0) Binnenland NEEN! Wanneer verduisteren? Uit de Provincie FEUILLETON MIDDELBURG. „Waar ga je met je broer heen, als je vrij kunt krijgen?" GOES. Invoering van vaste pachtperioden. ZUID-BEVELAND. verplicht alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Daarmede is voorts verbonden de be voegdheid van den Cultuurraad zelf het initiatief te nemen. Met nadruk zjj er echter nog eens op gewezen, dat de raad geen uitvoerende be voegdheid heeft. Deze blyft be rusten bij de openbare lichamen, die daartoe aangewezen zijn. In verband daarmede zijn ook de leden van den Cultuurraad voorloopig niet onder de ambtenaren van de de partementen gekozen, maar komen zij voort uit het Nederlandsche cultuur leven zelf. Bijzonder nauw is de Cultuurraad verbonden met het departement van Volksvoorlichting en Kunsten en met het departement van Opvoeding, Weten schappen en Cultuurbescherming. De uiteindelijke beslissing over te nemen maatregelen blijft bij den Rijks commissaris berusten, inzonderheid in geval van meeningsverschil. In het algemeen is het de bedoeling van den Rijkscommissaris in den Cul tuurraad een orgaan te scheppen, dat bedoelt het cultureele geweten van het Nederlandsche volk te vertegenwoordi gen, en door den Cultuurraad de moge lijkheid te scheppen, wenschen, die in het Nederlandsche volk leven, naar vo ren te brengen en een gezond streven naar ontwikkeling te bevorderen. De Nederlandsche Cultuur kamer is bedoeld als een organisatie van het Ne derlandsche cultureele leven, cultuur in den zin van omvattende de pers, de radio, de film en verschillende kunsten. Het onderwijs en de wetenschap worden er dus niet mede bedoeld. De Nederlandsche Cultuurkamer is bedoeld als de organisatie van de Ne derlandsche Cultuurwereld, een organi satie, welke pleit voor de belangen, zoo wel voor de vakkundige belangen als voor de economische en sociale belangen van de Cultuurwerkers. De Cultuurkamer is zoo gedacht, dat zij zal worden verdeeld in zes gilden, het persgilde, het filmgilde, het muziek gilde, het gilde voor theater en dans, het gilde voor bouwkunst, beeldende kunsten en kunstambacht en het lette- rengilde. Men wordt niet lid van een gilde, maar lid van de Nederlandsche Cultuur kamer. „Men wordt dan echter bjj een der gilden ingedeeld. De president van de Nederlandsche Cultuurkamer heeft, natuurlijk binnen het kader van de geldende wetsvoor schriften, de bevoegdheid, verordeningen uit te vaardigen en beschikkingen te nemen. Lid kunnen worden niet alleen natuur lijke personen, maar ook vereenigingen, m.a.w. een kunstkring, een zangvereeni- ging, een fanfarekorps enz. enz. zal even zeer lid moeten worden (maar dan cor poratief als vereeniging) van de Neder landsche Cultuurkamer als bepaalde na tuurlijke personen. Niet lid van de Cultuurkamer kunnen zijn Joden en Joodsch vermaagschapte personen. Men kan de Cultuurkamer zien als een soort van bemiddeling tusschen de overheid en het cultuurleven, al3 een plaats waar beide elkander ontmoeten. Ten slotte sprak prof. Goedewaagen nog over den overgangstoestand, waar in wij ons bevinden. Door de verorde ning wordt de eigenlijke Cultuurkamer niet opgericht, maar de mogelijkheid voor de oprichting is door deze veror dening wel geschapen. Zoodra de secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten het noodig zal vinden, twee gil den van de zes in te stellen, zal de Cultuurkamer bestaan. Tot het tijdstip van de instelling van die gilden kan de secretaris-generaal ook nog tijdelijke instellingen in het leven roepen of be paalde personen met de tijdelijke werk zaamheden en uitoefening der bevoegd heden van de gildeleiders belasten. WINTERHULP IN OVERIJSSEL. De waarnemend provinciaal directeur van de Winterhulp Nederland in Over ijssel heeft aan den commissaris der pro vincie en aan alle burgemeesters in Overijssel een circulaire gezonden, waar in wordt geschreven: Hoewel het u bekend zal zijn, dat wij ernstig bezwaar hebben tegen het ge bruiken van dwang, vooral inzake de 28.) o— „We moeten toch altyd by zuster Ver maas terecht komen, hé lachte Gretha. „Natuurlijk, Zjj is, als het ware, onze moeder." „Ja, z\j is goed voor ons. Je hebt mij den eersten dag, toen ik hier kwam en wjj kennis maakten, geen woord te veel van haar gezegd." „Zfl ia een juweel," zei de ander en thousiast. „Zeg, als je eens iets van haar hoorde, wat op zichzelf wel goed was, maar voor jou niet erg aangenaam, zou dat verandering brengen in je meening jegens haar?" „Wat een wonderlijke vraagt Hoe kan ik daarop nu een antwoord geven? Wat bedoel je daarmee? Is er dan iets, dat vitale gezinsbelangen (distributiebewy- zen enz.) om te komen tot medewerking van W.H.N, en N.V.D., meenen wjj ons uitdrukkelijk op het standpunt te moe ten stellen, dat zij, die aan de gemeen schap verdienen deze ook behooren te dienen. In dit verband noodig ik u uit om al uw leveranciers (zoowel provinciale als gemeentelijke) mededeeling te doen, dat u voortaan van al hun netto reke- ninbedragen 1 pet. zult korten ten be drage van de W.H.N.. Ik kan mij voorstellen, dat hierover heftige bezwaren zullen worden ge opperd, doch ik heb mij eenvoudig te houden aan het feit, dat de nood in ons vaderland zeer hoog is gestegen, dat door onwil de opbrengst onzer collecten veel te laag is om dien nood te kunnen lenigen, en ik zie dus uit naar andere maatregelen om mij de noodige gelden te verschaffen. Weest zuinig' met papier. Aangezien bij de viering van het St. Nicolaasfeest de wijze van verpakking van geschenken steeds een belangrijke rol speelt en daarbij meestal veel papier wordt gebruikt, doet het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen een drin gend beroep op alle Nederlandsche ge zinnen, om het papier, de doozen e.d. niet weg te werpen of te vernietigen, maar zorgvuldig en droog te bewaren en af te geven aan een van de door genoemd rijksbureau erkende kleinhandelaren. De aflevering van visitekaartjes. Reeds eenige malen hebben de leveran ciers van visitekaartjes bekend gemaakt, dat na een bepaalden datum deze kaartjes niet meer zouden mogen worden gele verd. Na dien datum bleken dan echter niettemin visitekaartjes te mogen wor den geleverd, zoodat het publiek dan meende door een leverancier verkeerd te zijn ingelicht. Dit is naar het rijksbureau voor de grafische industrie mededeèlt niet het geval. Visitekaartjes bèhooren tot de artikelen, die op grond van de fa- bricagevoorschriften niet mogen worden gemaakt, doch van dit verbod is reeds eenige malen dispensatie verleend, ech ter telkens voor een bepaalden terriujn. Het was een leverancier dus niet be kend, dat na afloop van dien termijn door een nieuwe dispensatie alsnog ge legenheid tot vervaardiging zo i worden gegeven. VRIJDAG 28 NOVEMBER 1941. 's Morgens tot 9.22 uur. 's Avonds van 17.33 uur. Vijftig jaar getrouwd. Heden (Don derdag) zijn de echtlieden Jan van Sluijs en Jeanette Johanna de Jonge, wonende Nieuwe Oostersche Straat 25, 50 jaar ge trouwd. Niet alleen de familieleden, maar ook de buren zorgden voor een blijvend aandenken voor de krasse oud jes. Van verschillende zijden ontvingen, zij bewijzen van medeleven. De Rayonmarkt. Met bekwamen spoed wordt voortgewerkt, om terrein, stalling en weegtoestel voor de Woens dag 3 December te openen rayonmarkt van vee in orde te hebben. De bestrating is onderhanden genomen, palen worden geplaatst en aan de stalruimten wordt met kracht voortgewerkt. De eerste nieuwe woning op 't Zand wordt betrokken. Een der woningen in het nieuwe deel der gemeente, 'tZand, en wel die op den rechterhoek van de straat, die op den Koudekerkschen weg uitkomt, is voor bewoning gereed. De meubelen van den bewoner zijn Woens dag binnengebracht. Volgende week zul len de toekomstige bewoners van de vier andere huizen gelegenheid krijgen hun woningen schoon te maken. Dé exploita tie van de helft der woningen is opge dragen aan de Algemeene Woningbouw- vereeniging en die van de tweede helft aan de woningstichting „Volksbelang". De opbouw. Er wordt hard gewerkt aan den opbouw. Wagens brengen mate riaal aan, ook voor de panden, waar mede men nog beginnen moet, als een in de Langedelft voor Gebr. Wagenaar, en wel naast dat van Mr F. W. Adriaanse, een in de Lange Noordstraat, naast dat vcor den heer D. Stenhuis, bestemd voor den heer I. de Ridder, en in de St. Pie- „Dat beweer ik toch niet? Ik veron derstel alleen maar." ,,'nRare veronderstelling!" „Nu ja, maar het zou toch kunnen? Hoe zou je dan over haar denken?" „Wel, als het op zichzelf goed was, zooals je zei, dan veranderde mijn mee ning niet. Eerlijk gezegd, kan ik mij moeilijk voorstellen, dat er zooiets zou zijn." „Och, 't was maar een vraag", zei zuster Mieras. Zy had de hoofdverpleegster beloofd te zullen zwygen, zoolang Gretha er niet over sprak. Blijkbaar had haar broer er niet over geschreven en wacht te hij, met het haar te vertellen, tot hij in het land zou zijn. Want Gretha had haar wel gezegd, dat haar broer belang stellend naar zuster Vermaas had geïn formeerd. Zij had zich evenwel gewacht, het deze over te brieven. Dat zou zuster Vermaas altijd nog vroeg genoeg ge waar worden. terstraat, naast dat voor den heer G. T. \an der Hovep, bestemd voor den heer A. D. H. Broeksma. Ook zjjn er werken in voorbereiding in de Gravenstraat en de Verlengde Zusterstraat, en ié men in de Kerkstraat bezig met een transforma- terhuisje voor het electrisch bedrijf enz. Ernstige val. Een 12-jarige, zoon van de familie S., reed gistermiddag in de Langeviele tegen een anderen jon gen aan met zijn fiets. Hij kwam daar door te vallen, waarbij zijn linkerbeen onder een vrachtauto geraakte. Een agent van politie droeg den knaap bij arts Peeck binnen, die een beenbreuk constateerde en den jongen naar het gasthuis deed overbrengen. De chauffeur, zoowel als de jongen hielden zich aan de verkeersregels, en hen treft dan ook geen schuld. Het on geluk is alleen een gevolg van een sa menloop van omstandigheden. De arbeider W. V. van een hout handel hier ter stede geraakte met zijn rechterhand onder de cirkelzaag, waar door menige vingers werden afgezaagd. De ongelukkige moest zich onder dok tersbehandeling stellen. Wegens vertrek is aan Dr J. E e r e 1 m a n eervol ontslag verleend als plaatsvervangend inspecteur van de volksgezondheid bij het geneeskundig staatstoezicht op de volksgezondheid, en in zijn plaats als zoodanig benoemd Dr A. Snethlage. echter zooals ASPIRIN, dat door ernstigen, we tenschappelijker! arbeid ontstaan is en in altijd dezelfde goede hoedanigheid door een wereld firma vervaardigd wordt, is geen modeartikel. Dat bewijst zijn meer dan 40-jarig bestaan, ziin aanwezigheid over de geheele wereld. Buisje a 20 tabletten 55 ct. Zakje 6 2 tabletten 7 ct. Winterhulp. De wnd. burgemeestei heeft aan de hoofden van diensten in deze gemeente het volgende schrijven gezonden „Uit de collectes van Winterhulp Ne derland blijkt op ontstellende wijze, dat bij een groot deel van de Goesche bur gerij de gemeenschapszin nog geheel ont breekt, door het zich volkomen afzijdig houden van deze inzamelingen. Hoe te leurstellend dit ook moge zijn, ergerlijk wordt het, wanneer ik moet vaststellen dat een aantal firma's en personen die leveringen verrichten of diensten bewij zen aan de gemeente, dus leveringen en diensten aan de gemeenschap, hun beurs gesloten houden wanneer diezelfde ge meenschap een beroep op hen doet voor het Winterhulpwerk. Het is daarom mijn wensch, dat in het vervolg voor leverin gen en te bewijzen diensten aan de ge meente Goes, die firma's en personen de voorkeur genieten, die behoorlijk steun verleenen aan de Winterhulp". Het Midza St. Nicolaasfeest. Op verzoek van het Midza-Bestuur deelen wij mede, dat de kinderen Zaterdagmid- „Naar mijn tante natuurlijk. We wil len naar het graf van moeder." „Och ja, dat is ook zoo. Je gaat van zelf naar Zeeland. Bij je tante logee- ren?" „Dat zal wel. Ik weet nog niet, welke plannen Herman heeft. Maarhoor eens, moet ik nu myn broer vertellen, dat ik over verschillende dingen anders ben gaan denken, zal ik maar zeggen? Ik ben het met mezelf nog niet eens. Er is nog zooveel, dat ik niet begrijp." „Je zoudt het kunnen doen. Maar je kunt het ook laten. Want het komt vanzelf uit en dan deel je hem alles mee." „Het komt vanzelf uit?" „Natuurlijk. Toen ik, né, de verande ring, die in mij plaats greep, voor het eerst thuis kwam, weigerde ik, om Zon dags uit te gaan en ging naar de kerk. En zoo was er telkens wat, meestal klei nigheden. En toen heb ik me natuurlijk verklaard. Dan moet er wel een verkla- ring volgen. Maar je kunt het ook direct vertellen. Ik zou je broer moeten ken- INSTELLING VAN EEN GRONDKAMER. Het Verordeningenblad bevat een be sluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Justitie, van Landbouw en Visschery en van Financiën tot regeling van de pacht (pachtbesluit). De pacht in den zin van dit besluit is een overeenkomst, waarbij de ver pachter zich verbindt tegen een pacht- praestatie een hoeve of los land aan den pachter te verstrekken om te gebruiken en daarvan de vruchten te trekken. Alle overeenkomsten, welke de in de zen zin omschreven strekking hebben, worden als pacht aangemerkt, in welken vorm en onder welke benaming zy ook lijk worden aangegaan. De pachtovereenkomst moet schrifte lijk worden aangegaan. Zoolang de pachtovereenkomst niet schriftelijk is aangegaan, is de pachter niet gehouden den pachtprijs te voldoen. De pachter is gerechtigd terug te vor deren, hetgeen hy onverschuldigd heeft voldaan. Op verzoek van de meest gereede par tij wordt de overeenkomst door pde Grondkamer schriftelijk vastgesteld. Openbare verpachtingen zijn verboden, tenzij de Grondkamer voor de verpach ting daartoe haar toestemming heeft verleend. De Grondkamer kan aan de toestemming voorwaarden verbinden. De pachtovereenkomst geldt voor een bepaalden tijd. Deze tijd bedraagt 12 jaar voor een hoeve en 6 jaar voor los land, tenzij een langere duur is bedongen. Met toestemming van de Grondkamer kan een pachtovereenkomst voor een korteren duur worden aangegaan. De Grondkamer verleent deze toestemming slechts indien uit de bijzondere omstandigheden van het geval een korte duur van de over eenkomst redelijkerwijze voortvloeit en de landbouwbelangen hierdoor niet wor den geschaad. Als bijzondere omstandig heden worden niet beschouwd beperkin gen, den verpachter door derden opge legd. Indien de pachtovereenkomst voor den dag a.s. om 2 uur in zoo'n groot mogelijk getal op het Stationsplein worden ver wacht, om St. Nicolaas te begroeten. Het aantal kinderen, dat bonnen in zond en dus een waardebon en een toe gangsbewijs voor een feestmiddag zal ontvangen, is zoo groot, dat behalve op 6 en 13, ook op 20 Dec. een feestmiddag zal worden gegeven. Op elk dezer mid dagen worden twee voorstellingen gege ven. Kloetinge. Jaarvergadering M. V, „T a b i t h a". Gisteravond heeft de Ned. Herv. Meisjesvereen. „Tabitha" in het Vereenigingsgebouw haar 15e jaarvergadering gehouden, welke een fesstelijk karakter droeg en uitnemend is geslaagd. De presidente Mevr. Schim m e 1 penninck vander O y eJ kvr. Beelaerts van Blokland, opende het samenzijn met de gebruikelijke liturgie en sprak een welkomstwoord tot Ds Boersma, den bur gemeester Mr Baron Schimmelpenninck van der Oye, de leden van den kerke- raad, de afgevaardigden van de Geref. M. V. en andere vereenigingen en de talrijke ouders, waarna zij de leiding overdroeg aan Ds Boersma. Deze heeft in een hartelijke toespraak namens den kerkeraad de vereeniging gelukge- wenscht met het 15-jarig bestaan, en de vice-presidente, mej. N. Lankester ge huldigd, die al die jaren deze functie met yver heeft bekleed. De secretaresse, mej. J. de Vrieze getuigde in haar jaarverslag van een opgewekt vereenigingsleven. Na het stukje „Op de plek" hebben eenige meisjes het zangstuk ,;De Hei lige Stad" gezongen, dat mede door de manier van uitbeelding indruk maakte. Mej. J. v. L i e r e oogstte met haar a b c-rijm over flitsen uit het vereeni gingsleven veel succes, terwijl het ta bleau „Geloof, Hoop en Liefde" op tref fende wijze werd uitgevoerd. Hierna heeft de eere-presidente, mevr. H. W. B o e r s m a-S m i t, een toespraak gehouden over „Moeders en Dochters", waarin zij er op wees hoe de juiste ver houding tusschen moeder en dochter moet zijn. In de moederliefde zien wij een afspiegeling van de liefde Gods. Zij draagt een toekomstgedachte in zich, zooals wij in de eeuwigheid in liefde één nen, om te weten, wat in jou geval het beste is." Waren ze thuis boos?" „Nu, erg gesticht niet bepaald. Maar er viel al heel weinig aan te veranderen. Ze kennen Alexa wel zoo'n beetje. Er wordt nu nog wel eens gespot, ook in de brieven. Dat doet wel eens pijn, erg ook. Maar als ik dan klaag by zuster Ver maas, dan wijst zy altyd op Christus, die kracht geeft." „Ik vrees, dat Herman ook niet best te spreken zal zijn. In onze kleine fami lie weet men niets van den godsdienst af. 'k Hoop niet, dat hij bepaald boos zal zyn en dat het onze verhouding afbreuk zal doen. Dat zou ik niet best kunnen dragen. Hy is feitelijk alles, wat ik be zit." „Toch zal dat dan moeten, Gretha. Het zal je eerst beproeving zijn. Maar als je Jezus oprecht zoekt, och, ik heb er de ondervinding van, dan Iaat Hij je niet los. Maar misschien valt het wél mee", troostte Alexa Mieras. „'kWeet het niet", weifelde Gretha. duur van ten mipste twaalf jaren voor een hoeve of van ten minste zes jaren voor los land is aangegaan, kan de pach ter den in pachtzaken bevoegden rechter verzoeken, de pachtovereenkomst te ver lengen. Dit verzoek moet ten minste een jaar voor het einde van de loopende pachtovereenkomst worden gedaan. In bijzondere gevallen kan ook een verzoek dat na dit tijdstip is gedaan, in behan deling worden genomen. De pachter moet een verhooging van den pachtprijs gedoogen, wanneer gedu rende een pachtjaar of een pachtseizoen de lasten, die den verpachter door pu bliekrechtelijke lichamen zijn opgelegd wegens buitengewone werken, waardoor des pachters bedrijf gebaat wordt, aan zienlijk hooger zyn geweest dan bij het aangaan van de pachtovereenkomst. In elke provincie wordt door de secre tarissen-generaal van de departementen van Justitie en Landbouw en Visschery een Grondkamer ingesteld. De Grondka- wer is een rechtspersoonlijkheid bezit tend publiekrechtelijk lichaam. De Grondkamer is samengesteld uit een voorzitter, een secretaris en ten min ste vier deskundige leden. Deze wordt op aanbeveling van de Grondkamer door de secretarissen-gene raal van de departementen van Justitie en van Landbouw en Visschery benoemd en ontslagen. Bij het bereiken van den vollen ouderdom van 65 jaren wordt hun door de secretarissen-generaal ontslag verleend met ingang van de eerstvolgen de maand. De voorzitter en de plaatsvervangende voorzitter of de secretaris moeten aan een Hjks- of daarmede gelijkgestelde Ne derlandsche universiteit hebben verkre gen hetzij den graad van doctor in de rechtswetenschap, hetzij den graad van doctor in de rechtsgeleerdheid of de hoe danigheid van meester in de rechten, mits deze graad of hoedanigheid verkre gen is op grond van het afleggen van een examen in het Nederlandsch burger- lijk- en handelsrecht, staatsrecht en strafrecht. Bij de benoeming van de leden, der Grondkamer wordt zorg gedragen, dat noch het belang der pachters, noch dat der verpachters overheerscht. zullen zijn. De moederarmen zijn voor de kinderen steeds een beschutting. God legt ons, ouders, aldus spr., de taak op onze kinderen op te voeden naar Zijn Wet. Wij moeten hen den weg naar Christus wij zen. Daartegenover hebben de kinderen den plicht hun ouders te eeren. Ook het vereenigingsleven kan in dit opzicht de meisjes veel leeren. De verhouding tus schen moeder en kind moet gedragen worden door het geloof, dat wij mogen leven uit de verzoening in Christus. Tenslotte werd het mooie Kerstspel „Moeder Martine" opgevoerd. Samen zang wisselde de programmapunten af. Nadat Ds Boersma een slotwoord had gesproken, werd nog gezongen „Hoe zal ik U ontvangen", waarna de bijeenkomst met gebed werd gesloten. Hansweert. De gratis verstrekking van de Vitamine D tabletten zal alhier plaats hebben ten huize van Dr Arends voor moeders op de gewone spreekuren en voor kinderen tot drie jaar op het con sultatiebureau. Yerseke. Woningbouw. De secre tarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken en Financiën hebben aan deze gemeente thans offici eel toegekend voor den bouw van 16 ar beiderswoningen in de Stenge een bouw- voorschot van ten hoogste f 63.000, af te lossen in 50 jaar, met een annuïteit van 4,656 en een grondvoorschot van ten hoogste f 17.000, af te lossen in 75 jaar, met een annuïteit van 4.223. De voorschotten zijn onder «diverse voorwaarden verleend, o.a. dat het jaar- lijksche exploitatietekort voor 90 pet. door het rijk en voor 10 pet. door de ge meente zal worden gedragen. De woningen zijn inmiddels grooten- deels gereed gekomen en zullen binnen afzienbaren jtijd aan de diverse gedu peerden worden toegewezen. Acht woningen, minimum-woningen, zijn bestemd voor z.g. onvolwaardige ge zinnen. Binnenvaartschool. De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, watenschap en cultuur bescherming heeft bij besluit van 18 No vember 1941, de oprichting en instand houding van een binnenvaartschool in deze gemeente goedgekeurd, zulks met ingang van 1 December 1941. „Hij is een beste broer, heeft alles voor mij over. Maar op dat punt ken ik hem niet." „Hij is toch een ernstige jonge man, niet?" „Ja, maar hoe weet je dat?" Mieras schrok even, maar herstelde zich onmiddellijk. „Ik meende, dat je me dat wel eens gezegd had." „O, ja, hij is geen losbol. Maar om wat mij de laatste weken beroert, be kommert hij zich niet. Heeft hij nog nooit gedaan. Niemand van onze fami lie, voorzoover ik weet." „Kom, kom, geen zorgen vóór den tijd. Ga zoo maar door, Gretha. Dan komt het wel in orde. Dat zei zuster Vermaas tegen mij ook altijd en zij heeft gelijk gekregen. God zal ook jou helpen in je moeilijkheden." Gretha zuchtte. 'tWas zoo moeilijk. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2