I Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD Het lied van den arbeid. Binnenland DAGKALENDER. Wanneer verduisteren Uit de Provincie Bureaux Lange Vorststraat 70, ®óes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg» Firma Boekhandel J. J. FANOY lange Gistétraaf 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur? A. DE LANGE te Goes en „Prince of Wales". Vier Britsche schepen tot zinken gebracht - Gevechten in Marmarica duren voort - De strijd op Malakka en Luzon - Japanners versterken hun troepen - De laatste uren van „Repulse" De strijd in het verre Oosten» Met Duitschland voor een Nieuw Europa. Ned.-Indië en de oorlog. ZATERDAG 13 DEC. 1941 56e JAARGANG - No. 64 18 ct Per pakje 1GEN. [>or den aan- eenzelïden jkken mede alsmede de gelijke tijd uur 17 uur uur -141/2 uur uur 51/2 uur -14 uur -14 uur -14 uur |4 uur 6 uur jj7 uur 44 uur -141/2 uur uur -14 uur |3 uur uur -14 uur uur -15!/2 uur uur ,9 uur .7 uur -18 uur -18 uur -18 uur uur SO uur .6 uur .7 uur 16 uur -151/2 uur L8 uur 20 uur 14 uur IUIJK, lier Dir. Bel. Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33'cent per regel Overige edvertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine edvertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 et. extra B'i| contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 1. Er is een tgd geweest, dat er vrjj veel gesproken werd over het gemis aan ar beidsvreugde bij den arbeider in het mo derne bedrijf. De1 bewering deed opgeld, dat een ar beider in bet moderne bedrijfsleven geen arbeidsvreugde meer kende. Vroeger, toen bet handwerk nog een ambacht en dikwijls een-kunst was, kon men vreug de vinden in den arbeid. Maar sedert de arbeider slaaf of verlengstuk van de machine is geworden, is elk uur in de fabriek een kwelling. Daarom moest de arbeidsdag tot het uiterste bekort en de arbeidsweek tot een minimum ingekrom pen worden. Zoo werd het op de podiums verkon digd. Zoo hebben velen het elkander na gepraat. 1 Er werd op den arbeid gescholden. Ja, hjj werd zelfs vervloekt! Werken zoo zei men was alleen voor de dommen. Er moest een paradjjs op aarde komen, waarin de arbeid tot het uiterste mini mum werd teruggebracht, b.v. van een paar uur per dag. Naar Adolf Levenstein in zijn boek: „Die Arbeiterfrage" meedeelt, had hij aan 5000 fabrieksarbeiders de vraag voorgelegd: „Stelt gij pleizier in uw werk of boezemt het u geen belang in?" Bij de mijnwerkers was Must in den ar beid overwegend bij 15. pet.; tegenzin gevoelden 60.5 pet; onverschillig waren 17,6 pet. (door 6.7 pet. werd de vraag niet beantwoord). Een mijnwerker schreef: „een ellen dige vloek rust op dit werk. Als een graflied klinkt het iemand iederen dag in de ooren: wij moeten ons kwantum hebben och, wat ben ik moe en ellen dig altijd kolende opzichter wil kolen hebbenwat een afbeulen wat een behandeling als een bond kolen kolenkolen Een andere mijnwerker schreef: „De arbeid geeft mij geen genoegen. Ik ga naar mijn werk als naar den dood". Som migen klaagden, dat zjj zelfs niet rustig .slapen konden; ook in hun slaap riepen 'ze nog: „kolen, kolen, voort, voort!" - Een textielarbeider vond alle?: „tot stervens toe vervelend, eentonig, verdoe zelend en vermoeiend". En een ander verzuchtte: „Een uur arbeidstijd wordt tot een eeuwigheid. Het werk is heele- maal wit, alles wit. Het oog heeft geen rustpunt". Een metaalbewerker riep uit: „Mijn zieL kan niet leven bij een arbeidswijze, waarbij niets te denken valt". Een an der, die niets deed dan blikken koffie bladen uitslaan, klaagde: „Altijd het zelfde werk, altijd bonst de machine"; bij zijn werk te zingen of te fluiten had hij allang opgegeven, daar hij het toch niet hooren kon. Prof. Diepenhorst wijdde een gedeelte van zijn openingsrede voor het 2e Chris- telijk-sociaal Oongres (1919) aan dit onderwerp. Hij zëide o.m.: „De klacht rijst, dat de tegenwoordige ontwikke ling van ons voortbrengingsleven de ziel bedreigt, de arbeidsvreugde rooft. Ge loochend kan niet worden, dat voor dui zenden de arbeid een juk der slavernij is, waaronder zij zich, al morrende, buk ken. Niet weinigen zien in het tekort aan arbeidsvreugde de sociale krankheid on zer dagen". Zoo was er een schier algemeene klacht over het gemis aan arbeidsvreug de bij den modernen arbeider. Meermalen is hier echter gewaar schuwd tegen generaliseeren. Daarop willen wij in een volgend artikel wijgen. VERJAARDAG BEVELHEBBER DER WEERMACHT, De bevelhebber van de weermacht in Nederland, de generaal der vliegers Fr. Christiansen, heeft Donderdag zijn 62en verjaardag gevierd. Te dezer gelegen heid heeft hij gelukwensehen ontvangen uit hooge en allerhoogste kringen van het Duitsche rijk, uit het economische leven en uit particuliere kringen in bin nen- en buitenland. Des voormiddags brachten o.a. per soonlijk hun gelukwensehen alle bevel hebbers van de onderdeelen der weer- macht.in Nederland, voor den afwezi- ,1J^acommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied diens commissaris generaal en vertegenwoordiger, alsmede leidende persoonlijkheden van de N. S. D. A. P. en haar afdeelingen en de lei ders van de Duitsche bestuursinstanties m Nederland. Des middags defileerde voor het ge bouw van den staf de wachtcompagnie van den bevelhebber der weermacht en daarna volgde een muziekuitvoering. zqn vaandel 250 millioen menschen bij een brengt, die alles voor de overwin ning willen doen. De spil noch Japan wilden uitbreiding van het conflict. Een man, een man alleen, een democratische despoot, heeft langs den weg van een eindelooze reeks provocaties, terwijl hjj de bevolking van zijn eigen land door het grootste bedrog misleidde, den oorlog gewild en hem van dag tot dag met een duivelsche hardnekkigheid voorbereid. De zware slagen, die op den onmetelijken Grooten Oceaan reeds aan de Ameri- kaansche strijdkrachten zijn toegebracht toónen aan, dat deze oceaan bezaaid is met soldaten van de rijzende zon. Ik zeg het u en gij zult het begrijpen Het is een voorrecht aan de zyde van deze soldaten te vechten. Italiaansche manpen en vrouwen, nog maals op! Toont u dit historische uur waardig! Wij zullen overwinnen!" OP MALAKKA. De zender New York meldt, dat uit Londen wordt gemeld, dat de druk van de "Japansche strijdkrachten zich in hoofdzaak concentreert op het Noord westelijke deel van het schiereiland Ma lakka. De Britten hebben zich op ach terwaarts gelegen stellingen terugge- j-tt» Ir Ir pd OP DE PHILIPPIJNEN. (Domei.) De leger- en vlootafdee- lingen van het Japansche hoofdkwartier hebben in een gemeenschappelijk com muniqué bekend gemaakt, dat Japan sche strijdkrachten in nauwe samenwer king tusschen vloot- en luchteenheden er in geslaagd zijn ook op het Zuidelijke deel van het eiland Luzon (het voor naamste eiland der Philippijnen) te lan den. De Japansche troepen zijn door deze operatie thans in staat een omsingelen- den aanval uit het Noorden en Zuiden tegen de vijandelijke strijdkrachten op Luzon te ondernemen. A.N.P. De Amerikaansche opper bevelhebber in het Verre Oosten meldt, dat de Japanners een aantal concentri sche aanvallen op het eiland Luzon uit voeren. De vijand versterkt zijn troepen bij Aparri en Vigan. Over de succesvolle landing van Ja pansche troepen op het Noordelijk deel van de Philippijnen, worden eerst thans nadere bijzonderheden medegedeeld. De landing bij Pamplona werd door val schermtroepen ondersteund. De landin gen geschiedden op een terrein langs de kust met een oppervlakte van ongeveer 250 kilometer. DE TOESTAND BIJ HONGKONG. Uit bevoegde Britsche bron verluidt, naar Reuter in een extrabericht mede deelt, dat de Britten zich uit hun voor uitgeschoven stellingen voor Hongkong terugtrekken. Het D.N.B. te Stockholm maakt mel ding van een bericht uit Londen, volgens hetwelk de Britsche admiraliteit "heeft besloten, den kruiser Edinburgh ,tot vlaggeschip te maken van de Britsche vloot in het Verre Oosten, inplaats van het tot zinken gebrachte linieschip Prin ce of Wales. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Volgens nadere Engelsche opgaven zouden thans 2330 man van de beide vernietigde Britsche slagschepen veilig aan land zijn gekomen. JAPANSCHE PILOTEN WIS TEN, DAT ZIJ TEN DOODE GEDOEMD WAREN. De Duitsche pers sluit zich aan bij de hulde, die het Japansche volk heeft ge bracht aan de nagedachtenis der helden van het Japansche luchtwapen, die hun leven hebben geofferd bij het bombarde ment van Pearl Harbor. Aanvankelijk had men de openbare meening in den waan gelaten, dat de aanval op Pearl Harbor was uitgevoerd door duikbooten. Pas later werd bekend gemaakt, dat tor pedovliegtuigen deze raid hebben vol bracht. In verband met den enormen af stand wisten de piloten vooruit, dat zij niet naar hun basis konden terugvlie gen. Zij zijn dus opgestegen met het be sef, dat zij het offer van htm leven gin gen brengen voor. hun vaderland. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht meldt: Aan het Oostelijke front ook gisteren slechts plaatselijke gevechtshandelingen. In den Atlantischen Oce aan brachten Duitsche duikboo ten vier Britsche schepen, samen metende 27.700 brt. tot zinken, waaronder een groot tankschip. Bovendien werden twee bewakings vaartuigen en een tankboot door torpedótreffers zwaar beschadigd. De Britsche luchtmacht heeft overdag zonder resultaat aanval-, len gedaan op 'tgebied der Duit sche Bocht. Des nachts onder nam zij aanvallen op Noord en West-Duitschland. Daarbij werden twee vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. In Noord-Afrika duren de gevechten voort. Afdeelingen' van de Duitsche en de Italiaansche luchtmacht hebben Britsche colon nes van pantserwagens én auto's verstrooid. Bij de luchtgevechten die zich ontsponnen, schoten Duit sche jagers zes vyandeljjke vlieg tuigen neer. Duitsche gevechts vliegtuigen hebben de haven van Tobroek en spoorwegemplace menten in Sidi Barani gebom bardeerd. Tusschen 3 en 9 December heeft de Britsche luchtmacht 69 vlieg tuigen verloren, waarvan 34 in de Middellandsche Zee en Noord-Afri ka. In dezelfde p(eriode gingen in den strijd tegen Engeland 18 Duit sche vliegtuigen verloren. REDE VAN HITLER. Verbetering. In den van het A. N. P. ontvangen Nederlandschen tekst der redevoering van Hitier staat in de passage, waarin de Fiihrer mededeeling doet van de ge leden verliezen, dat deze zijn geleden in het tijdvak van 22 Juni tot 1 Septem ber. Dit moet zijn van 22 Juni tot 1 D e- cember, DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. GEVECHTEN IN MARMARICA DUREN VOORT. Het 558ste communique van het Itali aansche hoofdkwartier meldt: In de Marmarische woestijn duren de gevechten ten Westen van To broek voort. Nieuwe krachtige aan vallen van den vijand, door pantserwa gens gesteund, zijn afgeslagen. Bij Sol- loem en Bardia is de actie der we- derzijdsche artillerie heviger geworden. Bij luchtgevechten hebben Duitsche ja gers zes vliegtuigen neergeschoten. De vlootformatie, die op 10 December Der- na had gebombardeerd, is opnieuw aan gevallen door Duitsche vliegtuigen, die wederom bomtreffers hebben geplaatst op een kruiser en een torpedobootjager. In den ochtend van den -Tien dezer hebben een vijandelijke kruiser en twee torpedoboot jagers opnieuw D e r n a ge bombardeerd. Wederom is eenige malen het hospitaal di Piemonte getroffen. De schade is van weinig beteekenis. Batte rijen der Italiaansche marine openden het vuur op den kruiser, die waarschijnlijk getroffen werd. Een aanval op B eji g - h a s i in den nacht van 10 bp 11 Dec. veroorzaakte drie slachtoffers. Schade werd niet aangericht. Onze vliegtuigen hebben de vlootbasis La Valetta op Malta gebombardeerd. Ongeveer 1800 gevangen genomen En- gelschen zijn gered van het schip, dat getorpedeerd is. REDE VAN MUSSOLINI. Donderdagmiddag hield Mussolini voor een reusachtige menigte een rede, waar in hg zeide: „De mogendheden van het stalen pact, het fascistische Italië en nationaal-socia- listische Duitschland, die zich steeds meer aaneen hebben gesloten, plaatsen zich thans naast het heldhaftige Japan tegenover de Vereenigde Staten van Amerika. De bond van drie is een mili- 1 tair bondgenootschap geworden, dat om DE LAATSTE UREN VAN REPULSE EN PRINCE OF WALES. (D. N. B.). In een bericht uit Singa pore geeft Reuter een beschrijving van de laatste uren van de „Repulse" en de „Prince of Wales" op grond van een re laas van een der overlevenden van de „Repulse". In dit ooggetuigeverslag wordt gezegd; De gevechtsposten meldden tegen elf uur' (tgd van Singapore}, dat een for matie van acht Japansche vliegtuigen op een hoogte van ongeveer 5000 meter ge zien was. De bommen regenden neer op de „Repulse" en de „Prince of Wales" en beide schepen werden getroffen. Beide schepen openden een vreeselijk afweervuur met hun luchtdoelgeschut, maar Japansche torpedovliegtuigen lan ceerden torpedo's. Een torpedo trof het achterschip van de „Prince of Wales" en stelde het daar opgestelde geschut bul ten gevecht. Tegeljjkertqd begonnen de Japanners een tweeden bomaanval van groote hoogte, waardoor eenige vlak naast het schip inslaande treffers wer den geplaatst. De eindaanval werd gedaan door vlieg tuigen, die van alle kanten kwamen aan- suisen. De „Repulse" werd aan den boeg, vervolgens aan stuurboordzijde en op het achterschip getroffen. Onder felle schokken begon het schip snel te zinken. Intusschen stegen eenige mijlen ver der van de „Prince of Wales" dikke rookwolken op. Het slagschip zonk lang zaam, maar ten slotte kenterde het ge heel, dreef nog even en verdween daarna langzaam in de diepte. In zijn verklaring over den ondergang van de beide oorlogsbodems in het la gerhuis heeft Churchill gezegd, dat bei de oorlogsbodems door talrijke aanvallen van Japansche bommenwerpers en torpe do-vliegtuigen tot zinken zijn gebracht, die hun aanvallen met vastberadenheid en handigheid uitvoerden. Twee aanval len werden ondernonjen van groote hoogte. De verliezen aan menschenlevens, al dus Churchill, zijn minder ernstig dan eerst werd aangenomen. Ik betreur te moeten mededeelen, dat admiraal Philips zifth onder de vermisten bevindt. Korte berichten. Tusschen Japan en Ïndo-China is een militair bondgenootschap tot stand gekomen. Frankrijk heeft zich in den oorlog tusschen Japan en de Angelsaksische landen neutraal verklaard. Hongarije heeft zich solidair met de As-mogendheden verklaard. Den Ameri- kaanschen gezant zijn zijn reispapieren verstrekt, terwijl de Hongaarsche gezant te Washington teruggeroepen is. Zoowel de legercommandant als de vlootvoogd in Nederlandsch-Indië heb ben communiquè's uitgegeven, zoo ver neemt het t>.N.B. uit Batavia. In eerst genoemd communiqué werd er op gewe zen, dat op het grondgebied van Neder landsch-Indië nog geen vijandelijkheden hebben plaats gehad. Wel zijn Japan- I sche vliegtuigen boven Poelau Samboe (de Riouw-archipel nabij Singapore) ge signaleerd. Er gebeurde echter niets. Verder is hierin melding gemaakt van het vertrek van vliegtuigen van de. Nederlandsch-Indische luchtmacht naar het oorlogstooneel in Malakka. In het communiqué van de marine wordt vermeld, dat verder mijnversperringen zgn gelegd in de daarvoor in aanmer king komende zeestraten en zeegaten. Tenslotte heeft het departement van oeconomische zaken den middenstand aangezegd, dat credieten niet mogen worden beëindigd. Maandrekeningen, zooals die in Nederlandsch-Indië veelal gebruikelijk zijn, moeten dus als ge woonlijk doorloopen en contante beta ling mag verder niet worden geëischt. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: Volgens hier uit Batavia ontvangen berichten heerscht er in Nederlandsch- Indië een groote nervositeit in verband met den oorlog. De omroep te Batavia meldt, dat tijdens1 een luchtalarm op be vel van de autoriteiten meermalen is geschoten op menschen, die licht lieten branden. Het bericht omtrent het verlies van de Prince of Wales en de Repulse heeft Woensdagavond Nederlandsch-Indië be reikt. Het heeft diepen indruk op de be volking gemaakt. Te Batavia hebben zich gevallen van hamsteren voorgedaan, waarom nog maals gewezen is op de strenge straffen, welke hiervoor gelden. De regeering heeft thans definitief be sloten, dat de heer van Mook niet naar Londen zal vertrekken. De heer P. A. Eerstens zal echter Zondag per K.L.M., via Lydda, naar Londen gaan. Gusttaaf Adolf-Vefeemiging. Ds B. Klein Wassink, em. pred. der Ned. Herv. Gem. van Bathmen, heeft om gezondheidsredenen het presidium van de Gustaaf Adolf-Vereeniging, dat hij acht jaar bekleedde, neergelegd. Als zijn opvolger is benoemd Prof. Dr J. Linde boom, hoogleeraar aan de R. U. te Gro ningen, ZATERDAG 13 DEC. 1941. Daarom ook, terwijl devouderdom en grijsheid daar is, verlaat mij niet, o God Ps. 71 18 a. Zon op onder 9.43 17.25 Maan op onder 2.47 14.48 18 Dec. Nieuwe maan. 24 Dec. Eerste kwartier. ZONDAG 14 DEC. .1941. (Derde Advent.) Hij komt, die 't beeld des Vaders draagt, Geboren uit een reine nkaagd. Gods Zoon in 't vleesch, der Englen Heer God zelf, Hij komt, elk zing Hem eer. Zon op onder 9.43 17.25 Maan- op onder 4.03 15.16 DE OORLOG OPNIEUW UITGEBREID Wederom onderging Donderdag de oorlog een uitbreiding. Duitschland en Italië hebben evenals Japan den oorlog verklaard aan de Ver. Staten. Verwonde ring heeft dit niet gebracht, aangezien het vrij algemeen werd verwacht. Duitschland, Italië en Japan zullen nu gezamenlijk den strijd voeren tegen de Vereen. Staten en Engeland.- Zoowel Hitler in zgn meer uitvoerige rede als Mussolini in zijn korte toespraak hebben president Roosevelt als de ver wekker van dit conflict aangewezen. Hit- Ier heeft een opsomming gegeven van de lange reeks daden van Roosevelt, die tot deze oorlogsverklaring heeft geleid en daarbg opgemerkt, dat het reeds eerder zoover zou gekomen zijn, als Duitschland en Italië niet zoo lankmoedig tegenover Amerika hadden willen zijn. Duitschland, Itaüë en Japan hebben in een verdrag vastgelegd, dat zg niet alléén samen zullen strijden, maar na de vredessluiting ook samen de nieuwe we reldorde, zooals die naar hun meening moet zijn, zullen vestigen. De wereldoorlog is nu wel waarlgk compleet geworden. Alleen moet hierbij worden opgemerkt, dat tusschen Japan en Sowjet-Rusland nog altgd het neutra liteitsverdrag van kracht is. De Bolsje wisten stellen er natuurlijk prys op, dat er in Oost-Siberië voor hen geen nieuw front komt. Maar de Amerikanen zullen wellicht hier graag gebruik maken van bases en steunpunten tegen Japan, voor al in Wladiwostok. Gebeurde dit, dan zou ongetwijfeld Japan dit niet goedkeuren. Afgewacht moet worden, hoe de situatie zich hier verder zal ontwikkelen. Voorloopig zal waarschijnlijk de uit breiding van den oorlog het meest in de lucht en op zee te merken zijn. Op den Stillen en op den Atlantischen Oceaan zullen de botsingen wel talrijker en zwaarder worden. Verwacht kan worden dat de Duitsche marine en het luchtwa pen den oorlog op zee tegen Amerika en Engeland zullën verscherpen. Het is ook niet onmogelijk, dat de jongste oor- logsuitbreiding van invloed zal zijn op de houding van Frankrijk. In groote spanning wacht de wereld de ontwikkeling der gebeurtenissen af. We zijn een hevige faze van den oorlog inge treden. Het gaat op leven of dood. ZONDAG 14 DEC. 1941. 'S Morgens tot 9.43 u. 's Avonds van 17,25 u. MAANDAG 15 DEC. 's Morgens tot 9.44 u. 's Avonds van 17.25 u. 1941. Middelburg. Herinneringssteen ingemetseld. Een groen-versiering aan een der eerst ge plaatste spanten gaf aan, dat het voor Mr F. W. Adriaanse in de Langedelft in aanbouw zijnde pand „De Nieuwe Gra naatboom" onder dak is.i Dit viel dus samen met de tegen Vrij dagmiddag bepaalde plechtigheid van 't inmetselen van een herinneringssteen in een der buitenmuren door de kinderen van den heer en mevrouw Adriaanse. De witte steen draagt de volgende woorden als opschrift: „Cathalijne, Frans Karei, 12 December 1941". Alvorens de kinderen de plechtigheid verrichtten heeft mr Adriaanse dank ge bracht aan de werklieden, die reeds'se dert September aan het pand werken en aan dé aannemers, maaj ook aan de stichting Herbouw Middelburg. Na de plechtigheid heeft een voorman

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1