Christelijk Dagblad voor Zeeland Bureaux Lange Vorststraaf 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg» Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 (Direeteur-Hoofdredaeteur» A. DE LANGE te Goes Abonnementspri|s 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Willen wij dienen? Binnenland Rostof door de Duitsche troepen veroverd. De strijd in Libye duurt voort. Kolonel Mölders verongelukt. Met Duitschland tegen het kapitalisme. Wanneer verduisteren? Uit de Provincie DAGKALENDER. Honderd boeren naar Oostland.» MAANDAG 24 NOV. 1941 56e JAARGANG - No. 47 Familieberichten 33 cent per regel Overige adverlentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentie" f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motte 10 Cf. extra Bij contract belangrijke korting Laten we het maar eerlijk bekennen: het dienen valt ons niet gemakkelijk. Liever leggen wij onzen wil aan ande ren op dan hem aan dien van anderen ondergeschikt te maken. Wij spreken zoo vaak over gods dienst. Maar komen wij wel toe aan het dienen van God Dat houdt heel het leven in en niet maar een stukje daar van. De Schrift wekt ons op tot het die nen van God en tot het dienen van elkander. Het een sluit het ander in. Wie God waarlijk dient, zal zich aan de gemeenschap niet onttrekken. En wie de gemeenschap op de juiste wijze dient, geeft zich daarmede aan het werk des Heeren. Wie God enkel wil dienen in lofzang, meditatie en gebed, doet daarmede te kort aan zijn geloofsleven. Ons geloof kan alleen bloeien in het volle, rijke leven. Een geloof zonder de werken is een dood geloof. Een dienen van God zonder het dienen van de gemeenschap is een leeg gebaar. De mensch moet op aarde zijn Schep per dienen door zich te geven aan den arbeid der samenleving. Ook hierin heeft Christus ons een voorbeeld nagelaten. Hij kwam niet om gediend te worden, maar om te dienen. Zoo moet ook het leven van hen, die den naam van Christus noemen, bestaan uit dienen. Heel ons leven en streven op aarde moet zijn één stuk dienen, het dienen van de gemeenschap. Maar dat dienen moet plaats hebben in gebondenheid aan het Woord des Heeren. Wie de samenleving wil dienen enkel naar eigen inzicht, grijpt telkens mis. We hebben noodig het licht van Gods Woord en de leiding van den Heiligen Geest. Voorop ga de erkenning van Christus' Koningschap, het geloof, dat wij altijd en overal geroepen worden te leven naar de inzettingen des Heeren. Willen wij een samenleving, waarin recht en gerechtigheid wordt betracht, waarin vrede en welvaart heerschen en waarin alles in de liefde bloeit, dan moet geluisterd worden naar het Woord des Heeren. Wie zóó de gemeenschap dient, dient haar op de beste wijze. Die is ook actief in het behartigen van de algemeene be langen en weet zijn eigen belangen daar aan ondergeschikt te maken. JOSJIZAWA OVER JAPAN— NED.-INDIë. (D.N.B.) De speciale Japansche am bassadeur voor Indo-China Josjizawa, heeft in een interview in Hanoi gezegd, dat de tusschen hem en den gouverneur- generaal van Neder landsch-Indië geslo ten overeenkomsten niet bevredigend ten uitvoer zijn gelegd. Het is te betreuren, dat de Nederlandsch-Indische regeering deelneemt aan de economische blokkade tegen Japan. Hij hoopte echter, dat spoedig een normale verhouding 'zou worden hersteld. ALS DE KOLENHANDELAAR GEEN KOLEN HEEFT. Het Rijkskolenbureau verzoekt onder de aandacht te brengen, dat verbruikers, die moeilijkheden hebben met het aan schaffen van brandstoffen op hun kolen- bonnen, zich'hierover steeds dienen te verstaan met den kolenleverancier, bij wien zij staan ingeschreven. Deze kan zich wenden tot de brandstoffencommis- sie in zijn streek. Indien aan een verbruiker geen brand stof op de bonnen wordt afgeleverd en hij inderdaad vrijwel niet meer in het bezit is van brandstoffen, kan hij zich wenden tot de betreffende brandstoffen- commissie. Hij wende zich nimmer tot het Rijkskolenbureau. Burgemeesters. Mr E. D. M a a 1 d r i n k is met ingang van 1 December tot burgemeester van de gemeente W i e r d e n benoemd. Winterhulp te Maastricht. Ook de burgemeester van Maastricht heeft voor zijn gemeente een regeling getroffen, waarbij in het algemeen zal gelden: „Geen steun aan Winterhulp, geen leveranties aan de gemeente". Winterhulp te Delft. Betreffende de verklaring van den burgemeester van Delft kan worden me degedeeld, dat onder het „verrichten van arbeid" niet het verrichten van werk zaamheden op grond van dienstbetrek- king, maar in het algemeen het uitvoe ren van opdrachten e.d. van gemeente wege moet worden verstaan. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt bekend: Snelle troepen van het leger en formaties der Waffen-SS hebben na fel le gevechten, de stad Ros- stof aaan den beneden loop van den Don inge- ;nome n. Daarmede is een handels- en ver- keerscentrum in onze handen ge vallen, dat voor het voortzetten van den oorlog van bijzondere be- teekenis is. Ook in de andere sectoren van het Oostelijk front is in aanvaren verder terein gewonnen. Voor Leningrad zijn verscheidene door pantsers en laagvliegende toestellen ondersteunde uitbraak- pogingen van sterke strijdkrachten van den vijand mislukt. Op het Britsche eiland hebben gevechtsvliegtuigen overdag vol treffers met bommen geplaatst op spoorweginstallaties ten Noorden van New Castle, Ook is een vliegveld aan de Zuidwestkust van Engeland gebombardeerd. In No ord-Afrika sta an de Duitsch-Italiaansche troepen sedert 19 Novem ber op een breed front in zwaren strijd met sterke Britsche pantserforma ties. De slag duurt voort. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede: Aan het Oostelijke front hebben onze aanvallen tot nieuwe succes sen geleid. In de wateren om Engeland zijn in den afgeloopen nacht twee koop vaardijschepen van middelbare grootte door bomtreffers zwaar beschadigd. Een dezer schepen kan verloren geacht worden. Overdag zijn' luchtaanvallen gedaan op fa brieken in Schotland. In den afgeloopen nacht zijn havens aan de Zuidoostkust van Enge land met succes gebombardeerd. InNoord-Afrika hebben de Duitsch-Italiaansche afdeelingen in succesvolle gevechten met de Britsche strijdkrachten, die uit het Zuidoosten waren genaderd, meer dan 260 pantsergevechtswagens en ongeveer 200 gepantserde voertui gen vernietigd. Krachtige, door pantserwagens gesteunde, uitvals- pogingen der bezetting van T o- broek 'zijn verijdeld door de om singelende Italiaansche troepen. In hevige luchtgevechten heeft de vijand 25 vliegtuigen verloren. Bij een luchtaanval opeen Britsch vliegveld zijn verscheidene bom menwerpers op den grond vernield. De slag in Noord-Afrika duurt on der zware gevechten voort. DE SLAG IN DE MARMARISCHE WOESTIJN. Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag meldt: De slag in de Marmarische woestijn heeft den geheelen dag fel voortgeduurd. De strijdkrachten op den grond en in de lucht van de spil verwikkelden de tegen over haar staande vijandelijke strijd krachten in harde gevechten, waarbij haar verdere, belangrijke verliezen aan menschen en pantserwagens werden toe gebracht. Herhaalde uitvalspogingen van den vijand uit Tobroek misluk ten door den tegenstand der Italiaansche divisies, die de vesting belegeren. De lucht- en vlootsteunpunten op Mal ta zijn weer blootgesteld aan nieuwe ac ties van onze bommenwerpers. De verliezen der bevolking van Mes sina bij den luchtaanval van gisteren zijn gestegen tot 32 dooden en 50 gewonden. ITALIAANSCH LEGERBERICHT. Het comuniqué van het Italiaansche hoofdkwartier van Zondag luidt: In de Marmarische woestijn duurden op 22 November de gevechten langs het geheele front van de grens tusschen C y- r'enaica en Egypte en van To broek voort. Onze divisies wezen alle aanvallen van den vijand, die nieuwe, zware verliezen leed, resoluut af. De di visie Ariete alleen'al heeft in de gevech ten dezer dagen meer dan 250 gepantser de voertuigen vernield en eenige honder den gevangenen gemaakt. De Duitsche divisies hebben in hevige gevechten aan zienlijke verliezen aan Britsche gepant serde afdeelingen toegebracht. Een onzer duidelijk te herkennen veld- lazerets is door de vijandelijke lucht macht herhaaldelijk met borrynen en ma chinegeweervuur bestookt. 25 verpleeg den werden gedood en 35 gewond. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op dorpen in den Dzjebel van iCy- r e n a i c a. Aan het fxtont van Tobroek hebben de Duitsche en Italiaansche troepen talrijke vijandelijke gevechtswagens vernield en den vqand groote verliezen toegebracht bij de verijdeling van alle uitvalspogin gen. In het verloop van den strijd te land hebben onze luchtmacht en onze afweer tot dusverre 15 Engëlsche vliegtuigen neergeschoten. Acht eigen vliegtuigen gingen verloren. Bij een operatie ten Noorden van Bar- dia is een' vijandelijk oorlogsschip in brand geraakt en op de klippen geloo- pen. InOost-Afrika werden in den middag van 21 November de onoverwon nen afdeelingen van Culquabert-Ferca- bar, nadat zij tot den strijd met de bajo net en handgranaten wjren overgegaan, door de drukkende numerieke superiori teit van den vijand overweldigd. Te G o n d a r viel de vijand opnieuw het ziekenhuis van Gondar aan en be schadigde dit. Enkele menschen werden gedood. Een Italiaansche formatie jachtvlieg tuigen geraakte gister boven Malta in ge vecht gewikkeld met ongeveer 40 vijan delijke jagers. Zes vijandelijke machines werden neergeschoten, vele anderen wer den zwaar getroffen. Twee van onze torpedojagers, die ope- reeren in het centrale deel van het Oos telijke bekken der Middellandsche Zée hebben een vijandelijke duikboot tot zin ken gebracht. KOLONEL MÖLDERS VERONGELUKT. (D. N. B.). De inspecteur der jacht- vliegers, kolonel Werner Mölders, is op een dienstvlueht met een koeriersvlieg tuig, dat hij zelf niet bestuurde, bij Bres- lau doodelijk verongelukt. Hij was over winnaar in 115 luchtgevechten. Met kolonel Mölders, wien Hitier de hoogste Duitsche onderscheiding voor dapperheid had' verleend, het eikenloof met de zwaarden en brillanten van het ijzeren kruis, verliest de Duitsche lucht macht den dapperste en beste uit de ge lederen van haar jonge jachtvliegers. BEPERKT ACCOORD JAPAN-VEREENIGDE STATEN? (D. N. B.). Omtrent de zending van den specialen Japansehen ambassadeur Koeroesoe meldt de „New York Herald Tribune" uit Washington, dat de onder handelingen tusschen Japan en de Ver- eenigde Staten weliswaar tot stilstand zijn gekomen, aangezien Japan niet be reid is de as te verlaten, maar dat uit de gevoerde onderhandelingen de mogelijk heid gebleken is van een beperkte over eenkomst met Japan. Daarbij zou Japan, volgens den correspondent, zich bereid hebben verklaard zijn troepen uit Indo- China terug te trekken als tegenpresta tie tegenover een gedeeltelijke opheffing van de economische beperkingen der Vereenigde Staten. Indien dit het geval mocht worden, bestaat in Washington in geen geval het voornemen om Indo- China aan het bestuur van Vichy terug te geven. Het plan der Vereenigde Sta ten is veeleer Indo-China over te dragen aan een plaatselijke Annamietische re geering, die met een soort internationale controle-overheid zou samenwerken. Korte berichten!, Naar verluidt zijn thans 84 schepen die door de regeering der Vereenigde Staten in beslag werden genomen, aan verschillende Amerikaansche reederijen toegewezen. Volgens een mededeeling van de Britsche admiraliteit zijn met den onder gang van den torpedojager „Cossack" 4 offffcieren en 151 matrozen omgeko men. Vrijdagmiddag is door de seismo- graren van het meteorologisch instituut te Sofia het begin geregistreerd van een sterke aardbeving. (D.N.B.) De Britsche vlooft heeft ver- sterking naar het Verre Oosten gezon den. BONAANWIJZING PETROLEUM. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van 23 November 1941 tot en met 3 Januari 1942 elke der met „23" genummerde bonnen van de met „S" en „T" gemerkte petroleumkaarten, recht geeft op het koopen van twee liter petroleum voor verlichtingsdoeleinden. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de met „22" genummerde bonnen niet mogen worden vernietigd, "doch daarentegen zorgvuldig dienen te worden bewaard. De gezondheidstoestand van den Franschen generaal Gamelin is bedenke lijk slechter geworden. De drie kinderen van Koning Leo pold vertoeven momenteel in Italië. Zij zullen den winter te Piémont doorbren gen op één der bezittingen van de Itali aansche koninklijke familie. (D.N.B.) De Japansche marine-at taché te Londen is, naar officieel wordt medegedeeld, van zijn post teruggeroe pen. (D. N. B.). Officieel wordt medege deeld, dat het Turksche s.s. „Yenidsje", dat van Burgas naar Istanboel onderweg was, door een Sowjet-duikboot is getor pedeerd. DE CENTRALE KEUKENS. Van 1 December af zal de voedselverstrekking door de centrale keukens worden geregeld door tusschenkomst van den Ned. Volksdienst (N.V.D.) De leiding van de centrale keukens wordt gesteld onder toezicht van een directorium, waarin zijn vertegenwoor digd het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd, de Nederland- sche Volksdienst, het departement van financiën, het departement van sociale zaken en het departement van binnen- landsche zaken. De warme maaltijden uit de centrale keukens zullen beschikbaar worden ge steld voor de individueele burgergezin nen of personen, die op grond van eco nomische maatschappelijke of finan- cieele omstandigheden niet in staat zijn thuis zelf warme maaltijden te bereiden of te doen bereiden. Hiertoe behooren: niet in gezinsver band wonende personen als bijv. alleen wonende ongehuwden zij die op kamers of in pensions wonen, studenten e.a. die niet in staat zijn zelf hun middagmaal te bereiden of te doen bereiden, ook al zijn zij in het bezit van een boterkaart. Voorts invalide personen of personen, die door ziekte of gebreken niet in staat zijn om in hun strikt noodzakelijk le vensonderhoud te voorzien en dienten- ge hulp krachtens de bepalingen van de armenwet ontvangen. Tevens kunnen ook alle overige perso nen, die op eenigerlei wijze hulp voor levensonderhoud van overheidswege ont vangen en wier inkomen gemiddeld ge lijk is aan de ter plaatse krachtens de armenwet verstrekte steunbedragen, daarvoor in aanmerking koiyen. Consumenten der keukens wier finan- cieele positie zulks toelaat zijn verplicht den kostprijs der porties te vergoeden. De beoordeeling, welke personen op grond van deze richtlijnen voor het ont vangen van warme maaltijden uit de cen trale keukens in aanmerking komen, be rust van 1December a.s. af bij de N.V.D. instanties. Het zal dus slechts mogelijk zijn het eten hf te halen op de daartoe benoo- digde kaartjes aan de keukens te koo pen tegen overlegging van een door het desbetreffende buurtschapshoofd onder- teekende en afgegeven verklaring. De verklaringen mogen ten hoogste voor den duur van vier weken worden uitgereikt, n.l. over de periode van 1 t.m. 27 December 1941. De verstrekking zal door de centrale keukens geschieden tegen vastgestelden kostprijs. Houders van vetkaarten kun nen de porties tegen den vastgestelden verminderden prijs krijgen. DINSDAG 25 NOVEMBER 1941. 's Morgens tot 9.18 uur. 's Avonds van 17.36 uur. KORFBALCOMPETITIE AFD. 3 b. D. S. V. kampioen. D.S.V. uit Rilland is Zaterdag erin geslaagd den strijd tegen S. D. O. van Kapelle, die de beslissing voor het kam- MAANDAG 24 NOV. 1941. Geloofd zij de Heeredag bq dag over laadt Hq ons. Die God is onze zaligheid. Ps. 68 20. Zon op onder 9.16 17.37 Maan op onder 13.54 22.38 25 Nov. Eerste kwartier. 3 Dec. Volle maan. DANKDAG. In verband met den Dankdag zal ons blad Woensdag a.s. op hetzelfde uur als des Zaterdags verschijnen. Berichten en advertenties dienen dus uiterlijk om 10 uur v.m. binnen te zijn. Willen bericht gevers en adverteerders hiermede s.v.p. rekening houden? Onze bureaux zijn Woensdag na één uur n.m. gesloten. Te Oldenzaal is Vrijdagavond afscheid genomen van honderd Nederlandsche boeren, die Zaterdag naar de door Duitschlahd bezette, Westelijke gebieden van de Sowjet-Unie zijn vertrokken. Baron Von S.techow, Sonderbeauf- tragte für die Werbung, prèes den on dernemingsgeest der boeren. Zij gaan ginds in Oost-Europa Nederlandschen pioniersarbeid verrichten. Ir. C. Staf, president-directeur der Ned. Heidemaatschappij sprak als volgt: Gij gaat uw vrouw, uw kinderen, uw boerderijen verlaten. Gij gaat als pioniers naar een vruchtbaar land. Gij zult er echter aantreffen een bedrijfsapparaat, dat niet intact is, maar aan Nederlan ders is het toevertrouwd, dit weer in te richten. Ik ben er zeker van, dat u dit zal gelukken. Vervolgens was het woord aan Graf Grote. Spr. bracht hulde aan de boe ren, die als pioniers vooruit gaan naai de veroverde gebieden. Voor velen zal het daar zeer hard zijn. Wanneer men aankomt is het daar winter en velen "zul len er moeilijke dagen krijgen te door worstelen. Dan heet het echter: tanden op elkaar en toonen wat voor een „kop" een Nederlandsche hoer heeft. De Führer heeft bepaald, dat van het geen de boer in Oostland uit den bodem weet te halen, ook Nederland zijn aan deel in graan zal ontvangen. De boeren, die thans naar het Oost- land zijn vertrokken, zullen als bedrijfs leider worden geplaatst in het Weste lijke gedeelte van het veroverde Sowjet- gebied en wel in de omgeving van Minsk. Er zijn onder hen mannen van aller lei leeftijd. De jongste is 19, de oudste 53 jaar. pioenschap zou brengen, na een span- nenden wedstrijd met 21 in haar voor deel te doen beëindigen. Unitas van Kloetinge moest met 10 de meerdere in Togo III erkennen. Waar de wist 2O van Vios II te winnen. De competitie loopt nu op haar eind daar alle clubs (behalve Unitas) nog één wedstrijd moeten spelen. De kampioen is nu bekend en de tweede plaats wordt door S.D.O. ingenomen. Op de derde plaats hebben nog drie clubs een kans, t.w. Unitas, S.V. Waarde en Togo III. De stand is nu: Qj k* J |—4 w Th -H V O O V CD CJ O bJO bJO biD a s (U bfl D.S.V. 11 8 2 1 18 25—13 S.D.O. - 11 7 1 3 15 36—17 S.V. Waarde 11 6 1 4 13 28—26 Unitas 12 5 2 5 12 26—19 Togo Hl 11 4 3 4 11 22—25 Volhard. III 11 3 2 6 8 19—27 Vios II 11 0 1 9 0 9—42 Vios II had nog 2 punten in mindering wegens een keer niet opkomen. Benoemingen). Benoemd tot raad van den polder Wal cheren C. Franse te Arnemuidentot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Zimmermanpolder H. J. Sentse te Rilland-Bathtot lid van den dijkraad vor de waterkeering van het calamiteuze waterschap Oud-en-Jong Breskens, als vertegenwoordiger van dat waterschap A. J. Cambier te Breskens. Besmettelijke ziekten. In de week van 9 tot en met 15 No vember kwamen er in Zeeland 9 geval len van besmettelijke ziekten voor, alle van roodvonk, n.l. in elk der gemeenten St. Annaland, Domburg en •Goes 1 geval en in elk der gemeenten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1