Zaterdag 22 November 1941 Voor den Zondag DAGKALENDER. Wanneer verduisteren? Uit de Provincie ZATERDAG 22 NOV. 1941 56e JAARGANG - No. 46 56e Jaar gang No. 8 Een slaaf, die predikant werd. MIDDELBURG. Bureaux Lange Vorststraet 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange ©istslraat 34 en Noordweg 155 AbonnemenisDri|s 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangeste'd f 0.21 losse nummers cent Familieberichten 331 cent oer reoel Overige advenentiën 30 cent per reqel Ingezonden mededeelmgen 60 sent per reoel Kleine advertentiën f 0.55 b<i vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motte 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting ONMSBLAD DE TAAK DER PROFETIE. Zij hebben u uwe ongerechtig heid niet geopenbaard, om uwe gevangenis te wenden. Klaagl. 2:14. De Kerk van Christus heeft eenzelfde taak voor het volk en haar leden in 't bij zonder als Israëls profeten ontvangen had den van God. Wanneer zij deze taak ver zuimen, kunnen de gevolgen niet uitblijven. Dan komt wat langs den weg van de zonde belijdenis had gekeerd kunnen worden. In de ballingschap worden de profeten aangeklaagd tevoren hun roeping verzuimd te hebben. Zij spraken van vrede, en er was geen vrede. Zij brachten een boodschap van heil, waar zij hadden moeten spreken van zonde en goddelijk recht. Nu zijn Gods straffen over Israël gekomen. Ook wij hebben het in het heden te be lijden, dat we vaak al te gemakkelijk zijn voorbij gegaan aan onze zonden voor God. Zeker, de prediking van zonde en genade werd wel gehoord. Maar wanneer zij blijft hij algemeene waarheden, dan is zij voor den zondaar nog wel te verdragen. Wij heb ben onze zonden liever niet met name wil len noemen, en leefden maar al te vaak in een valsche gerustheid. Dan moet God ons langs andere wegen tot verootmoediging brengen, die ons doet vragen naar de gerechtigheid van Je zus Christus en de troost van het Kruis. Die andere wegen zijn zwaar; we ervaren dat nu dagelijks. Maar juist op die moeüijke wegen toont de Heer aan zijn Kerk duidelijker dan te voren de taak der Profetie, die is haar taak te midden van het volk. De gewetens wak ker schudden uit de rust des doods, de vin ger leggen bij alle zieke plekken, dat is de eerste taak der Kerk. Want zonder be wustzijn van schuld is er geen verheu ging over de Genade. Wanneer de Kerk haar roeping opnieuw gaat verstaan, dan is in het sombere tekstwoord, dat hier boven staat, een heerlijke Evangeliepredi king verborgen. Waar de Kerk, de Profetie, haar roeping wél verstaat, en zij het volk tot boete weet te wekken, daar komt de mogelijkheid van wending der gevangenis in 't zicht. Hier wordt ons de God der H. Schrift gepredikt, die berouw heeft over het kwade. Velen in onzen tijd gelooven in een afgod met ijzeren voeten, die alles verpletteren. Die afgod is het Noodlot. In eloovigen zin zegt men, dat alles komt zooa;s het ko men moet, dat er geen erbarmen noch me- dedoogen is. Deze god is niet de God en Vader van onzen Heere Jezus Christus. Onze God is geen wreed noodlot, maar een God van barhartigheid en genade. Zijn Woord ge tuigt, dat Hij berouw kan hebben over het kwade, dat Hij al besloten heeft, en Hij doet het niet. Hij zal zich ontfermen, als Hij be droefd heeft, naar de grootheid zijner goe dertierenheden. Deze barmhartigheid, die wij niet hegrij pen, slechts aanbidden bunnen, heeft Hij allermeest betoond in de zending van zijn Zoon, in kruis en opstanding. In Christus zal niet alleen de gevange nis gewend wórden, maar i s zij reeds ge wend. Want „als Hij opgevaren is in de hoogte, heeft Hij de gevangenis gevangen genomen". (Eph.) Die troost mag de Kerk brengen, wan neer zij haar eerste taak, de prediking van zonde en bekeering heeft vervuld. Hoe lief lijk zijn de voeten dergenen, die dezen vrede boodschappen! G. W. K o r e v a a r. Goes-Wilhelminadorp. IK BEN MIJN ZONDE MOE. Ik ben mijn zonde moe en mijn berouw, Ik beu mijzelve moede en ik ben Het zoeken moe naar God, dien ik niet ken. En dien ik toch zoo gaarne bennen zou. Ik ben mijn zwakheid moe en mijn verdriet, Mijn arbeid en mijn hoop en mijn genot, Maar bovenal het zoeken naar mijn God! Ik ben het zoeken moede maar God niet. Hij ziet en kent mijn zonde en vergeeft Ze zeventig maal zeven maal en meer. Hij wil niet, dat mijn ziele sterft, maar leeft. O. wonderbare goedheid van den Heer, Die naar zoo moedeloos een ziel nog vraagt, Die alle dingen en ook mij verdraagt. Jacqueline v. d. Waals. Een kleine eeuw geleden woonden er op een plantage aan de Matappica een aantal slaven, die als het volk van Dormiri werden aangeduid. In 1850 besloot de administra teur der plantage, de heer Roux, op last van de eigenaars, die in Europa woonden, deze plaats te verlaten en de slaven naar de plantage „Sint Barbara" aan de Boven- Suriname over te brengen. De oogst werd binnengehaald, de opstallen werden ver kocht, een ruïne bleef er over. Onder de naar „Sint Barbara" overge brachte slaven behoorde het gezin van va der Dima. Zijn vrouw heette „Ma Jettie" en omdat zij van Dormiri afkomstig was, stond ze ook bekend als Jettie van Dor- mira. Zij had twee dochters, in het sla- venregister gehoekt als Christine en Wil- helmine. Tijdens de voorbereidingen van de eman cipatie (vrijverklaring der slaven) werd op 19 Juli 1860 in een der slavenwoningen een kind geboren. De moeder was Wilhelmine. De directeur der plantage, die van de ge boorte aangifte moest doen, teekende als naam van den jonggeborene aan „Winst". Het feit, dat bij de vrijverklaring van iede- rt-n slaaf een bedrag van f 300 zou wor den uitgekeerd, zal aan de keuze van dien naam niet vreemd zijn geweest, immers: winst was er met het kind gemaakt. Daar op rekende de directeur, anders had hij met deze aangifte geen haast gemaakt, omdat hij wel wist, dat hij na zekeren tijd voor den jongen slaaf hoofdgeld zou moeten betalen, 't Was 'n veel voorkomend feit, dat men in den slaventijd soms lang draalde iret de aangifte van een geboorte om dat hoofdgeld te ontloopen, zoodat het voor kwam, dat sommige moeders officieel vijf jaar jonger waren of drie jaar ouder dan haar eigen kinderen! Wilhelmine had behalve Winst nog twee andere zoons. Na haar dood werden ze naar de stad Paramaribo overgebracht en aan de zorg van een tante toevertrouwd. Bij de emancipatie werd voor Winst, toen alle sla ven een naam moesten ontvangen, de naam Blyd gekozen. Winst werd op een jongensschool van de Evangelische Broedergemeente geplaatst en was voorbestemd om na de schooljaren een handwerk te leeren. In den schrijnwer kerswinkel van Baas Ammon hield hij het echter niet lang uit en men plaatste hem toen als inwonend leerling op de Centraal- srhool. Door zijn zachtaardig karakter en op rechtheid had Winst spoedig de liefde zij ner huisgenooten verworven. Ook door zijn a; ngeboren eenvoud. De Nederlandsche hoofdonderwijzer F. A. Renkewitz was zijn voornaamste onderwijzer, die hem in de Bijbelsche geschiedenis onderwijs gaf. Te vens genoot hij zangles van den onderwij zer Batenburg en was hij leerling op den Mulocursus van dr H. D. Benjamins. Winst moest onderwijzer worden, hetgeen dan ook geschiedde, maar méér voelde hij voor het predikambt. In dien tijd werden inlanders echter niet tot dat ambt opgeleid. Als onderwijzer heeft Blyd verschillende standplaatsen gehad. Van tijd tot tijd had Blyd wel eens een predikbeurt uit vrijen wil waargenomen. In Albina zag de daar wonende predikant J. Kersten, dat in Blyd een godsdienstleeraar schuilde en hij stelde hem in 1899 tot hulpzendeling aan. Zoo gebeurde het, dat de voormalige sla venjongen Winst op 25 Juni 1902 als eerste der inlandsche arbeiders in den dienst der Broedergemeente voor den Hoofdbestuur der Staehelin werd geordend, later door nog een dozijn anderen gevolgd. Nog zou hem een voorrecht worden ge schonken, dat zeker de kroon op zijn leven zette. Toen de herdenking van het gouden jubi leum van de emancipatie aanbrak, das was in Juli 1913, wensckte de Broedergemeente iemand af te vaardigen naar Europa en de keuze viel op den predikant Blyd. Geluk kiger keuze had men moeilijk kunnen doen. Hij maakte een grooten indruk op zijn ge hoor in alle plaatsen waar hij optrad. Op ns kwyt te ;rop waren e vergade- >ok de Ne- sr het ge- •eker: „Nu licht opge- est betaal- runnen be- e vergade- ing er op, niets van ika verblij- lers zou zij Nederlan- t eigen er ageland te pen in een e belangen ergadering egen werd maal maar moest ha- zijn eigen sturen. Nederlan- oorde, den een recht- Hij tracht- sderlanders hadden ge- ergadering eken. Bij net tumult ofoondra'ad ïog "op het hardhan- ,ep: „Werp tnder meer. Bloemfon- .eite geluk- dschen ge- >n aanzien, iy trachtte waarin En- •n en poog- jadering te t alleen de rlanders in lid van Ne- gaf de ge- ad na den om de be en de daar kommeren. vertegen- Nederland- niet. Hij .n door het De leiding n verplicht v Aiv/& vu*sü« yyvrucK gv/ovxxvjvexn Aan het front van G o n d a r strand den nieuwe krachtige aanvallen van den vijand, die met een steeds aanzienlijke overmacht dan strijdkrachten en mate rieel ondernomen werden, op den dap peren tegenstand van onze afdeelingen, die in herhaalde tegenaanvallen den vij- and dwongen zich met zware verliezen terug te trekken. In den afgeloopen nacht hebben Brit- sche vliegtuigen opnieuw Napels, Srindisi en Messina gebom bardeerd. Woonhuizen werden getroffen. ■Te Brindisi werden zes menschen ge dood en vijf gewond. Te Messina, waar de bevolking een voorbeeldige rust en discipline in acht nam, werden 26 men- DE BESPREKINGEN TE WASHINGTON. (D.N.B.) De „New York Times" meldt omtrent de. besprekingen, die de minis ter van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, gisteren heeft gevoerd met de Ja- pansche ambassadeurs Koeroesoe en Nomoera, dat deze onderhandelingen volgens het departement van Buiten landsche Zaken nog steeds van „inlei denden aard" zijn geweest. Huil heeft den Japanners evenwel duidelijk ge maakt, dat op den grondslag der ver klaring, welke Tokio Maandag heeft af gelegd, geen regeling mogelijk is. De Ver. Staten zijnoot geenerlei com- 0 Hij stelde de vergadering de vraag, wat voor doel het had, zich op te offe ren voor belangen, die onmiskenbaar niet in de 'eerste plaats specifiek Neder landsche belangen waren. Hij bestempel de het recruteeritigsbesluit als een pres- tige-kwestie tegenover Engeland, waar voor Nederlanders in den vreemde, die geheel andere ervaringen met de Engel- schen hadden opgedaan, hun bloed eja geld moest offeren. „Wat hebben wij daarmee te maken", riep spreker uit. „Plotseling schiet het de Nederlandsche regeering te binnen, dat wij hier ook nog bestaan, vroeger heeft men zich nimmer om onze belan gen bekommerd, het had er eerder den ZUURKOOL. TREDEN. dt zijn om •n twee le- ëmigreerde 14 October lamelijk de ?r Ch. J. I, van Han- nar H. P. eer Steen- Landbouw .inister van is benoemd ur van het e Zaken te ïandel, Be- enoemd de .d van den idië. t sinds me- ecteur van sche Zaken berstens is dische Ka- .n die func- ie partij te im het tot jornamelijk an tact en rstens kan 3ii dan als N. P.) VOOR ZATERDAG 22 NOV. 1941. Hjj is een Vader der weezen en een Rechter der weduwen. Ps. 68 6 De gemachtigde voor de prijzen heeft maatregelen getroffen, dat de zuurkool voor het komende seizoen aanzienlijk goedkooper zal zijn. Men zal voor uitge wogen zuurkool 4 tdt 8 cent per kg min der behoeven te betalen dan voorheen het geval was. Eveneens zijn voor zuurkool in vaatjes "en blikken de prijzen vastgesteld, die na tuurlek iets hooger liggen, omdat daar in de kosten van de verpakking zjjn ver reikend. Binnen afzienbaren tijd zullen voor an dere belangrijke voedingsmiddelen even eens overeenkomstige maatregelen tot prijsverlaging worden genomen. Zon op onder 9.13 17.39 12.33 Maan op 'onder 21.36 25 Nov. Eerste kwartier. 3 Dec. Volle maan. ZONDAG 23 NOV. 1941. Ps. 84 1 (berijmd) Hoe lieflik, hoe vol heilgenot; O HEER, der legerscharen God! Zijn mij Uw huis en tempelzangen! Hoe branden mijn genegenheên, Om 's HEEREN voorhof in te treên Mijn ziel bezwijkt van sterk verlangen Mijn hart roept uit tot God, die leeft, En aan mijn ziel het leven geeft. Ps. 84 1. Zon op onder 9.15 17.38 Maan op onder 13.19 22.46 DE UITREIKING VAN ZIEKENFONDSCOUPONS. Een groot aantal werknemers zal van daag bij de loonbetaling voor de eerste maal coupons wegens ingehouden zie kenfondspremie ontvangen. Voor zoover dit betreft arbeiders, die weekloon ont vangen, zullen dit drie weekcoupons moeten zijn, daar de premie-betaling in werking trad na het verstrijken van de eerste volle loonperiode in November. Voor werknemers, aan wie op Zater dag 22 November geen loon wordt be taald, heeft de uitreiking der coupons voor de eerste maal plaats bij de eerst volgende loonbetaling na genoemden de- tum. Bij het aantal aan iederen werkne mer af te geven coupons moet steeds in het oog worden gehouden, dat, bij de eerste uitreiking, zooveel coupons moe ten worden verstrekt als het aantal ma len, dat premie-inhouding heeft plaats gevonden. AARDAPPELEN VOOR DEN WINTERVOORRAAD. Nu de mogelijkheid is opengesteld een wintervoorraad aardappelen op te doen op de bonnen 0514 van de V-kaart, welke kaart belanghebbenden moeten la ten afstempelen, moeten zij van die af stempeling hun aardappelhandelaar be richt zenden, met verzoek tot levering. Het publiek wordt gewaarschuwd, dat men niet de kaart mag inleveren aan den aardappelhandelaar, om daarop te zijner tijd een wintervoorrad aardappelen ge leverd te krijgen. De kaart mag pas wor den afgegeven voor het innemen der bonnen, nadat de aardappelen zijn ont vangen. Overleden. Gistermorgen is ten gevolge van een hartverlamming plotseling overleden de heer F. Schmidt Degener, directeur van het Rijksmuseum te Amsterdam. Hij was 59 jaar oud. ZONDAG 23 NOVEMBER 1941. 's Morgens tot 9.15 uur. 's Avonds van 17.38 uur. MAANDAG 24 NOVEMBER 1941. 's Morgens tot 9.16 uur. 's Avonds van 17.37 uur. CENTRALISATIE MUZIEK- VEREENIGINGEN, Zaterdag 29 dezer zal te Goes, de heer Harmsen, secr. der Ned. Federatie van harmonie- en fanfarevereen. een be spreking komen houden over de centra lisatie van de dilettanten-muziekvereeni- gingen in Nederland, welke binnenkort verplicht zal worden gesteld. Alle bekende muziekvereenigingen zijn uitgenoodigd deze belangrijke vergade ring by te wonen. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van den Zeeuwschen bond van harmonie- en fanfarevereen. Prov. Bibliotheek. De heer P. J. v. d. Koorde, die sinds 12 jaar aan de Prov. Bibliotheek als hu'p en schrijver verbonden was, is door het prov. bestuur met ingang van 1 Dec. a.s. benoemd tot klerk. De wnd. Commissaris der Provin cie Zeeland heeft benoemd als goede renklerk by den Provincialen Stoomboot- dienst op de Westerschelde te Hans- weert, J. B. de Zwarte te Hein- kenszand. Drukkerij Altorffer zond ons een exemplaar van een keurig uitgevoerden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1