DE ZEEUW Al TmjnhattdVé HOEST ABDIJSIROOP De nieuwe Pachtveronlemng. lil N AANBOD ^SEEN! Gemengd Nieuws Radioprogramma Land- en Tuinbouw OT1NGEN TWEEDE BLAU En... getprongtn waterleidingen kunnen moeilijk gerepareerd wordenl kinkhoest slijmhoest AKKER'S k worden opge- acivertentiën van gels a 0.55 bij Ieaere regel aximum 8 regels. nummer 10 ct. ioging. DE SOOMER, 15, Goes, Tel. 2914. he DAPPELEN EN ZAAIGRANEN OER, Zaadteèlt, rmenhuizen N.-H., ig LNKARTIKELEN. s. Voor iets goeds t GOUDSWAARD, Lat 6, Middelburg. KOOP: VAARS. erooskerke (W.). <OOP: ^VERDOEKEN. iRMAN, A 28 0. voor het VAN VEE, Zoutelande. IN MODERNE -EN. oor examens. CER GOES. KOOP: AARS, rekening. Serooskerke (W.) COOP: en Pluche Jasje, ïn Kindermantel, T rouwepolder A15. Cointre N.V., Goes. VAN ZATERDAG 29 NOV. 1941, Nr 52. Dezer dagen is het nieuwe Pachtbe- sluit afgekondigd. Daarin komen de Pachtbureaux niet meer voor. De taak van de Pachtbureaux is overgenomen door de Grondkamers, een nieuw insti tuut, hetwelk samengesteld is uit leden van de Pachtbureaux. De Grondkamer heeft veel meer bevoegdheden dan de Pachtbureaux hadden. Zy is het eenige lichaam, dat de pachtcontracten heeft te beoordeelen. De Grondkamer kan ook richtlijnen voor de geheele provincie of een gedeel te daarvan vaststellen, met betrekking tot het gebruik van het land, dat als weide voor het winnen van gras of van hpoi dient. De taak van de Pachtkamers van de kantongerechten is voortaan alleen het berechten van geschillen. In de Pachtwet werd bepaald, dat de overeenkomsten golden voor onbepaal- den tijd. Dit is nu geworden twaalf ja ren voor een hoeve, en zes jaren voor los land, tenzij een langere duur is be dongen. Met toestemming van de grond kamer kan voor korteren duur worden verpacht. De derde groote wijziging is het cri terium, waaraan de pachtovereenkom sten bij toetsing moeten voldoen. In het besluit staat: „De goedkeuring wordt verleend, wanneer de algemeene belan gen van den landbouw niet worden ge schaad en de netto-opbrengst, welke bij een behoorlijke exploitatie van het ge pachte te verwachten is, den pachter een redelijke winst laat". Men ziet hieruit, dat vast moet staan, dat; er een redelijke bate voor den pach ter is; verder mogen de landbouwbelan gen niet worden geschaad. Wanneer dit laatste zich voordoet, zal de praktijk leeren. Een andere belangrijke wijziging in ons huidige pachtrecht' is die, welke ook met de toetsing verband houdt, n.l. het recht van de Grondkamer, om de pacht overeenkomst te wijzigen, indien zij niet voldoet aan bovengenoemde eischen. Dit recht bestond onder vigeur der Pacht wet niet. Verder willen wij nog als belangrijke wijziging noemen: het recht van den pachter op continuatie. De pachter kan één jaar vóór het einde van de loopende pachtovereen komst ae Pachtkamer van het kanton gerecht verzoeken de pachtovereenkomst te verlengen. Dit geldt alleen, voor een overeen komst, welke voor zes of twaalf jaren is aangegaan, al naar gelang het los land of een hoeve betreft. De Pachtkamer bepaalt den duur der verlenging, welke in het algemeen zes of twaalf jaar moet worden. Belangrijk is ook de mogelijkheid van h o o g e r beroep op de beslissin gen van de Grondkamers bij de Centrale ■Grondkamer te Arnhem, welke dezelfde samenstelling heeft als de Pachtkamer van het Gerechtshof te Arnhem. Niet op alle beslissingen is echter hoo- ger beroep mogelijk. In artikel 1 van het Besluit wordt een omschrijving van het begrip pacht ge geven, welke ruimer is dan die, welke in de Pachtwet omschreven was. Was het onder de Pachtwet dubieus of landbouwgebouwen alleen onder de om schrijving van het begrip pacht vielen, nu is elke twijfel uitgesloten. Ook moet nu de pachtovereenkomst schriftelijk worden aangegaan. Indien de pachtovereenkomst niet schriftelijk is aangegaan, is de pachter niet gehouden den pachtprijs te voldoen. Zenuwtabletten koker 75 cent - Maagtabletten koker 75 cent Hoofdpijntabletten koker *60- cent Laxeerta b letten doos 60 cent Alleen echt met den naam Mljnkardt. FEUILLETON 30) A— „O, Herman!" Met een snik lag zij in zijn armen. „Meisje, meisje, wat heb je het een zaam gehad," zeide hij ontroerd. Door de volte trok hij haar weg, om een stiller plaatsje op te zoeken. „Her, kende je me direct?" „Onmiddellijk. Je bent alleen smaller in je gezicht geworden, is het niet? Als ik dit magere gezichtje tenminste verge lijk met je laatste portret, dan valt het niet in je voordeel uit. Komt dat van het ziekenhuis vroeg hij, haar onder zoekend aanziend. ,,'t Begin was een moeilijke tijd," ant woordde Gretha. „Maar ik ben er nu overheen. Het bevalt me er best." „Is het heusch?" „Ja, werkelijk uitstekend. Ik heb er oprechte ^vriendinnen gevonden, Herman. En het werk is mooi, als je er iets voor gevoelt." „Zoo. Gelukkig dan. Want je bent zoo y it I /ft '4 i Controleer de hoofdkraan I Draai de hoofdkraan (meestal in waterput, kelder, kelderkast of trapportaal) dicht! Daarna het leegloopkraantje opendraaien, waardoor 'het water uit alle leidingen weg vloeit. Zoodra het leegloopkraantje geen water meer geeft, dit eveneens dichtdraaien. Vervolgens alle andere kranen openen! Deze mogen dan absoluut geen water meer geven. Is dit wel het geval, dan is Uw hoofd kraan defect en moet U onmiddellijk het Waterleidingbedrijf hiervan in kennis stellen, hetwelk gratis de noodige reparatie verricht, voor zoover Uzelf niet voor het onderhoud moet zorgen. Stop alles goed dichtl ^kelderramen, kelderluiken, kieren of ven- tilatieroosters in Uw trapportaal, 't Best kan dit geschieden met stroo. droge kran ten, 2akken, zaagsel, enz. Opgelet 1 Natte of vochtige isolatie-materialen direct door droge vervangen Isoleer de hoofdkraan en den watermeter, met luchtige «proppen droog krantenpapier of zakken. Dan zijt ge van bevriezen gevrijwaard. "''Ou PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID FN SCHEEPVAART Openbare verpachtingen blijven ver boden, tenzij de Grondkamer vóór de verpachting daartoe haar toestemming heeft verleend. Slechts een vast bedrag in geld mag als pachtprijs worden bedongen. De za kelijke lasten mogen niet op den pachter worden verhaald. In art.„ 23 van het Besluit vinden wij de wederzijdsche verplichting om zich te verzekeren tegen de gevaren van brand: de pachter zijn inventaris en de verpach ter de gebouwen. Zooals reeds is opgemerkt, gelden de pachtovereenkomsten voor twaalf of zes jaren, al naar gelang het een hoeve of los land betreft. Na afloop van deze ter mijnen kan de pachtprijs dus worden herzien. Het besluit bepaalt echter te vens, dat „telkens voor het verstrijken van een pachtperiode van drie jaren zul len verpachter en pachter, indien een hunner dit uiterlijk 3 maanden voor het verstrijken van dit tijdvak verzoekt, met elkander in overleg treden nopens her ziening van de pachtprestatie. Indien er geen overeenstemming wordt bereikt, be slist de Grondkamer op verzoek van de meest gereede partij". Verdronken. Gisteravond is de 54-jarige oud-verpleegster, zuster P., te' Hilversum, door de duisternis misleid met haar rijwiel in den vyver van den Laanersweg gereden en verdronken. Doodelyke ongelukken. D., die belast is met het toezicht op de werkzaamheden aan de kanalisatie alleen. Arm kind, je waart geen dag uit myn gedachten, sinds ik het bericht van moeders dood ontving." Ze waren nu op het stationsplein, want zij hadden nog een uurtje den tijd voor de trein naar het Zuiden vertrok. Bij de laatste woorden kwamen by Gretha de waterlanders te voorschijn. „Ik heb veel aan je gedacht. Dat heb je uit mijn brieven wel gemerkt, 'k Heb veel moeite gedaan, eerder in het land te komen, maar het lukte me niet. Wat was dat een slag voor je?' ,,'k Ben dien nog niet geheel te boven, Herman", snikte zij. „Dat begrijp ik. We zullen deze week veel praten, Greet. Wil je persé in het ziekenhuis blijven?" „Ja, 't liefst wel. Waarom vraag je dat?" „Och, 'kweet het niet. Ik heb al van alles gedacht, 't Meest bleef me bij het idee, hier een huis te huren en een huishouding op te zetten. Als jij dan de huishouding wilde doen, zooals thuis, den laatsten tijd. Ik kom nu vrij ge regeld aan den wal. Maar dan is er het. bezwaar, dat je zoo alleen bent, als ik op zee zit. 'k Weet zelf niet wat ik er van zeggen moet. Dit kwam ook zoo i van den Ouden IJssel, is te Doetinchem met zijn borst op het stuur van zijn fiets gevallen. Hij werd in het ziekenhuis op genomen, waar hij is overleden. De 67-jarige G. v. d. Bos uit 's Gra- venzande, is Dinsdagavond bij het over steken van den Naaldwijkschenweg door een vrachtauto, waarvan de bestuurder niet meer kon uitwijken, aangereden en aan-het hoofd vrij ernstig gewond. Het slachtoffer is Woensdagavond aan de bekomen verwondingen overleden. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat den bestuurder geen schuld treft. Kindje gestikt. De gehuw de vrouw G. te Groenlo, die haar kindje van vijf maanden in een'groot bed tè rusten had gelegd, kwam eenigen tijd la ter tot de ontdekking, dat het kindje in de kussens was gestikt. Treinbotsing te Gouda. By het binnen komen in het station Gou da is gistermorgen de electrische trein uit Utrecht op een voor 't perron staan- den electrischen voortrein naar Rotter- terdam. gereden. Hoewel de aankomende trein nog maar beperkte snelheid had, kwam dé botsing zoodanig aan, dat de bestuurderscabine geheel in elkaar werd gedrukt, terwijl ook eenige wagenstellen tegen elkaar vlogen. De twee personen in de bestuurdersruimte kwamen er goed af. De passagiers in den hoofdtrein uit Utrecht, van wie velen voor het uitstap pen al waren opgestaan, maakten door den schok een buiteling. Dertien hunner werden gewond, doch de verwondingen waren alle van lichten aard. Het gebeur de bracht mee, dat het treinverkeer van onverwachts en jij blijft zoo onverzorgd achter. Je bent zoo eenzaam. Ik heb diep medelijden met je, kind." „Als je er op s t a a t, wil ik wel doen, wat je zegt", zei Gretha. Het vooruitzicht,, het ziekenhuis al spoedig te moeten verlaten, lokte haar echter niet aan. „O, neen, ik sta er heelemaal niet op. 'tWas slechts een gedachte, die in jouw belang was, naar ik meende. En mis schien ook niet. 'kWeet het heusch nog niet. We moeten nog eens praten. Mis schien weet tante een goeden raad." Hij liep met forschen tred het sta tionsplein over. „Waar ga je heen?" „We gaan een stukje eten, in dat restaurant daar. 'kHeb trek. En de trein gaat pas over een uur of daar omtrent, niet?" „Over vijftig minuten", corrigeerde Gretha, die het spoorboekje uitstekend had bestudeerd. „O, tijd genoeg dus." „Ben je niet moe?" „Weineen. Waarom?" „Nu, je hebt toch een heele reis ach ter den rug." ,,'t Gaat wel", zeide hy. „Ik, ben bly, Utrecht-Gouda-Den Haag en Rotterdam eenige uren vertraging ondervond. In den loop van den ochtend zijn de bescha digde treinstellen weggesleept. Zondag 30 November 1941. HILVERSUM I. 415,5 M. 8,00 Gew. muziek (gram.). 8,30 BNO.: Nieuwsberichten. 8,45 Gram. 9,00 Voor de jeugd. 9,30 Gram. 10,00 Kerkdienst. 11,30 Orgelconcert en zang. 12,00 Gram. 12,15 Musette-orkest en soliste. 12,45 'BNO.: Nieuws- en economische berich ten. 13,00 Gram. 13,05 Nederl. Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?" 13,20 Sylvestre-trio. 14,00 Gram. 14,15 Will Glahé en zijn Musette-orkest. 15,00 Radiotooneel. 15,45 Familiè-revue. 16,30 De Roman cers. 17,00 Zondagmiddagcabaret. 17,45 Viola da gamba en clavecimbel. 18,20 Sport van den dag. 18,50 Nieuws van de platenmarkt. 19,00 Actueel halfuur. 19.30 Opera „Hansol und Grotol". Van af 20,15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de stu dio beschikken. 20,15 Gram. 20,30 Ver volg van 19,30. 21,30 Gram. 21,45 BNO.: Nieuwsberichten. 22,00 BNO.Engelsche uitz.„An American sees Holland" óf Gram. 22,15 Het Schrammelkwartet en solist (opn.). 22,35 Fragmenten uit de operette „Frauen im Metropol" (opn.). 23,05 Gram. 23,3024,00 De Ramblers (opn.). HILVERSUM II. 301,5 M. 8,00 Gram. 8,30 BNO.: Nieuwsberich ten. 8,45 Gram. 10,00 Zondagmorgen dat ik by je ben." „Je ziet er goed uit, Herman." Bewonderend, even, keek zy naar het knappe, gebruinde zeemansgezicht met de donkere oogen. Flink liep de rijzige gestalte naast haar. „Zoo, het doet me genoegen, dat een dame dat zegt", spotte hij min of meer. „Ja, maar die dame is je zusje." „O, je wilt dus zeggen: en een zusje heeft vooroordeelen Nu, ook goed. Je weet wel, dat het me weinig interesseert hoe de dames over mij denken?' Meteen stapten zij het restaurant bin^ nen en bestelde hij een lunch. „Ik heb geen trek, Her. Pas gegeten." „Ik heb reuzentrek. En wanneer heb jij gegeten? Wat versta je onder pas?" „Nu, een uur of tien", aarzelde Gretha. „Noem je dat pas.? Je eet iets, hoor." Onderzoekend zag hij haar weer aan. „Ik geloof, dat het hard tyd werd, dat je eens vacantie kreeg, is het niet, zus?" „Ik ben zoo blij, dat je er bent. Die magerheid is niet van het ziekenhuis. Die komt door het gemis van moeder." „Ja, dat begrijp ik. Maar in een zie kenhuis is het ook werken. Dat van moeder was een ontzettende slag voor zonder zorgen. 12.00 Raad en daad. 12,15 Krönungsmesse van W. A. Mozart (gram.) 12,45 BNO.: Nieuws- en econo mische berichten. 13,00 Frans Wouters en zijn orkest. 13,40 Gram. 14,00 Boek bespreking. 14,15 Herdenking van Wolf gang Amadeus Mozart. 16,00 Causerie „Ons oude stedenschoon". 16,15 Zang met pianobegeleiding en pianosoli. 17,00 Duitsche taalles. 17,25 Gram. 17,30 BNO.: Nieuwsberichten en sportuitsla gen. 17,45 Voordracht. 18,00 Orgelcon cert. 18,30 Onze Nederlandsche taalclub. 19,00 BNO.Nieuwsberichten. 19,20 Sportluisterspel. 19.45 Spiegel van de week. 20,00 Causerie „Het boek als ge schenk". (Vanaf 20,15 alleen voor de Ra dio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken.) 20,15 Salonorkest. 21,00 Gram. 21,15 Klaas van Beeck en zijn orkest en soliste. 21,45 BNO.: Nieuwsberichten. 22,00 BNO.: Toelichting op het weermachtsbericht. 22,1022^15 Gram. BOEREN-ERFRECHT IN VOORBEREIDING. In zijn qualiteit van voorzitter der Friesche Mij. van Landbouw heeft de directeur-generaal van den Landbouw, de heer G. J. Ruiter, een rede gehouden te Leeuwarden, Waarin diij eenige zeer belangrijke dingen heeft gezegd. Aan het verslag van het „Agrarisch Nieuwsblad" ontleenen wij het volgende: Er zullen regelingen en een wet noo- dig zijn, waarbij ook in Nederland het boerenerfreclit zoodanig wordt geregeld, dat eigen boerderijen ook in eigen bezit zullen blijven. Daarbij zal ondoelmatige splitsing dienen' te worden tegengegaan. Daarbij zal de schuldenlast ,van het bedrijf aan een limiet dienen te worden gebonden.. Dit alles zal in de richting gaan van een erfrecht, waarbij in de meeste geval len slechts één der kinderen de boerderij zal erven, daarbij de andere kinderen schadeloosstellende uit de overige bezit- gen van den erflater en zoo noodig door schadeloosstellende uit de overige bezittin gen op den erfbber ten bate van zijn broers en zusters. De eerste stappen zijn gedaan om dit boerenerfrecht te verwezenlijken. Er moeten in Nederland méér eigen geërfden en minder pachters komen, zal er een gezonde en krachtige boerenstand ontstaan. Daartoe nu is noodig een her ziening van het bodemcrediet, waardoor het mogelijk zal worden, dat flinke boe ren, zij het ook onkapitaalkrachtig, een pachtbedrijf kunnen koopen, als dat wordt aangeboden en waardoor deze boe ren en adspirantrboeren na de noodige af lossing eigenaar kunnen worden van de tientallen duizenden ha. land, die thans in staatsbezit zijn', en daarin steeds in meerdere mate zullen komen als gevolg van de voortschrijdende inpoldering van het IJsselmeer.'Ook deze materie van een herziening van dit crediet op zoodanige wijze, dat al deze gronden en bedrijven op den duur in eigen en vrij boerenbe it zullen komen, is in bewerking genomen. Ook mag men verwachten, dat een kleine maar nuttige zaak als runder- horzelbestrijding eerlang zijn beslag zal krijgen, dat straks een verplichte vee- ziektenbestrijding o.rn. een einde zal ma ken aan een toestand, waarbij enkele percenten onwillige veehouders het werk van jarenlange toewijding en opoffering van hun collega's in gevaar kunnen brengen. Hieronder zal een verplichte tuberculosebestrijding voorop staan. Gebruik toch Abdijsiroop, die de vastzittende slijm direct zal doen loskomen, borst en keel verzacht en Uw hoest zal doen ophouden. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. 's Werilds beste Hoestsiroop ons beider^ maar het meest voor jou. Je moet echter trachten, je er over heen te zetten. Er zit niet anders op. Er is toch niets aan te doen." Gretha gaf geen antwoord. Dat was het eerste, stille conflict al, gevolg van veranderde zienswijze. Het maal wer.d opgediend. En toen kwam het tweede conflict. In den in- tiemen omgang in het ziekenhuis had zij de laatste weken de gewoonte aan genomen, vóór het eten te bidden. Moest zij dat hier in het restaurant nu ook dqen? En dan, als Herman er bij was? Zij zou het madr niet doen... En zij deed het niet. Daar is de on trouw al, dacht zij, met een gevoel van onvrede. Als tegen een berg, zóó zag zij er tegen op, om er met Herman over te spreken. Toch moest het er van komen. Hij praatte druk onder het eten. Zij begreep, dat het was, om haar af te leiden. En waarlijk werd zij wat opge wekter gestemd. Drie kwartier later zochten zij de plaats op het perron'op, waar de snel trein AmsterdamRoosendaalVlissin- gen stoppen zou. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5