze corr.ec- tie van het oostelijke front, welke men als een zuiver tactische kwestie moet be schouwen, is thans gaande. Hieruit valt t'e verklaren, waarom de Sowjet-over- winningsberichten Berlijn zoo koud la ten. Ook de door de bolsjewisten mede gedeelde getallen omtrent behaalden buit worden in welingelichte Duitsehe kringen volkomen misplaatst genoemd. RIJKSMINISTER KERRL OVERLEDEN. (D.N.B.) Rijksminister Hans Kerrl is in den nacht van Zaterdag op Zondag aan een hartverlamming gestorven. Minister Kerrl is 54 jaar geworden. In 1935 nam hij de leiding op zich van het ministerie voor kerkelijke aangele genheden. SLAG IN N.-AFRIKA WOEDT FEL VOORT. De Italiaansche Weermachtsberichten melden De slag, waarin de strijdkrachten der spil sedert ruim 3 weken in de Marma- riSche woestijn strijden tegen een in aan tal en gevechtsmiddelen verre superieu ren tegenstander, duurt in feilen vorm voort in het gebied ten Westen van To broek. Sterke, met groot gebruik van tanks uitgevoerde vijandelijke aanval len, strandden op den vastberaden af weer van onze door het luchtwapen on dersteunde troepen. Bardia en S o 1 - ioem bieden met groote. taaiheid weer stand aan den toenemenden vijandelijken druk. In herhaalde luchtgevechten zijn 10 vliegtuigen door, Duitsehe jagers neergeschoten. Vier vliegtuigen zijn, door ons afweergeschut getroffen, bran dend neergestort. Drie van onze toe stellen worden vermist. Vijandelijke vliegtuigen hebben eenige bommen geworpen op verschillende plaatsen op Sicilië eh in Calabrië, in 'tbijzonder op Comiso en Cro- t o n e. Een aanval op T r i p i 1 i s lever de geen resultaten op. Ook Patras in Griekenland is ge bombardeerd; 10 dooden en 37 gewon den, onbelangrijke schade. KAULOEN DOOR JAPAN NERS VEROVERD. (Domei.) Van welingelichte zflde •wordt de verovering gemeld vari Eau- 1 o e m, de belangrijkste basis in Z u i d- China tegenover Hongkong. De Japansche strijdkrachten worden daardoor in staat gesteld een aanval op groote schaal op Hongkong te onder nemen. (D.N.B.) De Japansche troepen, gesteund door formaties van het lucht wapen, zijn Zondagochtend den algemeenen aanvalop het eiland Hongkong be gonnen. NANI^NG. (D.N.B.) De woord voerder van het Japansche leger heeft medegedeeld, dat de commandant der te gen Honkong opereerende Japansche troepen, de Britten heeft gesommeerd tot overgave van Hongkong, om verder bloedvergieten te vermijden. Je Japansche woordvoerder deelde me de, dat op Malakka nieuwe Japansche versterkingen zijn geland. De Engelschen hebben aan den Japan- schen opmarsch naar Singapore slechts zwak verzet geboden. STOCKHOLM. (D.N.B.) De Brit sche berichtendienst bevestigt, dat het den Japanners gelukt is, op tenminste 1 drie plaatsen op de Philippijnen vasten voet te krijgen. Opnieuw zijn Japansche valschermtroe pen op de Philippijnen gedaald. „ARIZONA" VERNIETIGD. De vlootafdeeling van het Japansche hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat thans bevestigd is, dat nog een Ame- rikaansch linieschip, de Arizona, groot 32.000 ton, tijdens den „slag van Ha waii" tot zinken is gebracht. Bovendien is bevestigd, dat, behalve de linieschepen Prince of Wales en Repulse, een groote MINDER VLEESCH. Met Kerstmi» extra boter. Met ingang van 28 December a.s. zal het rantsoen boter worden verhoogd. Zooals bekend, bedraagt het rantsoen thans 500 gram voor een periode van 19 dagen, hetgeen Ongeveer 1841 gram per week is. Het rantsoen zal nu worden gebracht op 200 gram per week. Dit zal worden bereikt door de bonnen, welke voor boter wor den aangewezen en welke recht blijven geven op 500 gram, afwiselend 17 en 18 dagen geldig tedoen zijn. Gemiddeld wordt dan in een tijdvak van 17% dag 500 gr. boter verstrekt, hetgeen juist 206 gram per week is. Hiernaast zal ter gelegenheid van Kerstmis nog een nader bekend te ma ken bon van de boterkaart en van de vet- kaart recht geven op het koopen van een extra rantsoen van 250 gram boter per persoon. Deze bon zal geldig zijn van 22 December tot en met 31 Januari a.s. Op den bon van de vetkaart zal de ge bruikelijke reductie van 22% cent wor den verleend. Ook het kaas rantsoen zal met in gang van 28 December a.s. worden ver hoogd. Het rantsoen kaas bedraagt thans 100 gram per week en zal wor den gebracht op 125 gram per week. Dit zal worden bereikt door het aanwijzen van vijf bonnen, welke elk gedurende vier weken recht zullen geven op 100 gram kaas. Naast de bovengenoemde verhoogingen en verstrekkingen van rantsoenen zullen van 5 Januari a.s. af de beschikbaar te stellen hoeveelheden v 1 e e s c h en vleeschwaren, welke thans drie Britsche torpedobootjager tijdens den „slag ter hoogte van Malakka" in den grond is geboord. VERGAAN VAN DE ..LEXING TON" NIET BEVESTIGD. TOKIO. (D.N.B.) Het Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat het bericht van het tot zinken brengen van het Amerikaansche vliegkampschip „Lexington" tot dusverre niet is beves tigd. DEEL VAN NED.-INDISCHE VLOOT EN LUCHTMACHT NAAR MALAKKA. Vrijdag meldde de Engelsche berich tendienst, dat zee- en luchtstrijdkrachten uit Ned.-Indië te Singapore zijn gearri veerd. Te Batavia werd hierover een communiqué gepubliceerd, waaruit blijkt dat eenige eskadérs bommenwerpers en een deel van de Indische vloot naar Ma lakka zijn gedirigeerd,, aldus een V.P.B.- bericht. TOKIO REKENT OP EEN LANGDURIGEN OORLOG De Japansche eerste minister Tojo heeft een rede uitgesproken, waarin luj waarschuwende tegen bedwelming door aanvankelijke overwinningen, zeide dat de natie voorbereid moet zyn op een langdurigen oorlog en op het verdragen van alle soorten noodzakelijke hardhe den. Japans overwinning echter beteekent de triomf voor de gemeenschappelijke welvaart in het Verre Oosten en voor de nieuwe orde in de wereld. Mobilisatie in Indo-China. (D.N.B.) Naar de „Nitsji-Nitsji" uit Saigon meldt, heeft de regeering van Fransch Indo-China ha het totstandko men van het militaire bondgenootschap met Japan de mobilisatie van alle dienst plichtige lichtingen bevolen. „Normandië" vliegtuigmoederschip? (A.N.P.) Volgens den radiozender van Londen heeft de kustwacht der V.S. 12 Fransche schepen in beslag genomen en de bemanningen gearresteerd. De „Normandië", die eveneens in beslag werd genomen, zou eventueel als vlieg tuigmoederschip in dienst worden ge steld. Portugal wijst Britsch aanbod af. (Domei.) Van betrouwbare zijde wordt vernomen, tlat Portugal het Britsche aanbod betreffende Engelsche bescher ming voor de Portugeesche koloniën in het Verre Oosten heeft afgewezen. Staken de V.S. leveranties aan Engeland? (D.N.B.) De „Tokio Nitsji Nitsji" meldt, dat de Ver. Staten op 11 Decem ber officieel aan Engeland hebben mede gedeeld, dat zij met het oog op de jong ste ontwikkeling der gebeurtenissen niet meer in staat zijn het Britsche Rijk oor logsmateriaal te doen toekomen. Bulgarije verklaart Engeland en den Ver. Staten den oorlog. (D.N.B.) Bulgarije heeft Engeland en den Vereenigden Staten den oorlog ver klaard. MAANDAG 15 DEC. 1941. Mjjn lippen zullen juichen, wanneer ik U zal psalmzingen, en mjn ziel, die Gij verlost hebt. Ps. 71 23, Zon op onder 9.44 17.25 18 Dec. Nieuwe maan. 24 Dec. Eerste kwartier. Maan op onder 5.23 15.48 rantsoenen per week omvatten, worden gebracht op 2% rantsoen per week d.i. dus, voor zoover het rund-, varkens- of schapenvleesch betreft, een veria- g i n g v a n 300 gram, been inbe grepen, tot 250 gram been inbe grepen. De nader aan te wijzen met A gemerkte vleeschbonnen van de nieuw uitgereikte bonkaart zullen elk recht ge ven op het koopen van een rantsoen vleesch of vleeschwaren en de met B ge merkte bonnen elk op een kwart rantsoen vleesch of vleeschwaren. De nieuwe bon kaarten, welke aan de verbruikers, die niet tot eenige bijzondere categorie be- hooren, zijö verstrekt, bevatten van elk nummer twee met A gemerkte bonnen en twee met B gemerkte bonnen voor vleesch of vleeschwaren. Een rantsoen vleesch blijft bedragen 100 gr. rund-, var kens- of schapenvleesch dan wel 150 gr. paardenvleesch, gewicht van been inbe grepen. Ook een rantsoen vleeschwaren blijft bedragen 75 gr. gerookt of gekookt vleesch of gerookte worst, 100 gram ge kookte worst, 125 gr. nierbrood, leverarti kelen of tongenworst dan wel 150 gr. bloedworst of zult. Tot nu toe werden drie van de hiervoor genoemde rantsoe nen van vleesch of vleeschwaren per week beschikbaar gesteld; na 5 Januari a.s. zal dit aantal rantsoenen voor iedere week 2% bedragen. Toelichting. Ter toelichting van bovenvermelde maatregelen yrordt nog gemeld: Doordat men zich eenige maanden ge leden, in verband met de minder gun stige vooruitzichten ten aanzien van de veevoederpositie gedwongen had gezien door middel verlenging van den termijn, waarvoor de bonnen geldig zijn, het bo- terrantsoen van 200 gram per persoon per week op 184 gram terug te brengen, is de boterpositie thans zoodanig, dat het mogèlijk is, het rantsoen weer tot het oude peil te verhoogen. Daartegenover staat echter met ingang van 5 Januari a.s. een verlaging van de wekelijks te verkrijgen hoeveelheid vleesch per persoon van 300 gram tot 250 gram, been inbegrepen. Onze vleesch- positie heeft dezen maatregel helaas- noodzakelijk gemaakt. Zooals bekend, heeft men de verplichte rundveelevering, die de voorziening van het Nederland- sche volk met slachtvee ten goede komt, eenigen tijd geleden verlengd. Met de vaststelling van het aantal te leveren runderen moest men er echter rekening mede houden, dat feeen verdere inkrim ping van den melkveestapel mocht plaats hebben. Het is dus duidelijk, dat men voor de vleeschvoorziening van een be perkt aantal runderen afhankelijk is. Aan den anderen kant is het kaas rantsoen met ingang van 28 December verhoogd ter compensatie van het ver minderde vleeschrantsoen. Van dien da tum af zal het wekelijksche rant-oêp niet meer 100 gram, doch 125 gram be dragen. Men zal dan dus in staat zijn om zich met de bonnen van vier weken een stuk kaas van een pond, aan te schaffen. Daar de verlaging van_ het vleeschrantsoen eerst 5 Januari ingaat, komt deze regeling dus eigenlijk neer op een verstrekking van een extra-rant soen kaas met Oudejaar. DISTRIBUTIE VAN PEULVRUCHTEN. Een nader aan te wijzen bon van de bonkaart algemeen zal gedurende de distributieperiode van 28 December tot en met 24 Januari a.s. recht geven op 250 gram peulvruchten. Ten einde den winkelier in staat te stellen zich tijdig te bevoorraden, wordt thans reeds een z.g. „bestelbon" aangewezen en wel bon 169 van de bonkaart algemeen. Het publiek dient dezen bon 1'69 reeds op Maandag 15 Decem ber, Dinsdag 16 Decem ber of Woensdag 17 December a.s. bij den winkelier in te le veren. De winkelier is verplicht hier voor desgevraagd een ontvangstbewijs af te geven. De aflevering der peulvruch ten door den winkelier aan het publiek mag eerst geschieden, nadat t.z.t. de voor koopen en afleveren der peulvruchten aan te -wijzen bon zal zijri bekend ge maakt. Met dezen bon moeten de con sumenten zich dan vervoegen bij den zelfden winkelieiv bij w'ien zij bon 169 hebben ingeleverd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1