Fa. BRQEKSTRA, GOES St. NicoBaas- geschenken Land- en Tuinbouw Brifsche luchtaanval op Maastricht. Rechtszaken Kerk en School Predikbeurten Burgerlijke Stand Marktberichten 1 Polder Walcheren Officieele Publicaties. Eversdflk met haar fiets door een auto aangereden. Zjj bekwam ernstige verwon- dingjr? en is in bewusteloozen toestand naar fcm ziekenhuis te Goes vervoerd. Kruiningen. Treinvertraging. De trein, welke alhier om 10.45 uit Ber gen op Zoom moet aankomen, kon we gen op Zoom moest aankomen, kon Don derdag wegens defect aan de locomotief de reis niet voortzetten. Vanuit Goes ar riveerde een andere locomotief, waarna de trein met een half uur vertraging kon vertrekken. Ovezande. Tot gemeenteveldwachter alhier is benoemd de heer J. J. v a n den Heuvel te Sas van Gent. Aan den heer A. van Loen- houd is op zijn verzoek met ingang van 1 Jan. 1942 eervol ontslag verleend als kassier van de Boerenleenbank te Ove zande, met dankbetuiging voor de door hem in deze functie bewezen diensten. Vanaf de oprichting heeft de heer Van Lóenhoud deze functie bekleed. Nieuwdorp. Op Woensdag 26 Novem ber gaf de Chr. Zangvereen. „Tot nut en genoegen" met medewerking van het kinderkoor „Van knop tot bloem", haar jaarlijksche uitvoering in de Chr. Be waarschool te Nieuwdorp. Jammer was het, dat door de tijdsomstandigheden deze niet kon plaats vinden in de Ned. Herv. Kerk, waarin de zang beter tot zijn recht zou gekomen zijn. Ook moes ten velen worden teleurgesteld met de mededeeling, dat er binnen geen plaats meer was. Het was een mooie avond, waarin de directeur, organist en dirigent, dhr A. Goedegebure Jacz., geen gering aandeel gehad heeft. Het hoogtepunt van den avond werd bereikt door de cantate „Geeft Gode lof" (Jubilate Deo) van Leo Mens en J. Pelser. DE Z.L.M. EN DE NED. LANDSTAND. Geen vrijwillige toetreding. In zijn laatstgehouden vergadering heeft het Hoofdbestuur der Z. L. M. zijn standpunt bepaald t.a.v. den Ned. Land stand. - Het Hoofdbestuur overwoog bij het vaststellen van zijn standpunt het na volgende: 1. Het karakter van den Nederland- schen Landstand is een geheel ander dan dat van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, omdat: a. het lidmaatschap van de Z. L. M. v r ij w i 11 i g is aangegaan, terwijl voor den Landstand het verplichte lid maatschap bestaat; b. de Z. L. M. een organisatie van boe ren en tuinders is, terwijl blijkens de verordening tot den Landstand behooren de boeren, de tuinders, de landarbeiders, de visschers en hunne familieleden. 2. De Z. L. M. is een privaatrech te 1 ij k e, de Landstand een publiek- rechtelijke organisatie, welke laat ste verordenende bevoegdheid heeft en onder toezicht van den Staat komt. 3. De bestuursvorm, welke de Z. L. M. heeft, is een andere dan die, welke de Landstand kent. De besturen der Z. L. M. worden gekozen door de leden, de Landstand kent het leidersprin- cipe. Op grond van bovenvermelde overwe gingen nam de vergadering met meerder heid van stemmen het besluit, niet vrij willig tot den Ned. Landstand toe te tre den, daar het karakter en de traditie der Maatschappij niet toestaan het werk der Z. L. M. in den nieuwen organisatie vorm voort te zetten. Voorts overwoog het Hoofdbestuur, dat, waar de Landstand door de. bezettende Overheid in het leven is geroepen, deze verordening dient te worden aanvaard en individueele medewerking aan den Landstand aan het persoonlijk inzicht van elk lid dient te worden overgelaten (Z. Lb.bl.) ALGEMEENE VERGADERING DER Z. L. M. De jaarlijksche Alg. Najaarsvergade ring der Z. L. M. zal worden gehouden op Maandag 15 December a.s. in de zaal bij den heer J. C. Krijger te Goes. Drs J. Horring, Directeur van het Landbouw-Economisch Instituut zal spre ken over het onderwerp: „Het Landbouw- economische onderzoek als grondslag voor de prijsbepaling en als hulpmiddel voor de bedrijfsvoorlichting." Ook zullen eventueel nog door de Af- deelingen in te zenden punten worden besproken. Uitreiking winterkleeding door Winterhulp. De kleedingstukken, welke bij de door het Rijksbureau voor de pistributie van Textielproducten georganiseerde Win- terkleedingactie zijn binnengekomen, zullen door bemiddeling van Winterhulp Nederland aan de daarvoor in aanmer king komende personen worden uitge deeld. Personen, die voor deze kleeding in aanmerking wenschen te komen zullen het normale „aanvraagformulier van hulpverleening" by het plaatselijk bu reau der W.H.N. moeten indienen. Het uitreiken zal geschieden tegen hal ve punten-waardeering zonder dat een speciale vergunning wordt vereischt. Slechts punten der textielkaart 2e en '3e periode, bijslagkaarten, AK en BK pun- I ten zullen geldig zgn voor dit verstrek- ken van kleedingstukken, 16 DOODEN, 4 VERMISTEN, 45 ZWAAR- EN 70 LICHT GEWONDEN. A.N.P. Nadat de Britsche luchtmacht eenigen tijd heeft geschitterd door afwe zigheid en de Engelsche vliegers slechts een enkelen keer boven Nederlandsch ge bied zijn verschenen, hebben de Britsche vliegtuigen gisteren wederom een groo- tere activiteit ontwikkeld. De methode, welke de Engelsche vlie gers hierbij hebben gevolgd, lijkt zeer sterk op de reeds vroeger bij dergelijke aanvallen toegepaste. Meestal bleven de toestellen in groote hoogte om dan plot seling zonder bepaald systeem hun bom- menlast op zinnelooze wijze op steden en dorpen of andere plaatsen, waar men menschelijke nederzettingen vermoedde, omlaag te werpen. In het bijzonder in het Oosten en Zui den werden, blijkbaar door jonge en on ervaren piloten, die wederom- het nabij gelegen Nederlandsch gebied schijnen te hebben uitgezocht als oefeningsterrein, brisant- en brandbommen uitgestrooid. De meeste bommen vielen op het vrije veld en richtten bijna geen schade aan. In een aantal gevallen evenwel kon het niet uitblijven, dat deze lukraak rondge strooide bommen ernstige gevolgen had den voor de burgerbevolking. Zoo werd in het bijzonder een arbei derswijk in Maastricht door .de Britsche brand- en brisantbommen geteisterd. In een wijk, in het Zuidwesten der stad werden vier straten zwaar getroffen en meer dan honderd woonhuizen werden ofwel vernield of zwaar beschadigd. Voorzoover tot nu toe kon worden vastgesteld, heeft de arbeidende bevol king van dit stadsdeel 12 dooden, 45 zwaar gewonden en 65 licht gekwetsten te betreuren, terwijl nog vier menschen vermist worden. Nog in de avonduren werd het hulp en ruimingswerk krachtig ter hand ge nomen, waarbij de desbetreffende Neder- landsche en Duitsche instanties hand in hand werkten. In het bijzonder heeft de Nederlandsche Volksdienst onmiddellijk een hulpactie- op groote schaal ter hand genomen. De gevolmachtigde van den N. V. D. heeft den zwaarst getroffenen van deze armste laag der bevolking'talrijke sommen geld overhandigd, opdat zij zich onmiddellijk de meest noodzakelijke ge* bruiksvoorwerpen en levensmiddelen kon den aanschaffen. Ook werd onmiddellijk zorg gedragen voor net onder dak bren gen van de honderden dakloos geworden mannen, vrouwen en kinderen. Het spreekt vanzelf, dat onder de slachtoffers van dezen wreeden en on- gemotiveerden Britschen bomaanval de grootste verbittering heerscht tegen de Britten, dip dit groote leed veroorzaak ten. Ook op verscheidene andere plaatsen in het Zuidoosten des lands hebben de Britsche vliegerbommen offers geëischt. Zoo werden in een klein plaatsje de eigenaar van een boerenhofstede en zijn drie knechts door een Britsche boih ge- tröffen en in stukken gereten. De man nen waren bij het hooren van het motor geronk uit nieuwsgierigheid naar buiten geloopen. Door de open deur scheen een helder licht naar buiten. Deze onvoor zichtigheid, welke vier mannen het leven heeft gekost, zij een waarschuwing voor anderen, in de toekomst eerst alle lich ten te dooven voor zij deuren en vensters openen tijdens een luchtaanval. In een andere plaats zijn vijf burgers licht gewond. Hier zijn door den lucht druk van neergeworpen bommen vier woonhuizen deels ingestort en twee schuren en drie broeikassen vernield. Op talrijke plaatsen is glasschade ver oorzaakt, terwijl ook paarden en koeien werden gedood. Overal is hier sprake van vreedzame oorden, welke ver liggen van ieder mili tair object. Het A.N.P. meldt nader, dat te Maas tricht meer dan 200 huizen bleken ge troffen te zijn, waarvan ruim 100 zoo goed als geheel verwoest werden. Tot nu toen zijn 13 dooden, 50 zwaar- en 70 lichtgewonden uit de puinhoopen ge haald. Ook elders in de stad werd groote schade aangericht. PRIJSOPDRIJVINGEN TE GOES. Dezer dagen werd een zware boete op gelegd aan den winkelier C. J. T. uit Goes. Deze had van den slager J. Z. al daar 8 kilo vet voor f 56 gekocht en ver kocht dit partijtje weer voor f 72 aan een Amsterdaamsch koopman. Toen het bij dezen laatsten in beslag werd genomen, bleek het kostelijke vet in staat van bederf te verkeeren. Het werd afgekeurd en onbruikbaar gemaakt Dit kan een van de treurigste gevol gen zijn van den clandestienen handel, waarbij, door de vele tusschenschakels de begeerde waren vaak zóó lang van hand tot hand gaan, tot ze bedorven zijn en dus niemand er meer van kan genie ten. De Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching te 's-Gravenhage zag hierin dan ook reden om den winkelier T. een boete van f 500 op te leggen. De slager kreeg f 100, terwyl den Amsterdamschen koop man nog een zeer zware straf te wach ten staat. Een prijsovertreding, van geheel ande ren aard speelde zich eveneens te Goes af, waar de verhuizer J. de H. van prijs- opdrgving bg een verhuizing naar Den Haag verdacht werd, Het was een zeer Ned. Herv. Kerk./ Beroepen: te Hierden (Gld.) (vac. A. H. J. G. v. Voorthuizeri), W. L. Tuk ker te Hei- en Boeicop. Geref. Kerken. Aangenomen; naar Oostwold (vac. K. Hart), cand. W. A. Krijger, hulppred. te Abbenes. Bedankt: voor Montfoort, cand. W. A. Krgger, hulppred. te Abbenes. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Zaamslag (vac. J. Tolsma), A. DuboisteGouda. Ds P. H. Kapteyn. Maandag 1 December viert Ds P. H. Kapteyn, em. predikant te Paterswolde, zgn 70sten verjaardag. Hij diende o.a. van 19001903 de gemeente van Re- nesse. Ds S. van Popta. Naar wij vernemen is Ds S. van Popta, Geref. predikant te Appelscha, dezer da gen plotseling zeer ernstig ongesteld ge worden. De patiënt is in het ziekenhuis te Heerenveen ter verpleging opgenomeh en heeft aldaar een ernstige maagopera tie ondergaan. Zijn toestand is thans bevredigend. Hulppredikers. Ned. Herv. Kérk: benoemd te Tijnje (Herv. Evang. „Uw Koninkrijk ko- me"), J. Annema te Jubbega (aangen.) Geref. Kerken: aangenomen naar Kampen (voor arbeid in Noord-Oost-pol- der), cand. W. Okkema te Huizum (Fr.) Geref. Mannenvereenigingen. De Geref. Mannenvereenigingen te Grijpskerke,_ Middelburg, St. Laurens, Vlissingen en Vrouwenpolder hebben een Kring Walcheren gevormd. Voor zitter is Ds J. J. de Vries te Vrouwen polder, secretaris A. v. d. Broeke te St. Laurens en penn. J. J. Prins te Vlissin gen. Kerkelijke verkiezingen. Het kiescollege der Ned. Herv. Ge meente te Kruiningen heeft tot Ou derling herkozen dhr L. M. Berrevoets en tot diakenen dhrn J. Klap en C, Ligthart Schenk. Tot leden van het kiescollege van de Ned. Herv. Kerk te Oosterland zijn herkozen de heeren A. Bouwman, Anth. Kwaak, A. Stoutjesdijk, JU. v(. d. Veer en in de vacature van dhr N. v. d. Weele, die tot ouderling is gekozen, werd de hgpr A. v. d. Berge Azn. ge kozen. Tot ouderling der Chr. Geréf. Kerk te Zaamslag is herkozen dhr M. Dekker en tot diaken dhr C. Sol., Tot ouderlingen der Geref. Kerk te Zaamslag zijn gekozen dhrn W. Al- tena en F. Hamelink (Veer)De zittings periode van dhr F. M. R. de Begt is met drie jaar verlengd. Tot diakenen zijn ge kozen dhrn F. de Koeyer en J. Roose de Putter. Benoemingen. Benoemd tot hoofd van de Chr. Be waarschool te Zaamslag, mej. M. A. Moggre te Terneuzen, thans tg- delijk als zoodanig werkzaam. Benoemd tot onderwijzer (es) aan de Chr. school, Barnewinkel te Apeldoorn, mej. T. Krabbe te Holland- scheveld en mej. L. H. Kruimer te Beek bergen (vakond.) aan de Chr. school te Hoorn, R. Hoek stra te Den Helder (kw.m.a.) aan de Chr. school te Krimpen a. d. Lek, mej. A. Mussies te Goedereede; aan de Chr. school te Oudeschoot, B, Fokkens te Bolsward; aan de Chr. school te Rijperkerk, J. Kamminga te Heerenveen. aan de Chr. Ulo-school teWage- ningen, D. Schuitmaker te Goes. omvangrijk werk, waarvoor de H. f 275 rekende. De Inspecteur voor de Prijsbe- heersching te 's-Gravenhage liet hem hiervan verantwoording afleggen en hij kwam tot de conclusie, dat er f 50 te veel was berekend, waarbij werd uitge gaan van de op 9 Mei 1940 geldende ta rieven. De H. werd veroordeeld tot f 100 boete en teruggave van het te veel onta- vangene aan zijn klant. In de galanterieënkraam van den parktkoopman C. H. te Goes lagen eeni gen tijd geleden bretels voor f 3 en di rectoire-elastiek voor 35 cent per meter aangeboden. De bretels kostten vóór 10 Mei 1940 niet meer dan één gulden en het elastiek 7 cent per meter, zoodat hier duidelijk sprake was van prijsopdrijving. Dezer dagen werd hij door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage veroordeeld tot f 25 boete. Tegelijkertijd werden zijn leveranciers, de winkeliers M. W. V. en F. F. M. G., beiden te Goes, die hem respectievelijk de bretels en het elastiek geleverd hadden, elk tot hetzelf de bedrag veroordeeld. Rechtbank te Middelburg. Beëedigd. Ter openbare terechtzit ting der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is beëedigd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeen te Domburg de heer B. Goed- bloed, ambtenaar ter secretarie dier gemeente. Faillissement. Het faillissement van C. J. Warrens, destijds manufactürier te Terneuzen, is geëindigd wegens het ver bindend worden der uitdeelingslijst. Hooger beroep. Door L. J. M. Blon- deel, 63 j., handelaar te Aardenburg, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Economischen Rechter te Middelburg, waarbij hij wegens overtre ding van 't landbouwinventarisatiebesluit is veroordeeld tot 7 maanden gevange nisstraf. Idem door C. de Nood, 42 j., landbou wer te Waterlandkerkje, die voor een zelfde feit is veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. GOES. Geboren: Jacob, z.v. J. Bakker en H. P. Vermeule; Herman Koops, z.v. N. E. van Santé en E. J. Wensink; Wil lem Jacobus, z.v. J. J. Weststrate en A. Paauwe. MIDDELBURG, 29 Nov. Stoofsla 5.60 7, Veldsla 412, Stoksnijboonen en Stamprincesseboonen 3240, Spruiten 12,8026, Witlof 2025, Sehorseneeren 8,8016,50, Koolrapen 1,70-2,10, Breek- peen 2,107,50, Andijvie 4.806, Blauwkoprapen 2—2,50, Kroten 24.50, Roodekool 3,804,80, Boerekool 4,40 5,50, Wittekool 2,403, Chineeschê kool 3,204, Prei 47, Mispels 2731, To maten 1216, Pondsperen, Winter- louwtjes en Winterbergamotten 24, Gie- ser Wildeman 27, alles per 100 kg.Peen 67, Selderie 13, Rammenas 1,50 2,00, alles per 100 bos; Knolselderie 0,5 2,5, Bloemkool 614 per 100 stuks; Peterselie 2233 per chip. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Vrijdag 28 Nov. 1941. An dijvie 5.506, Chineesche kool 4, Kool rapen 2.10, Rapen 0.502, Uien B3.50, Rammenas 33.50, Boerekool 5.50, Prei 57, Veldsla 1012, alles per 100 kg.; Wortelen 7.50, Selderij 0.504 per 100 bos; Bloemkool 611, Knolselderij 3.50 —6 per 100 stuks. Ned. Herv. Kerk. v Goes, 10 u. ds Odé, 3 u. ds van Voort- huysen te Kattendijke. Wilhelminadorp, 10 u. ds Korevaar, nm. geen dienst. Geref. Kerken. Lewedorp, 3 u. leesd. Grijpskerke, 10.30 u. ds Kraan, 3 u. ds v. Andel. Souburg, 10 u. ds v. Andel, 2.30 u. ds Kraan. KOERSEN van de Amsterdamsche Effectenbeurs, medegedeeld door de Incasso-Bank N.V. kantoor Goes, Klokstraat 9, Tel. 2001 en 2410. Vrijdag 28 November 1941. V.K. Heden 4 Ned. 1940 I 101'/*> 1016/ia 4 Ned. 1940 H lOOVia 1007/ia 4 Ned. 1940 m. b. lOD/ia lOD/ia 4 Ned. 1941 100 X 1005/10 3Va Ned. 1941 - 965/s 965/s 3 Ned. 1937 89Va 895/s 3-3Va Ned. 1938 93% 93 A 3 Ned. Indië 1937 I 953/16 95 Koloniale Bank 251 250 Ned. Ind. Handelsbank 161Va I6OV2 Cert. Ned. Handel Mij. 177 A. K. U. 163% 154Va Van Berkel's Patent 120 II8V2 Cert. Calvé-Delft 126% I26V2 Fokker 230 226 Cert. Leverbros I66V2 167V2 Philips Lampen 286 286V2 Pref. idem 183 183 Kon. Olie 340 3443/a Amsterdam Rubber 331 333 Bandar Rubber 274 276 Deli-Batavia Rubber 275 276 Serbadjadi 167 169 V. I. C. O. 227 221Va Holland Amerika Lijn 155 155V2 Kon. Boot 214 215 Ned. Scheepv. Unie 231V2 232 Rotterd. Lloyd 186 187 Mij. Nederland I86V2 187 H. V. A. 492 494 Javasche Cultuur 295 295 N. I. S. U. 28lVa 279 Verg. Cultuur 140 139 Deli Mg. 334Va 341 Senembah 280 4Va Bataafsche Olie 102 102Va 3Va Bataafsche Olie 94Va 9411/i8 Amsterdamsche Bank 137 137 Incasso-Bank 1297/s 1297/s Rotterd. Bankverg. 146V2 148 Twentsche Bank 153V2 155 6 pref. Leverbros 146 145% Nat. Bez. De Schelde 136 136 Ned. Gist Spiritus 530 530 Van Gelder's Papier 164 162 Wilton Fijenoord 233Va 233V2 Hessa Rubber 184V2 179V2 Amsterdam Ballast 244% 237 Blaauwh. Vriesseveem 116Va H6V2 De beurs heeft zich heden door een zeer kalm en stil verloop gekenmerkt. Van een flauwe stemming, zooals gis teren, kon niet worden gesproken. Van een geprononceerd opwaartsche tendenz was evenmin sprake, ofschoon de koer sen tegen het slot wel eenige verbetering te zien gaven. Over het algemeen kan men zeggen, dat de markt goed prijshou dend was. De beleggingsmarkt bood weinig bi- zonders, doch de tendenz was ook hier iets aangenamer. Dit kwam vooral bij de staffelleening en de leeningen 1936 en 1937 tot uitdrukking. Participatiebewgzen Belegging Neder land f 672,—. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze ge liefde Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder MARIA MINNAART in den ouderdom van ruim 57 jaar. Uit aller naam D. DE MUL. Wemeldinge, 28 Nov. 1941. Heden overleed door een noodlottig ongeval, ónze ge liefde Schoonzoon en Zwager ADRIAAN KARMAN, Echtgenoot van Neeltje van den Berge, in den ouderdom van ruim 45 jaren. Fam. L. VAN DEN BERGE. Hoedekenskerke, 28 Nov. '41. Heden overleed te St.-An- naland onze beste Zwager en Oom, de heer C. P. VAN LUIJK, Wedn. van Santina Verburg. Fam. VERBURG. 28 November 1941. Voor de vele bewijzen van deel neming, zoo van hier als elders ontvangen, gedurende de ziekte en na het overlijden van onze zeer geliefde Echtgenoote, Zuster, Be huwdzuster en Tante C. BRASSER—HUIJSMAN, betuigen wij onzen hartelijken dank. Inzonderheid aan Dr J. C. B. Simons voor de geneeskundige be handeling en Zr De Nobel en Zr Beverwijk voor hunne liefderijke verpleging. Uit aller naam: J. BRASSER. Middelburg, November 1941. 'tZand, D 109. VOOR UW zoowel op LUXE- als op HUISHOUDELIJK gebied naar In diverse ARTIKELEN hebben wij nog een MOOIE SORTEERING. De Voorzitter van het Bestuur van den Polder Walcheren maakt bekend, dat op Donderdag 18 Dec. 1941 een verkiezing zal plaats heb ben van een Commissaris in het Polderbestuur, vertegenwoordigen de de eigenaren van den ongebouw- den eigendom, ter vervulling van de vacature, welke is ontstaan door de benoeming van den Com missaris C. FJtANSE tot Raad. Op den dag der verkiezing kun nen van des voormiddags 11 tot des namiddags 3 uur, bij den Voor zitter, zitting houdende in het kan toorgebouw Poelendale te Middel burg, opgaven van candidaten worden ingeleverd. Blanco opgaven van candidaten zijn kosteloos verkrijgbaar ter Griffie van den Polder (kantoor Poelendale). Middelburg, 29 November 1941. De Voorzitter voornoemd, H. F. LANTSHEER. Distributie van schoenen en rijwielbanden. De Directeur van den Distribu- tiedienst te Middelburg maakt be kend, dat degenen, die op hun aanvragen ter verkrijging van schoenen- en/of rijwielbandenbon nen voor deze maand geen bericht hebben ontvangen, er rekening mede dienen te houden, dat hun aanvragen, gelet op het beschik bare aantal bonnen, niet in behan deling genomen konden worden. Gedurende de eerste tien dagen van de maand December kunnen betrokkenen een nieuwe aanvrage indienen, waarvoor wederom for mulieren op het Distributiekantoor afgehaald kunnen worden. Voor gedupeerden is een extra hoeveelheid schoenenbonnen be schikbaar gesteld. Echter komen alleen diegenen in aanmerking, die aan een paar schoenen dringend behoefte hebben! Middelburg, 29 November 1941. De Directeur voornoemd, Mr P. C. ADRIAANSE.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2