Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER. MAANDAG 1 DEC. 1941 56e JAARGANG - No. 53 Bureaux Lange Vorslstraaf 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburgs Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Oirecteur-Hoofdredacteuri A. DE LANGE te Goes Abonnemernspri|s 2.73 per kwartao Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers cent Verdere Duitsche vorderingen bij Moscou - Centrum van Rostov wordt ontruimd - Zware Russische verliezen - De strijd in Afrika. Met Duitschland tegen het kapitalisme. Aansluiting bij den Landstand. Dr J, J. C. v. Dijk 70 jaar. Prof. van Dam over het Hooger Onderwijs. Familieberichten 33 cent per regel Overige odverientiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine odverientiën f 0.55 b'i vooruitbetaling Advertentlên onder letter of motto 10 ct. extra Bl| contract belangrijk* korting DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zaterdag be kend Bij den aanval op Mos kou ztfn verdere vorde ringen gemaakt. By Rostov en in het Do netsbekken heeft de vyand bij nieuwe aanvallen, welke met sterke concentratie en met mee- doogenloos gebruik van zijn krach ten werden uitgevoerd, zware, bloe dige verliezen geleden. D e b e- zetting van Rostov ont ruimt op bevel de binnen- stadomthansmeedoogen- loos de noodzakelijke ver geldingsmaatregelen te nementegendebevolking welke, in strijd met het volkenrecht, in den rug van de Duitsche troepen aan den strijd heeft deel- genomen. Voor Leningrad zijn krach tige uitbraakpogingen van den vij and afgeslagen. In Noord-Afrika doen de troepei\ -der bondgenooten een eoneentrischen aanval op sterke Britsche strijdkrachten, die op nieuw uit het zuid-oosten opge rukt zijn naar T o b r o ek- Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben met goed gevolg spoorwegwerken bij Sidi Barranï gebombar deerd. Patrouillebooten hebben in het Kanaal den aanval van een Britsch flottielje torpedomotorboo- ten met succes afgeslagen, waar bij een Britsche torpedomotorboot tot zinken werd gebracht en twee andere in een strijd van nabij zóó zwaar werden beschadigd, dat kan worden aangenomen, dat zij ver loren zijn. Alle Duitsche schepen zijn hun haven van bestemming binnengeloopen. Gisteren werd gemeld: Bij R o s t o v en in de bocht van de Donets hebben de Duitsche troepen in samenwerking met de luchtmacht de,n vijand by den af weer van zyn massale aanvallen wederom de zwaarste Verliezen toegebracht. In de omgeving van Moskou heeft de aanval der infanterie- en tankformaties opnieuw terrein gewonnen. Voor Leningrad is een vry sterke uitvalspoging van den vij and met steun van tanks afge slagen. - Doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op vliegvelden en spoorweginstallaties in den Zuide lijken en midden-sector van het front. Leningrad en Moskou werden overdag gebombardeerd. Aan de B r i t s ch e ku s t heb ben snelbooten in den nacht van Vrijdag op' Zaterdag een aanval gedaan op een krachtig beveiligd vijandelijk konvooi en een tank boot tot zinken gebracht. Een an der groot schip werd getorpedeerd en waarschijnlijk tot zinken ge bracht. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Italiaansche troepen hun tegenaanval voortgezet. Daar bij werden nieuwe vijandelijke tanks vernietigd. Duitsche ge vechtsvliegtuigen benevens forma ties jagers en torpedovliegtuigen dreven Britsche colonnes en opge stelde tanks uiteen. Ravitaillee- ringswegen van den vijand werden met succes gebombardeerd bij Mersa Matroeh. In luchtgevechten schoten Duit sche jagers zonder eigen verliezen vijf Britsche vliegtuigen neer. In de periode varf" 22 tot "28 November heeft de Sowjetlucht- maeht 207 vliegtuigen verloren. In hetzelfde tijdsbestek gingen aan het Oostelijk front 24 eigen vlieg- tuigen verloren. ROSTOV NIET HEROVERD. D.N.B. Op bevel van het legerbevel ontruimt de Duitsche bezetting van Ros tov de binnenstad om thans meedoo- genloos de noodzakelijke vergeldings maatregelen te nemen tegen de bevol king, welke, in strjjd met 't volkenrecht, in den rug van de Duitsche troe pen aan den strijd heeft deelgenomen. De bolsjewisten zullen nu misschien berichten, dat zy Rostov heroverd heb ben. Daarvan kan geen sprake zijn. Het betreft hier een van te voren vastgestel- den maatregel der Duitsche leiding om de volkeren het oorlogsrecht te doen eer biedigen. DE SLAG IN DE WOESTIJN. Het Italiaansche weermachtsbericht meldt De slag in Marmarica werd Za terdag over het geheel gekenmerkt door een periode van stilstand. Plaatselijke gevechten werden geleverd in den cen- tralen sector en aan het front van S o 1 - 1 o e m. De vijand deed luchtaanvallen op Derna, Tripolis en Bengazi. In den loop van deze aanvallen schoot de Italiaansch-Duitsche luchtdoelartille rie vier toestellen' neer. De Duitsche luchtmacht schoot zeven toestellen neer. De Italiaansche luchtmacht bombardeer de het spoorwegcentrum Mersa Ma- t r o e en voerde haar aanvallen uit op gemotoriseerde afdeelingen van den vij and in de oase G i a 1 o. In het centrale deel van de Middelland- sehe Zee is een vijandelijke vlootformatie aangevallen door twee vliegtuigen. Een kruiser werd zwaar getroffen door twee torpedo's. GEBREK DWONG TOT OVERGAVE. GONDAR (D. N. B.) Gondar was omringd door een linie van verdedigingsstellin gen. De uiterst sterke vijandeiyke druk werd de laatste weken tegelijkertijd con centrisch gericht op alle frontsectoren, zoodat het zenden van troepen langs de binnenste lijn naar de meest bedreigde punten van den buitensten verdedigings gordel onmogelijk was. Nadat eindelijk de stelling van Culquabert-Fercaber was gevallen, kon de tegenstander zijn aan vallen richten op de zwakke verdedi gingswerken van Azozo, welke slechts korten tyd weerstand konden bieden. Zoo konden de vy'andelijke strijdkrach ten, gesteund door de luchtmacht, door dringen tot voor de poorten van Gondar waartegenover de Italiaansche verdedi gers niet één vliegtuig, geen vechtwagen en tengevolge van het gebrek aan muni tie ook geen doeltreffend geconcentreerd artillerievuur konden stellen. Na zeven maanden waren de Italiaan sche soldaten ook fysiek verzwakt, door dat b.v. geneesmiddelen geheel ontbraken De strijdgeest was tot het laatst toe be wonderenswaardig, maar gebrek aan oor logstuig en de overmacht van de Britten waren te groot. By besluit van dencommissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, van 25 November 1941 zyn het Nederlandsche Land- bouwcomité en de Christe- lijke Boeren - en Tuinders- bond met hun gewesteiyke organi saties by den Nederlandschen Landstand aangesloten. Met de uitvoering van deze beschik king is belast het hoofd van den Neder landschen Landstand. Voorts heeft de commissaris voor de Nederlandsche Boeren- en Tuindersbe roepsorganisatie (N.B.T.B.) inmiddels stappen ondernomen om ook deze orga- I nisatie, waarin, zooals bekend, alle vroe gere R.K. boerenbonden zijn opgenomen, zoo spoedig mogelijk bij den landstand aan te sluiten. Daar indertijd het Nederlandsch Agra risch Front bij de oprichting van den landstand hierin onmiddellijk is opge gaan, zullen dus reeds binnenkort* alle centrale landbouworganisaties (C.L.O.'s) in den landstand zijn opgenomen. NED. CULTUURKAMER. Ten aanzien van de verhouding van vereenigingen van personen en stichtin gen tot de Nederlandsche Cultuurkamer zijn verscheidene onduidelijkheden opge doken. De commissaris voor de niet- economische vereenigingen en stichtin gen in Nederland blijft zijn bevoegdhe den uitoefenen tot de nieuwe regeling voor vereenigingen en stichtingen haar beslag heeft gekregen en wel in over eenstemming met den voorzitter van de Nederlandsche Cultuurkamer. Eerst na het gereed zyn van de nieuwe regeling voor vereenigingen .en stichtingen gaan de bevoegdheden van den commissaris over op den voorzitter van de Ned. Cul tuurkamer. SPROT WORDT GOEDKOOPER. De gerookte of gestoomde sprot, die den laatsten tyd een belangrijk onder deel van het menu pleegt uit te maken, ls aanzieniyk goedkooper geworden. De gemachtigde voor de pryzen deelt mede, dat een beschikking is afgekomen, die 4 December a.s. in werking treedt, en waarin de pryzen voor sprot en zee bliek zyn vastgesteld. Ook de gefileerde sprot, die in de bekende pakjes wordt verkocht, is aanmerkelijk in prijs ge daald, Wanneer sprot wordt verkocht, dient men er op te letten, dat er ver schillende prijzen zijn vastgesteld voor sprot, die grooter dan 10 cm. is, Men raadplege de desbetreffende publicatie, die 4 December a.s. in de bladen zal wor den opgenomen. INSTELLING HOOFDGROEP INDUSTRIE. In de Nederlandsche Staatscourant van vandaag zal de instelling van de hoofdgroep industrie worden gepubli ceerd, waaronder dus de in den loop van dit jaar opgerichte 28 bedrijfsgroepen der industrie met hare vak- en ondervak groepen zullen ressorteeren. De leiding van de hoofdgroep bestaat uit de heeren T. J. Twijnstua, voorzitter, Dr L. P. Krantz, eerste plv. voorzitter, Mr B. J. M. van Spaendonck, 2e plv. voorzitter, J. M. Honig, F. B. J. Gips, terwijl tot secretaris is benoemd Mr P. A. Blaisse, tevens secretaris van het bureau der organisatiecommissie en van de sug-commissie-industrie uit de orga nisatiecommissie. Naar wij vernemen, acht de organisa tiecommissie hiermede haar taak ten op zichte van de organisatie der industrie afgeloopen. Honden- en kattenbrood. Voor het tijdvak van 1 tot en met 31 December 1941 wordt op bon no. 17 van de voederkaart voor honden verkrijgbaar gesteld voor honden vangroep 110 kg. hondenbrood; groep 2: 10 kg. honden brood; groep 3: 8 kg. hondenbrood; groep 4: 5 kg. hondenbrood; groep 5: 4 kg. hondenbrood; groep 6: 3 kg. honden brood; op bon 17 van de voederkaart voor katten wordt.voor dezelfde periode IV2 kg. kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 31 December 1941 zijn de bonnen no. 17 van bovenbedoelde kaarten ongel dig; zij mogen nadien niet meer worden aangenomen. Dr J. J. C. van Dyk, oud-minister van Defensie te 's-Gravenhage, viert vandaag zyn 70sten verjaardag. Dr van Dyk werd 1 Dec .1871 te Leeu warden geboren. Hy bezocht de H. B. S. en vervolgens de Militaire school te Haarlem om in 1892 officier te worden. In 1895 werd hy leeraar aan de Haar- lemsche school. By haar opheffing in 1897 ging de heer Van Dyk te Leiden rechten studeeren. Korten tyd daarna volgde zyn benoeming tot leeraar in het militair strafrecht aan de Kon. Mil. Aca demie te Breda, welke functie hy tot 1908 heeft vervuld. In laatstgenoemd jaar volgde zyn benoeming tot onder-di recteur van de Topografische Inrichting, verbonden aan het Departement van Oorlog. Hy nam toen ontslag uit den mil. dienst. In 19J21 trad de heer Van Dyk op als minister van Oorlog in het eerste ka binet Ruys de Beerenbrouck. Hy was ook voorzitter van de Vlooteommissie. In 1925 werd hij lid van de Tweede Kamer. In het 2e Kabinet Ruys heeft de heer Van Dyk rot het einde toe zitting gehad. In de 2e Kamer heeft hy ook als voor zitter gefungeerd. Groot is het aantal functies dat de 70-jarige bekleedt. Hij is o.m. deputaat vanwege de Geref. Kerken voor de cor respondentie met de Hooge Overheid, voorzitter van de Ver. tot Chr. Verzor ging van Krankzinnigen in Zeeland, waarvan de stichting Vrederust te Bergen op Zoom uitgaatoud voorzitter van de Rudolphstichting, oud- yoorzitter van „Ons Leger" en van den Ned. Mil. Bond, eveneens van de Naf. Chr. Officierenvereeniging en van het Chr. Mil. Verband. Ook maakte hy bij herhaling deel uit van het college van directeuren van de Vrije Universiteit. De verdiensten van den 70-jarige wiens Commentaaf op het Wetboek van Mili tair strafrecht en de Wet op de Krijgs tucht" twee drukken beleefden, wérden erkend door het eere-doctoraat dat de Vrye Universiteit hem in de rechten aan bood en door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, Com mandeur in de Orde van Oranje-Nassau en Commandeur 2e klasse in de Dane- brogorde. Door ultstedigheld heeft Dr van Dijk zich heden aan alle feestbetoon onttrok ken. -■■■ I DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Gedurende het tydvak van Maandag 1 December 1941 tot en met 31 Januari 1942 zullen de met K. F. 07 gemerkte bonnen van de kaarten M. en N., die zyn uitgereikt aan verbruikers, die voor j kookdoeleinden op het uitsluitend ver bruik van vaste brandstoffen, al dan niet in combinatie met petroleum, zijn aangewezen, elk recht geven op het koo- pen van een eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van anthraciet en fa- brieksturf. Gedurende het tijdvak van Maandag 1 December 1Ö41 tot en met Woensdag 31 December 1941 geven de met de woorden „generator-anthraciet twaalfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 H.L. (maximum 75 K.G.) anthracietnootjes 4 of 5 of 50 K.G. trrf- cokes, terwijl gedurende genoemd tyd vak de met „generator turf twaalfde pe riode" gemerkte bonnen recht geven op het kqopen van 50 stuks baggerturf. EXTRA-RANTSOEN KAAS VOOR ST. NICOLAAS. Met de Kerstdagen thee. In de week van Sint Nicolaas zal een extra rantsoen kaas van 100 gram be schikbaar worden gesteld. In verband daarmede geeft gedurende het tijdvak 30 November tot en met 6 December de met „167" genummerde bon van de bon kaart algemeen, recht op het koopen van 100 gram kaas. Deze bon blijft na 6 De cember nog geldig to ten met 27 Decem ber. Voorts deelt de secretaris-generaal mede, dat de betrekkelijk kleine hoe veelheid nog aanwezige thee als Kerst verrassing zal worden gedistribueerd in het einde van December. Nader zal nog bekend worden gehaakt, hoe groot het rantsoen zal zijn en op welke wijze het zal kunnen worden verkregen. Een redacteur van het A.N.P. had de zer dagen een onderhoud met prof. J. van Dam, secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, enz. Aan leiding daartoe was de passage in het verslag van het onderhoud met prof. Van Genechten, waar deze gezegd had: „Wy, nationaal-socialisten, hopen, dat Leiden binnen korten tijd uit zijn asch zal herrijzen als een volksche universi teit, waar de wetenschap in dienst van het volk wordt gesteld. Ik verheug mij, aldus prof. Van Genechten, er zeer over, dat Maandagochtend de secretaris-ge neraal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescher ming op de tentoonstelling van Duitsche wetenschap te Amsterdam hetzelfde standpunt heeft ingenomen." Prof. Van Dam stelde er prys op aller eerst te doen uitkomen, dat hy te Am sterdam niet op Leiden heeft gezin speeld, doch over wetenschap en volks gemeenschap in- het algemeen heeft gesproken. Prof. Van Dam heeft verder o.m. ge zegd: Hoogstwaarschijnlijk, MAANDAG 1 DEC. 1941. Want de Heere hoort de nooddruftigen. PB. 69 34. Zon Maan op onder op onder 9.27 17.31 - 16.48 6.35 - 3 Dec. Volle maan. 11 Dec. Laatste kwartier. DE LUCHTAANVAL OP MAASTRICHT. Nog enkel© zwaar gewonden zyn over leden en nog een meisje is uit de puin- hoopen te voorschyn gehaald, zoodat het aantal dooden als gevolg van den Brit- schen luchtaanval op Maastricht tot 21 is gestegen. Niet minder dan 287 huizen zijn óf yolkomen vernield óf zwaar be schadigd. Na Rotterdam is dan nu de Limburg- sche hoQfdstad in'diepen rouw gedom peld en ook nu willen wij ons innig mede gevoel met de Slachtoffers van dezen ramp vertolken. Wy, Nederlanders, weten zeer wel, dat het oorlog is. Wij begrijpen ook, dat het mogelijk is, dat burgers kunnen omko men, als militaire objecten worden be stookt. Maar wie kan de vraag, waarom deze Maastrichtsche arbeiderswijk moest worden gebombardeerd beantwoorden Onbeschrijfelyk is het leed en onpeilbaar de smart, die weer zijn veroorzaakt. Al wordt nu van alle kanten getracht hulp te bieden, er is veel gebeurd, wat niet meer te herstellen is. Is hier een vergissing in het spel en heeft men bedoeld een Duitsche stad te treffen, dan moet toch meteen een tekort aan aardrijkskundige kennis bij de pilo ten worden geconstateerd. Daarin kun nen wij niet berusten. Daartegen moet worden geprotesteerd. Geëischt moet worden, dat piloten, die dergelijke belangrijke opdrachten te vol voeren krijgen, behoorlijk zijn opgeleid en geoefend. Wij staan hier machteloos, maar voor de eischen der menschelijkheid en voor de rechten en belangen der Nederlandsche burgers moeten wij telkens weer opko men. zal de arbeidsdienst in het komende jaar voor onze aanstaande stu denten verplicht worden gesteld. Deze eisch zal dan voorals nog alleen voor de mannelyke jongelui gelden en slechts in geval* van afkeuring by het voor den arbeidsdienst noodzake- lyk onderzoek zal van dien eisch bij de toelating tot universiteit of hoogeschool worden afgezien." Leiden zal zoo spoedig mogelijk dienen te worden heropend. Of daartoe moet worden afgewacht tot er werkelyk een volksche universiteit kan ont staan, betwijfel ik. De volk sche universiteit beschouw ik immers als het hoogtepunt van de volksche opvoe ding, doch dat kan m.i. niet uit den grond worden gestampt. Natuurlyk zal, voordat de Rykscommissaris tot herope ning van de Leidsche universiteit over gaat, een verandering van aspect moe ten hebben plaats gevonden. Aan de voorbereidingen der in dit verband te nemen maatregelen wordt gewerkt. „Met het oog op den heerschenden noodtoestand, waardoor op verscheidene In het Rijksmuseum te Amsterdam heeft Dinsdag de officieele opening plaats- gehad van de tentoonstelling „Barnsteen het goud der zee". Er bestond onmiddellijk voor de expositie zeer veel belangstelling. Polygoon: Zeylemaker.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1