Christelijk Dagblad voor Zeeland HET HUWELIJK. Binnenland DAGKALENDER. Binnenland Bureaux Lange Vorsfstraaf 70, ©oes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkontoor Middelburg» Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur» A. DE LANGE te Goes De Finnen bezetten Hangö -- Sowjet-aanvallen afgeslagen - De strijd in Afrika. Met Duitschland voor een Nieuw Europa. Reorganisatie der politie. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. VRIJDAG 5 DEC. 1941 56e JAARGANG - No. 57 AbonnemernsDri|s 2.7o per kwarioe Weekabonnementen voor Middelburg Goes er» plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent oer '«pel Oven'pe adve-ïemiên 30 cent per reqel Inqezonden mededeelingen 60 cent per reael Kleine advedentiên f C.55 b:i vooruitbetaling Advertentién onder letter of motte 10 et. extra Bij contrast belangrijke korting De vraag, hoe men denkt over het hu welijk, is voor den Christen geen vraag meer. De Heilige Schrift toch leert duidelijk, dat het huwelijk de door God zelf ge legde band is. tusschen een man en een vrouw, die door God in het huwelijk worden vereenigd; en geen mensch mag scheiden, wat door God is samenge voegd. Deze beschouwing intusschen is in onze dagen lang niet algemeen meer. Openlijk wordt verkondigd de opvat ting, dat het huwelijk niet meer is dan een vrijwillige verbintenis tusschen twee menschen, die té allen tijde kan worden verbroken, als een der partijen of beide, dat wenschelijk achten. Volgens Gods Woord is het huwelijk echter een verbintenis voor het leven, en die slechts enkele uitzonderingen, die een gevolg zijn van de zonde, daargela ten door den dood, derhalve door God Zelf, kan worden verbroken. Het huwe lijk is heilig. Ze dwingt al aanstonds tot ernstige bezinning bij het aangaan van een huwe lijk. Beide partijen hebben zich ernstig rekenschap er van te gevqp, dat ze zich aan elkander verbinden voor het le ven. En dat is heerlijk, als de ware liefde gevonden wo,rdt. Maar het is heel erg, als die liefde niet de grondslag is van het huwelijk. Want dan wordt de verbintenis, door God bedoeld als een groot geluk voor den mensch, een band die knelt. Dan wordt het meer een gedwongen naast elkander leven, dan een werkelijk samen leven. En waar geluk wordt in zulk een huwelijk niet gevonden. Liefde en trouw zijn dus de grondsla gen, waarop een goed huwelijk rust. En tegelijk besef van de roeping, die beide echtgenooten hebben tegenover elkan der. Om samen de verantwoordelijkheid te dragen voor het gezin, dat ze vormen, ook voor de opvoeding hunner kinderen, indien het' God belieft, hun die te schen ken. TEGEMOETKOMING VOOR GEVORDERDE SCHEPEN. In de staatscourant is opgenomen een besluit Van den secretaris-generaal van waterstaat krachtens hetwelk aan recht hebbenden op een inschrijving het „Grootboek voor de Rijn- en Binnen vloot" een financieele tegemoetkoming wordt toegekend. Boven en behalve het overschietende bedrag aan rente, bedoeld in artikel 4, lid 2, varl het besluit nr 1781941, wordt hen voor elk in het Grootboèk in geschreven schip vanwege den Staat der Nederlanden-10 cent per ton en per week uitgekeerd voor de eerste 300 ton en 4 cent per ton en per week voor de ge vorderde tonnenmaat boven de 300 ton, met een minimum van f 20 per week. Deze uitkeering wordt voor vaartui gen, waarvoor reeds vóór 1 April 1941 de koopsommen en vergoedingen waren vastgesteld, berekend met ingang van 1 April 1941. Voor andere vaartuigen wordt de datum, waarop deze uitkeering ingaat, vastgesteld bij de beschikking, waarbij tot inschrijving in het Grootboèk R.B. wordt besloten. I. Ter gedeeltelijke dekking van de kosten voor deze tegemoetkomingen, zijn de eigenaren van in Nederland thuisbe- hoorende vaartuigen met een laadver mogen grooter dan 100 ton, wanneer die vaartuigen worden gebezigd voor het innemen van lading binnen de grenzen van Nederland, voor opslag of vervoer op de binnenwateren, naar welke bestem ming dan ook, verplicht, met ingang van 1 October 1941, aap den Staat der Ne derlanden voor elk zoodanig vaartuig een bijdrage te betalen van 20 cent per ton laadveritiogen per jaar, bij vooruit betaling te voldoen in driemaandelijksche termijnen, door aankoop van daartoe be stemde Rijkszegels. Deze vaartuigen moeten te allen tijde een bewijsstuk aan boord hebben, voor zien van gedateerd afgestempelde rijks zegels, waaruit blijkt, dat de bijdrage werd betaald.- De vaartuigen, die lading vervoeren van' Nederland naar het buitenland, mo gen, zonder overlegging van dit bewijs- I stuk, aan de Nederlandsche grensstati ons niet worden uitgeklaard. DE 5 PCT. SALARISKORTING VOOR RIJKSAMBTENAREN. Naar .het „Utrechtsch Nieuwsblad" verneemt, zal de korting van 5 pet. op de salarissen van de rijksambtenaren worden opgeheven. Aan dezen maatregel wordt terugwerkende kracht verleend tot 1 Augustus 1941. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Donetzbekken zyn vrij sterke vijandelijke aanvallen onder bloedige verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Bij Leningrad zijn hernieuw de uitvalspogingen van den vij^ and mislukt. Het luchtwapen heeft een deel der spoorlijn van Moermansk vernield en Leningrad overdag en 's nachts gebombardeerd, - Finschetroepenhebben H a,n g bezet. Bij de vlucht uit Hangö liep het Sovjettransportschip „S tali n" (12.000 ton) op een Duitsch-Fin- sche mijnversperring en yerd door drie mijnen beschadigd. Twee Duit sche patrouillevaartuigen met een bemanning van tachtig koppen in totaal, namen het transportschip op sleeptouw en brachten het met de 6000 soldaten van alle rangen, die zich aan boord bevonden, be nevens een rijkelijke hoeveelheid oorlogstuig, naar een Duitsch steunpunt. In een zeegevecht in óet K a- n a a 1 heeft een mijnenveger twee Britsche snelbooten tot zinken ge bracht en'twee andere door, vol treffers beschadigd. Patrouille vaartuigen mengden zich in den Strijd, brachten een Britsche ka nonneerboot tot zinken en bescha digden een snelboot zwaar. In Noord-Afrika hebben zich geen gevechtshandelingen van eenigen omvang voorgedaan. In de periode an 26 November tot 2 December zijn 44 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In die zelfde periode gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië zes .eigen vliegtuigen verloren. 1L. SOWJET-AANVALLEN AF GESLAGEN. (D.N.B.) In het gevechtsterrein om Moskou hebben de Duitsche troepen, on danks ten deele sterk van mijnen voor zien terrein bij aanvallen vérder terrein gewonnen. Strijdkrachten van een pant serdivisie zijn door de linies der bolsje wisten heengestooten en een vrij groote plaats binnengedrongen. Bij aanvallen van gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers werden oiidanks zeer slechte weersomstandigheden in den zuidelijken sector meer dan honderd vliegtuigen vernield. Twee munitie-opslagplaatsen werden tot ontploffing gebracht. In het geb'ied van Rostov en het Do netsbekken zijn wederom Sowjetaanval- len afgeslagen met zware verliezeA voor de aanvallers.. In den centralen sector le verden de Duitsche operaties nieuwe ter reinwinst op. Nieuwe uitvalspogingen der belegerden te Leningrad werden met zware verliezen voor de bolsjewisten af geslagen. Waar de Duitschers ook aanvallen, al dus het D.N.B.steeds naderen zij meer de spoorlijnen, welke Moskou tot dus ver nog met den noordelijken en met den zuidelijken sector alsmede met de niet- bezette gebieden verbonden. Daarom moet ieder succes, dat de Duitschers in dezen sector behalen, indirect ook van invloed zijn op Moskou. Een militair deskundige verklaarde i aan het D.N.B.: De poging om de Duit schers in den rug door burgers en door 1 listig aangebrachte tijdbommen te hin- i 'deren, richt zich tenslotte tegen de bols- 1 jewieken zelf. De Duitschers zijn niet van plan voor veraf gelegen steden on- noodig offers ;aan bloed te brengen. DE BOLSJEWIKI ONTRUI MEN HANGÖ. (D.N.B.) Het officieele Finsche pers bureau maakt bekend; „Als, gevolg van den ingetreden win ter en onder invloed van den druk van onze eigen troepen, heeft de vijand een begin gemaakt met de ontruiming van Hanko (Hangö). De tot dusver bezette gebieden dra gen den stempel eener grondige ver woesting en zijn met mijnen en vallen bezaaid." Het bericht omtrent het begin van de ontruiming van Hangö heeft in Finland groote vreugde gewekt. DE STRIJD IN AFRIKA. Het Italiaansch weermachtsbericht meldt De Italiaansch-Duitsche strijdkrachten hebben in Marmarica weer gevechten ge leverd, die met succes werden bekroond. Een Britsche aanvalspoging op B i r - el Go bi is volkomen afgeslagen. Gevechten zijn gaande in den sector ten Westen van B a r d i a tusschen de gemotoriseerde Duitsche troepen en vij andelijke eenheden. De pantserdivisie Ariete heeft 1500 gevangenen gemaakt en 25 tanks, 40 pantserauto's en vele gewone auto's van den vijand vernietigd. In de Middellandsche Zee heefc een luchtformatie der Britsche marine een onzer torpedobooten aangevallen, die zonk, na een hevig gevecht te hebben doorstaan tijdens hetwelk de jagers van ons escorte twee vijandelijke vliegtuigen hebben neergeschoten. De bemanning van <je torpedoboot is grootendeels ge red. Eèn onzer onderzeeërs heeft een En- gelsch vliegtuig getroffen, dat brandend neerstortte. Weer een aanslag te Parijs. (D.N.B.) In verband met den bom aanslag, welke in het twaalfde arrondis sement te Parijs is gepleegd, en met een nieuwen revolveraanslag, waarvan een Duitsche militaire arts het slachtoffer is geworden, is agn de bevolking een ter mijn gelaten tot 10 December om de da ders dezer beide aanslagen te ontdekken. Wanneer deze termijn zonder resultaat verstrijkt, zullen strenge vergeldings maatregelen worden getroffen. Leen- en Pachtwet ook op Turkije van toepassing. (D.N.B.) In een officieele verklaring van het Witte Huis deelt Roosevelt mede, dat de hulp op grond van de leen- en pachtwet ook voor Turkije toeganke lijk is. Roosevelt' acht de verdediging van Turkije gewichtig „in het belang der Ver. Staten". Korte berichten. (D.N.B.) Uit Melbourne wordt te Sjanghai vernomen, dat 286 leden van de bemanning van den verloren geganen Duitsche hulpkruiser „Cormoran" met inbegrip van den commandant zijn gered. (D.N.B.) Naar de Britsche berich tendienst meldt, heeft de Nieuw-Zee- landsche premier, Fraser, medegedeeld, dat hij van het opperbevel in het Na burig Oosten het bericht heeft gekre gen, dat de commandant der 5de Nieuw- Zeelandsehe infanteriebrigade, generaal. Hargest, met zijn staf in Afrika gevan gen is genomen. (D.N.B.) Dé Italiaansche gezant te Boedapest, Markies Talamo, is na twee jaar in functie te zijn geweest, terugge roepen. (D.N.B.') De „American Export Air lines" hebben toestemming gevraagd voor een luchtlijn van New York naar Eire en Engeland. Dë Staatscourant bevat een besluit van den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Justitie, waarbij het ambt van directeur-generaal van politie met ingang van 1 December j.l. is opgeheven. De taak en de bevoegdheden van den direc teur-generaal van politie zijn overgegaan op den „Gevolmachtigde-voor de reorga nisatie van de Nederlandsche Politie". De zelfstandige behandeling van alle aangelegenheden, de politie betreffende, geschiedt, namens den secretaris-gene raal, hetzij door den Gevolmachtigde, hetzij door den inspecteur-generaal der Nederlandsche politie. Tot de taak van den gevolmachtigde behoort de behandeling van alle aange legenheden, die niet.' aan den inspecteur- generaal zijn opgedragen. In het bijzon der is hij bevoegd ten aanzien Van de volgende aangelegenheden: 1. De reorganisatie der Nederlandsche politie, daaronder begrepen de aange legenheden,, welke betrekking hebben op de vereenigingen,- bonden en fondsen v^an politie-amhtenaren; 2. wetgeving en recht ten aanzien van de Nederlandsche politie; 3. de werving van politiepersoneel; 4. de organisatie van en het toezicht op de opleiding ,van politiepersoneel; 5. het benoemen, bevorderen, verplaat sen, de'tacheeren, op wachtgeld stellen, pensiónneeren e~n ontslaan van politie personeel; N 6. de aanschaffing en het gebruik van motorrijtuigen, vaartuigen en overig ma terieel door de Nederlandsche politie; 7. dén technischen verbindingsdienst der Nederlandsche politie; 8. de geneeskundige verzorging van politiepersoneel; 9. den veterinairen dienst der Neder landsche politie; 7 Dec. tot en met 13 Deo. 1041. 47-4 brood 4 rants, brood of gebak. 47 brood y2 rants, brood of gebak. 47 vleesch y2 rants, vleesch of vl.w. 47 vl.waren 1 rants, vleesch of vl.w. 47-A melk I 3y2 liter melk. 47 (rood) melk I 1% liter melk. 47-A aardapp. 1% kg. aardappelen, 47-B aardapp. kg. aardappelen. 30 Nov. tot en met 27 Dec. 1941. 150 algem. 1 kg. suiker. 2e periode cacao50 gr. cacao. 155 algem. 250 gr. koffie-surrogaat. 156 algem. 500 gr. jam. 151, 152, 153, 154 algem. 1 rantsoen bloem, brood of gebak. F en G rijst 250 gr. rijst. 161 algem. 250 gr. havermout of peulvruchten. 162 algem. 250 gr. gort. 163 algem. 100 gr. vermicelli of maizena. 157, 158, 159, 160 algem. 100 gr. kaas. 167 algem100 gr. kaas. 21 Nov. tot en met 9 Dec. 1941. 53-54 boter 125 gr. boter. 53-54 vet125 gr. boter m. reductie. Geldige bonnen voor diverse artikelen. 6 Oct. tot en met 27 Dec. 1941. 14 petroleum 2' liter petroleum. 23 Nov. 1941 tot en met 3 Jan. 1942. 23 petroleum 2 liter petroleum. Tot 30 Nov. 1941 07 KF brand stoffen 1) 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Dec. 1941. '01—04 HK brandst. 1 eenheid brandstoffen Tot 3i Jan. 1942. 05—07 HK brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Dec .1941. 08 HK brand stoffen2) 1 eenheid brandstoffen. 01—11 CV brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Jan. 1942. 12—20 CV 1 brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 30 April 1942. Ie4e per. brandst. 1 eenheid brandstoffen. 5e—6e per. brandst. 1 eenheid brandstoffen. 1 Dec. tot en met 31 Dec. 1941. 164 algem. 1 rantsoen zeep. E' zeep 1 rantsoen zeep. E toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1941. J textiel (mannen) 50 gr. scheerzeep. VRIJDAG 5 DEC. 1941. Wees my tot een Rotssteen, om daarin te wonen, om gedurigiyk daarin te gaan. Ps. 71 3 a. Zon op onder 9.33 17,28 11 Dec. Laatste kwartier. 18 Dec. Nieuwe maan. Maan op onder 19,16 10.26 (Vervolg.) 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 6 Dec.: 46 brood, vleesch, vleeschwaren, melk I, aardappelen. Na Dinsda'g 9 Dec.: 53-54 boter en vet. 10. de kleedihg, uitrusting en bewape ning der Nederlandsche politie; 11. de hulsvesting en verzorging der Nederlandsche politie; 12. huishoudelijke en comptabele aan gelegenheden der Nederlandsche politie. De inspecteur-generaal heeft tot taak de leiding van de geheele geüniformeer de Nederlandsche politie; deze taak be staat uit: het voortdurend algemeen toe zicht op de geüniformeerde politie voor wat betreft de juiste uitvoering van alle aan haar opgedragen werkzaamheden; het samentrekken en het gebruiken in gesloten verband van politie bij bijzon dere gebeurtenissen, wanneer de plaatse lijke sterkte niet voldoende is; de uit voering en het inspecteeren naast den gevolmachtigde van de opleiding der officieren, onderofficieren en manschap pen van de geüniformeerde Nederland sche politie op de opleidingsscholen en in den dagelijkschen dienst; het verhoo- gen van de arbeidsvreugde en de ontwik keling van de besluitvaardigheid, alsme de de versterking van het verantwoorde lijkheidsgevoel in het officlerëkorps; het voortdurend op de hoogte houden van den secretaris-generaal van bijzondere gebeurtenissen op politiegebied in Ne derland. De inspecteur-generaal wordt in de uitoefening van zijn taak, voor zoover zij de Nederlandsche marechaussee be treft, bijgestaan door den inspecteur der marechaussee. INDIE—LONDEN. 's-GRAVENHAGE (A.N.P.) De gou verneur-generaal van Nederlandsch-in- dië, jhr mr A. W. L. T j a r d a van Sfarckenborgh Stachou- w e r, heeft in een telegram naar Lon den aan den „minister-president" mr P. S. Gerbrandy te kennen gegeven, dat, daar de spanning in het Verre Oosten zeer toegenomen is en met de mogelijk heid' van een oorlog in den Stillen Oceaan gerekend moet worden, het on mogelijk is om den heer Van M o o k uit zijn functie in Nederlandseh-indië te laten heengaan, om zich naar Londen te begeven, en dientengevolge, in volko men overeenstemming met den heer Van Mook, door hem besloten was, het ver trek van den heer Van Mook naar Euro pa voorloopig uit te stellen. Naar men weet, waren onlangs de hee- ren Weiter en Steenberghe uit het „ka binet" van mr Gerbrandy getreden en werden de heeften Van Mook en Ker- stens, beiden uit Nederlandsch-Indië, in hun plaats benoemd. In het bovengenoemde telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landseh-Indië is van den heer Kerstens geen sprake. De'heer H. J. van Mook is directeur van het departement van Eco nomische Zaken, de heer P. A. Kerstens is lid van den Volksraad en lid van het college van gedelegeerden van den Volksraad. DE ARBEIDSDIENST. Na het „afzwaaien" van de eerste ploe gen arbeidsmannen, zijn hun „cijfers" bij den staf binnengekomen. Zij geven na tuurlijk nog lang niet het beeld, dat een arbeidsdienst geeft, die reeds jaren draait Desondanks zijn de resultaten zelfs heel mooie resultaten niet uitgeble ven. Zoo verkregen wij de navolgende statistische elfers: a. toeneming borst-omvang gemiddeld: bijna 2 cm.; b. toeneming gewicht gemiddeldruim 3% kg- De arbeid bestaat meestal uit werk aan heide-ontginning, hoewel de werkob- jecten, naar gelang der» grondsoorten en de eischen van het landschap natuurlijk afhankelijk zijn van de omgeving der werkkampen. Heidegrond wordt onder toezicht van opzichters van de Heide- 'maatschappij voor den boschbouw gé- schikt gemaaktde grond wordt om gespit, zoodat de beste grond boven komt, eventueele oerlagen, die het wa ter tegenhouden, worden Weggegraven, stronken (stobben) van vroegeren hout- aankap worden verwijderdzoo wordt deze grond rijp voor nieuwen boschbouw; de bosch- en kampwegen worden verbe terdIn de burgermaatschappij te ruggekeerd, zullen de mannen nooit meer neerzien op iemand, die met handenar beid zijn brood moet verdienen, want zij weten, zij hebben aan den lyve gevoeld, welk een inspanning het vereischt om, dit werk naar behooren te vervullen. Collectieve Arbeidsovereenkomst in het Kappersbedrijf: Het College van Rijksbemiddelaars deelt in de Nederlandsche Staatscourant van 3 dezer mede, dat de Nederlandsche Kappersbond, de Nederlandsche R.-K. Bond van Kapperspatroons „St. Fran- ciscus van Assisië", de Nederlandsche Bond van Kapperspersoneel en de Ne derlandsche R.-K. Bond yan Kappersbe dienden „St. Cosmas", een verzoek heb ben ingediend tot algemeen verbindend verklaring van bepalingen van de d.d. 7 October 1941 tüsschen deze bonden af gesloten Collectieve Arbeidsovereen komst voor het kappersbedrijf. Kunstmeststoffen crisisproduct. Volgens een in de Ned. Staatscourant opgenomen besluit van den secretaris generaal van het departement van land bouw en visscherij zijn als crisisproduct in den zin van artikel 1 onder 5 van de landbouw-crisiswet 1933 aangewezen kunstmeststoffen, in eiken vorm. Amsterdams financiën. Verschenen is de Amsterdamsche ge- meentebegrooting van 1942. Het tekort bedraagt rond f 25.800.000 tegen rond f 26.465.000 voor 1941.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1