Binnenland Wanneer verduisteren Uit de Provincie Wanneer wjj de geschiedenis van de germaansche volkeren overzien, dan zfln er, vanneer wij van de grijze oudheid afzien eigenlek r' echte twee perioden te onderscheiden, n.l, de periode van de middeleeuwen in den meest uitgebreiden zin des woords, n.l. van 500 tot 1500, en de tweede periode van 1500 tot heden. Deze tweede periode loopt nu af en» een derde periode is aanstaande. Wy aan- sonouwen de geboorte daarvan. De eer ste periode kenmerkte zich door de ge bondenheid aan de toenmaals het kerke lijk en maatschappelijk leven beheer- sehende roomsch-katholieke kerk. Spr. wees er op, hoe na het uiteenvallen van het door Karei den Groote gestichte groot-Frankische rijk de eenige overkoe pelende macht de R. K. kerk was en hoe de diepte van het germaansche gemoed zich ten slotte verzette tegen de uiter lijkheid van den vormendienst, waarach ter geen werkelijk diep religieus gevoel meer aanwezig was, doch integendeel een poel van verderf schuil ging. Ook in de maatschappelijke vormen trad ontbinding op. Van ongeveer 1500 tot in onze dagen is het eigenlijk één tijdperk, n.l. dat "van losknoopen van den band, die gedurende duizend jaren de geheele cultuur had ontwikkeld: de christelijke katholieke idee. En het is tevens het losknoopen van allerlei vormen van traditie, ge woonte, recht, staatsorganisatie, cultuur enz. De wetenschap maakt zich los van de groote macht van de katholieke en van de hervormde kerk. De kunst wordt individualistisch en komt daarbij in de zestiende en de zeventiende eeuw hier te lande op een zeer hoog peil, gevoed als zij werd door een krachtige,naar staat kundige en economische overzee streven de en daardoor welvarend volk. Het kapitalisme wordt in de 18e eeuw meer en meer overheerschend en meer en meer volksuitbuitend. Van mercantiel kapitalisme komt het tot industrieel ka pitalisme en ten slotte tot universeel ka pitalisme en democratisch liberalisme is tenslotte het eindresultaat, waartoe het ontbindingsproces van de middeleeuw- sche cultuur heeft geleid. Spr. wilde niet ontkennen, dat ook in dien tijd groote kunstenaars hebben ge leefd, doch de kunst ging buiten het volk om en weinigen konden ervan genieten. Meer en meer ontaardde de kunst en zoo was alles eigenlijk al reeds voor den we reldoorlog van 19141918 kapot ge maakt", uit elkander gescheurd, dood ge- loopen en dus ten prooi aan het super- kapitalisme en aan het communisme. Het cultuurlooze tijdperk leek aanstaande, ja onafwendbaar. Het is de historische roeping van het nationaal-socialisme en het fascisme om dezen dreigenden ondergang af te wen den en den grondslag te leggen voor een nieuwe periode in het leven van de Eu- ropeesche volkeren, waarvan niemand kan zeggen of zij vijf of tien eeuwen zal duren, maar waarvan wij nu reeds we ten, dat zij het tijdperk zal zyn van de volksche cultuur. De ondergang van het tweede tijdperk bergt in zich de belofte van het ontlui ken van het derde tijdperk, mits wij de teekenen des tyds verstaan, mits wij lee ring trekken uit het verleden en weten hoe wij de orde moeten herstellen. De orde zal worden hersteld, door de natuurlijke bindingen te herstellen, de kapot geslagén levenskringen in beteren - vorm op te bouwen. Het volk moet zijn gebondenheid aan zijn ras en aan zijn bodem weer bewust worden, het moet zich op natuurlijke wij ze organiseeren, het moet zijn rechten en zijn plichten leeren kennen, het moet in harmonie en eensgezindheid zjjn bedryfs- en gemeenschapsleven weer inrichten. Zyn denken en handelen moeten zich richten naar de wetten van de schepping. Dan zal ontstaan die vrijheid in gebon denheid, die noodig is om tot den nieu wen stijl te geraken, geboren uit de volksziel. Volgens dezen nieuwen stijl zal een volkscultuur ontstaan die tot volksverheffing leidt. Cultuur, die niet tot volksverheffing leidt, mist haar doel. Wy mogen de cultuur-uitingen van onze voorgeslachten niet zien als histo rische merkwaardigheden, doch als uitin gen van den geest van ons voorgeslacht, ja dikwijls het allerbeste, het allerhoog ste wat de geslachten hebben gewrocht. Voor een bewust worden van onzen eigen aard en van den eigen geest is noodza kelijk het onwrikbare geloof, dat die geest weer tot groote dingen in staat is, mits de juiste voorwaarden daarvoor ge schapen worden. Het opbouwen van nieuwe levenskringen in overeenstem ming met den germaanschen aard is de volgende noodzakelijkheid. In het Noordelijk deel van Europa is groeiend het Germaansche bewustzijn, het besef van de Germaansche lotsver bondenheid, de overtuiging dat het nood- zakeiyk is, dat de Germaansche volke ren elkander leeren verstaan en begre pen en dat binnen de Germaansche le vensruimte de volkeren slechts in vrij heid kunnen leven en hun toekomst ver zekeren, wanneer zij militair en econo misch samenwerken onder doelbewuste leiding. In den Nederlandschen staat, die een germaansche nationaal-socialistische staat zal zyn, zullen gewesten tot nieu wen opbloei komen. De verscheidenheid van aard tusschen het Westen, hft Noor den, het Oosten en het Zuiden zal niet j worden doodgedrukt, maar als een na tuurlijke geaardheid tot haar recht ko men en worden gerespecteerd. Binnen de gewesten zuilen streken, dorpen, steden ieder hun eigen karakter dragen, een rijke verscheidenheid, geen eenvormige, grauwe massa. Geen hooger organisme «al het lagere meer ontnemen dan strikt noodig is. Geen lagere zal de autoriteit van het hoogere ontkennen. Maatschappelijk z»l de orde worden hersteld door de instelling van levens kringen, corporaties, kamers, gilden of hoe zy verder ook zullen worden ge noemd. Deze levenskringen zyn de bescher ming van het volk tegen kapitalisme en marxisme, die beide ten slotte leiden tot slaverhij. Spreker zeide, dat men echter niet moet denken, dat deze beide, een maal militair verslagen, geen gevaar meer zullen opleveren. Nooit mogen wij nalaten op onze hoede te zijn. De natuurlijke bindingen in staat en maatschappij te herstellen is orde schep pen, is het vormen van een harmonische samenleving, waarin de enkeling zich weet gebonden aan zijn ras, aan zijn volk, aan zijn bodem, maar daardoor de ware vrijheid verlangt, die noodig is om schep pend te werken. Zoo zal een nieuwe stijl ontstaan, de uiterlijke vorm van de in nerlijke gebondenheid. Deze stijl van de volksche gebondenheid zal voor eeuwen richtsnoer zijn voor de cultuur en haar tot ongekenden bloei brengen. Het is on ze taak daarvoor thans reeds de grond slagen te leggen. Sprekende over het bewaren van de oude cultuurgoederen moeten wij aan vangen met de liefde tot den bodem. Te recht kunnen wij Nederlanders er trotsch op zyn, wat wij van het landschap heb ben gemaakt. Het Nederlandsche land schap in zyn schoonheid te behouden is het beginsel van alle wijsheid voor de volksche cultuur. De liefde tot den bo dem is ons ingeschapen en daarom is het zoo uiterstjj'oodzakelij k, dat het nieu we regiem zijn taak begint. In de laatste eeuw is reeds zoo ontzaglijk veel schoon heid verloren gegaan, dat het hoog tijd wordt, dat het volksbelang, het algemeen belang, zal praevaleeren boven het per soonlijk belang. Het zal een slechte tijd worden voor diegenen, die de natuur, het landschaps- schoon willen opofferen aan winstbejag. Heemschut zal straks een machtige orga nisatie zijn in de Nederlanden. Van de monumenten mag niets meer verloren gaan. Over 20 jaar moeten de monumenten zijn hersteld en veilig ge steld. Onze musea bergen schatten, maar het volk weet er nauwelijks van. Millioenen zijn de laatste jaren uitgegeven om op de belangrijkste plaatsen modepalei zen en bankiersgebouwen neer te zetten, doch er was geen geld voor musea, noch voor burgerzalen, noch voor gildenhui- zen, noch voor artistieke centra. Ook dat zal veranderen. De1 kunstschatten zullen worden geopenbaard, het volk zal worden getoond wat schoonheid is en wat prul len zijn. De liefde tot-den bodem, de verbon denheid aan de voorgeslachten, zij zul len den besten grondslag vormen voor de wederopstanding van volksche kunst in de Nederlanden. Voor zoover de le venskringen ontbreken, die deze taak kunnen vervullen, zullen ze worden op gericht en van de noodige volmachten voorzien om hun roeping te vervullen. Voor zoover zy bestaan zullen zy worden versterkt, opdat zij beter hun taak zul len kunnen uitoefenen. Onmiddellyk hierbij aansluitend is de liefde voor onze taal, het zuiver leeren schryven en spreken, het ontdoen van bastaardvormen. Ir Mussert wees er op, dat wij thans twee schrijfwyzen hebben en* zeide dat de slordigheid en de gemakzucht, waar door de Nederlandsche- taal wordt mis handeld, ten hemel schreien. De onder- wysinrichtingen kunnen er van op aan, dat van de lagere school tot en met de universiteit de kennis van en de eerbied voor de Nederlandsche taal een vereisch- te zal zyn, waaraan niet te tornen valt. Het gezin en de beroepsstand zijn de beide zedelyke wortelen van den staat. Beroepsstanden, corporaties samenbin dend diegenen, die in bepaalde opzichten het volk te dienen hebben, zyn onont beerlijk. Dus ook corporatiën van hen, die tot roeping hebben kunsten en we tenschappen te bevorderen. Nimmer zul len deze corporatiën los mogen staan van bét volk, nog minder zich verheven ach ten boven het volk, want zy zyn hol en leeg zonder het volk. Ten nauwste zullen zy worden ver bonden met de gilden van het ambacht. De Kultuurkamer heeft tot doel deze ver bindingen te vormen. Vóór een ding wilde spreker waarschu wen, n.l. voor het staatsabsolutisme, voor het zotte denkbeeld, dat de staat talenten zou kunnen maken. De gilden zullen grootendeels hun eigen weg hebben te vinden in volle vrijheid, mits in volksche gebondenheid. Zoo staan wij dan aan het begin van een nieuw tijdvak in het leven van ons werelddeel. Het tijdperk van .de vrijheid in gebondenheid is aangebroken. Groote verwachtingen hebben wij er van. Wij ge- looven dat het mogelijk zal zijn vrede en welvaart te brengen. Wij gelooven ook dat een ongekende opbloei van alle cul tuurstellingen in den besten zin van het woord, plaats zal vinden. Wij gelooven, dat Europa zich verjongt en dat de of fers waarin het Duitsche volk in onge kende kracht en offervaardigheid voor gaat, niet te vergeefs zyn gebracht. Dezelfde klokken, die nu beieren boven onze hoofden, zullen eens het jaar 2000 inluiden. Dan zal er zijn een nieuw Euro pa, een veilig welvarend, cultureel op on gekende hoogte staand Europa. Zal er dan in dat Europa zyn een Nederlandsch volk? Zal dit volk deel hebben aan wel vaart en cultuur? ]ïten ste® in ons zegt: ja, dat zal zijn, de oude geestkracht zal herleven, voller dan ooit. Daarvoor willen wy dan ook werken, leven en strijden. Set volk, waarvan wy zonen en dochteren zyn zal biyven bestaan. Aan ons de taak het te leiden door de grootste revolutie van alle tyden naar de wederopstanding in het tydperk aan welks drempel wy staan. Aspirin-tabletten hebben steeds dezelfde goede werking, dezelfde houdbaarheid. Zonder uit zondering vallen ze gemak kelijk uit elkaar. Kortom - ze hebben alle dezelfde goede hoedanigheid. Buisje 20 tabletten 55 ct. Zakje 2 tabletten 7 ct. NOG GEEN AANVAL OP NED.-INDIE De Nederlandsch-Indische regeering heeft gisteren bekend gemaakt, dat vij andelijke aanvallen op Nederlandsch In disch gebied nog niet hebben plaats ge vonden. Overal heerscht rust. DE RENTE VAN PROVINCIALE EN GEMEENTELEEN INGEN. De secretaris-generaal van binnenland- sche zaken heeft het volgende bericht aan de commissarissen in de provincies. Mijn ambtgenoot van financiën heeft mij medegedeeld, dat hij in afwachting van het tijdstip, waarop de 3% pet. staatsleening 1941 als voldoende geklas seerd zal zijn te beschouwen, bezwaar moet maken tegen het sluiten van pro vinciale en gemeenteleeningen met een hooger rendement dan 3% pet. Bij onderhandelingen omtrent voor genomen geldleeningen zullen de provin cies en de gemeenten met het boven staande rekening hebben te houden. BIJZONDERE WIJNBELASTING. In de Ned. Staatscourant is opgeno men een besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Financiën, betreffende heffing van een bijzondere wynbelasting. Hierby wordt bepaald, dat zoowel van ingevoerden als van hier te lande ver vaardigden mousseerenden vruchtenwijn, beide soorten op flesschen, een byzondere wynbelasting wordt geheven. De belasting bedraagt per: moussee- moussee- rende rende druiven- vruchten- wyn: wyn: flesch (inhouden de ongev. 0.200 lit. f 0.60 f 0.30 flesch (inhouden de ongev. 0.375 lit.) -1.12i/2 -0.55 1/1 flesch inhouden de ongev. 0.750 lit.) -2.25 -1.12i/2 1 literfl. (inhouden de ongev. 1 liter) - 3.-1.50 Voor grootere flesschen wordt de be lasting berekend in evenredigheid van het voor een literflesch verschuldigde bedrag. Rijwielvergoeding voor schoolbezoek. De secretaris-generaal van het depar tement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, heeft dezer dagen in beroep beslist, dat de rijwielvergoe ding voor schoolbezoek bij het lager on derwijs (uitvoering art. 13 der Lager Onderwijswet 1920) in dezen tijd is vast te stellen op cent per af te leggen km. Bruikbare gronden mogen niet braak blijven liggen. De sècrefaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken heeft nogmaals de aandacht van de burge meesters gevestigd op de voedselvoor ziening in ons land, waarby het van het hoogste belang is, dat geen bruikbare gronden braak blijven liggen. Teneinde de productiecapaciteit van den Neder landschen bodem ten volle te kunnen be nutten, is het ten zeerste gewenscht, dat alle voor het telen van voedingsge wassen geschikte gronden in cultuur worden gebracht. Bevorderd zou kunnen worden, dat parken, plantsoenen en bouwterreinen, alsmede particuliere tuinen voor de teelt van voedingsgewassen dienstbaar wor den gemaakt. In het algemeen moet in dit opzicht al lereerst worden gedacht aan het telen van aardappelen en peulvruchten (brui ne boonen), doch plaatselyke toestan den kunnen het gewenscht maken, dat de keuze valt op de teelt van bepaalde tuinbouwgewassen. In verband daarme de is het gewenscht, dat de burgemees ters zich om voorlichting wenden tot de rykstuinbouwconsulenten. Ook de voor lichtingsdienst van den tuinbouw te 's Gravenhage, zal in het algemeen over het onderhavige onderwerp kunnen advi- seeren. Wintervoorraad aardappelen. Volgens een mededeeling van het de partement van Landbouw, Nijverheid en Handel is de bevolking in de gelegenheid gesteld de aardappelkaarten te laten af stempelen, teneinde een wintervoorraad aardappelen in te slaan. Rekent men, dat het hier betreft een hoeveelheid van ge middeld 35 kilo per gezinslid, dan komt men tot een bedrag van 35 maal 8 cent of f2.80 per persoon. In verband hiermede heeft de sociaal- economische afdeeling van het N.V.V. zich tot het Departement van Sociale Za ken gewend met het verzoek aan de werkloozen, die het zeker op prijs zou den stellen ook een wintervoorraad aard appelen in te slaan, doch die daartoe financieel niet in staat zijn, een aard appelbon ter waarde van f 2.80 als voor schot te verstrekken, welk bedrag dan te beginnen met 3 Januari 1942 in- 9 we- kelijksche termynen terugbetaald zou kunnen worden. VRIJDAG 12 DEC. 1941. 's Morgens tot 9.42 u. 's Avonds van 17.25 u. Middelburg. TWEE MEISJES VERMIST. Sedert Maandag j.l. worden hier twee meisjes vermist. Ten eerste Maria The- wissen, geboren te Nijmegen, 3 Febr. 1922, leerlinge van de Middelbare JHan- delsschool, lang ongeveer 1.60 M., mid delmatig postuur, pikzwart haar, don kerbruine oogen, matte teint en gekleed met donkerblauwe regenmantel, donker blauwe rok, korenblauwe jumper met gele streepjes aan kraag en manchetten, bruinachtige kousen en lage zwarte schoenen en blootshoofds. Ten tweede: Suzanna Melse, geboren te Middelburg, 21 Dec. 1925, winkeljuf frouw, lang ongeveer 1.70 M., tenger postuur, bol gezicht, donkerblond kort haar, blauwe oogen en, gekleed met brui nen mantel, bruine jurk, lichte kousen en zwarte lage schoenen. Het eerstgenoemde meisje lijkt jonger dan zij is. Inlichtingen omtrent de verblijfplaats worden, zoo mogelijk telefonisch, gaarne ingewacht bij den commissaris van poli tie te Middelburg. De politie aan het waarschuwen. Een nieuwe verkeersmaatregel is die, volgens welke men op wegen of in stra ten, die voor het verkeer per rywiel in één richting zijn afgesloten, ook niet mag loopen met het rijwiel aan de hand. De politie heeft nu o.a. op den hoek van St. Pieterstraat en Kortedelft een post ge plaatst. Ieder, die daar nu loopende met zijn rijwiel naast zich uit de richting van den Dam komt of die uit de St. Pieter straat komt ryden en zooals tot nu toe op den hoek afstapt en verder te voet wil gaan in de richting van de Langedelft, wordt aangehouden en wordt terugge zonden om langs een anderen weg haar of zijn doel te bereiken. De bouw gaat voort. Wy willen thans iets meedeelen over den bouw van winkel en woonpanden in de Graven straat en Zusterstraat. In eerstgenoemde straat nadert de winkel van den heer v. Hoofstadt zijn voltooiing. Naast dit pand is men aan de zijde van de Markt bezig voor den heer J. Leijnse. Aan de andere zyde komen panden voor de hee- ren L. Tissink, J. P. Boom, barbier, en C. Th. den Exter, caféhouder. v Tegenover op den anderen hoek van Gravenstraat en Zusterstraat komt een groot pand van den heer J. Rozemond. In het deel van de Zusterstraat loopen de naar de Bodenplaats, komt een pand voor den heer J. A. J. Seymoer. Geschat wordt, dat thans ruim 100 panden in aanbouw zijn, dan wel dat teekeningen enz. zijn goedgekeurd en de uitvoerder is aangewezen. Als zich geen onvoorziene moeilijk- heden voordoen, hoopt men op deze wijze eind 1942 d e gevwone panden alle te hebben herbouwd. Voor officieele gebouwen en grootere zaken zal dat ten deele het geval zijn. De Rayonmarkt. Woensdag heb ben wij weer eens een kijkje genomen op de Rayonmarkt op het abattoirter rein. Wij konden constateeren, dat het werk er vlugger toeging dan op den eer sten marktdag. Bestrating en gelegen heid tot het vastzetten van de dieren, die nog geklassificeerd moeten worden, waren verder voltooid en de weeginrich ting deed het uitstekend. Voor de stal ling der dieren, kon nog gebruik wor den gemaakt o.a. van de slachtruimte voor runderen, maar een volgende maal kan dit niet als men daar een tegelvloer gaat aanleggen. Daarom was men druk bezig een houten noodstal op te richten. Overname autobusdienst. In de vol gende week te houden buitengewone aan deelhoudersvergadering van de N, V. Stoomtram Walcheren zal aan de orde komen een voorstel tot overname van den autobusdienst Middelburg-Veere van den tegenwoordigen eigenaar, den heer H. Castel. Vlissingen. Zaterdag na Kerstmis vrijaf. Naar de Pr. Z. Ct. meldt, zal, voor zoover het bedryf dit toelaat, Zaterdag na Kerstmis op de Mij. „De Schelde" niet gewerkt worden. Het loon wordt voor dien dag doorbetaald. Ook andere bedrijven en kantoren schijnen te overwegen, dien dag te slui ten, mede ter besparing van kolen enz. Goes. De woningbouw in bouwplan I{1. Van de arbeiderswoningen, welke „Ons Streven" Iaat neerzetten, komen deze maand de eerste blokken klaar. Ditzelfde geldt voor de middenstands- en kleine middenstandswoningen van Brero's Bouwbedrijf. v Over die „kleine middenstandswonin gen" wordt wel eens gemopperd, omdat ze als arbeiderswoningen zyn aanbesteed, waarvoor destijds in den gemeenteraad een huurprijs van f 5 werd genoemd, ter wijl thans de „kleine middenstandswo ningen" een huurprijs van f 6.50 en f 6.75 per week moeten opbrengen. Het D. v. Z. meldt hieromtrent, dat de bouwmaatschappij aanvankelyk van plan was voor de te bouwen huizen een regeeringscrediet te vragen, waarvoor de gemeente borg moest zyn. Vrywillig heeft de N. V. daar echter van afgezien, mede onder den invloed van het feit, dat de middenstandswoningen allemaal reeds verkocht zijn aan particulieren. Doordat dus geheel voor eigen reke ning is gewerkt, is de N. V. niet meer gebonden aan dé bepalingen ten aanzien van de huren en kan zij zelf, binnen de grenzen der redelijkheid natuurlijk, zelf de huurprijzen bepalen. „Ons Streven", dat haar woningen wel bouwt met steun van de gemeente, blijft gebonden aan de gestelde bepalingen. Alle huizen zullen tegen het voorjaar gereed zijn. Dgn heeft Goes dus bijna honderd nieu we huizen meer en is het woningvraag stuk voorloopig opgelost. Jeugdavond. In de zaal van den heer Krijger heeft de Hervormde Jeugd- centrale gisteravond haar tweeden Jeugdavond gehouden. De voorzitter, Ds G. W. Korevaar, opende de bijeenkomst met gebed en Schriftlezing, waarna hij de talrijke aan wezigen een welkom toeriep, in 't bijzon der den nieuwen predikant, Dr W. F. Dankbaar en Ds A. W. M. Odé. Spr. zeide, dat het doel van dezen avond was onze verantwoordelijkheid als leden der kerk te' doen verstaan, waar wij geroepen worden te luisteren naar Gods stem en deelde tenslotte mede, dat de inleiding over het Zondagsschoolwerk niet kon worden gehouden wegens onge steldheid van den inleider. Hierna was het woord aan mej. P. Stok, pres. van de afd. Goes der Fede ratie van Hervormde Jongeren, die een inleiding hield over het werk der Fe deratie. Onze roeping en verantwoordelykheid als leden der kerk te verstaan, aldus spr. is het doel der Federatie. Wij wor den reeds geroepen tot den dienst van God bij onzen doop en bij onze belijdenis hebben wij deze roeping aanvaard en de verantwoordelijkheid daarvan zelf op ons genomen. Wij moeten ons zelf geven aan het werk der kerk, waarin nog zeer veel te verbeteren valt, alhoewel wij dank- baar mogen zyn, dat de Ned. Herv. Kerk steeds meer haar verantwoordelijkheid bewust wordt. De Herv. Jongeren willen de schatten der Kerk onderzoeken en juist nu uit het Woord leven. Wy moeten den rijkdom van de Sacramenten meer en meer leeren zien en meer leven in gemeenschap met elkaar en de leden der kerk. Spr. zeide, dat de Jongeren evenals in de eerste Chr. kerk zich met geheel hun leven dienen te geven als soldaten van de Militia Chris- ti. Liefde tot de kerk moet ons dringen de nood der kerk te zien. Wy moeten elkaar trachten te begrypen en zoeken naar hetgeen ons samenbindt. De oplos sing van alle levensvragen ligt in het Woord des levens. Na de pauze hebben leden van de Jon ge M. V. het leekenspel „Stryd" opge voerd, terwyl het programma werd af gewisseld door samenzang van geeste- lyke liederen. Wegens het niet bij zich dragen van een persoonsbewijs of ander geldig identiteitsbewijs zijn geverbaliseerd Q. T. en M. J. G., beiden alhier, en wegens het zich ophouden in de open lucht tus schen 12 en 4 uur H. B. J. v. G. en C. S., eveneens beiden uit "Goes. Zuid-Beveland. Yerseke. Voormalige raads besluiten. De burgemeester heeft de gemeenterekening 1940 voorloopig vast gesteld met op den gewonen dienst een totaal aan ontvangsten van f 198.178,70 en aan uitgaven van f 188.091,74, alzoo met een batig saldo van f 10.086,96. De kapitaaldienst wyst een bedrag van f74.787,98 aan ontvangsten en een be drag van f 84.967,75 aan uitgaven aan, alzoo een' nadeelig saldo van f 10.180,77. De door den burgemeester voorloopig vastgestelde rekening van het gasbedrijf over het jaar 1940 geeft een totaal-be drag van f 38.164,71, zoowel in baten als in lasten en een totaal-bedrag van f 12.759,zoowel in kapitaals-inkomsten als -uitgaven. Winkelsluiting. De burgemeester

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2